Knobel: 'Na-competitie centraal voor MW' V» Vergissing Nürnberg World Series weer voor Chris Evert Winst voor Spasski O* Vanuit sportief en financieel opzicht belangrijk 7|)eykers rsseerd Rising van ^Haag en ADO vjceyer Joosten e|ft vier duels narathonzitting Udo Jürgens geen wanbetaler Zege goed voor 50.000 dollar Tijd speelt Hort parten )torcoureur Verleden litary-ongeval u- fa p.s. 19 APRIL 1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 door Matty Verkamman Voor Ger Deykers. rorflverdediger van PSV, is het d-bwellicht reeds afgelopen. In ilnuut van het duel Roda JC __SV kwam hij zondag zo on- terecht dat hij door zijn nkel zakte en zich moest jrvangen. Deykers liep een __Jde enkelband op en de >staat dat hij een scheurtje tunnkelbot heeft opgelopen. De gemeenteraad r»d3 Haag heeft maandagmid- 8dvoorstel van B en W goedge- "hzake de splitsing van FC ®\ag ADO in HSV ADO en FC Den Haag. Omdat de et is overgegaan tot split- betaald- en amateurvoet- de verenigingsraad van FC ia.' iag ADO besloten tot een Tig. Daardoor werd het moge- het eerste amateurelftal in Ie klasse van de zondagama- spelen. Normaal kon niet hoger spelen dan de eerste klasse. ADO speelde ns, vooruitlopend op de be- van de gemeenteraad, in het 1976-77 al in de vierde klasse het district West II. |ze hockeymedewerker EL Wegens zijn optreden scheidsrechter Van der de MEP-speler Martien Joos- chorst voor vier wedstrijden, in twee voorwaardelijk. Dit ...|e strafcommissle van de Ko- 'r"lse Nederlandse Hockey bond nie na een zitting, die ruim vijf 'aribcslag nam. Joosten was tij- e op 27 maart gespeelde wed- 00^1EP-Laren de exponent van vrede over de leiding door trechter Van der Ven, die on- m %er een omstreden beslissing ij een strafbal. v^chorste speler zal in overleg :£t bestuur van MEP niet in beroep gaan omdat de straf nredelijk wordt geacht. Te- leeft het bestuur een oproep "ie supporters gedaan zich cor- gedragen. MAASTRICHT Gaandeweg is George Knobel gewend geraakt aan de eerste divisie. In het begin gaf het hem een onbehaaglijk gevoel. De vaak zo armetierige ambiance rond het voetbalgebeu- ren in de onderste betaalde divisie. De overgang was dan ook groot. In een en dezelfde zomer van het hoogste internationale podium naar accommodaties, waar soms maar een paar duizend toeschouwers vertoeven. De voormalige bondscoach beet zich George Knobel, in Maastricht op handen gedragen, allereerst: „Ik heb bij MW nooit met een contract ge werkt. Er bestaat een afspraak dat beide partijen per maand kunnen opzeggen. In de voetballerij weet je het natuurlijk nooit. Dat wereldje is net als het spel zelf: onvoorspelbaar, volop schijnbewegingen. Maar ik heb geen enkele intentie om weg te gaan. Ik kan bij deze club beslissin gen nemen en plannen. Ben in feite eigen baas. Een ideale zaak. Alleen over een bijzonder aanbod zou ik nadenken. Ik heb enkele goede con tacten met Spaanse en Belgische clubs gehad. Wanneer ik veertig was, dan was ik al lang vertrokken. Maar ik ben nu 55 jaar, een leeftijd waarop ik het plezier in mijn werk erg be langrijk ben gaan vinden. Er is dit seizoen intern al enorm veel veran derd bij MW. We komen, hoe dan ook, financieel en organisatorisch beter uit de slag dan voorheen. Echt, ik wil iets moois van MW gaan maken." Na alle deining rond zijn positie bij de KNVB is Knobel bij MW in aan zienlijk rustiger vaarwater, terecht gekomen. Waar het op voetbal aan