Vakbonden willen greep op de confectie VERMOGENSWINSTBELASTING EN GRONDPOLITIEK 'CAO wegvervoer bindend verklaren' „Kredietbeperking is een vervelende zaak" „Werknemerscontrole nodig op gedrag multinationals" Veel voorlichting op huishoudbeurs NOB oneens met christelijke wegvervoerders Lubbers wil geen steun aan wassa- Kaasplakkenautomaat lons Finland devalueert Hypotheekrente per 4 april Philip Morris wilde geen overheidshulp Nederlandse vrachttanker naar Japan Directie Banque de Paris: WOFNSDAG 6 APRIL 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS19-RH23 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De werknemers moeten meer invloed krijgen op de ontwikkelingen in de confectie-industrie, meent de vakbeweging. In een rapport „Internationalisatie en konfektie", uitgebracht door de Stichting Wetenschappelijk onderzoek Vakcentrales wordt geconcludeerd dat de discussie binnen de bonden over een nieuwe internationale arbeidsverdeling zich dient te concentreren op de mogelijkheden van werknemerscontrole op het gedrag van de multinationale ondernemingen. Ook binnen Nederland acht de stich ting een sterkere greep op de situatie nodig. „Wezenlijke vergroting van de invloed van de werknemers is een noodzakelijke vvoorwaarde voor de gezondmaking van een in het slop geraakte bedrijfstak", zo merken de rapporteurs op. Zij vinden dat de opheffing van in voerrechten op industrieprodukten vooral ten goede komt aan landen waar erbarmelijke sociale omstan digheden heersen. De Nederlandse regering zou in een aantal gevallen tot invoerververboden moeten over gaan. Zo niet, dan blijft een sociaal verantwoorde herstructurering in bedrijfstakken als de confectie vrij wel onmogelijk, aldus de rappor teurs. Lage lonen Zij verwijten de multinationals ge bruik te maken van zeer lage lonen en van voordelen die een aantal Azi atische en Afrikaanse landen aan de ondernemers bieden. „Bij het aan trekken van westerse investeringen is. naast belastingvrijstellingen en subsidies, het onderdrukken van de vrije vakbeweging een voornaam lokmiddel", zegt het rapport. Die on derdrukking loopt van een welwil lende houding tegenover door de werkgevers beheerste vakbonden (Mexico) tot een met een volledig verbod van vakbondsactiviteiten in Taiwan. De snel groeiende uitvoer van industrieprodukten uit de lan den in het Verre Oosten wordt voor liefst 70 procent gecontroleerd door westerse en Japanse multinationals en ook in Tunesië is het beeld weinig opwekkend. Naar dat land wordteen deel van de produktie door West- Europese (ook Nederlandse) confec tionairs uitbesteed maar deze toe stroom van werk voor de lokale be volking biecdt geen perspectieven voor de ontwikkeling van een eigen kledingindustrie. Bovendien gaan dit soort Investeringen ten koste van Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De (alweer 32e) Internationale Huishoudbeurs staat in het teken van het wonen, het huishouden, de besteding van vrije tijd en van het reizen. Vanaf vrijdag 15 t/m zondag 24 april prijzen onge veer vierhonderd exposanten hun producten en diensten aan in het RAI-complex in Amsterdam. Daarnaast is er echter een grote plaats ingeruimd voor vele voorlich tingsinstanties. Daartoe behoren met name de AVO, Arbeids- en wel- zijnszrog Mindervaliden en de emancipatie- en vrouwen groepen Stichting Blijf van m'n Lijf, Opvan gcentrum voor mishandelde vrou wen, de feministische uitgeverij „De Bonte Was", de Aktiegroep Man- Vrouw-Maatschappij en de Neder landse Vereniging tot integratie van homo-seksualiteit. Tijdens de openingsdag staat de Huishoudbeurs in het bijznder open voor gehandicapten. Het- vervoer van deze mensen naar en over de beurs wordt verzorgd in samenwer king met het Rode Kruis. Voor de gehandicapten en hun bege leidsters wordt een entreeprijs be rekend van 4,-. De „gewone" toe gangsprijs bedraagt 6,- per persoon. De beurs is dagelijsk geopend van 