S0 jaar ervaring Uit brieven van lezers resultaatvan UIT DE WEEKBLADEN Woningnood Oorlogsvoering Vakbonden .Rode propaganda' Campagneleiders Oom agent Verkiezingen piet klerkv waalwijk zanddonkby. DONDERDAG 14 APRIL 1977 Haagse post!. In de Haagse Post gaat Hans Polak wat dieper in op de woningnood in Amsterdam, dan in zijn Vara- documentaire ,.U bent nog niet aan de beurt". Maar er blijven twee din gen centraal staan: de onmacht van de betrokken ambtenaren en de wanhoop van de woningzoekenden. De ambtenaar van Herhuisvesting voelt zich vaak een advocaat van de meest urgenten: „Het zijn de schle mielen die je moet helpen. De slim- men die hun eigen rechten kennen, kunnen de zaak veel makkelijker oplichten. De mensen die altijd ach teraan komen, die zichzelf niet kun nen redden, kunnen het wel verge ten. Ze worden voortdurend ach- teruitgeschoven en komen ten slotte in een slechte woning". Louis Nouws sprak met diverse in gewijden over energie-besparing en over de vraag of kernenergie wel nodig is. Zelf komt de schrijver tot de conclusie dat de regering een „actief beleid zou moeten voeren om de verspilling van energie tegen te gaan. Ze zou bestuurlijke maatrege len moeten nemen om te voorkomen dat de elektriciteitsbedrijven alleen aan de kilowattuurtjes denken, en een gemeentelijk energiebedrijf uitsluitend aan de gasomzet De film „Network" heeft in Amerika al heel wat stof doen opwaaien, vooral door de scène waarin een omroepmedewerker aankondigt be reid te zijn voor de kijkcijfers te sterven. FTed van Doorn zoekt de diepere boodschap van de film in een uitspraak van ex-CBS- presentator Daniel Schorr: „Televi sie is misschien wel zo essentieel in ons leven geworden, dat sommige mensen er niet langer zeker van zijn dat ze bestaan tenzij ze erkend wor den door de televisie." De Nieuwe Linie De moord op de Westduitse procu reur-generaal Buback was voor mr. Bakker Schut aanleiding in De Nieuwe Linie in te gaan op de door deze daad versterkte „psycholo gische oorlogsvoering tegen de Rote Armee Fraktion". Dat deze „oor logsvoering" trouwens niet alleen de gevangen gehouden leden van de RAF treft, moge blijken uit het vol gende citaat: „Als gevolg van de alarmopsporing werden bijvoor beeld alle medewerkers van het ad vocatenkantoor Croissant, behalve deze keer merkwaardig genoeg de advocaten zelf, van hun bed gelicht door soms meer dan dertig man politie, bewapend met getrok ken pistolen en machinegeweren." Ria Beckers, lijsttrekker van de PPR. mag een verkiezingspraatje houden: „Deelnemen aan de macht met dit CDA maakt een duidelijk vernieuwend beleid niet mogelijk, dat is gebleken. De vele Van Agten zullen een enkele kordatere Boersma opnieuw geruisloos over rijden." Hanneke Wijgh bezocht het Voor- burgse buurtcentrum Haak-In om te onderzoeken of „het socialistisch is om iemand zijn kaartayondje af te nemen." Welzijnswerkers proberen de bewoners ervan te overtuigen dat een werklozenproject belangrijker is dan een kaartclub, maar stuiten op zeer veel weerstand („Rood wordt hier te kakken gezet"). De Groene Amsterdammer Arnout Weeda van De Groene Amsterdammer twijfelt aan het nut van het overdragen van vak- gondsbevoegdheden op nationaal niveau aan de Europese vakvereni ging. De meerderheid van de FNV is daar voorstander van. maar. aldus Weeda. „als zo'n overdracht van be voegdheden niet gedragen wordt door de basis zal dat weinig uithalen en waarschijnlijk zelfs eerder door de geringere interne democra tie de vakbeweging Europees en nationaal uithollen". De Wet Sociale Werkvoorziening dreigt aan zijn doel voorbij te schie ten. constateert Ron Bosman. De sociale werkplaats is „een dood spoor voor werklozen, gehandicap ten en andere lastposten" geworden. Over het „oneigenlijk" gebruik van deze