Weg met die afschuwelijke uitdrukking <5f)emk Judas YMCA verdeeld over congres Argentinië ft nawi „Religie en vrede" op de bres voor vierhonderd vluchtelingen Bijbels voor kinderen taalarmen", Friezen en middelbare scholieren Houtresten op Ararat niet van Noachs ark iülk w Ds. H. J. Hegger: Griekenland niet zomaar in EG Overname van lutherse zender niet onverwacht Ook dit jaar een One Way Day-koor VANDAAG VOORBIJGANGERS WOENSDAG 6 APRIL 1977 KERK T rouw/Kwartet2 door ds M. Groenenberg Het lijkt wat pijnlijk, nu we leven onder de indruk van de ramp in Tenerife en zijn gevolgen, ieta te zeggen over het woord „stoffelijke resten". Maar ik wil er Juist over schrijven omdat ik het woord „stoffelijke resten" zo pijnlijk vind. Het is me een volkomen raadsel waarom in de nieuwsberichten voor radio en televisie dat woord wordt gehanteerd. Het is blijkbaar een geheiligd woord, want ledereen hanteert het daar. Om de andere regel valt het Men werpt het elkaar toe en krijgt het onmiddellijk ook weer terug. Stellig moeten er heel wat mensen zijn die zich afvragen: moet dat nou? Ik zeg „nee., en acht het gebruik van dat woord volstrekt verwerpelijk. Het is een afschuwelijke uitdrukking en we moeten er zo snel mogelijk van af! Ik geef twee redenen. In de eerste plaats is het gevoelsmatig een ellendig woord. Ineens is blijkbaar iemand, van wie Je zielsveel hebt gehouden, veranderd in wat „stoffelijke resten". Hij of zij is geen mens meer, maar wat restjes stof, waarbij Je niet meer denkt aan aUes wat Iemand voor Je geweest is. maar aan de stofzuiger, die snel en grondig alle stofresten opruimt. Waarom zouden mensen zich daar nog druk over maken? Waarom vinden ze het zo ontzettend dat mensen zo verminkt of verbrand zijn dat ze niet meer herkend kunnen worden? Wel. omdat het voor hen nog lichamen zijn en gelukkig nog geen „stoffelijke resten". Het lichaam van een mens is niet niets en niet zo maarte herleiden tot „stoffelijke resten". Een mens is voor ons immers pas mens in zijn lichamelijkheid? Ook als iemand overlijdt, verandert dat niet van de ene seconde op de andere in wat „stoffelijke resten". Dat is een ontluisterend spreken over de mens die men heeft liefgehad en nog lief heeft. Het staat aan de nieuwsmedia niet vrij om zo maar elk woord te gebruiken wat hun te binnen schiet en het afgrijzen op te roepen van mensen, wier gevoelens daardoor worden bezeerd. De tweede reden is dat deze manier v^n praten over een overledene volstrekt onbijbels acht. Ik noemde deze reden niet als eerste, omdat ik overtuigd ben dat een heleboel mensen die dit tweede argument niets doet, de zaak zelf ook zo ervaren. In de bijbel is het lichaam niet „niets" Er zijn wel vrome mensen geweest die minachtend over het lichaam spraken, maar dat hebben ze dan niet van de bijbel geleerd. Je bent een mens vanwege je lichaam. Je hebt geen lichaam, maar je bent lichaam. Daarom gaan we ook eerbiedig met het dode lichaam om. We leven in de lijdenstijd. Als radio en televisie er waren geweest in de tijd van Jezus, dan zouden ze stellig hebben omgeroepen dat zijn „stoffelijke resten,, waren bijgezet in het particuliere graf van Jozef van Arimathea. Zoudt u een afgrijselijker uitdrukking kennen? Zijn lichamelijkheid is ook betrokken in de opstanding en ook de onze is het. Wij mogen daarom niet zo ontluisterend spreken over het dode lichaam, maar onze' woorden zorgvuldig kiezen. Ik weet natuurlijk ook wel dat ons lichaam tot stof vergaat, maar dat is een kwellende bijzonderheid, die ons diep kan treffen. Voorlopig hangt er rondom de dode de waarde die deze mens voor ons heeft gehad en die is gebonden aan het lichaam. Het smartelijke is juist dat die mens vergaat! Daarom ontzeggen we iedereen het recht