Speler moet nut inspraak inzien' Regering neemt maatregelen tegen supporters Manchester Ashe tennist niet meer in Zuid-Afrika ^ontractspeler Woody Louwerens tevreden over plaats in bestuur FC Den Haag Damtitel weer voor Wiersma Beroep Clarke afgewezen Gerd Müller maakt opmerkelijke rentree Fischer mat Volleybalsters winst met pure kracht Leen Looyen weer bij NEC Schaatsers op eigen weg verder ■ROAG 9 APRIL 1977 SPORT Trouw/Kwartet 29 loor Johan Woldendorp bEN HAAG De macht van de heren voetbalregenten lijkt tanende te zijn. De wanhoopssigna- |en, die zij de afgelopen jaren in de richting van de overheid hebben geseind, zijn voor de lUbsidiegevers aanleiding geweest om de financiële injectiespuit niet alleen met klinkende munt le vullen. Aan het serum is ook de eis tot vergaande inspraak toegevoegd. Niet ieder college Iroetbalbestuurders heeft van die voorwaarde een hamerstuk gemaakt. Het sectiebestuur betaald voetbal meent wel 25 miljoen gemeenschapsguldens te kunnen claimen, maar peinst er niet over om vertegenwoordigers van belangenorganisaties plaats te laten nemen achter de groene tafel. De pogewoning-combo zou er beter aan doen een voorbeeld te nemen aan FC Den Haag. dat zijn bestuur sinds enkele maanden heeft uitgebreid (lees- moeten uitbreiden) met een contractspeler. Namens de leden van de hoofdmacht en Jong FC Den Haag heeft de doelverdediger van het p-team. Woody Louwerens. die ..bufferpositie" aanvaard. EEVENAAR Harm Wiersma is voor de vijfde keer nationaal dam- jcampioen. De Friese grootmeester werd in de tiende en voorlaatste ionde van het toernooi te Zevenaar onbereikbaar voor zijn concurren ten door winst op Geert van Aalten De tweede plaats wordt bezet door irtans Jansen, die zelf won van Van Tilborg. terwijl zijn concurrenten Clerc en Van der Borst punten ver speelden Van der Borst viel door zijn nederlaag tegen Hermelink te rug naar de vierde plaats, die hij moet delen met zijn overwinraar en met Drost. Wiersma. kandidaat voor de boeren- iartij bij de komende verkiezingen Van Aalten kregen na zeer scherp ipeningsspel een positie in de Roo- |zenburg-spelkarakteristiek, die door Wiersma tot normaal flankspel werd teruggebracht. De Friese dammer speelde enorm sterk in deze fase van dè strijd en Van Aalten werd. om direct verlies te ontgaan, gedwon gen een dam-combinatie te nemen. Wiersma nam de dam, zoals bere- kend. weer terug en het overblijven de positionele voordeel was genoeg voor de winst en tevens voor verlen ging van zijn kampioenschap. De uitslagen Clerc-Van der Wal 1-1. Van de Meerendonk-Vlsser 0-2. Van Tilborg-Jansen 0-2, De Ruiter-Drost 0-2, Van der Borst-Hermelink 0-2. Van Aalten-Wiersma 0-2. De stand is: 1 Wiersma 16 pnt,2 Jansen 13pnt, 3. Clerc 12. 4 Van der Borst. Drost en Herme link 11.7. Van Tilborg. Visser en Van der Wal 9. 10. Van Aalten en De Ruiter 7. 12. Van de Meerendonk 5, In de strijd om de nationale jeugddamtitel in Lent kwam Tjeerd Harmsma alleen op de eerste plaats in de achtste ronde. Harmsma won van Ruesink en Erik Düsseldorp, die met een gelijk aantal punten aan deze ronde begon, speelde remise met Theo Schippers. Programma Eredivisie Heden: NAC-FC Utrecht Sparta-Go Ahead Eagles PSV-FC Amsterdam AZ 67-NEC - Morgen: - FC VVV-FC Twente Ajax-Telstar FC Den Haag-Feyenoord Haarlem-Roda JC De Graafschap-Eindhoven Eerste Divisie De Haagse eredivisieclub heeft die primeur te danken aan wethouder Vink van sportzaken, die voor