kwam, kneep hij aanvankelijk ech ter moedeloos de ogen toe. „Ik had," zo zegt hij, „nooit verwacht, dat we nog zo ver zouden komen. In het begin schrok ik echt van de kwali teit. Ik had amper elf man ter be- - schikking. Er was geen geld om spe lers te kopen. Dus hebben we maar spelers geleend. Ik geloof dat we een record hebben gevestigd door vier spelers te lenen: Webb, Kowalik (bei den speelden vorige week maandag tegen SC Cambuur voor het laatst; ze zijn weer naar de Verenigde Sta ten vertrokken red.), De Koning en Derksen. We hebben Gerard Hoe- nen ook nog terug gehaald. Al deze spelers werden uit pure noodzaak aangetrokken. Gewoon, om te kun nen blijven spelen." Desondanks wekten al die transac ties bij de buitenwacht de indruk, dat MW op enigszins paniekerige wijze trachtte terug te komen. Een kwalitatief sterke kern van dertigers (Brokamp, Bonfrere, Dijkstra, Dek ker), enkele jongeren en een stel „uit zendkrachten", zie hier MW. IYBAL Tsjechoslowaklje en Hon- hebben zich geplaatst voor de ide van het toernooi om het Europese eltcamploenschap voor heren Zl] eln- als eerste en tweede in het kwallflca- aool dat in het Belgische plaatsje Deck werd gehouden. S De transsexuele Renee Richards h Port Washington (New Yorki haar tennis toernooizege geboekt. Met BU- m King als partner won Renee de spelfinale van het internationale da- imool tegen Jane Stratton en Pat in met 6-3 en 6-0. Tl EK Cor Vriend van PSV heeft in lluis de achtste internationale West- marathon gewonnen. Vhend liep de 'n 2 uur. 21 minuten en 39.6 secon- •echt het biljarttoernooi om het Neder- kampioenschap libre (ereklasse) ge en In de laatste en zevende ronde leg hij André van Ham in één beurt. Havermans eindigde als tweede IY - Het Nederlands rugbyteam heeft iversum een wedstrijd tegen Tsjecho- fcije met 7-9 verloren. Het duel telde groep B van de strijd om het FIRA ■oenschap. j .RENNEN Door een onregelemen- sprint van Jan Huisjes heeft Martin k. die als tweede binnenkwam, de om- »an de Braakman gewonnen Toon van keen werd tweede en Leo van Vliet (met lerde George Knobel. Knobel echter: „We moesten wel, want er was niets anders. Maar daar naast is er wel degelijk iets aan de onderbouw gedaan. Jonge C-spelers als Van der Hart, Rozen en Hanon kunnen volgend seizoen mogelijk al doorbreken. Er is tevens gescout in het amateurvoetbal. En ook daar hebben we talent op het oog. En bovendien en dat noem ik ook denken aan de toekomst zijn er al vijftien spelers voor het volgend sei zoen vastgelegd. Alleen met Braam en Viteskic zijn we nog niet rond. Webb keert in september weer terug en blijft dan drie Jaar. Kowalik ga ik de komende zomer op uitnodiging van zijn club Chicago Sting in Ame rika nog eens bekijken. Misschien blijft hij bij ons. Op die reis zie ik wellicht nog andere krachten voor MW. Door al die contractverlengin gen is het nu in leder geval al zeker, dat MW volgend seizoen drie ton goedkoper uit is. Dit Jaar werd er nog met eredivisie-premies gewerkt. Zo doende is het een duur seizoen ge worden. We hebben de spelers de situatie eerlijk uitgelegd. De bespre kingen heben vrijwel geen proble men gegeven." MW heeft de spelers eerste- en ere divisie-contracten voorgelegd. De na-competitie moet wat dat betreft evenwel vast in zijn opdracht, die dit seizoen opnieuw MW heet. En hij kreeg weer plezier in zijn arbeid. Zeker nu de Maastrichtse club op het punt staat om zich voor de