Jm *T fe n n Don Carlos is het aanhoren zeker waard VK Cavalcanti in het Filmmuseum Filmda9 voor Priesters komen met gegevens over vervolging KUNST Airborn Museum wellicht naar hotel in Oosterbeek nederlandse hervormde kerk medewerkster Groter aantal 'zwartreizigers' bij spoorwegen Pieter van Vollenhoven als pianist en componist theologen Man omgekomen Tientallen geestelijken verdwenen Rijverbod voor chauffeurs van vrachtwagens Vroeger hoofdkwartier van generaal Marcus Bakker wil debat met Den Uyl Vrouw liet auto tussen rails staan 'Verkeerslicht' te bij roltrappen tiaa aankomend medewerker(ster) K typiste ZATERDAG 9 APRIL 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet teri door Adr. Hager SCHEVENINGEN - Overtuigd van publieke belangstelling program meerde de Nederlandse Operastich ting tien voorstellingen van Verdi s opera Don Carlos. Na de eerste voor stelling van donderdagavond gaat dit muzikale drama vanavond voor de tweede maal in het Circustheater, gevolgd door voorstellingen in Amsterdam op 13.17.25 en 27 april. 1 en 2 mei. in Utrecht op 15 april en in Rotterdam op 19 april Hans Vonk heeft de muzikale leiding en het werd donderdagavond duide lijk. dat hij het geheel vast in de hand heeft Hij raakt steeds meer vertrouwd met het medium opera, en lijn directie wordt dan ook geken merkt door zekerheid. Oeen zwakhe den. geen uitgesproken hoogtepun ten. doch een degelijke en gedegen weergave Hij kent de mogelijkheden en de kwaliteiten van het RadioFilharmo- nlsch Orkest en hij weet daarvan optimaal gebruik te maken De pres taties irTde orkestbak zijn betrouw baar. en dat betekent een grote steun bij de verrichtingen op het podium. Die verrichtingen vonden plaats tus sen even doelmatige als sobere de cors. die men evenals de kos tuums. pruiken en requisieten In bruikleen heelt van de Welsh Natio nal Opera De regie van Michael Ge hot bereikt de beoogde bedoelingen en verleende deze sombere opera veelal het gewenste karakter Geen opera voor een gezellig avondje uit; Verdi heeft het werk van Schiller op angstaanjagende en beklemmende wijze gestalte gegeven De rol van Philips II was in handen van Willard White, die op Jamaica werd geboren en die als leerling van Callas tn 1974 debuteerde. Zeker ac ceptabel in deze partij Nell Shicoff werd in New York gebo ren en hij zingt in dit seizoen de rol van Don Carlos ook bij de Weense Staatsopera Hij mocht zich verheu gen in publieke waardering, een waardering op grond van vocale en speeltechnische kwaliteiten. De ti telrol zal op 25 en 27 april en op 2 mei worden gezongen door Carlo Blni Elisabeth Connell, verbonden aan de English National Opera in London, gaf de rol van Eboli karakter. Voor deze partij bleek zij over de vereiste kwaliteiten te beschikken. Clarice Carson bewees een goede keuze te zijn voor dc uitbeelding van de rol van Elisabeth van Valols. een rol die op 9 en 17 april wordt gezongen door Antoinette Tiemessen. Jan Derksen (Rodrigo). Pieter van Van een verslaggever UTRECHT - Vorig jaar Zijn er 23.600 mensen zonder kaartje in de trein gestapt. Dat is ze ven procent meer dan het Jaar daarvoor. Al enkele jarert schommelt het aantal betrapte ..zwartreizigers'' bij de Spoor wegen rond de 20.000, dat wtl zeggen dat één op de achtdui zend treinreizigers zonder gel dig plaatsbewijs reisde. Vorig jaar betaalden bijna 11.000 zwartreizigers hun kaar tje toch nog binnen vijf dagen; ongeveer 4000 pas na een aan-, maning. Ruim 7000 wilden ook toen nog niet betalen, waarop zij een proces-verbaal kregen. ..Zwartreizigers" riskeren een boete van maximaal honderd- vijftig gulden, aldus de Neder landse Spoorwegen. den Berg (Inquisiteur) en Lieuwe Visser (monnik) droegen bij aan het Nederlandse aandeel, hetgeen ook het geval was in de kleinere rollen. De medewerking van het Neder landse Opera Koor mag niet onver- Neil Shicoff en Clarice Carson in Don Carlos meld blijven. Als geheel een voor stelling die het aarizien en het aan horen zeker waard is. 