Minister Pronkschuift Indonesië voor zich uit' Commentaar Buback 18-03 uur üöèMmitabdwr Invloed van uitspraak PvdA-congres? Chileense consul moet activiteiten in centrum staken Koude (paas)neus kinderspelletjes in brochure opstopping vingers titel VRIJDAG 8 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 De laffe moordaanslag op de hoogste openbare aanklager in West-Duitsland, Siegfried Bu back, is tekenend voor de pro blemen, waarvoor de justitiële autoriteiten zich in de afgelopen vijf jaren telkens geplaatst heb ben gezien. Want Buback is niet het eerste slachtoffer van mensen of groe pen die zoals zij dat noemen zich in staat van oorlog bevin den met het systeem van de parlementaire democratie, dat zij op hun weg hebben aange troffen. Een spoor van moord- aansalgen en ontvoeringen, dat zij door geheel West-Duitsland hebben getrokken, getuigt van een mentaliteit, die er op uit is om wat men de .rechtsstaat" noemt te ondermijnen en zo mo gelijk te vernietigen. Het is duidelijk dat zoals ex-kanselier Willy Brandt heeft vastgesteld de brute escalatie van geweld tot pure terreur een zaak is, die elke burger aangaat en dat alle democraten zich moeten keren tegen degenen die wind zaaien om Storm te kunnen, oogsten. Maar ook moet worden ge concludeerd, dat men in een democratische samenleving vrij- ADVERTENTIE (frnnm) jjdbofct umit... Want het Zwarte Beertje brengt culinaire toppers uit alle landen: Frankrijk Zwitserland Turkije Italië Skandinavië l'cr/ië China Nederland Libanon Spanje België Portugal Griekenland Een "berenbofje" op de koop toe: Wie er twee tegelijk koopt, krijgt de speciaal ontworpen Dick Bruna "voor- jaars poster" (winkelwaarde f 4,50) voor slechts 50 cent! Ga naar uw boekhandel! Zwarfè Emijeopotbitoehn- 's k/ere&io (iMJ&nfë, recepten, [KiaJkfamaaC ar ra ca5 bruna wel machteloos staat tegenover enkelingen of groepen die de weg van het geweld hebben ge kozen om hun politieke doelein den te verwezenlijken, dan wel zich aan botte wraakoefening te door Njc0 «USSendraqer kunnen overgeven. Van een wraakactie is Buback het slachtoffer geworden, omdat hij ambtshalve betrokken was bij het vervolgen van mensen die er van verdacht worden, bij ge welddadige acties betrokken te zijn geweest. De RAF (Rote Armee Frakti- on) die bekend geworden is door Andreas Baader en de in gevan genschap omgekomen Ulrike Meinhof, was de belangrijkste illegale organisatie, waarvan tal rijke leden tenslotte met de jus titie in aanraking kwamen. De arrestatie van Vermoedelijke symphatisanten van zich al ge ruime tijd in voorarrest bevin dende leden van de RAF en een toenemende woede over de aard van de processen, die tegen hen worden gevoerd, zijn voor enke le mensen voldoende geweest om de man, tegen wie zich hun haatgevoelens in het bijzonder richtten, te vernietigen. Het zou echter misplaatst zijn, opnieuw een heksenjacht te ont ketenen, zoals die zich in 1972 heeft voorgedaan. Ook op die wijze kan de „rechtsstaat" in gevaar worden gebracht en het doel van de aanslagplegers wor den gediend. Een beheerste re actie blijft ook nu op haar plaats. AMSTERDAM De president van de rechtbank in Amsterdam, mr W. J. Borgerhoff Mulder, heeft in een door het Confectiecentrum aange spannen kort geding bepaald, dat de honorair consul-generaal van Chili zijn activiteiten binnen het Confec tiecentrum moet staken. AMSTERDAM In de Nederlandse ontwikkelingshulp zijn er twee hete hangijzers: Cuba en Indonesië. Cuba vanwege de militairen van dat land in Angola en de banden met de Sowjet-Unie, Indonesië vanwege het grote aantal politieke gevangenen (enkelen tienduizenden), de bezettingsactie op het voormalig Portugese eiland Oost-Timor en het economisch beleid, waarvan een kleine groep de vruchten plukt, terwijl het grootste deel van de bevolking steeds armer wordt, en de corruptie (geld en strijkstok). Sinds minister Jan Pronk