werkplaatsen zegt hij: „In Lei den moest bijvoorbeeld, tot grote verontwaardiging van de buurt, een aantal mensen van De Waard, een sociale werkplaats, een keer een vie ze woning uitmesten. Men kon er niemand anders voor krijgen, en liet het „dus" maar door WSW'ers doen". Jeroen Terlingen is somber gestemd over de ontwikkelingen bij onze multinational AKZO. Immers, „met en zonder gezamenlijke aanpak van de problemen is te verwachten dat AKZO de komende jaren uiteenvalt en de Westeuropese tak als relatief kleine chemische groep overblijft". Terlingen hoopt dat de vakbonden zich zo opstellen dat de belangen van werknemers en gemeenschap nog enigszins behartigd kunnen worden. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine wierp een blijk op Het Gooi. waar de „rode propa ganda-machine" van de PvdA al „op volle toeren draait". De medewer kers van de VARA worden stuk voor stuk aan het publiek voorgesteld en mogen hun zegje doen over de functie van de omroep met betrek king tot de PvdA René de Bok verbindt er zijn eigen mening aan: „In barre nodd is de afspraak ge maakt dat in de VARA- programma s geen schade zal wor den toegebracht aan de socialis-1 tische ministers in het demissionai re kabinet. Een non-agressie pact van de lafste soort De VARA fungeert als een propaganda machine die geen enkele initiatief aandurft; een stroef mechanisme, dat Joop den Uyl op weg naar het morgenrood van de socialistische heilstaat zal vergezellen. Al heeft hij er misschien meer last dan gemak van". Enkele pagina's verderop volgt een nieuwe aanval op de socialisten. Dit maal gelanceerd door de financieel deskundige van de WD, prof. Pais. die door de liberalen al naar voren wordt geschoven als kandidaat minister voor financiën: „Onder een dogmatische PvdA draait onze eco nomie geleidelijk dol. als er opnieuw een kabinet Den Uyl zou komen, zie ik de toekomst niet erg rooskleurig in". Verder stelt Elseviers Magazine, dat „slechte argumenten en valse voor lichting het ultra-centrifuge project in een kwaad daglicht stellen". De Tijd De Tijd besteedt ruim aandacht aan de campagneleiders van de politieke partijen, die de strijd om de kie zersgunst zijn begonnen. Die strijd wordt gekenmerkt door toespraken, advertenties en folders, maar niet, en daar zijn alle campagneleiders het mee eens, door „stuntwerk en mannetjesmakerij". Of zoals CDA- propagandist Corporaal het zegt: „Stuntwerk is het miskennen van je aanhang, je markt. Onze politieke cultuur leent zich daar niet toe". In een interview met P. van der Eijk spreekt de gewezen advocaat Abel Herzberg onder meer over het ver schijnsel wraak: „De wraak moet zoet zijn en niet bitter. Dat is geen .liefde'. Het is iets heel anders. Het is de overtuiging dat er een hemelse gerechtigheid bestaat die je de vrije loop moet laten. Er is wat wijsheid voor nodig. Maar de wijsheid is krachtiger dan de liefde, zij is be stendiger van karakter en haar uit werking is ook sterker. Tenminste op de lange duur". Prof. dr. G. Th. Rothuizen komt na het lezen van het boek „Pro mens, pro dier" tot de volgende conclusie: „Hoe kan iemand, die geen sadist is zijn dag doorbrengen met een niet- verdoofde hond verhitten tot hij sterft of het depressief maken van apen en dan zijn witte jas uittrek ken, zijn handen wassen en thuis gaan eten met vrouw en kindertjes alsof er niets gebeurd is?" Accent: „Hoe fout was oom agent in '40-'45?, staat op de voorpagina van het blad Accent, dat een serie artikelen be» glnt over de houding van de Neder landse politie in de oorlog. Uit rap porten die tussen 1945 en 1950 bij de recherche in onderzoek waren bleek, aldus Accent, dat een groot deel van de Nederlandse politie met onbe schaamde ijver had meegewerkt aan de liquidatie van duizenden Joodse en niet-joodse