erkewerk kun je het niet loemen in de Drommedaris tpf -p-I •rie „anarchisten" ran moord op ïuback verdacht Vrees voor verliezen door computers „Jona" is alweer het 22ste deeltje 'Aantal ziekenhuizen vaak niet te klein' mmÊm* wmg 1 Trouw grootscheepse klopjacht begonnen Door defecten en misdaden Parijs liever lui dan moe Onderzoek naar adviezen college Guerrilla's in Argentinië doodgeschoten Prinses Anne in verwachting DAG 9 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 jr Jac. B. Looijen kerkewerk kun het niet men. wat er in de Dromme- s, die bizarre stadspoort Enkhuizen gebeurt. Maat it daarmee is alles niet ge el. Dezer dagen reed ik er r toe. omdat ze me hadden raagd in dat oude poortge- iw in een gespreksgroep te ten over het jodendom, en ls men dat plechtig had igekondigd ,,De wortels van Europese cultuur". Toen ik affiche zag. schrok ik wel n. want zo'n onderwerp is nogal wat en ik had geen el op papier. Maar Bert Kis- de directeur van de Drom- daris stelde me meteen ge- Hij zei: we zitten vana- ïd gewoon gezellig bij elkaar je vertelt maar wat je van ang vindt. Kjes is theologisch doctarandus. 1 werkte lange tijd bij het we- Jdiakonaat van de hervormde c toen Hebe Kohlbrugge daar de ling had. Maar hij stapte op nadat isynode haar aan de kant zette. En staat Kisjes in Enkhuizen als 5 van de Drommedaris geregeld liter de tapkast. Nee, niet op de (fisel in de kerk. Preken doe ik bit vertelde hij me op de werk2ol- r van z'n arbeidershuisje aan de «tuinen, vlak bij de Drommeda- L Hij is ook geen lid van de kerke- td, maar wel praat hij mee in de T- v '.'x -V- Muziek maken bij de Drommedaris in Enkhuizen. Horeca-organisatie van hotels, res taurants en cafés. In z'n boekenkast zag ik de dikke pil van Herman Rid derbos over de apostel Paulus staan en nog vele andere voorname theolo gische werken. Ik vroeg: wat doe je daar nou mee in de Drommedaris? Hij zei: nou je ziet. Paulus staat op de bovenste plank, daar kom je het laatste aan toe. maar het is wel goed dat boek bij de hand te hebben. Op z'n werktafel stond een grote kaar tenbak. Dat was de administratie van de inkopen voor het bedrijf in de Drommedaris, Maar wat betekent nou een man. die voor dominee leerde, maar die in plaats van preken een goeje hap eten serveert? Want de keuken in z'n Drommedarw is voortreffelijk. Dat kon ik zelf constateren toen we even later aan tafel zaten. Na een geurig uiensoepje, zachte aardappelpuree met vlees en doperwten. Toch reken ik er maar zes gulden voor, zei Bert Kisjes. want ik wil beslist dat ieder een hier kan eten. Er zijn zoveel mensen, die niet thuis kunnen eten. bijvoorbeeld omdat hun vrouw in het ziekenhuis ligt. Nu die komen, soms wekenlang. Pastor Hier al komt Kisjes om de hoek kijken als pastor, al gebruikt hij dat woord, geloof ik. liever niet. Hij wil gewoon zorgen dat mensen voor een schappelijk prijsje kunnen eten. Er komt meer aan te pas. Veel mensen, die aan de keurig gedekte tafels van de Drommedaris zitten, willen ook wel eens ergens over praten. Wel daarvoor is Bert Kisjes ook beschik baar. Och. we hoeven het allemaal niet op te sommen. Mensen, dien in de knoei zitten of eenzaam zijn. Of mensen die geen dak boven het hoofd hebben. Nu in de Drommeda ris bij Kisjes is slaapgelegenheid, ook tegen een schappelijke prijs. In tussen moet men niet denken, dat die Drommedaris een soort loge ment is van het Leger des Hells. Allerminst Want, en nu komt de zakenman Kisjes om de hoek kijken: we hebben ook echt wel een menu van twintig gulden. De kok moet ook de kans hebben om wat plezier aan z'n vak te beleven. Er is nog veel meer. Behalve voor z'n taveerne zorgt Kisjes in de Dromme daris ook voor een zeer gevarieerd programma van culturele activitei ten. In de agenda voor maart zie ik een lezing over atheense democratie, het optreden van een jazz-ensemble. een vrij podium „voor iedereen om op te treden", een politiek café. kof fieconcerten op zondag, een film van Ingmar Bergmann. muziek van een blaaskwintet en een programma voor kinderen „De avonturen van Beer", waarbij het de bedoeling is Drommedaris in Enkhuizen: een fijn plekje dat kinderen zelf meespelen en mee zingen. Graag houdt Kisjes