iRhodesië- gesprek sieeft geen nut' Spanje Staakt politiek uiteen Honger vergroot saamhorigheid arme Chilenen 3 VS eisen van Israël vermindering steun aan rechts Libanon Minder Amerikaanse troepen in Korea Vorming gewesten speelt door bij Belgische stembus <komo: Owen weet dat .M'Sj LISBURY/LOESAKA (Reuter, UPI, AP) Een gesprek over b nieuwe grondwet voor Rhodesië is volgens de zwarte leider iah<x shua Nkomo nutteloos. Nkomo liet weten dat door de Britse hij Minister van buitenlandse zaken David Owen voorgestelde be- enttyekingen „geen zin hebben. En hij weet dat", tend syrische krant: Peres zet zijn Verkrachters in Rome veroordeeld „Geluk is dat mijn vader weer werk vindt" :RDAG 16 APRIL 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet zing hi omo vertrok gisteren vanuit de t jechoslowaakse hoofdstad Praag be6^ar Angola waar maandag een ver- dering begint over zuidelijk Afri- ase Eerder al had Nkomos broeder in Vra?fc strijd Robert Moegabe gezegd dat Avo" een gewapende strijd de zwarte M 8] perderheid in Rhodesië aan de )utacht kan brengen. In nieuwe be- rekingen waaraan behalve de Iart« nationalisten en de blanke n6St nderheidsregering ook Groot- '.ttannië en de Verenigde Staten luden moeten deelnemen ziet Moe- be geen enkel heil meer. Inlster Owen vertrouwt er echter i dat zo'n grondwetgevende confe- wpp ntie binnen drie maanden kan be- nnen. De Verenigde Staten hebben pub! - ,wM'itern wil fellere erh^ampagne in westen PENEN (AFP) Dr. Michael Stern, e russisch joodse arts die sinds het legin van de week in Wenen ver- ilijft. heeft in een interview met de ur V! lostenrijkse radio bij het westen angedrongen op „een intensivering ila v 'an de campagne ten gunste van urn degenen die zich uitsloven voor de echten van de mens", ie J Mijn invrijheidstelling", zei Stern, ee I bewijst dat deze campagne :ichpeltreffend is. want ik dank haar tsluiténd aan de bemoeienis van irsonen en organisaties in het wes- in". De arts omschreef het leven an dag tot dag in de kampen waa- Sn de dissidenten zijn geinterneerd. lag ls „wreed". Hij beschuuwt het feit ,,Hi lat hij er levend uit gekomen is als trr en „wonder", nswi 'ooral de celstraf die hij gekregen vro iad op 7 februari, vanwege een brief hi lie hij had geschreven aan zijn uw" rouw en waarin hij de omstandig- chtii leden van zijn detentie beschreef, tting was in het bijzonder „onmenselijk" maafeweest. laten weten eraan te zullen meewer ken als Groot-Brittannië daarom vraagt, hoewel Washington eerder de boot had afgehouden. Aan de mis lukte conferentie over Rhodesië in Genève, die werd voorgezeten door de Brit Ivor Richard, namen de Ver enigde Staten niet deel. Groot- Brittannië is op papier nog steeds Rhodesië's moederland", omdat dit zich twaalf jaar geleden eenzijdig onafhankelijk heeft verklaard. Joshuna Nkomo heeft laten weten dat een eventuele nieuwe conferen tie over Rhodesië niet mag worden beschouwd als een voortzetting van het overleg in Genève. Dit gesprek mislukte omdat blank en zwart het niet eens konden worden over een overgangsregering. Deze zou het land moeten besturen totdat de zwarte meerderheid de macht in Rhodesië volledig overneemt. Minister Owen zal zijn voorstellen dit weekeinde in Rhodesië bespre ken met de leider van de blanke minderheidsregering, Ian Smith. Te gelijkertijd komen de presidenten van de „frontlijnstaten" (Rhodesiës zwarte buurlanden) bijeen. Voor zijn vertrek naar Rhodesië had Owen gisteren een gesprek met de Zambiaanse president Kenneth Ka- oenda. Deze waarschuwde Owen dat hij de strijd in Rhodesië zal blijven steunen als in de Brits-Amerikaanse voorstellen de wat Kaoenda noemde „mensenrechten" niet worden geëerbiedigd. „Wij willen geen vrede tot elke prijs", aldus de Zambiaanse president, die duidelijk maakte alleen akkoord te kunnen gaan met volledige zeggenschap voor de zwarte meerderheid in Rho desië. Owen zelf zei in Loesaka de indruk te hebben dat steeds meer mensen in Rhodesië vinden dat er een overgang van een blank minder heidsregime naar een zwarte meer derheidsregering moet plaats vinden. Ü.S IEIROET (AFP, UPI) - De Verenigde Staten zetten iret Israël onder druk om haar steun aan de rechtse [JJJI trachten in zuid-Libanon te verminderen. Dit meldde tisteren het Syrische dagblad Al Schark. )e Syrische krant meende dat Ame- Ika er gedeeltelijk in geslaagd was het Israëlische beleid ten aanzien Laa. 