Dagbladpers aan de beterende hand Ziekteverzuim bij Van Gelder gestegen RSV vraagt overheidssteun Resultaat Estel duidelijk slechter Bij Enka 200 arbeidsplaatsen gered ranten zijn conjuncturele inzinking van 1973 te boven Verkoop cosmetica zal gelijk blijven Onzekerheid over toekomst Ook eerste kwartaal ongunstig Kant-en-klaarproject van 250 miljoen HVA betrokken bij bouw suikerfabriek in Ivoorkust Geen garanties dat verdere sanering uitblijft Koop Gevato gaat niet door Licht herstel in chemische industrie fllJDAG 8 APRIL 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/KwartetPSi9-RH23 I Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In tegenstelling tot vorige jaren is 1976 voor de dagbladpers in economisch opzicht bevredigend geweest. Hoewel de kostenstijging vorig jaar ongeveer tien procent bedroeg, kon het rendement worden verbeterd door verruiming van de inkomsten met meer dan dertien procent. Bijna negen procent I hoger lagen de inkomsten uit abonnementen en losse verkoop van kranten. De inkomsten uit advertenties na men met bijna zeventien percent toe. Deze gegevens heeft de Vereni ging De Nederlandse Dagbladpers J (NDP) in het Jaarverslag gepubli ceerd. De NDP noemt de rendementsverbe- I tering in 1976 in belangrijke mat* conjunctureel. De dagbladen zullen dan ook moeten blijven streven naar een terugdringen van hun con junctuurgevoeligheid. Het streven van vooral zwakkere dagbladen moet er dan ook op gericht blijven een evenwichtiger verhouding te ver krijgen tussen de inkomsten uit abonnementen en die uit de adver tentiesector. In 1976 was de verhou ding abonnementen/advertenties 43:57; in 1975 was dat 44:56. Opmerkelijk Met de verbetering van het rende ment is de dagbladpers de con juncturele inzinking sinds 1973 te boven gekomen. Opmerkelijk was dat voor het eerst sinds zeven Jaar de totale betaalde oplage van de kran- DEN HAAG Er zijn geen aanwij- zigingen dat de Nederlandse cosme- ticamarkt in 1977 een ander totaal beeld te zien zal geven dan in 1976, toen deze markt stabiel was. De verwachting is wederom een stabiel volume, waarbij de omzet in geld een stijging van gemiddeld acht pro cent niet te boven zal gaan. De verkoop van de duurdere artike len zal groeien, omdat de drogisterij en de parfumeriebranche zich meer en meer zullen gaan toeleggen op de kwalitatief betere artikelen, aldus het jaarverslag van MEPACIS, de Algemene Vereniging van Fabrikan ten. Importeur. Alleen vertegen woordigers en Agenten in de Parfu merie, Cosmetische- en Toiletartike lenbranche. Door verbetering van de inkomens in de lagere inkomensgroepen, vol gens MEPACOS de grootste gebrui kers van cosmetica, laat het zich aanzien, dat er kwaliteitsbewuster zal worden gekocht. ten even snel steeg als het aantal huishoudens. De NDP vermoedt dat er weer meer kranten zijn verkocht als gevolg van de stabilisering van de abonnementsprijzen. „BIJ veelvuldige verhogingen blijken abonnementsprijzen toch prijsge voeliger dan aanvankelijk werd aan genomen en neemt het samenlezen van kranten kennelijk toe." De totale betaalde oplage (die eind 1976 was gestegen met 1.7 procent) ontwikkelde zich niet voor alle cate gorieën in gelijke mate. De landelij ke bladen gingen in oplage 0,3 pet achteruit, hetgeen werd veroorzaakt door een daling bij de landelijke avondbladen met 4,7 procent en een oplagestijging bij de landelijke och tendbladen van 1,6 procent. De regionale bladen zagen hun opla ge roet 3,1 procent omhooggaan. Ge middeld nam de omvang van de dagbladen toe met 2,5 procent tot 24,5 pagina's per krant, waarvan 56 redactionele pagina's Waren. Het NDP-jaarverslag meldt, dat het moeilijk blijft dat de overheid de dagbladen niet toestaat zelf de ver deling van de prijsverhogingen over abonnementen- en advertentiesec tor te bepalen. De dagbladuitgevers betreuren het ook, dat er bij het ministerie van CRM weinig bereidheid bestaat om de dagbladpers als direct belangheb bende te betrekken bij de bepaling van het overheidsbeleid voor deze bedrijfstak. Integendeel, minister