landgenoten Zo werden op basis van vrijwillig heid minstens driehonderd agenten van het Haagse korps ingezet bij alle razzia's op joden. Er werden 17.000 joden opgehaald, van wie er 16.000 nimmer terugkeerden, zo schrijft het blad. In Accent een portret van de nieuwe leider van het GPV. dr. A. J. Ver- brugh, die zich onder meer zorgen maakt over de teruglopende kerkgang: „Door marxistische of neo-marxistische tendensen zijn ve len ver afgedwaald van het klimaat van de Heilige Schrift! De heer Ver- brugh is tevens zeer bezorgd over de moraal van de studenten. „Er is een tendens ontstaan, dat je pas mee telt. als Je op alle mogelijke manie ren het gebod tegen overspel te bui ten bent gegaan. Op die manier ont staat een verwüdering van de sa menleving en zal er van toenemende ontevredenheid sprake zijn", meent de heer Verbrugh. Ahdere onderwerpen zijn: het tele- foongéheim in Nederland („honder den van ons worden afgeluisterd"). China's spionagenet. het oudste ter wereld, en het onderwijs en het kind van de rekening. Vrij Nederland: Vrij Nederland vraagt zich in een uitgebreid bijvoegsel af wie de man nen achter de lijsttrekkers zijn. Wie de verkiezingscampagnes vanuit de kleedkamer leiden, terwijl de lijst aanvoerders het veld ophollen. Joop van Tijn schrijft over de Bil- derbergconferentie, die in oude luis ter is hersteld ook zonder prins Bemhard. De regels van de confe rentie zijn wat losser geworden. De aanwezige journalisten mogen er over berichten, zo schrijft Van Tijn. In VN een artikel van Graham Gree ne over „het land met de vijf gren zen" Panama. „Generaal Torrijos heeft Panama in zeven jaar tijd een nationale trots gegeven. Het zou een tragedie zijn voor Latijns-Amerika als hij het slachtoffer werd van het .ongeduld van links of van de chica nes van rechts", aldus Graham 'Greene. Frits Barend en Henk van Dorp. de voetbalfanaten van het blad VN. we ten te vertellen dat Ajax Johan Cruijff niet meer wil. „Cruijff wil maar een ding: zijn carrière beëindi gen in hetzelfde stadion waar hij ook begonnen was. in het AJax- stadion. Dat zal nu niet gebeuren en niet omdat Cmijff niet wil of omdat hij teveel geld vraagt, nee alleen omdat voorzitter Jaap van Praag niet eens de moeite heeft genomen om Cruijff terug te bellen, omdat Ajax hoe ongelooflijk het ook klinkt, geen belangstelling heeft voor Cruijff". In VN verder aandacht voor Philip Agee. de ex-CIA-agent die voor een tijdje naar Nederland mag. voor de Oriênt-express en voor de emanci patie van de Italiaanse nonnen. BINNENLAND Trouw/Kwartet Electronicum Voor mij is zo'n imitatie orgelfront slechts een vorm van versiering om de noodzakelijke luidsprekers aan het oog te onttrekken. En dat is dan op die manier nog in kerkruimtelij- ke stijl ook. Nee dit heeft niets maar dan ook beslist niets met Jacobs bedrog te maken. In de allereerste plaats staat het orgel, of als het om financiële redenen niet anders kan een elektronische geluidsbron, in de kerk tot meerdere glorie van God. En dat komt alleen tot z'n recht als de bespeler van dat instrument zich ervan bewust is. dat niemand an ders dan God de mens de kennis gaf om eerst het orgel, en pas vele eeu wen later het elektronisch orgel te bouwen. We kunnen slechts dankbaar zijn dat de electronica zo ver ontwikkeld is dat er voor in de steeds kleiner wordende kerken en gemeenten een betaalbaar instru ment gebouwd kan worden om de gemeente-zang te ondersteunen en te leiden. Delft Jan B. van Laren Paasgroet „De zware druk en de naderende storm in Zuid-Afrika is de noodzake lijke lijdensweg, die aan de vreugde van een nieuw Pasen voorafgaat." Aldus dr. Beijers Naudé in zijn „Paasgroet". Het zou goed geweest zijn, als de generale diakonale raad die paasgroet maar als niet- ontvankelijk had