ie drie ezichten an Leo indemans iconomische toestand Oostblok verwarrend meer zo eenvoudig Belgische premier moet zich nog bewijzen als wonderdokter 16 APRIL 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet^9 r Bert van Panhuis de Belgische premier Tindemans wat hij vandaag op 5ste verjaardag het liefst zou krijgen en hij zal ongetwij- ;eggen dat dat cadeau pas morgen kan worden gegeven: •lfde verkiezingsoverwinning als ruim drie jaar geleden, werd namelijk massaal „ja" gezegd tegen zijn persoon beloften van zijn christendemocratische partij. Nadat temmen waren geteld, bleek dat bij die algemene verkie- n Tindemans buiten zijn eigen Vlaanderen ongeveer D voorkeurstemmen had gekregen, het hoogste aantal van candidaten in de Belgische politieke arena. deze Leo Clement Tinde en wat is de oorzaak van zijn jkkingskracht op de Bel- bevolking? De leider van de de Vlaamse christendemocra- partij is van eenvoudige Zijn wieg stond in het ise Zwijnaarde, een gehucht buurt van- Antwerpen. Zijn /ader was hier schaapherder, ngeving om één van die be- le Vlaamse karakterei happen. de romantische in- ig. verder te ontwikkelen, zal leggen, maar in het geval van rindemans is niets minder De nuchter redenerende Tin- ns wierp zich in zijn studietijd kgebieden, waar vaak weinig iitiek aan te pas komt: econo- in Gent) en sociale en politie- itenschappen (in Leuven). Zelf hij over die Vlaamse roman- „Ik vind onhelder denken en rde romantisch. Mezelf heb ik lewuste wil tot rationalisme ongen." studieterrein verlegde hij in naar de Verenigde Staten, hij enkele maanden college >ij de bekende hoogleraar aan !arvarduniversiteit dr. Henry nger. Hij beschouwt deze peri js één van de belangrijkste in even en geeft grif toe dat de n van de hoogleraar Kissinger de internationale politiek hem hebben beïnvloed. Er klinkt vat teleurstelling in zijn woor- loor als hij in een interview in >er 1974 over de minister Kis- r zegt „Ik heb nu zijn beper- in leren kennen. Het is jam- dat hij denkt in modellen van )rige eeuw. Kissinger gaat er- ^ïit dat er een vijand moet zijn. Volgens mij moeten we meer den ken aan samenwerking." Roeping De bedoeling belangstelling voor de politiek, nationaal en internatio naal. zat er bij Tindemans al vroeg in. In een gesprek met het Franse dagblad Le Monde zei hij vorige maand: „Ik ben sinds mijn jeugd in politiek geïnteresseerd geweest. Toen ik studeerde wilde ik met name weten hoe dit of dat idee verwezenlijkt zou kunnen worden. Zonder het te weten ging mijn be langstelling dus al in de richting van de politiek. Na de priesterroe ping is niets zo mooi als de politie ke roeping, heeft iemand op school eens tegen me gezegd. Dat heeft toen erg veel indruk op me ge maakt." De tengere Tindemans werd in 1953 secretaris van het studiecentrum van de CVP en enkele jaren later internationaal secretaris. Aan het einde van de jaren vijftig volgde het algemeen secretariaat van de partij. Daarnaast had. Tindemans functies in de journalistiek en de rijksambtenarij. Als opvolger van de bekende Vlaamse politicus Van Cauwelaert deed hij in 1961 zijn intrede in de kamer van afgevaar digden. Vier jaar later koos Tinde mans, getrouwd met Rosa Naesens en vader van twee zoons en twee dochters, voor de dubbelfunctie parlementariër-burgemeester. Hij werd burgervader van Edegem, een randgemeente van Antwerpen, en bekleedde deze functie tot 1 janua ri van dit jaar. In 1966 trachtte de toenmalige eerste minister Paul van den Boeynants hem te strikken voor één van de posten in zijn rege ring maar Tindemans weigerde om dat hij eerst wilde promoveren. Minister Twee jaar daarna, in 1968. lukte het de toenmalige