om zo over iemand die pas is overleden te spreken. Onpersoonlijker spreken over een dode als het woord „stoffelijke resten" doet, is nauwelijks denkbaar. Men heeft het niet meer over een iemand, maar over t n iets: resten stof! Terwijl het toch geen kunst is om andere woorden te vinden. Een enkeling sprak al over „slachtoffers", maar die werd dan zo doodgegooid met „stoffelijke resten", dat-ie dat woord ook maar ging gebruiken. Maar waarom dat woord niet? Of gewoon „doden" of overledenen of verongelukten? Waarom nu juist dat onzalige woord „stoffelijke resten"? Ik zeg: weg er mee! Ds M. Groenenberg te Utrecht is oud-voorzitter van het college van kerkvisitatoren in de hervormde kerk. HAARLEM Het Nederlands Bijbelgenootschap is er op uit de mensen (Jong en oud) een bijbel of bijbelgedeelte ln handen te geven in een taal die zij het beste kunnen verstaan en in een vorm die zij het beste kunnen gebruiken. Nog (Ut voorlaar verschijnt ..Samuel en Saul", een vertaling ln eenvoudig Nederlands van de eerste helft van het boek I Samuel. Deze geheel nieu we vertaling is speciaal gemaakt voor beginnende lezers. Het bijbelge nootschap wil door deze uitgave kin deren tussen zeven en tien jaar in staat stellen de bijbel zelf te gaan lezen, hetzij thuis of op school. Er zijn in Nederland tientallen kinder bijbels voor deze leeftijdsgroep, maar daarin wordt het bijbelverhaal naverteld en soms geromantiseerd. Het bijbelgenootschap probeert ech ter om de bijbeltekst getrouw over te zetten in een taal die door deze le zersgroep gemakkelijk kan worden begrepen. Het hoopt dat deze vertaling ook geschikt zal zijn voor zogenaamde' „taalarmen". Daarbij wordt gedacht aan mensen met leesmoellljkheden, maar ook aan mensen die onze taal nog niet goed beheersen, zoals be paalde groepen Molukkers. Surtna- mers en Antillianen, en ook buiten landse werknemers. Fries De tweede bijbeluitgave, die in het komend najaar zal verschijnen, richt zich op de Friezen. Op nadrukkelijk verzoek van dc Friese kerken heb ben het Nederlands Bijbelge nootschap en de Katholieke Bij belstichting samen de bijbel op nieuw in het Fries laten vertalen. De Friese kerken hebben dit werk ook grotendeels bekostigd. Dit was nodig omdat in de vertaling die ln de jaren dertig verscheen de nieuwste ontdekkigen op taalkundig en archeologisch gebied nog niet wa ren verwerkt. Een nieuwe Friese bij bel moest toch gedrukt worden, om dat de spelling van de Friese taal Ingrijpend is gewijzigd. Het is de bedoeling dat deze nieuwe bijbel voortaan in alle Friese kerkdiensten zowel rooms-katholieke als protes tantse, zal worden gebruikt. Schoolbijbel De bijbel heeft altijd een geheel ei gen plaats op de scholen ingenomen. Reeds de Statenvertalers schreven in 1637 in een voorwoord op hun werk dat zij zich onder meer richtten op onderwijzers die de bijbel konden voorlezen. Het Nederlands Bijbelge nootschap heeft nu de Bijbel ook ln de vorm van een echt schoolboek uitgegeven. De bijbel als schoolboek is ver schenen als een stevige, paperback. Iedere pagina bevat een duidelijk leesbare tekst in de vertaling uit 1951, gezet als doorlopende regel. Naast de tekst is een brede kantlijn vrijgehouden voor aantekeningen, waardoor deze bijbel ook als studie bijbel gebruikt kan worden. De inleidingen bij de bijbelboeken uit de oude schoolbijbel zijn her schreven. Meer nog dan voorheen bieden ze feitelijke achtergrondin formatie over de schrijver van het boek. het doel ervan en de tijd waa rin het ontstond. Tot 30 april is deze nieuwe schoolbijbel verkrijgbaar voor 23,— daarna gaat hij 26,50 kosten. Van een onzer redacteuren DRIEBERGEN Binnen de YMCA en binnen het CJV, de Nederlandse afdeling van deze internationale christelijke jonge