1 9 Doorgaan middenschool Lelystad nog onzeker De nieuwe KLM-dienstregeling ligt nu op de balie van uwreisagent. Het dal der Craddocks Coupon DINSDAG 12 APRIL 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet 1 TV-COMMENTAAR door Ton Hydra 1 ASTERIX EN CLEOPATRA Met de over twee dagen verdeelde film Het verhaal van David, leek de TROS een religieuze bijdrage te willen leveren aan het paasfeest. ..Een bijbelgetrouwe verfilming", las ik ergens. Dat kan dan hoogstens slaan op de erotische avonturen van de herdersjongen die na Saul koning van Israël werd. Regisseur Rich heet ook David, maar dit feit bleek uiteraard geen garantie te zijn voor een loepzuivere joodse sfeer Zeker, er zitten mooie buitenopnamen in deze Columbla-fllm. En van sommige scènes gaat een bepaalde spanning uit. Dit laatste is in hoofdzaak te danken aan Kelth Michell. de karakterrol-vertolker die onder meer als Hendrik VIII naam kreeg. De meeste andere spelers zetten figuren neer die uit een opera kunnen zijn weggelopen. Zelfs gerenommeerde actrices als Jane Seymour en Susan Hampshire verdrinken in het melodrama, waarin alle goedkope verhaal van David is alleen maar gemaakt om de kassabei te laten rinkelen. En dat lukt nu eenmaal het best met sex en valse romantiek. De serie over de 58 Miljoen Nederlanders zit er bijna op. Ik kan mij vergissen, maar het komt mij voor dat naarmate het einde nadert, de aanpak oppervlakkiger wordt. Het overzicht van de leiders verdient niet eens de benaming vogelvlucht Men raast er als het ware met een supersonisch vliegtuig overheen. Een opsomming werd deze aflevering, zonder dat wij de wezenlijke invloed van de geschetste personen gewaar konden worden. De slottirade (een omkering van de regel dat in tijden van nood de gTQte leiders worden geboren) was wel aardig gevonden. „Gelukkig het volk dat geen behoefte heeft aan grote leiders, want het verkeert dus niet in een crisis". Maar, deze vondst is waarschijnlijk ver bezijden de crisisachtige toestanden als ten aanzien van de behoefte van het volk aan sterke figuren. Bovendien zou het Interessant zijn geweest om het gezag en de betekenis van premier Den Uyl nu en de Invloed van Colijn voor de tweede wereldoorlog te meten en met elkaar te vergelijken. Van Zienswijze hebben we in de huidige opzet de laatste aflevering zondag op het scherm gekregen. Veel kijkers zullen dit betreuren, want in het wijde veld van geestelijke stromingen werd Jack van Belles rubriek een graag beluisterd klankbord. Ruim 400.000 tekstboekjes van 84 programma's werden in tien jaar tijd verzonden en 15.000 brieven beantwoord. Dit duidt op een enorme behoeftefactor, als u bedenkt dat achter elke reactie uit het publiek doorgaans meer dan honderden mensen staan die hetzelfde hadden willen doen, maar er om de een of andere reden niet toe konden komen. ontmoetingsprogramma's moet produceren, wordt nu gesleuteld aan een nieuwe formule Als ik de heer Van Belle goed heb begrepen, zal er een gemengd programma uit de bus komen, waarin overeenkomstig wettelijke eisen naast geestelijke ook maatschappelijke stromingen gesignaleerd worden. Daarover kunnen wij pas oordelen na een paar uitzendingen in nieuwe stijl. In Beeldspraak mocht Ronald Tolman etaleren hoe hij zijn bezigzijn met kunst probeert te beladen met boodschappen. Dat is zijn goed recht, maar hij maakt de „eeuwige fout" doorzijn (nog onvoldragen) kijk op de samenleving en geloven te verheffen tot het