premier Gaston Eys- kens wel. Leo Tindemans begon een loopbaan als minister met de portefeuille-loze post van minister voor gemeenschapsbetrekkingen, een functie, waarin hij de Vlaamse helft van een duo met een Waalse collega vormde. In het kabinet- Eyskens II, dat tussen eind 1971 en 1973 optrad, gaf hij de voorkeur aan de post „landbouw". Toen de socialist Edmond Leburton in 1973 eerste minister werd, kreeg Tinde mans naast het ministerie van be groting samen met de liberale lei der Willy Declercq het vice- premierschap. Toen Leburton so- cialistisch-christendemocratisch- liberale regering begin 1974 viel over de vestiging van een olieraffi naderij bij Ternaaien en met name over de rol van de overheid in een Belgisch-Iraans project, kreeg Tin demans eerst de opdracht het kabi net te repareren. Dit mislukte en er volgden algemene verkiezingen, waarna de CPV-leider eerst forma teur en vervolgens eerste minister werd van een christendemocra- tische-liberaal kabinet, dat later aangevuld werd met de Waalse taaipartij Rassemblement Wallon. Hervormer De carrière van Leo-Clement is in drie delen op te splitsen: Tinde mans als gemeenschapsman en grondwetshervormer, Tindemans als Europa-specialist enUndemans als premier. Tindemans de grondwetsherziener is de meest be wogen van het drietal. „Tindemans is bezeten door een heel eigen soort ambitie; hij Wil de geschiedenis in gaan als de man, die de grondwetsherziening voltooide" schreef 2,5 jaar geleden een Bel gische journalist. Dat sluit nauw aan bij een opmerking van Tinde mans aan het begin van zijn pre mierschap. Hij stelde toen: „Ik droom ervan de grote pacificatie (de verzoening tussen de bevol kingsgroepen, red.) te kunnen be werkstelligen en ik geloof in ieder geval dat mijn regering er de grondslagen voor kan leggen." Dat hij dit niet tot elke prijs wil bewijst een opmerking van hem een jaar eerder: „beter geen gewestvorming dan een slechte". Als minister van gemeenschapsbe trekkingen heeft Tindemans aan het eind van de jaren zestig veel werk verzet, werk dat in 1970 uit mondde in een herziening van de grondwet. Met deze herziening werd de basis gelegd voor een wijzi ging van België als unie tot een federale of regionale staat. Het be langrijkste dat Tindemans er langs de rand van een regeringscrisis door wist te slepen is de culturele autonomie voor de drie bevolkings groepen (Walen, Vlamingen en Duitssprekende Belgen). Vanuit de cultuurraden zou verder moeten worden gewerkt aan de gewestvor ming Een tweede wens van de CVP- leider was een hervorming van het stelsel van gemeenten. Moest hij bij zijn overstap van ge meenschapsbetrekkingen naar landbouw in 1972 nog met spijt opmerken dat België nog altijd zeer versnipperd was. vorig jaar werd het aantal gemeenten toch teruggebracht tot ruim 700. Brussel Waar Tindemans toen en ook nu niet uit is gekomen is de status van de hoofdstad Brussel binnen het geheel van de gewestvorming. Dit probleem staat langzamerhand be kend als „107-quater" naar het be treffende artikel in de grondwet. In een notedop geschetst willen de Franse taaipartijen dat de ontwik keling van Brussel tot een fransta- lig gebied ook grondwettelijk wordt erkend en stellen de Vlamin gen zich op het standpunt dat die verfransing van een stad in het Vlaamse taalgebied al onaan vaardbaar grote vormen heeft aan genomen. De afgelopen maanden is men er niet uit gekomen en toen Tindemans vorige maand in ernsti ge politieke moeilijkheden kwam greep hij de laatste strohalm in de vorm van de grondwet aan. Er van uitgaand dat de grote partijen (christendemocraten, liberalen en socialisten) een regeling van de kwestie-Brussel wilden vroeg