Van Doorn (CRM) vindt inspraak maar lastig, aldus de NDP, en pro beert deze zelfs terug te dringen. Nadelen Dat was bijvoorbeeld het geval bij de voorbereiding van de in de mediano ta voorgestelde advertentiecompen satieregeling door het Bedrijfsfonds voor de Pers. Hierdoor zouden aan toonbare structurele nadelen in de onderlinge concurrentiepostie van de dagbladen wat kunnen worden geëgaliseerd. Het fonds voor steunmaatregelen aan de pers bedraagt 19,5 miljoen gulden zonder dat tot nu toe is aan gegeven hoe dit bedrag kan worden besteed. Het gevolg is geweest dat de dagbla den tegen aanzienlijke kosten een eigen onderzoek hebben moeten la ten verrichten, omdat gevreesd wordt voor een onuitvoerbaar of on bevredigend werkende compensatie regeling. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat er inderdaad een aantal niet- beïnvloedbare factoren zijn die op de rentabiliteit van sommige bladen ne gatief inwerken. Met name is zo'n factor een te geringe spreidings dichtheid of een te laag advertentie volume in relatie tot de oplage Kritiek heeft de NDP ook op het voornemen van de minister van CRM om de Persraad samen te voe gen met het Bedrijfsfonds voor de Pers en het plan om de Reclameraad de bevoegdheid te ontnemen de ta rieven voor etherreclame goed te keuren. Voorts verzette de minister zich niet tegen de zeer sterke stijging van de PTT-dagbladtarieven die in twee jaar meer dan verdubbeld zijn. Juist de geprofileerde, kleine dagbladen worden daar het meest door ge troffen Redactiestatuut De NDP herinnert er aan, dat na jaren onderhandelen overeenstem ming is bereikt over het model redactiestatuut. Daarmee is Neder land het eerste land, waar de organi saties van dagbladuitgevers en van redacties gemeenschappelijk een vi sie hebben ontwikkeld op de orde ning van bevoegdheden en ver antwoordelijkheden in journalistie ke aangelegenheden Daarmee is ook het belang erkend van een vrije en onafhankelijke nieuwsvoorziening. De NDP wijst in dit verband op de stakingen bij een aantal dagbladen. Zij werpt de vraag op of er in Nederland, evenals in Zweden, een afspraak moet komen tussen vakbonden, dat er bij dagbla den niet zal worden gestaakt De NDP acht het bedenkelijk dat de Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ) acties heeft willen steu nen die de inwilliging van materiële eisen ten doel hadden en die uitgere kend de informatievoorziening rela tief het sterkst hebben getroffen, al dus het jaarverslag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De toegenomen onzekerheid over de toekomst, blijkt van invloed op het ziekteverzuim onder het personeel van Van Gelder Papier Vorig jaar steeg het afwezig-zijn wegens ziekte tot 10.8 procent, waarmee het ziekteverzuim boven het landelijk gemiddelde (9 procent voor mannen en 11 procent voor vrouwen) kwam te liggen Deze cartoon is afkomstig uit het jaarverslag 1976 van de Vereniging Neder landse Dagbladpers. In het jaarverslag over 1976 herhaalt de raad van bestuur zich gedwongen te voelen „ingrijpende structuurver anderingen" in te voeren, waarmee ongeveer 1.100 arbeidsplaatsen zul len verdwijnen. Over deze plannen wordt overigens nog met de vakbon den onderhandeld Vervolgens merkt de raad van bestuur op dat. gezien de onzekerheden, het niet ver antwoord is op dit moment ander dan een aanzienlijk verlies voor 1977 te voorspellen Groter verlies Intussen werd in 1976 (evenals in 1975) verlies geleden; in totaal 37.7 iwas 25.2) miljoen. Het verlies in 1976 was. ondanks een bijna tien procent grotere omzet, hoger dan aanvankelijk werd verwacht Als oorzaken worden genoemd het slecht blijven van de papiermarkt, de overcapaciteit in houtvrij onge streken papier en in verpakkingspa pier en tengevolge hiervan een te laag prijspeil. ROTTERDAM Rijn-Schelde-Verolme overlegt met de overheid over financiële steun ter versterking van de vermogenspositie. De gedachten gaan uit naar een grote lening, zei ir. A Stikker, de voorzitter van de raad van bestuur tijdens een toelichting op het