algemeen geldige. Hij praatte veel en nogal verward over zijn werk, wat. naar hij zei, voor zichzelf zal moeten spreken. Zonder zijn al te pertinente beweringen is het niet onaardig. Van onze onderwijsredactie LELYSTAD De adviesraad van de Zuidelijke IJsselmeerpol- ders zal zich binnenkort uitspreken over een voortzetting van het experiment met de middenschool in Lelystad. Het doorgaan van het experiment is dubieus, nu minister Van Kemenade de aanvraag van extra mankracht en geld heeft besnoeid. kosten van het experiment in Lely stad belopen dan een klein* miljoen gulden. Andere experimenteerscholen krij gen soortgelijke bedragen. Voor de vijf volledige experimenten en de tien deel-experimenten samen staat zeven miljoen gulden op de begro ting. Als men de kosten van de bege leiding meerekent komt het totaal bedrag voor de experimenten op minstens dertien miljoen gulden. Begin dit Jaar heeft een enquête uit gewezen dat de leraren aan experi menteerscholen zich vrij zwaar be last voelen. Tweederde van de lera ren vond de taak „tamelijk zwaar" en ruim een kwart zelfs .zwaar" of „zeer zwaar". De helft van de leraren gaf te kennen, dat het privé-leven af en toe onder het werk lijdt, bij meer dan eenderde van de leraren was dat geregeld het geval. Als berekend wordt hoeveel extra werk door lera ren gedaan wordt, blijkt dat voor elk toegekend taakuur in feite meer dan drie uur gewerkt wordt. Dat bete kent dat leraren een deel van hun vrije tijd in het experiment steken. Ouders van vijf kinderen in Amster- De scholengemeenschap in Lelystad is een van de vijf scholen die in augustus deelnemen aan het experi ment middenschool. Twee van de vijf (Amsterdam-Bijlmer en Heyt- huysen) zijn al een Jaar bezig, drie zijn van plan in augustus te starten (behalve Lelystad ook Franeker en Utrecht). De school in Lelystad had in eerste instantie 351 taakuren en 250,000 extra aangevraagd. De minister wilde aanvankelijk niet meer dan 197 taakuren en 100 000 toekennen. Na een gesprek met de minister werd dat tenslotte 235 uur en 150.000. De school vond dat aanvaardbaar Men wil het experiment waaraan zoveel voorbereiding is vooraf gegaan graag laten doorgaan. Maar het dagelijks bestuur van de Zuidelijke IJssel- meerpolders heeft nog zijn beden kingen. De extra taakuren worden aan expe rimenteerscholen toegekend vanwe ge het vele extra werk dat het experi ment met zich meebrengt. Als Lely stad 235 uur krijgt, komt dat neer op ongeveer acht extra leraarsplaatsen op een totaal van tachtig leraren. De aam-Bijlmer hebben een kort geding aangespannen tegen de gemeente om gedaan te krijgen dat hun kinde ren alsnog worden toegelaten tot de plaatselijke middenschooL Voor de komende cursus waren bijna drie honderd kinderen aangemeld, van wie bijna tweehonderd werden toe gelaten. Van de honderd uitgelote leerlingen woont een deel in de Bijl mer. Zowel schoolhoofden als ouders in de Bijlmer hebben heftig tegen de afwijzing van kinderen uit de Bijl mer geprotesteerd. Burgemeester en wethouders van Amsterdam blijken die bezwaren te delen, maar het college heeft meege deeld dat hieraan voor het volgend jaar niets meer te doen is. De com missie van bestuur van de school treedt in deze zaak op als bevoegd gezag. Wel heeft het gemeentebes tuur beloofd dat de kinderen uit de Bijlmer vanaf 1978 weer voorrang zullen krijgen. Tegen die tijd kan hopelijk een tweede openbare scho lengemeenschap in de Bijlmer starten. De