een forse gemeentelijke subsidie een de mocratischer beleidsvoering terug verlangde. De betrokken partijen hebben hun aanvankelijke schroom overwonnen en verwachten, dat het experiment volledig aan zijn doel zal beantwoorden Voorzitter Herman Choufoer van FC Den Haag: „Vroe ger werd het contact tussen bestuur en spelers via de manager onderhou den. Nu de heer Louwerens daar in voorziet, wordt de relatie bestuur- spelers ongetwijfeld beter. Natuur lijk moet zoweL hij als de rest van het bestuur een inwerkperiode doorstaan. Aan de ene kant zal de heer Louwerens verrast worden door de problematiek van het besturen, maar anderszijds zullen wij er van doordrongen raken, dat wij in het verleden wel eens te weinig oog voor specifieke spelersproblemen hebben gehad. Wanneer we een half jaar verder zijn, zullen de wederszijdse denkpatronen ongetwijfeld grote overeenkomsten met elkaar ver tonen." Woody Louwerens hecht vooral waarde aan het bewustwordingspro ces van de profvoetballer. De sportman, die nog niet zo lang gele den volledig monddood werd ver klaard, moet nu ook zijn ogen ope nen voor de economische positie van de club. „Het hele leven door hebben voetballeiders voor andere mensen gedacht. Het is voor alle voetballers van belang, dat zij zich bewust zijn van het reilen en zeilen van de club.' Dat geeft een stukje medever antwoordelijkheid. Voor de beker wedstrijd tegen PSV stond een pre mie op het spel, die gedeeltelijk op het toeschouwersaantal was geba seerd. Misschien zou je het een soort vermogensaanwasdeling kunnen noemen. Maar als je dat principe naar de letter accepteert, moet je ook vermogensverliesdeling aan vaarden. Dat is pas inspraak in opti ma forma. Ook meedenken en mee delen, wanneer het slecht gaat." - AMSTERDAM De commissie van beroep van de KNVB heeft het beroep van de Engelse spits van j Sparta. Ray Clarke, afgewezen. Clarke was door de tuchteommissie voor drie wedstrijden geschorst na de wedstrijd Sparta-PSV. TV-beel- den lieten zien dat Clarke een bewe ging met het hoofd maakte naar PSV-speler Huub Stevens. Clarke tekende hier beroep tegen aan. om dat het gebruiken van TV-beelden als belastende getuigenis in een strafzaak van het betaalde voetbal, onjuist en onrechtvaardig en boven dien in strijd met de tuchtrecht spraak geacht werd. Clarke, die in de wedstrijd tegen PSV een waarschuwing kreeg wegens ob structie. heeft de drie wedstrijden schorsing er reeds opzitten. De commissie van beroep acht het bewezen dat Clarke zich schuldig heeft gemaakt aan: „het opzettelijk stoten met het hoofd tegen een te genspeler. terwijl de bal ver buiten speelbereik was". De commissie, die zelf op de zitting de TV-beelden niet heeft laten vertonen, meent dat de straffen (Clarke kreeg een boete van 250 gulden en Sparta moest de kos ten van zitting betalen) niet onrede lijk zijn. zodat voor wijziging geen aanleiding kan bestaan. In de eerste divisie wordt dit paas- wcckeinde een dubbel programma ge speeld. Vandaag de eerste reeks, waarvan op tweede paasdag de re turns worden afgewikkeld. Het pro gramma voor heden ziet er als volgt uit: SC Amersfoort-Wageningen FC Den Bosch-Willem II Fortuna SC-Heerenveen Volendam-FC Groningen Veendam-Heraclcs SC Cambuur-MVV PEC Zwolle-FC Vlaardingen Vitesse-FC Dordrecht SVV-Excelsior De bankemployé kan zich levendig voorstellen, dat sommige bestuursle den hem als een soort ongewenste vreemdeling hebben beschouwd. „De belangen zijn