'an zuid-Libanon „dat de spanning ivon#n het gebied opvoerde" te verande- vonf en. Functionarissen van het Ameri- entx&aanse ministerie van buitenlandse ekei^aten hadden de afgelopen week iieerfhun „diepe bezorgdheid" over de si- landftuatie in zuid-Libanon uitgesproken, verbaar Palestijnen en linkse Libane- tegen over rechtse Libanezen taan. Al geruime tijd steunt Israël ie rechtse Libanezen door het oplei- ien van strijders en bevoorraden de rechtse Libanese «trijdkrachten. iurl Ondertussen verklaarde de verte- voof lenwoordiger van de Palestijnse Be- Delf njdingsbeweging (PLO) in Koeweit, ïlatk A'i Jassin, dat Koeweit zijn diploma- er ei heke inspanningen heeft opgevoerd isset de standpunten tussen de Liba- A)êtjnese regering en de PLO over de zul uitvoering van het akkoord van Cai- iralrt Brandweerlieden in Madrid verlaten met de handen hoog de kazerne die zij enkele dagen bezet hadden gehouden om hun eis voor hogere lonen en vakbonden kracht bij te zetten. Kabinet bijeen JL t/ TEL AVIV (AFP. UPI) - De nieu ro dichter bij elkaar te brengen. Dit akkoord, dat de Palestijnse militaire aanwezigheid in Libanon regelt werd in 1969 tussen de PLO en de Libane se regering overeengekomen. Koe weit is lid van de commissie van de Arabische Liga die toezicht moet houden in Libanon op de nakoming van het wapenstilstand. De geestelijke leider van Shi'a mos- lemse bevolking in Libanon die de meerderheid van de bevolking in zuid-Libanon vormt, Imam Moesa al Sadr heeft gisteren in Amman Israël en de rechtse Libanezen voor de vij andelijkheden in het zuiden ver antwoordelijk gesteld. „Het Libane se conflict werd door Israël veroor zaakt, om de Arabische tegenstellin gen uit te buiten, maar ik verzeker u dat Libanese moslems en christenen vreedzaam in broederlijke coëxis tentie met elkaar zullen blijven le ven." aldus de Imam. MADRID (Reuter/UPI) - Sta kingen en politiek geweld trof fen Spanje vrijdag terwijl pre mier Adolfo Suarez met zijn ministers bijeen was om de po litieke crisis te bespreken die ontstond na de legalisering van de communistische partij. Tienduizenden verlieten in de Indus triegordel van Madrid hun werk na een links protest tegen het econo misch beleid van de regering. Veel forensen kwamen te laat op hun werk doordat een aantal buschauf feurs zich achter de stakers schaar de. Militairen namen het centraal station over nadat stakende brandweerlieden door de politie ver dreven waren. Donderdagavond werden tientallen mensen gearres teerd. Oproerpolitie gooide rook bommen tijdens verboden straatde monstraties op de 46ste verjaardag van de proclamatie van de republiek die in de burgeroorlog door generaal Franco vernietigd werd. Vijf politie mannen werden vrijdag gewond toen in de vroege ochtend een brandbom in een patrouillewagen werd gegooid. Kritiek Volgens regeringskringen zal het ka binet spreken over een mogelijke reactie op de sterke kritiek van het leger op het intrekken van het 38 jaar oude verbod jegens de commu nistische partij. Aan de kabinetsbij eenkomst waren besprekingen voor afgegaan tussen premier Suarez en de stafchef van het leger, generaal Jose Vega Rodriguez. Deze leidde dinsdag een vergadering van de op perste raad van het leger waarvan de 18 belangrijkste legergeneraals deel uitmaken. Op die bijeenkomst leverden de generaals kritiek op het besluit van de regering tot legalise- ROME (DPA) Zeven jonge Italia nen die samen met elf andere, onbe kend gebleven mannen in Rome in indertijd 17-jarige Claudia Caputi hebben verkracht, zijn gisteren ver oordeeld tot gevangenisstraffen van tussen de twee en een half en vier