Mensen inzicht geven in hun situatie Ermelo laat clandestiene bewoning zomerhuisjes toe KUNST Negen symfonieën achter elkaar KlOscar Guermonprez verlaat volkshogeschoolwerk rl Nederland wacht af inzake visserijconflict 4 Jïï Oude postzegels met koningin Wilhelmina op nieuwe serie Geen reden voor ingrijpen marine Burgmeester Veen ziet geen redelijk alternatief Vijftien maanden cel voor diefstal Drietal bekent horlogediefstal .Unieke Beethovenherdenking Circus Boltini toch op tournee Aanhang CDA na de crisis sterk gedaald IJDAG 8 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet RH 9 door Kees de Leeuw EGMOND AAN ZEE „Een secretaris bij uitstek, een diplo maat, een regisseur". Het zijn enkele typeringen, die je opvallen bij het doorlezen van het „Portret van een pionier", een speciale uitgave van het blad De Volkshogeschool. Die pionier van het volkshogeschoolwerk is mr. O.V.L. Guermonprez, maar zowel binnen het werk als ook daarbuiten kennen de meesten hem als Oscar. In deze uitgave schrijven vrienden en bekenden over hem in relatie tot zijn werk en het beeld, dat daaruit naar voren komt ls dat van een man, die zich Jarenlang heeft ingezet voor het bouwen aan een betere samenle ving. Eerst van 1934 tot 1945 in Bak- keveen, waar hij samen met pioniers i als Henk van der Wielen en Hans de Vries Reilingh de eerste volksho geschool in Nederland oprichtte en daarna van 1945 tot 1977 in Bergen. Onlangs nam hij daar als directeur afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zoals dat heet. Gesteund door xljn vrouw Anna Tijdens die hij in Bakkeveen leerde kennen, heeft Oscar Guermonprez er bijna 43 jaar volkshogeschoolwerk opzitten en uit het „Portret" met op het omslag een tekening van Paul Citroen blijkt wel hoe men hem in die jaren is gaan waarderen. Zelf geconfronteerd met alle loftuitingen merkt hij op: „Nou, het lijkt wel of er geen eind aan komt", alsof hij wil zeggen: voor mij hoeft het niet alle maal zo. Dat neemt echter niet weg. dat Oscar Guermonprez geboren in het Belgische Sint- Jan-Molenbeek best wil praten, maar dan vooral over het werk en niet zozeer over zichzelf. Al beseft hij tevens, dat het één niet helemaal is los te zien van het ander. Als 21-jarige afgestudeerde in de rechten kwam hij van de universiteit van Amsterdam naar Bakkeveen om daarmee te helpen bij de opbouw van het volkshogeschoolwerk. Hij werd daarbij gedreven door een gro te sociale belangstelling, die pacifis tisch gericht was. Tijdens zijn stu dietijd had hij als redacteur van het roemruchte studentenweekblad Pro pria Cures meermalen uiteengezet, hoe de samenleving er zou moeten uitzien en nu kon hij in de praktijk proberen deze denkbeelden in wer kelijkheid om te zetten. Of zoals het toen in de statuten van het volksho geschoolwerk stond: bevorderen dat „de geestelijke, zedelijke ontwikke ling ter vernieuwing van het culture le leven onzer bevolking" tot haar recht kwam. Pionierswerk Die periode in Bakkeveen kon men met recht pionierswerk noemen. Het was de tijd van de jaren dertig. Crisis en werkloosheid heersten onder alle groepen van de bevolking, zowel bij de boeren als bij de arbeiders met een half miljoen werklozen, onder op wie meer dan honderdduizend Jonge ren. die geen enkele uitkering kre- gen. De scheiding tussen een betrek kelijk welgesteld deel van de burge rij in de steden enerzijds en de ondanks harde arbeid in armoede levende plattelandsbevolking was groot. En in die situatie ging het er niet alleen om Individuele nood te lenigen, maar ook om in onderlinge samenwerking en solidariteit te zoe ken naar en te werken aan een sa menleving, waarin deze onrechtvaar digheden zouden verdwijnen. Daar voor was ook een doorbraak nodig van de in die jaren steeds sterker wordende verzuiling, die een geza menlijke aanpak in de weg stond. Zo kwamen jonge boeren, arbei ders, studenten en onderwijzers in cursussen