altijd tegenstrij dig met elkaar. De speler is het er om te doen om zoveel mogelijk geld uit een contract te slepen. Het bestuur daarentegen, dient er voor te zorgen, dat de club het hoofd in financieel opzicht boven water kan houden. De spelersgroep is ook een beetje opge voed in de sfeer van „je bek houden en lopen". Ik heb nu bereikt, dat voetballers het nut van inspraak in zien. Nu kost het me de grootste moeite om dat ideaal aan de andere kant te verwezenlijken. Veel mensen hebben het idee. dat ik te veel wil. Maar ik ben er ingestapt met de gedachte, dat ik voor een goede zaak strijd. Nu ik er in zit. ben ik daar nog meer van overtuigd." Die overtuiging heeft ook bij Her man Choufoer wortel geschoten. „De spelersraden van FC Den Haag hebben in het verleden nooit goed gefunctioneerd", bekent hij. „We hadden wel een psychologisch advi seur. die de relatie tussen spelers en bestuur onderhield, maar globaal gesproken besteedden we te weinig aandacht aan de problemen van de voetballers. Een factor, die daarin meespeelde, was dat alle spe- lerswensen te vertalen zijn in pecu nia. En juist geld is voor een betaal de club een beperkt middel." Bestuurslld-contractspeler Woody Louwerens zal die geringe financiële speelruimte moeten betrekken in de komende contractbesprekingen. In theorie kan hij zelf ten offer vallen aan het door hem vurig bepleite recht van inspraak. Het eventueel niet verlengen heeft overigens geen consequenties voor zijn bestuurslid maatschap. Ook een oud-voetballer kan namens de spelersgroep zitting hebben in het bestuur. Sterker, de vereniging van contractspelers, die het experiment Louwerens bege leidt, geeft zelfs de voorkeur aan de verkiezing van een ex-voetballer bo ven de benoeming van een actief Woody Louwerens: „Het is voor alle spelers van belang, dat zij zich bewust zijn van het reilen en zeilen van de club". sportman. Al is het alleen maar. omdat de noodzakelijke investering in tijd remmend kan werken. Woody Louwerens: „Als je een goed bestuurslid wilt zijn, moet je er ze ker tien uur per week voor uittrek ken. Ik kan nu nog niet overzien in hoeverre het met mijn privéleven valt te rijmen. Ik zal ongetwijfeld teleurstellingen op mijn weg ont moeten. maar ik sta. zoals gezegd, volledig achter deze beslissing. De hele maatschappij leeft met het idee, dat er inspraak moet zijn. Bij de jongens van de C-groep onder vond ik meer begrip voor mijn posi tie dan bij de spelers van de A- selectie. Iemand als Aad Mansveld heeft er moeite mee. Hij was gewend een contract te hebben en daarna te zeggen: „De rest zal me een worst zijn." Toch heeft hij in de spe-| lersraad altijd goed gefunctioneerd. Ik heb begrip voor de houding van de A-spelers. De voetballers van Jong-Den Haag zitten allemaal nog op school en worden opgevoed met het gegeven, dat inspraak een goede zaak is." De WCS gebruikt Woody Louwe rens graag als „proefkonijn". De constellatie bij FC Den Haag de in de etalage van het sportgebeuren op de achtergrond geraakte doelver dediger is ook voorzitter van de spe- lersraad staat model voor het inspraakorgaan, dat Karei Jansen en de zijnen voor ogen hebben. Het is de vraag hoever de vakbondsbes tuurders de klok vooruit kunnen zetten, nu verreweg de meest betaal de clubs de behoudende politiek van het sectiebestuur hebben onder schreven. „Ik heb een regionale ver gadering meegemaakt, waarin clubs uit het westen hun zegje over het sectiebestuur