jaar. Tijdens het proces was Claudia Caputi door de niet gepakte daders ontvoerd, opnieuw verkracht en be werkt met een scheermesje. ring van de communisten, maar „uit vaderlandsliefde" aanvaardde men het besluit grommend. Vóór het ka binet bijeenkwam, werd Pascual Pe- ry Junquera door koning Juan Car los beëdigd als nieuwe minister van marine. Hij volgt admiraal Gabriel Pita da Veiga op die aftrad uit pro test tegen de erkenning van de com munistische partij. Rechtse politici zetten intussen hun pogingen voort om een spoedzitting van de Cortès het parlement uit het Franco-tijdperk te krijgen om kritiek te leveren op de premier we gens de erkenning van de commu nisten. CAIRO (AFP) - PLO-leider Jasser Arafat heeft donderdag in een on derhoud met president Sadat van Egypte gezegd, dat de Sowjet-Unie haar betrekkingen met Egypte wil verbeteren, zo schreef gisteren het dagblad Al Achram. Sadat en Arafat hebben het in hun onderhoud ook gehad over de weige ring van de Sowjet-Unie om Egypte te voorzien van moderne wapens en onderdelen voorreeds eerder aan dit land geleverde wapens, aldus Al Achram. TEL AVTV (AFP, UPI) De nieuwe kandidaat van de Israëlische Arbei derspartij voor het premierschap, minister van defensie Sjimon Peres heeft zijn politieke opvattingen uit een gezet. De opvolger van lijsttrekker en pre mier Jltzhak Rabin wil In het ko mende Jaar streven naar hervatting van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Moskou had de betrekkingen na de Zes daagse oorlog ln 1967 verbroken. Te genover het dagblad Haaretz ver klaarde Peres dat hij de Verenigde Staten duidelijk zal maken, dat er in Israël een nationale consensus be staat, die algehele terugkeer naar de grenzen van voor de Zesdaagse oor log en een nieuwe verdeling van Jeruzalem verwerpt. De Amerika nen zullen ook moeten begrijpen dat territoriale concessies van de kant van Israël alleen gerechtvaardigd zijn als zij vrede brengen. Ondertussen hebben regeringskrin gen in Jeruzalem bekend gemaakt dat premier Jitzhak Rabin vanaf 21 april verlof zal nemen. Een deel van zijn taken zal door Peres tot de verkiezingen op 17 mei worden over genomen. Rabin, die onlangs aftrad toen bekend werd dat zijn vrouw illegale bankrekeningen in de Ver enigde Staten bezat, zal wel tot aan de verkiezingen formeel premier blijven. WASHINGTON (Reuter/UPI) Het Amerikaanse leger heeft bevestigd dat er stappen zijn genomen die kunnen leiden tot een vermindering van het aantal Amerikaanse militairen in Zuid- Korea tot hun laagste niveau sinds de Koreaanse oorlog. Een Nike-Hercules- luchtafweerraketbataljon van 1200 man wordt overgedragen aan het Zuidkoreaanse leger en een onder deel van 250 man voor de bediening van verouderde raketten van het ty pe Sergeant wordt ontbonden. In Zuid-Korea zijn momenteel 39.100 Amerikaanse militairen gestatio neerd. De reductie zou hun aantal brengen op minder dan 38.000, voor het eerst sinds de Koreaanse oorlog van 1950. In 1974 was het aantal Amerikanen afgenomen tot 38.000 man. Na de communistische zege ln Zuid- Vietnam in april 1975, was het aantal in alle stilte vergroot tot 42.000 man. President Carter heeft gezegd dat Amerika wel eens al zijn troepen te vele uit Zuld-Korea zou kunnen te rugtrekken, na zorgvuldig overleg met de regeringen van Zuid-Korea en Japan. De Amerikaanse luchtmacht zou wel ln Zuld-Korea blijven. Vietnamgesprek In Amerikaanse regeringskringen is verder vernomen dat in mei in Parijs overleg op hoog niveau begint tussen de Verenigde Staten en Vietnam, met het oog op normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. door Bert van Panhuis Economische problemen van België mogen dan een be langrijke plaats innemen in de verkiezingscampagne, de zogeheten gemeenschapsproblemen oftewel gewestvorming ligt zeker zo gevoelig. Het is nog steeds „zoveel hoofden zoveel zinnen" maar toch ligt het in de bedoeling dat een nieuwe regering, hoe die er dan ook uit moge zien, zal trachten deze moei lijke zaak zo goed mogelijk