's morgens tien tot 'smiddags vijf uur en s avonds (behalve op de zonda gen) van zeven tot half elf. In tegenstelling tot de algemene werkgevers zijn de christelijke werkgevers niet bereid de uren, die chauffeurs rustend doorbrengen in de slaapcabine van een rijdend voer tuig als gewerkte uren te betalen. Op een bijeenkomst gisteren in Rijswijk wees het NOB erop dat de onderhan delingsdelegaties van alle organisa ties zich steeds op het standpunt hebben gesteld dat de uren, die niet vallen onder de rust en schafttijd, maar waarin de betrokken werkne mer in dienst is van de onderneming is. volledig moeten worden betaald. Meerderheid De NOB en de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transport ondernemingen. die de nieuwe CAO ook ondertekende, vertegenwoordi gen respectievelijk 72 en 8 procenl van de loonsommen in het wegver voer. Op grond van deze meerder heid hebben deze organisaties de al- de ontwikkelingen op het platteland. Het rapport beveelt voor het ge- zondmaken van de Nederlandse con fectie-industrie ondermeer aan: ver betering van de kwaliteit van de arbeid en arbeidsomstandigheden, beter scholen en vasthouden van ar beidskrachten en optrekken van de basisionen. Men constateert dat de Nederlandse industriepolitiek, het werk van de Nederlandse Herstruc tureringsmaatschappij en de specia le maatregelen voor de confectie- industrie nog steeds onvoldoende garanties geven dat de ondernemers de kansen blijvend aangrijpen. No dig zal het zijn, industrie- en han delspolitiek aan elkaar te koppelen. De Stichting ziet hiertoe een moge lijkheid door invoervergunningen bij voorrang of uitsluitend te geven aan ondernemers die aan sociaal ver antwoorde herstructureringsplan nen in hun bedrijfstak meewerken. Maar een noodzakelijke voorwaarde wordt geacht de al in de aanhef genoemde vergroting van de werkne mers op het ondemermersbeleid. Gelderse kleding Inmiddels heeft de Werkgroep con fectie-industrie Gelderland een ver slag gepubliceerd over de Gelderse kledingindustrie. Deze is wat het aantal werknemers betreft, in twee jaar tijd ingekrompen van bijna 7.000 tot 4.000 werknemers. Door de betrekkelijk kleine bedrijfs omvang hebben vele bedrijven geen specialistische stafmedewerkers, stelt het verslag vast. Aanbevolen wordt dan ook dat desgewenst advi seurs ter beschikking worden ge steld. die de confectie-industrie uit ervaring kennen. In dat verband wordt gedacht aan recentelijk door pensionering vrijgekomen confectie- managers, een suggestie die een paar maanden geleden ook werd gedaan in een rapport over de Twentse con fectie-industrie. Ook al weer door die kleine bedrijfs omvang komen slechts weinig on dernemingen aan export toe. Misschien is het echter mogelijk, zegt de werkgroep om samen te wer ken in een gemeenschappelijke ex portorganisatie. Samenwerking wordt eveneens aan bevolen bij de afeet in Oost- Nederland. Onderzocht zou dienen te worden of er niet een ge meenschappelijke verkoopcentrale moet komen waarbij een breed as sortiment van produkten van deel nemende bedrijven wordt aangebo den op basis van zowel levering uit voorraad als op levertermijn, aldus het verslag. Van onze soc.-economische redactie RIJSWIJK De Nationale Organisatie voor het Beroepsgoede- renvervoer Wegtransport (NOB) is er verwonderd over dat de christelijke wegvervoerders PCB en KVO niet bereid zijn de nieuwe CAO voor het wegvervoer te ondertekenen. gemeen verbindend-verklaring van de CAO aangevraagd. Beide organisaties hebben goede hoop dat deze aanvraag zal worden gehonoreerd. „Wij zijn erbij gebaat dat de CAO zal gelden voor de totale bedrijfstak. Dit is geen machtswel lust, maar het is nodig voor de goede gang van zaken in de bedrijfstak," aldus een woordvoerder van de NOB. De NOB heeft ook felle kritiek geuit op de neiging bij andere Europese landen beperkingen op te leggen aan het Nederlandse wegvervoer. In het jaarverslag