hij de leiders van die drie of ze steun wilden geven aan de plannen voor grondwetsherziening door een min- derheidsregering-Tindemans. Het ging niet door omdat de socialisten voor Tindemans onaanvaardbare eisen stelden. Europa Tindemans als Europa-specialist toont het beeld van gematigd her vormer van de bestaande chao tische toestand in de Westeuropese wereld. In het vraaggesprek met Le Monde zei hij: „Voor Europa zijn de betrekkingen met de Verenigde Staten het belangrijkste van alle internationale relaties. In de ver houding tot de VS moet de EG wel één gesprekspartner kunnen leve ren". Bovendien wordt West- Europa geteisterd door eengeldcri- sis, waarvan het einde nog lang niet in zicht is. Ook hieraan wil Tinde mans in leder geval iets minimaals doen. namelijk het meer op elkaar afstemmen van de onderlinge mun teenheden van de EG-landen. De plannen van Tindemans met Euro pa zijn vastgelegd in het befaamde voor sommige Europese leiders beruchte rapport over de ge wenste ontwikkeling van Europa, het rapport-Tindemans. De opdracht voor dit rapport had hij eind 1974 gekregen van de Europe se Raad. het topoverleg van de Europese regeringsleiders, in de Franse hoofdstad Parijs. De leiders zaten met de handen in het haar want de economische crisis zwelde aan en de onderlinge onenigheid was groter dan ooit. Tindemans zou een rapport gaan schrijven, waarin werd aangegeven hoe het verder zou moeten gaan met de Europese samenwerking. Toen ruim een jaar later de voorstellen er lagen „een poging te redden, wat er thans is", noemde de auteur het zelf werd er eerst met weinig enthousiasme gereageerd en na van conferentie naar conferentie te Zijn doorgeschoven werd het in de cember van het vorige jaar in Den Haag door de Europese leiders in de bijna onderste la van het Euro pese bureau geschoven in de hoop dat er snel andere rapporten boven op zouden komen liggen Tinde mans heeft gezegd dat al het werk niet voor niks is geweest al valt hem van zijn eerlijke gezicht te lezen dat hij zelf nauwelijks méér in de procedure gelooft. Meer eer is er daarom voor hem te halen in het vlak van de Europese partijvorming. Vorig jaar hebben de verschillende christen- en centrumdemocratlsche partijen in West- en Zuid-Europa besloten tot het vormen van een Europese Volkspartij (EVP), die bij de voor de voorzomer van 1978 gedachte rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement naast een Europese socialistische en een libe rale partij mee zou kunnen doen. Als bijna vanzelfsprekend werd de voorzittershamer aan Leo Tinde mans uitgereikt. Hij gold op dat ogenblik als de enige Westeuropese christen-democraat, die ook buiten de eigen landsgrenzen over gezag en sympathie beschikte. Wonderdokter Tindemans als eerste minister is in feite het moeilijkst te plaatsen. Hij is in 1974 binnengehaald als een wonderdokter. „Met deze man wordt alles anders" riepen de ver kiezingsaffiches en de winst van de CPV bij de algemene verkiezingen wordt terecht het resultaat ge noemd van Tindemans ijzersterke optreden tijdens de verkiezings campagne. Sinds die vorige verkie zingen en het daaropvolgende for mateur-premierschap is Tinde mans minder uit de verf gekomen dan menigeen had verwacht. Ze ker. hij is de vertegenwoordiger van een nieuwe generatie politici, anders dan de goedbedoelende vaak karaktervolle regenten, die het in het na-oorlogse België tot eerste minister hebben gebracht, mannen als Theo Lefèvre (één van Tindemans grote voorbeelden) of Gaston Eyskens. Tindemans wordt aangeprezen als zeer openhartig en oprecht en wie hem wel eens heeft meegemaakt raakt onder de indruk van zijn rechtstreekse opmerkin gen en