scties dreigen ij Vmf-Stork Aarzeling met investeringen Geldtoren Dit jaar verlies van 500 arbeidsplaatsen bij Holec Macintosh werpt zich op jeansmarkt Personeel wil Rotterdams bedrijf Van Gelder redden Steun voor herenconfectie via werktijdverkorting bonden op één lijn hemische abrieken voor ilielanden J Voor komende jaren weer opgaande lijn verwacht VNO: 'Nieuwe impulsen broodnodig' 0. Europese schuld van 80 miljard aan westerse landen Hypotheekrente per 12 april 1 li Ruim helft van werknemers zou blijven Hoogovens blijft nog korter werken Afzet bolbloemen sloeg alle records Meer nadruk op merkartikelen FAMILIEBERICHTEN Gezamenlijke operatie tien bedrijven DAG 13 APRIL 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trou w/Kwart st 13 tmntaJnse soc.-economische redactie (PEET/UTRECHT De bij de industriebonden NW, NKV aangesloten werknemers van de Vmf-bedrijven SPPM i Stork-gieterijen (in totaal 550) zullen donderdag beslis ser acties voor het behoud van hun werkgelegehljeid. s de industriebonden NW en lijn betzettingsacties daarbij ptgesloten. De Industriebond feit gisteren laten weten bij feren van acties bepaald niet I te zullen blijven ïeilijkheden kunnen worden men als de raad van bestuur f Verenigde Machinfabrieken I de financiële steun accep- die minister Lubbers in ruil ^et behoud van werkgelegen- »eft aangeboden en als de raad stuur een regeringsbeslissing Ide toekomst van de gieterijen |it. sheid is toch de dwaasheid gekroond, f Vmf op het aanbod van de |eid om het bedrijf te redden ïggen. dat de onderneming ids risico's loopt. Het is toch mt aan de ondernemingsgewij- iduktie, dat een onderneming loopt?" aldus bestuurder Bas ïland van de Industriebond De CNV-bond zal het voeren ventuele acties uiteraard laten igen van de reacties van de le raar". aldus Nleuwland. „in vereet tegen het verlies van ar- plaatsen zitten de industrie- i op één lijn." jonden hebben in afwachting lader overleg mnuet hun leden fesprek met de raad van bestuur (chort. Ze willen dat Vmf het bod van minister Lubbers lomische Zaken) een achter- [lde lening van vijftien miljoen om de plasticspuitmachine- ek SPPM in Hengelo te redden, iteert Ook willen zij niet dat de een beslissing neemt over het bestaan van de gieterijen in ;elo en in Utrecht, alvorens de iter een definitief standpunt ingenomen. kaag heeft de raad van bestuur bijeenkomst met de centrale on- ^emingsraad. Als het bestuur ^pnieuw meedeelt niet akkóord inen gaan met de vakbondsei- i zal de ondernemingsraad i het overleg opschorten. tderzoek ens bestuurder Jan Schermer de Industriebond NVV zal de rlandse herstructurering- schappij binnen een maand itructuurcommissie in het leven en voor de kraanbouwbranche fderland. VMF. met haar belang onrad Stork, zal aan dit onder- meewerken. Dat geldt ook voor kraanfabüeken als Sanders Enschede. Bailey in Nieuw- terland. Penn en Bauduin in lrecht. Nellen in rotterdam en e in Haarlem. De bonden zullen aags beslissen of Zij in de cdm- ie zitting zullen nemen. 10TTERDAM Tussen nu n 1980 worden er in de olielan den van Noord-Afrika en het iidden-Oosten (petroche mische fabrieken gebouwd tot *n totale waarde van onge- 'eer 108 miljard gulden. Dit 'ijkt uit een enquête onder aantal grote Westerse con- ctiemaatschappijen. Hoe- 1 het in de meeste gevallen aat om kleinere en minder ichnisch vooruistrevende in flaties dan er in West- •pa of de Verenigde Staten laan. is er bij sommige Wes- erse producenten toch een ze kere angst ontstaan voor een oekomstige concurrentie van net name de zijde van de )PEC. ten wijst erop. dat de olieian- toi zich niet