levanche Maertens ;eer overtuigend u Pfrommer: overtuigd van betere prestaties Volleybalsters in finalegroep. Wiersma kan damtitel haast niet ontgaan aalse Pijl nieuwe triomf Straffen KNVB Petrosjan: 'Zwak gespeeld' Wagenaar leidt in EK beroepspikeurs Selectie voor hockeyteam „We hebben dit seizoen een jaar achter gelegen op de Noren" RTEPAG 8 APRIL 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS15-RH21 Dr Johan Woldendorp RVIERS Krachtiger had Freddy Maertens nauwelijk kunnen uithalen. Nadat Roger de leminck hem en ook zijn ploegleider Lomme Driessens zondag in de ronde van Vlaanderen van overwinning hadden beroofd, leed het geen twijfel, dat de wereldkampioen de eerste de beste egenheid zou aangrijpen om zich te revancheren. Dat gebeurde gisteren in de Waalse Pijl. De leminck was de enige scherpe speerpunt in deze door de weersomstandigheden macabere issieker. De rest werd 45 kilometer voor het einde tussen Stavelot en Francorchamps f jeclasseerd tot „bestek", dat louter uit botte voorwerpen bestond. t verhaal van de ronde van Vlaan- ^•en ligt nog vers in het geheugen. ^^^ertens reed tot 300 meter voor de Ish op kop en werd toen achter- ild door de uitermate laf koersen- De Vlaeminck. Normaal gespro- n had de Belgische vedette zijn tdgenoot in de eindsprint voorbij pnen streven, maar een fout van jegleider Driessens bestempelde m tot een schichtige coereur. Een paalkunstenaar, die niet mocht nnen, omdat hij van onbevoegde rsonen materiaal had aangeno- »n en daardoor de kans liep gedis- ralificeerd te worden. (ODf?1 die twijfels uit de weg te ruimen. Jl ,d de organisatie gisteren besloten de technische service-verlening 4rik aan banden te leggen. Maer- Ks voelde zich in het bergachtige eelte van België echter te sterk n zich door dat soort zaken te laten leiden. Onder barbaarse omstan- [heden de derde dag voor pasen frd letterlijk tot een witte donder- \g gepromoveerd voelde hij zich een snoek in een vijver vol met trns. De witte berghellingen deer- >n hem niet; de striemende sneeuw- iiien brachten hem niet van zijn uk. Maertens was slechts bezeten in dat ene doel: revanche op hen, je zondag een triomf in.de weg >nden. drager van de regenboogtrui had iarbij geen concurrentie te duch- n van Jan Raas, Nederlands meest Hpmerkelijke professional in het -tog maar pas begonnen wielersei- 7 goen. Door ziekte moest de sterke Seeuw, vorige maand winnaar van 4ilaan-San Remo en tweede in de 7.9Pmloop van het Volk, zich afmel- P 7jen. Aangezien ook Frisols tweede 'topman Luis Ocana niet in staat jvas om aan de start te verschijnen, achtte ploegleider Van Vaerenbergh het verstandiger om zijn gehele [uipe terug te trekken. aafq' -^Desondanks had Nederland lange ^%jd een behoorlijke inbreng in de 6lste editie van de Waalse Pijl. Ger- frie Knetemann en Dieter Thurau, de Duitse Nederlander maakte deel uit van het groepje, dat in de slotkilo- meters een vergeefse jacht op Maer tens ontketende. In een eerdere fase, de beklimming van de Cöte de irgeval, dook Henny Kuiper in de 'oorste gelederen op. Hij aasde toen iet Mare de Meyer en Ludo Peeters ip de leidersplaats, die bij verras- ig bij de onbekende Fransman atrick Perret werd ingenomen. De iloeggenoot van de winnaar van vo- g jaar Joop Zoetemelk, en good old laymond