konden doen", haalt Woody Louwerens aan. „Het vlei me zwaar tegen, dat geen enkele club leider opstond om zijn bezwaren te gen het beleid uit te spreken. Ja, ik bleef ook zitten. Ik voelde me nog niet goed genoeg ingevoerd om van leer te trekken." LONDEN De Engelse regering is een stap verder gegaan in zijn po ging het vandalisme van voetbal supporters te beteugelen. In het lagerhuis is een aantal maatregelen aangekondigd, die zich en dat is voor het eerst duidelijk richten tegen een bepaalde groep. Tegen de supporters van Marichester Uni ted namelijk. Denis Howeel. in het Britse kabinet belast met zaken de sport betref fende. maakte bekend dat met on middellijke ingang bij uitwedstrij den van Manchester United geen kaarten op de dag van de wedstrijd meer verkochte mogen worden. Met de Britse spoorwegen en met busondernemingen zal een over eenkomst worden afgesloten waar door in de toekomst geen suppor ters meer in speciale treinen en bussen worden vervoerd, die niet in het bezit zijn van een toegangsbe wijs voor de wedstrijd. Door deze maatregelen krijgen de thuisspelende verenigingen een grotere greep op het aantal suppor ters van Manchester United dat de wedstrijden kan bezoeken. Brstol City bij voorbeeld heeft al aange kondigd geen kaarten naar Mna- chester te zullen sturen voor de wedstrijd Brstol City-Manchester United. De maatregelen van Howell zijn een direct gevolg van de moeilijk heden die zich met het „rode leger" hebben voorgedaan bij de wed strijd Norwich-Manchester United. De minister van sportzaken be klemtoonde bovendien een aantal eisen, die hij al eerder had gesteld. Bijvoorbeeld een verbod alcohol houdende dranken mee te nemen in treinen die voetbalsupporters vervoeren. Verder zullen speciale treinen een bussen pas een uur voor het begin van de wedstrijd mogen aankomen in de plaatsen waar wordt gespeeld. Bovendien dient Manchester United geen kaarten meer beschikbaar te stel len voor eden van zijn suppor tersclub buiten de stad zelf. Er is een vijftigtal van dergelijke vereni gingen over heel Engeland en Schotland verspreid. Gerd Müller Gerd Müller heeft een sensationele come-back gevierd bij Bayer Na 45 seconden in zijn eerste wedstrijd had Gerd Müller de weg naar het doel alweer gevonden. München. In het vooruitgespeelde TTitqlacrpn competitieduel tegen FC Kaï- serslautem was Müller voor het eerst, zeventig dagen na zijn opera tie, weer opgesteld. Na 45 seconden kreeg hij op links de bal van Kün- kel en zorgde meteen voor 1-0, Hij legde daarmee de basis voor de zege van 3-0 van de thuisclub, die zichtbaar geïnspireerd was door de terugkeer van zij spits. MSV Duisburg, derde op de ranglijst, kwam thuis niet verder dan een gelijkspel van 1-1 tegen het onderaanstaande Tennis Borussia Berlin. Bij de rust was het nog 0-0. Seliger (Duisburg), uit een strafschop en Wendt (Tennis) zorgden voor de treffers. Dervy County heeft thuiswedstrijd voor de Engelse eerste divisie tegen Norwich City gelijk gespeeld met 2-2. De wedstrijd werd op 26 februa ri uitgesteld. In de strijd om de Engelse competi tie heeft Manchester City met 2-1 gewonnen van Leeds United. Sun derland behaalde een 2-2 gelijkspel tegen Newcastle en West Ham speelde eveneens met 2-2 gelijk te gen Birmingham. Voor de Belgische voetbalcompeti tie is in Antwerpen de wedstrijd FC Antwerp-Waregem gespeeld. Ware- gem won het duel met 2-0. Finale FC Köln plaatste zich voor de zes de keer voor de