over 1976 noemt de NOB de houding van Duitse, Oostenrijk se, Franse en Turkse autoriteiten obstakels voor de ontplooiing van het Nederlandse wegvervoer. De schuld voor dit alles ligt volgens de organisaties bij de EEG. De lidsta ten falen in het totstandbrengen van een gemeenschappelijk vervoersbe leid. DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) ziet geen mo gelijkheden om het huidige aantal wassalons in Nederland in stand te houden met financiële steun van de overheid. Dat blijkt uit het antwoord van de demissionaire be windsman op vragen van het Twee de Kamerlid. Van der Lek (PSP): De omzet van wassalons is de afgelopen jaren aan zienlijk gedaald. De belangstelling van het publiek voor de dienstverle ning van deze bedrijven is duidelijk tanende. Lubbers zegt alleen steun te kunnen verlenen aan bedrijven, die levensvatbaar zijn. Hij wil in het geheel niets weten van de exploita tie door de overheid. „Exploitatie zou niet overeenstemmen met ons economisch bestel, mede gezien de gevolgen voor de bestaande com merciële wassalons", aldus Lubbers. HELSINKI In navolging van Zwe-» den, Noorwegen en Denemarken heeft nu ook Finland zijn munt ge devalueerd en wel met 5,7 procent. Bij de Eru Kaasfabriek in Woerden is dezer dagen een ingenieuze ma chine is gebruik genomen, die plak ken kaas produceert. Deze kaas wordt vervolgens bijeen gebracht in verkoopeenheden van 6 apart ver pakte plakken kaas van 20 gram. Naam bank ABN AMRO-Bank Bouwfonds Centraal Beheer Rabobank (adviesrente Rabo-Hyp. Bank RPS Stad A'dam Westland/ Utrecht standaard no risk budget Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 Jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10 jaar 5 jaar 5 jaar 5 Jaar 5 Jaar 5 jaar 5 Jaar variabel Afsluitprov. (procenten) 15 1.5 1.5/2.- 1.5/2- 1.5 1.5 1.5 Rentepercentages met zonder gemeentegarantie 9 875 9.25 9. 9.3 '9.1 8.7 8.7 8.7 9.3 8.9 9- 8.75 9.25 9 93 9.1 8.7 8.7 84 89 8.9 8.75 9 8.75 8.75 9.1 9.5 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Weer hebben enkele banken hun hypotheekrente-percentage verhoogd met 0,25^, met name is dit de ABN. Aanleiding hiertoe was het beperken van de groei van het aantal hypotheken. Voor leningen met gemeentegarantie en een vijf jaar vaste rentevoet is het laagst gehanteerde percentage thans 8,75%. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). De foto toont de nieuwe in Amerika ontwikkelde installatie in bedrijf. Vooral van de kant van Grootver bruikers bestaat wel vraag naar ge sneden apart verpakte plak ken kaas. van onze Haagse redactie DEN HAAG De directie van Philip Morris in Eindhoven heeft „nee" gezegd tegen een aanbod van financiële steun door de rijksover heid. Het bedrijf zou steun krijgen als het niet naar Bergen op Zoom zou verhuizen, maar naar Helmond. In het aanbod was echter de voor waarde opgenomen, dat verplaat sing van bedrijfsactiviteiten moet leiden tot meer arbeidsplaatsen. Philip Morris kon aan deze voor waarde niet voldoen, aldus de de missionaire minister Lubbers (eco nomische zaken) in antwoord op vragen van KVP Tweede Kamer leden. Philip Morris zal zoals bekend de vestiging in Eindhoven geheel slui ten. Volgens de minister zal aan de ruim 470 werknemers „gelijkwaardi ge werkgelegenheid" worden aange boden in Bergen op Zoom. Het be drijf heeft een sociaal plan ontwor pen, dat zowel geldt voor de werkne mers, die naar Bergen op Zoom gaan, als voor hen, die de overstap niet willen maken. Het is de bedoe ling, dat het plan op korte termijn met de vakbonden besproken wordt. Minister Lubbers voelt zich niet ge roepen om een oordeel te vellen over de beslissing tot verhuizing. De KVP'ers Cornelissen en Van Amelsvoort hadden Lubbers* oor deel gevraagd, wijzend op de „ern stige sociale gevolgen voor de werknemers in Eindhoven en hun gezinnen". KRIMPEN AAN DEN USSEL De scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel heeft dezer da gen de produktentanker „San- ko Trust" (die oorspronkelijk „Hellespont Argosy" was ge doopt) overgedragen. Hierbij heeft zich het opmerke lijke feit voorgedaan, dat een in Nederland gebouwd schip aan Japan is geleverd. Dat is de laatste honderd jaar niet meer gebeurd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - „Een verve lende geschiedenis", zo noemt drs W. Werner, directeur van de Banque de Paris et des Pays Bas, de plannen van De Neder- landsche Bank tot het weer in voeren van een kredietbeper king. „Vooral als onze economie zich dit jaar zal ontwikkelen als vorig jaar, te weten in een wat opgaande lijn, zal de kredietbeperking in de loop van het jaar zeker gaan knellen. We kun nen dan beter spreken van een kre dietdistributie. En wat dit voor ge volgen zal hebben voor de prijs van het krediet is wel duidelijk. Het bankkrediet zal er zeker niet goedko per op worden." Bij een kredietdistributie zullen de banken, volgens de heer Werner, een keuze dienen te maken hoe zij de beschikbare ruimte (de centrale bank zou een uitbreiding van de kre dieten met 12 procent willen toestaan). Het zal daarbij gaan om hypotheken, kredieten aan het be drijfsleven of consumptief krediet. Drs Wemer was verder van mening, dat er bij een eventuele kredietbe perking een ongelijke verhouding zal ontstaan, doordat hypotheekbanken en levensverzekeringsmaatschappij en niet onder het toezicht van De Nederlandsche Bank vallen. (Zoals bekend zal de Postbank bij door gaan van de plannen wèl onder dit toezicht vallen.") „Waarom moeten wij dan alleen de pas Inhouden", zo vroeg hij zich af. De heer Wemer meende overigens, dat een krediet beperking niet alleen voor dit jaar maar ook voor 1978 zal gelden. HIJ merkte op, dat de vraag naar con sumptief krediet, met name voor de financiering van de aankoop van au to's. in het eerste kwartaal enorm is gestegen. De bank heeft vorig een opmerke lijke groei te zien gegeven. Het ba lanstotaal steeg met 36 procent. De aan de bank toevertrouwde spaar gelden hebben inmiddels de grens van 200 miljoen gulden gepasseerd, nadat zij vorig Jaar al een uitbreiding met 53 procent tot 170 miljoen had den ondergaan. Overwogen wordt in de toekomst notering aan te vragen aan de Amsterdamse beurs. Wellicht dat er in juni a.s. een emissie komt tot een bedrag van tfo 40 miljoen. Hot aantal kantoren wordt nog voortdu rend uitgebreid. door mr. J. Reugebrink We hebben het een poosje geleden in de krant kunnen lezen: in een debat tussen Andriessen (CDA) en Van Thijn (PvdA) heeft eerstgen oemde de invoering van een vermo genswinstbelasting in verband ge bracht met de grondpolitiek. Andriessen heeft verklaard een voorstander te zijn van een vermo genswinstbelasting; hij zag in de invoering van zo'n belasting kenne lijk ook een middel om grondspecu- laties te bestrijden. Wiegel heeft zich nogal vertoornd getoond over die uitlating van Andriessen: die zou iets hebben verkocht zonder dat daarvoor werd betaald. En dat ls in liberale kring kennelijk iets onge hoords. Bestaat er inderdaad verband tussen een vermogenswinstbelasting en de grondpoli tiek? Voordat op die vraag wordt ingegaan is het wellicht nuttig eerst even in het kort aan te geven wat onder een vermogenswin stbelasting wordt verstaan. Vermogenswinst Een vermogenswinstbelasting belast bij verkoop van een vermogensbestanddeel (bijv. grond) het verschil tussen de ver koopprijs en de boekwaarde (dan wel de aankoopprijs) van dat bestanddeel. Bin nen de sfeer van de bedrijfsuitoefening worden thans reeds vermogenswinsten aan de heffing van de inkomstenbelasting (vennootschapsbelasting) onderworpen. In de privé-sfeer zijn dergelijke winsten thans (nog) vrij. Een zakenman die een onroe rend goed verkoopt, bijv. een huis of een stuk grond, welk onroerend goed in zijn bedrijfsvermogen was opgenomen, moet dus belasting betalen over het verschil tussen de verkoopprijs