Poulidor nam na 158 kilo- eter koers een voorsprong van bij- anderhalve minuut, maar de ;weede-jaars prof., die onder Lom- le Driessens zijn entree in het be- iepswereldje vierde, kwam kwali- DEN HAAG/ZEIST (ANP) De Graafschap zal in het belangrijke degradatieduel tegen Eindhoven Henk Koenders moeten missen. De middenvelder werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst en kreeg bovendien een boete van 125 gulden. AZ '67 zal het moeten stellen zonder Peter Amtz, die twee wedstrijden vanaf de tribune moet volgen. Hij moet bovendien een boete van 200 gulden betalen. De straffen zijn: A-spelers: FC Dordrecht: A. A. van der Linden een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 75 gulden. FC VW: J. Hermans twee wedstrijden onvoor waardelijk en een boete van 125 gulden. Heerenveen: R. Dols tra twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 100 gulden. C-spe- lers: FC Amsterdam: E. van Aken twee wedstrijden onvoorwaardelijk. FC Den Bosch: A. Aaftink een wed strijd onvoorwaardelijk en een wed strijd voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. De volgende spelers kregen een boe king: A-spelers: H. Veenendaal (Vi tesse), U. Hoekstra (PEC/Zwolle) en P. L. Ehlen (Roda JC). C-spelers: F. Vinke (Veendam), J. Koningstein en H. Brouwers (beiden FC Den Bosch). Roger de Vlaeminck (L.) won het afgelopen weekeinde de Ronde van Vlaanderen op een wijze die zijn landgenoot en wereldkampi oen Freddy Maertens (R.) niet bijzonder aansprak. Maertens nam gisteren in De Waalse Pijl overtuigend revanche. Hij won en De Vlaeminck eindigde slechts als tiende. PARIJS De Russische oud- wereldkampioen schaken Ti- gran Petros jan heeft in een in terview met het Joegosla vische persbureau Tanjug ver klaard zwak gespeeld te heb ben in de tweekamp voor het kandidatentoernooi tegen Vik tor Kortsjnoj. Petrosjan werd zondag in de Italiaanse plaats II Ciocco uitgeschakeld met 5'/j-6'/i. Kortsjnoj plaatste zich voor de halve finales. „Het is deprimerend te weten dat drie Russische grootmeesters (Bo ris Spasski, Lev Poloegajevski en Tigran Petrosjan) tezamen niet meer dan drie van de 36 partijen van hun tegenstan ders hebben kunnen winnen aldus Petrosjan, die Kortsjnoj (twee overwinningen) ge makshalve niet meer meetelt. „Ik heb te voorzichtig gespeeld en had wat meer moeten wa gen," vervolgde Petrosjan. „Kortsjnoj was niet in vorm want hij had lange tijd niet aan toernooien deelgenomen." Joeri Averbach, voorzitter van de Russische schaakbond en van het begin aanwezig in II Ciocco, zei: „Petrosjan heeft te bedeesd gespeeld. Hij heeft geen ogenblik overwicht gehad op zijn tegenstander. Van de vier tweekampen was die ln Italië de meest inspannende. Niet alleen door de complexe politieke problemen maar ook omdat beide spelers al jaren met elkaar overhoop liggen." Kortsjnoj toonde zich bijzon der tevreden over zijn presta ties: „Ik was in feite een onge lijke wedstrijd omdat ik twee jaar uit de roulatie ben ge weest. Petrosjan had aan di verse grote toernooien deelge nomen. Bovendien beschikte hij over een uitgelezen ge zelschap secondanten." Nog maals gevraagd naar zijn be weegredenen om Nederland als verblijfplaats te verkiezen boven de Sovjet Unie zei Kortsjnoj: „Ik heb de Sovjet Unie de rug toegekeerd op het