1 sliet alle wetten zijn voor ille Nederlanders gelijk Ontwerplijst beschermde monumenten uitgebreid Prjjstreffer 5.- 25; MET PASEN ERTS PAAR DAGEN TUSSENUIT? MUTSSPAARBANK EIDSE SPAARBANK litspraak in zaak-Menten/Knoop bewijst helaas: (KV eist directe steun mijnstreek-Oost 'seudo-ambtenaar earresteerd Nieuwe groep dissidenten in Armenië Bedrijfstechnische school in nieuwe jas Grenspalen en boerderijen Wettelijke regeling voor import van goedkoop medicijn Laatste raderboot terug in de vaart LEUKE VAKANTIES VOOR JONGE MENSEN! DEZE ZOMER O.A. NAAR MTABMA mmrn tWNESIE Waar u ook heengaat,1 naar de Ardennen, het Harzgebergte of Yorkshire? De spaarbank zorgt voor buitenlands geld en reisverzekeringen. Spaargirorekeninghouders kunnen ook de beschikking krijgen over Eurocheques. NSDAG 6 APRIL 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet H15 or mr N. D. Jörg iordat Menten ook gerechtelijk schuldig verklaard is aan massamoord, oorlogsmisdaden en roof, pgen kwalificaties als massamoordenaar, oorlogsmisdadiger en rover al via de drukpers worden (gedeeld aan de verdachte. Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank in de zaak i Menten tegen Hans Knoop vorige week beslist. I zichzelf is het natuurlijk vreemd t een particulier als Menten vrije- c beledigd mag worden, maar een latshoofd als indertijd Johnson, tantwoordelijk voor volgens in- pationale standaarden verbo- n manieren van oorlogsvoering We zullen dit maar aan de eige- ardige verschillen tussen burger- k recht en strafrecht toerekenen. belangrijkste vraag in deze Men- i-Knoop-zaak is niet of Mentens mtatie zo gering is, dat deze niet 7 geringer kan worden, zodat Men- „geen belang heeft bij zijn eis", ils de president besliste. Dat komt dus op neer dat mensen die als zonder slecht bekend staan, géén (cherming meer aan de wetten innen ontlenen. t niet iedere Nederlander gelijk is, sten we al; dat echter ook de wet- niet voor iedere Nederlander ge- zijn, wordt officieel altijd tegen spreken: maar hier hebben we dan iminste één schoon voorbeeld dat iter de pretentie van gelijkheid el ongelijkheid schuil kan gaan. Eerlijk proces Maar belangrijker nog is de vraag J ook Menten een eerlijk proces kan kjgen. Geruchtmakende zaken tanen zoveel vóórpubliciteit krij- fc, dat in redelijkheid niet meer in een eerlijk proces kan worden tsproken. e activiteiten van sommige grote ersorganen van onze oosterburen leden ons wat dat betreft een af- chrikwekkend voorbeeld: het moet Itgesloten worden geacht dat het rote publiek het zou accepteren anneer de nu nog drie verdachten i het grote R.A.F.-proces buiten rrvolging zouden worden gesteld egens de inmiddels openlijk geble- en ontoelaatbare praktijken van ïsporende, vervolgende en rechter- [ke autoriteiten. Zelfs is één rech- en niet de geringste, namelijk de orzitter van de rechtbank zelf, van functie ontheven omdat hij een ieve rol in de perscampagnes had gespeeld, hetgeen ook van een bij de zaak betrokken rechter in de Duitse Hoge Raad kan worden gezegd. Toch zou buitenvervolgingstelling de enige juridisch juiste beslissing zijn: daarvoor bestaat immers een wetboek met regels van een behoor lijke procedure, waarin onder meer het beginsel is uitgewerkt dat een verdachte moet worden behandeld als een onschuldige, totdat zijn schuld vox'gens de wet is bewezen. Zou de vogelvrijverklaring van Men ten door en in de publieke opinie géén invloed kunnen hebben op de rechters die uiteindelijk over zijn zaak moeten oordelen? Zijn rechters werkelijk onafhankelijk en onpar tijdig? Leuzen Onafhankelijkheid en onpartijdig heid zijn allereerst leuzen. Het zijn- geen zaken die er vanzelf zijn of die gerealiseerd zijn. Het zijn idealen waarnaar gestreefd wordt en die in elke zaak opnieuw in meer of minde re mate worden verwezenlijkt. Daarom is er in het algemeen wel wat voor te zeggen, dat de pers zich ietwat inhoudt voordat processen beginnen. Dat hoeft geen persbreide ling of muilkorving in te houden. Maar zo'n terughoudende opstelling is wel iets dat met kunst- en vlieg werk tot stand moet worden ge bracht, net zoals onafhankelijkheid, en onpartijdigheid; netzoals ook een behóórlijke procedure met kunst- en vliegwerk tot stand moet worden ge bracht. Voor de hand ligt immers dót „misdadigers" een ongunstige pers krijgen en dót processen voor ver dachten ongunstig aflopen. Iedere orde is er hoe kan het anders op uit zich zelf te handha ven, en één van de middelen daartoe is het strafrecht. Maar zelfs als je die zelfhandhaving onvoorwaardelijk accepteert, wil dat nog niet zeggen dat dit