Romantisch verhaal virtuoos gespeeld UITNODIGING VAN DE BURGEMEESTERS VAN AMSTERDAM EN DEN HAAG. KUNST Witte nachten van Dostojewski Minder koud Verto Oude Pekela dicht: 50 man weg Inflatie neeg weer iets to<- - DINSDAG 12 APRIL 1977 TROUW/KWAR door André Rutten UTRECHT Carol Linssen en Christine Ewert spelen samen een voorstelling naar Dostojewski's romantische verhaal „De witte nachten van St. Petersburg" in bewerking en regie van de Tsjechische Vera Baresova. Zij zijn met een serie van enkele dagen in de Blauwe Zaal van de Utrechtse schouwburg begonnen en zijn er verder mee op reis door het land. Toen Dostojewski dit verhaal schreef was hij 26. en mogelijk ver liefd. zoals in ieder geval wel zijn even oude hoofdfiguur Nicolaj het wordt op de wat jongere Nastjenka. Nicolaj is een dromer, die in St. Pe tersburg een baantje heeft waarschijnlijk als kleine ambtenaar maar als zijn dagtaak voorbij is in zijn verbeelding een zwierige, geluk kige heer wordt, elegant, maar niet temin bescheiden. Op zijn wandelin gen door de stad kijkt hij naar men sen. van wie hij er enkele van gezicht is gaan kennen, en naar huizen, waarvan hij er een zo bijzonder mooi vindt dat hij er verliefd op is ge worden. Op een van zijn wandelingen 's avonds is hij in een parkje in slaap gevallen en wordt wakker van het heftige gesnik van een Jong meisje, dat zenuwachtig zoekend aan is ko men snellen. Op een charmante ma- zij alletwee eigenlijk nog kinderen zijn. zij wel nuchterder dan hij, zet ten zij hun ontmoetingen enkele avonden voort. Zij vertellen elkaar over zichzelf. Zij blijkt daar iedere avond te komen, omdat zij een jaar geleden met een „heer", van wie zij houdt, afgesproken heeft dat hij dan terug zou komen uit Moskou en haar daar ontmoeten. Maar zij raakt nu wel erg gecharmeerd van die jongen, van wie het duidelijk is dat hij erg van haar is gaan houden, en die dat ook meeslepend onder woorden kan brengen. Suggestiviteit Carol Linssen en Christine Ewert spelen dat spel van wederzijdse aan trekkingskracht met een kristalhel dere welluidendheid en met een won derlijke suggestiviteit. Het is, in het gebruik van hun stemmen en in hun sierlijke en toch levende bewegin gen. een duet uit de hogeschool van nier raken zij in gesprek, en omdat de toneelspeelkunst, dat de gemoe- HET WEER door Hans de Jong Het paasweer is dit jaar opvallend koud geweest. Op beide dagen is er ergens in het land wel sneeuw geval len. Het was de laatste dertig jaar maar twee keer eerder gebeurd dat het met Pasen sneeuwde en wel in 1951 en 1964. De maximum tempera tuur van zondag was zes tot zeven graden, van maandag iet hoger (Roosendaal negen graden). Gaan we uit van het niveau van zondag dan is het kwik daarmee wel wat boven het niveau van 1951 uitgeko men, maar vooral toch boven dat van 1964. In dit laatste jaar beleefde ons land trouwens ook de record koude paasdagen van deze eeuw. In het hele land werd het toen niet warmer dan vier tot vijf graden, op de Waddeneilanden was het op de eerste dag op z'n warmst, een graad celsius (vergelijkbaar met -0 graden Celsius maximaal bij matige sneeuwval zondag Jl. in Praag). En dan nog ditmet Kerstmis 1974 was het warmer dan dit keer met Pasen: destijds tien tot twaalf gra den celsius. Waar moet dat heen Zaterdag was boven de oceaan tot in het zeegebied ten zuiden van IJs land al een sterke opleving van de westerse circulatie te bespeuren. Radiosonde waarnemingen wezen uit. dat de temperatuur op vijfdui zend meter hoogte boven het weste lijk deel van de Britse eilanden toen al tien graden gestegen was ten op zichte van 24 uur daarvoor. Onze omgeving lag toen nog binnen het bereik van een koudeput met 36 37 graden op dat niveau. Daardoor vie len er in midden- en zuid-Nederland krachtige buien van hagel en sneeuw. Zaterdagmiddag schoonde de lucht in het noorde echter al sterk af door een zone van iets hogere druk. waar onder het in de eropvolgende nacht vier tot zes graden kon vriezen. Het weer bleef een groot deel van eerste paasdag nog wel vriendelijk, maar in het noorden tekende zich zondag ochtend alweer een volgende storing af, die daar later op de dag hagel- en