laten lelden door Ommerciële overwegingen, lun motieven om te lndustria- kéren zijn: het verlangen ge- *vük te maken van grondstof- 'n (gas), die nu verspild (afge- akkeld) worden, de noodzaak ich voor te bereiden op de ijd. dat de olievoorraden op *ken, het scheppen van kerkgelegenheid en de zucht laar prestige objecten. Aange ven er (nog) geen andere wrkten zijn voor (petro)che- aische produkten dan West- *uropa, de Verenigde Staten tl Japan, zullen de betreffen- le OPEC-ondernemingen. zo Meneert men. onherroepelijk toncurrentie gaan aandoen. Daarbij hebben 21J dan het ►Oordeel. dat zij hun ïbndstoffen tegen kostprijs Mnnen krijgen. Andere westerse chemische *drijven maken zich minder ongerust. Zij gaan er van uit, lat veel van de projecten in de JPEC-landen nooit verwezen- ijkt zullen worden door ge brek aan vakmensen en infra structuur Mede daardoor mhatten ze dat de OPEC- themicallën (voornamelijk ►thyleen en propyleen) rond '990 nog geen tien procent van dc totale markt zullen Uit maken Volgens Schermer zetten de proble men bij VMF de werkgelegenheid voor 6000 man op de tocht. Voor de VMF-bedrijven in Weesp (100 man) en in Zwolle (750) verwacht hij bin nenkort arbeidstijdverkorting. De sluiting van SPPM in Hengelo met 339 man zou gevolgen kunnen heb ben voor 150 man bij de centrale dienst van Stork in Hengelo. Moeilijkheden zijn er ook voor 175 man bij Stork Kerkrade. Dit bedrijf produceert machines voor de tex tielindustrie. De problemen bij de apparaten bouw in Hengelo (1500 man) zouden voor een deel zijn op te lossen, als de Nederlandse energiebedrijven daar ketels blijven bestellen. De vakbe weging heeft er bij minister Lubbers op aangedrongen, dat hij dit zal bevorderen bij de energiebedrijven. Een woordvoerder van de Vmf ver klaarde gisteravond dat de Nehem tot de conclusie Is gekomen, dat het van belang kan zijn de gieterij in Utrecht in stand te houden. Maar dan moet er 12 miljoen in worden geïnvesteerd. Bovendien ls er voor de verliesfinanciering 15 miljoen no dig (over een periode van drie jaar), terwijl het personeelsbestand met 100 man zou moeten worden inge krompen tot 150 man. De in Bazel gevestigde Bank voor Internationale Betalingen (dr. J. Zijlstra is daar president van) heeft een fors uitgevallen torenflat betrokken. De toren valt nogal op in zijn omgeving door zijn metalen of geldachtige kleur en de gekleurde ramen. HENGELO Holec (produkten op het gebied van elektrische energietechniek) streeft over 1976 en 1977 naar een totale vermindering van 1.000 arbeidsplaatsen. Maximaal gebruik makend van het natuurlijk verloop is het aantal, werknemers vorig jaar met bijna 600 verminderd tot 6.660. Het natuurlijk verloop zal niet voldoende zijn om de inkrimping geheel te kunnen opvangen, zo blijkt uit het jaarverslag. Bij de werkmaatschappij Heemaf in Hengelo zullen de meeste arbeidsplaatsen (400) verloren gaan. daarvan verwacht de raad van be stuur voor de komende jaren toch op een opgaande lijn te kunnen reke nen. aldus het verslag. De maatregelen op het perso- neelsvlak maken deel uit van struc turele aanpassingen die tijdelijk gro te lasten zullen vergen. Als resultaat Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Veel onderne mers aarzelen met nieuwe in vesteringen. De oorzaken daar van zijn onder meer het voorlo pig niet doorgaan van de „wet investeringsrekening" door de val van het kabinet-den Uyl, en de politieke onzekerheid van wege de kabinetsval en de ko mende vekiezingen. Het demis sionaire kabinet moet de aarze lingen helpen overwinnen door extra steun voor stimulering van investeringen ter beschik