De race op begint Ondanks moeilijkheden weer veel nieuwe produkties 'De tranen van Klaartje' Rijk gaat literaire debuten subsidiëren Euro-ministers willen lager landbouwbudget Nederlandse Operastichting Schilder Antoon Kruijsen overleden Nieuwe boeken Spoedberaad NVJ na vastlopen van CAO-gesprekken P Studenten Kamerorkest weer op tournee Levensgevaarlijke tabletten terecht K C&M- ii tbcfi \Jxnïde£iqe\! woensdag 6 april 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ioic AMSTERDAM On danks de nog steeds be staande moeilijkheden met de huisvesting gaat de Nederlandse Opera stichting onverschrokken voort met het uitbrengen van nieuwe produkties. Het nieuwe seizoenprogramma dat maandag in Amsterdam bekend werd gemaakt omvat 17 opera's waarvan er acht voor het eerst of helemaal nieuw geënsceneerd door de Neder landse Operastichting worden gepresenteerd. Inbegrepen de wereldpremière van ..Houdinl" van Peter Schat die, met het Concertgebouworkest ln de bak onder leiding van Hans Vonk op 39 september ln Carré ln Amsterdam van start gaat. Scheveningen De meeste premières zullen ln het Scheveningse Circustheater plaatsvinden omdat daar het meest en het best gerepeteerd kan worden en het minder verhulzen en versjou wen kost als daar meteen aanslui tend de eerste uitvoering wordt gegeven. Door het gedeelde gebruik van de Amsterdamse Stadsschouwburg en het uitblijven van het nieuwe Mu ziektheater („We hebben het gevoel dat de zaak vastzit", aldus directeur Hans de Roo) moet de opera nog ongeveer 175 dagen per Jaar op en neer naar Scheveningen reizen voor repetities. Het Scheveningse Circus gebouw zou met een niet zo erg in grijpende „uitbouw" geschikt kun nen worden gemaakt voor vaste ves tiging van de opera. Hopeloos „Maar", aldus Hans de Roo. „ver plaatsen van een bedrijf heeft enor me consequenties. Rotterdam is ook bezig met plannen voor een mu ziektheater. Maar het zou waanzin zijn de Operastichting over te bren gen naar een plaats waar nu maar belangstelling is voor 16 voorstellin gen per seizoen, tegen Amsterdam 100. Verplaatsing brengt enorme conse quenties met zich mee. Om vele re denen willen we eigenlijk niet weg uit Amsterdam, maar de situatie is zo langzamerhand wel hopeloos ge worden. Daarom niet getreurd; men heeft weer een zeer aantrekkelijk pro gramma ln elkaar weten te zetten met als openingsnummer „Der Ro- senkavaller" van 8trauss' (onder Edo de Waart). Verder „La voix hum- naine" van Poulenc, samen op één avond met „Blauwbaards Burcht" van Bartok, „Katharina Ismallova" van SJostakowitsJ, „Livietta e Tra- collo" van Pergolesi. „Lulu" van Al- ban Berg, „Hans en Grietje" van Humperdinck, „Orlando" van Han del, „Uit een dodenhuis" van Jana- cek, en „Cappriccio" van Strauss. Van de meer populaire werken staan op het programma „Hoffmanns Er- zahlungen" van Offenbach, „Tosca" van Puccini, „Simone Boccanegra" en „Falstaff" belde van Verdi Israël Voor het geven van voorstellingen in het buitenland is de Nederlandse Operastichting uitgenodigd naar Mexico en Israël met „Der Kaiser von Atlantis" (waarvan in december 1975 de première in Amsterdam plaatsvond). Hflndels „Orlando" die wordt voorbereid en uitgebracht in samenwerking met de H4n- delsfestsplele in Göttingen zal in Göttingen en Frankfurt en in het kader van de Prager Frühling wor den gespeeld in de periode mei-Juni van het volgend Jaar. DEN HAAG BIJ wijze van proef gaat het ministerie van CRM drie jaar lang subsidies mogelijk ma ken voor literaire debuten ln de vorm van boekuitgaven op het gebied van proza, poëzie en essay. De Raad voor de Kunst zal hierbij adviseren. Uitgevers kunnen voor zo n boek subsidie aanvragen. Dit moet voor 31 Juli van dit Jaar geschieden voor uitgaven ln 1977. Met de aanvraag moet het ma nuscript worden opgestuurd. De rijksbijdrage is een tegemoet koming in