al die gebeurtenissen een beetje aan de kleine kant. Niet teveel mensen tege lijk. vindt hij. want dan kun je niet meer met elkaar praten. Wat we wil len is. zegt hij. de mensen een fijn plekje geven. Nu. ik vond dat plekje alleen al fijn, omdat je er in zo'n heerlijk stuk oud-hollandse bouw kunst zit. Minimum-loon Ze krijgen daar in de Drommedaris geen cent subsidie van de overheid. Wel hebben ze dat aangevraagd Maar Bert Kisjes aarzelt een beetje. „Want we willen on2e vrijheid nlel kwijt". Maar hoe knopen ze dan de touwtjes aan elkaar? Zoals ik al ver telde. Kisjes woont met z'n gezin in een simpel arbeidershuisje. Het clubje jongeren dat met. hem samen werkt om de Drommedaris te laten draaien heeft zoveel plezier in 't werk. dat ze gewoon met minder dan het minimum-loon genoegen nemen. Zo kan 't allemaal uit. Ook al. knip oogt Kisjes een tikje leep. „omdat we hier 's zomers nogal wat toeristen uit binnen- en buitenland krijgen, die voor een exclusieve maaltijd wel een paar gulden extra willen betalen." De Drommedaris heeft mooie klok ken. Bom. zei zo'n klok van de Drom toen we 's avonds wegreden. Ik zag nog de zeer grote oude stadskerk van Enkhui2en. Oelukkig wordt daar zondag aan zondag het Woord ver kondigd. Maar ook gelukkig, dat ze daar in Enkhuizen dat fijne plekje hebben in de Drommedaris. waar 's zondags zo tegen koffietijd mooie muziek wordt gemaakt. Voor men sen die wel en die niet naar de kerk gingen. Nee kerkwerk kun Je het niet noemen. Of toch wel een beetje? :ARLSRUHE (UPI, DPA) De Westduitse politie is steren een klopjacht begonnen op drie jonge f/estduitsers, die worden verdacht van de moord onderdag op de procureur-generaal Siegfried luback. drie zijn Günter Sonnenberg (22 r), Knut'Folkert (25i en Christian far (24) en ze staan bij de politie kend als „anarchist". ;t trio wordt al enkele maanden zocht omdat ze begin dit jaar bij Zwitsers-Duitse grensovergang lerrach een wacht zouden hebben lodgeschoten. die hun valse papie- n nader wilde bestuderen, innenberg wordt ook verdacht van diefstal van explosieven voor een oep, die leden van de Baader- einhofgroep had willen bevrijden, politie is gisteren begonnen met grootste klopjacht in de geschie- nis van de bondsrepubliek. Er cir- leren foto's van de verdachten en n schets van de jongeman, die de otorflets zou hebben gehuurd, van larop Buback en zijn chauffeur :rden doodgeschoten. De estduitse minister van binnen- ndse zaken heeft zijn vakantie af- broken om het onderzoek en de >sporingen te leiden. De minister in justitie van de bondsrepubliek ans-Jochen Vogel is gisteren even- ins naar Karlsruhe, de plaats van moordaanslag, vertrokken. De re- ring heeft een beloning van 10.000 gulden uitgeloofd voor in- r Uw advertentie in wordt door 355 000 koopkrachtige Nederlanders gelezen. Kinderen vragen uw hulp Er zijn in Nederland kinderen die niet kunnen horen en daarbij nog andere handicaps hebben, het gehoorgestoorde meervou dig gehandicapte kind. Samen met de Stichting WEERKLANK kunt u zorgen dat er voor deze kinderen een opvang centrum komt. Stort uw bijdrage op één van deze rekeningen: AMROBANK Amster dam t.n.v. Stichting Weerklank rck.no. 466725000, Postgiro Amrobank 141300, Gcm. giro Amrobank A10022. Inlichtingen: secretariaat Stichting Weerklank Dcrkindcrcnstraat 1 Amsterdam - Ovcrtoomsevcld 'lel. 020- 171814 MWKRKIANK)) lichtingen, die leiden tot de arresta tie van de moordenaars. In de gevangenis Stuttgart- Stammheim hebben tien gedetineer de anarchisten de hongerstaking, die zij een week geleden begonnen, uit gebreid tot een dorststaking. Vol gens hun raadsman Klaus Croissant willen zij daarmee protesteren tegen de verscherpte maatregelen tegen de leden van de Baader-Meinhofgroep. die na de aanslag op Buback zijn genomen. GENEVE West-Europa zal. naar het zich laat aanzien, de komende tien jaar overspoeld worden door computers. Dit zal vergezeld gaan van een toenemende vrees voor het verlies van aanzienlijke bedragen door fouten, defecten en misdaden. Dit zegt de ..Internationale vereni ging voor onderzoek van verzeke ringseconomie" een vereniging van verzekeringsexperts, in Genève. Zij meent, dat omstreeks 1988 in West- Europa