van een paar weken bij een. Grotendeels met eigen handen zetten ze de nodige gebouwen neer en die vormden de eerste volksho geschool Wie werkloos was kon lan gere cursussen meemaken: van zes tot acht weken. Met elkaar deelde men gezamenlijke arbeid en een so bere leefwijze. Een deel van de dag en avond werd besteed om met behulp van inleiders en gesteund door eikaars inzichten en ervaringen samen na te gaan wat er in de wereld gebeurde. Juist deze geza menlijke aanpak bood een tegen wicht tegen de gevoelens van mach teloosheid en uitgestoten zijn. Grotere groepen Oscar Guermonprez: „Bij het werk van de volkshogeschool speelde en speelt nog altijd In belangrijke mate mee, dat de mensen Inzicht krijgen in hun eigen maatschappelijke situ atie en dat ze daar een greep op krijgen. Dat heeft altijd vooropge staan. zowel in de jaren dertig bij de werklozen als nu bij minder heidsgroepen bijvoorbeeld. Maar niet alleen daar. Ons werk richt zich ook op grotere groepen van de bevol king, zoals de werknemers in de be drijven, de leerkrachten ln het on derwijs, waarbij samen geprobeerd wordt een nieuwe, zinvolle inhoud te geven aan het begrip democratise ring in deze samenleving". Het volkshogeschoolwerk heeft zich ln de loop der Jaren nogal ont wikkeld: van krachtbron voor de door de crisis getroffenen vóór de Tweede Wereldoorlog via het bijdra gen aan grote veranderingen ln de maatschappij erna tot het opvangen van de moeilijkheden, die de wel vaartsstaat in de Jaren zestig met zich meebracht Dat dit met ook politieke spanningen gepaard ging staat buiten kijf. „Dit werk heeft met politiek te maken", aldus Oscar Ouermonprez, Oscar Guermonprez: ontelbaar velen geholpen iemand te zijn. (Foto: Dirk Ketting) „het is immers gericht op het veran deren van de samenleving. WIJ rei ken echter niet zelf oplossingen aan in partijpolitieke zin, maar bevorde ren dat degenen die erbij betrokken zijn zelf een oplossing vinden en zich daar dan ook voor inzetten. Of het nu gaat om overleg tussen de werknemers op de werkvloer of om overleg binnen een ondernemings raad. En dat kan natuurlijk leiden tot een bepaalde stellingname, maar niet al van tevoren. Dat zie ik althans niet als onze taak". Hij zegt dat er in het werken met bedrijven en instellingen door volkshogescholen ook een zeker risi co zit en omgekeerd. „Dat is de loop der Jaren wel gebleken. Als zo'n cur sus goed werkt, komt een deelnemer er niet alleen positiever vandaan, maar ook kritischer. Dat kan als lastig worden ervaren en bij tal vaa bedrijven heeft zich dit ook voorge daan Dat heeft ertóe geleld, dat sommige de contacten hebben voortgezet omdat ze als bedrijf niet bang zijn voor een werknemer die zijn mond opendoet. Terwijl andere bedrijven de contacten hebben ver broken. Ze vonden het zich kritisch opstellen van de werknemers toch te lastig. Globaal genomen kun Je zeg gen, dat de helft afhaakt en de ande re helft het volhoudt. Het werken met bedrijven is echter slechts een deel van ons werk". Van Bakkeveen naar Bergen was voor Oscar Guermonprez en zijn vrouw Anna, die daar konden mee werken aan de nieuwe volksho geschool, toch wel een stap, hoewel het ook in Bergen zij het met iets meer financiële armslag ln de begintijd pionieren was. Geleidelijk aan echter breidde het volksho geschoolwerk zich enorm uit en nu is er in elke provincie een volksho geschool. Drie dingen Op de vraag wat hem al die Jaren- geboeid heeft ln dit werk, waardoor hij het ook zolang heeft kunnen doen, antwoordt Oscar Guer monprez: „Eigenlijk drie dingen: het werken met mensen, het samen werken met elkaar en het werken aan veranderingen in de maatschap pij". Neiging om eruit te stappen en iets anders te gaan doen, heeft hij nooit gehad. .Ach, zolang als Je ziet wat er niet allemaal te doen is en Je het Idee hebt, dat het zinvol lijkt wat je met elkaar doet, is dat niet aan de orde. Vooral niet