Tuinders vrezen invoer uit ontwikkelingslanden De tekening van een lezer Commentaar aïre (1) laïre (2) 'Kleine boeren in derde wereld worden er niet beter van' Sneeuw en bloemen om door de grond te zakken hokus pokus eerste voorlichting kattenshow hahaha ;NSDAG 13 APRIL 1977 BINNENLAND I T rouw/Kwartet5 grijpelijk is dc beslissing van Franse president Giscard d* Es- om steun te verlenen aan de Ireigde president Moboetoe Sese van Zaire (vroeger Belgisch ^^ngo). Onbegrijpelijk omdat hier- e de Franse president zich in een i mtuur heeft gestort waarvan de £~7 gang niet te voorzien is en dat ppzalige gevolgen kan hebben or de ontwikkeling van niet al- X x n Zaïre, maar van heel Zuid- si-Afrika. Onbegrijpelijk ook idat Frankrijk zich bemoeit met ■^1 n zaak die in de eerste plaats een rikaanse zaak is, waarbij wester- 233 mogendheden zich afzijdig die- te houden. Onbegrijpelijk ten te omdat de positie van Moboe- dermate onzeker is dat steun ten ste van hem weinig kans van -•jagen heeft. e Zaïrese president heeft een be id gevoerd vol pracht en praal, ten ste van de economische ontwik- iling van zijn land en ten gunste in een kleine, machtige élite en litenlandse belangengroepen, jaartegen verzetten de opstande- igen zich vooral. Voor de Franse steun kunnen ver schillende verontschuldigingen ge zocht worden. Zo kan worden ge wezen op de groeiende Sowjetrus- sische invloed in Afrika, waartegen het westen een dam zou moeten opwerpen. Daartegen kan worden ingebracht dat deze Russische in vloed ten eerste sterk overdreven wordt en verder dat Moskou zich nimmer tot een openlijke recht streekse steun heeft laten verleiden. Ook kan worden gewezen op de Cubaanse steun aan de linkse MPLA ten tijde van de burgeroor log in Angola, waarbij inderdaad vraagtekens te plaatsen zijn. Wel moet echter bedacht worden dat beide landen behoren tot de derde wereld en dat bij Cuba voor de steun ook sterk ideologische over wegingen een rol speelden (die niet in alle opzichten even kwalijk zijn), terwijl dit land niet ten onrechte kan wijzen op de banden van oudsher met Afrika. Cuba had met zijn ingrijpen althans minder het ongelijk aan zijn kant dan Frankrijk op dit ogenblik. n welke hoek de Franse president it met zijn steun wordt duidelijk ^0I Joor de landendie hun instemming •r iet zijn optreden hebben betuigd. Plcpehalve uiteraard Marokko (wiens pen met Franse vliegtuigen bb* wden vervoerd) zijn dat Egypte. ocdan, Senegal, Ivoorkust, Mali n Nigeria. Met uitzondering van ligeria, allemaal landen waar eve- nèeens een behoudend regiem aan> ziet e macht is dat zich eerder bekom-' 0 neri om de eigen belangen dan om Ie belangen van land en volk. Het is ook niet voor niets dat de Opjitaatshoffden van deze landen in- itemming betuigen als één hunner Itcun krijgt vanuit het buitenland. bovendien kan koning Hassan van- Matokko met het zenden van mili- r tairen voorlopig weer de aandacht van de problemen in eigen land af leiden, wat hard nodig is. Het Franse optreden heeft nu al een scheuring in het Afrikaanse kamp bewerkstelligd, met voor- en te genstanders van president Moboe toe en van het Franse ingrijpen. In plaats van de Afrikanen dit zelf te laten uitvechten heeft Parij stwee- dracht gezaaid met alle gevolgen van dien. Bovendien wordt de com munistische landen een alibi ver schaft om openlijker en rechtstreek ser over te gaantot steun aan de opstandelingen. Zaïre waar een brandhaard kan ontstaan die Parijs dan heeft helpen aanwakkeren. De geruststellende woorden van presi dent Giscard gisteravond om de vlammen alsnog uit te trappen kun nen daar waarschijnlijk weinig aan verhelpen. door Nico