Verdrag UC-fabriek met tien jaar verlengd Geluidsbanden zijn nauwelijks te ontcijferen BananeschO opstraal? 'Uitlevering Karl P. betekent doodstraf Juffrouw van de002. Draagt u toevallig 'n Seiko Quartz horloge? slachtoffers Lubbers: CDA geroepen voor stuk verandering Zeeland niet blij met uitbreiding van zeehaven Samenwerking met West-Duitsland en Engeland Twaalf maanden wegens hasjhandel Toelatingsbeleid voor makelaars moet strenger Waarschuwing tegen polarisatie KLM-apparatuur naar fabriek Seiko Quartz. Eens zullen alle horloges zo nauwkeurig zijn. Royal Nederland |jg Belgische regering sluit contract Narcotica-smokkelaar wil niet terug naar Zweden WOENSDAG 6 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet DEN HAAG Het samenwerkingsverdrag voor de ultracentrifugefabriek in Almelo tussen Nederland, West-Duitsland en Engeland zal met tenminste tien jaar verlengd worden. Dat betekent dat indien Nederland aan het project blijft meedoen het ook na 1981 nog jarenlang een vetorecht behoudt over de vraag aan welke landen verrijkt uranium zal worden geleverd. De mogelijkheid tot verlenging van het samenwerkingscontract is het resultaat van de besprekingen, die minister Lubbers (economische za ken) heeft gevoerd met ambtgenoten in de partnerlanden over de commer ciële kanten van de omstreden ARNHEM Voor het invoe ren van vijf kilo hasj olie is de. 21-jarige Arnhemmer L. M. door de rechtbank in zijn woonplaats veroordeeld tot twaalf rtiaanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaarde lijk. De rechtbank legde M. ook een proeftijd op van twee jaar. De offi cier eiste veertien dagen geleden een! identieke straf voor M., die zijn han delswaar in Frankrijk had bemach tigd. Dezelfde rechtbank veroordeelde gisteren de 24-jarige Nijmegenaar G. P. tot twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan zes voorwaarde lijk. De officier van justitie had eer der twaalf maanden geëist. P. werd veroordeeld wegens een poging tot doodslag. In december vorig jaar was P. in Nijmegen een man te lijf gegaan. uitbreiding van de uranium- verrijkingsfabriek. Het verlengen van het contract was één van de strikte eisen van zowel de Tweede Kamerfractie van de PvdA als van het CDA voor een eventueel akkoord over de uitbreiding van de ultra-centrifuge. In december be sloot het kabinet in principe tot die uitbreiding, maar met twee ontbin dende voorwaarden: minister Lub bers zou de economische haalbaar heid gaan bestuderen, en minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zou veiligheids- en exportgaranties zien te verkrijgen. Vooral het ontwerp-verdrag over le vering aan Brazilië is onderwerp van die veiligheidsstudies, omdat Brazi lië het non-proliferatieverdrag tegen verspreiding van kernwapens niet heeft ondertekend. Minister Lubbers stuurde gisteren een brief aan de Tweede Kamer met de mededeling dat pas over de uitbreiding van de ultra centrifugefabriek behoeft te worden beslist als duidelijk is of en wanneer de levering aan Brazilië van twee honderd ton verrijkt uranium per jaar zal plaatsvinden. Op langere ter mijn geldt echter, zo waarschuwt minister Lubbers, dat uitstel niet kan blijven voortduren, omdat dan bij een latere beslissing om toch uit te breiden er in het begin van de tachtiger jaren noodgedwongen een opeenhoping komt van capaci teitsvergroting. Lubbers constateert in zijn brief dat wat zijn deel van de kabinets opdracht van december betreft de economische haalbaarheid van het project het ultracentrifugeproject uitgebreid kan worden. Niet voltooid Hij wijst er daarbij meteen op dat de opdracht van zijn collega Van der Stoel nog niet is voltooid, hoewel hij wel grote vorderingen zou hebben gemaakt. Lubbers concludeert nu dat met de feitelijke voorbereidin gen van de uitbreiding van het ultra centrifuge-project met bouwver gunningen en dergelijke gewoon doorgegaan kan worden, maar dat men het bouwbesluit moet worden gewacht op een bevredigende afron ding van het Braziliaanse contract. Naast het feit dat het leverings contract met Brazilië niet snel be hoeft te worden bevestigd is er nu ook wat meer tijd ontstaan voor het nemen van een overwogen beslis sing, doordat de verwezenlijking van kernenergie-centrales vertragingen ondergaan, aldus Lubbers brief. Door die vertraging behoeft ook pas op een later tijdstip de brandstof te worden geleverd. Tijdens de gisteren in Amsterdam begonnen conferentie van de Intergouvernementele