king te stellen Dit betoogde voorzitter Van Veen van het VNO. de grootste organisatie van werkgevers, gisteren na afloop van de bestuursvergadering. Via de „investeringsrekening" zouden de bedrijven tussen nu en 1980 8 mil jard extra krijgen in de vorm van subsidies voor investeringen. Deze nieuwe regeling had dit jaar zullen Ingaan. Door de val van het kabinet zal de nieuwe wet voorlopig echter niet worden behandeld door het par lement. Het rijk houdt daardoor, volgens VNO-berekening, dit jaar rond 1,5 miljard over aan premiegelden die anders via de ..investeringsreke ning" naar de bedrijven zouden zijn gevloeid. Het VNO vindt dat daarom de regering voldoende financiële ruimte heeft voor opvoering van de huidige. ..ouderwetse" manleren van stimuleren van investeringen, name lijk investeringsaftrek en vervroegde afschrijving, alsmede regionale pre mieregelingen voor investeringen. Het VNO acht nieuwe impulsen voor de investeringen op dit moment „broodnodig". Vooral in regio's met veel werkloosheid hebben bedrijven hun plannen voor investeringen op gehouden. omdat ze hadden uitgere kend dat ze met de nieuwe ..Investe ringsrekening" voordeliger uit sou den komen. Tijdverlies Mr Van Veen waarschuwde voor tijdverlies in het regeringsbeleid, als gevolg van de „politieke windstilte" die altijd rond verkiezingen en kabi netsformatie heerst. Juist thans is er geen tijd te verliezen, wil niet 1977 een verloren Jaar worden voor de strijd tegen de werkloosheid Vol gens Van Veen vormt het magere vooruitzicht op herstel van winst de hoofdoorzaak van de aarzeling bij ondernemers met investeren. „Meer winst is een grondvoorwaarde voor oplossing van het probleem van de werkgelegenheid, ook al is - dat er ken ik dat probleem met winsther-' stel nog geheel niet ten gronde opge lost." Het VNO ls blij met de „poging" van minister Lubbers (Economische Za ken) om duidelijker en harder nor men te hanteren bij de steunverle ning aan individuele bedrijven met financiële problemen. Toch vraagt het VNO zich af of „we wel op de goede weg zijn," gezien het groeiend bedrag dat met steunverlening is ge moeid. Het VNO vreest dat het be leid te eenzijdig is gericht op EHBO- gevallen en dat de steun te sterk is gekoppeld aan behoud van bestaan de werkgelegenheid, in plaats van een beleid te voeren tot globale be vordering van nieuwe investeringen die nieuwe werkgelegenheid kunnen opleveren. VAN NELLE: Standard Brands en Van Nelle hebben thans over eenstemming bereikt over het uitbrengen van een openbaar bod door Standard Brands op alle nog niet In het bezit van deze Ameri kaanse maatschappij zijnde gewone aandelen Van Nelle. GENEVE De Sowjet Unie en de andere met Moskou bevriende Oost- europese landen hadden eind 1976 een gezamenlijke schuld van 32 a 35 miljard dollar (80 d 88 miljard gul den) aan de Westerse industriesta ten. aldus de Economische commis sie voor Europa van de Verenigde Naties. Alleen al in de eerste negen maan den van 1976 leenden de communis tische landen 5.4 miljard dollar in het westen tegenover 6.8 miljard in heel 1975. Volgens de commissie lijkt het zeker dat de Oosteuropeanen een deel van het geld hebben gebruikt om reser ves aan westerse valuta op te bou wen. Door de snelle groei van de oost-westhandel zouden de Russen en hun vrienden het wenselijk vin den meer westers geld aan te houden. De omvang van de oost-westhandel (naar hoeveelheden gerekendi ls vo rig jaar met negen procent toegene- omen na een 6 procent groei in 1975. De Oosteuropese landen hadden in 1976 naar schatting een tekort op hun gezamenlijke handelsbalans met het