Het minder mensen meer doen Molenaar weer in opkomst Witte' olie kost staat vele miljoenen en verziekt markt pdeamrobank intokyo ifferte Saoedi-Arabië moest nog ingediend hilips-parool voor lopende jaar Grote kansen voor video" Ver. Staten steeds belangrijker Samenwerking in textielgroothandel l,In geen geval een Lockheed-affaire" Dubbele prijs olie spoedig verleden tijd Redelijke boterham te verdienen m mm „Nieuw regionaal beleid is funest" Redelijk jaar Scheepvaar tunie Handel bezorgd over ondoelmatige dénaturering f\ iERDAG 14 APRIL 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS1 7-rhi 9 b een onzer verslaggevers ïDHOVEN Met minder mensen meer doen. Dat is het parool van Philips voor 1977. Een jaar. irin het beleid er in het bijzonder op zal zijn gericht de produktie en de verkoop nog efficiënter joen plaatsvinden. pt name zullen wij", aldus de heer A. C van Riemsdijk, president het concern, in een toelichting het jaarverslag, grote aandacht ven geven aan rationalisatie van jroduktie en aan vergroting van doelmatigheid van de commer- e organisatie. hen o.a. de ter beschikking staan- produktiecapaciteit zal ook dit een verdere aanpassing van het ioneelsbestand noodzakelijk Voor Nederland zal dit beteke- dat er zoals reeds eerder ïeld geen plaats meer zal zijn ir ongeveer 3600 werknemers. Een mindering die zal worden gereali- rd door het slechts ten dele op- ïgen van het normale verloop. t deze teruggang van het personeel len een rol de technische ontwik- ingen. waardoor zowel de fabrica- van onderdelen als de assemblage apparaten voortdurend minder >eid vragen. In het verleden was echter mogelijk de gevolgen hier- n voor de werkgelegenheid op te ngen door een zeer expansieve lag naar de produkten. In de stkomende jaren, zo wordt opge- rkt in het jaarverslag, zal dit ech- niet meer in dezelfde mate het val zijn. t verkort werken zal dit jaar nog t aflopen. Wel wordt een verdere tag hiervan verwacht. In 1976 d voornamelijk in de Westeu- pese Philips bedrijven door on teer 26.000 werknemers verkort werkt, overeenkomende met 3500 mjaren. Hiervan hadden er 2000 ïekking op Nederland. mzetstijging ede op grond van de verkopen in eerste maanden van dit jaar ordt verwacht, dat het volume van omzet in 1977 met ongeveer 8 a 9 ocent zal toenemen. Hoe deze vo- me stijging zal doorwerken in t in guldens uitgedrukte omzetbe- ig (in 1976 nam de guldensomzet it 12 procent toe) is, zo zei de heer Riemsdijk, bijzonder moeilijk voorzien. Dit o.a. omdat niet itstaat welke wisselkoersinvloe- n zich dit jaar zullen voordoen. Aangenomen wordt, dat de markten voor consumenten-artikelen en elektronische onderdelen een voort gaande groei te zien zullen geven, hoewel het effect van de in haalvraag verder aan kracht zal in boeten. In het algemeen zal de groei van de markten van elektronische investeringsgoederen in 1977 niet achterblijven bij die in 1976. Ondanks een voortdurende druk op de verkoopprijzen vertrouwt Philips in 1977 te kunnen komen tot een verdere lichte verbetering van de rentabiliteit (winstgevendheid). Bij de voorziene toeneming van het vo lume van de omzet zal de industriële capaciteit van het concern nl. weer beter benut kunnen worden, terwijl er ook een gunstige invloed op de resultatenontwikkeling zal uitgaan Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Philips ziet nog grote groeikansen voor de verkoop van (kleuren)televisietoestellen. „We zijn