antwoorden, zonder de breedsprakigheid, die politici vaak eigen is. Verschillen. België met zijn taalgevoeligheid en zijn grote economische verschillen het tamelijk welvarende Vlaan deren steekt schril af tegen het mistroostige, verpauperde Wallo nië is een moeilijk land om te regeren Dat zullen Tindemans" voorgangers hem kunnen vertellen Sinds de CVP-voorman drie jaar geleden eerste minister werd heeft hij nauwelijks een dag stevig in het zadel gezeten. In het begin zat het kabinet van christendemocraten en liberalen een tweede keus omdat Tindemans eerst een combi natie met de socialisten heeft ge tracht te vormen in een minder heidspositie Dat werd een meer derheidskabinet toen hij in de loop van het jaar de kleine taalpart.j RW in de regering opnam. In feite was dat een tegenvaller want Tin demans had ernaar gestreefd dat alle. drie de taaipartijen - de RW. het Democratisch Front van franstaligen (FDF) en de Volksu nie. respectievelijk vertegenwoor digers van Wallonië. Brussel en Vlaanderen - tot de regering zou den toetreden. De groep RW'ers waar stichter en minister Francois Périn voor stond was nog wel solide maar het veranderde toen Périn met zijn getrouwen uit de partij trad en fuseerde met de Waalse liberalen Het achterblijvende RW was een speelbal in de handen van de uiterst grillige FDF en haar ge sar ten opzichte van de eerste mi nister is de aanleiding geworden tot de politieke crisis in België Socialisten De strijd om het lijfsbehoud heeft verhinderd dat de ploeg van Tinde mans genoeg heeft kunnen doen aan de economische problemen zo als de bestrijding van de werkloos heid. die in België naar verhouding zeer hoog is. Net als elders in Euro pa zullen offers moeten worden ge bracht om de economische crisis het hoofd te kunnen bieden. Tot de slachtoffers behoort ook de doorsnee werknemer in het land Bij het uitvoeren van een econo misch noodprogram wordt de steun van de socialistische partij en de vakbeweging node gemist Bijna niemand twijfelt er aan of één van de eerste wapenfeiten na de verkiezingen van morgen zal zijn het terugbrengen van de socia listen in de regering, al dan niet samen met de liberalen. Misschien dat Tindemans dan de kans krijgt om te bewijzen dat hij inderdaad de man is met wie alles anders zal worden )r J. den Boef economische moeilijkheden binnen Sowjetblok nog eens onderstreept r publicaties over de enorme schuld het in de westelijke industrielanden !t kunnen niet meer zo eenvoudig vroeger worden opgelost. Nieuwe ge- ities zijn veel minder geneigd de tra- inele argumenten serieus te nemen, tal sinds in 1975 in Helsinki het slot- oord werd ondertekend van dc CEVS aferentie voor Europese veiligheid en lenwerking). i zich binnen de Comecon (de Raad wederzijdse economische bijstand, irvan de Sowjetblokstaten en enkele ,ere landen lid zijn) grote econo- che problemen voordoen, is al gerui- Itijd bekend. De moeilijkheden begon- i voor de meeste lidstaten in 1975, toen Sowjet-Unie in feite haar eigen proble- S voor een deel op de van haar afhan- Ijke Oosteuropese landen afwentelde r de prijzen van olie en grondstoffen in strijd met gemaakte afspraken Stisch te verhogen. Zij volgde daar- min of meer de ontwikkelingen op Wereldmarkt, die op hun beurt weer band hielden met de oliecrisis van ir bleef het echter niet bij. De meeste necon-landen hadden met instem- »g van de Sowjet-Unie grote ver- Jhtingen in de westelijke landen aan- ;aan om vaak zeer ambitieuze indus- Uisatieplannen te kunnen verwezenlij- 1 Zij gingen er van uit dat de gemaak- tosten dubbel en dwars terugverdiend Kien worden aan grootscheepse or- s. die men aanvankelijk uit de weste- je landen