te regelen. In het begin van de jaren '70 is de Belgische volksvertegenwoordi ging begonnen met een herzie ning van de grondwet. Hierdoor moest het mogelijk worden te ko men tot een wijziging van de een heidsstaat in hetzij een federale staat (de meest vergaande veran dering) hetzij een sterk gede centraliseerde staat waarin de ge westen (twee of drie, dat is ook alweer een vraag) vergaande be voegdheden zouden krijgen. De problemen zijn tweevoudig. In de eerste plaats is er de kwes tie-Brussel waarbij het gaat om de status en de grootte van de hoofdstad, in de tweede plaats de positie van Wallonië tegenover Vlaanderen. Het is noodzakelijk zoveel mogelijk partijen bij el kaar te krijgen, omdat voor een grondwetsherziening inzake ge westvorming zowel een tweederde meerderheid in het parlement als ook een meerderheid in beide groepen parlementariërs (Vlamin gen en Walen) nodig zijn. Akkoord Wat zijn nu de opvattingen zoals de leiders van de partijen die na morgen in het beraad zullen bren gen? De christelijke CVP wil een globaal politiek akkoord. De CVP wil gewestvorming en grondwetsherziening niet van el kaar loskoppelen. Wat de kwestie Brussel betreft voelt de CVP er niets voor nog verder toe te geven aan de ultbreidingsdrang van de hoofdstedelingen. Zij neigt er eer der naar de randgemeenten te be schermen tegen Brussel en de rechten van de Vlaamstalige Brusselaars onverkort te handhaven. De Vlaamse socialisten willen eveneens vaart zetten achter de regeling van „Brussel". Voorzitter Willy Claes: „Voor ons kan de status van Brussel slechts defini tief uitgevoerd worden als er een akkoord bestaat over de rest van de communautaire problemen". Bovendien wil de BSP het ambte lijk- en bestuursapparaat zodanig hervormen dat het dichter bij de mensen komt te staan. De Waalse vleugel van de partij stelt zich wat sterker op. Voor man André Cools de afgelopen weken herhaaldelijk van anti- Vlaamse gezindheid beticht van wege zijn gebruik van de uitdruk king „CVP-staat" wil een nieuw evenwicht tussen de rechten en plichten van Brusselaars. Walen en Vlamingen. De liberalen willen geen commu- nitair pact als onderwerp van het regeringsakkoord omdat dit moeilijk zou zijn te breken De PVV en zijn vleugels heeft als de meest elitair ingestelde groepe ring toch altijd wat in zijn maav gezeten met de ge meenschapskwesties. De libera len willen daarom een regeling waarbij zowel Wallonië, Vlaande ren als Brussel in zijn waarde wor den gelaten en waarbij de ver schillende minderheden be schermd worden „Brussel" speelt, het ligt voor de hand. het sterkt ksterkst bij de drie taaipartijen. De Volksunie, de Vlaamse federa listen willen een totale staatsher vorming. Zolang over de grondwet wordt gepraat met ge westvorming moet de gewestvor ming stilliggen, meent Meindert Hugo Schiltz. De VU wenst een bondsstaat meh twee deelstaten. Vlaanderen en Wallonië en een aparte status voor Brussel, waar bij de Vlaamse Brusselaars onder de bevoegdheid van de Vlaamse deelstaat komen. Dit Ingewikkel de idee komt neer op een optima le bescherming van Vlaams Brus sel en Vlaanderen. Hervorming Van de twee Waalse partijen wil de Rassemblement Wallon een hervorming van de staat in twee gedeelten: eerst moet gewestvor ming en de status van Brussel worden geregeld en daarna kan de grondwet worden herzien. Heh standpunt van de RW komt erop neer dat de Waalse elelmenten ln België via een wettelijke regeling moeten worden versterkt. De RW gaat hierbij hand ion hand met haac fanatieke Brusselse zuster, Democratisch Front van Fransta- ligen (FDF). Dit wil ooral een ver sterking van de hoofdstad door de annexatie van een aantal randge meenten. Het is vooral deze drang van de FDF met in haar kielzog de RW die het klimaat in België negatief beïnvloedt en de rege ring de afgelopen jaren heeft ver lamd. Toch zou ds nieuwe rege ring een pakt over de ge meenschappen niet kunnen af sluiten zonder de taaipartij erbij te betrekken. Aan de h andvol akkoorden, die de