moment waarop ik mijn schaakactiviteiten niet meer kon voortzetten. De politiek speelde ook een rol in mijn tweekamp tegen Anatoli Kar- pov van 1974. Toch was ik wat je noemt een loyale burger. Ik heb nooit anti-Sovjet verkla ringen afgelegd. Ik ben geen dissident. Ik wil alleen maar vrijuit kunnen schaken." AALBORG— Het Nederlandse da mes volleybalteam heeft zich zoals verwacht gemakkelijk geplaatst voor de finalegroep van het toernooi om de lentebeker in Kopenhagen. Nederland won in Aalborg zijn derde en laatste groepswedstrijd Tegen Finland werd het evenals de eerste twee ontmoetingen 3-0. In 46 minu ten werden de setstanden, 15-5,15-8, 15-5 bereikt. Met dë andere groepswinnaars. Zweden, België en waarschijnlijk West-Duitland wordt zaterdag begonnen aan de wedstrij den voor de finalegroep. Hoewel Finland een sterkere indruk maakte dan de vorige tegenstanders Israël en Engeland, was er voor Ne derland geen vuiltje aan de lucht. Trainer coach Van Doorn had slechts een time-out nodig en wel in de tweede set bij de stand 5-6. De kracht van Nederland lag gisteren vooral in de opslag en de harde aanvaL De ploeg had eerder geen enkele moeite de tweede wedstrijd tegen Engeland in winst om te zetten In 37 minuten werd het 3-0 met de setstan den 15-7, 15-6, 15-1. Talner/coach Johan van Doorn had in de wedstrijd tegen Engeland de voorkeur gegeven aan spelver- deelster Eveline van der Laag in plaats van Aukje de Vries. Boven dien speelde Irene Klunder op de plaats van Jos Bakker. Door de bete re setrups kon de Nederlandse aan val meer kracht ontwikkelen. Ook in deze wedstrijd behoefde Van Doorn slechts één time-out aan te vragen. Hij deed dat in de tweede set bij 13-5. toen de Engelse dames vier punten achtereen hadden gemaakt Israël eindigde achter Nederland als tweede ook door een zege van 3-0 (15-10, 15-12. 15-6) op Engeland. De eindstand in groep 2 (achtereenvol gens wedstrijden, punten, sets voor en sets tegen) 1 Nederland J 6 ®-0. 2 Israël J 4-6.3 Finland 3 3 5-7 4 Engeland 3 0 1-0. WIELRENNEN Arlc Hasalnk. de Neder landse wielerkampioen op de weg bij de amateurs, zal morgen ln de Ronde van Meereen ln Zuld-Llmburg zijn rentree ma ken Hassink roakte half februarie vrij ern stig gewond bij een auto-ongeluk ln Tsje- choslowaktje. waar hij met zijn ploeggenoot Leo van Vliet het wlelerselzoen had voorbe reid. De blessures zijn genezen. TENNIS Het Nederlands-Tsjechische koppel Betty Stbve/Martlna Navratllova heelt bij het tennistoernooi In Osaka, waar het damesdubbcl de enige apelsoort is, de halve finale bereikt. In de eerste ronde van dit met 250.000 gulden gedoteerde toernooi versloegen Stbve/Navratilova het Ameri kaanse duo Newberry/Russel met de cijlers 6-2. 6-3 ln de halve finale zullen zij uitkomen tegen het Amerikaanse koppel Klng/Casals, die hun landgenoten Zlegcnfuss'Shaw met 6-1. 6-2 uitschakelden. WATERPOLO Het Nederlandse jeugdwa- terpoloteam heeft in Buasum met 11-5 ge wonnen van Frankrijk. De tussenstanden ln deze wedstrijd ter voorbereiding van het zeslandentoernooi. dat zaterdag in Drach ten begint, waren. 2-1. 1-2. 3-1. 