jaarverslag. Zijns inziens zal op zeer korte termijn een beslissing worden verwacht. Op de jaarvergadering (25 april) zouden dan mededelingen kunnen worden gedaan. RSV klopt aan de deur van de over heid omdat het bestuur van mening is dat het eigen vermogen niet on evenredig verder mag worden aange sproken door verliezen op sc heepsbouworders. Het scheepsbouwconcern wijst erop. dat het zich in de afgelopen jaren enor me offers heeft getroost in de orde van 250 miljoen gulden voor grote tankers en 100 miljoen gulden voor verliesgevende scheepsbouworders 'voor 1977 en 1978. Negatief resultaat In 1977 zullen de resultaten door de nog slechte markt voor scheepsbouw en scheepsreparatie, plus de kosten van capaciteitsaanpassingen nog sterk negatief uitvallen De voor 1977 uitgewerkte capaciteitsplan ning houdt in dat een aanvullende vermindering van 2.000 arbeids plaatsen moet worden bereikt, zo staat in het jaarverslag. Daarnaast wordt overwogen de capaciteit van de divisies scheepsbouw en offshore nog verder te reduceren. Hiermee zouden in eerste instantie nogmaals ongeveer 1700 arbeidsplaatsen in het geding zijn. RSV gaat er hierbij van uit. dat met behulp van de overheid de resterende capaciteit kan worden bezet. Voorts zal door enige structurele problemen in enkele andere divisies de capaciteit met nog rond 300 ar beidsplaatsen moeten worden be perkt. Deze extra capaciteltsver mindering met 2.000 arbeidsplaat sen moet in 1978 zijn beslag hebben gekregen, aldus RSV in het jaarver slag. In Nederland werkten bij RSV in 1975 26.500 man eigen en 3.100 man geleend personeel Eind 1978 zal dit aantal met ongeveer 6.000 man moeten zijn gedaald Hoewel deze capaciteitsaanpassing niet altijd geruisloos zal kunnen ver lopen streeft de Raad van Bestuur er naar in de eerste plaats de geleen de krachten af te stoten Wijzigingen Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Overeen komstig de algemene ontwik keling in de Europese staalin dustrie, heeft het bedrijsresul taat van Estel (Hoesch- Hoogovens) in het laatste kwartaal van 1976 een duidelij ke verslechtering te zien gege ven. De resultaten over het eerste kwartaal van 1977 zijn (ook) ongunstig uitgevallen. Dit heeft het staalconcern gis teren laten weten. Het bedrijfsresultaat (het resultaat vóór Interest, baten uit deelnemin gen, buitengewone baten en lasten en belastingen), dat ln het derde kwartaal nog een „plus" te zien gaf van 67.1 miljoen, daalde naar 12.3 miljoen verlies Dank zij een buitengewone bate van bijna 100 miljoen wegens de bij Hoesch uitgevoerde inventarisatie van de Festwertgegensténde, wer den de boeken over het vierde kwar taal toch nog met een nettowinst van 25.2 miljoen afgesloten tegeno ver een nettowinst van 14.0 miljoen in het derde kwartaal van 1976 en een nettoverlies van 92.1 miljoen ln het vierde kwartaal van 1975. Hiermee kwam het nettoverlies van Estel over geheel 1976 uit op 69.0 miljoen tegenover een nettoverlies in 1975 van 201.9 miljoen Ten aanzien van de bovengenoemde Festwertgegenstfinde wordt opge merkt, dat dit een inventarisatie is op grond van in de Bondsrepubliek geldende handels- en fiscaalrechte lij ke voorschriften. Het betreft het periodiek opnieuw vaststellen van de vaste balanswaar- de van een aantal bedrijfsmiddelen, zoals reservedelen en bedrijfs- en kantoorinventaris. De aldus onstane bijzondere bate was groter dan was verwacht, zo wordt hieraan toege voegd. Staalsector De daling van het bedrijfsresultaat ln het vierde kwartaal vorig Jaar werd veroorzaakt door de opnieuw verslechterde situatie in de staalsec tor en de hiermee samenhangende onderbezettlngsverliezen en daling van de verkoop van walserijpro- d uk ten. In het eerste kwartaal van dit Jaar ls de afzet verder gedaald, ls (daarmee samenhangend) de produktle ver minderd en zijn bovendien de opbrengstprijzen van staalproduk- ten teruggelopen Uit het resultatenoverzlcht blijkt, dat de verliezen bij Estel niet alleen beperkt zijn gebleven dank zij bui tengewone baten, maar ook door het vrijvallen van