'Brakke Grond' aan België verhuurd AMSTERDAM De Belgische staat heeft het gebouwencomplex „De Brakke Grond" aan de Nes in Amsterdam gehuurd. Na verbou wing. aanpassing en modernisering ?al het complex worden bestemd als kunst- en cultuurcentrum van het Belgische ministerie van Neder landse cultuur Het contract is ge sloten met de verhuurder, de bouw en exploitatiemaatschappij Sedijco in Amsterdam. Sedijco heeft als voorwaarde gesteld, dat de gemeen te haar goedkeuring geeft aan de bouw van een kantoorpand volgens plannen van architectstaai voorde bebouwing van het terrein tussen Rokin. Wijde Lombardsteeg en Nes. Het Airborn Museum is destijds in gericht door de Stichting Heemkun dig Museum voor de gemeente Ren- DEN HAAG - Op 16 april zal mr. Pieter van Vollenhoven bij dc ope ning van het vijfde Oude Stijl Jaz: Festival in Gorinchem als pianist met de Dutch Swing College Band optreden. Hij is een groot liefhebber van Dtxielandmuziek en een bewonder aar van de DSC-band. In het verle den heeft hij pianolessen gehad van de oud-pianist van de DSC-band Joop Schrier Hij is ook bestuurslid van de Stichting Nationaal Fonds Sportgehandicapten Dat bracht hem op de gedachte samen met de DSC band een grammofoonplaat te produceren waarvan de opbrengst ten goede aan de stichting zou komen. Op 25 maart werd In de studio van Peter Schilperoort. de leider van de DSC-band. een single opgenomen met als gastsolist Pieter van Vollen hoven Die speciaal voor deze plaat een introductie componeerde ge naamd 5855 Theme" Het gironum mer 5855 van de stichting is hier in als thema verwerkt (met de vijfde en achtste toon van de toonladderi De andere opgenomen werkjes zijn ..Ab sent minded blues" en ..Margie". De plaat kan bij de stichting besteld worden door overmaking uan tien gulden op het genoemde gironum mer (adres Bezuidenhoutseweg 229. Den Haag). Bij de opening van het Oude Stijl Jazz Festival zal de plaat worden geïntroduceerd. -«l Op de foto: mr. Pieter van Vollenho ven (tweede van rechts) met de leden van de Dutch Swing College Band AMSTERDAM In de maanden maart en apnl werd en wordt er in het Amsterdamse Filmmuseum een retrospectief gegeven van het werk van Cavalcanti (Alberto de Almeida Cavalcanti). die In 1897 In Brazilië ter wereld kwam en zich ontwikkel de tot een cosmopoliet onder de fil mers hij werkte onder andere in Frankrijk. Engeland. Zwitserland. Brazilié. Itaiié en Oostenrijk Films uit zijn Franse periode zijn reeds vertoond, maar het Is alleszins de moeite waard om de aandacht te vestigen op enkele films die hij tij dens de oorlog in Engeland maakte Daar is in de eerste plaast zijn aan deel in de episodenfilm ..Dead of Night (1945i. Intussen klassiek ge worden. die door velen vele malen is gezien ina de oorlog werd hij In ..De Uitkijk' vertoond en hervertoond) Tot hetzelfde genre van de beschaaf de griezelfilm zonder bloed en ka baal. dat nu lijkt te lijn uitgestorven, behoort Halfway House' <1943> Zelfs uit een klein fragment van zijn oeuvre blijkt zijn veelzijdigheid, want „Champagne Charlie" uit 1944 is een musichall-comedie en „Went the day well? "(1942»eenoorlogsfilm. Deze vier films, die vertoond worden op 12. 13 en 14 april, leveren opmer kelijk veel stof tot nadenken en ver gelijken .Went the day well?" en „The Eagle has landed" gaan allebei uit van een Imaginaire oorlogsge beurtenis. maar hoezeer verschilt de uitwerking! Niet alleen heeft Caval canti een heel wat negatiever kijk op de Duitsers dan Sturges. maar hij bouwt ook met geheel andere midde len zijn spanning op hij dirigeert' een kamerorkest en Sturges een fan farecorps Doch bovenal valt op. hoe zacht we toen waren, ondanks het feit dat we een wrede oorlog achter de rug hadden Om ..Halfway House" en ..Dead of Night griezelden we toen echt. we vonden ze niet ge schikt voor Jonge mensen en fijnbe snaarde zielen, terwijl we ze nu nau welijks als horror films ondergaan. Oeweld is gewoon geworden W W B In samenwerking met de Werkgroep Moderne Theologie organiseert de Werkgroep Beeld en Dienst van de Stichting Filmcentrum op dinsdag 26 april a s een filmdag