renvereniging. is een discussie ontstaan over het voornemen deze zomer in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires het vier jaarlijkse internationale congres te houden. Het debat heeft er inmiddels toe geleid dat de Franse tak van de YMCA heeft bekend gemaakt niet van de uitnodiging van de Argentijn se zusterorganisatie gebruik te zul len maken en de Deense vice* voorzitter van het internationale YMCA-bestuur, Hans-Verner Lollike heeft laten weten ook niet naar Bue nos Aires te willen komen. De Deen se afdeling zal later deze maand be kendmaken of zij aan het wereldcon gres al dan niet zal meedoen. Politieke overwegingen tegen de Ar gentijnse regering spelen een hoofd rol bij de bezwaren. Het Nederlandse CJV-bestuur heeft van het begin af. toen bekend werd dat de YMCA naar Argentinië zou gaan. bezwaar ge maakt tegen het overdreven luxueu ze onderdak dat het congres zou genieten ln het Sheraton-hotel in Buenos Aires, dat eigendom is van het internationale concern ITT. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 De veiling van de collectie bijbelse diorama's te Ommen, die vandaag zou plaatshebben, is uitgesteld. Na onze publikatie heeft de huidige eigenaar, de heer A. Woldhek. diverse reacties van geinteresseerden gekregen, zodat hij weer hoop heeft gekregen, dat de collectie op de een of andere manier behouden kan blijven. De diorama's, die vervaardigd zijn door de schilder Sipke Van der Scheer, waren van 1938 tot 1972 tentoongesteld, achtereenvolgens in Haarlem, in Den Haag en in Ommen. Op de foto de heer Woldhek naast de voorstelling van het pas gereed geko men brandofferaltaar in de woestijn. Op de voorgrond Mozes en Aaron. Van een onzer verslaggevers VELP Ds. H. J. Hegger van de stichting „In de rechte straat" heeft erop aangedrongen, dat voordat Griekenland toegelaten zal worden tot de EEG, er eerst nog een hartig woordje met dit land zal worden gesproken over het gebrek aan godsdienstvrijheid. In het maandblad van „In de rechte straat" spreekt hij van „ernstige be lemmeringen" voor alle godsdiensti ge richtingen buiten de Grieks- orthodoxe kerk. „Proselitisme" is strafbaar. Voor de oprichting of het gebruik van een gebouw dat be doeld is voor het houden van godsdienstoefeningen is toestem ming nodig van de plaatselijke orthodoxe bisschop en van de minis teries van godsdienst en nationale opvoeding. Godsdienstige leiders zijn verplicht aan het ministerie van godsdienst het juiste aantal van hun aanhangers en hun families op te geven, waar godsdienstige samen komsten worden gehouden. Ds. Hegger maakt vooral bezwaar tegen artikel 3 van de Griekse grondwet, volgens welke buiten de officiële bijbel van de Grieks- orthodoxe kerk geen andere bijbel vertaling is toegestaan. Er is volgens ds. Hegger dringend behoefte aan een vertaling in modern Grieks. Inmiddels zijn echter ook in de Ne derlandse afdeling verdere beden kingen gerezen tegen het poliUeke regtn e in Argentinië. Over tien da gen is er een nationale besturendag van het CJV en het staflid Aad Kik verwacht dat de afdeling Noord- Holland daar een poging zal wagen het hoofdbestuur af te brengen van het plan een delegatie naar Buenos Aires te zenden. Acht itian De Nederlandse delegatie zal. zoals de zaken nu nog staan, uit acht man bestaan, onder leiding van de voor ster van het CJV. hr. ds C. van Eysinga. Wel handhaaft het hoofd bestuur zijn bezwaar tegen het wat al te uitbundige comfort dat het congres te wachten staat. Verder vindt het dat de YMCA in het ver volg een beetje nauwkeuriger moet zijn ln het afspreken waar zij haar wereldcongressen houdt. Iets dat niet zo eenvoudig is. omdat aan de meeste landen wel een vlekje Is. De heer Kik. die als Nederlandse afgevaardigde