na- competitie te kwalificeren. Zo zeer heeft George Knobel het zelfs naar zijn zin bij „Us MW-ke", dat de kans op een nieuwe verbintenis groter is dan op een vertrek naar welke andere club dan ook. bel met MW naar herovering van de positie in de eredivisie streeft. De na-competitie staat centraal. Vol gens Knobel om twee redenen. Hij zegt: „Vanuit sportief en financieel oogpunt. Ik voel me erg betrokken bij het financiële gedeelte. In princi pe ben ik door MW ook als manager aangetrokken. Omdat het financieel nog niet haalbaar was om ook een A-trainer aan te trekken, heb ik dit seizoen het echte tralningswerk nog gedaan. Maar het management trekt me nu toch meer aan. Ik denk dat ik voor dat werk inmiddels ook de nodige achtergrond heb." Vandaar dat Knobel ook zegt: „Ie dereen wil natuurlijk dolgraag ge woon kampioen worden. Maar die na-competitie geeft weer extra fi nanciële mogelijkheden. Dat is van groot belang voor de nabije toe komst. Volgend seizoen wil ik me louter met het management gaan bezig houden. Ja, manager in de Nederlandse betekenis van het woord. Net als Brox en Stephan. Er moet dan een A-trainer komen, die na een half jaar zelfstandig kan wer ken. Het gewicht van die trainer hangt af van de financiële mogelijk heden, dus ook van die na- competitie." De naam van die autonome, A- trainer is nog niet bekend. Knobel zegt slechts: „Jammer dat Tolne Matthljssen bij ons vertrekt. Er zijn contacten met Franz Körver ge weest. Maar omdat de zaak nu nog niet rond gemaakt kon worden, heeft Franz voor Wageningen geko zen." Hoog op de lijst voor veldtrai- ner staat op het ogenblik nog wel Theo Laseroms, eens ex-pupll van George Knobel (RBC) en vorig Jaar onder het KNVB-bewind van Kno bel na een herexamen alsnog ge slaagd voor zijn A-diploma. In het geval van een, niet te ver wachten, vertrek van Knobel uit Maastricht, valt de organisatie niet direct ineen. Knobel: „Nico Jongen treedt per 1 Juli in vaste dienst van MW. Hij kan het management zo overnemen. Die regeling is er. Ik zou deze club nooit zo maar in de steek kunnen laten." NEURENBERG Het probleem tussen FC Nümberg en de uit Oostenrijk afkomstige zanger Udo Jürgens is uit de wereld. Nümberg had nog een vordering van 168 mark op de zanger. Ruim acht jaar geleden, nadat Nümberg onder de Oostenrijker Max Merkel Westduits kampioen was geworden, meldde de zanger zich aan als lid. Hij bleef lid na de degradatie en gaf zelfs nog een weldadigheidsconcert dat de club zo'n 70.000 mark opleverde. Geleidelijk echter verdween Nümberg uit de belangstelling van Jürgens, zo zeer zelfs dat hij naliet te bedanken, of zijn contributie te betalen. Het incassobureau van de vereniging handelde met Jürgens net als met andere wanbetalers, een officieel betalingsbevel, met de stok van de deurwaarder achter de deur. Voorzitter Ehrt, vertelde min of meer geschokt, dat dit nu helemaal de bedoeling niet was. „Het is helemaal buiten ons omgegaan. Ieder zal toch begrijpen dat wij een man als Udo Jürgens, die zoveel voor de club heeft gedaan, niet achter de broek gaan zitten voor een bedragje van 168 mark." uitsluitsel brengen. Van een direct kampioenschap gaat men in „De Geuselt" niet meer uit. Knobel: „Vi tesse en PEC Zwolle leggen nu een maal meer continuïteit in de presta ties. Normaal gesproken wondt een van die twee kampioen." In dat geval wordt de nacompetitie (MW plaatst zich waarschijnlijk als hoogst