niet op een fatsoenlijke ma nier behoeft te gebeuren. Vandaar ook dat. wanneer zoals bij de Keukenhof staan nog wel niet alle bloemen in bloei, maar Juist nu niet direct al te druk is, is het een ervaring tussen al de kleurenpracht te ichten op wat lentewarmte. EERLEN Vele oud-mijnwerkers orden voor de derde en sommige tffs al voor de vierde keer ontsla- OTTERDAM De Rotterdamse Dlltie heeft B. A. G. H. aangehou- ;n op verdenking van oplichters- ■aktijken. De man heeft zich meer alen, voornamelijk tegenover bul- nlanders, uitgegeven als ambten- ir van de gemeente. Hij vertelde In slechtofferts dat de gemeente un woning had gekocht en dat hij Bam kijken naar de bouwkundige aat. Tijdens zijn inspectie liet hij in altijd weten dat er ingrijpende ïrbouwingen en reparaties zouden loeten worden verricht op kosten in de gemeente. Bovendien beloof- e hij de mensen een bedrag van 2500,- als schadeloosstelling voor s overlast van de verbouwing. Aan ït eind van zijn bezoek vroeg de imbtenaar" steevast naar de oonvergunning. Liet men deze en, dat merkte hij op dat dit een •vergunning was en dat. wil de Bbouwing doorgang kunnen vin- en, een B-vergunning nodig was. gen nu diverse bedrijven in de Oos telijke Mijnstreek in ernstige moei lijkheden verkeren. Er is een groei ende verontwaardiging door de drei gende ontslagen van enkele honder den werknemers in dit gebied. De NKV-centrale schrijft dit in een brief aan overheidsinstanties. Naast de 45.000 verloren gegane ar beidsplaatsen in d(e mijnindustrie zijn van de daarvoor in de plaats gekomen arbeidsplaatsen al weer enkele duizenden vervallen of staan op de tocht. Daar komt nog bij de daling van het aantal pendelaars naar West-Duitsland en binnenkort enkele duizenden schoolverlaters zonder werk. De NKV-centrale eist van de regering onmiddellijke finan ciële steun aan bedrijven in moei lijkheden uiteraard met scherpe controle. Verder moet de overheid participeren in nieuwe bedrijven of zelf ondernemingen in de Oostelijke Mijnstreek gaan stichten. De fondsen van de dienst aanvullende werkgelegenheid (100 miljoen) voor gebieden met grote werkloosheid van meer dan acht procent, moeten ook voor de Oostelijke Mijnstreek worden beschikbaar gesteld. Voorts dient een plan te worden ontwikkeld om schoolverlaters spoedig aan werk te helpen. ons, de overheid de vergelding het oog om oog, tand om tand van de burgers heeft afgenomen en zelf is gaan uitoefenen, de overheid dan ook de plicht heeft om die vergelding niet even primitief uit te oefenen alsf burgers dat doen. Persconferenties van justitiële autoriteiten die juist de vergeldingsbehoefte van het pu bliek aanwakkeren en niet doen be daren, zijn dan ook uit den boze. Zondebokken zoeken is al te gemak kelijk en het gevaar van gemani puleerde publiciteitsmedia als kranten, radio en voor tv is, dat ze dezelfde functie kunnen hebben als het brandmerken op het voorhoofd of het schandblok, en dan ook nog vóórdat een veroordeling is uitge sproken. Kortom, willen we schijnprocessen vermijden, dat wil zeggen processen waarvan de uitslag van te voren reeds vaststaat, dan zullen daarvoor inspanningen moeten worden ge troost, niet alleen door rechters, maar ook door de pers in de ruimste zin. Juist de verdachte heeft zijnerzijds natuurlijk belang bij terughoudend heid van de pers. De belangrijkste functie van de pers in strafzaken is bovendien om publiekelijk controle uit te oefenen op wat er in een proces gebeurt: dat is juist waarom de rechtzittingen openbaar zijn; dat is dus een beschermende functie ten behoeve van de verdachte. Het is terecht dat de verdachte er door middel van juridische mogelijk heden naar streeft, dat zijn proces omstandigheden zo gunstig mogelijk zijn. Een tijdelijk publikatieverbod van pure zwartmakerij kan daarvoor gerechtvaardigd zijn. Daarom ook lijkt de argumentatie van de Amsterdamse rechtsbank-president minder Juist: met name degene die pikzwart is afgeschilderd heeft de meest gerechtvaardigde reden („be lang") om dat beeld van hem vóór en in het proces te bestrijden. MOSKOU (Reuter, UPI) - In Sow- jet Armenië is een groep opgericht om de naleving te controleren van de akkoorden van Helsinki door de regering van de Sowjet-Unie. Robert Nazaryan, een woordvoerder van de nieuwe groep, verklaarde dat de Ar meense groep steun zou verlenen aan andere groeperingen die zich met de akkoorden van Helsinki be zig houden. Hij verklaarde strikt binnen de wetten van de Sowjet- Unie te willen blijven. Ook zei hij geen politieke of religieuze doelein den na te streven. LEIDEN In augustus