sneeuwbuien veroorzaakte. Maan dagochtend viel er eerst droge, daar na natte sneeuw, vervolgens over gaand in regen en verder op de dag buien. Het betekende het begin van het einde van de markante koude golf. In de hogere lagen begon zach tere en vochtige lucht binnen te stromen. Vandaag voelen we nog duidelijker dat het temperatuurniveau hoger komt te liggen wanneer een atlan- tisch storingsfront dichterbij komt vergezeld van regen en motregen. Aan de grond zullen de temperatu ren oplopen tot tien elf graden celsius. Geleidelijk krabbelen we dus uit de diepe put omhoog naar enige temperatuurverbetering. en met vriezen is het gedaan. Een hoge- drukgebied ten noorden van de Azo- ren (1042 millibar) is de meerdere geworden over een ander (1029 mb) boven noord-Scandinavië. Dit zet wat meer druk achter de westelijke tot noordwestelijke wind. Depres sies tussen Groenland en IJsland hebben ook de westelijke circulatie mee bevorderd. Westelijk: uit die hoek heeft de wind tijdens Pasen 1977 overwegend ge- plaatselijk regen r* rtwl r 8 ..J 9 Aio ANP/KNMI «1.00 11-4 <SP Amsterdam regenbul 9 0.4 De BUt hagelbui 9 1 Deelen hagelbui 8 0.1 Eelde regenbul 7 1 Eindhoven licht bew. 9 1 Den Helder zw. bew. 8 Rotterdam half bew. 8 1 Twente hagelbui 7 1 VUssingen onbewolkt 8 1 2d -Limburg Aberdeen regenbul 8 regen 10 0 1 Athene regen 19 4 Barcelona zwaar bew. 17 0 Berlijn half bew. 6 0.3 Bordeaux zwaar bew. 11 2 Brussel niet ontv. Frankfort regenbul 7 2 Oeneve zwaar bew. 6 0 Helsinki regen 5 0.1 Innsbruck zwaar bew. 7 0 Klagcnlurt half bew. 8 0 Kopenhagen licht bew. 1 3 Lissabon onbewolkt 19 0 Locarno licht bew. 13 0 Londen half bew. 11 0 Luxemburg regenbul 5 1 Madrid onbewolkt 14 0 Malaga geheel bew. 18 0 Mallorca licht bew 14 0 München zwaar bew 3 02 Nice zwaar bew. 14 0 Oslo sneeuw 1 0.1 Parijs onbewolkt 10 02 Rome zwaar bew. 10 0 Split licht bew. J3 0 Stockholm zwaar bew. 3 0 Wenen licht bew 6 0 ZOrlch zwaar bew. 5 0 Casablanca half bew. 19 0 Istanboel zwaar bew. 14 3 Las Palm as geheel bew. 20 2 Tunis half bew. IS 0 ROTTERDAM Verto in Rotter dam is van plan zijn sisalverwerken- de bedrijven in Oude Pekela en Was- quehal (Frankrijk) te sluiten. In die bedrijven werken respectievelijk vijftig en honderdveertig mensen. Volgens de directie hebben .struc turele veranderingen in de harde- v ezelsec tor" een nadelige invloed op de bedrijfsresultaten gehad Daar om zouden „drastische saneringen" nodig zijn Het bedrijf zegt tevoren met het ministerie van economische zaken te hebben overlegd over het voortbestaan van de vestiging in Oude Pekela. Een oplossing zou niet zijn gevonden omdat de situatie uit zichtloos is. Districsbestuurder F. W. Baan van de Industriebond NW in Groningen zei desgevraagd, dat er met de bon den nog helemaal niet over de slui ting is gepraat Ze hebben wel een „seintje" gekregen, maar er moet zelfs nog een datum voor het overleg met Verto worden vastgesteld. deren van de kijkers luchtig- meeslepend bespeelt, en eindigt in een fraaie, zij het schrille dissonant: een aantrekkelijke zeepbel spat plot seling uit elkaar. Het wordt donker. Deze maand te zien: 15, 16. Arnhem Theater aan de Rijn, 19,20 Den Haag Hot, 21. 22 Rotterdam Piccolo. 28 Nijmegen stadsschouwburg, 29 En schede Theater a d. markt; in mei: 2 Deventer Stadsschouwburg, 9 t.m. 21 Amsterdam Brakke Grond. 27, 28 Haarlem Toneelschuur, 31 Eindho ven Globezaal. i (e noi Carol Linssen en Christine Ewert in waaid, althans op mijn station (Paaszondag vroeg nog wel even zuidoost tot zuid). En nu maar eens afwachten of de wind met Pinkste ren ook van die kant komt. zoals een oud gezegde wil. Dr. H. J. Frankena in Diever staat sceptisch tegenover deze wijsheid. En dit op grond van een gedocumenteerd onderzoekje dat hij over de voorafgaande acht jaar heeft gedaan. Hier volgen de zijn waarnemingen. Pasen 1969 wind oost/oost; Pinksteren oostzuidwest; Pasen 1970 west/zuid west; Pinksteren noord/noord; Pa sen 1971 noord/noord; Pinksteren zuidoost/oost; Pasen 1972 west/west; Pinksteren noordwest/zuidwest; 1973 Pasen noordoostoost; Pinkste ren west tot noordwestnoord. Pasen 1974 noordoost noord Pinksteren zuidwest tot