lert opnieuw gedreigd Koffieboycot geen kans Tal van mogelijkheden voor wandelvakanties 450.000 kinderen niet met vakantie Dagtochten van NS laatste wijkplaats Veluwe: Nieuwe boeken Van der Giessen levert tanker aan Japanse rederij Gidsen Routes VARIA Trouw/Kwartet RH17 jor Jac. Lelsz [)ORWERTH De moede hinde die naar het klare water lacht waarvan de psalmberijming 1967 spreekt, moge dichter- de oorspronkelijke tekst staan dan het hijgend hert der jacht itkomen. waarover in de berijming 1773 gesproken wordt, maar pt het nodige voorbehoud laat laatst genoemde versie zich wel rklaren. Het was ongeveer in die tijd dat het Nederlandse hert :h als gevolg van felle bejaging had teruggetrokken op de iluwe. Niet lang daarvóór zo weten we uit de dagboeken van mstantijn Huygens hield koning stadhouder Willem III zijn chtpartijen. Bekend is dat hij een groot liefhebber was van de - euwe Franse jachtmethode, het parforce-jagen, waarbij het ild door de honden (de meute) soms tientallen kilometers werd htervolgd. Totdat het was omsingeld en de jager.te paard zijn apen (hartsvanger) in het dodelijk beangste dier kon steken. verse kunstenaars hebben die gru- 'lijke taferelen uitgebeeld. Bij- orbeeld Abraham Hondius, die in 25 in Rotterdam werd geboren en 1695 in Londen overleed. Van hem mgt op de tentoonstelling ..Herten jomgeschal die tot 16 oktober in it Museum voor Wildbeheer in kas- jl Doorwerth wordt gehouden, zo'n hilderij waar het bloed van af- uipt In dit geval betreft het overi- ns een zwijnenjacht adat in het verleden een onge- i introleerde bejaging het hert. dat inaf prehistorische tijden in Neder- nd voorkwam. een laatste ijkplaats vond op de arme gronden de Veluwe. doemen er tegen- jordig andere bedreigingen op >or ons grootste zoogdier. Zoals ge- heeft de jagermeester van ko- ^jngin Juliana voor Gelderland ir E. ^^einders, daar deze week op gewe en. Verkeerswegen en rasters, die de luwe steeds meer versnipperen, aardoor uitwisseling van de ver killende populaties in de vrije Idbaan nauwelijks meer mogelijk en verder toename van de bevol en van de recreatie, die het hert trusten. In dit verband bepleit- ïr Reinders een aantal maatrege- onder meer vergroting van de fgebieden. want anders wordt het legradeerd tot een schuw ichtdier of tot een dier waarop de •naming wild eigenlijk niet meer in toepassing is. |!ls gevolg van de dikwijls geforceer- e belangstelling die het publiek aan dag legt. treedt het wild later uit, Ipms pas na zonsondergang. Tellin- (jen zijn daardoor steeds moeilijker worden. Hoeveel edelherten er op de Veluwe precies leven, is dan ook niet bekend. Het moeten er aldus een lezenswaardige, instructieve en mooi geïllustreerde brochure, die ter gelegenheid van de tentoonstelling door het Nederlands Jachtmuseum is uitgegeven tussen de 600 en 700 zijn. Oranjes Verschillende Oranjes waren ferven te jagers. Toen de Tachtigjarige oor log langzaamaan afliep werd in de duinen een behoorlijke wildstand opgebouwd. Een houtvester die ging over het gebied tussen Haarlem en Schoorl meldde dat in 1594 daar 28 gekroonde herten, 237 oude, 28 jonge hinden, 6 eenjarige herten en 44 her tekalveren werden geteld. Genoeg om ook toen de boeren al tot wan hoop te brengen door het veroorza ken van schade aan de gewassen. In Six" boek „De. Vorsten van Oranje en de Jacht" kan men lezen „Om in Noort hollant t grofwildt uit de koo- renlanden te houden isser een herte- heijning gemaakt die van Brederos Duyn begint en tot boven Egmont toestrekt" Laat ze concentreren de herten op de Veluwe. In de negentiende eeuw was hun aantal gering. En de kwaliteit was niet best. Dat bewijzen de lichte, endenarme geweien. Op Het Loo werd tussen 1853 en 1900 gemiddeld slechts acht herten per jaar afge schoten. Met