Groep Indonesië sprak minister Pronk onder meer met de voorzitter van de Indonesisiche delegatie, mr. Widjojo Nitisastro. ROTTERDAM „De wet op de makelaardij in onroerend goed moet zodanig gewijzigd worden, dat aller lei beunhazen, die het beroep in op spraak brengen, geweerd kunnen worden." Dit heeft de heer J. C. Faasen, zelf makelaar, gezegd ineen toespraak voor de Kamer van Koop handel voor Rotterdam en de Bene den-Maas. Faasen signaleerde dat er vooral de laatste tijd steeds meer „vast goed bv-tjes" worden opge richt, die de deskundigheid missen om kopers of verkopers goed voor te lichten. Deze „beunhazen" zouden er alleen op uit zijn snel zo veel mogelijk geld te verdienen, waarbij ze nalaten hun cliënten van de nodi ge informatie (bijvoorbeeld veran deringen in de omgeving van een pand) te voorzien. Tot nu toe is het voor een ieder, die de nodige vakkennis bezit en ter plaatse goed bekend is, mogelijk makelaar te worden. Een kandidaat makelaar wordt een examen afgeno men door een con\mlssie van de Kamer van Koophandel. Slaagt hij. dan staat niets zijn beëdiging door de rechtbank in de weg. Deze proce dure biedt geen mogelijkheden, al dus de heer Faasen, lid van make laarscommissie van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, het kaf van het koren te scheiden. Daarom zou hij graag zien, dat de makelaar dij door een wetswijziging meer be scherming krijgt dan nu het geval is. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Ik denk dat het CDA er goed aan doet zich te realiseren dat het is geroepen om voortdurend een stuk verande ring tot stand te brengen," aldus minister Lubbers gisteravond in Rotterdam, waar hij zich scherp afzette tegen de idee dat het CDA vaag zou zijn en dat er voor alle maatschappelijke veran deringen socialisten nodig zouden zijn. Dat gebeurde in een rede, welke hij hield ter opening van de Rotterdam se CDA-verkiezingscampagne. De heer Lubbers constateerde dat het CDA een heel concreet programma heeft met nergens vaagheden. Wij hebben in ons land drie politieke stromingen, aldus de heer Lubbers, de socialisten, de liberalen en de christen-democraten en het is nu de tijd dat ieder voor zichzelf moet vaststellen waar hij mee bezig is. Is iien bereid zo te stemmen dat dit land kan functioneren? In de politiek zag de heer Lubbers een model van volledige socialis tische staatsbemoeiing even onmen selijk als een model van liberaal la ten gaan zonder meer. Het CDA heeft gekozen voor een groot stuk democratisering en vermaatschap pelijking van onze volkshuishou ding, waarbij onze samenleving moet kunnen profiteren van de indi viduele creativiteit van alle mensen. Hij waarschuwde dat nu, aan het eind van dit kabinet, de tegenstellin gen tussen het socialistische en libe-, rale model levensgroot aan de orde komen. Hetgeen betekent dat het CDA in Nederland heel veel heeft te doen. Op economisch-politiek gebied constateerde de heer Lubbers dat de mens rentmeester is en dat dit niet opmaken maar wel verzorgen bete kent van grondstoffen en energie. Puur kwantitatieve economische groei heeft een veel geringer beteke nis dan kwaliteit, hetgeen tot uiting komt in de selectieve investeringsre geling. Onze economie is bovendien volledig verweven met tal van lan den buiten deze wereld van welvaart en de heer Lubbers meende dat het niet zo goed is dat mensen in de Derde Wereld, die zo zijn verbonden met onze eigen welvaart verkeren in zo fundamenteel verschillende le vensomstandigheden. Waarbij hij bovendien constateerde dat on danks inflatie en werkloosheid er wel degelijk een welvaartstoename in ons land is te vinden. Daarbij stellend dat het inflatietempo de laatste jaren iets is teruggebogen en ook de werkloosheidssituatie zich niet meer hopeloos ontwikkelt. Er is het laatste jaar een ombuiging geweest in de overheidsuitgaven. Zoiets is een heel moeilijke opgave, zei de heer Lubbers, maar het is dan toch maar gebeurd. Na de kabi netscrisis kon de heer Lubbers toch ook wijzen op positieve dingen die het kabinet tot stand heeft kunnen brengen. Waarbij de zes CDA- ministers door alle conflictstof hun verantwoordelijkheid volledig heb ben aanvaard. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De kwaliteit van de recorders uit de op Tenerife verongelukte KLM-Boeing blijkt zo slecht te zijn, dat ze niet kunnen worden afgeluisterd in de laboratoria van de Ameri kaanse National Transportation Safety Board. Ze zijn gisteren naar een fabriek in de Amerikaanse plaats Red Bank gestuurd. Gehoopt wordt dat ze daar wel ontcijferd kunnen worden. Vandaag worden de banden weer terugverwacht bij de NTSB. (ADVERTENTIE) Minister Lubbers Voordat besloten werd de banden naar Red Bank te sturen, zei een Amerikaans lid van de onderzoek commissie somber te zijn over de kans dat de cockpit-voicerecorder uit het KLM-toestel opheldering zal verschaffen over de gang van zaken in de cabine. De kwaliteit van de cockpit- voicerecorder van het Panam-toestel (ADVERTENTIE) Seiko dames-horloges vanaf f 145,- Seiko Quartz dames-horloges al vanaf f 370.- is daarentegen zeer goed. Duidelijk is te horen dat de Amerikaanse co- piloot „Get off, get off" („Ga opzij, ga opzij") tegen de gezagvoerder heeft geroepen, toen hij het KLM- toestel zag komen aanstormen. Op de geluidsband uit de cockpit van het Amerikaanse toestel blijken de belangrijkste tekstgedeelten over een te stemmen met die van de tape uit de verkeerstoren op Tenerife. Behalve de cockpit-voicerecorder heeft ook de flight-data-recorder van het KLM-toestel, die alles regi streert wat op de vlucht zelf betrek king heeft, ernstige schade opgelo pen. Beide apparaten hebben aan dezelfde hoge temperaturen bloot gestaan. Het isolatiemateriaal van de doos waarin de recorder zit, is grotendeels gesmolten, hoewel dat materiaal veel steviger is dan dat van de cockpit-voicerecorder. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard dat deze week zal worden begonnen met het opstellen van individuele verklarin gen van overlijden voor de slachtof fers van de vliegramp. Deze zullen aan de gemeentelijke autoriteiten en de nabestaanden worden ver strekt. Er zal geen collectieve acte van overlijden worden opgesteld. De NOS-televisie zal vanavond een samenvatting uitzenden van de rouwdienst die op Schiphol wordt gehouden ter nage dachtenis van de slachtoffers van de vliegramp. De samenvatting is te zien op Nederland 2 van 18 uur tot 18.45 uur. De NOS-radio zendt een rechtstreeks verslag van de dienst uit. Deze reportage begint om 15 uur op Hilversum L Geluk bij een ongeluk dat de ongevallenverzekering van Royal Nederland u onmiddellijk weer op de been helpt verzekering maatschappij nv Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De voorgenomen uitbreiding van de haven van Zeebrugge België door middel van een uitbouw in zee kan schade berokkenen aan de kust van Zeeuws-Vlaanderen. Aan Nederlandse zijde wordt gevreesd dat door de uitbouw van havendammen en strandhoofden ontzanding zal optreden. De Belgische waterstaatsdienst verwacht echter dit te kunnen ver mijden. De ontwikkelingen rond de uitbrei dingsplannen zijn inmiddels in een stroomversnelling geraakt, doordat' de Belgische regering met acht aan nemers (onder wie de Bos Kalis Westminster Dredging Group) een contract heeft afgesloten. Dit contract houdt In dat de aanne merscombinatie een studie over de uitbreiding van de haven gaat ver richten om dan binnen een jaar met de daarvoor benodigde werken te kunnen beginnen. In Zeeland worden de gevolgen van de havenuitbrelding al lang ge vreesd. Er zijn niet alleen wa terstaatkundige belangen in het ge ding, maar ook kan de kustrecreatie in Zeeuws-Vlaanderen worden ge schaad. Behalve door ontzanding zou dit het geval zijn wanneer, zoals de Leuvense hoogleraar Mortelmans verwacht, aan het strand van Kokke- Heist tussen Zeebrugge en Zeeuws- Vlaanderen een vuil schorrengebied ontstaat. Vervolg van pagina 1 Op het Canarische eiland hebben de Nederlandse tandartsen een zeer nauwkeurige beschrijving gemaakt van de gebitten. In Nederland is ondertussen door vier tandartsen, verbonden aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, gewerkt aan de ge- bitsbeschijvingen van de omgeko me KLM-passagiers. Zij namen de gebitgegevens over van de tan dartsen bij wie de slachtoffers onder behandeling waren. Na zeer nauw keurig onderzoek van de gebitten werd op Schiphol geprobeerd over eenstemming te vinden tussen de beschrijvingen uit Tenerife en de tandartsrapporten uit Nederland. BIJ dit werk in hangar 9 zijn ook vier tandartsen van de staf van de mili tair-tandheelkundige dienst inge schakeld. tADVERTENTIE door Leo Kleyn DEN HAAG De eind vorig jaar uit een Zweedse gevangenis gevluchte narcotica-smokkelaar Karl P. heeft gisteren in een kprt geding de president van de Haagse rechtbank gevraagd de minister van justitie te verbieden