Meer arrestaties onder Roemeense baptisten Dan maar liever geen diaken herberg Kuyper in een taxi, Schilder in een De kardinaal, de heks en de solidaire priesters Interkerkelijke actie voor Zuidelijk Afrika Feministische theologen: Ontmoetingsdag van buitenverbanders Zwarte dominee gearresteerd VANDAAG VOORBIJGANGER WOENSDAG 13 APflIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Koos Koster In het Zuidamerikaanse land Columbia Is bezig aan de basis een nieuwe kerkvorm te ontstaan. Vorige maand werden in de badplaats Cartage na drie priesters samen met een non van Oos tenrijkse afkomst vrijgelaten, nadat zij in okto ber in een radicale nachtelijke operatie door de commandant van de marinebasis waren opge sloten. De priesters. Rafael Oeney. Everiardo Ramirez en Cesar Augusto. en de non. Herlinda Molses. werden 72 uur onafgebroken gefolterd en vervolgens vier maanden op de marinebasla opgesloten De beschuldiging tegen hen luidde wapensmokkel, verbindingscontacten met de guerilla en subversief werk tegen de Columbiaanse maatschappij De marine werd door invloedrijke financiële kringen getipt dat rebelse priesters de bevolking aan het organi seren waren Tegen de vraatzucht van financiële krin gen. die ter wille van de uitbreiding van het toerisme tegen spotprijzen stukken grond opkopen van de boe ren om die daarna tegen driedubbele prijzen door te verkopen aan buitenlandse groepen, die in CARTAGE NA hotels bouwen en stranden aanleggen. SAL Deze priesters maken deel uit van de SAL-beweging. de priesters voor Latijns-Amerika die hun leven verbonden hebben aan de bevrijding van de armen Een van hen Pas als bisschoppen ontvoerd of gefolterd worden, zal de kerk echt gaan protesteren. Zolang het priesters, boeren of arbeiders betreft, geven de meeste bisschop pen de voorkeur aan diplomatieke volzinnen De SAL-groep komt steeds meer tot de ontdekking dat het geen zin heeft voortdurend de kerkleiding aan te vallen of de kardinaal te kritiseren De kerkvorsten winnen door hun invloed en hun sociaal gewicht die strijd bij voorbaat. De kardinaal is momenteel bezig en via druk op de provincialen van de verschillende pries terordes opstandige priesters naar afgelegen dorpen te verplaatsen of hun vergunning om als priester te wer ken. in te trekken De 8AL-groep denkt dat de enige mogelijkheid om op dit moment de kerk van de armen in COLUMBIA gestalte te geven, bestaat in het verster ken van de basisarbeid met verschillende groepen in het hele land. Minder bekvechten met de kerkleiding en meer werk aan de basis, zeggen deze priesters In ge sprekken. De kardinaal, aarsbisschop Anibal Munoz Duque. voert intussen een eigen show op In maart haalde hij de voorpagina's met een uitspraak dat priesters in het leger een zuiver evangelische en niet-politieke taak hebben. De kardinaal is tegelijk brigade generaal van het Columbiaanse leger Hij waarschuwde tegen marx istische insluipingen in kerk en leger en zei tijdens een bijeenkomst met dertig legeraalmoezeniers uit heel Latijns-Amerika dat deze functionarissen er zijn om de soldaten christelijke beginselen bij te brengen en zich buiten de politiek te houden. Identiteit Zo'n 64 collega-bisschoppen hadden het eind november vorig jaar nog bonter gemaakt. Deze ondertekenden samen met de kardinaal een document; Christelijke identiteit in de actie voor de gerechtigheid. Daarin wordt de theologie van de bevrijding radicaal op de mens gericht genoemd. De aanhangers ervan wordt een hard horizontalisme in de schoenen geschoven. De bisschoppen kritiseren verder de afwezigheid of de Cardenal al alaque Deze spotprent verscheen in een Columbiaanse krant, nadat kardinaal Munoz Duque ten strijde was getrok ken tegen de communistische insluiping in de kerk en het leger. karikatuur van het transcendentale en eschatologische karakter van de verlossing van de mens door Christus. die in deze theologie naar voren zou komen. Priesters die achter deze theologie aanlopen, worden als slachtof fers van de verwarring