Kussendrager De tomaten die u eet komen mogelijk uit Marokko. En er is een goede kans dat de snijbloemen in uw huis uit Kenia werden ingevoerd. Steeds méér groenten, fruit en bloemen zijn afkomstig uit ontwikkelingslanden. Niet altijd tot vreugde van de Nederlandse boeren en tuinders, die er hun eigen bedrijf aan kapot zien gaan. Groenten, fruit en bloemen kunnen doorgaans veel goedkoper in de (w)arme landen worden geteeld dan bijvoorbeeld in Nederland. Daar maakt het klimaat een voortdurende produktie zonder kassen mogelijk, terwijl bij ons onder glas geteeld moet worden, en de lonen zijn er laag. Fruit komt met name uit Ar gentinië en Chili (twee ontwikke lingslanden) en uit Australië. Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika. Afspraken om de invoer uit die landen te beper ken zijn mislukt, terwijl ondertussen in Nederland door die invoer steeds minder wordt aangeplant. Voor groenten zijn Senegal en Kenia be langrijke uitvoerders, terwijl bloe men behalve uit Kenia ook steeds meer uit Colombia komen. Dat land heeft zelfs de derde plaats van Israël overgenomen op de lijst van snij bloemen exporterende landen. Veiling bezet Uit protest tegen de invoer van met name fruit uit ontwikkelingslanden en het met voeten treden van EG- importafspraken bezetten boze tuin ders gisteren een veiling in Rotter dam. Een woordvoerder zei dat het vooral ging om de voortdurende da lende inkomens van de Nederlandse tuinders (velen zouden beneden het minimumloon zitten), de bedreiging van de werkgelegenheid en de voort durende onzekerheid door de impor ten uit de derde wereld. Arbeidsverdeling De woede en angst van Nederlandse boeren en tuinders zijn voor te stel len. maar het telen in de derde we reld van groenten, fruit en bloemen past wel in een wereldwijde ar beidsverdeling. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat produkten in de lan den verbouwd of gemaakt worden waar dat het goedkoopste kan. Als textielfabrieken in Tunesië voordeli ger kunnen werken moeten ze daar staan, als bloemen in Kenia voordeli ger gekweekt kunnen worden moet het in dat land gebeuren. Vandaar ook dat ontwikkelingsgel den zijn gegaan naar tuinbouwpro- jecten in de derde wereld. Zij het dat volgens minister Jan Pronk (ontwik kelingssamenwerking) de steun vooral bestemd is voor kwaliteitsver betering en onderzoek erf gericht is om de binnenlandse markt in ont wikkelingslanden. en niet in de eerste plaats op uitvoer. De Europe se Gemeenschap heeft met haar handelsbeleid export van tuin- bouwprodukten uit de derde wereld aangemoedigd. Dat gebeurde in de eerste plaats uit handelsoverwegin gen. met op de achtergrond het idee dat ook de kleine boeren er daar wat aan zouden hebbjjn Dat is nu juist wat de Nederlandse boeren en tuinders bestrijden. Vol gens hen komt de uitvoer van groen ten. fruiten en bloemen uit derde wereldlanden helemaal niet de klei ne boeren daar ten goede maar zijn het in de eerste plaats grote bedrij ven die er profijt van hebben. De armste mensen in ontwikkelingslan den zouden in een aantal gevallen zelfs eerder nadeel dan voordeel heb ben'gehad van de uitvoer. Appels uit Chili zijn daarvan een voorbeeld De fruithandel is daar he lemaal in handen van grootgrondbe zitters, waar de kleine boeren niet tegen op kunnen. Het beleid is ge richt op de uitvoer, omdat Chili har de deviezen (buitenlands geld) nodig heeft. In een aantal gevallen worden gronden die voor voedselgewassen bestemd waren nu gebruikt voor ex- portfruit. In delen van Chili (ook in de hoofdstad Santiago) wordt hon ger geleden. In Nederland is op het ogenblik een actie aan de gang om de consument