als Je plezier in jó werk hebt. Ik bekijk het ook wel eens zo: je bent er aan begonnen en nu zul je het afmaken ook". Guermonprez, die zowel de crisis jaren heeft meegemaakt als de hui dige werkloosheid, ziet als overeen komst het uitzichtloze waarmee de mensen geconfronteerd worden, maar wijst verder op het grote ver schil in materiële zekerheid. „Aan de ene kant heeft men meer tijd om aan zichzelf te werken, terwijl je je aan de andere kant kan afvragen wat de mogelijkheden zijn om ook maatschappelijk bezig te zijn. Dat gebeurde in Bakkeveen destijds ook, waarbij in de cursussen ele menten zaten als werken, zelf ontwikkeling en praten over het hoe en waarom van een dergelijke crisis. Hetzelfde zie Je ook nu weer, maar het zou eigenlijk op veel grotere schaal moeten plaatsvinden". Vertrouwen Gericht op versterking van de ge meenschap enerzijds en de vrijheid van het individu anderzijds min of meer vergelijkbaar met het socia listisch personalisme van Mounier en diens blad „Esprit" ln Frankrijk en van Brugmans en anderen in Nederland heeft Oscar Guer monprez, zoals hij zelf zegt, altijd geprobeerd vanuit dat streven te werken. „Het vanuit verschillende visies komen tot een socialistische samenleving heeft mij steeds enorm aangesproken, omdat daarin tevens de persoonlijke verantwoordelijk heid van een mens meetelt. En na tuurlijk begripppen als gerechtig heid en solidariteit, ook ln internati onaal verband". De toekomst van het volkshogeschoolwerk ziet hij met een zeker vertrouwen tegemoet. Hij blijft het de moeite waard vin den, dat mensen zich gezamenlijk en met ruimte voor anderen hier voor inzetten. In het „Portret" merkt iemand op dat „Guermonprez een volksho geschool verlaat, waarin grote ver anderingen in gang zijn gezet. Het is zijn verdienste dat hij altijd bereid is geweest met zijn collega's over nieuwe mogelijkheden na te den ken". Het stuk eindigt met: „Guer monprez kan een rustiger levensfase ingaan met de genoegdoening, dat hij ontelbaar velen geholpen heeft iemand te zijn". Het ls dan ook duidelijk, dat het rijpmje „Weest uzelf zei ik tot Iemand, maar hij kon niet, hij was niemand" van De Ge- nestet geenszins van toepassing ls op pionier Guermonprez. De men sen die met hem gewerkt hebben, zullen dat alleen maar kunnen beamen. Van een verslaggever DEN HAAG De PTT gaat op 26 mei een serie van vier bijzondere postzegels uitge ven waarop reprodukties voorkomen van vroeger ver schenen zegels met de beel tenis van koningin Wilhel mina. De zegels worden uitgegeven ter gelegenheid van de internationa le postzegeltentoonstelling Amphllex 77, die van 26 mei tot en met 5 juni in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. De vier ze gels hebben elk een waarde van 55 cent met een toeslag van 45 cent. De ontwerpen zijn verzorgd door prof. W. Crouwel te Amsterdam. De eerste zegel is een reproduktie van de inhuldigingszegel uit 1898 van wijlen koningin Wilhelmina in de kleuren blauwgroen, grijs en donkergrijs. Een tweede zegel is een Jubileumzegel uit 1923 met een waarde toen van 20 cent in de kleuren blauw, grijs en don kergrijs. Nummer drie in dezelfde kleuren als de tweede, is een Jubi leumzegel van twaalf en een halve cent uit 1938 en de laatste zegel een Jubileumzegel van tien cent uit 1948, ln de kleuren roodoranje, grijs en donkergrijs. De bijzonde re tekst op elke zegel ls „Amphl lex 77". Er ls ook een verkrijgbaar met de eerste twee zegels van de serie. Bijzondere tekst: „Amphilex 77" en „Internationale postzegelten toonstelling RAI-Amsterdam 26 mei 5 Juni 1977." De serie zal vanaf 26 mei verkrijg baar zijn op de tentoonstelling bij alle landelijke postinrichtingen (tot en met 17 Juni), alsmede bij de filatelistische dienst te Den Haag (tot en met 30 Juni 1977). Het velletje zal uitsluitend wor den verkocht op de tentoonstel ling zelf. De Nederlandsche Ver- eeniging van Postzegelhandela