het internationaal vooroverleg in Genève heeft bijge woond, vertelt dat de Argentijnse YMCA-leden vinden dat de Westeu- ropese bezwaren overdreven worden door een ln hun ogen eenzijdige voorlichting. Kik merkt ook op dat de andere Zuidamerikaanse afge vaardigden in Genève weinig begrip bleken te hebben voor de Europese bezwaren tegen Argentinië. Volgens de heer Kik zou het besluit van de YMCA haar congres niet in Argentinië te houden, de afdeling in dit land ln moeilijkheden kunnen brengen. Deze afdeling doet onder meer werk voor de armen en enkele leden zitten volgens de heer Kik in de gevangenis. De Argentijnen menen dat een YM- CA-congres in hun land niet bete kent dat de internationale jongeren organisatie daarmee steun verleent aan de dictatuur van generaal Vile- GENÈVE De communicatiecom missie van de lutherse wereldfedera tie (LWF) heeft zich tijdens een zit ting in Frankrijk beziggehouden met de financiële en technische pro blemen, die zijn ontstaan nadat het radiostation „De Stem van het Evangelie" door Ethiopische mili tairen ln beslag is genomen. De LWF zal onder meer een overgangsbu reau oprichten om bijvoorbeeld bui tenlandse medewerkers van het ra diostation te helpen bij het vinden van een nieuwe baan. Drie teams bestaande uit leden van de LWF, de internationale vereni ging voor christelijke comminicatie (WACC) en de panafrikaanse ker- kenconferentie, zullen hiertoe in de komende twee maanden Afrikaanse regionale stations bezoeken. Concrete alternatieven voor „De Stem van het Evangelie" zijn er nog niet. da en het internationale YMCA- bestuur is het daar in meerderheid mee eens. Indien de YMCA nu uit Argentinië zou wegblijven, zou dat volgens de Argentijnen niet conse quent zijn, omdat het vqrige congres in 1973 in Oeganda werd gehouden. Mogelijk zou de YMCA, die niet ge wend is zich voor of tegen bepaalde regeringen uit te spreken, voor zich zelf een richtlijn moeten opstellen, die als norm kan gelden voor het beoordelen van landen waar zij in de toekomst haar wereldcongressen zal houden. DEN HAAG Een onderdak voor minstens vierhonderd Vietnamese vluchtelingen, die voor de kust van Singapore ronddobberen. Daarnaar is dr. Homer A. Jack, secretaris-generaal van de wereldconferentie voor religie en vrede (WCRP) op zoek. In Den Haag voor besprekingen met de Europese afdeling van de WCRP, vertelde hij tijdens een persconfe rentie, dat de Aziatische afdeling tij dens een vergadering, vorig Jaar no vember in Singapore, op dit pro bleem was gestoten. Duizenden zwalken rond op vissersboten voor de kust, omdat ze geen permanente verblijfsvergunning krijgen. De driehonderd WCRP- afgevaardigden uit zeventien Azia tische landen kwamen direct in ac tie. De Japanners, van verschillende godsdiensten, legden zestigduizend dollar op tafel. Vanuit verschillende godsdienstige groepen en kerkelijke hulporganisaties, ook uit Nederland, werd dit bedrag aangevuld tot 200.000 dollar. Twee schepen werden gecharterd, waarop nu vierhonderd vluchtelingen tijdelijk zijn onderge bracht. Per vliegtuig werden vluch telingen in de Chinese zee opge spoord. Teams onderzochten ook de kusten van Thailand en Maleisië. Het aantal uitgewekenen bedraagt tienduizenden, aldus dr. Jack. Een speciaal comité van de wereldconfe rentie heeft, veelal met succes, ver schillende regeringen met name de Verenigde Staten, Frankrijk, Ca nada, Australië en West-Duitsland dringend gevraagd sneller meer vluchtelingen toe te laten. Japanners De WCRP Is in 1970 opgericht, voor al op initiatief van Japanners en Amerikanen, die op grond van hun religieus beleven zich samen voor de vrede willen Inzetten. Er zijn we reldconferenties gehouden in 1970 in Kioto en in 1974 in Leuven. De derde wereldconferentie