de komst van prins Hendrik, de echtgenoot van Konin gin Wilhelmina, brak voor het rood wild op Het Loo en de hele Veluwe een nieuw tijdperk aan. Hoewel er zorgen zijn met betrekking tot de toekomst van het hert. moet ook Detail van een schilderij van Abraham Hondius (1625-1695); het tafereel heeft in dit geval betrekking op een zwijnenjacht. gezegd worden dat Nederland op het ogenblik door middel van bloedver- versing, selectief afschot en verbe terde voeding over kwalitatief hoog waardige roodwildstand beschikt. Een volwassen mannelijk dier kan een gewicht bèreiken van hon derdvijftig kilogram. De kop is ge tooid met een gewei dat van jaar tot jaar toeneemt in omvang en gewicht. In het vroege voorjaar valt het af en voor dat de zomer ten einde loopt, is het door een nieuw vervangen. Op de leeftijd van tien of twaalf jaar wordt het hoogtepunt bereikt. Dan kan het gewei wel zeven a acht kilogram we gen. Het blijft enige jaren op dat niveau, daarna komt de aftakeling. Vrouwelijke dieren worden zelden zwaarder dan negentig kilogram en dragen geen gewei. Zij leven in vaste groepen, die roedels worden ge noemd en geleid worden door een ervaren hinde, die kalf heeft. De andere leden van de gemeenschap zijn haar dochters en kleindochters, die zelf ook al moeder kunnen zijn. De oudste leidster heeft geen nei ging de baas te spelen. De groep voelt zich bij haar veilig. Pas als een hinde vier jaar is. is ze zelfstandig genoeg om zelf als leidster op te treden. Koplopers Edelherten in kudde. De herten trekken ook wel samen op. maar onder hen is geen bepaalde leider. Ze zoeken eikaars gezelschap en profiteren van eikaars oplettend heid. maar het verband is los. wat blijkt uit het feit dat een hert vrolijk van het ene op het andere roedel overstapt. De koplopers wisselen steeds en het zijn niet altijd de oudste of sterkste dieren. In de wereld van het edelhert en de edelhinde is apartheid een gewone zaak. Ze ontmoeten elkaar wel op de voerplaats, maar na de maaltijd gaan ze weer uiteen. Een hert van één jaar (spitser) zou graag bij zijn moeder willen blijven, maar op een gegeven ogenblik maakt de hinde zich van haar kalf los, of het nu mannelijk of vrouwelijk is. Dat mo ment breekt aan vlak voor de ge boorte van Het volgende kalf, in mei In afzondering brengt zij het ter wereld. De eerste tijd duldt zij geen soortgenoten in haar omgeving. Na drie, vier weken wordt ze ver draagzamer. Laat het kalf van het vorige jaar toe. indien het vrouwe lijk is. Dat heet dan smaldier. Ook de dochters van twee jaar en ouder mogen zich aansluiten. Maar spit sere zijn niet welkom. Elke toenade ringspoging wordt verijdeld. De meeste spitsere geven het na een paar avonden op. Ze zoeken dan aansluiting in hertenroedel. Sommi ge spitsere ongeveer één op de zes hebben een zo'n sterke moeder binding, dat ze alles trotseren en zich toch bij de vrouwtjes aan sluiten. Op de tentoonstelling, die met me dewerking van de vereniging tot Be houd van het Veluws Hert werd in gericht, kan men heel veel aardige dingen over het edelhert en de edel hinde te weten komen. Ook over de jacht en de wijze waarop het afschot door Faunabeheer geregeld wordt. Aan de controversiële vraag of de regulering van de wildstand, ethisch gezien, wel valt te combineren met sportieve genoegens en niet uitslui tend professioneel dient te geschie den, wordt in dit verband voorbij gegaan. Veel materiaal waaron der schilderijen, prenten, wapens, jachthoorns enz. is beschikbaar gesteld door musea, instellingen en particulieren, ook koningin Juliana stond er het een en ander voor ai. ve de patholoog anatoom, 100 aforismen, gedachten, voorbeelden van Kees Simhoffer. Citaten uit erder verschenen werk en nog niet erder verschenen stukjes. Uitg. C. Zelen, Odiliënberg. Blijf jong, het revolutionaire to taalprogramma voor gezondheid en levenslust door dr I. Popov. Uitg. Meulenhof, Baarn. 