naar schatting 450.000 com puters in gebruik zullen zijn, tegen nog maar 55.000 in 1973. Nu reeds gebruikt 90 procent van de Europese bedrijven met meer dan 200 werknemers computers. De grote doorbraak wordt echter verwacht van de mini-computers, die in 1988 ongeveer 90 procent zullen uitmaken van de 1.750.000 computers, die te gen die tijd in de wereld operationeel zullen zijn. Computermisdrijven van pro grammavervalsing tot de recente po gingen om net chemisch bedrijf I.C.I. te chanteren met de eis tot een los geld in ruil voor de teruggave van gestolen computerbanden met be drijfsgeheimen hebben meer en meer de aandacht gevestigd op het probleem van de veiligheid. Toch menen de internationale verzeke ringsexperts. dat misdaden slechts verantwoordelijk zullen zijn voor een klein deel van de verliezen. Gebrekkig materiaal zal. zo zeggen zij, de bedrijven driemaal zoveel kos ten als misdaad en sabotage. In dit verband is becijferd, dat de potentië le verliezen, die de computers aan de administratie, de nijverheid en open bare diensten kunnen betrokkenen in 1988 ongeveer 6.6 miljard gulden per jaar zullen belopen. PARIJS (Reuter) Parijze- naars zijn liever lui dan moe. Tot die conclusie is het open baar vervoersbedrijf gekomen na een proef met een aantal dubbeldeks-bussen. De bussen zullen uit de roulatie worden genomen omdat de ruimte maar voor de helft wordt be nut. De reizigers zijn te lui om de negen treden naar de bo venste verdieping te nemen en blijven beneden hangen. De Parijse busonderneming was toch al in het nadeel omdat op veel plaatsen in de stad de takken zo laag hangen dat ze de bussen raken. Daarom kon den de dubbeldekkers slechts op twee routes worden ge bruikt. Na een mislukte proef van negen jaar gaan de bussen nu naar musea, waar men wel de moeite van het traplopen moet nemen om ze te zien. De Paasvakantie leent zich soms al voor een fietstocht in het lenteweer. Maar dit jaar was het fietsen toch minder prettig. Gisteren ging de tocht zelfs door een kerst-sneeuw-land- schap HAARLEM Het nieuwste, en alweer 22ste deeltje, van de serie „Wat de bijbel ons vertelt" brengt het verhaal van Jona in beeld. Het is een uitgave van het Nederlands Bijbelge nootschap (prijs 5,25). Het eerste deeltje van deze serie verscheen in 1966. Het richtte zich op geestelijk gehandicap ten. Maar al spoedig bleek dat ze ook bijzonder goed aansloegen bij kleuters. Op zijn speciale manier brengt de tekenaar Kees de Kort de bijbel verhalen in beeld. De tekst be perkt zich tot een enkele regel bij iedere plaat. Het resultaat is dat kijkboekjes zijn ontstaan die het bijbelverhaal op een geheel eigen wijze overdroegen. De deeltjes werden al spoedig ontdekt door bijbelgenootschap pen in het buitenland. Er versche nen vertalingen in de bekende moderne talen, maar al spoedig ook in het Japans, in het IJslands en in de taal van de Trio- Indianen. en sinds kort in Oosteu- ropese talen. Sedert het eerste deeltje zijn al veel meer dan twee miljoen exemplaren van deze boekjes gedrukt. Nieuwe elementen Onlangs heeft het Japanse Bijbel genootschap een nieuw element aan de boekjes toegevoegd. Ach terin wordt nu de volledige bijbel tekst opgenomen van het ln beeld gebrachte verhaal. De Japanners ontdekten dat veel ouders die de boekjes kopen, zelf nauwelijks ol niet in aanraking zijn geweest met het christelijk geloof en de bijbel. Op deze manier richten de» boekjes zich niet alleen op de kinderen, maar krijgen boven dien de ouders althans een stukje bijbeltekst ln handen, ouders die anders de bijbel nooit zouden le zen. In Jona en in de volgende uitgaven en herdrukken zal in Ne derland het Japanse voorbeeld in zoverre worden gevolgd, dat in sommige gevallen de bijbeltekst van het verhaal wordt afgedrukt; in andere gevallen als de bijbel tekst erg lang is wordt aangege ven waar deze in de bijbel te vin den is. Verschenen in het verleden bij de boekjes ook grammofoonplaten, dit zal niet meer het geval zijn bij de laatst verschenen deeltjes. De kosten werden te hoog in verhou ding tot de beperkte oplage van deze grammofoonplaten. Van een verslaggever UTRECHT „De huidige gang van zaken is, dat een aantal ziekenhuizen op onvoldoende