'taalbedrijf wil milieu- |vesteringen matigen Oliewinningindustrie moet werkterrein verleggen Recreatie in Zeeland moet kalmer aan doen Taxi's in Moskou wachten vergeefs op passagiers Fokkers 'Spin' weer herbouwd Winnende woningen in Almere Landdrost Han Lammers wil meer samenwerking Amsterdam-Flevoland Na verhoging ritprijs ,eegelijk ontslag voor honderd werknemers eland wil verbetering jksweg 18 Zwendel ontdekt met vakantiebonnen Niet veel nieuwe mogelijkheden irt geding van meente en politie Ken maandblad °ienten heffen ting van Dersiteit op liopisch gezin et het land uit MOSKOU (AP) Veront waardigd over de scherpe verhoging van de tarieven mijden de inwoners van Moskou de taxi's. Het is de eerste grote consumenten boycot in de geschiedenis van de hoofdstad. Taxi chauffeurs, die eens letter lijk gesmeekt werden om hun diensten en zelfs steek penningen aangeboden kre gen, staan nu in de rij bij de talloze taxistandplaatsen hopend op passagiers. „Ik sta hier nu al een uur en niemand wil mee" mopperde een chauffeur die in zijn wagen maar een boek was gaan lezen om de tijd door te komen. „De prijzen zijn omhooggegaan en niemand wil meer." De staat die het taxibedrijf in handen heeft verhoogde de ritprijzen drastisch op 1 april. Hoewel inflatie naar Westers mo del geacht wordt niet te bestaan in het Russische socialistische systeem, verklaarden de autori teiten dat de verhoging ge rechtvaardigd was omdat de ser vice van de taxi's steeds beter werd. De kilometerprijs is nu 65 cent, het dubbele van wat het vroeger was. De aanslag is omhooggegaan van 37 naar 65 cent. Een uur wachttijd is gestegen van 4,50 naar 6,50. Het gemiddelde Rus sische inkomen is 500 per maand. De pers heeft niet geklaagd over de -verhoging van de ritprijzen en de consumentenboycot is niet ge organiseerd. Het is blijkbaar het oordeel van duizenden individue le Moskovieten dat een rit in een van de 14.600 stedelijke taxi's de prijs niet waard is. „Ik nam gewoonlijk altijd een taxi om mijn familie aan de ande re kant van de stad te bezoeken" aldus een vroegere taxi-klant, „Nu kan ik het niet meer betalen. Ik neem nu maar de onder grondse". Het tarief van de onder grondse, bus, trollen en tram is onveranderd gebleven: 30 cent per rit. De directie van het taxibedrijf weigert te praten over het effect van de ritprijsverhoging, omdat ze het te druk hadden. Maar taxi chauffeurs zeiden datdatde'nieu- we tarieven hun zeker geld zou den kosten. „Wij hebben hier niet om ge vraagd" zei een van de chauf feurs. „We mogen normaal een derde houden van het geld dat we ontvangen, met een minimum voor ons van 180 roebel 593) per maand. Nu krijgen de jongens die gewend waren 200 of 220 roebel te maken alleen maar het minimum van 180." „De directie is ook ongerust. Zij zullen grote problemen krijgen om chauffeurs te krijgen. Die gaan naar de vrachtwagenbedrij- ven waar zij veel meer kunnen verdienen." Hij zei verder dat de verhoging wel het voordeel heeft, dat als je echt dringend een taxi nodig hebt Je die tenminste snel kunt krijgen. Voorheen maakten men sen er vaak nodeloos gebruik van. De taxi's in Moskou vervoerden ongeveer 600.000 passagiers per dag. Zij hebben lange tijd bekend gestaan om hun onregelmatige dienstverlening. Voor de prijsver hoging weigerden de chauffeurs vaak passagiers naar afgelegen plaatsen te vervoeren, tenzij er extra betaald werd en sommige passagiers moesten uren wachten. Voor een van de meest vooraan staande hotels van Moskou ble ven vaak hele rijen hoekige groe ne taxi's staan terwijl de chauf feurs onderhandelden met kandi daat-passagiers. Zelfs het hoofd van de Moskovische taxidienst Lev. A. Yakovlev, gaf in een re cent kranteninterview toe „dat het onjuist zou zijn te beweren dat alles op rolletjes liep." Hij voegde eraan toe dat, niette min, de chauffeurs nu beter zijn opgeleid en de uitrusting en het communicatiesysteem beter wor den. Dit kost allemaal geld en daarom moeten de ritprijzen om hoog." Een chauffeur speculeerde er op dat de Moskovieten zich mogelijk met de ritprijzen zullen verzoe nen. In de tijd van Kroestsjev waren er ook verhogingen, wist hij zich te herinneren en de consu mentenklachten werden spoedig minder. „Mogelijk raken de mensen er nu weer aan gewend" zei hij terwijl hij een passagier uitliet. Achter hem, op de hoek van het Rode Plein stonden zes andere taxi's vergeefs te wachten op passa giers. 