5-1. In het Nederlandse team was Mark Blikslager met drie treffers topscorer. Van der Borst deelt na nederlaag tweede plaats ZEVENAAR. Harm Wiersma en Rob Clerc hebben in de strijd om het Nederlands kampioenschap dammen te Zevenaar in de negende ronde tegen elkaar remise gespeeld. Wiersma heeft met nog twee ronden te spelen een voorsprong van drie punten op Clerc, Van der Borst en Jansen. Harm Wiersma is een stuk dichter bij titelprolongatie gekomen. Zelf speelde hij in een tamme partij remise tegen Rob Clerc, maar zijn naaste concur rent John van der Borst kwam tegen Frank Drost ten val. teit tekort om zijn vluchtpoging in het eindklassement met goud te om randen. Die eer was alleen maar weggelegd voor Freddy de Grote, een we reldkampioen die geen kans laat lig gen om waar te maken, dat hij in 1976 terecht wereldkampioen werd. Die zich in het winterseizoen al ma nifesteerde met drie zesdaagse overwinningen. Die vervolgens de Ronde van Sardinië, de Omloop van het Volk, de Wegwedstrijd Parijs- Nice en de Catalaanse Week op zijn naam bracht. En die op de lastige Ardennen-colletjes op meesterlijke wijze demonstreerde, dat barre trimtochten voor hem geen onmen selijke Zuidpool-expedities meer hoeven te zijn. In een ongebruikelijk verzet zette hij zijn achtervolgers op een onover brugbare en vooral vernederende achterstand. Vernederend, omdat zijn krachtsexplosie slechts enkele minuten in beslag nam. Met name Gerrie Knetemann zocht naar adem om de melodieën uit zijn loftrompet zo fraai mogelijk te laten klinken. „Het is ongelooflijk," merkte de oud-Amsterdammer op, „binnen vijf kilometer nam hij een voorsprong van twee minuten. Hij peerde ieder een uit zijn wiel. Ik knapte af op zo'n demonstratie van pure klasse. Het leek wel alsof ik een dood.vogeltje was." Uitslag: 1. Freddy Maertens (Bel) 224 kilometer ln 5.52.44 (gem. 37,9 km/ u). 2. Francesco Moser (Ita) op 2.50 3 Giuseppe Saroni (Ita). 4. Herman van Sprlngel (Bel). 5. Gerrie Knetemann (Ned). 6 Willy Teirllnck (Bel) op 2.54 7 Walter Planckacrt (Bel. 8 Eddy Merckx (Bel.) 9. Frans Verbeeck (Bel) 10. Roger de Vlaeminck (Beli. 11. Raymond Poulidor (Frai. 12. Ronald de Witte (Bel), allen op 2 54.13. Vandi (Ita) op 2.54. 14 kuiper (Ned). 15. Dierickx (Bel). 16. Fuchs (Zwl). 17 Thurau (Wdl) allen op 2.54. 29. Pronl (Ned). 30. Lubberdlng (Ned). 42 Jan Aling (Ned. MOMARKEN (ANP) De Neder lander Jan Wagenaar heeft gisteren in Momarken (Noo) de leiding geno men in de strijd om het Europees kampioenschap voor beroepspi keurs. In de vier wedstrijden, die onder barre onstandigheden werden gehouden harde wind. tempera tuur van minus 6 graden, baan kort voor begin pas sneeuwvrij werd Wagenaar respectievelijk zesde, der de. eerste en achtste. De Nederlander had het geluk, dat .in de vierde en laatste koers, toen hij met het slechtste paard reed, favo riet Rolf Dautzenberg in de eind sprint werd verslagen door de laag r geklasseerde Paul Martens. De pikeurs moeten nog rijden in Axevalla (Zwe) en Pori (Fin). DEN HAAG Bondscoach Wim van Heumen heeft een voorlopige selectie van 23 spelers voor het nati onale herenhockeyteam samenge steld. Opvallend daarbij is de terug keer van de Amsterdammer Wouter van de Bergh en de Kampong-speler Imbert Jebbink. die het internatio nale hockey feitelijk vaarwel had den gezegd. Voorts maakt ook Ir ving van Nes (tegenwoordig Oranje Zwart) weer deel uit van de selectie. Gisteravond werd op het terrein van Kampong in Utrecht