westen van 7 miljard dollar; wat minder dan in 1975 want toen kwam men 9.2 miljard tekort. De 8owjetrUnie en Polen zijn de groot ste „schuldigen" aan de tekorten. VULCAANSOORD: In tegenstel- llng tot de indruk, gewekt door de directeur van Vulcaansoord, die sinds 11 maart op last van de raad van commissarissen zijn functie niet uitoefent, blijkt de financiële situa tie van het bedrijf ernstige zorgen te baren, zo. hebben commissarissen bekendgemaakt Naam bank Rente vast gedurende Afsluitprov (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 16 15 9- 8.75 9 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.M- 1.5/2. 925 9- 925 9- Bouwfonds 30 Jaar 5 jaar 2 jaar 16 1.5 1.5 9.5 9.1 8.9 9.5 9.1 8.9 Centraal Beheer 10 Jaar 87 87 Ennia 10 jaar - 87 89 Nat Nederl. 10 jaar 5 jaar - 9.1 9.1 Rabobank (adviesrente variabel 125 9.— 9.— Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.25 9.25 RPS 5 jaar 1.» 875 875 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.75 875 Westland Utrecht standaard no risk budget 5 jaar 5 jaar variabel 2- 2- 2 8.9 9.3 89 1 9.1 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Nog steeds is er geen eind gekomen aan de rentewijzigingen Ook dit keer is er een aantal verhogingen te melden. De RPS en de Stad Amsterdam liggen voor gegarandeerde leningen (rente 5 jaar vast) echter nog steeds op 8,75 procent. De levenshypotheken van Centraal Beheer en Ennia zelfs op 8.7 procent (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Amersfoort). Huis bi ROTTERDAM Het personeel van de Rotterdamse vestiging van Van Gelder Papier heeft de raad van bestuur een plan voorgelegd dat uitgaat van behoud van een groot deel van de activiteiten. Volgens het bestuursontwerp zou de Rotterdamse fabriek dicht moeten, maar volgens een personeelswerkgroep zou de fabriek met 123 van de huidige 232 werknemers behouden kunnen blijven. In de nieuwe situatie kan het Rotterdamse bedrijf volgens de werkgroep winstgevend zijn. De raad van bestuur heeft toegezegd het plan serieus te bestuderen. Een van de facetten van de reorgani satie zal zijn een grotere centralisa tie zonder dat men een volledig centraal beleid voorstaat. Tot op he den konden de werkmaatschappijen van Holec in vrij grote mate hun eigen beleid bepalen. Bij die Sterkere coördinatie wordt met name ge dacht aan research en ontwikkeling, de keuze van het produktenpakket, het uitvoeren van gecombineerde projecten, het op elkaar afstemmen van commerciële activiteiten en niet in de laatste plaats een verdere inter nationalisatie. Het bestuur wil het huidige produkten- en activiteiten- pakket opnieuw aan een grondig on derzoek onderwerpen. Zoals eerder gemeld sloot Holec het jaar 1976 zonder winst- óf verllessal- do af (1975: 5.4 miljoen verlies). Dat de omzet vorig jaar echter slechts met 6 procent toenam weerspiegelt volgens het bestuur de verminderde bedrijvigheid. IJMUIDEN Hoogovens gaat per 17 april (verdere) verlenging van werktijdverkorting aanvragen voor een periode van zes weken. In totaal betreft de aanvraag 8.000 van de 24.000 personeelsleden voor circa 20 procent (de huidige periode betreft 9.500 man vóór gemiddeld 25 pro cent). De aanvraag wordt nog be sproken met de betrokken in- en externe overlegorganen. aldus Hoogovens. De sluiting van Rotterdam (verpak kingsdivisie) werd enkele maanden geleden aangekondigd tegelijk met de mededeling dat de Apeldoornse vestiging (500 werknemers) dicht Zou gaan. Als reactie hierop kwam een eerste werkgroep, gesteund door de gekozen leden van de Onderne mingsraad, met een herstructure ringsplan waarbij een deel van