de kosten, die tevens gericht is op de verlaging van de verkoopprijs en de garantie van een auteurshonorarium. Na drie Jaar wordt bekeken of de debuut- subsidiëring wordt voortgezet. Bibliografieën en luxe edities ko men niet voor subsidiëring in aan merking. Overigens wordt een li terair debuut gesubsidieerd bij gebleken kwaliteit of op grond van duidelijke beloften voor de toekomst. Heeft een schrijver al ln het ene genre gedebuteerd, dan zal voor het andere genre geval voor geval worden beoordeeld of dit ook een debuut is, wat onder meer afhangt van het reeds ver worven lezerspubliek, aldus het ministerie. DEN HAAG De schilder Antoon Kruijsen is maandag op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Chartres, Frankrijk overleden. HIJ was in Boxtel geboren, kreeg zijn eerste vakopleiding van zijn vader, de kunstschilder Jan Kruijsen en zette de opleiding voort aan de Rot terdamse academie. Later ging hij naar Zwitserland waar hij de academie in Genève en het conservatorium in Montreux be zocht. Daar kreeg hij zangles en die studie zette hij voort aan het conser vatorium van Parijs. HIJ bleef ook schilderen en deze kunst werd zijn levenswerk. Meer dan tien Jaar bleef hij in Parijs en in Aix en Provence en in die tijd koch ten verschillende Franse musea wer ken van hem. In 1936 kwam hij naar Nederland terug en na de tweede wereldoorlog ging hij weer naar Frankrijk. Hij woonde er in Parijs en in Chartres. BERGEN OP ZOOM In samen- iverking met het Gemeentemuseum van Bergen op Zoom organiseert het Rijksmuseum ..Boerhave" te Leiden van 15 april tot 1 juni een ten toonstelling „De tranen van Klaar tje" in het Markiezenhof. Steen- bergsestraat 6-8 te Bergen op Zoom. Deze expositie belicht welke gevol gen de Franse en Industriële Revo lutie hadden voor maatschappij, cultuur, wetenschap en techniek in Nederland. De titel „De tranen van Klaartje", is ontleend aan Hiëronymus van Alphens „Kleine gedichten voor kin deren", waarin Klaartje bij het portret van haar overleden moeder een centrale rol speelt. De gevolgen van de beide revoluties worden niet getoond door een ont wikkelingsgang te beschrijven, maar door steeds op een deelgebied het contrast te laten zien tussen de toestand in 1750 en die ln 1850, waarbij die twee Jaartallen niet let terlijk genomen moeten worden. Zij staan elk voor een hele periode. De aspecten van het 18e en 19e eeuwse leven komen paarsgewijs tegenover elkaar te staan. Literatuur, muziek, arbeid, onderwijs, microscopie, na tuurkunde, stoomtechniek en transport duiden een bepaalde sfeer Dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Groepen kunnen op aanvraag ook in de ochtenduren terecht Budolf Flescb. Helder schrijven, spreken, denken. Stap voor stap naar betere communicatie. Vertaald en bewerkt door Margriet Banls. Marcel Huismans, Erwin Klaui. Van Loghum Slaterus, Deventer, 1977. 324 blz. 35. „Schrijven is niets anders dan pra ten op papier, praten is niets anders dan hardop denken en denken is niets anders dan zachtjes praten", beweert Flesch. Hij is in de taalbe heersing vooral bekend om zijn lees- baarheldsschaal, een middel om zelf te bepalen hoe moeilijk een tekst is. Daarvoor moeten eerst allerlei bere keningen worden uitgevoerd (woor den tellen, gemiddelde zinslengte, gemiddelde woordlengte). Voor het opvoeren van leesbaarheid heeft Flesch dan ook heel wat suggesties. In feite is zijn hele boek één pleidooi voor wat de titel belooft: helder schrijven, spreken, denken. In een groot aantal hoofdstukjes model leert Flesch didactisch het taal gebruik van de cursist (want het betreft hier een .Jeergang") èn zijn manier van denken naar zijn ideaal. Het boek wemelt van goede raad. Het behandelt het gebruik van be paalde woorden, het wijst op het belang van Interpunctie, het vraagt van de schrijver belangstelling