beslist nog niet aan het einde met onze sector „video". We staan er midden in." Wat de kleuren-tv aangaat wordt dit geïllustreerd aan de hand van de volgende cijfers van de afzet markten (in miljoenen stuks): 1975 1976 1977 Wereld21.5' 25,4 26.8 Europa6,6 7,9 8.4 Nederland0.4 0,5 0.5 USA6.5 7,7 8.5 Japan,5,5 6,0 6.5 Rest wereld2.9 3.8 3,4 Terwijl er in de VS per huishouding één kleuren-tvtoestel is (verhou- dingscijfer 1). is dat voor Japan 1,3 (meer dan één kleuren-tv per huis houding). In vergelijking daarmede steekt het Europese cijfers van 0,3 él 0.4 (dus nog lang niet in ieder gezin een kleuren-tv) wel schril af. „We hebben dan ook in Europa nog veel te doen", aldus Philips. van de maatregelen op het gebied van de efficiency. Resultaten Wat de resultaten van 1976 aangaat, constateerde de heer Van Riemsdijk, dat deze zich weliswaar na een daling in de twee voorgaande jaren weer in stijgende lijn bewogen, maar dat nog altijd niet het niveau is bereikt dat Philips noodzakelijk acht voor een evenwichtige verdere ontwikkeling van haar activiteiten. Dit niveau zal pas zijn bereikt als de winst na aftrek van belastingen zich weer beweegt rond de 4 procent van de omzet, wat in 1974 het geval was. Ter vergelijking diene, dat de winst na aftrek van belastingen verleden jaar 2,2 procent van de omzet uit maakte. „Versterking van de winstpotentie", zo zei hij voorts, „is ook nodig om onze aandeelhouders een plezier té kunnen doen (in de vorm van dividend)". Voor de verdere toekomst verwacht Philips, dat door de technische ont wikkelingen voor nieuwe produkten belangrijke afzetperspectieven kun nen worden vervaardigd. Zo zal bij voorbeeld de TV-ontvanger het centrum kunnen worden van een systeem voor informatie, educatie en actieve recreatie. Terwijl nog niet zo lang geleden de indruk heerste, dat met de kleuren-TV een betrek kelijk gestabiliseerde situatie was bereikt wat betreft de beeldtechniek in het gezin, is de laatste jaren het besef gegroeid dat de eindfase nog lang niet is bereikt, maar dat daar aan nog een groot aantal faciliteiten zal worden toegevoegd. Innovatie Daarnaast zijn er belangrijke ont wikkelingen op de gebieden van te- lecomunicatie en dataprocessing in Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Noord-Amerika en met name de Ver. Staten wordt steeds belangrijker voor Philips als afzetgebied. Vorig jaar was de om zetstijging het grootst in de VS. In dat gebied heeft het concern zijn positie versterkt door de overne ming van een tweetal bedrijven (Magnavox en Signetics). alsmede door uitbreiding van activiteiten op het gebied van verlichtingsartike len. kleine huishoudelijke appara ten en medische systemen. Het aan deel van de omzet van Philips in Noord-Amerika, dat in 1974 nog 12 procent bedroeg, steeg onder in vloed hiervan tot 17 procent in 1976. de ruimste betekenis. In welke mate Philips de innovatie (vemieuwings) kansen zal kunnen benutten zal, al dus het verslag, afhangen van de mogelijkheden voor ondernemingen om risico's te aanvaarden, die ver bonden zijn aan het op gang bren gen van nieuwe activiteiten. Een voldoende winstgevendheid en een stimulerend sociaal-economisch kli maat zijn in dit verband wezenlijke voorwaarden. Over de toekomst van Data Sys tems (kleine computers) was de raad van bestuur optimistisch. „We ho pen volgend jaar uit de verliezen te zijn". Voor een paar honderd men sen moet nog werkgelegenheid wor