in deze regering de post ontwikkelingssa menwerking beheert wordt er druk op hem uitgeoefend de hulp aan In donesië om die redenen stop te zet ten. De bewindsman zelf heeft ge zegd dat als hij in 1965 minister zou zijn geweest (het jaar van de staatsgreep in Indonesië) hij de steun zou hebben beëindigd. Beleidsnota Nu heeft Pronk meermalen een be leidsnota aangekondigd waarin hij de hulp aan Indonesië zou beoorde len (evalueren) en zou uitmaken of deze moet doorgaan, moet worden beëindigd of veranderd. Vorig jaar april zei Pronk dat die nota er in het najaar (dus van 1976 zou komen. Hij heeft die toezegging meermalen her haald, maar is haar niet nagekomen. Begin dit jaar zei de minister op een persconferentie dat de nota eraan kwam. Hij werkte er zelf aan liet dat niet door zijn ambtenaren doen en Pronk had het druk. De vertra ging, zo verzekerde de minister, had niets met politieke redenen te maken. Inmiddels is de nota klaar veel later dan iedereen verwacht en ge hoopt had. Op 18 april zal het kabi net het werkstuk van Pronk bespre ken en dan zal worden uitgemaakt wat er verder mee moet gebeuren. Nu al heet het in Den Haag dat het kabinet de nota onder de politiek „hete hangijzers" zal rangschikken, die door deze demissionaire regering niet meer naar buiten gebracht zul len worden. Minister Pronk is er dan in geslaagd Indonesië een aantal ja ren lang voor zich uit te schuiven, en de kabinetscrisis heeft hem daarbij een handje geholpen. Tot een werke lijk „ja" of „nee" tegen de hulp aan Indonesië en tot een politieke dis cussie over die vraag is het dan niet gekomen, omdat de bewindsman haar uit de weg is gegaan. Een voorbeeld van dat vooruitschui ven lijkt ook de beslissing van minis ter Pronk dat hoogte van het bedrag dat Nederland heeft via de IGGI nog niet is vastgesteld. De IGGI (Inter gouvernementele groep inzake Indo nesië). waarin een aantal rijke lan den en internationale instelllingen samenwerkt voor de hulp aan Indo nesië. heeft dinsdag en woensdag in Amsterdam vergaderd. Opgeschort De afgelopen jaren was het gebrui kelijk dat alle donorlanden de door hen toegezegde bedragen bekend maakten, maar Nederland heeft die beslissing nu opgeschort. Officieel heet het dat ons land de projecten waar het geld naar toegaat nog met de Indonesische regering wil doorpraten. De toezeggingen zijn al tijd onder voorbehoud gedaan, zo zei Pronk na afloop van de IGGI- bijeenkomst. en het verschil is alleen dat we nu de uiteindelijke beslissing hebben uitgesteld tot na de onder handelingen met Indonesië. Maar, zei de bewindsman erbij, er zullen ^geen nieuwe normen worden aange legd, alleen de procedure is veran derd. Ook heeft deze beslissing vol gens Pronk niets te maken met de beleidsnota over steun aan Indo nesië. Toen enige tijd geleden de bedragen voor de afzonderlijke ontwikke lingslanden. waaraan Nederland hulp geeft, bekend werden gemaakt was Indonesië daar niet bij. Toen heette het en dat was niet zo vreemd dat de hoogte van de steun bekend zou worden gemaakt op de IGGI-conferentie en dat een rapport van de Wereldbank over In donesië moest worden afgewacht. Dat Pronk nu projecten eerst met de Indonesische regering wil doorpra ten. zodat ook om een door hem geliefde uitdrukking te gebruiken onderliggende groepen aan de bak komen, is goed. In het verleden zijn teveel ontwikkelingsgelden besteed ten gunste van groepen die het toch al redelijk hadden en niet voor de mensen die om steun het hardst verlegen zaten. Pronk wekt de in druk dat de enige reden voor het opschorten het ten goede laten ko men van de hulp aan de armsten in Indonesië is. Lijfsbehoud Maar er is ook een adere reden te vermoeden waarom de bewindsman het besluit over de gelden via de IGGI heeft uitgesteld. Een groot deel van zijn PvdA achterban heeft grote bezwaren tegen de steun aan Indonesië. Het laatste PvdA congres sprak zich uit