eindstrijd van het toernooi om de Westduitse beker. De ploeg, die In 1968 de beker won, had weinig moeite met Rot Weiss Essen: 4-0 De zaak was bij de rust al beslist, toen voor 30.000 toeschouwers Zimmerman, Sim- met en Müller voor 3-0 hadden ge zorgd. Prestin drukte na de hervat ting de kracht van Köln in nog een Australië treffer uit Köln komt in de finale uit tegen de winnaar van de andere halve finale, Bayern urdlngen of Hertha BSC. Celtic heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Schotse voetbalbeker. In de halve finales zegevierde Celtic met 2-0 over Dundee. De finale op 7 mei in' Hampden Park zal gaan tussen Celtic en Glasgow Rangers, dat eerder met 2-0 Haerts voor de eind strijd uitschakelde. De Australische voetbalcompetitie is weer van start gegaan in de we tenschap dat de voetbalsport qua populariteit ver achter blijft bij sporten In Australië als rugby en „Australian rules football", een kruising tussen rugby en voetbal. De competitie, waarin 14 teams uit komen draagt ten onrechte het pre dikaat nationaal, omdat West- Australië, Tasmanië en het Noord- territorium niet deelnemen. Van wege de grote afstanden zijn deze drie gebieden afgevallen en dat zegt eigenlijk al genoeg over de financiële situatie van het Austra lisch voetbal. Slechts door middel van sponsors kunnen de veertien topclubs hun begroting rondkrijgen. Toeschouwersaantallen boven 10.000 komen nauwelijks voor en het grootste deel van het publiek bestaat uit Europese immigranten. De meeste clubs hebben tweede rangs voetballers uit Engeland, Ita lië, Joegoslavië en Griekenland ge haald om het Australische voetbal meer aanzien te geven, maar toch slaan experts het niveau van de hoogste Australische divisie niet hoger aan dan het peil. waarop in de Engelse derde divisie wordt ge speeld. Guerrilla De organisatie van de Montoneros, een van de belangrijkste Argentijn se guerrillagroeperingen, heeft ver klaard dat haar leden ook van sport houden en geen acties zullen ondernemen tegen het wereldkam pioenschap voetbal dat in 1978 ln Argentinië moet worden gehouden. „Het wereldkampioenschap zal miljoenen Argentijnen in staat stellen van topvoetbal te genie ten," aldus een communiqué van de Montoneros. „Voetbal is een van de grootste passies van het volk zoals we allen weten. Wij Montone ros zijn mannen en vrouwen van het volk. Daarom delen wij in alle verlangens en al het geluk van de arbeiders. Wij willen net als ledereen de gelegenheid hebben goed voetbal te zien. Daarom zul len wij het WK 1978 geen stroo- breed in de weg leggen." aldus de verklaring. De Montoneros vormen een onder grondse guerrillagroepering die goede betrekkingen onderhoudt met de linkervleugel van de bewe ging die de vroegere Argentijnse dictator Juan Peron steunde. LOS ANOELES Oud wereldkampioen schaken Ro bert Fischer Is mat gezet door een Amerikaanse rechtbank. Deze wees Fischer s eis van vijf miljoen dollar af. Fischer had dit bedrag geëist van de schrij ver Brad Darrach en de uitge verij „Time-Life Internatio nal" wegens het openbaarma ken van gebeurtenissen uit zijn privé-leven. Fischer scheen nogal geschokt door de afwijzing van zijn eis en Uet weten, dat hij geen belasting meer zal betalen, totdat hem recht is gedaan. Brad Darrach is de schrijver van het boek „Bobby Flscher tegen de rest van de wereld". De 8chotse schaker David Le vy heeft in de universiteit van Carnegie-Mellon In Pittsburgh de snelste computer ter