belastingvoorzie ningen. Directeur schenkt een miljoen aan personeel (150 man) TERBORG Alle 150 werkne mers van een metaalwarenfa- briek in Terborg (Gld) krijgen binnenkort een miljoen gulden te verdelen. Het geld is af komstig uit het privévermogen van directeur S. Kaak, die dit gebaar maakt ter gelegenheid van zijn veertigjarige dir'ec- teursjubileum. Voordat het zo ver is, moeten eerst nogal wat moeilijkheden met de belasting uit de weg worden geruimd. De fiscus namelijk merkt de bijna zevenduizend gulden, die elke werknemer krijgt aan als in komsten en die zijn belastbaar. HVA verdiende in 1976 netto 2,2 (8,2) miljoen. De winst werd geheel met het buiten Ethiopië aanwezige vermogen behaald, voornamelijk door handelszaken en de managements- en consul- tancy-acti viteiten KLUIVER wil evenals vorig jaar 3.60 contant uitkeren. Desgewenst kan 0.90 (was 1,80 worden gekre gen) plus een aandeel per 25 oude (was 1:40). Het in maart gegeven bonusaandeel is medegerechtigd tot het dividend over 1976. De netto winst steeg zoals al eerder meege deeld met 18 procent tot 13,1 miljoen. Op grond van het bescheiden resul taat wordt het dividend, evenals vo rig jaar, gepasseerd De resultaten over de eerste maanden van 1977 zijn zowel wat betreft handelszaken als management en consultancy en de chemische industrie beter dan in de vergelijkbare periode voot 1976. De achterstallige dividenden, die HVA dit jaar uit Ethiopië hoopt te ontvan gen. zullen naar verwachting van be perkte omvang zijn. Van Ethiopië is nog geen uitsluitsel gekregen over een vergoeding voor de overgenomen HVA- sulkerfabrieken in dat land. Vermoe delijk behoudt HVA een minderheid van 30 procent in de dochter HVA-E- thioplë en 7 procent in Metahara Het bestuur verwacht wel dat een nauwe band met Ehtioplë blijft be staan door het leveren van allerlei diensten. HVA zal nauw betrokken worden bij de bouw in Ivoorkust van een suiker fabriek met een dagcapaciteit van 4 .000 ton riet. Het is een zg. „kant-en klaar" tof „turn key") project Ate liers Beiges Reünies (ABR) in Brus sel zal de fabriek leveren en HVA gaat het geheel met alle daarbij ho rende gebouwen en civieltechnische werken, opbouwen. Het aandeel van HVA in de totale projectkosten be draagt ca. 250 miljoen waarvan 70 procent op vaste prijsbasis met prijs herzieningsclausules en de rest op ,.cost-plus"-basls. De ABN en de Ge nerale Bankmaatschapplj in Brussel verstrekken Ivoorkust een lening voor de financiering. De coördinatie van het hele project en de opleiding van het personeel zijn ook in handen van HVA Intussen zal het produktenpakket zich zonder twijfel wijzigen. Als po sitieve factoren ziet het RSV- bestuur de kansen voor maritieme projecten, opdrachten uit ontwikke lingslanden en het bouwen in series Op langere termijn kan worden ge dacht aan schepen om aardgas te transporteren RSV is in staat om dergelijke schepen te bouwen, maar een eventueel begin hiermee kan niet binnen 3 a 4 jaar tegemoet worden gezien Juist dezer dagen heeft De Schelde in Vlissingen, een dochter van RSV opdracht ontvangen voor de leve ring van 22 stoomketels met een totale capaciteit van rond 2800 ton stoom per uur. De ketels zullen wor den geïnstalleerd in de tweede tranche van de aardagsinstallatie in Arzew in Algerije. Deze installatie dient voor het vloeibaar maken van Algerijns aardgas dat wordt geëx porteerd naar diverse landen in de wereld. Met de opdracht is een be drag gemoeid van ca 60 min RSV leed vorig jaar. voor de eerste maal in haar bestaan, een netto ver lies van 34 miljoen gulden tegen een winst van 50,3 miljoen in 1975 Het dividend wordt gepasseerd. De om zet aan derden liep in het verslag jaar terug van 3.6 naar 3 miljard gulden De orderportefeuille was eind 1976 6.1 miljard gulden tegen 6.6 miljard eind 1975 Het perso neelsbestand verminderde ln 1976 met bijna 2.000 man BAM Holding stelt een onveran derd dividend voor van f 5.50 De winst bleef praktisch gelijk 3.29 iwas 3,27) miljoen. De omzet steeg van 330 tot 370 miljoen ADM Amsterdamsche