geplaatste nlet-periode- kampioen voor die herkansing-red.) van uitermate grootbelang. „Maar", zo stelt Knobel met nadruk, „het zou echt geen ramp zijn wanneer we het niet haalden. Die Indruk wordt nog al eens gewekt. We draalen dit seizoen in de eerste divisie tot dus verre met een gemiddelde van 9300 toeschouwers. Dat is 1500 meer dan vorig seizoen, toen AJax, Feyenoord en PSV nog in Maastricht op bezoek kwamen. Je moet natuurlijk maar afwachten of de toeschouwers in het geval van een tweede jaar eerste divisie-voetbal zouden blijven ko men. Voor mij is het echter de vraag wat interessanter is: meedraaien in de top van de eerste divisie of vech ten tegen degradatie in de eredivi sie. Kijk naar een Vitesse, dat draait toch ook met een gemiddelde van 7000 toeschouwers." Het spreekt echter vanzelf dat Kno- TUCSON Voor de derde keer op rij heeft Chris Evert de „World Series" van het damestennis gewonnen. De Amerikaanse speelster versloeg in de eindstrijd van het toernooi in Tucson de vroegere Tsjechoslowaak- se Martina Navratilova met 6-3 en 7-6. Chris Evert won in 1975 de finale van Billie Jean King en vorig Jaar van Evonne Goolagong. Op de bankrekening van Evert zal 50.000 dollar (125.000 gulden) worden bijge schreven. Martina Navratilova ont vangt de helft van dit bedrag. De wedstrijd om de derde en vierde plaats van dit toernooi waarvoor jaarlijks de beste vier speelsters van de ranglijst worden geïnviteerd, werd niet gespeeld. Sue Barker trok zich terug wegens een armblessure en liet de derde prijs aan Virginia Wade, die 15.000 dollar rijker werd. Als pleister voor de armpijn ontving Sue Barker de vierde prijs van 10.000 dollar. De Argentijn Guillermo Vilas heeft het 85ste River Plate tennistoernooi in Buenos Aires gewonnen. Vilas ver sloeg in de eindstrijd Wojtek Fibak (Pol) met 6-4, 6-3, 6-0. De uitslagen van de halve finales waren: Vilas- Bertolucci (Ita) 6-3, 6-2., Fibak-Cano (Arg) 6-3, 9-7. De Verenigde Staten hebben de wed strijd tegen Zuid Afrika, die in New port is gespeeld voor de halve finales (Amerikaanse zone) van het toernooi om de Davis Cup met 4-1 gewonnen. In de eindstrijd komen de Amerika nen in Buenos Aires uit tegen Argen tinië. De finale wordt gespeeld van 29 april tot en met 1 mei. REYKJAVIK De Rus Boris Spasski heeft in Reykjavik de eerste partij van de tweede verlenging van de schaaktweekamp kandidaten- schaaktoernooi gewonnen doordat de Tsjech de tijd overschreed. Spasski heeft vandaag aan een remi se in de tweede en laatste partij voldoende om zich te plaatsen voor de halve finales. Hij speelt dan met zwart. Hort had in deze partij winstmoge lijkheden toen bij de 35ste zet zijn tijd verstreken was. Genadi Sosonko heeft zich terugge trokken voor de strijd om het Neder lands schaakkampioenschap in Leeuwarden. Sosonko, die drie zware toernooien achter de rug heeft, is oververmoeid. De plaats van Soson ko wordt ingenomen door de Rotter dammer Van Wljgerden. De eerste partij uit de tweede verlen ging tussen Spasski en Hort had het volgende verloop: Wit: Spasski zwart: Hort I. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 b7-b6, 4. c2-e3 Lc8-b7, 5. Lfl-d3 d7-d5, 6. 