een onderlinge wedstrijd gespeeld om te komen tot een definitieve selectie voor het Ba- tavierentoernooi (het Paasweekein de in Bilthoven). Daar zal het Neder lands elftal op eerste paasdag een wedstrijd spelen tegen een Europees team. De samenstelling van de „grote" se lectie is: Wouter van de Bergh (Amsterdam), Evert van den Bos (Laren), Cees van Buul (Amster dam). Theodoor Doyer (Bloemen- daal). Geert van Eijk (Venlo), Tom van 't Hek (Kampong). Pierre Her mans (Oranje Zwart), Peter van der Horst (Amsterdam). Imbert Jebbink (Kampong). Jack Joosten (MEP). Hans Jorritsma (Amsterdam), Jaap Kooreman (HGC), Hans Kruize (HCKZ). Peter Langenhuysen (MEP). Wouter Leefers (HGC), Paul Leopold (Hattem), Paul Litjens (Kampong), Irving van Nes (Oranje Zwart), Maarten Sikking (Schaer- weyde). Ron en Tim Steens (beiden HCKZ), Karei van der Staak (MEP) en Siem Voermans (Tilburg). Het Nederlandse team zal voorts van 22 tot en met 24 april in Dublin een drietal wedstrijden spelen. Vrij dag 22 april is in het Collegepark het .team van Ierland tegenstander, de dag daarop speelt Nederland aan de London Bridge Road tegen Enge land en zondag moet Schotland wor den bestreden. Dat betekende voor Wiersma een comfortabele voorsprong van drie punten. Met nog twee ronden te spe len. kan hem de overwinning nauwe lijks meer ontgaan. Hij staat nu op het punt het kampioenschap voor de vijfde keer te veroveren. Wiersma en Clerc speelden in een hoog tempo en na twee uur werd remise aangetekend. Hoewel er nog wel veertig zetten mee waren ge moeid, mag men het resultaat wel onder de salonremises rangschik ken. Wiersma ging na afloop snel boodschappen in Zevenaar doen. Van der Borst moet door zijn neder laag tegen Drost de tweede plaats delen met Clerc en Jansen. De Hoensbroeker leverde tegen Drost een strijd om de beheersing van het centrum, maar moest ervaren, dat de Fries strategisch meer in zijn mars had. Toen Van der Borst op een gegeven moment dacht een bepaal de formatie t« maken, forceerde Drost bekwaam schijfwinst en won verdiend. Van Aalten viel moedig aan tegen Jansen, die voordeel probeerde te behalen door een omsingelingsstra tegie. De ex-Jeugdwereldkampioen speelde echter erg sterk, verraste zijn tegenstander met een doorbraak en kreeg een voordelig eindspel. Jan sen wist dat maar met de grootste moeite remise te houden. Hermelink won in een spectaculaire partij van Van de Meerendonk, die een onvol tooide hekstelling als strategie had gekozen. Hermelink kreeg de beste kansen en kon naar de damlijn doorbreken met een voordelig eindspel als resultaat. Lang heeft Van de Meerendonk daarin nog te genstand geboden, maar na zes uur zag hij de mogelijkheden voor een remise niet meer en staakte de strijd. Van Tilborg omsingelde de aan- valsspits van SJoerd Visser en ver raste zijn tegenstander met een bij zonder listige manoeuvre, die de Til- burger aan een flankaanval hielp waartegen Visser geen verweer had. Uitslagen: Harm Wlersma-Rob Clerc 1-1. Frans Herrnellng-Ton van de Meerendonk 2-0. 