Droogdok Maatschappij) heeft ln 1976 1,8 mil joen verdiend nadat in 1975 4,5 miljoen was' verloren. Voor herstruc turering is een extra voorziening van 3 miljoen gevormd. Hierdoor en door het verlies in 1975 wordt het dividend weer gepasseerd De resultaten van Estel over geheel 1976 en 1975 zijn als volgt geweest: In miljoenen guldens omzet bedrijfsresultaat baten uit deelneming interest (saldo) buitengewone baten en lasten (saldo) resultaat voorbelasting belastingen op het resultaat netto resultaat produktie (x 1.000 ton) ruwijzer ruwstaal walserijprodukten (geconsolideerd) 1976 1976 9.309,9 8.430,7 - 84,3 - 371.2 39,5 67,2 - 255,4 158,4 152,8 68,3 - 147,4 - 394,1 4- 78.4 4-192,2 - 69.- - 201,9 8.035 7.479 10.376 9620 8.501 7.799 ARNHEM De vakorganisa ties en de leiding van Enka- Glanzstoff hebben gisteren overeenstemming bereikt over de ln november aangekondigde aanvullende saneringsmaatre gelen. Een intern onderzoek bij Enka heeft uitgewezen, dat vooralsnog kan worden volstaan met een vermindering van 400 arbeidsplaatsen ln de indirecte sector. Aanvankelijk werd uitgegaan van een ver mindering met 600 arbeids plaatsen. Voorts ls besloten dat het verede- lingsbedrijf ln Emmer-Compascuum (315 man) niet op 1 Januari 1978. maar al op 1 augustus van dit jaar dichtgaat. De overplaatsing van het personeel naar het Enka-bedrijf ln Emmen zal geen problemen opleve ren Overeenstemming werd ook be reikt over de inkrimping van het Enka-bedrijf in Breda met 110 mensen. „Wij kunnen niet met tevreden heidsbetuigingen komen. Tóch is ons gebleken, dat de gesprekken met Enka anders verlopen dan vroeger Enka is bereid naar de vakbonden te luisteren", zo verklaarde de heer J de Jong van de Industriebond NW na afloop van de onderhandelingen. Beter De bonden hebben niet de garantie gekregen, dat nieuwe saneringen en reorganisaties bij Enka, het Europe se vezelbedrijf van Akzo, in de toe komst zullen uitblijven. Enka heeft thans geen plannen in de la. De verwachting is, dat de eerder uitge voerde en nu uit te voeren sanerin gen voldoende zijn voor de komende paar jaar. aldus mr D. Sorgdrager. plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Enka- Glanzstoff Volgens hem zal opnieuw met de vakbonden overleg worden geopend als mocht blijken, dat de verminde ring van 400 plaatsen in de overhead- sector administratief personeel on voldoende zou blijken te zijn. Ruim de helft van deze vermindering vindt plaats in Arnhem. De bonden willen dat vooral, voor het research- personeel een om- of herscholings programma wordt opgesteld en dat aan de overheid steun wordt ge vraagd bij de verdere ontwikkeling van een nieuw produkt. Overeind Akzo en Enka zien geen mogelijkhe den de vestiging ln Breda, waar 780 arbeidsplaatsen zullen overblijven, te versterken. „We zullen moeten proberen Breda overeind houden", aldus mr Sorgdrager De afvloeiing van de 110 personeelsleden daar zal niet met gedwongen ontslagen ge paard gaan Het uitgangspunt bij de vervroegde sluiting van het bedrijf in Emmer- Compascuum is het voorkomen van gedwongen ontslagen Het grootste deel van het personeel kan een plaats krijgen in het bedrijf ln Em men, dat tijdelijk "boven de sterkte" zal moeten werken Door de ver vroegde sluiting zullen de problemen bij het Duitse Enka-bedrijf in Kelsterbach dat zich "in allerlei bochten moet wringen" om te kun nen blijven leveren aan Emmer Compascuum, zijn afgelopen Het bedrijf in Kelsterbach ligt nu bijna geheel stil. Veel van het personeel kon werk vinden in de autofabrieken in die plaats Duitsland Ook de produktie in het Duitse Obernburg van de zogenaamde ny lon 6.6-garens is gestaakt. Belde on dernemingen leverden deze kousen garens aan Emmer-Compascuum waar de garens werden bewerkt Zo als gemeld, besloot Enka zich stapsgewijs uit de sector kousenga rens terug te trekken De aanvullen de saneringen betekenen voor de Duitse bedrijven een vermindering van ongeveer 2 000 arbeidsplaatsen Volgende week zal de centrale onder nemingsraad van Enka-Glanzstoff advies moeten