JOHANNA STICHTING 75 JAAR l/W ar el Willink-expositie zonder franje Koningin Juliana opent woensdag 20 april vier nieuwe projecten "W an Doorn :ontra otterdams 'hilharmonisch Belachelijk Rustig Eerlijk Belgische kunstveiling in Nederland IDAG 16 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 Ignet toegankelijkheid voor ge- Bcapten. Jjt Dokter A. Klapwl|fc. geneeeheer-dlrecteur de Johanna Stichting üjr Jac. Lelsz tNHEM „Mijn ervaring is dat mensen met een gehandicapt kind vaak meer leed ondervinden n nodig is, omdat zij niet weten welke mogelijkheden er tegenwoordig allemaal voor gehandi- jten zijn." Een uitspraak van dokter A. Klapwijk, geneesheer-directeur en revalidatie-arts van Johanna Stichting in Arnhem, die volgende week in tegenwoordigheid van koningin Juliana ir 75-jarig bestaan hoopt te vieren. Iö heeft onder de Nederlandse reva- itiecentra haar eerstgeboorte- ht waargemaakt, en dat doet zij steeds. Dat is geen uitspraak dokter Klapwijk, maar van atssecretaris J. P. M. Hendriks Volksgezondheid en milieuhy- ie. die dat schrijft in het jubi- inummer van de Vrienden ig"' der Johanna Stichting. neeskundige behandeling, hetzij door voor het bepaalde geval uitge dachte protheses, machines, banda ges of andere instrumenten." tief, dat veel aandacht trok. Nader hand is hierover een publikatie ver schenen, waarvan het bestuur hoop te dat zij een bijdrage zou vormen tot verdere bezinning op vraagstuk ken, die voor de toekomstige ontwik keling van de revalidatie van beteke nis zijn. Grondslag enlijk is de Johanna Stichting, aan de rand van Arnhem grenst „Het Dorp", nog wat ouder. Op 9 cember 1900 werd zij opgericht, t jubileum is wat uitgesteld in •band met de bouw van een viertal Djecten, die nu gereed zijn: het viljoen Nieuw Gelderland, een breiding van de Kemschool, een ltureel Centrum en een Revalida- scholengemeenschap. Het drie- larteeuwfeest is destijds al wel in n andere vorm „gevierd", namelijk et een internationaal congres over evensmotivatie, sport en ontspan- Dat was een waardevol initia- De grondslag voor de Johanna Stich ting is rond de eeuwwisseling door drie mensen gelegd. Een ver pleegster. een dominee en een medi cus. Johanna van Ness, besturend zuster van het Diaconessenhuis te Arnhem, de hervormde ds. D. Dissel- hoff en de chirurg dr. W. Renssen sr. Als initiatiefnemer wordt dr. Renssen beschouwd. De naam van de instelling is ontleend aan Johan na van Ness. die als eerste directrice optrad. In 1891 had dr. Renssen een tehuis voor gehandicapte jeugd in Kopen hagen bezocht, dat toen al bijna en kele tientallen jaren bestond. Elders in Europa kwamen dergelijke huizen nadien moeizaam van de grond. Ne derland was er geheel van verstoken. Zomer 1899 hield dr. Renssen een rede voor de algemene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst te Arnhem over het onderwerp „De ver zorging der gebrekkigen en mis- maakten". Eén passage uit die rede: een bepaalde verzorging, zoals we die bezitten voor onze blinden en doofstommen, een bepaalde am bachtsschool voor onze gebrekkigen en mismaakten kennen we niet. Doch we moeten meer eisen: het ambacht is niet voldoende, er moet opgevoed worden, er moet verzorgd, verpleegd worden, er moet lichame lijk verbeterd en hersteld worden, geschikt gemaakt voor de arbeid, hetzij door operatie of andere ge- Weigering De Kemschool (kijkje op afdeling kleuteronderwijs). Anderhalf jaar later gaat Nederlands eerste tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen open. In een deel van het ziekenhuis Bethanië te Arnhem. De pioniers hebben het niet gemakkelijk, het rijk weigert na ja ren nog steeds subsidie te verstrek ken. Maar langzaamaan komt er een ommekeer. In 1909 wordt koningin moeder Emma beschermvrouwe, en daarna blijft er een hartelijke band met de Oranjes. De belangstelling voor het werk neemt allerwege toe. Dr. Renssen overleden in 1917 was niet tevreden met een medische behandeling van de gehandicapten. Hij streefde naar een opleiding, die hen in staat stelde een plaats