den gevonden (In 1975 werd, zoals bekend, gesproken over een afvloei en van 2000 ét 2500 man in de compu tersector. Voor 1500 mensen is in middels een oplossing gevonden. Onderhandelingen over een over dracht van de chemische- farmaceutische activiteiten (Phi- Iips-Duphar) aan Schering in West- Bèrlijn zullen, zo wordt verwacht, dit jaar hun beslag krijgen. an een onzer verslaggevers INDHOVEN „Wij moeten de offerte voor het gigantische ïlecommunicatieproject, dat de regering van Saoedi-Arabië wil iten uitvoeren, nog indienen. Wanneer dat het geval zal zijn is hans nog niet te zeggen. Eerst moeten we nl. de specificatie van et project binnen hebben, zodat we weten wat het precies mvat", aldus Philips-president Van Riemsdijk. Het is onzin", zo zei hij, dat wij niet leer zouden meedoen. Zo ook, dat ij te duur zouden zijn. Aan de ande kant is het wel zo, dat wij voor een ergelijk project, dat over een lange eriode loopt, een redelijke prijs ïoeten bedringen willen wij ons Ten ement niet zien teruglopen." Natuurlijk", aldus de heer Van liemsdijk. „zal het ons heel welkom ijn als wij de order krijgen. Het is chter niet zo, dat Philips door een diep dal zal gaan als dat niet ge- wirt We hebben tientallen grote irders voor lange perioden in vele leien van de wereld. We zijn heus liet alleen afhankelijk van Saoedi- irablë." ïind gevorderd het telecommunicatieproject tornt heel wat kijken. Het gaat niet alleen om het opzetten van een tele- oniesysteem, maar ook om de aan eg van wegen, de bouw van wonin- en en de opleiding van personeel. Vandaar, dat Philips zal samenwer ken met anderen. Volgens de heer Van Riemsdijk was Philips al een heel eind gevorderd met de voorbereidingen voor het project. Dit gezien tegen de ach tergrond van het feit, dat Philips al eerder opdrachten uit Saoedi-Arabië ontving. Hij ontkende, dat Philips ooit een aanwijzing zou hebben ge had, dat juist dit concern het project zou krijgen. Zoals bekend, besloot Saoedi-Arabië onlangs voor het project een tender (inschrijving) te houden. Dat bete kent, dat bijv. ook bedrijven uit de VS en Japan zullen kunnen meedin gen naar de order. De heer Van Riemsdijk achtte het niet onmoge lijk, dat sommige regeringen hun invloed zullen aanwenden om de or der voor de in hun land gevestigde bedrijven in de wacht te slepen. „We ten doe ik het echter niet. In geen geval", aldus de heer Van Riemsdijk, „is met het project een „Lockheed- affaire" gemoeid.*" DEN BOSCH In de textielgroot handel is een begin gemaakt met een project ter bevordering van de samenwerking tussen de groothan delsbedrijven. In de textielgroot handel zijn in totaal ongeveer 9.000 personen werkzaam in ca 550 bedrij ven met een omzet van naar schat ting ruim 2,5 miljard. Het project is volgens de Nehem (Nederlandse Herstructurerings Maatschappij) naast andere activi teiten een uitvloeisel van de resulta ten van een aantal onderzoeken per sector, die in de afgelopen jaren in de totale textielgroothan- delsbranche (incl. woningtextiel) zijn uitgevoerd. Het project sluit nauw aan op de IJMUIDEN 290 kg tong. 3 kisten tarbot en griet. 193 kisten kabeljauw. 478 kisten schelvis, 282 kisten wijting. 8 kisten schol. 4 kisten schar. 