voor stopzetting van de hulp. Weliswaar geldt dat voor de volgende kabinets-periode. maar voor minister Pronk moet het toch een teken aan de wand zijn geweest. Nu de beslissing over de steun is opgeschort kan Pronk tot de verkie zingen of tot de formatie van het volgende kabinet zeggen dat hij zich niet heeft vastgelegd op steun aan Indonesië. De minister heeft zichzelf speel ruimte gegeven door aan de ene kant tijdens de IGGI-conferentie te verzekeren dat het bedrag vor 1977/78 in dezelfde orde van grootte zal liggen als de vorige keer (toen 150 miljoen gulden), waarmee de In donesische deelnemers waren tevre den gesteld. Aan de andere kant heeft Pronk de critici van zijn Indo- nesië-beleid de illusie gelaten dat de hulp verminderd kan worden. Als die veronderstelling juist is getuigt zo'n houding eerder van lijfsbehoud dan van politieke moed. Misschien had Pronk er destijd toch beter aan gedaan maar met de billen bloot te komen en duidelijk te ma ken wat zijn houding tegenover de steun aan Indonsië was. Dat had tenminste duidelijkheid geschapen terwijl nu voortdurend onzekerheid bestaat over de mening van de be windsman. En die onzekerheid zal er blijven als de beleidsnota over Indo nesië niet openbaar wordt gemaakt MINISTER Pronk op de conferentie van de Intergouverne mentele Groep Indonesië in gesprek met de voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Nitisastro. en daar ziet het er op het ogenblik als gezegd naar uit. Aanknopingspunt Nu valt uit uitspraken van de minis ter wel iets af te leiden. Tijdens een discussie met prof. Wertheim be streed de bewindsman het door Wertheim van Indonesië geschetste beeld niet. (Wertheim had onder an dere gezegd dat de beperkte vrijla ting van politieke gevangenen slechts schijn is, dat de voedselsitu atie in Indonesië verslechterd is. dat de verschillen tussen arm en rijk groter zijn geworden, dat veel ont wikkelingshulp de mensen niet be reikt door corruptie, dat sinds de Indonesische invasie op Oost-Timor honderdduizend mensen om het le ven zijn gekomen). Maar. zei Pronk, er zijn zowel op regerings- als op lokaal niveau men sen die een aanknopingspunt zijn voor de buitenlandse hulp om die ten goede te laten komen aan de armere bevolkingsgroepen. Bij an dere gelegenheden sprak Pronk ver trouwen uit in de ontwikkeling van Indonesië op lange termijn en be vestigde hij de stelling dat hulp het morele recht op bemoeienis met de binnenlandse situatie (mensenrech ten. politieke gevangenen. Deze en andere uitlatingen geven het idee dat Pronk voorstander is van de hulp aan Indonsië, zij het onder strikte voorwaarden. Als dat zo is had hij het beter kunnen zeggen. Als het niet zo is had hij het ook moeten zeggen. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De directie van het Confectie centrum had het kort geding aange spannen nadat in het buitenland aanslagen waren gepleegd op Chi leense consulaten en nadat in maart een bommelding was binnengeko men voor het consulaat in het Con fectiecentrum. Toen moest de gehe le toren worden ontruimd. Volgens de directie van het Confectie centrum mogen de gehuurde be drijfsruimten alleen worden ge bruikt voor activiteiten in de textiel. De president heeft bepaald, dat de consul van Chili in het Confectie centrum moet beëindigen. Hij moet ervoor zorgen, dat het Chileense consulaat in de telefoongids niet meer op het adres in het Confectie centrum zal worden vermeld. In af wachting van een andere vermel ding in de telefoongids moet via een antwoordapparaat vermeld worden dat adres en telefoonnummer van het Chileense consulaat zijn gewij zigd. Voorts moet binnen veertien dagen aan de daarvoor redelijker wijs in aanmerking komende instan ties de adresverandering worden gemeld. Tenslotte moet elke vermelding van de aanwezigheid van het consulaat in het Confectiecentrum worden verwijderd. Mocht de consul geheel of