ren zal zowel voor de serie als het velletje een eerste-dag-envelop uitgeven, die op de gebruikelijke wijze bij de postzegelhandel ver krijgbaar is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland neemt een enigszins afwachtende houding aan in het visserijconflict tussen Ierland en de andere EG-landen. Minister-president Den Uyl zei dat gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. „Ik kan niet zeggen hoe lang we die houding blijven innemen," voegde hij er aan. toe. IG. Van een onzer verslaggevers ERMELO Burgemeester E.Ph. Veen van Ermelo liet gisteren weten dat hij „liever met veters langs de deur zou gaan" dan zonder redelijk alternatief op te treden tegen de clandestiene bewoning van zomerhuisjes, sta-caravans en andere noodverblijven door ongeveer driehonderd mensen in deze gemeente. ADVERTENTIE P. P. RUBENS door F. Baudoln. OE Mercatorfonds-editie van het Rubens jaar. Voor u zelf of uw relaties. Behalve in de Ned. taal ook in Engelse en Franse taal. Een uitvoerig prospectus is op aanvraag beschikbaar. Technische gegevens: Formaat 35 26 cm. 400 blz., 278 ill., waarvan 96 in vierkleurendruk buiten tekst. Linnen band en perkamenten rug met goudstempels, stofomslag en be- schermkoker. Voorintekenprijs 210,—. At 1 jan. 1978 250,—. Voor Nederland: J. W. RICHT B V. - VUGHT. Tel. 073-560983. en bij alle belangrijke boekhandels. Van een verslaggever GRONINGEN De rechtbank in Groningen heeft de 35-Jarige we tenschappelijke medewerker aan de Groninger universiteit L. M. veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden met aftrek. Het vonnis was overeenkomstig de els van de officier van Justitie veertien dagen geleden. Nederlandse vissers hebben de rege ring gevraagd om bescherming door de marine als Ierland maatregelen tegen hen neemt. De vissers willen zich niet storen aan het visverbod, dat Ierland aan bepaalde schepen heeft opgelegd ln ruime zones voor de Ierse kust. Uit opmerkingen van Den Uyl bleek, dat de Nederlandse regering Ierse maatregelen tegen vissers niet ge heel uitsluit Het IJslandse visserij conflict ls wat dat betreft niet be moedigend, zei hij, doelend op harde confrontaties tussen Engelse vis sersschepen en de IJslandse marine. Verschillen In Den Haag wordt overigens gewe zen op twee belangrijke verschillen tussen de conflicten: het huidige conflict betreft EG-partners en bo vendien zou Ierland niet ln staat zijn tot Ingrijpen, in tegenstelling tot IJs land destijds. In Brussel wordt door de EG-landen. onder leiding van de Europese com missie (dagelijks bestuur van de EG), gezocht naar een oplossing voor het visserijconflict. Den Uyl zei te verwachten, dat binnen enkele we ken wel een oplossing bereikt zal worden. De maatregelen, die Ierland heeft aangekondigd om de visvangst danig te beperken, gaan evenwel al op 10 april ln, zo heeft de Ierse rege ring laten weten. Volgens de Ierse ambassade in Den Haag leeft ook bij de Ierse regering nog de hoop, dat de EG-landen het eens worden over visvangst in de Europese wateren. Staatssecretaris Brinkhorst (buitenlandse zaken) heeft over de Ierse radio gezegd, „dat niemand gebaat ls bU een confronta tie". Op het ministerie van buiten landse zaken werd gisteren gezegd, dat „het voorbarig is de zaak te dra matiseren door nu om marinesche pen te roepen". Simpkins Het gemeentebestuur, dat van me ning ls dat de schuld van het nijpen de huisvestingsprobleem bij het rijk moet worden gezocht, blijkt bijzon der ontstemd te zijn over de wijze waarop minister Gruijters destijds op vragen uit de Tweede Kamer heeft geantwoord. De vragen waren door drie PvdA-kamerleden gesteld nadat de televisie enige extreem slechte situaties had laten zien. De gramschap, die zich van het ge meentebestuur van Ermelo heeft meester gemaakt, betreft niet alleen minister Gruijters van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening maar ook