en de vermening van ideologieën betiteld, die je niet als evangelisch en christelijk kunt bestempelen, concluderen de bisschoppen. Degenen, die de ideeën van de theologie van de bevrijding blijven verspreiden, worden in het document met strenge straf fen bedreigd. De „heks" Veel Columbianen. die met armoede, onwetendheid en werkeloosheid te kampen hebben, zoeken hun heil eer der bij andere instellingen dan bij de kerk van de kardinaal. REGINA II. een magnetlseuse en hellgym- nastiekster. slaagde er eind februari in de kathedraal van BOGOTA tot aan de nok toe te vullen met arbei dersvrouwen. dienstmeisjes. rondzwervende straatschoffies, straatverkopers en kleine neringdoen den. ..Ontspan je; steek je armen in de lucht; vergeet alles om je heen; haal rustig adem en sluit je ogen." zei de „heks" van BOGOTA tegen het armenproletariaat. De mensen wilden niet weggaan totdat REGINA II de kansel opklom en de menigte met zachte drang ver maanden het kerkgebouw te verlaten. De aanwezigen waren zo onder de indruk van REGINA's show dat ze hun laatste centjes neertelden in de collecte, die REGI NA in haar eigen zak stopte (ongeveer 17.000 gulden). Deze magnetlseuse. die cursussen in magnetisme en mentalisme geeft onder de titel: Leer gelukkig leven, heeft een organisatie achter zich van ongeveer 130 000 leden, voornamelijk uit de laagste volksklassen. Ik wil niet met de kerk noch met de politici concurreren, zegt REGINA ln een gesprek. Ik breng de mensen de eerste beginselen van magnetische energie bij en leer hen die te gebruiken en op die manier het geluk hier op aarde te bereiken. „De kerk van de kardinaal heeft het geval REGINA II in beraad en denkt er over haar uit de gemeenschap van de kerk te stoten." In het Zuidamerikaanse land Columbia is bezig aan de basis een nieuwe kerkvorm te ontstaan. Vorige maand werden in de badplaats Cartage na drie priesters samen met een non van Oos tenrijkse afkomst vrijgelaten, nadat zij in okto ber in een radicale nachtelijke operatie door de commandant van de marinebasis waren opge sloten. De priesters. Rafael Oeney. Everiardo Ramirez en Cesar Auguato. en de non. Herlinda Molses. werden 72 uur onafgebroken gefolterd en vervolgens vier maanden op de marinebasla opgesloten De beschuldiging tegen hen luidde wapensmokkel, verbindingscontacten met de guerilla en subversief werk tegen de Columbiaanse maatschappij. De marine werd door invloedrijke financiële kringen getipt dat rebelse priesters de bevolking aan het organi seren waren Tegen de vraatzucht van financiële krin gen. die ter wille van de uitbreiding van het toerisme tegen spotprijzen stukken grond opkopen van de boe ren om die daarna tegen driedubbele prijzen door te verkopen aan buitenlandse groepen, die in CARTAGE NA hotels bouwen en stranden aanleggen. SAL Deze priesters maken deel uit van de SAL-beweging. de priesters voor Latijns-Amerika die hun leven verbonden hebben aan de bevrijding van de armen Een van hen Pas als bisschoppen ontvoerd of gefolterd worden, zal de kerk echt gaan protesteren. Zolang het priesters, boeren of arbeiders betreft, geven de meeste bisschop pen de voorkeur aan diplomatieke volzinnen vla druk terordes i verplaats ken. in t mogelijki in COLU1 ken van c hele lanc meer wei sprekken De kardir intussen voorpagir leger een hebben. 1 het Colur istische i bijeenkor Latijns-A soldaten buiten de ii Identit Zo'n 64 c< vorig jaa samen m identiteit wordt de mens geri hard hor bisschopp Van een onzer verslaggevers UTRECHT De interuniversi taire werkgroep ..Feminisme en Theologie" heeft de rk. bisschoppen gevraagd, voorlo pig maar af te zien van het permanent diakonaat voor Ne derland. De kaderwet, waarbinnen Rome aan de Nederlandse kerkprovincie toe stemming heeft gegeven, diakenen te wijden en aan te stellen, ia volgens d* werkgroep discriminerend voor vrouwelijke kerkleden en leken. De bisschoppen zouden er volgens de werkgroep beter aan doen. alle ener gie te besteden aan het oproepen en vormen van pastorale