zuid/Zuidwest. Pasen 1975 noordwest'noord Pinksteren westwest. Pasen 1976 noord- /oostnoordoost Pinksteren zuid west/noordoost. Op een enkele uitzondering na klop te het niet. Conclusie: met dit soort „weerregels" moet je erg voorzichtig zijn; in het gunstigste geval bevat ten ze niet meer dan een grond van waarheid. Weerrapporten WeerrapporVn van gisteravond 17 uur en maxi mumtemperaturen van gisteren PARIJS Nadat de infla laatste maanden in de indust den wat minder hard had to gen dan in de voorafgaande p lijkt het tempo van de geldon ding weer wat toe te nemen. li industrielanden die bij de Org tie van economische samenw en ontwikkeling (OESO) zijn; sloten, was de inflatie in f( gemiddeld 1 procent tegen» procent in januari. Nederlai met 0.8 procent overigens on< - gemiddelde. t In IJsland (1.9) en Turkije (li j cent) was de inflatie geduren bruari het hevigst. Ook Zwei Ierland ieder (1.3) en Finlan zaten boven het procent. Verc lijk zijn ook in Italië de prij n februari belangrijk meer dan cent gestegen maar het officii K fer is nog niet bekend. ti f< In de twaalfmaandse periode t si 1 maart 1976 en 28 februari 18 IJsland voorop wat de ontwaarding betreft met 34 cent. Italië zit op ongeveer 2 cent. In Nederland stegen dep in genoemd tijdvak met 7.3 pr waardoor ons land zich in l zeischap bevond van Canada, enigde Staten en Oostenrijk d' rond 7 procent). In Zwitserland'1 gen de prijzen in een jaar tij» z meer dan 1 procent. In onze twee steden - Amsterdam AGÜGIIG baan. Wie dit werk wil doen, mag en Den Haag - leven in totaal jOHg6 mCHSCIl dan ook rekenen op een ca. 1.210.000 mensen. «fle WÏIIeil Helpen OHZe dijstuk waardering. Mensen, die willen wonen, twee élQfe Steden waardering aan werken, vrij zijn en slapen, in |nnfi|iii i. hnisrfnn wez'8 's< bewijzen de goede de rustige zekerheid dat er ie llOUUen. over hun eigendommen èn veiligheid tre gewaakt wordt, Mensen, die te zamen 331.562 auto's bezitten, 138.989 brommers en 813.862 fietsen, waarvan ze gebruik willen maken, in een ordelijke en goed geleide verkeersstroom. Mensen, die als ze op welke wijze dan ook in nood komen te verkeren, een beroep moeten kunnen doen op anderen die direct klaar staan om hulp te bieden. Ongeveer 79.730 van onze inwoners zijn kinderen, die moeten kunnen spelen, naar school gaan en sporten. In onze café's en restaurants komen de mensen voor de gezelligheid. Niet om te worden lastig gevallen of bedreigd. En het moet onze bedrijven en winkels, warenhuizen en banken mogelijk worden gemaakt te werken in het belang van iedereen. Niet gestoord door mis dadige elementen, die alleen hun eigen belang tellen. Leven in de grote stad is een dynamisch leven, vol afwisseling. Jonge mensen die willen helpen dat leven ook "leefbaar" te houden, verwel komen wij graag als onze toekomstige politieman. Om het verkeer in goede banen te leiden, onze kinderen te beschermen, onze café's en restaurants "gezellig" te houden. En om te helpen overal waar dat van een politieman gevraagd wordt. Een baan als politieman in de grote stad is een moeilijke, maar ook nuttige beloning en de sociale zekerheid van een politieman. Alle jonge mannen, die in Amsterdam of Den Haag politieman willen worden (en die aan de voorwaarden daartoe vol doen) roepen wij op om onderstaande bon in te sturen. Onze steden hebben je nodig. lp^~ Als je politieman wilt worden in Amsterdam of DUII Den Haag en je voldoet aan de onderstaande voor waarden, stuur deze bon dan ingevuld, in gesloten envelop, als brief gefrankeerd, aan de heer J.J. van der Zwan,Centraal Bureau Personeels voorziening Gemeentepolitie, Binnenhof 19, 's Gravenhage. Naam: Adres: Plaats:Leeftijd: Stad van mijn voorkeur: Amsterdam Den Haag Voorwaarden: Leeftijd: van 17 tot en met 28 jaar. Lengte: minimaal 1.70. Opleiding: tot 21 jaar minstens MAVO-diploma of daarmee vergelijkbare ópleiding. Als je ouder bent dan 21, kan hiervan worden afgeweken, mits je een ruime algemene ontwikkeling hebt en je je Neder lands goed beheerst. Voor dames zijn er in Amsterdam op korte termijn m helaas geen plaatsingsmogelijkheden. Gemeentepolitie

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8