van dit jaar gaat de bedrijfstechnische school in Leiden haar nieuwe school aan de Vondellaan, vlakbij het Leidse station, in gebruik nemen. Op dit moment is de school voor individueel lager technisch onderwijs nog gehuisvest in vier verspreid liggende oude gebouwen, vaak in abominabele staat. Dit nieuwe gebouw heeft 6 miljoen gulden gekost en heeft speciaal voor het technische onderwijs ingerichte lokalen. Vooral de situering van het nieuwe onderkomen bij het station is belangrijk, omdat zeker veertig procent van de leerlingen afkomstig is uit de Leidse en Haagse regio. Twintig jaar geleden werd de school opgericht voor het geven van lager technisch onderwijs aan leerlingen vanaf 12 jaar die een individuele opvang, aanpak en begeleiding nodig hebben. De B. T. S. verzorgt dag- en avondopleidingen in de mechanische en bouwkundige richtingen. Uniek is de dagopleiding straatmaken, waarvoor een speciaal daarvoor opgezette praktijkruimte aanwezig is. Inmiddels is de B. T. S. uitgegroeid tot één hoofdgebouw met drie dependances, waarin 300 leerlingen overdag en 150 man op part-time basis onderdak vinden. Van een verslaggever DEN HAAG Negen grenspa len en acht markestenen in de gemeente Losser zijn op de ont werplijst gezet van be schermde monumenten. De pa len zijn uit de veertiende en vijftiende eeuw en dragen jaar tallen en een gebeeldhouwd wapenschild. De stenen zijn uit de late middeleeuwen en bake nen bepaalde terreinen af. In Losser werden ook een voorma lig tolhuis en drie boerderijen in bescherming genomen. Het zijn: „het gewaarde erve Honig- lo", „de lange wigger" en het „wönnershoes de vlakes- bekke". In Sassenhelm is de monumenten lijst aangevuld met het „huis ter Leede", oorspronkelijk een mid deleeuwse ridderhofstede die in de vorige eeuw na een brand werd her bouwd, en waarbij ook horen een oranjerie, twee boerderijen en een negentiende-eeuws toegangshek. Op de lijsten kwamen voorts nog boerderijen in Bodegraven en Drie- sum, en panden in Delft, Epen, Nig- tevecht, Roermond, Valkenswaard en stad-Delden, alle uit de zeventien de tot en met de negentiende eeuw. In Hillegom is een achttiende eeuw- se pomp in bescherming genomen, in Naarden een fortencomplex met sluisje, in Ten Boer de rogge- en pelmolen uit 1840 en in Oirschot een landarbeiderswoning uit de negen tiende eeuw. Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks heeft wettelijke regelin gen ontworpen voor de goedkope re import van medicijnen waarbij de officiële vertegenwoordiger van de fabrikant wordt omzeild. Dat was nodig geworden nadat het Europese hof van justitie de bestaande belem meringen voor deze „parallel import" in strijd had bevonden met het EEG-verdrag. Het probleem was de onzekerheid of een geneesmiddel dat via een ander EG-land wordt ingevoerd; wel pre cies de zelfde eigenschappen heeft als het hier officieel toegelaten mid del met dezelfde merknaam. Dat is administratief niet vast te stellen omdat de buitenlandse fabrikant bij parallel-import in het algemeen wei gert, de officiële produktiedocumen- ten te verstrekken. Volgens de nieuwe ontwerp besluiten die gisteren door de minis terraad naar de Raad van State zijn gezonden voor het vereiste advies zullen parallel geïmporteerde medi cijnen bij het college ter beoordeling van geneesmiddelen voor afzonder lijke registratie moeten worden aan gemeld. Het college kan dan onder zoek of het identiek is aan het al toegelaten middel dat door de offi ciële importeur wordt geleverd. Van een verslaggever LEKKERKERK De enige nog be staande raderboot in Nederland, en waarschijnlijk de enige in Europa komt binnenkort weer in de vaart Het is het laatste luxe schip van de rederij op de Lek, aangekocht door twee Hilversummers. Ze vonden het schip in Duitsland op de Rijn. Op het ogenblik ligt de raderboot op een helling van een scheepswerf in Mui den. Het plan is om de in 1912 ge bouwde laatste raderboot reizen te laten maken van Amsterdam naar Rotterdam via Tiel, Schoonhoven en Lekkerkerk. Het gerestaureerde schip zal als naam gaan voeren „Ka pitein Kok", die de laatste gezag voerder van een van de Lekboten was. Leuk kleurig T-shirt. Effen en met MBH Leuk kleurig T-! kleurige biezen en strepen in verschillende pittige kombinaties. Mag u niet laten schieten. Alle maten Corduroy jongensbroek Puur katoenen,J fijne nb. In grijs, brum en zwart Mt 116-176 Alleen deze week Lees erover in het kleurrijke programma van Perscombinatie reizen Informatie/boeking: Wlbautstraat 131 AMSTERDAM TEL. 020-914400

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15