12 APRIL 1977 dustt „provinciale raad voor de re creatie" in Zeeland. De zuid-west-kust van Walche ren is vol. Hoewel de noordkust nog enige mogelijkheden biedt is het ook hier beter dat men tot een afronding raakt van de voorzieningen voor de ver- blijfsrecreanten. Het aantal re creatieve slaapplaatsen op gchouwen-Duiveland moet op het hurdige peil van ongeveer 58.000 blijven. De accommodatie voor de sportvisserij kan uitgebreid worden, terwijl de watersport nog groeikansen heeft in het Orevelingen en de Oos- terschelde. De recreatieve voorzieningen in de Oosterschelde zullen af hangen van het inrichtings plan, dat nog voor dit gebied opgesteld moet worden. Intus sen is het wel nodig voor dit gebied binnen afzienbare ter mijn plannen te ontwikkelen voor aanvullende ligplaatsen. Op de recreatie-discussienota Zeeland kan op drie hoorzittin gen, die op 9 mei in Goes, 12 mei in Axel en 13 mei in Zierik- zee gehouden worden, com mentaar geleverd worden. Het in de toekomst te voeren beleid op dit punt in Zeeland zal in belangrijke mate afhangen van deze nota en de adviezen die er tijdens de hoorzittingen over gegeven worden. HEERLEN - De 55-jarige wethou der W. J. heeft tegenover de officier van Justitie bekend ontucht te heb ben gepleegd met een veertienjarige jongen. Tegen de gemeentebe stuurder, die weer op vrije voeten is gesteld, zal een strafvervolging wor den ingesteld. Officieel is de wet houder met ziekteverlof. De CDA- fractie, waartoe de wethouder be hoort, beraadt zich nog. J. is pas een half jaar wethouder. AMSTERDAM. Landdrost Han Lammers van de Zuidelijke IJsselmeerpolders pleit voor een grotere bestuurlijke eenheid tussen de hoofdstad en het nieuwe land. Op die manier kan Amsterdam haar aanspraak op de woningvoorraad in Almere en Lelystad behouden, aldus Lammers op een vergadering van de hoofdstedelijke Kamer van Koophandel. De landdrost is voorstander van een gemeenschappelijk woningmarkt en arbeidsmarktbeleid voor de re gio's Amsterdam en Flevoland. In Almere vestigen zich namelijk in hoofdzaak Amsterdammers en rela tief veel bedrijven uit de hoofdstad, ners zal hebben. Lelystad nu bijna 25.000 Inwoners telt tegen die tijd ruim 40.000 ingezetenen, aldus Lammers. De landdrost onderstreepte nog eens het belang van de railverbindlng naar Almere en Lelystad. „Want", zo zei hij, „de pendel tussen Amster dam en het nieuwe land neemt on danks bedrijfsvestigingen aldaar, al leen maar toe. De autoweg tussen Lelystad en Almere (over de dijk langs het Oostvaardersdlep) heeft over enkele Jaren haar maximale ca paciteit bereikt." Lammers pleitte daarom ook voor een snelle vier baans doortrekking van rijksweg 6 naar Almere en Lelystad. Zijn toespraak bij de Kamer van Koophandel was Lammers eerste openbare optreden in de hoofdstad sinds zijn vertrek, ruim een jaar gele den. als wethouder van publieke werken. LO Commissaris G. Huskes de Venlose gemeentepolitie en sneente Venlo hebben een kort :g aangespannen tegen het *e Limburgse maandblad burg Express". De gemeente an het blad een rectificatie heb- van de onjuistheden die het naar haar mening over de poli- heeft verspreid. Commissaris eens eist dat de onjuistheden en beledigingen van zijn per- worden teruggenomen de eis is een dwangsom van W gulden verbonden voor elke nd dat er niet tot rectificatie lit overgegaan. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse bedrijven, die zich bezig hou den met de vervaardiging van installaties en vaartuigen voor wn verslaggever DELBURG De verkeersvei- ijd op rijksweg 18, die de verbin- vormt tussen Zierikzee, de Gre- «endam en Rotterdam, moet oogd worden. Dit zeggen gede erde staten van Zeeland in roord op vragen uit de staten. deze weg zijn de afgelopen we- 2es mensen bij verkeersongeval- om het leven gekomen De weg de Grevelingendam, met name gedeelte tussen het Hellegat- In en Oude-Tonge op Goeree- r'lakkee is in de zomermaanden *ts overbelast door het recreatie- Verkeer. Ieder weekeinde doet op dit wegdeel filevorming Volgens gedeputeerden van and is de capaciteit van rijksweg 18 onvoldoende, met name voor het verkeersaanbod in de zo mer en de weekeinden. In een brief aan minister Westerterp hebben ge deputeerden aangedrongen op ver