0-0 Pb8-d7, 7. b2-b3 Lf8-e7,8. Lcl-b2 0-0, 9. Pbl-c3 c7-c5, 10. Ddl-e2 Ta8-c8. II. Tfl-dl Dd8-c7, 12. Tal-cl Tf8-e8, 13. c4xd5 e6xd5, 14. Ld3-f5 *7-g6, 15. Lf5-h3 Tc8-d8, 16. Pc3-a4 Pf6-e4, 17. d4xc5 b6xc5, 18. Lh3xd7 Dc7xd7, 19. Pf3-e5 Dd7-c7, 20. f2-f3 Pe4-f6, 21. Pe5-d3 c5-c4, 22. Pd3-cS Lb7-c6, 23. Lb2-d4 Lc6-b5, 24. De2-f2 Pf6-d7, 25. Pc5xd7 Lb5xd7, 26. Pa4-c3 Ld7-f5, 27. e3-e4 d5xe4, 28. Pc3xe4 Lf5xe4, 29. f3xe4 c4<3, 30. Tdl-fl Le7-b4, 31. Ld4xa7 Td8-d2, 32. Df2-e3 Te8-a8, 33. La7-b6 Dc7-d7, 34. a2-a4 c3-c2, 35. Lb6-c5 zwart overschrijdt de tijd. lEILLE (AFP) De Zwitserse rcoureur Franz Kunz. die vrij- tijdens een training in de 250 isse op het circuit Paul Ricard Casteliet, ten val kwam, is in lekenhuis te Marseille overle- 3ij zijn val had hij een rotsbeen )"ken en hersenletsel opgelopen. I Kunz werd 25 Jaar oud en was irste coureur die op het Zuid- t circuit om het leven kwam. ^pXiestand van de Spaanse cou- Victor Palomo, die ook vrijdag al was gekomen, is redelijk. Hij |een wervelbreuk opgelopen en lag geopereerd. ENEFELD Tijdens een nati- t military in Hamburg hefeld vond het paard Carron, ien door Kaspar Funke, de l De zevenjarige vos kwam ten tan het slot van de terrelnrit. tnartsen stelden als doodsoor- een gescheurde darm vast. Plewa, een ruiter uit Waren- smoest na een val met het paard naar een Hamburgs zleken- worden overgebracht. Plewa een verschoven rugwervel op. ter inf11 VERGISSING (1) In de serie Historische Vergissin gen vandaag de aandacht voor de kroning van Frans Derks tot ko ning van het Nederlandse scheidsrechterskorps. Die kroning vond enkele jaren gele den plaats, nadat Derks ruimschoots bewezen had een goe de scheidsrechter te zijn. Dat staat buiten kijf. Maar Derks dankte de kroon óók aanzijn korte broek, zijn lange haren en zijn ouwe-jongens- krentenbrood-stijl van na de wed strijd. Een jofele bink dacht men op de perstribunes, hij durft boven dien zijn mening over de KNVB kenbaar te maken. Zo werd Frans Derks de bovenste beste die bovendien nog uitvond hoe hij op de meest eenvoudige wyze over het paard getild kon worden. Hij deed dat door en publi- que voortdurend op zijn eigen kwa liteiten te wijzen en duidelijk te maken dat hij de taal van de voet baller sprak. Daardoor gingen de spelers hem ook bechouwen als een van hen. Sommige mensen vonden ln die periode al dat hij wat overdreef. Dat het leek op egotripperij, dat hij er meer op uit was om het produkt Frans Derks te verkopen dan om de voetballerij te verkopen, zoals Derks het liefst riep. Inmiddels is Derks wat ouder ge worden. Hij moet aan later gaan denken en dat betekent ook dat hij zijn visie af en toe wat dient te herzien. Die ommezwaai is goed te merken in zyn wekelijkse zoge naamde column in Het Parool. Van strijder tegen de gevestigde mach ten is Derks geworden tot een kwie ke reactionair. Wat hij in die hoeda nigheid allemaal uitkraamt grenst langzamerhand aan het ongeloof- UJke. VERGISSING (2) Enige tijd geleden betoogde Derks bijvoorbeeld dat de clubs in de eerste divisie zonder uitzondering springlevend en kerngezond waren. Dat gebeurde in fel contrast met de onderzoekingen die juist op dat punt waren gedaan. Derks had echter zijn eigen wijze van onder zoek. Omdat hij wegens zijn mede werking aan een misplaatste TROS-stunt (volgens Derks was hij echter de openbaarheid aan het dienen) voor enige weken naar de eerste divisie was verbannen, kwam hij daar ook weer eens in bestuurskamers. HIJ dronk er een glas, proefde de saté, hoorde een schallende lach er £cns uit e*.i hoek komen en wist ctcjr. zeker: dat gepraat over een sanering is ge- ^e>~ r JJ- O Ié' -T «►Te*6 jp V zwam, het gaat juist uitstekend