afgelopen jaren over de gewestvorming zijn afge sloten zullen er nog wel een aantal moeten worden toegevoegd. Een portret van de Belgische premier Tindemans staatop pagina 19 l var Van een medewerker De „Stichting Kardinaal Cardjin" van de aartsbisschop van Santiago, die zich bezig houdt met de sociale omstandigheden in Chili, heeft onlangs een rapport gepubliceerd over de huidige situatie van de Chileense arbeiders. In dit rapport zijn de inzichten samengebracht van verschillende vooraan staande katholieke vakbonden alsmede de opvattingen van priesters die hun pastorale arbeid onder de armsten verrichten. Het rapport geeft verder de ideeën weer van mgr. Georges Hourton, hulpbisschop van Santiago. Om een zo objectief mogelijk beeld van de situatie te krijgen, heeft de stichting de onder-ministers van arbeid gevraagd ook de mening van het regime weer te geven. Maar deze hoge functionaris heeft gewei gerd er iets over te zeggen. Huilen Mgr. Hourton vertrouwt ons toe: „Er vindt geen enkele catechisatieles plaats waarop men zich voorbereidt op doop of huwelijk of er duiken economische problemen op. De mensen weten niet wat ze moeten doen. Ze zijn gedesoriënteerd en verschrikkelijk gedemoraliseerd. De pastorale bijeen komsten ontwikkelen zich op die manier tot werkelijke gezamenlijke psychothera pie. Mannen en vrouwen geven vrijelijk uiting aan hun gevoelens van frustratie en huilen wanneer ze vertellen wat hen is overkomen. Ruben Collados. voorzitter van de katho lieke arbeidersbeweging, bevestigt dat de voortdurende daling van het levenspeil van de arbeiders te wijten is aan het mili taire regiem, dat hen beroofd heeft van al hun wapens in de strijd en van alle moge lijkheden om druk uit te oefenen. Een van de eerste maatregelen die de militairen namen na de val van en de moord op de grondwettelijke president van Chili, Salvador AUende, nu al weer meer dan drie jaar geleden, was een totaal verbod op alle vakbondsactiviteiten. De arbeiders kunnen hun eisen niet stellen, en ze kunnen helemaal niet staken. Ze mogen hun eigen leiders niet meer kiezen. Alle vakbondsleiders die medestanders waren van Allende. zijn gedood, gevangen geno men of verbannen. Ze zijn vervangen door mensen die ermee belast zijn hun collega's te bespioneren, zodat zelfs het minste ver zet geen kans van slagen heeft. Talrijke vakbondsleiders zijn anti marxisten die zich in de eerste maanden van de junta als verdedigers van de mili tairen hebben opgeworpen en die een grote mate van meegaandheid met de militairen aan de dag hebben gelegd, maar ook zij zijn de afgelopen maanden uit de gratie geraakt. Pinochet heeft deze mensen ge woon laten vallen en hij heeft in hun plaats mensen benoemd die zijn. vertrouwen hebben. Geen discussie De arbeiders hebben zelfs het recht niet om in vrijheid bij elkaar te komen. Wan neer een vakbond genoodzaakt ls zijn le den bij elkaar te roepen dan moet men daarvoor eerst de toestemming van de plaatselijke militaire commandant vragen onder overlegging van de zaken waarover men wil spreken. Dit soort bijeenkomsten mogen alleen informatief van karakter zijn. Het is absoluut verboden te discussië ren of over een of ander onderwerp een stemming te houden. Op die manier is het onmogelijk dat er een echte vakbeweging blijft bestaan. De arbeiders bevinden zich ln een volledig verwarde situatie. De arbeiders worden het zwaarst bedreigd door de werkloosheid. In Santiago zijn er, nota bene volgens officiële cijfers, meer dan 150.000 mensen zonder werk op een beroepsbevolking van 1.100.000. Dit cijfer beloopt 250.000 als men er de mensen bij telt die door de regering te werk gesteld zijn in het kader van het werkverschaf fingsprogramma dat is opgesteld om werkloze kostwinners te hulp te komen. Zij worden te werk gesteld als straatvegers en boomplanters voor een salaris dat hen slechts in staat stelt twee kilo brood en twee liter melk per dag te kopen. Verder hebben ze geen recht op voorzieningen. Het drama van de werkloosheid treft