voor theolo gen en voor alle anderen die be langstelling hebben voor de bezin ning op de relatie tussen geloof en media In de tegenwoordige tijd. De dag wordt gehouden in het gebouw van de Stichting Film en We tenschap. Hengeveldstraat 29. Utrecht. De Inleiders zijn dr A Dronkers. dr R. Boeke en ds L H C. Friederich. Er zullen korte anima tiefilms en korte documentaires worden vertoond, die gebruikt kun nen worden in de liturgie, de cate chese en het jeugdwerk De kosten van deelneming aan deze filmdag bedragen 7.50. lunch inbe grepen Belangstellenden kunnen zich tot uiterlijk 17 april opgeven bij werkgroep Beeld en Dienst van de Stichting Filmcentrum. Postbus 515. Hilversum, tel. 035-17845. kum. Er werd een inzameling gehou den. die zo groot is geworden dat lang niet alles kan worden tentoon gesteld in de beschikbare ruimte van het kasteel te Doorwerth. In te genstelling tot Hotel Hartenstein is het kasteel „De Doorwerth" niet di rect betrokken geweest bij de strijd in 1944. Steun Eigenares van Hotel Hartenstein is de gemeente Renkum. Nadat 'n stuurgroep advies had uitgebracht, stellen burgemeester en wethouders de raad nu voor het complex door een verbouwing aan de nieuwe be stemming van Airborn Museum aan te passen. Dat gaat bijna een half miljoen gulden kosten. Een nog on zekere factor is de bereidheid van het rijk en van de provincie Gelder land om de plannen te steunen, en de mate waarin. Er wordt naar ge streefd het museum in Hotel Har tenstein eind dit jaar of begin vol gend Jaar te kunnen openen. Oprich ters zijn de gemeente Renkum en de Stichting Heemkundig Museum. De belangstelling voor het Airborn Museum is in de loop der jaren steeds toegenomen. Vooral familile- den van bij de Slag om Arnhem omgekomen Britten komer er. De Engelsen combineren dat vaak met een bezoek aan de Airborne Cemetry in Oosterbeek. waar een kleine twee duizend geallieerden begraven zijn. Belangstelling Voor de excursies, die de Engelsman Henry Mac Anelly. één van de strij ders van de slag om Arnhem, per Landrover houdt in het gebied dat destijds strijdtoneel was. bestaat nog steeds grote belangstelling. Ver wacht wordt dat de verfilming van Cornelius Ryans boek „Een brug te ver" over de slag om Arnhem, de interesse voor het Airborn Museum nog meer zal stimuleren. Van een verslaggever GRAVE De 25-jarige automobi list L. Janssen uit Oss is vrijdag- midddag omgekomen bij een auto ongeluk in Grave (Noord-Brabant). Het ongeval gebeurde toen een vrachtwagen met aanhanger de par keerplaats van een chauffeurscafé aan de weg naar Nijmegen verliet. De heer Janssen reed in tegenover gestelde richting, vermoedelijk op de linkerrijbaan. Zijn wagen botste tegen de combinatie De vrachtwa genchauffeur bleef ongedeerd Van een onzer redacteuren In Argentinië zijn vorig jaar 37 priesters en seminaristen gearres teerd. Slechts zestien geestelijken werden later vrijgelaten. Over het lot van de overigen is niets bekend. Sommigen zitten nog steeds vast, anderen zijn naar men vreest gedood. Hun namen zijn te vinden in een rapport dat door Argentijnse priesters is opgesteld en dat in Nederland is uitgegeven door CLAT- Nederland (Nieuwe Gracht 47. Utrecht. De kerk heeft het In Argentinië sinds de machtsovername, nu ruim een jaar geleden, zwaar te verduren. Naast de moorden en arrestaties, werden vorig jaar vier priesters Ar gentinië uitgewezen en zeker negen geestelijken verlieten het land als gevolg van bedreigingen met geweld. Van een verslaggever DEN HAAG De rijksverkeers inspectie uit Arnhem heeft bij de doorlaatpost Bergh-Autoweg vier vrachtwagenchauffeurs verboden verder te rijden. Ze hadden op hun grote ritten door Duitsland te lange rijtijden gemaakt en te weinig rust genomen. Een van hen. de chauffeur van een bedrijf uit 's-Gravenzande, had er 55 diensturen op zitten. De man had in die tijd 1800 kilometer afgelegd en slechts enkele rusttijden in acht ge nomen. waarvan de langste zes uur was. De rijksverkeersinspectie controleerde met vijf man geduren de vier uur. In die tijd werden 