met de eerste divisie. Overigens hielp hij op die wijze ook meteen het fabeltje uit de wereld dat lüj zo dicht bij de spelers zou staan. Consequent is lüj wel. Want een gezonde eerste divisie houdt auto matisch in dat er ook een goed beleid wordt gevoerd door het sec- tiebestuur betaald voetbal Het be stuur kreeg sindsdien dan ook in alle opzichten gelijk. Waar hij vroe ger reeksen misstanden ontwaarde, zag hij nu plotsklaps een ge zelschap heren met visie. Derks trad toe tot de hup-Hogewonlng lobby. Maar hij bleef consequent, want nu diende hij alle tegenstanders van het sectlebestuur uit te roepen tot slechteriken of nitwitten. Derks is al geruime tUd geen lid meer van de Belangenvereniging Scheidsrechters Betaald Voetbal (BSVB). Volgens Derks draait in die „speeltuinvereniging" dus alles om kinnesinne en naijver. De Vereniging van Voetbal Contract 8pelers (WC8) draait zichzelf dus de nek om door bij het behartigen van de belangen van de spelers even verder te kijken dan de makelaars of bureaus die zich bezig houden met in- en verkoop van voetballers. De Vereniging van Voetbal Oefen- meesters ln Nederland (WON) deugt dus ook niet omdat alle trai ners ln Nederland tegen deze club zijn. Het is dus ook mis met de Federa tie van Betaald Voetbal Organisa ties (FBO) want deze organisatie weigert een vertegenwoordiger vtn de „Speeltuinvereniging" BSBV in het sectlebestuur op te nemen. U merkt het, behalve een oorspron kelijke denker is Derks ook een man die haarscherp kan analyse ren en met kennis van zaken oorde len velt. VERGISSING (3) Neutrale toeschouwers hebben echter de laatste tyd ook gezien dat de kwaliteit van de leiding van Derks te wensen over laat. Er is hem meermalen al verweten onge concentreerd op het veld rond te lopen, de zaken niet van naby te volgen; gewoon slechter te fluiten. HIJ doet er echter nog steeds van alles aan om zyn imago in stand te houden. Hij werpt een paasei in de tribune, loopt met een zendertje rond en blijft zyn mond roeren. Kortom, meer aandacht voor de bijzaken dan de hoofdzaak. Het is dan ook langzamerhand niet juist om maar te blijven vinden dat Derks met kop en schouders boven zijn collega's uitsteekt. Hy draait mee met zyn goede en slechte da gen tussen al zyn collega's. VERGISSING (4) De directe aanleiding ten slotte om Derks zyn kroon onmiddellijk te ontnemen vormt echter zijn zoge naamde column van afgelopen za terdag ln Het Parool. Derks begint daar aldus: „Als u me recht op de man af zou vragen of Joop Vervoort tot de beste scheidsrechters van Nederland be hoort, zou ik u ook vóór P8V-FC Amsterdam al volmondig nee heb ben geantwoord. Een kei in het fluiten ls hij nooit geweest en zal hij in de twee laatste Jaren die hem nu nog resten niet meer worden ook. 8lmpele feiten die ik rustig onder de aandacht van het le zerspubliek durf te brengen, zonder dat ik me nu direct een oncollegiale fluiter zal hoeven te voelen". Je moet maar de lef hebben. Oncol legiaal is het wel degelijk en het schandalige gebrek aan solidariteit komt al te duidelijk tot uitdruk king. Daar verandert niets aan door de rest van zijn betoog waar bij hij Vervoort nog enkele malen dieper in de modder trapt. Volgens Derks is Vervoort een slachtoffer van het systeem waarmee ln de KNVB door de scheldsrech- terscommissle wordt geopereerd. Een systeem overigens waar we ook Derks aan te danken hebben. Al staat dat weer nergens te lezen. „Want