betering van deze rijksweg. Het verkeer op deze rijksweg is de laatste vijf jaar sterk toegenomen. In 1973 deden zich op deze weg 59 ongelukken voor. In 1976: 88. De enkelbaans rijksweg 18 vormt met de dubbelbaans rijksweg 58 de be langrijkste toegangsweg tot de pro vincie Zeeland. Rijksweg 58 stond, voor de rij baan verdubbeling enkele jaren geleden tot stand kwam be kend als de Zeeuwse dodenweg. Na de rijbaanverdubbeling is het aantal ongelukken sterk afgenomen. de opsporing en winning van olie en gas uit de zee, zullen hun activiteiten naar verder gelegen gebieden moeten ver leggen. Oliemaatschappijen zijn het In de Noordzee namelijk langerzamer aan gaan doen met de uitvoering van hun winningsprogramma's, wat ver band houdt met het streven van de Engelse en de Noorse regering om zuinig aan te doen met de gevonden reserves en ook met de politieke on zekerheden in Engeland. Deze raad geeft het Londense ad viesbureau ORR and BOSS Ltd in het blad van de Nederlands-Britse Kamer van Koophandel. Er zullen de komende Jaren minder opdrach ten voor nieuwe installaties voor de Noordzee worden verstrekt en er zijn daarom een paar moeilijke jaren te verwachten voor de Nederlandse offshore industrie, die op het ogenblik over het algemeen toch al krap in de orders zit. De Nederlandse bedrijven, die nu tot actie overgaan om orders te krijgen voor buiten- gaatse installaties in andere delen van de wereld (in de kustwateren van Amerika, Afrika, Australië, het Verre Oosten en het Midden-Oosten) zullen een nieuwe bloeitijd tegemoet gaan. De Nederlandse bedrijven kunnen namelijk goed meekomen, zoals gebleken is in de concurrentie strijd om orders in de Noordzee. Zij zijn daarin bijzonder succesrijk en hebben een groter aandeel in het werk kunnen bemachtigen dan met de omvang van ons land overeen komt. Er zullen elders in de wereld boven dien gebieden zijn, waar de Neder landse bedrijven om politieke rede nen de voorkeur zullen genieten. De Nederlandse bedrijven doen er overi gens ook verstandig aan zich in te spannen om opdrachten te krijgen voor onderhoudswerk aan de instal laties in de Noordzee, want ook dat wordt een grote markt: omstreeks 1980 zal jaarlijks minstens 10 miljard gulden worden besteed aan Inspectie en onderhoud ln de Noordzee. BREDA Vier mannen met voor 600.000 gulden valse vakantiezegels van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid bij zich zijn ln Bre da aangehouden. De politie was getipt, dat het viertal op weg was de zegels in Breda te verkopen. De officier van Justitie in Breda heeft de mannen na verhoor heengezonden. Van een verslaggever van de ontwikkelingen, waar bij verbetering van de bestaan- VLISSINGEN Het beleid in- de voorzieningen voorop moet zake de recreatie in Zeeland zal staan. Dit staat in de zojuist de eerstkomende jaren gericht uitgebrachte Zeeuwse recrea- moeten zijn op een stabilisatie tie-discussienota 1977, van de Drie gepensioneerde werknemers van Fokker werken nog steeds bij hun baas: in een door het bedrijf beschikbaar gestelde werkplaats zijn ze bezig het eerste Fokker-vliegtuig, 'De Spin' op een schaal van 1 op 5 na te bouwen. Op de foto is te zien dat het werk al vordert. Van links naar rechts de heren B. van der Heide, W. de Bruyn en J. Resting. ALMERE Met eeu ontwerp voor tachtig woningwetwoningen in Almere Haven heeft de Purmerendse architect Jan Plas de eerste plaats behaald in de prijsvraag Houtskeietbouw. Het is hem gelukt een geheel houten huis te ontwerpen (aUeen de fundering is van beton), waarvan de kosten binnen de normen voor een woningwetwoning hieven. Staatssecretaris Marcel van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordeoing heeft de prijs aan architect Plas uitgereikt. ENINGEN - Na dertien iden in Wageningen te hebben tmd zal het Ethiopische paai Teodros en hun anderhalf oude zoon binnenkort Neder- d moeten verlaten. Het gezin is Omstig uit Erytrea, het noorde- >1 van Ethiopië dat naar onaf- ïlijkheid streeft, en kwam in van het vorig jaar via Italië en trijk in Nederland. Het optre- 'an Ethiopische militairen te- burgerbevolking van Erytrea ilgens hen dermate geweldda- it zij voor hun levens vreesden, zij banden onderhielden met Ijdingsbeweging van Ery- 'olgens de heer Teodros wordt x al meer dan een jaar zon- jaaf van redenen gevangen len. en