werksters en werkers De werkgroep schrijft dit in een brief aan de bisschoppen In dc kaderwet, zoals die vorig jaar tot stand kwam na jarenlang touw- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Zaterdag 16 april wordt in De Meerpaal te Dronten een landelijke ontmoetingsdag gehou den voor leden van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt; buiten ver band). In de morgenbijeenkomst, die om half elf begint, zullen drie korte toe spraken worden gehouden over christen zijn in het gezin idrs. G J Vrtjmoeth). in de gemeente (C. Hui- zinga) en in de wereld (ds H. Stolki Een wezenlijk deel van de dag is de middagpau2e, die twee err een half uur duurt om maximale gelegenheid te geven voor ontmoeting en infor matie over tal van activiteiten in de kring der buitenverbanders In de middagsamenkomst zal onder meer bijzonder aandacht worden gegeven aan het kinderevangelisatiewerk van de gemeente te Eindhoven Prof. C Veenhof zal het slotwoord spreken. Omdat het een dag wordt voor het hele rezin, worden er voor kinderen speciale activiteiten georganiseerd. Ook zal er veel gelegenheid zijn om te zingen en naar zang te luisteren De organisatoren verwachten vier duizend mensen Deze dag zou eerst in de Veluwehal te Bameveld wor den gehouden, die onlangs is afge brand ROSMALEN - De 23 Neder landse missionarissen in Rhodesiê zijn voorlopig niet van plan. het land te verlaten uit vrees voor guerrilla strijders. Wel hebben zij van hun besturen de vrijheid gekregen om te handelen naar omstandigheden Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westbiaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 trekken tussen Rome en de Neder landse kerkprovincie staat niet meer wat de Nederlandse samenstellers eigenlijk wilden met de herinvoering van het permanente diakonaat, schrijft de Interuniversitaire werkgroep. Rome verhinderde de mogelijkheid, dat vrouwen diaken zouden kunnen worden en verbood aan getrouwde diakenen een tweede huwelijk na het overlijden van zijn eerste vrouw. Ook werd een mini mum-leeftijd van 35 jaar voor diake nen gesteld. Heel de kaderwet legt er volgens de werkgroep de nadruk op. dat de kerk een hiërarchische structuur heeft, waarbij de leken ais leden onderge waardeerd worden. Het Ujkt alsof de samenstellers van de kaderwet wil len. dat taken, die de laatste tijd door leken vervuld worden, nu over gedragen worden aan diakenen, die op de laagste sport van de hiër archische ladder staan Het verbod op het tweede huwelijk zegt, dat het celibaat toch voortreffe lijker is dan het huwelijk. De vrouw wordt blijkbaar slechts geaccep teerd voorzover zij geen belemme ring vormt voor de uitoefening van het ambt van haar man Van haar wordt ln de kaderwet gevraagd, dat zij met hart en ziel achter het dia kenschap van haar man staat. Het Is zelfs wenselijk, dat zij een deel van zijn studiedagen meemaakt De ge zinssituatie Is mede bepalend voor de geschiktheid van haar man als diaken Als zij echter sterft, wordt er niet meer gekeken naar de situatie van het gezin, maar wordt haar man verplicht celibatair te leven Op grond van deze bepaling zou volgens de werkgroep geen enkele vrouw haar man toestemming moeten ge ven om diaken te worden. door A. J Klei Gisteren heeft Rudolf van Reest zijn tachtigste verjaardag gevierd. Ik heb geen idee hoeveel lezers van deze krant hem (nogi kennen Rudolf van Reest ls de schuilnaam van de vrijgemaakte heer K C van Spronsen. die de geschiedenis van de vrijgemaakte gereformeerde kerken te boek heeft gesteld. Voor mij is hij de man van de romans over de „zwaren". over mensen in de uiterst rechtse hoek van de gereformeerde gezindte, voor wie twijfel 2o ongeveer de hoogste vorm van geloven is och. mocht het nog eens komen staan te gebeuren Verder schreef Rudolf van Reest de levensroman van Colijn. die er bij „onze mensen" inging ais koek. Ik zal een jaar of zestien, zeventien geweest zijn. toen ik. op zoek naar vakantielectuur. uit de kast van mijn vader een in grijs-linnen band gestoken