is volgend jaar september in de buurt van New York. Het Europees secretariaat houdt zich vooral bezig met godsdienstvrij heid in Europa, met name ln samen hang met het vraagstuk van de bui tenlandse werknemers, en met het leggen van een basis voor de dialoog tussen de godsdiensten. Zo ver spreidde de raad van Europa een WCRP-rapport over de godsdiensti ge rechten van buitenlandse arbei ders. Er zijn 22 Nederlandse deelnemers, onder wie de benedictijn Dom Tho- lens, de rabbijnen Lilienthal en Soe- tendorp, de hoogleraren Camps, Van Goudoever, H. van der Linden en D. Mulder en minister Pronk. Secre taris-coördinator is C. ter Maat van Pax Christi. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het veelbe sproken eikenhout, dat 22 jaar geleden gevonden werd op de berg Ararat in Turkije, kan on mogelijk van de ark van Noach zijn geweest. Tot deze conclu sie zijn wetenschappelijke me dewerkers van de universiteit van Californië gekomen. In fundamentalistische kringen is de afgelopen jaren grote waarde ge hecht aan de vondst van het be werkte hout. Het werd beschouwd als tastbaar bewijs van de historici teit van het bijbelverhaal over No ach, wiens schip na de zondvloed bleef steken op de 5100 meter hoge bergtop Ararat. Een eenvoudige proef heeft nu ech ter uitgewezen, dat het hout af komstig is van een boom, die om streeks het jaar 700 na Chnstus moet zijn gekapt Om tot de ark te kunnen hebben behoord, zou het hout zeker drieduizend Jaar ouder moeten zijn geweest. Bouw van de ark, uit de prentbijbel van Peter H. Schut (1659). De ouderdom van het hout is vastgesteld door een telling van de carbon-14 deeltjes. Een levend orga nisme neemt deze radio-actieve iso topen op tot zijn dood. Door te me ten hoeveel carbon-14 ln de loop der tijden is verdwenen, kan de ouder dom van het hout worden vastge steld. Uiteraard is daarmee niet bewezen, dat het verhaal van de ark van Noach dus niet historisch Is. De archeoloog dr. Rainer Berger, die het PUTTEN Ook dit jaar zal voor de massale evangelische jongerenma- nifestatie One Way Day een groot jeugdkoor worden geformeerd. Mu zikale medewerkers van initiatiefne mer Ben Hoekendijk componeren een geheel nieuw repertoire. Elke jeugdgroep met goede muzika le begeleiding of elk koor kan mee doen, aldus Hoekendijk. Men krijgt dan de muziekboeken en kan zelf met instuderen beginnen. Het reper toire laat ook een musical zien, die 's avonds ten gehore wordt ge bracht. 'De One Way Day wordt 22 oktober gehouden in de Irenehal van de Utrechtse Jaarbèurs. Vorig jaar trok deze dag vijftienduizend jongeren. Eerder in oktober komen al de koren bij elkaar in Utrecht om samen het programma door te nemen. Vanuit het kantoor van de stichting Op wekking in Putten worden de ko mende weken 150.000 pamfletten en posters het land ingezonden om jon gelui uit te nodigen voor de One Way Day. resultaat van het wetenschappelijk onderzoek eind vorige week in Wash ington bekendmaakte, uitte de ver onderstelling, dat het hout af komstig kan zijn van een schrijn, die door vrome christenen in de Middel eeuwen kan zijn opgericht ter nage dachtenis aan de landing van de ark in die streek. Overigens staat helemaal niet vast, of men wel op de Juiste plaats zoekt. Het bijbelboek Genesis zeg alleen, dat de ark bleef zitten op „de bergen van Ararat". Dit kan betrekking hebben op de hele streek. Maar vooral in de Verenigde Staten blijft in bepaalde kringen een groot enthousiasme bestaan voor nieuwe expedities naar de bergtop, vooral omdat vaststaat, dat er onder het gletsjerijs nog heel wat van dergelijk hout moet zitten. De berg ligt echter ln het Turks- Russische grensgebied. De Russen hebben achter de geestdrift der on derzoekers ai enkele malen