niet alleen de mensen die zonder werk zitten. „Iedere arbeider die in een fabriek werkt, weet dat er achter hem 500 mensen staan die bereid zijn z'n baan over te nemen voor een lager salaris," aldus Ruben Callados. „De werkgevers weten heel goed van deze dreiging gebruik te maken. Ze verplichten hun arbeiders overuren te maken zonder dat ze die betaald krijgen. Velen zijn er zo aan gewend geraakt te leven om te werken en niet te werken om te leven". De vertumlng van de arbeidersklasse in Chili is éven duidelijk als de verrijking van de rijken. De ellende wordt dagelijks zichtbaar bij de volksmaaltijden die de katholieke kerk ter beschikking stelt ln de wijken van de armen, maar ook van de middenklasse. Zo krijgen duizenden kin deren de kans om vijf dagen ln de week tenminste een keer per dag te eten. Mgr Hourton vertelt erbij dat van de 30 fami lies ln de parochie Santa Adriana die hun kinderen naar de gaarkeukens sturen bij 28 het water en bij 26 de elektriciteit is afgesloten, omdat ze de maandelijkse re kening niet konden betalen. De bisschop vertelt voorts een aantal gege vens die komen uit een enquête die hij in zijn bisdom heeft laten Instellen naar de sociale en economische omstandigheden. „Men constateert honger, ondervoeding en weinig weerstand tegen besmettelijke ziekten. De angst verergert de psychische die stoelt op verblinding of naïviteit. Op problemen. De mensen hebben niet de fysieke kracht meer voor het zware werk dat ze moeten doen. De stabiliteit van het huwelijk neemt ai. Het aantal echtschei dingen neemt toe. omdat men steeds ver der van huls werk moet zoeken, soms nog ln het land zelf maar vaak ook in het buitenland. De onmogelijkheid om in de gezinnen in het allemodlgste te voorzien leidt tot discussies en ruzies. Talrijke Jon ge mensen laten zich schelden waarna elk van belden terugkeert naar het ouderlijk huis". Kinderen Het is niet moeilijk zich voor te stellen wat de gevolgen hiervan zijn voor de kinderen. MgT Hourton vertelt dat men bij de kinde ren een toenemend vragen hoort naar din gen die in een andere samenleving nor maal zijn. Tijdens een catechi-satlegroep van achtjarige kinderen die zich voorberei den op de eerste communie stelde men op een dag de vraag wat voor hen „het geluk" was. „Dat mijn vader werk vindt", antwoordden zeven van hen. „Dat mijn vader zijn werk niet kwijt raakt", zei de achtste. Pater Etlnnc Oumucio woont in één van de armste wijken van Santiago en heeft zich geheel gewijd aan de dienst aan de armen. HIJ kent het leven ln deze wijk door en door Hij vertelt: „Ik houd niet op de hoop levend te houden, maar geen hoop ieder moment in de geschiedenis heeft Israël zijn hoop levend gehouden te mid den van de grootste smart. De hoop ls steeds het fundament geweest waarop men zijn geschiedenis heeft gebouwd. Op dezelfde manier zit er in het huidige lijden van de Chileense arbeiders een nauwelijks waarneembare maar niettemin diepe en reële hoop. Eenheid Eén van de tekenen van deze hoop is volgens pater Oumucio de toenemende overtuiging bij de arbeiders van het belang van eenheid en solidariteit om met elkaar te delen wat men heeft. Onze miniscule solidariteltsorganlsaties (arbeidsbeurzen, bezlnningsgroepen, gaarkeukens), consta teert de priester, hebben een onderlinge toenadering bewerkstelligd onder de ar men, die tot dan toe in allerlei kleine groeperingen uit elkaar lagen. Hun onder drukte en marginale positie ln een samen leving waar het geld en de concurrentie de hoogste waarden zijn, hebben ertoe bijge dragen dat de armen elkaar steeds meer als broeders zijn gaan zien Voor pater Oumucio ls dit een wonder. Een werkelijk teken van licht in het sombere duister van het Chili van vandaag „Het is het werk van de Heilige Geest dat de mensen elkaar weer als broeders herken nen. Het ls het werk van de Heilige Geest dat het mogelijk maakt dat het zaad van de eenheid onder haast onmogelijke omstandigheden toch opschiet"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7