meende te mogen verwach- De economische recessie in het Wes- Lhaalde een streep door deze rekening: teweldige opdrachten bleven uit. ter- de westerse goederen sterk in prijs gen. Sn samenloop was sprake van een samenloop van fctandigheden olie en grondstoffen uit Sowjet-Unie bleven duur; kapitaal- Meren uit het westen stegen fors en er >est meer worden uitgegeven (met na- aan subsidies en deviezen) om de 'en bevolking tevreden te stellen die *end was geraakt aan een hogere le- pstandaard. Bij dit alles kwamen nog kele slechte oogsten, die graanimpor- uit het westen noodzakelijk maakten. !t behoefde dan ook niet te verbazen dat de schulden aan de westelijke landen snel toenamen. Naar schatting bedroe gen zij eind vorig jaar bijna 40 miljard dollar (ongeveer 100 miljard gulden). Opvallend is dat een derde deel van deze schuldenlast voor rekening van Polen komt. Ook de Sowjet-Unie neemt een derde deel voor haar rekening, hetgeen verhoudingsgewijs weinig is. De rest is ten laste van sterk geïndustrialiseerde landen als de DDR. Tsjechoslowakije en Hongarije. In mindere mate delen ook Roemenië en Bulgarije in de malaise Deze grote tegenvallers hebben er toe geleid dat bij gebrek aan dure deviezen de handel binnen de Comecon is toege nomen. Een uitvloeisel daarvan is dat de Sowjet-Unie in staat werd gesteld, haar Oosteuropese partners (en Joegoslavië, dat in de Comecon de status van waarne mer heeft) sterker aan zich te binden. Volgens een studie van het Weense Insti tuut voor internationale economische vergelijkingen hangt het er in belangrij ke mate van af, in hoeverre de Comecon- landen in staat zijn hun export naar de westelijke' landen te vergroten om hun schuldenlast niet verder te laten oplopen. Een verlaging van de import uit het Wes ten kan op zichzelf geen oplossing bie den, ook al niet omdat zij in de Comecon- landen tot groeistoornissen zouden lei den. Het streven van deze staten, hun export naar de westelijke landen sterk op te voeren door op /uilbasis" te opereren zal zo daartoe in het westen al bereid heid bestaat het deviezenprobleem evenmin oplossen. Invoer afremmen Het Weense instituut verwacht dat als de huidige ontwikkelingstrend blijft be staan de schuld van de Comeconlan- den in de westelijke staten Ln 1980 tot 110 miljard dollar (of circa 275 miljard gul den) zal zijn opgelopen Er is echter reden om aan te nemen, dat het zo ver niet zal komen, omdat de landen van het Sowjet blok zich geen grote moeilijkheden met hun betalingsbalans kunnen veroorlo ven. Het ligt dan ook meer voor de hand dat deze staten er naar zullen streven, de groei van de invoer uit het westen af te remmen en tegelijkertijd de uitvoer daar heen belangrijk te doen toenemen. Het is steeds duidelijk geweest dat de landen van de Comecon hun handelsba lans-problemen slechts kunnen oplossen door een belangrijke verschuiving in de relatie import-export. Slechts wanneer het invoerpercentage (veel) minder snel groeit dan het uitvoerpercentage kan de vicieuze cirkel worden doorbroken, zij het dan ook nog slechts op wat langere termijn. Het zal echter bijzonder moeilijk zijn deze operatie te doen slagen, omdat beperking van de import het sterkst door de consumenten zal worden gevoeld. Eén van de oorzaken van de schulden in het westen juist ook de toenemende vraag naar consumptiegoederen, als gevolg van toegenomen koopkracht In dit opzicht doet zich een ernstige complicatie voor. omdat de economische problemen opgelost moeten worden in een periode, die gekenmerkt wordt door teleurgestelde politieke verwachtingen De leiders van de communistische lan den ervaren in deze dagen dat zoals de Londense Times schrijft