uitbrengen over de aanvullende saneringen Daarna kan met de uitvoering van de maatrege len een begin worden gemaakt Gezien de ernstig verliesgevende si tuatie in enkele delen van de papier divisie en de zwakke positie van de verpakkingsdivisie, alsmede de snel verslechterde financiële positie, wordt het noodzakelijk genoemd de herstructurering waarmee het concern al geleidelijk was begonnen versneld uit te voeren De plannen zijn om daarmee op 1 juli te beginnen, hetgeen uiteindelijk 1.100 van de 5.660 werknemers hun baan zal kosten Deze mensen (voor namelijk in de fabrieken in Apel doorn en Rotterdam) zullen worden ontslagen, los van de vraag of de onderhandelingen met een buiten lands bedrijf over een vorm van sa menwerking voor de wltpapieria brieken in Wapenveld en Velzen met succes worden afgesloten ..We gaan ervan uit, dat die samenwerking doorgaat", aldus een woordvoerder van Van Gelder. „Mocht die samen werking niet doorgaan, dan ontstaat een totaal nieuwe situatie, waarop we ons dan moeten gaan beraden" zo voegt hij hieraan toe Het blijkt dat de gesprekspartner een cellulose-leverancier is. en dat het resultaat van de onderhandelin gen mogelijk pas tegen heleinde van dit jaar te verwachten is UTRECHT De werknemers van Gevato/Zadelhoff zijn vastbesloten de vestigingen in Driebergen en Doetinchem open te houden, ook nu de heren C. Homburg en C. Min- jon na zeven weken onderhan delen hebben afgehaakt als mogelijke kopers van de on derneming. De ondernemingsraad van Gevato- Zadelhoff heeft zich achter het ..overlevingsplan personeel" ge schaard, dat beoogt de voortzetting van Gevato mogelijk te maken en daarmee de werkgelegenheid te handhaven i Dit blijkt uit de „Gevatograal het. blad van de werknemers dat bijna dagelijks is verschenen, sinds het Deense moederconcern Plumrose bekendmaakte de Nederlandse ves tigingen te willen sluiten Alle werknemers zouden daardoor op straat komen te staan. Plumrose had al een collectieve ontslag aanvraag aangemeld Een week of zes geleden dienden de heren Minjon en Homburg zich aan als kopers en het zag er naar uit dal de onderhandelingen daarover met succes zouden worden afgesloten Volgens de .Gevatograaf" gaat dat echter niet door. omdat tot nu toe geen overeenstemming is bereikt met de banken. Dit betekent vol gens de werknemers, dat de aanvul lende regeringssteun, die pas na een overeenkomst met een bank zou worden gegeven, in de lucht komt te hangen De ondernemingsraad van Gevato laat zich echter niet uit het veld slaan. Men is van plan een ..specia listisch team te vormen, dat zich met de overlevingskansen van de onderneming bezig moet houden In dit kader vraagt de ondernemings raad aan Plumrose om het geld. dat dit concern oorspronkelijk had be stemd voor afvloeiingen en dergelij ke beschikbaar te stellen voor het behoud van Gevato Iets lagere winst bij Nat. Investeringsbank DEN HAAG De winst ter verde ling van de Nationale Investerings- bank heeft vorig jaar 8,34 min be dragen tegen 8.36 ln 1975 Voorge steld wordt, een onverander divi dend per aandeel B van nominaal 1000 van 4.5 pet Hetzelfde geldt voor de aandelen A. die in handen zijn van de staat De Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden had vo ng jaar een onveranderd batig saldo van 67 000 Dit moet worden ge zien als een aanvaardbaar te achten vergoeding voor het door de moe dermaatschappij in de ven nootschap gestoken kapitaal en wordt aan haar uitgekeerd, zo blijkt uit het jaarverslag DEN HAAG In februari heeft zich in de gehele chemische industrie een lichte verbetering van de con junctuur voorgedaan Dit blijkt uit de maandelijkse conjunctuurtest van het CB8 voor deze bedrijfstak De voorraadpositie is verbeterd en de orders zijn toegenomen Een groeiend aantal ondernemingen ver wacht dat de bedrijvigheid in de komende drie maanden zal stijgen In januari nam de bedrijvigheid ui de industrie nog voor per saldo 14 procent van de bedrijven af, in fe bruari bleef de produktie gelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23