staatssecretaris Van Dam. Vol gens burgemeester Veen en de wethouders bevestigen dat heeft deze het gemeentebestuur „enige krankzinnige voorstellen gedaan". Hij zou opgemerkt hebben dat Er melo maar eens moet ophouden met inrichtingen aan te trekken, respec tievelijk pogingen ln het werk dient te stellen om er wat van over te plaatsen naar elders. In de gemeente zijn onder meer ge vestigd Veldwijk, 's-Heeren- Lozeroord, GrootrEmaus en Sonne- heerdt, waarvan sommige al zo'n ne gentig Jaar bestaan. Naast een aan tal buitenlandse werknemers en an dere alleenstaanden zijn het vooral verpleegsters en verplegers van deze Instelling, die ln de zomerhuisjes trokken, wat een gevolg is van het ook ln andere plaatsen voorkomen de feit dat deze er steeds minder voor voelen om in de personeelsflats op het eigen terrein te wonen. Verwijt Naar de mening van het Ermelose gemeentebestuur moet het aan het Rijk worden geweten dat ln Ermelo en ook wel in enkele andere Ve- luwse gemeenten de zaken uit de hand zijn gelopen. De gemeente Er melo heeft de hogere overheden bij herhaling gewaarschuwd tegen een dergelijke ontwikkeling. Ermelo wijst de beschuldiging van Den Haag dan ook van de hand dat het, wat woningbouw betreft, in het ver leden heeft opgesoupeerd wat men in de toekomst moest bouwen. Het zelfde rijk dat eens vroeg (ln de dagen dat er nog prognoses voor de bevolkingstoename ln Nederland tot twintig miljoen zielen waren) of Ermelo niet wat woningbouw wide plegen voor het nabijgelegen Har derwijk is helemaal „om" gegaan ln verband met de stringente bescher ming van de Veluwe. Burgemeester Veen van Ermelo: „We hebben zelf altijd gezegd dat we niet zo hard hoeven te groeien, als we de eigen bevolking maar kunnen opvangen." Vreemd Noodgedwongen heeft Ermelo zich neergelegd bij de uitspraak van de provincie Gelderland in het kader van de Keuzenota voor het streekplan-Veluwe dat tpt 1986 gemiddeld slechts 103 woningen per Jaar mochten worden gebouwd. Wie schetste echter Ermelo s verbazing dat daarna door de adviescommis sie verdeling rijkssteun wo ningbouw ten gevolge van een on juiste berekening van de „restcapa- clteit" wordt uitgegaan van ln totaal 59 woningen per Jaar? En dat terwijl Ermelo ruim 600 woningzoekenden heeft, nog afgezien van de ongeveer 300 die tegen de wet ln min of meer permanent bivakkeren ln zomer huisjes en dergelijke Vreemd vindt het gemeentebestuur dat staatssecretaris Van Dam tij dens een bespreking een aantal op merkingen maakte die naderhand door minister Gruijters in de be antwoording van de vragen uit de Kamer werden overgenomen. Ge dacht werd dat de heer Van Dam serieus wilde praten over de kwestie hoe deze gemeente uit de moeilijk heden te halen. Hoe slecht de heer Van Dam georiënteerd was bleek ook uit zijn suggestie dat Ermelo alle leegstaande fabrieken („die er niet zijn") maar moest kopen voor hulsvestlngsdoelelnden. Ook de opmerking van minister Gruyters dat Ermelo z'n woningzoe kenden eventueel ln nabije gemeen ten, waar uit een oogpunt van ruim telljke ordening geringere beperkln gen gelden zoals bijvoorbeeld Har derwljk. moeten worden onderge bracht, kon het Ermelose gemeente bestuur niet goed waarderen. Burge meester Veen. „Harderwijk kan voorlopig niet helpen. Het heeft zelf 900 woningzoekenden. Bovendien kampt het met planologische moei lijkheden." De heer Veen, die vond dat het rijksbeleid gewoon failliet ls, bena drukte dat Ermelo bereid ls het moeilijke punt van de illegale bewo ning van zomerhuisjes op te lossen, maar dat het niet gaat zonder hulp van het Rijk. Wanneer de mensen uit de noodwoningen zullen worden gehaald, dan zal er extra bouwvolu me dienen te komen, aldus de burge meester. Hij zei ln dit verband mede te pleiten voor Nunspeet. Olde- broek. Putten en mogelijk nog ande re Veluwse gemeenten, waar men deze problemen ook kent. BREDA Drie Jongens van zeven tien en negentien