gefundeerde wijze het etiket „te klein" opgeplakt krijgt. Van het college mag dan ook zonder meer gevraagd worden zijn standpunt op de kortst mogelijke termijn te funderen". De Britse vakbeweging is gisteren akkoord gegaan met een plan van de luchtvaartmaatschappij British Airways om kader in te zetten voor het werk van technici, die met een wiide staking de vluchten van de BA naar Europa in de war hebben gestuurd. Op de foto wordt gestemd over het plan. Deze opmerkingen maken twee me dewerkers van het Instituut voor zie kenhuiswetenschappen van de rijks universiteit in Utrecht, drs. J. M. D Boot en mevrouw Drs J L M Zuid- berg. na het onderzoek dat zij heb ben ingesteld naar de adviezen van het College voor ziekenhuisvoorzie ningen en de ontwikkeling van de ziekenhuizen Ze constateren, dat in de periode 1955-1973 het aantal ziekenhuizen is teruggelopen van 221 tot 196. Die teruggang speelde zich helemaal af in de categorie van de allerkleinste en kleinere ziekenhuizen. De groep met 125-250 bedden bleef vrijwel ge lijk. die van 250-500 bedden werd twee en een half keer zo groot (van 25 naar 62). De ziekenhuizen met meer dan 500 bedden verdubbelden in aantal (13 ln 1955 en 25 in 1973). terwijl daarvan het aantal zieken huizen met meer dan 750 bedden vrijwel gelijk bleef (het kwam ln die periode van drie via vijf en vier weer op drie). Al deze veranderingen hin gen samen met sluitingen ea'of fu sies van ziekenhuizen. Adviezen Het college voor ziekenhuisvoorzie ningen heeft de laatste jaren aan staatssecretaris Hendriks verschil lende adviezen uitgebracht over re gionale situaties. De onderzoekers stellen aan de hand daarvan vast. dat het college ten behoeve van een planmatige beperking van het aan tal bedden de „vanzelf" al op gang gekomen processen van concentra tie en schaalvergroting wil verster ken en dat het daarbij een categorie ziekenhuizen aanpakt die tot dusver Juist niet bij die processen was be trokken. In de adviezen van het college gaan ziekenhuizen met 250 300 bedden (en ln steden en andere dichtbe volkte gebieden zelfs tot 450 bedden) eenzelfde rol spelen als vóór die tijd ziekenhuizen tot 125 250 bedden. Deze ziekenhuizen komen nu vol gens het college in aanmerking voor sluiting of voor opgaan ln een groter ziekenhuis. Vraagtekens De onderzoekers zetten vraagtekens bij deze „druk van buitenaf". ZIJ menen mét de Nationale Zieken huisraad dat van geval tot geval moet worden bekeken, of en in welke mate ziekenhuizen moeten bijdra gen aan een beddenbeperking Dit al naar gelang hun plaats en functione ren in de regio. Boot en Zuidberg vinden dat welis waar niet elk ingrijpen in het zieken huiswezen volledig wetenschappe lijk onderbouwd hoeft te zijn. Maar ze menen wel. dat dit meer noodza kelijk wordt naarmate het standpunt waarop het college zijn advies tot ingrijpen baseert, meer afwijkt van de feitelijke situatie en naarmate de maatschappelijke ge volgen groter zijn. BUEN08 AIRES (AFP. Reuter. UPI) In een hevige schietpartij met de Argentijnse veiligheidstroe pen zijn even ten noorden van de hoofdstad Buenos Aires vijl guerril lastrijders om het leven geitomen. Dat heeft de Argentijnse politie meegedeeld. De schietpartij vond plaats, toen de troepen stuitten op de guerrilleros ln een onbewoond deel van het dorpje Monte Grande. Van de zijde van de veiligheidstroe pen is geen melding van slachtoffers gemaakt. De vier leden van de Argentijnse liga voor de naleving van de men senrechten. die zes dagen geleden ln Buenos Aires verdwenen, zijn vrijge laten. Ze verklaarden op een onbe kende plaats in Buenos Aires te zijn vastgehouden Al die zes dagen wa ren ze geblinddoekt. Voor hun vrijlating waren ze naar een politiebureau gebracht. Daar werd verteld wie ze waren en daarna liet de politie hen gaan. Na het nieuws van de verdwijning van de vier was de politie een onderzoek begonnen, maar zonder succes. LONDEN (Reuter) De Britse prin ses Anne verwacht in november haar eerste kind. Dit is door Buc kingham Palace bekendgemaakt. De 27-Jarige prinses zal tot Juli haar afspraken gewoon nakomen. Haar gezondheidstoestand wordt „uitste kend" genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11