in de maatschappij in te nemen. En dat dan met een zo groot mogelijke zelfstandigheid. Na 75 jaar is dat nog altijd het ideaal van de Johanna Stichting. In een recent geschrift kan men lezen dat het doel van dit revalidatiecentrum op algemeen christelijke basis is door medische behandeling, verpleging, verzorging, opvoeding, onderwijs, maatschappe lijk werk en vakonderricht het ge handicapte kind te brengen „tot op timale ontplooiing van zijn lichame lijke, geestelijke en sociale mogelijk heden." Zelfstandigheid Mevrouw A. M. C. van Straalen, die in 1921 als onderwijzeres de Johanna Stichting binnenkwam, roept in het jubileumnummer van „Vrienden kring" een aantal herinneringen op. Zij gaf ook bijbelse geschiedenis. Erg belangrijk, vindt zij. Het geeft steun op de levensweg, heeft vormende waarde, verschaft algemene ontwik keling en bevordert het behoorlijk spreken. Kleintjes kunnen zich vaak origineel uitdrukken. Bijvoorbeeld, het geluid dat de bazuin maakte op de ochtend van de wetgeving op Si- naï werd door een van de leerlingen zo omschreven: „En toen begon de Heer te toeteren". Maar om terug te komen op het punt van de zelfstandigheid. „Ik zie hem nog voor mij", vertelt mevrouw Van Straalen, „dat ventje van zes jaar met zijn korte armpjes, die elk in één vingertje eindigden. Een leu ke ronde toet met een paar lachende kijkers. Maar die konden ook wel eens heel ongelukkig kijken, want er ging geen dag voorbij of hij had een natte broek. En er was geen orga nisch gebrek. Bij zijn moeder thuis bleef hij altijd droog, die durfde hij wel te vragen, maar door een vreem de wilde hij niet geholpen worden". Voetbal met elektrische rolstoel. Foto uit „Levensmotivatie voor men sen met een ernstige handicap", ver zorgd door redactie van het blad „Vriendenkring", uitgegeven ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de Johanna Stichting. In de publicatie zijn de referaten gebundeld, die des tijds op een internationaal congres over levensmotivatie, sport en ont spanning gehouden zijn. In een helder ogenblik bedacht me vrouw Van Straalen een instrumen tje, waardoor hij misschien zichzelf zou kunnen helpen. Zijn arm werd er door verlengd. „Ik riep hem apart en vertelde hem wat hij te doen had. Ik stuurde hem weg om het te proberen en bleef vol spanning wachten in het lege lokaal. De deur ging open en als ik ooit van mijn leven een stralend kindergezichtje heb gezien, dan was het toen. Hij was opeens een grote jongen geworden, die zichzelf kon helpen". i Opmars De opmars van de Johanna Stich ting was onstuitbaar. Thans be schikt ze over 184 bedden voor opna me. Een 160-tal bedden in het revali datiecentrum en 24 in het observa tiecentrum. Om tot een revalidatie plan te komen, is vaak eerst een observatieperiode nodig. Opname is mogelijk voor jongeren uit heel Ne derland. Velen komen uit Gelder land en het gebied daaromheen. Echter ook vanuit het buitenland zijn gehandicapten afkomstig. Min der valide kleuters, jongens en meis jes uit Arnhem en omgeving kunnen poliklinisch gebruik maken van de mogelijkheden, die het centrum biedt: als externe leerlingen bezoe ken zij de onderwijsinstellingen. Volwassenen, die niet geheel valide zijn, kunnen eveneens een beroep doen op de faciliteiten van het centrum. Het revalidatiewerk gebeurt uiter aard multi-disciplinair. Vele specia listen werken samen. De revalidatie arts, de onderwijskracht, de ver pleegster, de maatschappelijk wer ker, de paramedicus, de psycholoog, de pedagoog, de arbeidsdeskundige, de pastorale medewerker. Wanneer verblijf in het revalidatiecentrum noodzakelijk blijkt, dan volgt opna me in een van de vijf paviljoens, waarin kleine groepen geleefd wordt. De kinderen komen daar waar ze zich qua leeftijd en niveau het beste thuis voelen en waar het revalidatieproces de meeste kans van slagen heeft. Kleuters hebben een eigen huisvesting, evenals meer voudig gehandicapten, die behalve een lichamelijk gebrek een hoor- en/of spraakstoornis hebben. Vroegtijdig De laatste jaren wordt steeds