Jaar ln Breda heb ben bij de politie toegegeven, dat ze vorige week voor 50.000 gulden aan horloges hebben gestolen bij Vroom en Dreesmann in hun woonplaats. Bovendien bekenden zij Inbraken tn acht scholen en ln een supermarkt. Van de horloges is viervijfde deel teruggevonden bij een broer van een van de verdachten. De rest heeft het drietal in cafés aan de man ge bracht. „Hebt u loodgieter beid?" de ge- HAARLEM Van alle Beethoven- herdenkingen die dit Jaar overal ter wereld gehouden worden Is die in Haarlem zonder twijfel de origi neelste. Men bestaat het daar, orn alle negen symfonieën van de 150 jaar geleden gestorven meester op één dot in één gebouw door drie orkesten te laten uitvoeren. Dat ge beurt op zondag 22 mei in het Con certgebouw tn Haarlem. de Sjnnpfonie. Na de pauze wordt dan door het Brabants Orkest onder Hein Jor dan; de Derde Symfonie uitgevoerd, 's Middags om 14.30 uur begint bet tweede concert waarop het Noord hollands en het Brabant orkest el kaar aflossen in de uitvoering van de Vierde tot en met de Zevende Sym fonie. Het noordhollands Philharmonisch Het avondconcert dat om 2.30 uur Orkest opent de reeks uitvoeringen begint, wordt verzorgd door het Ra 's morgens onder leiding van André dio Filharmonisch Orkest onder lel- Vandernoot met de Eerste en Twee- ding van Hans Vonk. Op dit concert wordt bet restant, zijn de Achtste en de Negende Symfonie uitgevoerd. Aan de Negende werken mee het Groot Omroepkoor van de NOS en de solisten Annette de la Bije, Mari anne Dieleman, Lode Dcvos en Henk Smit. Wie het allemaal mee wil maken hoeft maar een abonnement voor 25 gulden te bestellen bij het Haarlem se Concertgebouw. Losse kaarten kosten voor 's morgens 7,50: gulden, voor 's middags 12,50 gulden en voor 'a avonds 15 gulden, met voor CJP- houden ongeveer de helft korting. Van een verslaggever UTRECHT Met een landelijke première in een nieuwe circustent ls het circus Toni Boltini gisteren in Utrecht begonnen aan een tournee door Nederland. „Maar het heeft niet veel gescheeld." zo legde directeur Toni Boltini, uit, „of we hadden met dit programma niet het land ln ge kund." Grote problemen ontstonden er naar zijn zeggen door de openbare verkoping van onder andere zestien slaapwagens en een keukenwagen, die op 1 maart werd gehouden op last van de bedrijfsvereniging en de fiscus omdat deze nog het een en ander hadden te vorderen. De financiële problemen, die hem in de weg stonden, zijn uiteindelijk op gelost met hulp van een sponsor. Boltini hekelde voorts het subsidie beleid van het ministerie van CRM, dat zo zei hij wel ten behoeve van anderhalf miljoen schouwburg en theaterbezoekers 46 miljoen gul den subsidie voor deze vorm van cultuur uitgeeft, maar geen subsidie over heeft voor het enige Neder landse circus, dat jaarlijks een pu bliek van ongeveer een miljoen trekt Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na de kabi netscrisis heeft het CDA onder zijn potentiële kiezers veel aanhang verloren. Het verlies van het CDA ls geheel omgezet ln winst voor de WD. Op de positie van de progressieve partijen (PvdA. PPR en D'66) heeft de kabinetscrisis geen aanwijsbare Invloed gehad. Dit blijkt uit een peiling van de Nederlandse stichting voor statistiek, gehouden op 28 en 29 maart. Vóór de kabinetscri sis zei 33 procent van de onder vraagden op het CDA te zullen stemmen; eind maart was dit percentage teruggelopen tot 29. In november zei nog 39 pro cent op het CDA te zullen stemmen. De aanhang van het CDA was toen het grootst en ook groter dan die van de pro gressieve drie. «l* De aanhang van de VVD groei de van 16 procent ln het begin van maart tot 20 procent eid maart. De winst voor de VVD van 4 procent ls gelijk aan het verlies van het CDA. De drie progressieve partijen bleven met 44 procent vóór en na de kabinetscrisis op hetzelfde niveau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9