de bruikbaar heid van hun traditionele argumenten, nl. de dreiging van buiten af en de nood zaak van voortgaande revolutie, is ver minderd. Vroeger belichaamden West- Duitsland als representant van „Het Duitse militarisme" en de NAVO in het algemeen de bedreiging, waaraan het Sowjetblok zou hebben blootgestaan Invloed „Helsinki" Zij vormden de argumenten voor militai re waakzaamheid en binnenlandse controlemaatregelen. Het voornamelijk door toedoen van de Sowjet-Unie met veel uiterlijk vertoon bezegelde slotak koord van de Europese veiligheidsconfe rentie nog geen twee jaar geleden in Helsinki heeft deze argumentatie haar kracht ontnomen. Ideologische gevaren, die als een nieuwe bedreiging ten tonele worden gevoerd, kunnen bij mensen in de communistische landen nauwelijks meer opwinding veroorzaken Al loopt men geen dissidenten achterna, men zal er bepaald niet om treuren als de ideolo gische strijd de landen van het Sowjet blok zou dwingen tot verzachting van de levensomstandigheden. Een gevolg van dit alles is dat de rege ringen zich veel meer dan voorheen waar moeten maken door met echte oplossin gen voor de dag te komen en zich niet langer achter niet terzake doende argu menten te verschuilen. Ook het ver schijnsel dat men gemakshalve „Euro- communisme" noemt, heeft er toe bijge dragen dat velen niet langer angstig zijn en zich laten intimideren. Talrijke intel lectuelen in de Sowjetbloklanden weten niet goed raad met dit Eurocommunis me. omdat de partijleiders of zij willen of niet er geen goed woord voor over hebben. Maar de gewone man ervaart het verschijnsel als iets bevrijdends. omdat hij er een verbetering in zijn situatie van verwacht. Omdat de regeringen de problemen niet op korte termijn kunnen oplossen, maar deze ook niet onbeperkt voor zich uit kunnen blijven schuiven, zijn toene mende spanningen onvermijdelijk. Polen is daar een sprekend voorbeeld van. om dat het zich nog altijd niet kan veroorlo ven om reeds in 1970 noodzakelijk gewor den prijsverhogingen door te voeren, uit vrees voor herhaling van de ernstige on lusten van eind 1970 en juni vorig jaar Zelfs de matigende invloed van de rooms- katholieke kerk, die veel begrip toont voor de problemen van de regering, kan daar weinig aan veranderen. „Belgrado" Voor de Sowjet-Unie zijn de economische moeilijkheden in de Oosteuropese lan den een welkome aanleiding om deze vaster in haar greep te krijgen. Daar staat echter tegenover, dat een grotere afhankelijkheid van Moskou in die lan den zal worden ervaren als een nieuwe belemmering voor de nationale ontwik keling. Het onbehagen, dat hieruit voort vloeit, plaatst de betrokken regeringen voor de zware opgave, te proberen om zowel de eigen bevolking als de Sowjet- Unie tevreden te stellen. Op den duur zal dat niet mogelijk blijken, temeer omdat niet mag worden aangenomen dat de huidige Sowjet-leiding het zou aandur ven, de teugels te vieren Het is ook de vraag of de conferentie die over enkele maanden in Belgrado begint als vervolg op de bijna twee jaar geleden in Helsinki afgesloten conferentie voor Europese veiligheid en samenwerking uitkomst zal brengen. De Sowjet-Unie zal in Belgrado vrijwel uitsluitend willen spreken over uitbreiding van de econo mische samenwerking, een onderwerp dat voor Moskou het enige interessante is. omdat de veiligheidskwestie in Helsin ki werd geregeld door het vastleggen van de status quo in Europa. De westelijke landen zullen echter ook de kwestie van de mensenrechten aan de orde stellen en mogelijk hun bereidheid om de econo mische samenwerking uit te breiden, daarmee in verband brengen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19