geretourneerd met de boodschap er bij, dat christgelo- vige mensen in Nederland niet ge diend zijn van paasgroeten waarin de noodzakelijkheid van het lijden van Christus voor zondaren en Zijn opstanding tot hun rechtvaardig- making wordt afgevlakt en mis vormd tot een marxistische paasgroet. Het moet toch duidelijk zijn, dat het ergerlijke heiligschen nis is het plaatsvervangend lijden en sterven van Christus ter redding van arme zondaren en Zijn opstan ding tot onze rechtbaardigmaking ook maar in de verste te vergelijken met het werk van zgn. „bevrijdings bewegingen", die wel lijden weten te bewerken en aan anderen te berok kenen. maar geen zalige opstanding. Doesburg G. Goossens Voetnoot De Heidelbergse Catechismus noemt de mis „een verloochening van de enige offerande en van het lijden van Jezus Christus en een vervloekte afgoderij". De Refor- mierte Bund in West-Duitsland heeft besloten in het vervolg een voetnoot op te nemen, luidende: „De catechismus spreekt hier de harde taal van de strijd die in de tijd van de Hervorming om de rechte leer gevochten werd. De opvattin gen over eucharistie en avondmaal Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubtikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. verschillen nog steeds. In plaats van. de vervloeking is echter het oecume nisch gesprek tussen de kerken ont staan". Ik zou hierbij op het volgen de de aandacht willen vestigen. Het concilie van Trente eindigde met 126 vervloekingen over „anders den kenden". Deze vervloekingen wer den niet over zaken maar over per sonen. niet over leringen en ketterij en. maar over mensen uitgesproken, ook over mensen die de leer van het misoffer niet accepteerden. Als antwoord op die 126 vervloekingen hebben de opstellers van de Heidel bergse Catechismus met slechts een vervloeking geantwoord. Niet over mensen, maar over een leer. Niet over personen, maar over een dog matische uitspraak, die naar hun vaste overtuiging het offer van Christus op Golgotha van zijn vol strekt en geheel enig karakter be roofde. Prof. van Itterzon stelde in 1969 voor: „Laat de r.k. kerk de 126 vervloekingen van Trente herroe pen. Laat ze ook verklaren, dat de leer der transsubstantiatie e$n afge dane leer is, dan zal ook vanzelf de echo verstommen, die men nu nog in de Heidelberger opvangt. Ik ben van mening, dat dit een goed voorstel is. Weesp H. Offreins Adoptie (3) Het betoog van mr. E. Ruppert in Trouw van 8 april over interlandelij' ke adoptie straalt een zekere stu deerkamer-redelijkheid uit. Het is evenwel enigszins werkelijk heidsvreemd. Zo propageert hij op lossingen binnen het eigen sociaal- culturele milieu, waar de betrokken kinderen vandaankomen. Dat argu ment klinkt heel aardig, maar is volstrekt niet ter zake doende voor vondelingen en andere kinderen, van wie geen familie bekend is, als mede voor bijvoorbeeld Koreaanse kinderen met een (onbekende of ver dwenen) Amerikaanse vader, die in het eigen milieu volledig uitgestoten worden. En hoe wil Ruppert een kind van zeg maar twee jaar, dat zwaar ondervoed is en zonder adop tie nauwelijks levenskansen heeft „intern laten uitmaken of het elders wil gaan wonen". Het gaat bij interlandelijke adoptie (via het BIA) toch juist om dit soort kinderen. Voor andere groepen kin deren is financiële adoptie uiteraard te verkiezen. Zouden we het er niet over eens kunnen zijn, dat interlandelijke adoptie een juiste oplossing kan zijn voor een beperkte groep kinderen, terwijl voor andere groepen kinde ren financiële adoptie te verkiezen is. Waarom moet dan de interlande lijke adoptie, zoals die via het BIA verloopt, voortdurend onder vuur genomen worden? Het steeds weer signaleren van mogelijke ethische verschillen doet overigens bij de te genstanders van interlandelijke