spionage vermoed en daarom hebben de Turkse autoriteiten tot dusverre geen vergunning willen geven voor een diepgaand archeologisch onder zoek. nu in de boekhandel Walter Jens 'Het werd de hoogste tijd dat iemand zich eens met de zaak Judas ging bezighouden Walter Jens doet dat op een heldere en overtuigende wijze. Dit boekje biedt minstens materiaal voor een toneelstuk.' Heinrich Boll 'Pijnlijk-heilzame lektuur Carl Amóry een opmerkeli|k boek van Uitgeverij Ten Have b.v., Baarn „HANDEN DER MENSEN// De tweede lijdensaankondiging vindt eveneens in het noorden, in Galilea, plaats. De overpriesters schriftgeleerden en oudsten ontbre ken. De Mensenzoon zal overgelverd worden „in de handen der mensen Het klinkt algemener, maar niet minder dreigend. Ergens heeft Jezus gezegd, dat Hij wist wat er in de mens was en dat Hij zich niet aan hen toevertrouwde. Daar zal straks niet meer naar gevraagd worden. Hij zal in die handen overgaan. Die han den zullen zich naar Hem uitstrek ken, maar dan niet als de velen die bij Hem hulp en genezing zochten, maar als de handen van mensen die 'wat met Hem willen, die met Hem een einde willen maken. MFMensen die van mening zijn dat het zo wel genoeg is met die man van Naza reth, die zulke bevreemde en ver vreemde dingen doet en zegt. Dat kan niet langer. Er is een grens aan hun incasseringsvermogen. Hij staat in de weg. Het leven kan alleen nog leefbaar blijven als Hij er niet meer is. Van alles wat ze geleerd is uit oude dagen kan alleen nog iets terecht komen als Hij niet meer „on der de zon" is, maar weggedaan. Zo 'zal het gaan. Ook hier neemt weer de naderende dood de voornaamste plaats in. Er wordt zelfs twee keer over gesproken. Hij zal gedood wor den en eenmaal gedood.... Maar die tweede keer staat weer in dat ver warrende licht van het laatste. Gods laatste woord over deze mens-, opstandig. De eerste keer heeft Pe trus zich verzet tegen dit pessimis me en gezegd dat het niet gebeuren zou. Nu begrijpen ze het opnieuw niet, maar durven niets te vragen. Hebben ze hun schouders en hun wenkbrouwen opgehaald? Een vreemdeling temidden van die Hem 't naast stonden? Een onbegrepene terwijl het toch duidelijk na- derkwam? Of moeten we misschien niet meer spreken van lijdensaan kondigingen, maar van opstan dingsprofetieën? NED. HERV. KERK Beroepen te Terheijde: D. D. Lucas te Waardenburg. Bedankt voor Vlaardingen: H. C. van Itterzon te Gouda. GEREF. KERKEN (VRUG.) Beroepen te Pieterburen- Schouwerzijl en te Ulrum: J. J. Poutsma, kand. te Nijega (Sm.). Bedankt voor Bunschoten: drs. S. Cnossen te Hoogkerk. GEREF. GEM. Bedankt voor Zwijndrecht: J. Koster te Barneveld. Beroepen te Oostkapelle: A. Bac te. Boskoop. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Hilversum: M. van Beek te Opheusden. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen: K. D. van kampen te Abcoude. Ds mr A. Luteijn Onverwacht is overleden ds mr A. Luteijn te De Bilt. Hij is 85 jaar geworden. Ds Luteijn ging theologie studeren, nadat hij eerst enkele ja ren onderwijzer was geweest. Van 1924 tot zijn emeritaat in 1957 was hij hervormd predikant, achtereen volgens in Goudriaan, Genemuiden, Huizen, Onstwedde. Loenen aan de Vecht en Glfessen-Nieuwkerk. Na dien was hij nog enkele Jaren predi kant-medewerker van de hervormde bond voor inwendige zending op ge reformeerde grondslag (IZB), waar van hij vele jaren bestuurslid is ge weest. Ds Luteijn, die toen hij in Onstwedde stond nog rechten ging studeren, was in de jaren vijftig en kele jaren lid van de generale syno de. Ook was hij toen voorzitter van het protestants-christelijk streek ziekenhuis te Gorinchem. De begra fenis is donderdag in De Bilt. IADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2