boek nam. dat „Gebondenen" heette Is dat mooi7, vroeg ik Niet in de gewone zin. antwoordde mijn vader, en ik vernam dat mijn ouders bij 't verhuizen naar een dorp met veel „zwaren", van een kennis het advies gekregen hadden, de boeken van Rudolf van Reest te lezen Dat waren ..Schapen zonder herder „Die van verre staan" en „Gebondenen". Ik heb deze boeken gretig gelezen en herlezen, ik discussieerde erover met een klasgenoot, die uit een „zwaar" gezin kwam en twee oudere zussen had. van wie ëën „bekeerd" was en de andere „nog niks kon vertellen". Orote JOHANNESBURG Naar eerst thans bekend is geworden is op 20 maart de zwarte lutherse deken van Vendaland in T.S, Farisani Zuid- Frika op weg naar de kerkdienst gearresteerd door mannen van de veiligheidsdient. Farisani was voor dat hij deken werd voorzitter van de conventie van zwarte mensen. BERLIJN - In de kerken in de DDR is een groot gebrek aan orgels. Dit is des te treffender daar het land veel orgels exporteert. De kerklei dingen willen nu kleinere orgels tra- chen te krijgen of oude orgels op lappen. KEVELAER - Het Maria bedevaartsoord Kevelaer in West- Duitsland trok in 1976 ruim een half miljoen pelgrims, ongeveer tien pro cent meer dan het Jaar daarvoor. Opvallend groot was het aantal pelgrims, dat de reis naar Kevelaer te voet aflegde: twaalfduizend. theologische belangstelling heb ik nooit gehad, maar er was lets in deze drie romans, dat me pakte. We hadden thuis nóg een boek van Rudolf van Reest. „Elly". maar daarvan herinner ik me alleen dat de hoofdpersoon een werelds ding was. dat flirtte op een boot. Nu heeft de Kamper professor J. Kamphuls ln De Reformatie, het weekblad der vrijgemaakten, een uitvoerig Interview met Rudolf van Reest gepubliceerd en daarin vertelt de jubilaris over het ontstaan van die romans. Als jonge man kwam Van Reest (Ik blijf die naam maar gebruiken) in Sommelsdijk te wonen Hij werd lid van de gereformeerde jongelingsvereniging aldaar, die ..zwaar mystiek" was. De vereniging was niet aangesloten bij de landelijke bond van jongelingsverenigingen op gereformeerde grondslag, waarvan dominee J Vonkenberg de invloedrijke leidsman was. Vonkenberg stuurt de jeugd met een ingebeelde hemel naar de hel, zeiden ze in 6ommelsdijk. Rudolf van Reest. zeer belezen en wel ter tale, kreeg de zaak óm. de vereniging sloot zich aan bij de bond en ging het Jongelingsblad lezen, zeer tot misnoegen van de plaatselijke predikant en de kerkeraad De vereniging mocht niet meer vergaderen in de consistoriekamer van de kerk. méér deuren gingen trouwens dicht en toen kwamen ze bij elkaar tussen de verfbussen van de schilderswinkel van één der verenlgtngsleden. „Vervolging om des geloofswille ln 1921" zette Vonkenberg. die blijkbaar ook niet voor een journalistiek kleintje Van een onzer redacteuren Behalve de Roemeense baptis tendominee Josif Ton. wiens arrestatie enkele dagen gele den bekend werd. zijn nog vijf andere baptisten door de auto riteiten gevangengenomen. Zij waren allen betrokken bij het opstellen en de ondertekening van een twintig pagina's tellend stuk dat opriep tot eerbiediging van de men senrechten van de baptisten in Roe menië. Het stuk was reeds vorige maand in het westen aanwezig, maar het werd vervaard was. boven het verslag dat Rudolf van Reest van deze gebeurtenissen voor het bondsblad had gemaakt. Het werd een kerkelijke rel, die door de aarzelende houding van de classis Brielle onbeslist bleef. Rudolf van Reest voelde zich in een impasse en is toén. op sterke aandrang van zijn vrouw, gaan schrijven (hij had al een kerstboekje, een novelle en een paar korte verhalen op zijn naam staar»). Waarom schrijf lk geen tendens-roman over de mystiek in deze streek?, vroeg Van Reest zich af. - en zo kwam „Schapen zonder herder" tot stand, en later de andere romans Het ls een prachtig verhaal wat in De Reformatie over Rudolf van Reest staat. Hij kwam uit een behoeftig gezin, dóórleren was er niet bij Hij ging naar een avondcursus, maar omdat hij