moest „Ome Joop" nou wel zo barbaars aan het kruis worden genageld", schrijft Derks. „Voor my niet. Op sportpagina's van de meeste kranten werd Joop het Bar- bertje dat moest hangen. Maar hoe' diep, vraag ik me dan af, gaat dan de basiskennis van de doorsnee sportjournalist"? Die ontbrekende basiskennis is dus: dat alles aan het systeem Ugt. En kyk aan, ik Frans Derks durf dat zo maar hardop te denken in nüjn zogenaamde column. En over wiens rug ging dat? Precies over de rug van de man die enkele dagen daarvoor door de sportjour nalisten met gebrek aan basisken nis tot op de grond was afgebroken. Een schrijnende visie op het ver- sclüjnsel-Derks. Door hem zelf aan gedragen. Beste J. C. Brak, Je zult wel weer niet naar de TROS hebben gekeken, dus let op als Derks je weer in het verkeerde keel- gaat is geschoten. Hy kan ook sim pelweg uitleggen dat Vervoort by PSV-FC Amsterdam volkomen ge- lljk had en eigenlijk de beste scheidsrechter van Nederland is. POLITIEK Het zyn gouden tyden voor de be kende Nederlanders. De diverse po litieke partyen verzamelen weer van dit soort figuren om zitting te nemen ln hun fanclubs. Uiteraard ontbreken daarbij figuren die iets met sport uitstaande hebben niet. Zo brengt de WD de ex- kunstrijdster Joan Haanappel in stelling terwijl ter land, ter zee en ln de lucht Dik van Ryn opereert Daarnaast is Erica Terpstra, be kend als zwemster (als dat maar goed ln de krant komt), kandidaat voor de Tweede Kamer. By de Party van de Arbeid staat Roel Wlersma genoteerd als fan. Verder moet men er rekening mee houden dat Wim van Hanegem, een zogenaamde columnist van het ochtendblad De T., met zijn Truus ook „hup Joop" gaat roepen. Dat beloofde hij tenminste onlangs in Vrij Nederland. By de Boerenparty staat de dam mer Harm Wlersma kandidaat. Zo als bekend verzamelt men daar echter voornamelijk accenten. VAN AGT CDA-llJsttrekker Van Agt ls afgelo pen vrijdag met zijn campagne be gonnen. Daarbij bleek meteen dat het ethisch reveil toch bestond. De afgelopen maand werd daar even aan getwijfeld omdat het werd uit gelegd als een vals hersenspinsel van de tegenstanders die de woor den van Van Agt stiekum zaten te verdraaien. Vrijdag kwam het ech ter helemaal over het voetlicht en zowaar bleek het ethisch reveil thans ook de sportwereld te raken. Wat ls een laakbare handeling in de sport? Om een voorbeeld te geven. Een speler schopt een andere spe ler onderuit. Het slachtoffer meldt dat na afloop van de wedstrijd, waarop de dader in woede ont steekt en zegt dat hij over zijn eigen benen struikelde. En dat ter- wyi ledereen weet dat hij gewoon ln opdracht van zyn trainer han delde. Dat soort dingen dus. Daartegen trekt Van Agt thans ten strijde. Het voetbalspel is te ruw geworden, er dient paal en perk gesteld te wor den aan de onheuse wyze waarop Jonge mannen elkaar in het krijt bestrijden. Toevallig zullen enkele mensen zich herinneren dat ze zoiets al eens eerder hebben gehoord. Een Jaar of vier terug van de minister van Jus titie, de heer Van Agt. Maar verder dan nadenken over krasse maatre gelen is het nooit gekomen. Er is nooit echt een punt van gemaakt. Sterker nog, in de voorbije vier Jaar werd het alleen maar een graadje erger in de voetbalsport. Trouwens over de wijze waarop de verruwing bestreden moest worden is ook niets duidelijker geworden. Juist dat was bij de spaarzame besprekingen over dit onderwerp steeds het