ouders van de betrokken kinde ren hebben geen genoegen genomen met dit besluit. Zij eisen nu vla de rechter voor hun kinderen toegang tot de school die de enige school yoor openbaar voorgezet onderwijs in dit uitgestrekte stadsgebied is. Speciaal vandaag In lijn Simonskoop toont Simon van Collcm fragmenten uit Network, een satire op het Amerikaanse televi siewezen. Toon Hermans praat over de filmacteur die hij het meest be wondert. Ned. 1/21.05 Na de laatste aflevering van Ed ward VII (21.27) volgt Televizier Ma gazine. Daarin een reportage van Wil Simons uit Israël en een reportage over de NAVO. In de laatste gaat hët over de wijze waarop technologische inlichtingen verkregen worden en verwerkt. Ned. 1/22.20 Norbert Kückelmann maakte een film over het leven met een angst die de persoonlijkheid vervormt. Duitsl. 1 22.00 Over bloeddruk praat Fons Disch met prof. dr. M. Koster. Hilv. 2 16.03 De verplichte composities voor de concertwedstrijden 1977, afdeling harmonie, worden uitgevoerd door de Marinierskapel. Hilv. 1/20.00 De AVRO zendt het laatste deel uit van Recht in eigen hand, een door Nicolai Michalewsky geschreven luis terspel. Hilv. 1 21.00 ADVERTENTIE Het "blauwe boekje" dat op dit moment voor u klaar ligt is een voorlopige editie, geldig tot 25 sep tember. Deze editie is verkrijgbaar bij de KLM- agenten, de KLM-kantoren in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Schiphol of door inzending van de coupon hiernaast. De definitieve versie verschijnt eind mei en is geldig tot 1 november. Daarin zijn opgenomen de informatie over tarieven plus de wijzigingen die ondertussen zijn ontstaan. Bovendien bevat de definitieve versie het informatieve gedeelte met tips en wetens waardigheden. Als u nu met de coupon de voorlopige editie van het blauwe boekje aanvraagt, dan krijgt u eind mei ook nog eens de definitieve versie thuisgestuurd. Stuurt u mij de nieuwe KLM-dienstregeling, en te zijner tijd tevens de definitieve editie. Naam: Straat:. Plaats:. In een ongefrankeerde open envelop opsturen naar: KLM, Antwoordnummer 496, Amsterdam. HILVERSUM I <298 m en FM kanalen) AVRO 7 00 Nieuws 7 02 (S) AVRO klok (730 Nieuws. 7.41 Radiojournaal). 830 Nieuw». 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 De Groenteman. 8 50 Mor genwijding NOS 9 00 Spiegel van België. AVRO 9 30 <S) Gevarieerd klassieke mu ziek 10 00 De Radio Lawaaipapegaai 10 10 Arbeidsvitaminen Verzockplatenprocram- ma (10.30 Nieuws. 10.33 Radiojournaal). 11 30 (S) Rondom twaalf 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuw». 12 41 Radiojournaal 13 00 Knipperlicht. Verkeersmaganne 13 25 Beursplein 5 13 30 'n Middagje AVRO: muziek. informatie en service (1510 Nieuws 15.33 Radiojournaal) 17 00 Voor ons gemaakt (door ons ge kraakt jongerenprogramma Over heidsvoorlichting 17 20 De Nederlandi- Antitl.aame Letterkunde AVRO 17 30 Nieuws. 1722 Radiojournaal 17 50 (S> Met muziek op stap. P P 18 19 Uitzending van DS 70 AVRO 18 30 Nieuws 18 41 Per Saldo Zakelijke bespiegelingen. 19 00 Ze- vrnde-Dagsadventisten Kan een mens aan de eis van God voldoen* NOS (S) Accoord Kroniek van de amateuristische muziekbe oefening AVRO 20 00 (Si Concoursmuziek door de Marimerskapei van de Koninklijke Marine 20 30 (S> Hoogtepunten uit operet te* (gr pl 1 2100 Recht la eigen hand. hoorspel-ne 2135 (Si Yeeteeday Pro gramme ven bekende grammofoonplaten uit de 50-er en 60-er jaren 22 30 Nieuws. 22 40 Radiojournaal. 