meer gesproken over vroegtijdige onder kenning en behandeling van kinde ren, die in hun ontwikkeling ach terblijven. Vorig jaar is van rege ringswege een Landelijke Commis sie Vroegtijdige Onderkenning van Ontwikkelingsstoornissen geïnstal leerd. Zo'n twintig jaar geleden is vanuit de Johanna Stichting reeds op het belang van deze vroegtijdige onderkenning gewezen. Volgens dokter Klapwijk worden de kinde ren gelukkig op steeds jongere leef tijd aangemeld, maar is het einde van de ontwikkeling nog niet be reikt. De ervaring is dat, naarmate de aandoening eerder gediagnosti- seerd en eerder met een revalidatie plan kan worden begonnen, er dan wel minder ernstige secundaire stoornissen optreden. Met anderen wordt de ervaring gedeeld dat met name bij de kinderen met hersenbe schadiging de eerste drie levensja ren de meeste kans bieden op een positieve beïnvloeding van de her senfuncties. Het 75-jarig bestaan van de Johan na Stichting wordt van 20 t/m 23 april gevierd. Woensdag, de eerste dag, hoopt koningin Juliana het centrum te bezoeken en de vier nieu we projecten (waarmee vele miljoe nen gemoeid waren) te openen. Don derdag is er een reünie, vrijdag en zaterdag open huis. Ter gelegenheid van het jubileum hopen het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten en het Prinses Beatrix Fonds twee wensen te realiseren: uitbreiding van de manege en aanschaf van een aangepaste bus voor het transport van twaalf gehandicapten-in- rolstoel tegelijk. «OTTERDAM De demissionaire RM-minister Van Doorn zal zich ït neerleggen bij de goedkeuring oor gedeputeerde staten van Zuid- Ai olland van de beslissing van de otterdamse gemeenteraad de le- en van het rotterdam Philharmo- iisch Orkest een salarisverhoging L 'an tien procent te gevén. In een èdn Negram aan het Rotterdamse ge- neentebestuur. heeft de be- |j 'indsman laten weten dat hij het •esluit van gedeputeerde staten in middels ter schorsing aan de Konin- ing heeft voorgedragen. - Minister 'an Doorn is van mening dat een '.verhoging van maximaal vijf :ent voldoende is. Eerder heeft de gemeente Rotterdam gedreigd TR met stopzetting van de subsidie, als at met afgezien wordt van de salaris- terh°ging van'tien procent. door G. Kruis AMSTERDAM Wéér een over zichtstentoonstelling van Carel Willinks werk ben je geneigd te denken, als je hoort dat er bij de Kunsthandel E. J. van Wisselingh en Co., Rokin 78—80, tot 14 mei, zo'n expositie gehouden wordt. Toch is het al weer een kleine vier jaar geleden, in '73-'74 dat de grote Willink manifestatie, gekoppeld aan een „Boek van de maand" in het Rotterdamse Mu seum Boymans-Van Beuningen „ge vierd" werd. Het publiek stroomde er toe, veel oude getrou we bewonderaars van Willinks hoe je daar ook denken moge zeer persoonlijke kunst, anderzijds waren er de lieden van jet-set en de nieuwsgierigen, die op de publiciteit afkwamen waarmee een zekere Mathilde haar veertig jaar oudere echtgenoot geregeld mee opzadelde. Een publiciteit a la de drie vrouwen, van Heyboer. te composities, nauwelijks opvallend maar wel met veel invloeden van Kandinsky en Klee. In die schilderijen is er niets dat wijst op wat er later zou gaan gebeuren. En schilderijen van later, van de „bekende" Willink, die van de bange jaren dertig, met schilderijen waarover onophoudelijk geschreven werd als over on heilspellende voorboden van naderende ver schrikkingen. - »mp i i or 'e mir Rotterdamse wethouder Riezen- amp (kunstzaken en financiën) meegedeeld het telegram van minister „met genoegen" te heb- *n ontvangen „De minister is ken- flijk zelf ook tot de conclusie geko- nen dat hij de in grond- en gemeen- e*et omschreven procedures dient e volgen om een door de gemeente rad genomen besluit buiten wer ing te stellen. Deze weg is beter dan 'ft dreigen met stopzetten van de wbsidie Nu wilde Willink kennelijk weer eens een gewo ne rustige tentoonstelling van zijn werk. Er zijn wel twee naakten van Sylvia. Mathilde's op volgster, een beetje enge. ongeïnspireerde, peu- terig geschilderde doeken, maar