een baan had bij een expeditie van groente waarvoor hij 's morgens om drie uur moest opstaan, viel hij vaak ln slaap op les. Hij mocht niet meer komen We ontvangen, kortom, een zeer gaaf beeld van een zelfbewuste gereformeerde doordouwer, die ook tijdens een lang ziekbed niet 's ligt te niksen, maar alle werken van Kuyper leest. Ik zou jokken wanneer lk beweerde, erg op zulke typen gesteld te zijn en niemand hoort me zeggen dat Rudolf van Reest zo'n aardige baasis. maar we hebben wel te maken met een niet weg te vlakken persoonlijkheid Een prachtig verhaal, zei ik. Rudolf van Reest was als Jongeman lid van de jongellngsvereniging De Zaaier ln Kralingen, welke zich grondig op verzoek van de opstellers niet gepubliceerd Nu zij echter door de geheime politie gearresteerd zijn. is de inhoud bekend geworden. Joslf Ton. baptistenpredikant uit Ploesti, werd gearresteerd tijdens zijn preek in de baptistenkerk in Iasl ln het noorden van Roemenië De geheime politie nam hem voor ver hoor mee naar het gebouw van de veiligheidspolitie. De andere arres tanten, Pavel Niculescu. Aurel Po- pescu. Radu Dumitrescu. Constan- tin Caraman en dr. Silviu Cioata werden allen de volgende morgen aangehouden. In het document herinneren de opstellers aan de slotakte van de conferentie van Helsinki en zij zeg gen: De grootheid van de huidige tijd is gelegen in het ontwaken van de hele mensheid om de menselijke waarde en zijn fundamentele rech ten en vrijheden te bevestigen en te handhaven. De opstellers vinden dat de slotakte van Helsinki in Roeme nië een armzalig lot beschoren is en citeren president Ceausescu, die ge zegd heeft dat de geschiedenis de ondertekenaars van de slotakte niet aan hun woorden maar aan hun da den zal meten Acuter Voor evangelische gelovigen is het probleem van de mensenrechten in Roemenië sinds de ondertekening van de slotakte volgens de opstellers van het document echter acuter ge worden. Zij noemen drie manieren waarop de rechten van gelovigen worden gehinderd. In het document staat een lijst van plaatsen, waar baptisten, pinkstergroepen. adven tisten en broedergemeentes zwaar beboet zijn wegens het houden van huisbijeenkomsten. De opstellers van het document zijn vooral veront waardigd dat de oplegging van deze verdiepte in de leidraden van de jongelingsbond voor alle terreinen des levens. Deze werden in secties bestudeerd. Rudolf van Reest vertelt hoe dat ging: „Op zondagmorgen gingen we naar de kerk; en hadden om half één sectievergadering, die altijd een uur duurde. Dan gauw naar huis om te eten. Om drie uur een andere sectievergadering, tot vier uur en om vijf uur kerk en 's avonds om acht uur vereniging. Zo ben ik opgegroeid." Toen De Zaaier vijfentwintig jaar bestond, wilde de vereniging een feestredenaar van de bovenste plank Rudolf van Reest: „Het moest Abraham Kuyper wezen, toen 78 jaar. We hebben een audiëntie aangevraagd, toegestaan, en schriftelijk zou hij zijn beslissing meedelen. We kregen die brief en we hadden al plannen gemaakt om de grootste zaal te huren van Rotterdam. Daar konden een paar duizend mensen in. We zouden een gulden entree heffen en dan zouden we van de winst on2e bibliotheek opbouwen! Toen kregen we een brief van Kuyper: hij nam het aan. wenste geen honorarium, moest afgehaald worden met een taxi van het station aan het Hofplein (hij woonde ln Den Haag), hij zou precies een uur spreken en om negen uur moest hij weer teruggebracht worden met een taxi naar het station, want hij moest diezelfde avond nog de drukproeven van De Heraut corrigeren (78 jaar!). En dan de klap op de vuurpijl; het moest gebeuren in de kleinste kerk ln Kralingen en boetes plaatsheeft op grond van een wet. die bedoeld ls om straatschen ders. nietsnutten, leeglopers en zwer vers te straffen. De opsteliers.van het document ge ven vervolgens een lijst van vijftig gevallen waarin christenen de laatste vier jaar verwijderd zijn van verantwoordelijke posten. Zij bewe ren dat dit gevallen zijn van discri minatie op