695 kisten koolvls, 49 kisten diversen. PRIJZEN PER KILOORAM: gr. tong 11 15-10.82, gr. m. tong 12.16-12.10, kl m. tong 13.65-13.50, tong I 15 10-14.70. tong D 13.10-13 06. heilbot 12.85 PRIJZEN PER 40 KILOORAM: hammen met kop -74, tarbot 534-386, griet 254-221, kabeljauw I 260-148. II 250-148, III 245-162, IV 192-168, V 148-70, schelvis I 156-150, D 136-132, IH IV 100-80. schol III 150, IV 110-102, wijting m 92-88, bot 28-27. haal 124, poontjes 63. leng 148, kool- vis I 63. U 673-63, UI 75-60, IV 57-53, heek 312-310, wolf 154, witte kooivis 154. BESOM- MINQEN - KW 123 126100, IJM 27 3800, UK 48 UK 78 5100, UK 135 UK 145 8000. GEVETEX: Het glastextielbedrijf Gevetex ln Etten-Leur (215 man) zal worden gesloten. De Franse moeder maatschappij is echter bereid de op hetzelfde terrein in Etten-Leur ge vestigde fabriek van glasvezelisola tiemateriaal Isoverbel volgens een meerfasenplan uit te breiden. Hier door zal het verlies aan arbeids plaatsen bij Gevetex worden ge compenseerd en zelfs een uitbrei ding van het aantal arbeidsplaatsen mogelijk worden gemaakt. Dit blijkt uit een brief die minister Lub bers (Economische Zaken) over het bedrijf aan de Tweede Kamer heeft gezonden. aanbevelingen uit het in 1976 door het Organisatie-Adviesbureau Ne derlandse Groothandel (ONG) uit gebrachte rapport „Herstructure ring Nederlandse groothandel in textielgqederen". Als een van de belangrijkste midde len om deze structuurveranderingen te bereiken wordt de vorming van samenwerkingsverbanden op ge deeltelijke dan wel volledige basis gezien. KOEWEIT Het tweeledige prijsstelsel voor olie uit de OPEC- landen zal vermoedelijk spoedig tot het verleden behoren. Dat heeft de staatssecretaris van het ministerie voor oliezaken in Koeweit, Machmoed al-Noesseir, meegedeeld. Op 12 juli komen de ministers van oliezaken uit de OPEC-landen in Stockholm bijeen om over de prij zen te praten. De tweeledige olieprijs ontstond toen elf van de dertien olie- exporterende landen in december besloten de olie met ingang van 1 januari 10 procent duurder te ma ken en vervolgens per 1 juli met nog eens 5 procent. Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten von den echter 5 procent genoeg voor. heel 1977. Door de inspanningen van de rege ringen van veel landen zijn de op vattingen van de verschillende OPEC-landen volgens al-Noeseir veel dichter bij elkaar gekomen. Er is een ontwikkeling in de richting van een aanvaardbare oplossing en daar zullen de ministers op 12 juli toe besluiten, zo merkte hij op. OLST (ANP) Het aantal molenaars dat op de oude ambachtelijke manier inlandse tarwe vermaalt tot meel voor de kleine warme bakkers, groeit de laatste maanden. Het gilde „Echte Warme Bakkers" heeft afspraken gemaakt met het jonge „Ambachtelijke Korenmolenaarsgil- de". Die echte warme bakkers met vaak de kleine bakkerij achter de winkel, stellen prijs op de regelmatige levering van door korenmolens gemalen tarwe. Volgens molenaar H. Bokker van de Bokkers Molle in het Overijssel se Olst is er voor een aantal vakbe kwame molenaars nog een redelij ke boterham te verdienen in het malen van inlandse en EG-tarwe. Het is niet de bedoeling en ook niet mogelijk te concurreren tegen de grote meelconcems, die met hun drieën (Meneba, Volma en Wessa- nen) bijna de gehele Nederlandse markt beheersen. Het nieuwe gilde wil vooral dat de korenmolens in ons land, die door restauraties jaar lijks bedrijfsklaar worden ge maakt, ook daadwerkelijk worden gebruikt. Vaak gebeurt het nog dat amateurmolenaars (wel in het bezit van een diploma) de molens in de weekeinden draaiende houden. Dit gebeurt om het mechaniek in stand t* houden en