wereld verslagen De partij nam 42 zetten ln beslag en duurde vier uur. David Levy sloot negen jaar geleden een weddenschap af met vier computerdeskundi gen. dat in de eerstkomende tien jaar hij bij het schaken niet zou verliezen van een ma chine De inzet van 2.150 dollar staat nog steeds. KOPENHAOEM De Nederlandse dames-volleybalploeg staat in het paasweekeinde voor de taak het toernooi om de Spring Cup even succesvol af te sluiten als het tot nu toe is verlopen. In de voorronde wer den de drie tegenstanders (Israël. Engeland en Finland) steeds met 3-0 aan de kant gezet en geen van de ploegen slaagde er in om ln een set meer dan acht punten te scoren. De kansen, dat de tegenstanders in de finaleronde (België, West-Duitsland en Zweden) zich een zelfde lot zullen laten welgevallen, zijn minder. Trainer-Coach Johan van Doorn ziet Zweden als zwakste van het viertal en gelooft Ook niet, dat België ver der zal komen dan de derde plaats. Volgens Van Doorn wordt het een aangelegenheid tussen Nederland en West-Duitsland, dat getraind wordt door de Koreaan Dai Hee Park. Dat zou betekenen dat de zelfde eindstand zou kunnen ont staan als verleden jaar. Toen werd Nederland winnaar, omdat het zo wel van West-Duitsland als van Bel gië won met 3-0. Het programma van Nederland ziet er als volgt uit: zaterdag: Zweden, eerste paasdag: België en tweede paasdag: West-Duitsland. Voor Ne derland staat een lustrumtitel op het spel. De vier voorgaande keren, dat dit toernooi werd gehouden, was Nederland de sterkste. Het spel van Nederland tot nu toe lijkt erg veel op dat van de Oost- Europese landen. Geen technisch fraaie aanvalsvariaties, maar een speltype, waarin aanvalsters als Lidi Schut. Helene Kat en Jos Bakker pure kracht kunnen ontwikkelen. OROEP 1: Dtnemarker. Oostenrijk 3 1 (15 12. 5-15. 15-14, 17-15». Zwaden-Hoorwegen 3-0 (15-5. 15-5. 15-21 1 Zweden 3-6. 2. Denemarken 3-4, 3. Oostenrijk 3-2. 4. Noorwegen 3-0. OROEP 3 West-DulUland-FYankrijk 3-0(15-12. 15-1. 15-8). Turkl)e-8chotIand 3-0 (15-3. 15-11. 15-11) l West-DuiUland 3 6. 2 Frankrijk 3-4.3. Turkije 3-2. 4. Schotland 3-0 OROEP 4 Belgtt-Spanje 34) <15-10. 15 7. 15 8». Zwitserland-Griekenland 3-1 <15-5. 12-15. 15-4. 15-6). 1 Belg* 3-6. 2 Zwitserland 3-4. 3 Spanje 3-2. 4 Oriekenland 3-0 NIJMEGEN Leen Looyen Is weer terug als voetbaltrainer bij NEC. De 29-jarige oefenmeester. die op dit moment bij Willem II werkt, tekende zijn contract voor twee jaar met de eredivisieclub uit Nijmegen. Looyen, die na de periode Megh de Jong een hall jaar met de a-selectie van NEC werkte, zal als assistent optreden van Hans Croon. AMSTERDAM Het ontbinden van de kernploeg tot na de nationale kampioenschappen en het aanblij ven van Leen Pfrommer als coach van de na die titelstrijd te realiseren ploeg voor de Europese- en we reldkampioenschappen schaatsen is voor de rijders, die het afgelopen seizoen deel uitmaakten van de kernploeg als een nederlaag aange komen. „Ik vraag me af, of het Ne derlandse publiek'het zal pikken, dat er op deze manier wordt ge speeld met onze kansen bij de grote toernooien." zegt Hans van Helden, woordvoerder van de groep, die ook tijdens het gesprek in Amersfoort met KNSB-bestuur en LTC om het vertrek van Leen Pfrommer had ge vraagd. Van Helden Piet Kleine. Jan Derksen, .Klaas Vriend. Joop Pasman en de nog altijd niet volle dig van zijn tweede beenbreuk her stelde Jan de Vries zijn de overige ex-kernploegleden herhaalt