ervan te weerhouden Chileense appels te kopen (vooral de bekende, groene Granny Smith). De mate waarin in Chili fruituitvoer ten koste gaat van de gewone man is uitzonderlijk, maar ook in andere gevallen blijkt hij er weinig profijt van te hebben Zo is er Bud Sene gal, een groot internationaal bedrijf waarin onder een vorige regering ook Nederlands geld werd gestopt. Werkgelegenheid biedt het in ver houding weinig en de aardbeien, au bergines, bonen, paprika's en meloe nen die er geteeld worden zijn alle maal voor de uitvoer bestemd. De Senegalese regering geeft uitgebreid steun en faciliteiten aan dit bedrijf; steun die dan niet wordt gegeven aan de kleine boeren. Zo krijgt het goedkoop water, terwijl de omgeving kurkdroog is. Ook wordt diep water weggepompt, ten koste van omlig gende gronden. In Kenia is er het van oorsprong Deense DCK waar op grote schaal anjers worden ge kweekt. Op dit bedrijf werken wel veel mensen (zij het tegen lage lo nen) maar de bedrijfsleiding is gro tendeels in buitenlandse handen. De winsten komen slechts in geringe mate Kenia en de Keniase ontwikke ling ten goede, en gaan verder over de grens. In het Oostafrikaanse land is kennelijk wel plaats voor bloemen, maar blijft de voedselopbrengst nog steeds ver achter bij de behoefte. Verontwaardigd Als Nederlands boeren en tuinders op dit soort projecten wijzen zijn zij met reden verontwaardigd. Met in ternationale arbeidsverdeling, laat staan ontwikkelingssamenwerking hebben ze weinig te maken. Van die verontwaardiging hebben tuinders niet alleen blijk gegeven door de veilingbezetting van gisteren, maar ook door een artikel van de boe-' rengroep Wageningen in de Groene (23 juni 1976) en in een uitgebreide uitzending van het IKON-program- ma De andere wereld (zondag 20 februari). Die uitzending werd samengesteld door een groep Nederlandse tuin ders. Minister Pronk zei daarin on der andere (tot hun woede) dat de positie van de Nederlandse tuin bouw heel behoorlijk is. De be windsman zei ook tegen bescher Een jonge fruitteler wordt door de politie naar buiten gesleept na de bezetting van een veili.ng in Rotterdam. mende maatregelen te zijn en pleitte voor een herstructurering van de Ne derlandse tuinbouw (veredeling bij voorbeeld betere produkten en het zoeken naar andere mark ten). Instemming kreeg de bewindsman van de tuinders met zijn uitlat Ingen dat in ontwikkelingslanden d e na druk moet worden gelegd op produk ten die de bevolking zelf hard nodig heeft. (Dat gebeurt met de gei loem- de projecten in Senegal en 7 Kenia niet). Afkeurend waren de tu inders toen Pronk zei dat verder ooi*tuin- bouwprojecten gesteund n loeten worden die voor de Europese markt leveren. Zij maken daar bezwaar te gen. omdat dat niet gebeurt onder dezelfde omstandigheden (de lagere lonen en het goede klimaat in de (wiarme landen». Toch zal dat. als we echt een ar beidsverdeling en ontwikkelingssa menwerking willen, aanvaard moe ten worden Geen mammoetprojec ten ten koste van boeren en tuinders hier èn daar. wel tuinbouw in de derde wereld die de ontwikkelings landen zelf ten goede komt. De Ne derlandse boeren en tuinders zullen dan minder op rozen zitten, maar door de zure appel heen moeten bijten. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Om te beginnen moet er iets worden rechtgezet. In het stuk van gisteren werden 1951 en 1964 opgegeven als de enige ja ren waarin het de laatste dertig jaar ook had gesneeuwd met Pa sen. Uit Middelburg vernam ik. dat Pasen 1975 daar eveneens in het rijtje thuishoort. Op de eerste dag lag er toen namelijk tot half tien 's morgens 5 cm sneeuw zodat kinderen zich naar hartelust met sleetjes kon den vermaken. Als gevolg van die regionale sneeuwexplosie riep men elkaar daar op Pasen „prettig kerstfeest!" toe. Ook de afgelopen Paasdagen is het in Zeeland extreem koud geweest Zaterdag voor Paas daalde de temperatuur tijdens een hele stoet hagel- en sneeuw buien midden op de dag tot 1 graad. Helemaal te gek was het beeld zondagmorgen na onafge broken vorst vanaf de vorige avond zeven uur: In de tuin wa ren veel bloemen plat geslagen. De 1 meter hoge keizerskroon „boog het hoofd voor de streng heid van Koning Winter". Ook de tulpen lieten het zitten. In de loop van Pasen vond er iets sym bolisch plaats namelijk „de opstanding". De Keizerskroon verrees voor honderd procent, de tulpen voor 75 procent en ze misten de fitheid van daarvoor. In die bewuste nacht vroor het in Valkenburg bij Leiden en in Rotterdam tot -6 graden C., op anderhalve meter hoogte en tot -8 a -10 graden dicht bij de grond. Een geheel ander beeld gaf een Nederlander, die de Paasvakan tie in Dax, 50 kilometer ten noordoosten van Biarritz had doorgebracht. „Alles groeit en bloeit daar dat het een lust is: boterbloemen, wilde margrie ten. de vleer, rozen en zelfs de aronskelk. Alle bomen waaron der de eiken zijn groen en de brem was er al uitgebloeid Wat meer noordelijk, tussen Bordeaux en Angoulème, lag er echter sneeuw. Nu waren een week daarvoor in Dax en omge ving de hortensia's wel bevro ren. wat zo laat in het jaar een grote uitzondering is. Vorige week woensdag was het 19 gra den in Les Landes en kon men zowaar op het strand zitten. De koude put verantwoordelijk voor de sneeuw op Goede Vrij dag en daarna bij ons bevond zich zaterdagmiddag nog vlak bij Nederland. Ukkel -37 graden op 5.000 meter. Sleeswijk -38. Boven de Hebriden was het toen al -26 graden, de Scilly-eilanden -17 en Valentia in zuidwest Ier land zowaar -11 graden C. en op 3.000 meter 3 graden: een „zo merse" sfeer. En waar was „Jan met de meid" i.e. de „koude put" gebleven? Wel, zoekt en gij zult vinden: Ukkel -20. Parijs -19, Hannover -25, Berlijn -26, Kopenhagen. München en Malta -28. Rome en Udine -29. Brindisi -30 graden C., dit allemaal weer op 5.000 meter. De koude put lag gistermiddag ergens boven de Adriatische Zee. (in feite vormde hij een on derdeel van een koude trog van uit 8kandinavië). De tempera tuur was er niet zo laag meer als in West-Europa (toen bijna -40 graden) maar toch was er nog een flinke onstabiliteit. Om drie uur 's middags werd onweer ge peild ten zuiden van Sardinië, vlak ten westen van Sicilië, ten zuidwesten van de teen van Ita lië, ten oosten van Malta en in de Griekse wateren. Komende dagen blijft Neder land binnen het rr.'giem van At lantische lucht. Hf et zuidwesten en zuiden maken kans op wat zachter weer dan i a de rest van het land. We moefën niet verge ten dat nog altijd, in de hogere niveaus een krachtige noord westelijke stroming aanwezig is waarmee gemakh elijk wisselval ligheid tot onze omgeving kan doordringen. Achter een stormdepressie t en oosten van IJsland dringt v< irder een verse hoeveelheid kou< Ie lucht via de Noorse Zee in de richting van de Noordzee op. Ni »e. het is nog beslist niet allem aal botertje tot de boom wat het aprilweer betreft. Weerrapporten (lateren 17 our Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid MaUorca Munchen Nice Oslo Panjs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Tunis motregen half bewolkt motregen licht bew half bewolkt geheel bew motregen geheel bew. sneeuwbui iwaar bew licht bew onbewolkt onbewolkt licht bew sneeuwbui geheel bew. regenbui geheel bew Hoogwater 14 april - Vllssingen 12 31 