basis van geloof, omdat het in alle gevallen mensen betrof die duidelijk betrokken waren in het kerkewerk. De meesten zijn nu als arbeiders aangesteld. De opstellers van het document menen dat deze gevallen duiden op het weloverwo gen streven van de regeerders, chris tenen naar de laagste regionen van de maatschappij te verbannen. Jeugd Het meeste nadruk leggen de opstel lers van het document op discrimi natie tegen jongeren. Er volgt een lijst van scholen, waar leerlingen on der deze discriminatie hebben gele den op basis van hun geloof of we gens dat van hun ouders. Zij openba ren een geheime regeling van de staat die duidelijk maakt dat de godsdienstige gegevens van kinde ren de laatste twee jaar uit hun per soonlijke leggers zijn gelicht tenein de deze jongeren te weren uit de unie van jonge communisten. Wie geen lid van deze organisatie is, kan geen toegang krijgen tot zes faculteiten aan de universiteiten. Volgens het document zullen deze herfst alle fa culteiten voor deze groep worden gesloten. Het document meldt dat de discrimi natie tegen protestanten sinds Hel sinki is toegenomen. In een eerder verschenen stuk zeggen de opstellers dat het te lang zo geweest is dat godsdienstvervolgingen religieuze vrijheid werd genoemd. Nu ls het tijd om openlijk te spreken. er mochten alleen tegenwoordig zijn de leden van de vereniging met evt. verloofdes, de ouders en begunstigers van de vereniging. Geen verder publiek." Rudolf van Reest had later veel contact met professor dr K. Schilder, die hem van zijn kuyperianisme genas. Toen Van Reest ln Sommelsdijk zat. heeft hij Schilder, destijds predikant in Delfshaven, uitgenodigd om voor de omstreden Jongellngsvereniging (J.V.) van Sommelsdijk te spreken. Rudolf van Reest: „Hij heeft een keer toegezegd om voor onze J.V. te komen spreken. wat een daad van moed was. omdat de kerkeraad daar fel tégen onze J.V. was. Toen ben ik met de voorzitter van onze J.V. een keer bij hem geweest. Een heel hoge trap op en toen we halverwege de trap waren zei hij: ik weet wat je kcmt doen. Wat is dat dan. dominee? Hij zei: je krijgt geen kerk. je krijgt geen zaal. Dat klopte precies. Hij zei; het kan mij niet schelen, het kan ook in een herberg hoor. Als ik gelegenheid heb: kom ik. Toen hebben we een lokaal gehuurd van een koffiehuis en daar heeft hij toen gesproken tot onze J.V. over: 'De les van Thyatlra'." In hét interview trekt Rudolf van Reest nogal van leer tegen de vooroorlogse gereformeerde zelfvoldaanheid. Best, maar lk vind 't een beetje flauw dat hij niet de hand in eigen boezem steekt en zwijgt over zijn boek over Colijn. waaruit een welhaast verstikkende wierookgeur opsteeg, die mij als argeloze scholier al danig kopschuw maakte. Maar voor 't overige: leest allen De Reformatie van 2 april! MENSELIJKER Een paar dagen voor pasen hoorn ik het door de radio. In de haven van Rotterdam is er kritiek op de E gang van zaken met het vele I overwerk dat veel werknemers in j de haven verrichten. Het gaat om S overwerk en zondagswerk. Men d redeneert in mijn ogen bijzonder n zinnig, als men beweert dat dit v van de opgelegde kansen ls om aa c meer mensen werk te geven. LaUt r anderen datgene doen waaraan ni t allerlei werknemers weliswaar léU J meer verdienen, maar ook kunneo bedenken dat ze er later fysiek nie j1 beter van worden. Hier doet zich J iets voor om de werkloosheid. althans op dit gebied, te lijf te gaan. Toch rijst er dan een vraag i 1 bij de argeloze luisteraar. Waaróm12 moeten nu de werknemers zelf en 1 hun bonden weer op die gedachte 1 komen? Ons wordt altijd verzekwi c dat de werkgevers in 't bijzonder begaan zijn met de zorg voor de werkgelegenheid. Deze praktijk 1 ondersteunt die verzekering echt< J niet. Wel vraagt men steeds om grotere kansen voor investeringen En een kind kan begrijpen dat 1 nieuwe investeringen mogelijkheden bieden voor een ruimere werkgelegenheid, maar dan moet de wil wel aanwezig zijn 1 om die nieuwe investeringsgeldeu 1 hoe ze dan ook op tafel komen, op die manier te gebruiken dat we de opnieuw groeiende werkloosheid kunnen bestrijden. Dat het hier vaak ontbreekt aan vertrouwen tr aanzien van de investeerders is mede gezien de gesignaleerde praktijk in de havens niet zo 1 vreemd. Waarom wacht men toch altijd net zolang tot er weereen conflict uitbreekt en de verruimit voor de situatie van de werkneme afgedwongen moet worden? 