omdat „het zo aardig is. die draaiende wieken". Er zijn in ons land nog ongeveer 50 molens die geschikt zijn goed meel te maken. Ook zijn er nog maar circa 50 vakbekwame molenaars. Van de 900 molens in ons land zijn er 400 korenmolens. Het probleem is nu vakbekwame molenaars te krijgen. Er Is geen leerboek of op leiding, waarin jonge mensen het vak onder de knie kunnen krijgen. Het vereist volgens molenaar Bok kers vier vijf jaar om het vak in de praktijk te leren. Met de overheid wordt nu onderhandeld om het fi nancieel mogelijk te maken dat jonge enthousiasten (vaak ook de gediplomeerde amateur- molenaars) het vak gaan leren en op een molen te werk kunnen wor den gesteld. Gemiddeld malen de leden van het gilde tien ton per week. Omdat de meeste molenaars verplichtingen hebben aan hun vaste afnemers. komt het wel eens voor dat bij windstil weer gebruik moet worden gemaakt van elektriciteit. Tóch is het streven van het gilde er op gericht, zoveel mogelijk met windkracht te malen. Het bestuur ziet er bovendien op toe, dat regel matige controles worden uitge voerd op de kwaliteit van het gele verde maalwerk. Wind mee De molenaars van het gilde zeggen de wind de laatste jaren ook mee te hebben doordat meer en meer huisvrouwen overgaan op het zelf bakken van brood. Die „warme baksters" beginnen een aardige klandizie te vormen voor de am bachtelijke molenaars Volgens hen verschillen de prijzen van het ambachtelijke meel met de zeme len nauwelijks met de bloemprijs die de supermarkt berekent De heer Bokkers, bestuurslid van het gilde, verwacht niet dat de am bachtelijke molenaars een rol kun nen spelen in het conflict tussen de grote meelconcems en de grote warme bakkers. De grote concerns zouden voor hun eigen Industriële bakkerijen op gunstiger voorwaar den meel leveren dan aan de warme bakkers. De heer Bokkers beaamt dat er problemen zijn tussen die grote meelconcems en de georganiseerde grote warme bakkers. Zijn be drijfstak. het handjevol molenaars dat ambachtelijk tarwe maalt, acht hij echter te klein om echt invloed uit te oefenen. De gilde-molenaars moeten het hebben van de „echte" warme bakkers uit vooral de kleine plaatsen en van zeifbakkende huisvrouwen- De meeste molenaars van het gilde, die vaak een neven bedrijfje in de vorm van een restau rant of een winkeltje hebben, kun nen zo het hoofd boven water hou den. de kostbare gerestaureerde molens in stand houden en plezier beleven in het oude ambacht. éi Een monument in Madras (India) in het schijnsel van Philips- halogeenlampen. LEEUWARDEN De Bestuurscom missie Noorden des Lands vindt het veranderde regionaal economische beleid funest voor de meest kwetsba re gebieden in Nederland. In 1974 kregen de drie noordelijke provin cies en Limburg nog de meeste sti mulansen, zegt de commissie maar volgens de huidige beleidslijn kun nen plaatsen in het hele land profite ren van maatregelen die de lokale economie moeten oppeppen. Te vre zen valt, aldus de commissie, dat bij het nieuwe regionale beleid de sprei ding van de bedrijvigheid naar het Noorden tot stilstand komt. De bestuurscommissie noorden des lands stelt een en ander in een com mentaar waarover de gezamenlijke Noordelijke statencommissies zich aanstaande vrijdag in Groningen zullen buigen. Volgens de be stuurscommissie werd in 1974 nog gewerkt met een driedeling, airem- mlngs gebieden, stimuleringsgebie den (Noorden en Limburg) en de daar tussen