8Joerd Visser-Ad van Tilborg 0-2, Jannes van de Wil jan de Ruiter 1-1, Frank Drost-John van der Borst 2-0, Hans Jansen-Geert van Aalten 1-1 door Erik Oudshoorn AMERSFOORT Een delegatie van het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) en de Landelijke Technische Commissie (LTC) trachtte gisteravond de brokstukken van een geschonden verhouding tussen schaatscoach Leen Pfrommer en zijn pupillen te lijmen. Het conflict ontstond toen de voltallige kernploeg onder aanvoe ring van Hans van Helden liet doorschemeren geen vertrouwen meer in de kwaliteiten van Pfrommer te koesteren. Een zeker eigenaardige situatie, temeer daar de kernploeg vorig seizoen, toen het ook even mis ging, zich wél en bloc achter Pfrommer schaarde. Lotto In lotto 14 vielen 27 589 prijzen. Inleg: 3 630 927 Prijzenbedrag inclusief de jackpot van de Lente-Lotto, (ƒ68.181.27) in totaal 1 792.871.60. Eerste prijs geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jacpot van Lotto 15 van a s. zondag, het ovenge 4 5 deel wordt ln gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: negen winnaars, die elk bruto 34.092 ontvangen. Derde prijs: 125 winnaars, die elk bruto ƒ3 144 ontvangen. Vierde prijs: 7 510 winnaars, die elk 63 ontvangen. Vijfde prijs: 19.945 winnaars, die elk 24 ontvangen Jackpot voor Lotto 15 van zondag 10 april bedraagt 134 364,57. iSporttoto I I In Toto 14 vielen 1 835 prijzen. Inleg: 708 471. Pnjzenbedrag: 336 523.73 Eerste prijs zes winnaars, die elk bruto ƒ22 434 ontvangen Tweede pnjs 169 winnaars, die elk 497 ont vangen Derde prijs. 1 660 winnaars, die elk 70 ontvangen. Leen Pfrommer was dan ook zeer verbaasd toen hij enkele weken ge leden in een flink (qua oplage dan) Nederlands ochtendblad moest le zen dat Hans van Helden die regel matig giften ontvangt van datzelfde blad binnen de kernploeg een ac tie had ontketend om de sportin- structeur aan de militaire academie de pas af te snijden. Sterk stond Van Helden in deze poging al van meet af aan. Hij wist immers ook dat zelfs als de KNSB partij zou kiezen voor de geplaagde schaatscoach de situatie er tóch nog hopeloos uit zou zien voor Pfrommer. Want in dat geval riskeerde de KNSB dat Hans van Helden en waarschijnlijk ook Piet.Kleine er volgend seizoen definitief de brui aan geven. Daardoor zou Nederland als schaatsland definitief moeten af haken van de wereldtop. Hoewel het ontslag hem derhalve als het zwaard van Damocles boven het hoofd hing was Leen Pfrommer voor het gesprek de rust zelve. „Moet ik ermee stoppen." zei hij nuchter. ..dan heb ik in ieder geval negen fantastische jaren gehad. Ik heb al tijd bijzonder veel plezier aan het schaatsen beleefd en bijna alles be reikt wat mogelijk was. Dat het dit seizoen minder ging is Jammer, maar nog geen reden om het hoofd te buigen." In een bijeenkomst, gisteravond laat die ruim drieëneenhalf uur duurde zijn Leen Pfrommer en de leden van dc allrounders-kernploeg in Amersfoort niet nader tot elkaar ge komen. Om uit de impasse te gera ken, heeft het dagelijks bestuur van de KNSB besloten Leen Pfrommer als coach te handhaven en het insti tuut van de centrale voorbereiding op de grote toernooien af te schaffen. Er wordt geen verdere basis meer geacht voor verdere samenwerking. Dc ver schillende partijen bleven bij hun standpunt. Toch Is het uitblijven van successen op hoog niveau de belangrijkste reden geweest voor de kernploegle den om te rebelleren. Na de re cordwedstrijden in Inzeil ging de schaats voor het eerst scheef. Re cords bleven uit en de rijders