65 vrachtauto's staande gehouden. In vijftien gevallen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het rijtijdenbesluit en in zes geval len voor andere overtredingen. De kerkvervolging in Argentinië do< Van een onzer verslaggevers OOSTERBEEK Het sinds 1949 in kasteel De Doorwerth gevestigde Airborn Museum, zal waarschijnlijk worden ver plaatst naar Hotel Hartenstein te Oosterbeek. Dat is een histo rische plek. want in dit hotel had generaal-majoor Robert Urquhart. de commandant van de Eerste Britse Luchtlandings divisie. zijn hoofdkwartier gedurende een deel van de Tweede Wereldoorlog. vindt plaats door of met steun van de overheid. Niet alleen gewone priesters en protestantse theologen, maar ook bisschoppen en religieuzen werden er slachtoffer van. Door gaans behoren de slachtoffers tot kerkelijke groepen, die de handha ving van de mensenrechten zijn toe gedaan. zoals pater José Tedeschi, die op 2 februari 1976 werd vermoord door een groep gewapende mannen. Tedeschi was een uitgesproken ver dediger van de rechten van de mens. Wie zijn moordenaars waren is nooit opgehelderd. Op 15 februari werd pater Francisco Soares met zijn in valide broer in een kapel In het bis dom San Isidro neergeschoten. Het zelfde jaar *werd een catechisante van pater Soares gemarteld en dood aangetroffen. Beleefdheid Op 30 juli omsingelden 100 leden van Van een verslaggever AMSTERDAM De fractievoorait ter van de CPN in de Tweede Ka mer, Marcus Bakker, heeft premier Den Uyl uitgenodigd voor een open baar debat over diens afwijzing van samenwerking tussen socialisten en communisten. Den Uyl heeft don derdag gezegd dat hij tegen zo'n samenwerking is. Bakker heeft er vrijdag op gewezen dat Den Uyl in en buiten het parle ment een discussie over samenwer king met de communisten gewei gerd. „Vanwaar toch deze vrees voor een openbare en ernstige gedach- tenwisseling over een zaak van zo'n groot belang?" aldus Bakker. Hij zegt te willen praten over „het vraagstuk van een regering, geba seerd op vooruitstrevende samen werking en over alle punten die daar volgens u en ons mee samen hangen." de Argentijnse marine een wijk in een voorstad van Buenos Aires. Ze hadden nog de beleefdheid te wachten totdat de mis in de kapel ten einde was. maar toen drongen zij naar binnen. Alle aanwezigen wer den naar buiten gestuurd op negen catechisanten na. Ook hielden zij twee priesters, de paters Jalics en Yorlo vast. Hun huis werd doorzocht en Yorio werd uren lang onder vraagd over zijn beweerde relaties met 'marxisme' en 'subversie'. Tenslotte werden de twee priesters meegenomen. Gelukig was een van de catechisanten de neef van een politicus. Door zijn ingrijpen werden de negen jongelui de dag na de inval vrijgelaten onder bedreiging nooit meer in de buurt van de kapel te komen. Een andere catechisante, de vroege re religieuze Monica, was echter een paar dagen eerder reeds ingerekend en na de razzia werd haar lijk aan de ouders teruggegeven. Waar de paters Jalics en Yorio zijn weet niemand. De marine ontkent dat zij gevangen zitten. Moord Een bijzonder geval is de moord op bisschop Angelelli. Deze waarschuw de onmiddellijk voor de staatsgreep op 24 maart 1976 tegen een coup. tijdens een preek op de Van een verslaggever EINDHOVEN - De Eindhovense gemeentepolitie heeft gisternacht vlakbij een spoorwegovergang aan de Loostraat een onbeheerde perso nenauto tussen de rails aangetrof fen. Nadat de spoorwegen waren ge waarschuwd kon de wagen dankzij de welwillende medewerking van omstanders snel van de gevaarlijke plaats worden weggehaald. Uit een onderzoek bleek dat de auto bestuurd was door een 28-jarige vrouw uit Geldrop. Zij vertelde dat zij bij het passeren van de overweg in een slip was geraakt, waardoor de auto negentig graden draaide en tussen de rails tot stilstand kwam. Daarna, zo vertelde de vrouw, was zij in paniek weggerend. luchtmachtbasis van Chamic; ze preek leidde tot ontevredei onder officieren, die lid waren een ultra-conservatieve groept 'traditie. gezin en eigeni genaamd. Na