en het bedrag waarvoor dat goed op zijn balans stond. Een particulier die zijn huis verkoopt be hoeft, naar algemeen bekend is, geen be lasting te voldoen over het verschil tussen de verkoopprijs en de aankoopprijs. Een vermogenswinstbelasting heeft nu de be doeling deze „winsten" ook in de particu liere sfeer te belasten. We behoeven daar bij overigens niet alleen aan onroerend goed te denken, men kan ook vermo genswinst maken bij de verkoop van kunstvoorwerpen, antiek, effecten e.d. Maar het belangrijkste vermogensobject binnen zo*n belasting zal uiteraard het onroerend goed zijn. Aangezien grond ook onroerend goed is, ligt op zichzelf het ver band met de grondpolitiek nogal voor de hand. Er bestaan overigens al jaren plannen om een dergelijke belasting in te voeren. Het kabinet Cals heeft indertijd zo'n belasting al aangekondigd. Dat kabinet is, zoals bekend, in de nacht van Schmelzer ten val gebracht, zodat het plan niet kon worden uitgevoerd. Nu heeft dus ook Andriessen zich geschaard in de rij van hen die een dergelijke belasting verdedigen. Uitzonderingen Op de algemene regel van de huidige wet geving dat binnen de bedrijfsleer vermo genswinsten wel zijn belast en binnen de privé-sfeer niet, bestaat voor beide groe pen één belangrijke uitzondering. In de privé-sfeer is één vorm van vermogenswin st aan de inkomstenbelasting onderwor pen, nl. de zgn. winst uit een aanmerkelijk belang. Wanneer een particulier een wat groter pakket aandelen (de technische bij zonderheden doen hier nu weinig ter zake) bezit in een bepaalde vennootschap, dient hij bij verkoop van één of meer van die aandelen belasting te betalen over de ge maakte winst. Binnen de bedrijfssfeer bestaat er ook één belangrijke uitzondering op de algemene regel dat vermogenswinsten daar wel be last zijn nl.: DE WINST DIE EEN LANDBOUWER BEHAALT BIJ VER- KOOP VAN ZIJN LAND IS ONBELAST. Men noemt dit in de wandelgangen de zgn. landbouwvrijstelling. Deze vrijstelling is neergelegd in artikel 8, letter B, van de Wet op de Inkomstenbelasting. Het is voor belastingdeskundigen een eigenaardige gewaarwording geweest dat deze landbouwvrijstelling naar het schijnt geen enkele rol heeft gespeeld bij de debatten over de grondpolitiek. Tijdens een forum over actuele fiscale poli tiek, dat kort geleden in Leiden is gehou den, kon geen van de fiscale deskundigen van de grotere partijen antwoord geven op de vraag hoe dat nu eigenlijk mogelijk was! 8ommigen van deze fiscale deskundi gen wekten zelfs de indruk van het be staan van deze vrijstelling in het geheel niet op en hoogte te zijn. Men spreekt veel over winsten die project ontwikkelaars soms op grond maken, en dat zal wel terecht zijn, maar men bedenke wel dat, Indien een project-ontwikkelaar winst maakt op grond, zo goed als de helft van die winst in de schatkist vloeit via de vennootschapsbelasting. Maar bij de boer is dat niet het geval, die betaalt over die winst geen belasting. Het ligt natuurlijk voor de hand zich af te vragen waarom de landbouw hier anders wordt behandeld dan de rest van ondernemend Nederland. Veel misbaar In het oorspronkelijke ontwerp van Wet op de Inkomstenbelasting was deze vrijstel ling ook niet opgenomen, zij is in de wet terecht gekomen via een amendement van de heer Lucas (KVP). Hofstra is in zijn standaardwerk over de inkomstenbelas ting van mening dat deze landbouwvrijs telling „nergens op rust", zij is (aldus Hof stra) „een reëel privilege voor een bepaalde bevolkingsgroep, dat slechts dank zij de invloed van een machtige pressuregroep kon worden gehandhaafd". Deze pressure groep duidt men ook wel aan als „het groene front". Vanuit hun standpunt bezien is het na tuurlijk wel begrijpelijk dat van de zijde van dat front veel misbaar wordt gemaakt tegen het al dan niet gecorrigeerde begrip „gebruikswaarde", maar ik dacht dat het goed was wanneer men dat misbaar hoort, zich te realiseren