arran- Schaatscoach Leen Pfrommer te midden van zijn twee felste opposanten van dit ogenblik. Links Piet Kleine, rechts Hans van Helden. geerden een praatje met Pfrommer om alle ontevreden geluiden in een evaluerend gesprek te kunnen venti leren. Pfrommer: „Frappant is dat Hans van Helden zich in dit soort conversaties veelal afzijdig hield. Hij keek altijd met tevredenheid terug op de geleverde prestaties van het inmiddels voorbije schaatsseizoen. Terwijl juist hij de afgelopen weken een motie van wantrouwen op zak had die mij uit het zadel moest lichten." Terugkomend op de essentie van dat onderhoud in Inzeil vervolgt Pfrom mer: „Er was toen al kritiek op mijn trainingsaanpak. Ik beloofde vol gend seizoen een ander trainingspro gramma samen te stellen. Méér ge baseerd op krachttraining en de kor te afstanden, hetgeen natuurlijk met elkaar verband houdt. In dit opzicht hebben we dit seizoen inderdaad een jaar achter gelegen op de Noren. Hun coach. Josh Tenmann, ontdekte dat je na het werken met gewichten van 140 tot 160 kilo op de korte afstanden nog beter voor de dag kwam. En wij gebruikten hier hal ters van zestig kilo. Ik geef ruiterlijk toe dat het buitenland hier vooruit heeft gelopen. Maar dat kon ook niet anders want wij zijn vorig seizoen pas voor het eerst gestart met krachttrainingen. Nou, dan kan je de jongens niet gelijk aan halters van 150 kilo zetten. Dat moet langzaam worden opgebouwd. We naderen nu de laatste opbouwfase; ik ben er dan ook van overtuigd dat de Neder landse rijders volgend seizoen de zelfde prestaties kunnen leveren als de Noren en de Russen." Dat Is dit seizoen zeker niet het geval geweest. Vooral Plet Kleine, die vo rig jaar nog de wereldtitel én een gouden medaille veroverde, viel na drukkelijk terug. Vandaar waarschijnlijk dat hij zich spontaan aansloot bij Van Helden toen deze zijn anti-Pfrommer campagne startte. De staatscoach over zijn meest teleurstellende pupil: De sprint is voor Kleine nog steeds fnui kend. Hij is een man die makkelijk onder de veertig seconden kan ko men, maar toch een gemiddelde dit seizoen van 41.6 scoorde. Zonder uitschieters. Dat hij die 40-seconden- barrière niet kon doorbreken heeft hem van meet af aan achtervolgd Fysiek kan Piet Kleine alles, maar hij komt gewoon met een instelling aan de start van: ik kan het toch niet. Ja. en zo raak Je die topklasse spoedig kwijt." Piet Kleine is samen met Hans van Helden en andere geïnteresseerden van plan om bij aanblijven van Pfrommer volgend seizoen een alter natieve kernploeg te vormen. Een sponsor is zelfs al bereid gebleken voor hen én een trainer veel geld op tafel te leggen Pfrommer: „Om twee redenen kan dit plan nooit door gaan. Enerzijds zal geen enkele Ne derlandse trainer ze steunen en an derzijds moet elk sponsor-bedrag eerst worden goedgekeurd door de KNSB en gewesten." Aan deze op zich al verwelkte strohalm behoef den de rijders zich gisteravond in ieder geval niet vast te klampen. Een mogelijkheid was wel om de ver dienstelijke schaatscoach voor te stellen als supervisor. In deze functie zou hij de kloof tussen subtop en top kunnen verkleinen. Maar ook de ge westen vormen voor een supervisor braakliggend terrein. Pfrommer over dit plan dat hij wel ooit eens geop perd heeft maar niet echt geambi eerd: „Financieel is het haalbaar, dat weet ik zeker. Maar ln deze kwes tie is het een noodoplossing. John van der Borst: gedeelde tweede plaats Van Tilborg 9 pnr 8 Van der Wal 8 put 9 v»n Aalten. Dc Ruiter cn Visser 7 pnt 12 Van je Meerendonk 5 pnt Analyse door Andreas Kuyken Wil: Frank D(ost Zwart: John van der Borst 1. 