met weinig zelfkritiek dat de ploeg niet verder onder Pfrommer wenste te trainen. „Het voornaamste punt is dat Pfrommer en wij uitgekeken zijn op elkaar", aldus Van Helden. „Leen Pfrommer kijkt altijd naar wat ze in het buitenland doen, in plaats van zelf met iets nieuws te komen. Hij druft niet op kop te rijden". In de laatste zin van het na het gesprek uitgegeven communi que wordt overigens wél gewag ge maakt van het feit dat de waarde ring van coach en pupillen voor el kaar is gebleven. Van Helden: „Men selijk gezien waren wij liever niet zo ver gegaan omdat wij zowel voor de mens als de vakman Pfrommer res pect kunnen opbrengen." De relatie tussen rijders en coach is er wel ernstig door op de tocht ko men te staan. Alleen het feit al dat de zes rebellen in het voorseizoen de niet geringe bescherming van bond zullen moeten missen, zelf hun trai ningen en eventuele trainingskam pen dienen te bekostigen, is al een bron van ergernis. „Het gaat me geweldig veel geld kosten", reali seert Van Helden zich. HIJ heeft zichzelf 24 uur de tijd gegeven om te beslissen of hij er onder deze omstandigheden nog zin In heeft door te gaan of dat hij stopt. De huidige oplossing is overigens dezelfde als ln de aanloop van het Olympische seizoen bij de dames. Toen koos het bestuur in het conflict tussen de dameskernploeg en coach Gerard Maarse de kant van Maarse om zijn laatste jaar vol te maken. Het gevolg was. dat de rebellerende Slppie Tigchelaar stop te en Sijtje van der Lende en Annie Borckink zich morrend schikten. Voor Jan Derksen is het besluit van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond om de kernploeg af te schaffen en Leen Pfrommer als trainer-coach te handhaven, geen reden om te stop pen. Jan Derksen zegt: „Waarom zou ik stoppen? Ik ga gewoon voor mezelf verder. Eerst krijgen we de zomer. In die periode was ik de laatste jaren ook meestal op mezelf aangewezen. Wat dat betreft veran dert er niet veel. De komende winter wil ik echter nog een keer heel se rieus proberen zo ver mogelijk te komen. Gezien de resultaten van het afgelopen seizoen is er een ver andering gekomen ln de trainings- opbouw. Die wil lk ook weieens pro- beren en kijken hoe ver ik dan kom". KAAPSTAD De zwarte Amerikaanse tennisspeler Arthur Ashe heeft meegedeeld nooit meer in Zuid-Afrika te rullen spelen. Hij is hier om een Amerikaans TV-program te maken over Zuidafrikaanse sport. Hij maakte zijn besluit bekend aan drie zwarte sportbestuurders. Dezen bepleitten volledig* isolatie van het rassendiscrüninerende Zuid-Afrika van de internationale sport. In een gesprek van drie uur met Ashe zetten zij uiteen dat die isolatie moet voortduren tot er in Zuid-Afrika gelijke kansen zijn voor iedereen in de sport. En dit kan alleen worden bereikt door een verandering van de tegen woordige sociale structuur. Ashe was zeer kwaad geweest toen hij geweigerd werd bij een kaartenloket voor blanken in een stadion van Johannesburg en naar de zwarte loketten werd verwezen. Hierdoor werd hij helemaal overtuigd dat de multi-nationale sport in Zuid-Afrika een grote farce is. OSAKA ln een toernooi voor damesdubbels hebben Betty Stove en Martina Navratilova met 7-6, 7-6 gewonnen van Billy Jean Kingen Rosemary Casals. Zij hebben hiermee de finale bereikt waarin zij de winnaars zullen ontmoeten van Francoise Dürr-Virginia Wade tegen Mima Jausovec-Virginia Ruzici.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29