liggende overgangsge bieden. De nieuwe nota heeft dit perspectief echter ingrijpend gewij zigd. De selectieve investeringsregeling werd opgeheven en nu worden daar in het westen ook bepaalde premies in het vooruitzicht gesteld in het kader van de wet op de investerings rekening. In de overige randprovin- cies zullen in een groot aantal ker nen en groeisteden aanvullende faci liteiten van toepassing zijn en bo vendien zullen ook in het westen bepaaldê premies gegeven kunnen worden. Bij doorvoering van deze beleidsvoornemens zal er van een overgangsgebied in feite geen sprake meer zijn, aldus de bestuurscom missie. RIJSWIJK De Nederlandsche Scheepvaart Unie vindt dat zij een redelijk Jaar achter de rug heeft, het langzame herstel van de wereldhan- del en de scherpe internationale concurrentie in aanmerking geno men. Het netto resultaat lag me j 102,5 miljoen net Iets boven dat van 1975 101.9 miljoen. Vanhetjaarre sultaat is 42 miljoen in het eerste halfjaar gerealiseerd. Verwacht j wordt dat de winst dit jaar niet veel van het resultaat over 1976 zal afwij ken. De omzet steeg van 2,22 tot. i 2.39 miljard. Voorgesteld wordt een I onveranderd dividend van 10. AMEV (verzekeringen) wil over het met 5 procent vergrote kapitaal 4.40 (3,80) uitkeren en verder 0,50 per aandeel van 10 belastingvrij uit de agioreserve geven. Ondanks j het belangrijke verlies in het scha- deverzekeringbedrijf was het een goed jaar, aldus het bestuur. De omzet steeg met 13 procent tot 1,45 miljard en de nettowinst kwam van l 53.8 miljoen op 60,7 miljoen. Het verzekerd bedrag van het levensver- J zekeringbedrijf groeide van 29.1 tot 33,2 miljard. BORSUMU WEHRY (internationa le handel) bracht de omzet van 592 op 777 miljoen gulden. De netto winst steeg van 6,5 tot 10,1 mil joen. Men hoopt 1977 met een hoge re winst af te sluiten. Dividend: 22,5 (15) procent contant of 20(12,5) pro cent in aandelen en 2,5 procent in belastingvrije aandelen. ABN gaat 100 miljoen lenen aan twintigjarige 8,75 procent kapitaalo bligaties. De uitgiftekoers wordt op 20 april bekend. Inschrijving op 22 april en storting op 23 mei. FURNESS: Heeft in 1976 een net- towtnst bereikt van 5.8 min wat 18 pet lager is dan over 1975 7,1 min). Deze daling is naast eenmalige fac toren veroorzaakt door hogere inte- restlasten en verzwaarde belas tingdruk. De in september 1976 uit gesproken „Iets lagere" winstver- J wachting is hierdoor niet uitgeko- men. Het dividend blijft niettemin onveranderd 6 per aandeel. PHILIPS TABAK: Tabaksindus trie voorheen Gebrs. Philips heeft in 1976 een verlies geleden van ruim 0.6 min (v.J. 13 min verlies). De huuropbrengsten waren positief: 0,2 min, maar de vennootschap struikelde over de teleurstellende bedrijfsontwikkelingen bij de deel nemingen (Bontweverij, Venelo en Nierstrasz) zo blijkt uit het Jaarver slag. ■i van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „De Nederlandse staat derft jaarlijks zo'n zestig miljoen gulden aan ontdoken accijnzen en de binnenlandse oliemarkt is zo langzamerhand grondig verknoeid," aldus de heer J Oskam, secretaris van de NOVOK, de Nederlandse organisatie van olie- en kolenhandelaren. „En dat gebeurt alleen maar, omdat de oliedénaturering en daardoor de controle op accijnsfraude uitermate gebrekkig en ondoelmatig is." Wat dénaturering is, weet iedere huisvrouw. Spiritus is vrijwel volle dig zuivere alcohol en die is in ons land bijzonder hoog belast