32-28, 19-23; 2. 28x19, 14x23; 3. 33-28, 23x32; 4. 37x28, 10-14; 5. 39-33, 16-21; 6. 44-39. 21-26; Hoe ver de voorbereiding van topspe- lers veelal strekt, moge blijken uit het type variant, die TROUW- medewerker en reuzen-doder Frank Drost na afloop uit de doeken deed: i. 14-19; 7. 31-26. 18-22 8. 59-44. 11-16; 9. 41-37, 5-10; 10. 38-32, 10-14; 11. 34-29, 20-24; 12. 29x20. 15x24; 13. 37-31. 21-27; 14. 32x21. 16x27; 15. 40-34. Wit opent veld 38, van vitaal belang om de ontwikkeling 13-18? in de kiem te smoren via 33-29! en bijvoorbeeld 42-38! 15. 12-18?!; 16. 43-38!, 7-12?; 17.^7- 41!!, 1-7; 18. 26-21!, 17x37; 19. 41x11, 18-23; of? 20. 28x17 en als wc even goedwillend over het hoofd zien, dat zwart zich nu nog via 20. 23-29!, 19x28: 24-30. 13-19; 9x16 kan redden, met het logische gevolg 20. 20-18?, 21. 22-16, 21-28; 22. 33x22, 18x27; 23. 46-41, 7-12; 24. 41-37, 12x21; en nu het diep berekende offer 25. 16-11!!!. 6x47 en 26. 37-31!!! en omdat 26. 17-22 0u faalt op 27. 34-29. 24x33: 28. 39x26 rest zwart niets anders dan opgeven! 7. 35-30. 26x37; 8. 41x32, 4-10?!, 9. 30-25 18-23? Een eerste onnauwkeurigheid. Fau- tief is 13-19-23 mist het ontwikkelings schema 8-13, 2-8 enzovoorts. 10. 28x19. 14x23; 11. 25x14, 10x1»; 12. 50-44, 12-18; 13. 46-41, 7-12; 14. 41-37, 5-10; 15. 34-29. 23x34; 16. 40x29. 1-7; 17. 47-41, 17-22; 18. 36-31, 9-14; 19. 41-36, 19-23. Is Johns weifelend optreden aan zijn positie in het klassement te wijten? Dit zal hem in ieder geval gauw opbreken. 20. 44-40, 23x34; 21. 40x29, 14-19; 22. 49-44, 10-14; 23. 45-40, 14-20; 24. 3944. 19-23; 25. 43-39, 13-19?. Vermoedelijk al de beslissende fout! Goed was 11-17 enzovoorts geweest. 26. 31-27!, 22x31; 27. 36x27. Er dreigt 29-24. En op 27 20-24; 28. 29x20. lStf 4 kan al 29. 33-29!; 30. 39x28, 11-17; )1. 40-35! UIT: bijvoorbeeld 31 7.11; 32. 34-29 en 35-30!, 28-22, 32x14 enso- voorts. 27 .19-24 28. 27-22!. 18x27; 29. 27x18, 12x23; 30. 32x21. Dreigt 21-17! en 33-29t. 30 11-16; 31. 37-32, 16x27; 32. 32x21, 39; 33. 48-43. 24-29 gedwongen 34. 33x24, 20x29; 35. 21-16, 7-12; 36. 39-33, 8-13; 37. 33x24, 23-28. Het moet gezegd, dat Van der Borst, met een schijf achterstand, zich bui tengewoon vindingrijk verdedigt. Zo verhindert hij nu 38. 45-37? door 28-32! en 6-11 38 44-39. 12-18; 39. 42-37! Bekwaam omzeilt Drost het gevaar, dat school in 39 38-33?. 2-8!, en na het slaan mag 42-37 nirl wegens 27-32!!, 6-11, 8-12, 13x35! 39... 2-8; 40. 40-35, 18-22; 41. 3843! Opnieuw was 38-32?? uit den b«ze vanwege 22-27!!!, en hoe wit ook slaat, steeds komt 32!!. 6-11, 8-12, I3x44T 41 9-14; 42. 34-30, 13-18; 43. 30-25, 8-13; Op 43. 8-12 had wit het volgende fraaie winstplan ontworpen: 44. 43- 38!, 6-11, 16x7, 12x1 en nu 24-19!!, 14x23, 38-32 en de opmars 35-30, 30-24. 24-19 zorgt voor de rest! 44. 43-38. 13-19; 4S 24x13, 18x9; 46 38-32, 9-13; 47. 32x23. 13-19; 48. 35-30. 19x28; 49. 30-24! Tableau!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21