adoptie zo langzamerhand een la tente angst voor vreemdelingen ver moeden. Haarlem dr. H. Visser Namibië Prijkt op de voorpagina met grote letters uit uittreksel uit een rapport van Amnesty International: „Zuid- Afrika martelt nationalisten Nami bië". Het kén niet tendentieuzer! Op één pertinente onjuistheid wil ik u wijzen: „Zuid-West-Afrika dat ten onrechte door Zuid-Afrika bestuurd wordt". Dat „ten onrechte" baseert u op. verschillende uitspraken van de Ver. Naties. U kunt het echter niet baseren op het democratische zelfbeschikkingsrecht van de bevol kingsgroepen in Namibië. Die heb ben zich indertijd met overweldi gende meerderheid uitgesproken voor het mandaat van Zuid-Afrika tot het tijdstip dat Namibië zelfstandig zal worden. Aan het ver wezenlijken van die zelfstandigheid wordt door de regering in Pretoria hard gewerkt. Wie zich „nationalis ten" noemen in de zin van Amnesty International zijn niet anders dan misleide terroristen, die door com munistische buitenlanders van wa pens worden voorzien en tot het bedrijven van revolutionaire ge welddaden worden aangezet. Ik be treur het zeer dat „Trouw" deze fei ten niet onder de ogen wil zien. Zuidlaren - A. van den Berg Edelhert In 'Trouw' van 6 en 7 april hebt u op duidelijke wijze aandacht gegeven aan de problemen die het voortbe staan van het edelhert in Nederland bedreigen. De grootste bedreiging voor het edelhert is echter noch door de heer Reinders noch door uw re dacteur met name genoemd. Op lan gere termijn betekent de geleidelij ke intensivering van de bosbouw op de betere bosgronden de sluipende vernietiging van de potentieel meest waardevolle voedselgebieden van het grofwild. Door het op grote schaal op de betere bosgronden ver bouwen van „hoogwaardige" naaldhoutsoorten als de douglas ontstaat een type bos dat tientallen jaren zo schaduwrijk blijft dat daar onder niets wil groeien en als het bos tenslotte wat meer licht doorlaat overwegen de oneetbare varens. Het moet maar eens in alle eerlijkheid worden gezegd dat intensieve vor men van houtteelt en natuurbeheer elkaar uitsluiten, zeker wanneer bij dat beheer dieren moeten kunnen voortbestaan die niet alleen in het bos wonen, maar die ook van het bos moeten kunnen leven! Terwolde H. E. van de Veen Adviseur De mededeling in Trouw van 2 april jl. dat de pr-adviseur van het CDA de beginselen van D'66 is toegedaan werd niet door mij gedaan en is ook volstrekt onjuist. Desgevraagd is door mij meegedeeld, dat betrokke ne momenteel geen lid is van een politieke partij, maar wel in de be ginperiode van D'66 actief is ge weest voor die partij. Die activitei ten waren al beëindigd toen het bu reau waar hij werkzaam is in 1969 werd aangetrokken, en hij als advi seur voor de ARP ging werken, in 1976 werd dit een adviseurschap van het CDA. Den Haag D. Corporaal Secretaris Centraal Verkiezings Comité CDA Over de gillende motoren j vaak criminele rijden daarm ik het maar niet P.S. a) U merkt dat ik mijni deze reactie lucht. Ik heb ecÉ dagelijkse wielrijder en als(sf me) rustige autorijder zo mijj. ringen. Een ritje „autobahaf ook veel over de psyche 4 BMW-automobilist P.S. b) Uw autoredacteur 1 mag zijn taal wel eens „ku hij de prestaties van (snelle)}' bejubelt of die van tot rustig^ uitnodigende afkraakt. 