is zijn zuster naar Soe- gevlucht, omdat er in hun its dagelijks executies ivonden. aanvraag om asiel werd echter het ministerie van justitie niet loreerd, waarop de advocaat iet gezin in beroep ging bij de van State. Het ministerie inmiddels beslist dat de g van dit beroep niet kan wor- fgewacht en dat het gezin bin ten maand moet vertrekken. Itzin bewoont een flat in Wage- ii en de vader heeft vast werk n drukkerij. hygiëne voorgeschreven voorzienin gen moeten worden getroffen. Daar voor moeten regelmatig bestellingen worden gedaan, die financiële ver plichtingen met zich meebrengen. Enkele grote orders, zegt directeur Van der Vlies, zijn door het staalbe drijf uitgesteld, zonder dat tot dus ver het tijdschema in gevaar is geko men. Maar het bedrijf wacht nog op een beslissing van economische za ken over de gevraagde financiële fa ciliteiten. Begin januari van dit jaar heeft het bedrijf aangekondigd, dat ongeveer honderd van de zeshonderd werkne mers zullen moeten worden ontsla gen. De slechte marktsituatie voor gietstaal en smeedblokken maakt volgens het bedrijf inkrimping van de produktiecapaciteit nodig. ;"nJjict niet ten einde erlat( n verslaggever OEN Ongeveer driehon- identen aan de faculteit so- ografie van de katholieke siteit Nijmegen hebben beslo- bezetting van het instituut f geografie op te heffen. De heeft vijftig dagen •t conflict tussen de studen- het college van bestuur van Iversiteit, dat aanleiding was Ie bezettingen, is overigens Jets veranderd. Het college zijn besluit het instituut te niet herroepen. De studen- in meer wetenschappelijke in hun studiepakket en in- op de samenstelling van het ftprogramma. Zij zeggen de be jag feitelijk niet te hebben opge- n maar opgeschort en hebben &e prikacties na de pasen aan- idigd. lezetting van het derde we- entrum is opgeheven wegens lalsstarrige houding" van de r van het centrum. De studen- ragenzich nu af welke consequ- s ze daaruit moeten trekken. rijfelen erover of ze nog via icratische organen, zoals de be raad voor het centrum, de ver- oordelijkheid voor het centrum moeten nemen. De stafleden en verklaard de toekomst van entrum zeer somber in te zien, t de voorwaarden voor een we lt overleg verder weg lijken >oit. Van een verslaggever UTRECHT Het staalbedrijf SMDK (voorheen DEMKA) in Utrecht overweegt het tempo van haar milieu-investeringen te verlagen. Dit zou noodzake lijk zijn in verband met de fi nanciële situatie waarin het be drijf verkeert. Volgens de direc tie is dat ook een van de rede nen waarom economische za ken in Den Haag heeft inge stemd met het ontslag van honderd van de zeshonderd werknemers. Het „temporiseren" van de milieu- investeringen bij het staalbedrijf is bekendgemaakt door gedeputeerde staten van Utrecht naar aanleiding van schriftelijke vragen uit provinci ale staten. Of dit tot gevolg zal heb ben dat het staalbedrijf niet kan voldoen aan de eisen die gesteld wor den bij de door GS afgegeven ver gunningen voor luchtverontreini ging en hinderwet, kan het college nog niet zeggen. Onmogelijk Een door statenleden bepleite ver snelde uitvoering van het milieu- investeringsprogramma met het oog op de milieuhygiëne en de werkgele genheid, noemen GS technisch nau welijks en juridisch niet mogelijk. Het staalbedrijf is voor 51 procent eigendom van het Franse bedrijf Sambre et Meuse en voor 49 procent van Hoogovens. Directeur H. van der Vlies zei desgevraagd, dat bij het verlenen van de vergunningen inza ke de hinderwet en de wet op de luchtverontreiniging een bepaald tijdschema is vastgesteld, waarbin nen verschillende door het ministe rie van volksgezondheid en milieu- i Het ministerie van economische za ken moest dit ontslag nog goedkeu ren, omdat het bij de lening die het staalbedrijf eerder heeft gekregen de voorwaarde had gesteld dat de be staande werkgelegenheid drie jaar zou moeten worden gehandhaafd. Mevrouw gravin Kyra Teglewo-Royal van Iwanowskaja, in het dagelijkse leven mevrouw Kjra Roof uit Leidschendam heeft het rond de Paasdagen altijd erg druk. Zij schildert ikonen op eieren, die zij dan met Pasen aan familie en vrienden cadeau geeft. Zij erfde het talent van haar Russische moeder. Hier toont zij een deel van haar collectie eieren en een door haar geschilderde ikoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9