241 blz 22.50. Sabotage op Ceylon, avonturenro man van D Beaty Zuidhol uitge- versmij. Baarn. 220 blz 19.90. Bij dezelfde uitgeverij verschenen: Adriaan met Olivier natuurlijk, van L Huizinga. 218 blz 26.90 en Konvooi onder vuur, oorlogsroman van D Reeman; 245 blz 19.90. Bij uitgeverij Callenbach te Nijkerk verscheen een herdruk van Feest in dc Mussensfraaf, door M A M Re- nes-Boldingh. 214 blz - 17.50 Chinese astrologie, door R Elliot. Uitg Gottmer. Haarlem. 190 blz 15.90 Van uitg. Zomer en Keuning te Wa peningen twee deeltjes in de serie Wina's culinaria: Fondeu/Gourmet van H Belterman en Chinees/In- m disch. van Brückel-Beiten. Per deel tje: 104 blz - 6.50 DEN HAAG Een koffieboycot door de Nederlandse huisvrouwen heeft op korte termijn geen kans op succes, meent de NOVIB (Neder landse Organisatie voor Ontwikke lingssamenwerking). De koffielanden hebben twee moge lijkheden om hun inkomsten uit hun koffie-export te vergroten. Zij kun nen hun prijs verlagen in de hoop. dat de vraag sterk toeneemt, of zij kunnen hun prijs verhogen In de hoop, dat de vraag weinig afneemt. Omdat de eerste strategie kennelijk niet werkt, hebben zij voor de twee de gekozen De prijs van ruwe koffie is nu vijfmaal zo hoog als vóór de nachtvorst, die in 1975 een groot aantal Braziliaanse koffiestruiken vernielde: de prijs van gebrande kof fie is pas tweemaal zo hoog. Meer struiken Al zou de vraag naar koffie in de rijke landen met 10. 20 of zelfs 30 procent afnemen, dan is deze strate gie nog altijd voordeliger dan een terugkeer tot de lage prijzen van vóór 1975. Dit verschil wordt boven dien gedeeltelijk goedgemaakt, doordat in de nieuwe rijke landen (de olielanden) het drinken van kof fie toeneemt. Een boycotactie zal op korte termijn geen succes kunnen hebben, omdat Brazilië al jarenlang bezig is zijn koffieproduktie te verminderen en zijn voorraden te ruimen. Op lange termijn zou volgens de NOVIB een boycot effect kunnen hebben als andere koffieproduceren- de landen meer koffiestruiken gaan planten. Omdat echter te verhinderen heeft Brazilië een zware uitvoerheffing ge legd op de uitvoer van koffie: de inkomsten daaruit worden in de eerste plaats gebruikt om koffie op te kopen in andere koffieproduce- rende landen en zo te verhinderen, dat die landen gaan verkopen bene den de Braziliaanse prijs Verder wordt het geld gebruikt om de grote Braziliaanse koffieplanters ertoe te bewegen minder koffie en meer andere produkten (graan, soja, suikerriet) te gaan verbouwen. Hier door komt er ruimte voor andere ontwikkelingslanden om hun koffie produktie te vergroten zonder dat de wereldproduktie toeneemt. Brazilië streeft ernaar op die manier de koffiemarkt te stabiliseren door een vrij constante produktie, die te gen vrijwel constante prijzen kan worden verkocht. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Voor het eerst in honderd jaar is een in Nederland ge bouwd schip aan Japan afgele verd. Op de werf van Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan dèn IJssel is de Sanko Trust (ex-Hellespont Ar gosy). een 56048 tons productentan ker aan Drake Marine Corporation, dochtermaatschappij van de grote Japanse rederij Sanko. overge dragen. De lengte over alles van het schip Is 210.30 m., de breedte is ruim 32 m. en de diepgang is 12.40 m. Op de proef tocht van de tanker noteerde men een snelheid van 16,8 knopen De totale ladingscapaciteit is 2.600.000 kvt. De Sanko Trust is het 3e schip van deze maat. dat door Giessen-de Noord naar eigen ontwerp gebouwd is. Eerder zijn aan de Ocean-Group in Liverpool de Cyclops en Clyto- neus afgeleverd. Dit jaar eens géén zin in een