1 beter in de „ethische" Trouw liggen, denk ik. Den Haag M. C£ Antennes Met verbijstering las ik, dat meente Rotterdam voor flat j gen een verordening opstelt, i1 het voortaan verboden zal zj j ten de eigen woning nog een sie- of radio (F.M.) antenne ben. Ook in Utrecht is in gen woningen een antenneverbfl kracht, terwijl daar in so: complexen zelfs de ontvang E binnenlandse F.M. radiostations van inferieure teit is. De lagere overheden zich blijkbaar niet aan de n op 6 februari 1976 in de 1 Kamer is aangenomen, waai staat: „de Kamer spreekt u. een antenneverbod slecht rechtvaardigd is indien bet 't nen een aansluiting op een domroepinrichting kunnen t •gen waarbij tenminste alle m santennes ter plaatse ontvai programma's worden aange en verzoekt de regering haar daarop te richten." H. W. Meijer Vliegtuig en auto(2) Christelijke spreke Van harte stem ik in met J. C. van der Lek in „Vliegtuig en auto". Iede re volwassene kent wel iemand die door het (auto)verkeer om het leven is gekomen! Iedereen is blijkbaar murw geraakt voor deze regelmatige levensvernietiging. Of zijn het de voordelen van de auto (individuele vrijheid, gemakzucht) die ons de na delen (doden, gewonden, milieu verontreiniging, energieverspilling) zo gemakkelijk doen accepteren? Voor mij staat vast, dat snelle au to's, zoals BMW's, Alfa Romeo's en „Amerikanen" een ramp zijn voor de verkeersveiligheid. De (dikwijls jonge) berijders brengen hun mede weggebruikers door het constante inhalen waartoe het motorvermog en en de status van hun auto hen verleiden, in gevaar. Dit soort auto's zijn verkeersgedrag-misvormend! De regering zou er Iets aan kunnen doen door een maximum in te stel len voor de verhouding pk/gewicht. Wanneer er gesproken moet i over het verband tusse vensbeschouwing en politieke blijkt het volgens het artikel kant van 7 april moeilijk confessionele spreker te vind grote spekers van weleer zijn na niet meer in deze kringen, christelijke sprekers uit de zijn er echter te kust en te Zouden zoveel christenen dii politiek durven spreken inm tot de conclusie zijn gekomt christelijke politiek niet mee bestaan? De C in de benamin een politieke groepering heeft ook niet veel meer te betekeni de C van compromis. Politie drijven in de naam van Chris) je daarbij op precies dezelfde opstellen als vele niet-chrü (b.v. betreffende de bewape dat kan toch ook niet. Piet Klerkx, het enorme Europese interieurcentrum, biedt u méér. veel méér. 50 jaar ervaring; werkelijke vakkennis; GARANTIE VOOR KWALITEIT. Eigen fabrieken, eigen import, de grote omzet; UITERST LAGE PRIJS. Uitgebreide kollekties, klassiek, modern, kortom alle stijlen; UW 100% KANS OM UITSTEKEND TE SLAGEN. Suedezacht en wondermooi natuurleder. een perfekte vormgeving en kwalitatief onberispelijk. Drie-twee-één kombmatie van werkelijk uitzonderlijke klasse. Dubbeldikke rug- en zitkussens. De beide banken, één driezits, de ander tweezits. royaal van formaat. Piet Klerkx voorjaarspnjs: E-.-n mooie wandkombinaties, een wonder van ambachtelijk kunnen. In geselekteerd, massief kwaliteitseiken, driedelig, 300 cm br.. 210cm hg., met glasvitrine, bar. tv-kast etc. Piet Klerkx voorjaarsprijs: Vier stoelen, massief en oersterk gekonstrueerd in edel eiken, evenals de grote, sloere kloostertafel. De stoelen met gestoffeerde velourszittmgen. Piet Klerkx voorjaarsprijs: meubelmakerswerk in noten en r klassieke rundlederen uitvoering gekapitonneerde ruggen, losse zitkussens. ^aa, Tweezitteren twee fauteuils. Piet Klerkx voorjaarsprijs: f Beeldschoon Barok notewortel dressoir op handgestoken "klauwpoten, origineel ambachtelijk werk. br 235cm dp 50 cm Piet Klerkx voorjaarsprijs: Dubbeigebogen "rozewortel" porcelemkast. Een prachtige, stijlgetrouwe kopie. Uw grootste wens. de kroon op uw interieur. 160cm. breed en 220 cm. hoog. Piet Klerkx voorjaarsprijs: nederlands grootste interieurverzorgingscentrum Royale, ovale kolomtafel, fraai gebeeldhouwd, het btad met I ambachtelijk mtarsia en vier elegante stoelen. hèet mooi bekleed, het totaal in prachtig notehout Piet Klerkx voorjaarsprijs: 33SQ" Tel. 04160-36981 spreiding betaling mogelijk franco thuisbezorging ook op maandag en zaterdag geopend vrijdag koopavond tot 9 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8