voor de rest HGIfTlWGG krijg je op deze toch niet al te grote expositie een uitstekend overzicht van Willinks bezighe den door de jaren heen. Zelf heeft hij meermalen verklaard dat het belachelijk te vinden, dat hij om „die geschil derde donderkoppen" wed gedoodverfd als een profeet. Die sombere wolkenluchten duiken nog steeds nu en dan op. Hoewel verschillende artistieke prominenten hem meermalen op andere wegen trachtten te brengen, André Malraux b.v. die hem al in 1930 al aanraadde eens wat meer op Miro of Masson te letten, bleef Willink doorgaan op de weg. die hij helemaal zelf uitgestippeld had. Het métier werd steeds belangrijker voor hem. Zijn werk trekt ook altijd in eerste instantie de aandacht door die scherpe en uiterst minutieuze manier van schilderen, de wijze waarop hij de stof weet uit te drukken is meermalen ronduit meester lijk. Wat is de dreiging van die landschappen, die je, als je ze in werkelijkheid ziet. met vreugde in je zou opnemen? Misschien het getemperde en desondanks toch te harde licht, de verlaten heid. het heimwee naar wat eens was. Van te voren gewild of niet? Maar wat betekent 'willen' bij deze kunstenaar, die zich het liefst een imaginaire realist noemt, die zijn werk aanduidt als 'uit de verbeelding geschilderde werkelijkheid'. Je verbeelding heb je immers niet in de hand. Van het een komt het ander en Willink is de eerste, die dat zal toegeven. „Nou ja, de wereld is niet alleen een blauwe lucht maar kan ook vol spanning zijn. Als de mensen nou denken dat ik opstand en een spannend schilderij ging maken het' ging gewoon van zelf. zelfs met een zeker plezier De voor een heleboel mensen nog onbekende Willink is er. die uit het Duitsland van de jaren twintig, lid van de November-Gruppe, abstrac- Ook een volkomen ongetrainde tentoonstel lingsbezoeker zal bij de vele landschappen, die ook hier weer te zien zijn, op z'n minst iets „ongewoons" meemaken Misschien dat hij naar de oorzaak ervan zal trachten te zoeken. Ik geloof niet dat hij die zal vinden. Over de vele portretten, opdrachten, zoals hier het „Portret van Rik", is Willink ook heel eerlijk: voor hem, zei hij eens, hebben ze altijd de rol gespeeld, die de contraprestatie nu heeft. Ook weer bij het laatste werk, uit 1976 en 1977 wordt je eigenlijk nog sterker dan ooit. ge confronteerd met een bijna frenetieke kopiëer- lust. Zo'n naakt als dat van Sylvia in een stoel, komt ronduit ombarmharig op me over. 't is een kei-harde, volkomen ongeidealiseerde weergave van hetgeen hij zag En zo schilderde hij het. Nóg harder, nog minder schilderachtig dan vroeger. Vroeger, toen hij nog schilderijen maakte als de „Parlementsleden" (1933), daar zat nog verf op. zo'n doek is niet in strakke fotografische gladheid ten onder gegaan 'tussen zal de gemeente het beroep J de raad van state tegen het drei- lement van de minister gewoon 'oortzetten De minister heeft dit Kroepschrift 'aangemerkt als be waarschrift. In het kader van de tfZWaarschriftproeedure zal de ge- Jieente binnenkort door CRM wor den gehoord Wegens lager BTW-tarief ANTWERPEN Ongeveer 1900 schilderijen, etsen en tekeningen zullen eind april door de Antwerpse galerie Campo in Breda worden geveild. De Belgische kunsthandel vindt dat de BTW in het eigen land te hoog is om nog een veiling te houden. De Belgische BTW is nl. in deze sector per 1 april verhoogd van 6 tot 18 procent. De veiling wordt gehouden op 25. 26 en 27 april in het congrescentrum „Het Turfschip" Kijk dagen zijn op 23 en 24 april. Onder de schilde rijen die worden geveild bevinden zich doeken van Renoir. Utrillo en Chagall. Het kostbaarste doek is volgens de galerie een van de schilderij en van Renoir; het moet ruim 12 miljoen gul den opbrengen Als de veiling een succes is overweegt de kunsthandel meer veilingen in Nederland te houden. Tenzij de Belgische rege ring besluit de BTW op kunst weer terug te brengen op een lager peil; wat niet uitgesloten wordt geacht. Parachutisten (1971)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9