23 00 <S) Parklane Se renade amusementsmuziek. 23 55-24 0# Nieuw». HILVERSUM II (402 m en PM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 Het levende woord 7 25 Badincne. 7 54 Overweging. 8 00 Nieuws. 8 11 Echo. 8 30 Aubade: klassieke muziek. 9.00 de letter M. dokumenUtre 9 30 Scheepspraat 9 35 Waterstanden 9 40 De letter M (2). 10 30 Schoolradio. (11.00 Nieuws). 11J0 Ouder worden we allemaal: bejaardenprogram ma 1100 Vijf tellen na nu Over heidsvoorlichting: 12.49 De Nederlands An tilliaanse letterkunde. KRO 13.00 Nieuw» 13 11 Echo magazine. 13.40 Vreemdeling in mijn vaders hui», herinneringen van bejaar de missionarissen. 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer, gesprek 16 00 Nieuws. 16 03 Spreekuur; gesprek NOS: 17.00 Het zal mijn lijd wel duren; programma over milieu- en grondstofaangelcgenheden 17 20 (S> Eurohght 17.40 Informatie uit de regio. 17 55 Mededelingen 18.00 Nieuws. KRO: 16 11 Echo 18 30 (S) Op vleugels; pianomu ziek 18 50 Verkenning aociaal maatschap pelijk programma 19 00 (S) Zin in muziek; klassieke muziek 1920 Voor de verande ring, gezinscatecheseprogramma. 19.45 Kerk in meervoud 20 00 Nieuws 20 05 Overweging 20 15 (S> Moderne kamermu ziek 2130 Die Umkehrung Amerika*, episch hoorspel van Kagrl NOS' 23 00 (S) Met het oog op morgen met om 23 05 Aktua- liteitenoverricht radio-tv; 23 20 Den Haag Vandaag. 23.53 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga. 23-55-2400 Nieuws HILVERSUM III (445 eo FM kanalen) VARA; <7.00-8.00 (S) Actualiteiten via Din gen van de dag 7.02 (S) Gesodemeurders. 9 03 (S) Pep op dne. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. 1203 (S) VARAs zoekplaatje. 14 03 (S) Spits beeld. 16 03 (S) LP Top-20 en dc Tip- LP 17 03 (S) Alfred Lagarde NOS 18 03 De vacaturebank 18 10 (S) NOS-maal VARA: 19 02 IS) Poprekonstruktie. 20 02 (S) Nashville. 21 02 (S) Popdonder - 23 02 (S) Wachten op middernacht 0.02 (S) Nacht drie-draai. 1.02 (S) Nacht drie-draai. 2 02 (S) Help: Voor werkers in de verzorgende en da TV vandaag 16.18 TE LEA C: Wnkig tol da OntwAkakngsproWcma' ok. las C 18.45 NOS: Bereboot 18.55 Journaal 19.05 TROS: Oa ma'- <an zes miljoen 19.55 0« srooda^-ke dwren 20.15 Pappe' poMwsene 21.05 Simcnakoop 2145 NOS: Journaal 21.50 TROS: Aklua interview 2240 In Londen slaat een huis. tv-serie 22.45 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Kortweg 16.58 Journaal 19.0$ AVRO: Da nationale Hitparade 20.00 NOS: Journaal 204$ AVRO: AVRO PuZZSluix 2147 Edward Vil 2240 Televizer Magazine 2345 NOS: Journaal Met de rust stond het al 14-0 voor het voorlopige bondselftal tot grote vreugde van de officiële persoonlijk heden, die op hun eigen bankje wa ren gaan zitten. Maxi Merkl zat er ook bij en had plezier voor tien.want de wedstrijd bewees zonneklaar, dat Karei bij uitstek geschikt was voor de binnenplaats, als hij zijn eigen spelletje mocht spelen. Bolle Bon- gers had ook schik en klapte elke keer hard ln de handen, als Karei weer een goal maakte. Op de tribu nes schreeuwde het publiek in een meedogenloze cadans HON-DERD! HON-DERD! HON-DERD!Dat was natuurlijk geen fijn gebaar, maar ja, de mensen waren de misda dige ontvoering van Karei Kleuntjes ook nog niet vergete- nEn ergens op die tribunes zaten ook twee merkwaardige oude mannetjes met hoge hoeden en lan ge baarden. Ze huilden van aandoe ning en snikten het uit in een vreem de taal. „O, o. o. cinque millione florini donamo por lo pedebailisto magnissimo Carolokreunde