de staatsgreep werden priesters van de parochie van I mical vermoord gevonden. nad| door de federale politie waren i genomen. Toen bisschop Angi van hun dood hoorde, ging hij een naar Chamical en sprak op begrafenis. Op 4 augustus keerd bisschop uit Chamical terug 1 Rioja, waar hij woonde. OndeF werd zijn auto door een andera gen in een ravijn langs de kant' de weg gedrukt, waarbij de biss^ de dood vond. Tienduizenden c sanen waren op zijn begrafenijl algemeen werd aangenomen dat— bisschop vermoord was. hetgeen vestigd werd door een priester, het auto-ongeluk overleefde. J)EN jude 11 j I nt*^ issc i di eniiOO ieel Van een onzer verslaggevers Jlag DEN HAAG De roltrappefliaa van het station Den Haa^eel Centraal zijn sinds kort voorin zien van aanduidingen, die dc lijn reizigers 'op weg' moeten hel- pen bij de roltrappen. ü£ev; roltrappen op het statioifiOO staan uit het oogpunt van be zuiniging stil, als er geen getfoe bruik van wordt gemaakt. Zokuni doende is het voor een reizigeiaaU die aan komt lopen, niet te zielige of de roltrap hem naar boveipem kan helpen of dat de roltratfVer bestemd is voor het van boveifl973 komende reizigersverkeer. putt ben Onder aan de voet van dcppei roltrap is nu een rood „verbetc keerslicht?" geplaatst, die ddnot reiziger er op attent maakt datbiet deze roltrap bestemd Is vooüJat afdalend reizigersverkeer. Eengen bordje bij het verkeerslichtder wijst de reiziger op de roltrap aan de andere kant. die hem wel van dienst wil zijn. Boven- V< aan de roltrap zitten uiteraard dezelfde aanwijzingen ge-^e' plaatst. Ook de roltrappen inte 1 de zijgangen die van het stat»1®1 on en naar het tramplatfor tiei ornj" - leiden, zijn vooralen van deze aanduidingen. We Dit Bij wijze van proef heeft men op' op een van de roltrappen op de perrons licht beweegbare klap hekjes geplaatst die moeten ecc voorkomen dat een reiziger de nei verkeerde roltrap gebruikt. WP >wa |grc To laci te Op het secretariaat van de generale synode is plaats voor een voor afwisselende administratieve werkzaamheden bi) voorkeur in het bezit van MAVO- of HAVO-diploma (ook degenen die dit jaar eindexamen doen. kunnen solliciteren). kunnende typen of bereid dit te leren. enige bekendheid met het hervormd kerkelijk leven Arbeidsvoorwaarden volgens de rechtspositieregeling voor kerkeli|ke medewerkers Eigenhandig geschreven sollicitaties dienen te worden gericht aan het secretariaat der Nederlandse Hervormde Kerk, Carnegieiaan 9 te s-Gravenhage. Voor telefonische inlichtingen: 070-653915. vragen naar de heer Vuijst ge V£ st VC Ver. Diak. Arbeid Totlensstraat 99. Den Haag vraagt voor haar Soc. Med Dagverblijf twee klnderverzorgsters Inl. bij de direktrice Zr. M. A. van de Griend tel 070-63 95 88 Notaris W. F. Karstens Apothekersdijk 34, Leiden Tel. 071-126446 vraagt: geroutineerde en accurate Tot haar taak zal o m. behoren het vervaardigen van notanéle akten en correspondentie. Zij. die in het bezit zijn van tenminste Mavo diploma en vlot kunnende typen, worden verzocht haar sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. Goede salariëring alhankeli/k van leeftiid en erva ring Nederlandse Hartstichting Deze instelling, die zich ten doel stelt d< bestnjding van hart- en vaatziekten op z< breed mogelijk terrein, heeft een ME DISCH BUREAU, waar plaats is voor een die zal worden belast met typewerkzaam heden. met het uitwerken van dictafoon- teksten en met allerlei werkzaamheden van een klein, gezellig secretariaat. De gehele organisatie van dit plezierig gelegen kantoor (vlakbij de binnenstad) is overzichtelijk; alle mensen kennen elkaar en voor een wat sfeergevoelige jongeda me is het er goed werken Verlangd wordt mavo/havo-diploma, ty pe-diploma. ervaring in het werken met dicteerapparatuur. kennis van de Engelse taal strekt tot aanbeveling. Leeftijd 20-25 jaar Eigenhandig geschreven brieven (met pasfoto) hchten aan de Directie Nederlandse Hartstichting, Sophialaan 10 te Den Haag Op de enveloppe vermelden M M

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8