hem opnieuw aan Zweden uit te leveren. Volgens zijn raadsman, de Maastrichtse advocaat mr. M. Moszkowicz, zou uitlevering een veroordeling tot doodstraf-op- termijn betekenen. (ADVERTENTIE) Karl P., die na zijn vlucht enige tijd in Zuid-Limburg ondergedoken zat en daar vo rige maand werd gearres teerd, is in Zweden tot een gevangenisstraf van acht jaar veroordeeld. Hij werd in 1973 uitgeleverd, nadat de toenmalige president van de Haagse rechtbank afwijzend had beschikt op zijn eis in kort geding de uitlevering te verbieden. Voordat in het ho ger beroep dat hij had inge steld, uitspraak was gedaan, werd P. op een vliegtuig naar Zweden gezet. Mr. Moszko wicz herinnerde de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw. daar giste ren aan ter rechtvaardiging van zijn eis dat een beslissing die nog niet genomen is, on rechtmatig wordt verklaard. Het verzoek om uitlevering dat Zweden na de aanhou ding van P. heeft gedaan, is nog in behandeling bij de rechtbank in Maastricht, die op 14 april uitspraak zal doen. Pas daarna kan de mi nister van Justitie beslissen of P. teruggaat naar Zweden. Volgens mr. Moszkowics vreest zijn cliënt dat hij na een voor hem ongunstige be slissing van de minister op nieuw het land zal worden uitgezet, voordat hij daarte gen vla een kort geding tot in hoogste instantie verzet heeft kunnen aantekenen. P. wil, met andere woorden, niet het risico lopen dat hij een uur nadat de minister zijn fiat aan uitlevering heeft ge geven, op transport naar Zweden wordt gesteld. Zelfmoord De raadsman van P. betoog de dat zijn cliënt niet mag worden uitgeleverd, omdat de gevolgen daarvan, naar de omschrijving van het Euro pees verdrag, „van bijzonde re hardheid" zouden zijn. P. heeft in de Zweedse gevange nis tuberculose opgelopen. Volgens zijn raadsman staat hij mede als gevolg daarvan (P. loopt rond met het Idee dat deze ziekte dodelijk zal zijn) op het punt krankzinnig te worden. Die krankzinnig heid zou P. ertoe kunnen brengen een eind aan zijn le ven te maken. „BIJ uitleve ring", aldus mr. Moszkowicz, „bestaat direct gevaar voor zelfmoord." Naar de Maastrichtse advo caat gisteren meedeelde, heeft P. na zijn ontvluchting in Zweden te kennen gegeven naar de gevangenis te willen terugkeren als hij de garantie kreeg dat hij adequate me dische verzorging zou krij gen. Die garantie zouden de Zweden hem niet hebben wil len gevea De in Zweden werkende Ne derlandse psychiater A. J. Boerman bevestigde gisteren dat P., die hij eergisteren nog heeft onderzocht, er psy chisch ernstig aan toe is. De gevangenisstraf die P. in Zweden moet ondergaan, is volgens hem „in feite de doodstraf". Hij deelde ook mee dat niet het Zweedse gevangeniswe zen een goede medische be handeling van P. in de weg staat, maar de Zweedse poli tie. De chef van de rijkspoli tie vindt het volgens hem te gevaarlijk P. medisch te la ten behandelen, omdat hij vreest dat P. dan weer een' net van contacten in de nar- coticahandel zou opbouwen. Te vroeg Mr. H. A. Groen, die namens de staat der Nederlanden optrad, meende dat het kort geding te vroeg ls aangespan nen, omdat over uitlevering van P. nog geen beslissing genomen ls. Er valt niets te bestrijden, zo verweerde hij zich, omdat er nog geen spra ke is van overheidshandelen. Voor de suggestie van de pre sident het kort geding aan te houden totdat over uitleve ring van P. is beslist, voelde mr. Groen niets. Hij vond dat P. maar een kort geding moest aanspannen na een voor hem ongunstige beslis sing van de minister. Op de vraag van de president of P. daartoe de kans zou krijgen, antwoordde de landsadvo caat daarover niets te kun nen zeggen. Even later merkte hij wel op dat de staat in het algemeen ge neigd is iedereen een faire kans te geven. Mr. Moszkowicz liet weten door de weigering van zijn tegenplelter een kans op ver weer te garanderen, er nog sterker van overtuigd te zijn geraakt dat hij de staat geenszins te vroeg gedag vaard had. De president van de Haagse rechtbank zal op 13 april, een dag voordat de Maastrichtse rechtbank over het lot van P. beslist, (eventueel voorlopig) uitspraak doen. Dat doet goed.zo'n Fleurop paas- bloemengroet. Verzorgd met spoed. Over hé«H de wereld, als 't moet v Fleurop Interflora staal er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. „Nu die rekenmachientjes zo goed koop zijn, kunnen we er toch ook wel mee werken?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3