gedeeltelijk niet aan het vonnis voldoen dan wacht hem een dwangsom van duizend gulden per dag. Ook werd de hij veroordeeld de kosten van het geding van de zijde van het Confectiecentrum te betalen. Beleefde Nederland vorig jaar een vrij warme paas met veel zon in het midden en zuiden, dit jaar laat de temperatuur het er lelijk bij zitten. Het zal een te koud paasweekeinde worden met overwegend middag- temperaturen onder de tien graden en wind hardnekkig uit de richtin gen tussen west en noord. De enige hoop is. dat de zon het weerbeeld bij tijd en wijle nog wat zal opfleuren. Natuurlijk wel de jas meenemen, want de buien, sommige met hagel en sneeuw, zullen ons nog niet ge heel met rust laten. Dat u het paasmenue koud krijgt voorgeschoteld, houdt verband met het op post blijven van een krachtig Oceanisch hogedrukgebied ten wes ten van de Britse eilanden en de aanwezigheid van depressies in oos t-Europa (resp. 1040 en 990 milli- baar). Op de Balkan en in Italië daalde de luchtdruk gisteren vrij nadrukkelijk, wat wees op enige vor deringen van het koufront over mid den-Europa in zuidelijke richting. Zo zal het behalve in het Alpenge bied vermoedelijk ook tot natte en droge sneeuw komen in het noorden van Joegoslavië en Hongarije. Ver der zuidwaarts blijft het weer voor jaarsachtig en zelfs zomers. Wie dus profiteren wil van lekkere paastemperaturen kan het beste in het vliegtuig stappen en naar de volgende gebieden uitwijken: het zuiden van Tsjecho-slowakije en Hongarije met dertien graden, uit gezonderd de noordelijke gebieden. Vrijwel geheel Joegoslavië waar het ook de komende dagen overwegend vriendelijk blijft met temperaturen van tien tot vijftien graden en in het zuiden tot 20, Grieken,and en Tur kije met overwegend zonneschijn en temperatuurmaxima tot 20 graden in de zuidelijke gebieden tot 25 gra den verder landinwaarts. Voorts Ita lië niet uit het oog verliezen met een wisselend bewolkt weertype, wel en kele buien of wat onweer, maar in het zuiden temperaturen van 18 tot 22 graden. Ook de Balearen houden de komende dagen hetzelfde weerty pe. maar in noord-Italië en waarschijnlijk ook op Corsica blijft het wat frisser met dertien-achttien graden. Een overstapje naar Tunesië, Alge rije en Marokko levert maximaal 20 tot 25 graden op en in het binnen land zelfs waarden tot 30 graden. In het oosten is de bewolking wisse lend met plaatselijk buien. In de Alpenlanden zit er sneeuw in de lucht. In zuid-Duitsland komen geen hogere temperaturen voor dan twee a zes graden. Oostenrijk en Zwitserland kennen nogal verschil. In de noordelijke gebieden is er kans op natte en droge sneeuw met tem peraturen van slechts enkele graden boven nul (ook gladde wegen!), in de zuidelijke streken is het wisselend bewolkt met temperaturen tot tien graden. Over Scandinavië hoeft nauwelijks wat gezegd te worden Het is daar pool-kou uit de eerste hand met winterse buiten en *s nachts in de noordelijke gebieden matige tot strenge vorst. Om deze rondgang te besluiten nog even een kijkje in Israël en Libanon: weinig bewolking, geen buien en temperaturen van circa 25 graden, in het binnenland tot boven dertig graden: tropisch. Het eiland Pantel- laria tussen Tunesië en Sicilië was gisterenmiddag één van de warmste Europlekjes op mijn weerkaart met 27 graden. Als wij het oceanische hogedrukge bied nu maar eens konden overplan ten naar oost- of midden-Europa en de depressie naar de oceaan verwij zen, zou het met Pasen aangenamer worden, maar alleen kunnen mijn collega's en ik dat niet be werkstelligen en de paashazen ver tikken het eenvoudig eraan mee te werken. Vandaar voor ons niet an ders dan een koude paas onder een koude put boven de Noordzee met een temperatuur van circa -40 gra den Celsius op ongeveer vijf kilome ter hoogte. Een zich ontwikkelende depressie bij IJsland zal met straffe hoogtewinden wel in hoofdzaak ten