Hanngvlielsluizen 12 36-0 0(1. Rotterdam 1 56-14 43. Srheveningcn 1 08 13 42. IJmul den 1 52-14 21 Den Helder 4 55 17 50, Har lingen 7 42-20 17, Delfzijl 10 07 22 18 onder redactie van Loes Smit Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kunnen we rus tig vaststellen, dat vrijwel iedereen wel eens in een uiterst pijnlijke situatie verzeild is geraakt of die zelf veroorzaakt heeft. Van die mo menten waarop je het liefst in de grond zou willen verdwijnen. Zo n situatie bijvoorbeeld, waarin je iets minder vleiends over een ander zegt. en die ander blijkt dan vlak achter je te staan. Of je pakt de telefoon op in de vaste veronder stelling dat een goeie kennis zich meldt en roept iets vreselijk fri vools tegen wat een volslagen vreemde blijkt te zijn. ..Mensen van Nu" heeft een paar van zulke voorvallen verzameld Zo vertelt iemand op een feestje druk over een vrouw te hebben gepraat die ze niet erg goed kende. „Ik vind haar aardig, maar een beetje war- ng. soms zo naief dat ze oerstom lijkt. En dat zeg ik dan ook. Uitvoe rig Een van de gesprekspartners kijkt mij bedachtzaam aan en vraagt hóe goed ik haar ken: .Want weet je. ze is mijn vriendin.' Een ander is voor het eerst in de Royal Albert Hall in Londen. Heel indrukwekkend. De stampvolle zaal is muisstil als het bijna hon derd man sterke orkest de zesde symfonie van Tsjaikowsky ten ge hore brengt. Even doodstil is het nog als het derde deel „eindigt in een machtig crescendo. Ik haalde diep adem en klapte héél hard in mijn handen. Ik was de enige. Tsjaikowsky's Zesde heeft vier de len'. De enige van vierduizend men sen wel te verstaan, die dan wel allemaal met hun achtduizend ogen naar die ene kijken. Een heel pijnlijke verspreking met misschien wel grote gevolgen was die van de verloofde van ene Peter. Al lang dubde ze er over. of hij nu wel de ware wa r:. niet ene Henkjan. Die wn- elirvaar met een ander verloofd, maar liet duide lijk merken dat hij onze hoofdper soon veel leuker vond en ook zij „vond Henkjan eigenlijk erg aan trekkelijk", maar liet dat natuur lijk niet aan haar verloofde mer ken. Op Peters verjaardag zaten ze alle vier bij elkaar in een sfeervol restaurant, waar ze er achter kwam dat ze Peter toch erg lief vond en serieus probeerde Henkjan te ver geten. Ze hief het glas. keek haar jarige Peter diep in de ogen en zei op innige toon: „Op jou. Henkjan!" En zo zijn er nog veel meer van zulke hartverscheurend pijnlijke situaties denkbaar. Heeft u ook wel eens zoiets meegemaakt, waarom een ander achteraf kan meelachen of er nog wat van kan leren? Laat het ons weten. Desgewenst noemen we geen namen. De fakir die avond aan avond in Genève zijn publiek verstomd doet staan door zijn antieke zwaard 'in te slikken', is er van overtuigd dat hij het ding na de laatste voorstel ling gewoon in het foudraal heeft opgeborgen Desondanks is en blijft het wapen spoorloos. En toch is de degenslikker, een onder de exotische naam Ali ben Camelia opererende Zwitser, er absoluut ze ker van dat hij zijn degen niet per ongeluk heeft doorgeslikt. Dat is best te begrijpen als je weet dat het zwaard bijna een halve meter lang Met haar twintig jaar mag Barbara Adams uit Guyana zich gediplomeerd helikopterpilote noemen. Maar dat niet alleen: Barbara is ook het eerste meisje van overzee, dat op de oplei ding in het Engelse Oxford haar bre vet haalde. Ze gaat wel weer zo gauw mogelijk terug naar haar eigen land. waar een „vliegende baan" bij de politie op haar wacht. Met twee konijntjes van verschil lend geslacht in één kleuterschool kan het heel anders lopen dan je verwacht, worden we uit De Lim burger gewaar. Twee juffrouwen