't Kaï gemakkelijk anders. En 'tzou ook zoveel menselijker zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rotterdl Pernis: C. van Wijngaarden Makkum. Bedankt voor Delft (to62.>: J. Wuister te Schevenlngen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Vlaardingen* D van Kampen te Abcoude. Aangenomen naar 8chiedam: J Kievit te Stellendam, die bedank voor Monster. Bedankt voor Gorinchem: K. D. vc Kampen te Abcoude. GEREF KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Gorkum Langerak; J.J. Poutsma. kand. Nijega (Smi; te Rozenburg en Opende: A. van Houdt. kand. Zwijndrecht. Bedankt voor Eindhoven: M. Brt des te Ermelo. Aangenomen naar Rouveen: I Scholte te Rotterdam-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amersfoort en RotUi dam-Zuid: J. Plantlnga te DronU GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Centrui J. Koster te Bameveld. Bedankt voor Beekbergen: E. Vefl ma te Drachten. Helder Camara Zaterdag 23 april wordt de Brazi aanse aartsbisschop Dom Heldi Camara een dag in Nederland ve wacht. Hij zal die dag in Leidt deelnemen aan een eucharistievi ring op initiatief van een internat! naai comité, waarin bisschop Bluj sen Nederland vertegenwoordlj Deze viering is ter gelegenheid vi het feit. dat het op 19 april 25 J» geleden is. dat Dom Helder Cama bisschop gewijd werd. Het doel vi deze samenkomst is ultsluiter danken en bidden en Dom Held omringen met een hartelijk meel ven. Op zondag 24 april zal ln Westerkerk in Amsterdam et dankdienst en een bidstond wordt gehouden, van tien uur tot kwi voor elf. die geleid wordt door dr J. Buskes. Deze dienst zal doon IKON worden uitgezonden. Na de! dienst vliegen de Wilde Ganzen vtf het werk van Dom Helder Camtf Os. J. Hovlus Te Dordrecht ls op 71-Jarige leeftt overleden de hervormde emerits predikant ds. J. Hovius. Ds. Hovi- was van 1933 tot zijn emeritaat: 1971 predikant achtereenvolgens Jaarsveld. Ouddorp (Z.H.), Hoof veen en Dordrecht. Te Dordredl was hij ook werkzaam als schipp^ en ziekenhuispredikant. De beprsk nis ls zaterdag om half 12 op algemene begraafplaats Dordrecht na een rouwdienst In Pauluskerk. M Van een onzer redacteuren NIJMEGEN De kerken in de Nijmeegse wijk Dukenburg houden deze en volgende maand een aantal gezamenlij ke bijeenkomsten, onder het thema Zuidelijk Afrika. Het doel van de actie is in eigen omgeving begrip te kweken voor de positie van de zwarten en gekleur- den in Zuidelijk Afrika en na te gaan of de eigen wijk iets voor deze men sen ver weg kan betekenen Aan de actie doen de rooms-katholieke pa rochie. de kerkeraad van de geza menlijke hervormde'gereformeerde wijkgemeente. het pastoresteam Du kenburg en de werkgroep groepspas- toraat mee. Dukenburg is een nieuw bouwwijk van Nijmegen. De actie vindt grotendeels plaats in het wijk centrum. Het initiatief is genomen door de werkgroep nieuwe le-' vensstijl. De actie duurt zes weken en ook de basis- en middelbare scholen doen er aan mee Het thema Zuidelijk Afrika wordt bovendien in de kerkdiensten aan de orde gesteld. Van 25 april tot 6 mei komen er een aantal film- en discussieavonden en op vrijdag 29 april komt een Zuidafrikaanse zang en dansgroep naar Dukenburg. De laatste dag van de actie is 14 mei. Dan wordt een Informatiemarkt ge organiseerd met film. muziek, pop penkast en kinderspelen De dag wordt afgesloten met een politiek café met gasten uit Zuid Afrika en Namibië. De kerken in de wijk willen het Ille gale vakverbond van Zuid-Afrika, de Sactu. steunen en geld inzamelen voor de naar Botswana gevluchte scholleren uit Soweto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2