met ac cijns. Om nu die alcohol voor con sumptie ongeschikt te maken, maar voor huishoudelijke doeleinden ais spiritus bruikbaar te houden, wordt er een stof aan toegevoegd, die een blauwe kleur, een scherpe smaak en een bepaalde mate van giftigheid heeft. Deze toevoeging heet dénatu rering en de gedénatureerde alcohol is als spiritus niet onderworpen aan de hoge alcoholaccijns. Moeilijkheden Met olie gebeurt iets dergelijks, maar hier komen de moeilijkheden om de hoek kijken. Dénaturering van alcohol is eenvoudig en het is onmogelijk eenmaal gedénatureerde alcohol weer te zuiveren. Maar gedé natureerde olie mag haar eie- genschappen niet verliezen. Die moet voor wat betreft toepassing in motoren of als huisbrandolie van eenzelfde kwaliteit blijven. De twee de moeilijkheid is, dat er voor déna turering van olie twee stoffen nodig zijn: furfurol, dat niet uit de olie is te verwijderen (en dus een goed bewijs voor denaturering is) en een rode kleurstof. Want furfurol is kleurloos en reukloos. Natuurlijk is de bedoeling van déna turering van olie dezelfde als die van dénaturering van alcohol: overonge- dénatureerde olie moet 18,64 per honderd liter accijns worden be taald, over gedénatureerde olie slechts 3,37. Ongedénatureerde olie is bestemd voor motorbrandstof als dieselolie of gasolie. Gedénatureerde olie ls be stemd voor oliestookinstallaties ln gebouwen en woonhuizen. Wegfilteren „De kleurstof is gemakkelijk uit ge dénatureerde olie weg te filteren," zegt de heer Oskam. „De furfurol niet. Maar als de rode kleur is verwij derd. weet geen controleur of een dieselauto loopt op blanke of op ont kleurde „witte" olie. Hij heeft geen laboratorium bij zich om furfurol al dan niet aan te tonen. Inderdaad. Er is wel een eenvoudige lakmoesproef mogelijk, maar die is verre van be trouwbaar." Over dit vraagstuk hebben de men sen van de NOVOK zich al de nodige jaren gewend tot de inspectie van invoerrechten en accijnzen in Rot terdam en Amsterdam en tot het ministerie van Financiën. Rotter dam en later ook Amsterdam kwam met de bepaling, dat ac cijnsvrije bunkerolie altijd gedéna- tureerd en gekleurd moet zijn, wat I de mogelijkheid tot knoeien door wederimport via schepen uit moest sluiten. Maar dit betreft slechts een gedeelte van de knoeierij. Bovendien zijn er nog meer havens." jr Accijnsverschil De heer Oskam vervolgt. „De zaak is nu zo de spulgaten uitgelopen, dat de bonafide brandstoffenhandel de moeilijkheden ondervindt. In de A oliehandel gaat het om omzetcijfers. Velen berekenen het accijnsverschil. na ontkleuring van hun olie. als tege moetkoming door aan de klanten. Hetgeen leidt tot onverantwoorde prijsdalingen. Dientengevolge moes ten de bonafide oliehandelaren oók met hun prijzen naar beneden. De grote accijnsverschillen betekenen, dat voor vele bonafide handelaren hun hele winstmarge de mist Ingaat. en dat is een onhoudbare toestand, v De oliemarkt raakt helemaal ver knoeid, maar door ondoelmatige dé naturering. Het is hard nodig dat er olie-dénatureringsstoffen worden ontwikkeld, waarvan de kleurstof zo danig is gebonden, dat die niet meer uit gedénatureerde olie is te verwij deren." ADVERTENTIE Klopt. Ook in Japan. Dank zij onze vertegenwoordiging aldaar. Adres: Yurakucho Denki Building 7-1, Yuraku-cho 1-Chome. Chiyoda-ku, Tokyo. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon020-284250.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19