van een kleuterschool in het Lim burgse Nieuwstadt hadden behalve kinderen ook elk een konijn in een hokje in de klas, die zonder dat de leidsters daar een vermoeden van hadden, hun hokjes konden ope nen en elkaar 's nachts opzochten. Resultaat: op een ochtend konden de jufs de hele school op beschuit met muisjes trakteren, want in het hok van het vrouwtjeskonijn zaten er ineens vier in plaats van dat ene De jufs vonden dat dé gelegenheid om de kindertjes te vertellen waar die drie kleintjes vandaan kwa men: ze waren in de buik van ma ma-konijn gegroeid en papa-konijn had ze gemaakt. Maar blijkbaar waren de kleuters nog niet aan deze openhartige voorlichting toe. want een van de kleinen merkte begrip vol op, dat haar vader lampen maakte. Voor het eerst zullen op een kat tenshow twee nesten Manx-katjes te zien zijn. Manx katten worden zonder staart of alleen met een stompje geboren en bewegen zich op een konijnachtige, huppelende manier voort. De jonge Manxjes zijn zaterdag en zond ag te zien in de Arnhemse Rijnhal, waar Felikat haar 49ste internatio nale katten tentoonstelling houdtEr zijn nog achttien nesten met a Jidere bijzon dere katjes, en verdei350, volwas sen langharige en 30 P kortharige poezen en katers. In t( itaal zitten er in de Rijnhal ruim 8'DO katten bij elkaar, waaronder abessijnen, sia mezen. havana's, karthuizers. rus- sische blauwen, oostt rs type zwar te. witte en blauwe ki \tten. burme- zen. rexkatten. chinchilla's, colour- points. heilige blr manen, bi- coloured en turkse kat ten. Kortom: wie van bijzondere ka tten in aller lei kleuren en soorten houdt, kan op beide dagen tussen tien en zes uur in de Rijnhal z'n h&rt ophalen. Hahaha ligt wat gemrückelijker in het gezicht, maar de he<«*r Van Rijs- wijck uit Utrecht noeno t zijn actie liever HHH, letters die' staan voor Hop Honde-Hopen. Ook hij heeft getuige zijn brief in liet Utrechts Nieuwsblad een geheel nieuwe methode ontwikkeld om de straten hondehoopvrij te maken Aanvan kelijk heeft hij geprobee rd aan een spadog het exp erlmentele Utrechtse poepschepje te ko men. maar toen hij da< ir niets op hoorde bedacht hij er zelf wat op Zijn idee is goedkoper dan welk ander middel ook: gaat hij uit met de hond. dan steekt hiji twee stuk jes karton van 15 bij 15 Centimeter in zijn jaszak „om in geval van nood de hondehoop op te pakken en de hele zaak ln de goot of put vlak langs de weg te deponeren Men behoeft dan niet tijdens de wandeling een onfrisse apparatuur mee te voeren, alleen thuis voor twee nieuwe stukjes karton te zor gen". Zijn 'schepje' werkt voortref felijk, schrijft hij in die krant, en is „prima geschikt voor elke honde hoop. in welke vorm dan ook". De briefschrijver raadt iedere honde- bezitter aan het eens met zijn idee te proberen, „want of het nu ge schiedt met een schepje van 22 of met twee stukjes karton, het gaat toch om het verwijderen van HHH. Hop Honde-Hopen" Parkeermcter Volgens De Lim burger heeft de Maastrichtse offi cier van justitie mr. J. Ek onlangs een verdachte die terechtstond we gens het vernielen en legen van diverse parkeermeters. het volgen de toegevoegd „Wanneer u dood bent. wat naar lk hoop niet zo heel gauw zal zijn want ik gun u een lang leven, moeten ze op uw graf in plaats van een kruis maar een par- keermeter plaatsen." Vrijgesproken Een Zuldafri- kaanse man die opgepakt was om dat hij tussen de zerken op een kerkhof voor zijn rij-examen aan het oefenen was. Is vrijgesproken De rechter had grote waardering 's mans argument dat hij Juist daar -lende, omdat hij de 'bewoners' -*t meer in gevaar kon brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5