dat landbouwers op het punt van vermogenswinsten op landbouwgronden al jaren in een zeer voordelige positie hebben verkeerd. Een positie die zij overigens ook niet zouden hebben verloren indien het ingediende wetsontwerp t.a.v. de grondpolitiek zou zijn aangenomen! Niet gerechtvaardigd Andriessen heeft dus te kennen gegeven dat een vermogenswinstbelasting de spe culatie in gronden kan tegengaan. Op zichzelf lijkt die stelling nogal voor de hand te liggen: indien particulieren thans speculeren in grond (en dat komt voor!) blijft de behaalde winst onbelast Velen, waaronder ook ik. achten dat niet ge rechtvaardigd. Een vermogenswinstbelas ting zou die winst afromen, in ieder geval zou de gemeenschap een behoorlijk graan tje meepikken. Maar de vraag rijst wel, welke rol de landbouwvrijstelling nu in dit geheel speelt. Nu de winst op grond binnen de landbouwsfeer niet aan de belastinghef fing is onderworpen, nu landbouwers op dit punt dus niet als ondernemers maar als particulieren worden behandeld, lijkt het mij nogal voor de hand te liggen dat die winst WEL in een vermogenswinstbelas ting wordt betrokken. Het is al zeer de vraag of de landbouwvrijs telling binnen de Inkomstenbelasting een rechtsgrond heeft, maar het zou helemaal onrechtvaardig zijn ook binnen een vermo genswinstbelasting een vrijstelling voor de landbouw op te nemen. Immers, men wordt óf behandeld als ondernemer (en dan is de winst aan Inkomstenbelasting onderworpen) óf als particulier (en dan dient de winst in de vermogenswinstbelas ting te worden betrokken). Een andere mogelijkheid is, dacht ik niet aanwezig. Maar dan rijst de vraag of Andriessen zich heeft gerealiseerd dat De Bekker namens het CDA weliswaar aan vankelijk heeft verdedigd dat de boer de marktwaarde voor zijn grond diende te ontvangen bedrag vervolgens weer voor een deel wegbelast! Ik heb hierover met een aantal boeren gesproken, die zich eerst zeer goed in het CDA-standpunt konden vinden. Toen zij zich de consequenties realiseerden waren ze heel wat minder enthousiast. Maar in dien Andriessen dan toch een stuk winst bij de boer wil wegbelasten lijkt het mij meer voor de hand te liggen dat hij verde digt, dat de landbouwvrijstelling binnen de inkomstenbelasting dient te vervallen. Een boer is immers geen particulier, een boer is een ondernemer! Aan de basis Ik wil er overigens geen misverstand over laten bestaan. Hoewel naar mijn mening de landbouwvrijstelling inderdaad dient te vervallen, zal noch een intrekking van die vrijstelling, noch een invoering van een vermogenswinstbelasting het probleem van de grond fundamenteel oplossen. Wij weten nu zo langzamerhand allemaal im mers wel dat belastingen kostprijsverho- gend werken: men mene dan ook niet dat bij een dergelijk schaars artikel als grond BIJ EEN VRIJE PRIJ8VORMINO, geen pogingen in het werk zullen worden ge steld, hetzij de verschuldigde inkomsten belasting, hetzij de verschuldigde vermo genswinstbelasting, in de prijs van de grond door te berekenen. Juist bij grond zullen die pogingen door gaans slagen. De speculatie behoeft dan niet groter te zijn dan thans, maar de grondprijs ls wel omhooggedreven! Het is op dit terrein net als bij de inkomensverde ling, wil men werkelijk iets doen aan een rechtvaardiger verdeling van het natio naal inkomen dan dient zulks niet via de belastingen, maar aan de basis, bij de primaire inkomensvorming (lonen en sala rissen), te geschieden. Zo is het ook bij de grond, wil men werkelijk speculatie en prijsopdrijving tegengaan dan dient zulks te geschieden door de prijs van de grond zelf te reguleren. En als ik het allemaal goed heb begrepen (maar wie ben ik dat Ik het allemaal begrepen heb?) was DAT de bedoeling van het ingediende wetsontwerp over de grondpolitiek (Mr. J. Reugebrink is lector in het belastingrecht aan de Rijksuniversi teit van Leiden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23