westen van ons voorbijgaan zonder bij de grond een wezenlijke tempe- ratuursverhoging te kunnen klaar maken. Eén van de onaangenaamste weer typen werd gistermiddag gerappor teerd door het Zweedse station Bjü- roklubb aan de Bothnische Golf op 64 graden Noorderbreedte: een sneeuwstorm van gemiddeld kracht regen bij een temperatuur van - 8 graden. Weerrapporten vaa (Wieren 17 uur Amsterdam half bow 6 gr Do Bill regenbui 6 gr regenbui Zsr Eclde zwaar bew. fcgr Eindhoven 8 gr Don Heldor half bow 4 gr Rotterdam licht bow. 5 gr Twente hagelbui 4 gr Vhsungrn regenbui 7 gr 7.d Limburg hagelbui 5 gr Aberdeen sneeuwbui 3 gr licht bew 20 gr Barcelona zwaar bew. 16 gr Berlijn regenbui 6 gr Bordeaux 11 gr Brussel half bew 7 gr Frankfort zwaar bew. 0 gr Geneve geheel bew II gr Meilink. half bow 3 gr Innsbruck 9 gr Klagenfurt 13 gr Kopenhagen 1 «r regenbui •2 «r 9 gr 5 «r Luxemburg zwaar bew 6 gr Madrid half bew 17 gr Malaga licht bew. 23 gr Munchen regen 6 gr Nier half bew IS gr Oslo half bew 1 er Part)» zwaar bew 8 gr Rome geheel bew. 18 gr Split zwaar bew. 16 gr Stockholm 2 gr Wenen half bew. IS gr Zurich regen 6 gr Casablanca half bew. 16 t' Mnnboel onbewolkt 16 gr Tunla zwaar bew. 25 gr Hoogwater zaterdag 9 april VUsalngen 6.17-18.44. Haringvlictalulzen 6 4S-I9.11, Rotterdam 8 41-20 59. 8cheveningen 7 31-20 00, IJmuiden 8 15-20 44. Den Helder 12.02-, Harllngen 2.14-14 29. DellzlJI 4 30-16 49 onder redactie van Loes Smit Ook in de lijd van Pieter Bruegel klommen kinderen al graag overal op en in. Tegenwoordig is het niet anders, zij het dan dat een speciaal daarvoor Mbouwd speeltoestel als hier op de foto toen natuurlijk niet voorkwam. Ceen wonder: dit klimrek (op een schoolplein in het Deense Harreslef) is gemaakt van oude autobanden, en over banden en alles waar die aan vastzitten hoefden ze zich in Bruegels tijd nog in geen eeuwen kopzorgen te maken. „Pater Noster Sloeg de koster Zo geweldig op zijn ziel Dat hij van de trappen viel Van de trappen op de stoep Met zijn neus in de paardepoep". Een aftelrijmpje, dat kinderen eeu wen geleden al bij hun spelletjes gebruikten om degene aan te wij zen „die 'm was". Nog zeven van zulke oude aftelrijmpjes zijn te vin den in de brochure „Oude spelen opnieuw gespeeld", een uitgave van de Stichting Jong Nederland in Utrecht. Er zijn de laatste jaren diverse boeken met en over oude kirtderspelletjes verschenen; het laatste was bij ons weten eentje van uitgever Bert Bakker, dat de afbeeldingen en spelregels bij het schilderij „De kinderspelen" van Pieter Bruegel de Oude bevat. Ook in deze brochure van Jong Neder land vind je heel wat van die Brue- gel-spelletjes terug, maar met dit verschil, dat de brochure maar on geveer een derde kost van de prijs van het boek (het is natuurlijk ook lang niet zo compleet met z'n 44 paginaatjes) en dat die brochure bovendien nog veel andere spellet jes noemt, waaronder de 'Vlaamse spreekwoorden' van Bruegel en een nagetekende weergave, waarbij be kende en onbekende spreekwoor den geraden kunnen worden. Ooit gehoord bijvoorbeeld van „een ei in het nest laten", „onder de bezem getrouwd", „een aal bij de staart hebben" of „paardekeutels zijn geen vijgen?" Van de spelletjes noemen we pandverbeuren, zaklopen, kussen gevecht, vos kom uitje hol. Anneke Tanneke Toverheks, twee em mertjes water halen. Allemaal groepsspelletjes dus. en daarvoor is de brochure dan ook geschreven (door Ton de Jong) en getekend (Casper Staal). In princi pe is hij samengesteld als hulpmid del voor leidsters en leiders in va kantiekamp en helptstiers bij ande re vakantie-activiteiten met kinde ren. Daarom staan er ook instruc ties in voor zulke leiddingevende personen, en achterop nog een lijstje van andere uitgaven die hun in hun werk van pas kunnen komen. Dat betekent overigens niet, dat de brochure niet handig zou zijn voor allen die zich buiten dit 'vakantie