knelpunt. Die oplossing ls nu ook niet aangedragen, zelfs de contouren ervan zyn niet ge schetst. Maar toegegeven, het klinkt lekker. Al Jaren lang. BADPAK Komende donderdag zal de Ko- ninkiyke Nederlandse Zwem Bond een stukje beleid voor de rechter moeten gaan verdedigen. Enlth Brigitha moet van de KNZB een speciaal badpak aantrekken hoe wel zy zegt goede gronden te heb ben om het niet te doen. Belde partyen zijn inmiddels zo ver uit elkaar gegroeid, dat alleen nog de rechter ln kort geding een mogelij ke oplossing kan bieden. Inmiddels heeft Enith Brigitha van de KNZB, bij monde van voorzitter Van der Krol, de zwarte piet in handen gekregen. Als zij blijft wei geren zou het sponsorcontract met 8peedo op de tocht kunnen komen te staan met als gevolg dat de KNZB aanzienlijk minder voor de topsport kan gaan doen dan men zich had voorgenomen. Allemaal de schuld van Enlth. De KNZB kan uiteraard niets ver weten worden, daar doet men im mers alles voor de zwemsport. Dat die ondankbare Enlth Brigitha dat maar niet wenst te begrijpen. Maar wie niet horen wil moet maar voe len. Want de KNZB voelt niets, zelfs geen nattigheid. GRANAAT Bij wedstrijden van Ajax dalen de laatste tijd de meest merkwaardige voorwerpen op het veld neer. Een wekker, varkenspoten, een pan en nu weer in Deventer een fotoca mera. Gebleken is dat het hier niet draait om iemand die z'n huisvuil op vro- Ujke wijze wil kwijtraken, maar om een Ajax-supporter die deze voor werpen als waarschuwingen be schouwt. In Deventer namelijk was een kaartje bevestigd aan de oude camera die op het veld terecht kwam. De geadresseerde bleek Jaap van Praag te zyn die wéér niet door Ivlc was opgesteld. Volgens het kaartje kan Van Praag granaten op het veld verwachten indien Ruud Geels en Ruud Krol J aan het einde van het seizoen wor- I den verkocht. Van Praag weet nog niet ln hoeverre hy deze waarschu wing serieus dient te nemen. In ieder geval zullen beide spelers by verkoop voldoende opbrengen om Van Praag in staat te stellen het modernste voetbalstadion ter - wereld aan te leggen. Eentje met echte loopgraven. Zo lost alles zich -- op. ZUID-AFRIKA Zoals bekend trekt men zich in de tennissport niets aan van een boy- J cot van Zuid-Afrika. Dat bleek af- gelopen dagen nog eens in Newport J Beach in de Verenigde Staten waar - Amerika tegen Zuid-Afrika speelde voor de halve finales van het toer nooi om de Davis Cup. De Zuidafri kanen konden rustig langskomen om hun nederlaag in ontvangst te nemen. Buiten het stadion werd door enke- le honderden geprotesteerd tegen a de aanwezigheid van de Afrikaan- r ders. Op de baan zelf kwam het tweemaal tot vechtpartijen. De eerste keer slaagden twee aktie- voerders er in een plastic fles met olie op de baan kapot te gooien. Beide figuren kwamen daarop te- genover de captain van het Ameri- kaanse team te staan, de ex- topspeler Tony Trabert. Met een stalen racket hakte hij ln op het tweetal dat er zonder ernstige ver wondingen van afkwam. De tweede keer werd de aanval op Trabert persoonlijk Ingezet die enkele klap- pen opliep maar tijdig ontzet kon worden. De wedstrijd zelf werd verder ge woon afgewerkt en zoals verwacht door de thuisploeg gewonnen. Een schrale troost. g. pretstroom weigert nog langer op arbeidsonaangename uren te wer ken. 'aan de horizon gloort de over winning' staat er op zijn kaart uit torremolinos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11