de produktie zou worden afgestoten en 107 werknemers zouden overblijven. Dit plan werd door het bestuur ver worpen omdat men het te optimis tisch vond. Een tweede werkgroep met vier per soneelsleden en twee leden van de ondernemingsraad kwam vervolgens met vijf alternatieve plannen waar van het bovengenoemde er één ls. Volgens dit ontwerp zal de gehele diepdrukafdeling van Rotterdam worden overgebracht naar Leeuwar den wat betekent dat de papierpro- duktie in Rotterdam wordt terugge bracht van 0.000 tot 3.700 ton. De werkgroep acht dit ook in het voor deel van de vestiging Leeuwarden die naar haar oordeel versterking behoeft. Bij een van de vijf plannen zou het personeelsbestand van 232 terug gaan naar 86, maar de winst zou vlernla&l zo groot zijn als bij het ontwerp waar de diepdrukafdeling naar Leeuwarden wordt overge plaatst. De werkgroep vindt het ver lies voor de werkgelegenheid dan ORENSTEIN KOPPEL: De om zetten van Orenstein 6i Koppel (handel In Investeringsgoederen) in de eerste maanden van 1977 wijken niet veel af van die in dezelfde perio de van vorig Jaar. 'echter te groot. Bovendien, zo vreest men, zal dit afbreuk doen aan het totaal aan te bieden pakket van pro dukten met gevaar voot orderverlles RIJNSBURG - De veiling Flora Ir Rijnsburg, naar eigen zeggen 's-werelds grootste bolbloemenvel ling, heeft in de paasweek een zeer grote omzet gehad van vooral tul pen. narcissen, hyacinten en chry santen. Van de honderdduizenden bossen bloemen ging meer dan tach tig procent naar West-Duitsland De vraag was daar zo groot, dat Neder landse exporteurs zaterdag rond de middag nog aanvragen kregen om zo snel mogelijk extra-partijen tul pen en narcissen af te leveren voor de verkoop in Duitse bloemenzaken, op Eerste en Tweede Paasdag De veillngomzet in de paasweek kwam Op 0.422.166. Het record van de paasweek 1975: 5.571 089. werd daarmee grbroken Dinsdag 5 april haalde de velling Rijnsburg de hoogste dagomzet in zijn zestigjari ge geschiedenis 8TEIN Macintosh, het grootste confectiebedrijf ln Nederland gaat zich toeleggen op de produktie van apijkergoed en Jeans- achtige vrijetljdskleding. Dit initiatief maakt deel uit van een beleidswijziging waarbij Macintosh zich meer wil toeleggen op merkartikelen kunnen van maandag lot en mei vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Het bestuur en leden van de visserij-vereniging „Ons Belang" geeft met groot leedwezen kennis van het overlijden van hun voorzitter, de heer W. 't Mannetje in de leeftijd van 62 jaar en 4 maanden Hij heeft gedurende vele jaren zijn beste krachten aan onze vereniging gewijd. Wij verliezen in hem een bekwaam en zeer ge waardeerd voorzitter, wiens adviezen wij node zullen missen. Vooral zijn menselijke eigenschappen zullen bij ons in goede herinnering blijven. W Groenendijk, vice-voorzitter J. 't Mannetje, secretaris Goedereede, 8 april 1977. Algemene kennisgeving. Psalm 42:1 berijmd Na een langdurig, geduldig gedragen lijden heeft God bij Zich thuisgehaald, op 7 april 1977, onze lieve broer, zwager en oom Hendrik Flach ln de leeftijd van 07 jaar. Dordrecht, van Baerleplantsoen 28 Familie Flach Corr.adres: Hugo de Grootlaan 11, Dordrecht. De begrafenis heeft in besloten kring plaatsge vonden. Het grootste is de liefde, de sutler van de hoop, otlie metgezel op weg. Op 5 april j.l is tengevolge van een auto-ongeluk overleden on«e schoonzuster Joke van der Ploeg-Hafkamp 50 jaar oud. Geliefde vrouw van onze broer en zwager Jaap Zij straalde liefdé uit. Arnhem: Lamien en Wim Dercksen Den Haag Simon en Poldi van der Ploeg. Tot nu toe produceerde het bedrijf