geheel verzorgde zonnereis, of een vakantiehuisje in een propvol bungalowpark? Lie ver wat meer beweging dan lui makend comfort? En geen bezwaar tegen een eventuele blaar? Probeer het dan eens met een wandelvakantie in ei gen land! want dat kan, al kostte het tot nu toe nogal wat moeite er achter te ko men waar die mogelijkheden liggen, wat van coördinatie is op het ogenblik nog geen sprake. Een centraal informa tie-punt ontbreekt omdat het veelal gaat om particuliere in itiatieven. De redactie van de Toeristenkam pioen, het maandblad voor reizen en recreatie van de ANWB, heeft in de april-uitgave een poging gedaan al die mogelijkheden eens op een rij te zetten en is gekomen tot een totaal van 21 routes en nog eens 11 routes, die in voorbereiding zijn. Het gaat hier alleen om de lange afstands-wandelingen, waarover men dagen, zo geen weken kan doen (afstanden variëren van 32 tot 243 km). Arrangementen De meeste van deze routes zijn uitgezet door VVV's sommige ande re door verenigingen, zoals de Ne derlandse Wandelsportbond. On derscheid wordt gema,akt tussen alleen maar wandelroutes (waar van de beschrijving voor een luttel bedrag kan worden gekocht) en routes, waaraan een arrangement is gekoppeld. Een bord uit al bijna vergrijs de oudheid, toen ook de ANWB nog lange af standswandel routes uitzette. Op het ogenblik is de bond bezig veel van deze rou tes weer in ere te herstellen. Die laatste houden in, dat men voor onderweg ook logies en even tueel maaltijden kan bestellen (zgn. rugzakarrangementen). Er is zelfs één, waarbij men niet hoeft te sjouwen en de bagage per koeriersdienst steeds naar het vol gende hotel wordt nagebracht. Doorgaans duren deze rugzakar rangementen vier vijf dagen en de prijs ervan ligt ruwweg tussen de 100 en 250 gulden, (al deze arran gementen staan vermeld in he ANWB-boekje binnenlandse arran gementen en kunnen ook bij de ANWB worden geboekt). De Toeristenkampioen, die al de routes in kaart heeft gebracht en daarbij ook alle bijzonderheden vermeldt, heeft overigens wel enige kritiek op de wijze, waarop sommi ge routes zijn gemarkeerd. Lang niet alle paden zijn bewegwijzerd en de meeste zijn in het landschap ook niet zichtbaar. Routebeschrij vingen zijn dan ook onontbeerlijk. Een enkele blaar hoort erbij. Het blad pleit voorts voor meer samenwerking tussen de organise rende instanties en standaardise ring van de markering. Het noemt dit een eerste vereiste wil het Ne derlandse wandelwegennet ge schikt zijn voor aansluiting op het Europese net van lange afstands wandelpaden Over activiteiten van de ANWB zélf op dit gebied herinnert het blad aan de wandelwegen, die de bond voor de oorlog uitzette, maar die na de oorlog nooit meer zijn gebruikt. De bond onderzoekt nu de moge lijkheden om enkele van deze we gen weer in ere te heretellen Enke le daarvan zijn al in een vergevor derd stadium. Wandelroutes zijn uitgezet in (onder meer) de volgende ge bieden: op de Veluwe, de Overijsselse Achterhoek, over de Hondsrug, tussen Haarlem en Den Haag. in West- Overijssel, rond de Posbank en de Grebbeberg, in Fries land. Groningen en Drente en in Noord-Brabant. Nieuws van de spoorwegen: zojuist is weer de (op de stations gratis verkrijgbare) brochure met alle negentig NS-dagtochten verschenen. Ze zijn gesplitst in gewone dagtochten en NS- attracties. Deze laatste zijn bestemd voor hen, die al een abonnement bezitten (8-daagse kris-kras-abonnementen, tie nertoerkaarten, gezinskaarten, 60+ en 65+ kaarten enz.) en zijn uiteraard aanzienlijk goedkoper dan de gewone dag tochten. Voor hen, die dit jaar naar Frank rijk gaan, zal de uitgave van twee nieuwe gidsen van J. Dominicuseen welkome aanvulling zijn van de do cumentatie. De eerste gids be schrijft de Provence en de Rivièra, de