vak' bewegen. De uitgever vindt het boekje „bruikbaar voor al dege nen die op een of andere wijze spelenderwijs met kinderen willen omgaan", en dat kunnen dus netzo goed moeders zijn die een druk verjaardagspartijtje van hun kind voor de boeg hebben. Iedereen kan de brochure betstellen door 5,90 over te maken op postgiro 345945 ten name van de Stichting Jong Nederland. Utrecht, met vermel ding „Oude spelen opnieuw ge speeld-A". Verkeersopstoppingen zijn zo oud als de weg naar Rome, en ook zo oud als de wegen in het oude Rome. Letterlijk, want in het blad AOW („Allen Op Weg", contactorgaan voor de ouderen van gereformeerd Diemen, Watergraafsmeer en Bijl mer) lazen we dit bericht: „Hoe nodig het is dat het verkeerspro bleem wordt opgelost, bleek heden morgen opnieuw. Toen een der se natoren zich in zijn draagstoel naar het forum wenste te begeven, was in de Vicus Tuscus het gedrang zo groot, dat de slaven die vooropgin gen om baan te maken, op krachti ge wijze van hun ellebogen gebruik moesten maken. Daardoor kwa men vele voorbijgangers in de knel. Dat kostte het leven aan een man van middelbare leeftijd, blijkbaar een Phrygische slaaf. Welke heer deze schade lijdt is nog niet be kend. Het lijk is nog niet wegge ruimd". Dit bericht zou samen met andere mededelingen in het Jaar van Christus' geboorte op de Romeinse aanplakborden verschenen zijn - volgens AOW dan. In een ander nummer van hetzelfde AOW vertelt dr J. G. Geertsen een aardige wetenswaardigheid om zelf uit te proberen: „Als u de toppen van uw vingers tegen elkaar legt en de middelvingers laat zakken, zo dat ze als het ware een brug vor men. dan kunt u alle vingers van elkaar krijgen, de duimen, de wijs vingers. de pinken. Alleen de ringvingers kunt u niet van elkaar krijgen. Ra, ra, hoe komt dat? Dat was een vraag die ons als studenten werd voorgelegd. Het komt door dat alle vingers tweemaal zoveel .strekkers' hebben, dus spieren waarmee we onze vingers recht kunnen maken, als de vierde". Als er in Oostenrijk iéts belangrijk is, dan is dat wel de titulatuur. Net als in Duitsland staan ze er zoge zegd op hun strepen. Het ls daar dan ook beslist niet voldoende om iemands achternaam te kennen, voor je 'm aanspreekt móet je ie mands titel weten, wil Je hem niet gevoelig op zijn ijdele hart trappen De Oostenrijker die zich eenmaal Herr (een enkele keer ook Frau) Doktor, Herr Professor. Herr Hof rat of Herr Kommerzialrat mag noemen —titels die of door promo ties verdiend of als eretitel door de overheid verleend zijn heeft zichtbaar iets bereikt in het leven. Die mag zich tot de betere kringen rekenen en zal dat altijd, tot in lengte van dagen, op z'n visitekaar tje tot uitdrukking laten komen. Geslaagde zakenlieden kunnen het bijvoorbeeld tot „Kommerzialrat" brengen, wat hun een bijzonder aanzien verschaft. Professoren vind Je er in alle mogelijke soorten. Natuurlijks aan de universiteiten en hogescholen, maar ook onder vooraanstaande journalisten, to neelspelers en cabaretiersi die kre gen hun titel als onderscheiding, omdat ze op hun vakgebied bijzon dere prestaties geleverd hebben. In elk geval voelen al die titeldragers zich een elitegroep en ze moeten dan ook tot in het diepst van ziel geschokt geweest zijn. toen on langs de jongste (37-jarige) „Kom merzialrat" van het land gearres teerd werd, beschuldigd van heling van gestolen kunstwerken. Een on voorstelbare blamage voor deze „betere kringen waar men dan ook ijverig zocht naar feiten die de bittere pil konden vergulden En dat lukte. Men ontdekte dat de heler toch geen 100 procent pure Kommerzialrat geweest was. maar een ambtenaar bij het bureau voor de statistiek; daar mogen bepaalde functionarissen zich Kommerzial rat noemen met een hele lange toe voeging van wat ze er uitvoeren. Niet echt dus. De ware titelhouders haalden opgelucht adem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5