de een. Ja ja, de schurk had er vijf miljoen gulden voor over gehad, als hij Karei Kleuntjes nogmaals in handen had kunnen krijgen. Ze smeedden dus kennelijk alweer plannetjes, die twee. maar ditmaal zou het ze toch werkelijk niet geluk ken. Weliswaar gingen ze enkele mi- toen gebeurde er iets, waar z maal niet op gerekend hadden liepen naar hun auto toe en stel#^ zich ér verdekt achter op. minste, dat wilden ze doen, ma .....ze kregen de kans niet. Ze had< de aanwezigheid van een groot woner der stad Bonckelhoven j: mer genoeg totaal over het ha gezien. Deze onsterfelijke figuurl namelijk al lang in de gaten wie twee oudjes wel waren en wat natuurlijk weer in hun schild v den. Geen wonder dus, dat de t schelmen een luchtsprong van bazing maakten, toen ze achter 1 wagen de figuur ontwaai van... verplegende beroepen. 3 02 (S) Peter Hol land. 5.02-7.00 (S) Truck. Programma voor vrachtwagenchauffeur». HILVERSUM IV (FM-kanalen) TROS: 7.00 Nieuws. 7 02 (S) Capriccio Klassieke mu ziek. 9 00 Nieuws. 9.02 Aktua-klankbeeld. 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf 12.00(S) Intermezzo. 13.00 IS) De meest verkochte „Klassieke Tien". 13 30 (S) Koren en korpsen. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Om het boek. 14.30 (S) Guitariteiten. 15.00-17.00 (S) Belcantorium. -1^6- A1 gauw ver spreidde het nieuws zich in de Vallei dat mr Craddock aan de beterende hand was dankzij haar. John Rudd liep er iets opgewekter bij en mrs Handcock staakte haar gesnotter. Toen Claire dr O'Keefe in de geïmproviseerde operatiekamer in de grote keuken terzijde had ge staan bij een operatie aan Pauls arm kwam de arts tot de slotsom dat Claire inderdaad de aangewezen persoon was om Paul te verplegen, terwijl zij zelf met de brik de Vallei doorkruiste en haar ronde en blo zende boeren zover trachtte te krij gen dat ze zich lieten onderzoeken. In die tijd gonsde het in de Vallei van de geruchten. De pachtheer was stervende. De pachtheer genas. De oude Temmer Potter zou met zeven Duitse matrozen eervol worden be graven. De Duitse keizer zou een granieten gedenkteken voor Tem mer laten oprichten. Ikey Palfrey was van school weggelopen, door de politie opgepikt en thuis gebracht. Claire Derwent was bij de pachtheer om hem te verplegen, toen ze hoorde dat dat gekke mens van Lovell waarmee hij getrouwd was geweest, achter de tralies was gezet. John Rudd was stapelverliefd op de vrou welijke dr O'Keefe terwijl haar va der een ontwenningskuur deed in een inrichting voor drankzuchtigen. Al die geruchten waren zo zwaar te verteren dat de Vallelbewoners ze vergaten zodra het warm weer werd, de lente kwam en er weer werk te verzetten viel op het veld. Maar de Vallelbewoners zouden nooit meer vergeten welk een drama zich op zee had afgespeeld. De kran ten schreven over de schipbreuk en de begrafenis van de slachtoffers. Ze werden in kasten en laden opgebor gen zodat de komende generaties er kennis van zouden kunnen nemen. Hij zag haar naast het bed zitten met een opengeslagen boek op de knieën. De middagzon speelde door de krullen die uit haar goudblonde knot waren losgesprongen. Het duurde even voordat hij er zich ge heel van bewust was wie hij zag. Hij sloot zijn ogen even en toen hij ze weer opendeed wist hij opeens dat hij niet droomde: het was werkelijk Claire Derwent van De Bovenste Vallei. Dus niet die onbekende vrouw, die beweerde dat ze dr O'Keefe was, de dochter van die ouwe dronken