tweede de Dordogne, Auvergne en de Ardêche (vorig jaar verscheen van dezelfde schrijver een gids over Bretagne en Normandië, waarvan inmiddels een tweede druk ver scheen). Wie andere gidsen van de schrijver kent, weet ook in deze boekjes te kunnen rekenen op een stevige brok gedegen informatie met talrijke tips voor tochten. (Uitgave J. H. Gottmer-Haarlem, prijs per gids 17,50). O De Services de Tourisme van Mi- chelin heeft de nieuwste editie van de Guide Benelux uitgegeven: 354 pagina's met aanduiding van de voornaamste attracties van de lan den, beschrijvingen en plattegron den van de belangrijkste steden, op gave van de betere hotels en restau rants (in alle categorieën) en een lijst van de belangrijkste autodea lers (prijs 14,75). De KNAC heeft haar Handboek '77 uitgegeven (voor niet-leden 20, leden krijgen het gratis) met zoals vanouds veel handige, vooral technische, informatie over Europe se en enkele andere landen. De arrangementen houden in de treinreis van elk station in Neder land. maaltijden onderweg, de toe gang tot bijvoorbeeld musea, in andere gevallen weer het kaartje voor een havenrondvaart, een rit met een oude stoomtrein, zelfs een rondvlucht, kortom: ze zijn volle dig „alles inbegrepen". Schoolreisjes Primeurs van NS zijn de arrange menten voor schoolreisjes. Op het ogenblik zijn er nog maar twee be stemmingen: 1. Amsterdam met bezoek aan Artis, een rondvaart door de grachten en de hele dag gebruik van tram en stadsbus. 2. Slagharen met bezoek aan het po nypark en een busrit naar Hooge- veen. De prijs van deze reisjes is voor alle plaatsen in Nederland ge lijk nL 15 gulden per kind. De perioden waarin de reisjes wor den gemaakt zijn 12 april tot en met 2 juli en 16 augustus toten met 16 september. Als de reisjes inslaan zal NS het aantal bestemmingen volgend jaar uitbreiden. NS-tip voor hen. die na 3 april en voor 22 mei per trein naar Duits land gaan omdat per 3 april in Nederland de zomertijd wordt inge voerd (en in Duitsland niet) kan niet meer vertrouwd worden op het binnenlands spoorboekje. De tij den daarin kloppen niet meer, althans niet tot 22 mei. de datum waarop het nieuwe boekje met aan gepaste tijden ingaat. Vooraf infor meren op het station is dus noodza kelijk Vooral ook goed letten op het overstappen onderweg, want ook daar kan nog wel eens verande ring in zitten. Evenals vorige Jaren zullen ook dit jaar in de vakantieweken van de scholen in een groot aantal gemeenten weer activiteiten worden ontwikkeld voor die kinderen, die niet op vakantie gaan. Hoewel een binnen- of buiten landse vakantie binnen bereik van steeds grotere groepen komt. schat de Stichting Recreatie dat het aan tal kinderen, dat om wat voor re den dan ook thuis moet blijven, zeker nog zo'n 450 000 bedraagt Het was voor hen. dat de stichting jaren geleden het begrip kinderva kantiewerk invoerde en activitei ten op dit gebied stimuleerde In sommige plaatsen wordt dit werk variërend van het organise ren van wandelingen en spelen bui ten tot creatief werk binnen ge organiseerd door gemeenten, in an dere door oudercomités. „Eigenlijk", aldus stichtingsdirec teur Jaap Swart, kan iedereen een programma opzetten, wie daarvoor adviezen wil hebben helpen we graag". Volgens de stichting wordt ook door de meeste gemeenten hulp geboden in de vorm van een (be scheiden) financiële subsidie, dan wel door het beschikbaar stellen van lokaliteiten. Wie wil weten waar en wanneer aan kindervakantiewerk wordt gedaan (op het ogenblik in ongeveer de helft van de gemeenten) kan daar voor het best informeren bij de gemeente zelf. Oudercomités, die zelf wat willen opzetten kunnen terecht bij de Stichting Recreatie in Den Haag (tel. 070-46 74 00)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17