vooral merkloze goederen in grote hoeveelheden tegen scherp concur rerende prijzen Dif werd echter steeds moeilijker door de invloed van de Import uit lage Ionen landen. De directie merkt op dat op de markt voor spijkergoed voorname lijk bedrijven van Amerikaanse ori gine opereren die in staat zijn om de produktie industrieel aan te pakken. In deze industriële aanpak, gekop peld aan een typische merkartikelen marketing onderscheidt de spijker- goedmarkt zich van de overige con fectie. zo wordt geconstateerd Ge zien de eigen produktiecapaciteit en -faciliteit acht Macintosh zich in staat eveneens op deze Industriële methode te werpen. Het bedrijf heeft getracht de specia listische kennis van de jeans-markt binnenshuis te halen door het aan trekken van de heer W N. Scheeren van wie in een communique wordt gezegd, dat hij sinds 1967 het merk Levl-Strauss ln de Benelux heeft grootgemaakt. Daarom heeft hij de nodige ervaring met markt georiënteerde aanpak van jeanspro- dukten. Het is de bedoeling dat op middellange termijn een zeer be langrijk deel van de geldomzet van Macintosh ln merkartikelen wordt gerealiseerd. Hiervoor gaat men het al bestaande merk ..Falcon" gebrui- ken. Op een herenmodebeurs in sep tember wil Macintosh voor het eerst met een volledige Falconcollectie komen. Macintosh wil zich bij de afzet van Falcon-artikelen niet tot de Benelux beperken. Met name word gekeken naar Duitsland, Italië en de Sowjet Unie. Overigens zegt de directie vla de dochterondernemingen Ben- dlen/8mlte en HoUandla/Kievtt al de nodige ervaringen te hebben opge daan met de marketing van merkar Ukelen AMSTERDAM Tien van de eli Nederlandse producenten van herencostuums krijgen een unieke vorm van steun doordat het ministerie van sociale zaken een extra toeslag geeft op uitkerin gen bij werktijdverkorting. Het is de bedoeling dat het werk in de tien bedrijven collectief voor 20 tot 30 dagen wordt stilgelegd, zo meldt het weekblad Texpress. Bij deze operatie zijn 3.800 werknemers betrokken. Door het gezamenlijk stopzetten van de produktie denken de tien bedrij ven de produkUe van herencos tuums met 160.000 stuks te kunnen terugbrengen. Dat 16 nodig omdat de afzet sterk stagneart en de voorra den onverantwoord hoog zijn, een verschijnsel trouwens dat niet ty pisch Nederlands is. De Duitsers (grote concurrenten van de Neder landse herenconfectie-lndustrle) za gen zich de afgelopen maanden ge dwongen om tegen afbraakprijzen kleding op de markt te gooien. In Nederland zelf lag de costuumpro- duktie vorig jaar al 32 procent lager dan ln 1975 en de colbertproduktie 32 procent. De totale Nederlandse kledlngproduktie zakte vorig jaar 11 procent De deelnemende bedrijven aan de collectieve werktijdverkorting zijn: Macintosh. LTM, Bendien/8mits, Salco, Cowa, Douwa 6c Wolf. Van Kollem, Levle/Santega. Muller en Union. Volgens Texpress sou de samenwer king van de tien kledingbedrijven zich niet beperken tot het fezamen lijke werktljds ver korting- experiment In overleg met de over heid ls men bezig te bekijken of niet kan worden samengewerkt of gesa neerd op basis van eigen plannen van de afzonderlijke bedrijven. Een aantal van de tien ondernemingen zit overigens al ln een overlegstruc tuur omdat zij deel uitmaken van de Confectie Coóperatle Nederland, een organisatie waarin vijftien kleinere kledingbedrijven samenwerken Bij de opzet van deye coöperatie heeft de overheid ook al steun verleend, zodat sommige herenkledingprodu- centen nu binnen korte tijd voor de tweede maal profiteren van over hetdsgelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13