Ierse arts. Claire zat er echt en opeens keek ze op, glim lachte geruststellend en zei zacht: „Ha. PauL Gaat het al wat beter?" Toen voelde ze hem vakkundig de pols. Raar was dat, aan één vrouwe lijke arts had de Vallei toch wel genoeg „De Boekerij Baa">" „Wat kom JIJ doen?" vroeg hij, „en waarom lig ik er hier zo bij?" Ze glimlachte weer en zei kalm: „Op welke vraag moet ik het eerst antwoord geven, Paul?" Haar stem kalmeerde hem en langzaam zei hij: „Dat is waar ook, ze zouden die arm van me opnieuw gaan zetten. Is dat eigenlijk al achter de rug?" Ze beaamde dit en voegde er aan toe dat dr O'Keefe zo straks zou komen, en dat zij zelf hier voorlopig zou blijven om Paul te verplegen, want ze had ln haar vrije tijd een ver pleegstersopleiding gevolgd, en met goed gevolg examen gedaan. „Ik zou zin hebben in een kop thee," zei Paul. „maar eten kan ik niet. Mijn keel is zo droog als kurk, zeker door de chloroform. Zie dat Je me wat thee bezorgt, Claire, „maar ga alsjeblieft niet weg, want ik wil pre cies weten wat er gebeurd is. Ik ben nog zo duizelig." „Dat kan ook niet anders, na de narcose." zei Claire, maar het zal morgen wel over zijn. Ik haal thee, hoor." Ze verdween. Mrs Handcock wachtte vol span ning in de keuken op nieuws. „Is- tem al bij?" vroeg ze. „Ande bete rende hand, dacht je?" Claire knikte en zei dat mrs Handcock wel heel even een praatje mocht komen maken. „Me benne allemaal zo blij dattu trug ben, miss Claire," zei mrs Handcock. „Assu em maar weer an- net lache ken krijge. Me man hatter angstige voorgevoeles over, weet-u." „Dat kan ik me best Indenken, mrs Handcock." zei Claire vriendelijk en nam de thee mee naar boven. Ze deed flink wat melk bij de l dronk zodat die iets afkoelde. To^ legde ze haar arm onder schouders en richtte hem f zodat hij drinken kon. Gn slurpte hij de thee op en vroeg n een kop. Terwijl ze hem inscl wreef hij met zijn hand I kin en riep uit: „Allemachtig, t, net het spijkerbed van een f Waarom heeft niemand me even| schoren voordat je kwam?" „Dat doe ik morgen wel," zei Claii! „als de dokter het goedvindt IJ bent er erg aan toe geweest. Je Ml ribben gebroken en bovendien lora i ontsteking. Dat is een gevaarlijil combinatie." L „Hoe zit het eigenlijk, heb je a vervelende theezaak verkocht oral gaan verplegen?" „Nee. maar misschien zou het erf van gekomen zijn," zei ze. „Ik li altijd graag willen verplegen, ma vader was het er niet mee eens. heb het allemaal in mijn vrije ti geleerd." Vaag herinnerde hij zich dat Rose eens iets over had gezegd, kort na Kerstdagen. Wat een geluk, dat zl herinneringsvermogen niet had leden en zijn brein niets mankeer Ze begon hem uit te leggen hoe ertoe gekomen was, hem te gal verplegen. Ze had het nieuws oi de schopbreuk in de krant gelezi zei ze, en besloot met eigen ogen situatie bij hem thuis op te nemi Wordt vervoli Even puzzelen Weekendpuzzel Bij de opgaven voor de weekendpuzzel in de krant van afgelopen zaterdag stond het diagram niet af gedrukt. We zullen deze puzzel komende zaterdag opnieuw plaatsen. redactie Trouw. Horizontaal woorden invullen .vertikaal dezelfde betekenis hebtX 1 schuldig. 2. keur, 3. nachtleger de open lucht, 4. verdieping, 5. s< 6. zuigbulsje. 7. turks keizerlijk creet, 8. sieraad, 9. nobele, kweken. Oplossing vorige puzzel. 1. stapel. 2. patent. 3. snedig, 4. «I der, 5. retort, 6. brosse, 7. levendf tremmel, 9. bagger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4