voor zijn lezers, het bespreekt het pro bleem waar men een goed idee van daan haalt. etc. Alle lessen zijn voor deze vertaling van Nederlandse voorbeelden voorzien en hebben oefeningen meegekregen. Men kan dus zelf thuis aan zijn formuleringen werken ..We kunnen proberen ln gedachten te houden, dat onze ma nier van denken niet de enige is" ook zoiets staat in dit boek. T. v. D. Kate Chopin. De ontnuchtering. Ver taling Geertje Lammers Amster dam. De Bezige BIJ. 1977 245 blz. 26 50 Kate Chopin 1851-1904) is een Ame rikaanse schrijfster van korte verha len, enkele romans en een to neelstuk. Na haar geruchtmakende „De ontnuchtering" (The Awaken ing, 1899) schreef se weinig meer. De kritiek reageerde geschokt op dit boek. Het vertoont, zoals de flap terecht opmerkt, overeenkomsten met Flauberts „Madame Bovary", in zoverre het ook de pogingen be schrijft van een getrouwde vrouw om bulten huwelijk en moederschap om tot ontplooiing te geraken. Wat haar min of meer symbolisch uit de sleur haalt ls de zee. ZIJ leert zwem men: „De ziel is gevoelig voor de stem van de zee. Het lichaam voor de aanraking van de zee die als een Innige, koesterende omhelzing is." Maar waar de zee haar verlangen naar een nieuw en zinnelijker leven stimuleert, is het tenslotte ook de zee waarin zij zich na haar bevrij dingspogingen verdrinkt Net als Emma Bovary proeft zij van de lief de. maar door omstandigheden blijft die tenslotte onbereikbaar voor haar. Kate Chopin heeft de roman mooi strak opgezet en de ervaringen van de vrouw sfeervol weergegeven. Er wordt nergens gesproken over de noodzaak van vleugels, om op weg te vliegen, vrij. De meeste vrouwen zijn „dienstbare engelen. Al leen de vleugels ontbreken". Het exemplarische van dit verhaal kan dan ook de situatie van de vrouw zijn: met handen en voeten gebon den en niet in staat tot vrije vlucht anders dan op straffe van een dode lijke val. In 1974, lees ik, werd de roman in New York door The Femi nist Press herdrukt. Het laat zich voor dat doel gebruiken. Inderdaad. Maar ook kan het een veel wijdver- breider soort van onmacht uitbeel den, dat een briesje van verlangen tot een vernietigende storm maakt. T. v. D. LUXEMBURG (ANP) De Europese Gemeenschap moet min. der geld gaan besteden aan de Europese landbouw en meer uittrekken voor het'sociale en regionale beleid binnen de EG. Tot deze opvatting zijn gisteren de ministers van buitenlandse zaken en financiën van de EG-landen gekomen tijdens het zogeheten •prtortteltendebat' (het afwegen van het belang van voorgenomen maatregelen). Aan de Europese landbouw wordt bijna zeventig procent van het totale door de EG te besteden geldbedrag uitgegeven en de ministers menen dat andere EO-actlvltelten meer aan bod moeten komen. Zo zou veel meer moeten worden besteed aan de be strijding van de werkloosheid bin nen de EG. Het sociale en regionale beleid nemen dit Jaar respectievelijk 2 en 4.6 procent van de hele Europe se begroting voor hun rekening. ZHet debat leverde overigens niets aan concrete maatregelen op en de permanente vertegenwoordigers van de EG-landen bij de gemeenschap hebben de opdracht gekregen de zaak opnieuw te bekijken Eind mei moet er dan weer een ministerraad worden gehouden, waar men het on derwerp opnieuw aansnijdt. Tijdens het beraad van gisteren stel de West-Dultsland dat de uitgaven van de gemeenschap volgend Jaar met niet meer dan tien procent zou den moeten stijgen. Nederland ls het daar niet geheel mee eens, zo liet minister Rudd Lubbers, vervanger van zijn collega Wim Dulsenberg, weten. Wel is Nederland van mening dat men op den duur moet komen tot een maximaal stijgingspercenta ge voor de Euroepse begroting. Uit het verloop van het debat ls gebleken dat er nog lang geen bevre digende regeling ls voor de zoge naamde 'eigen middelen' van de EG. Het ls de bedoeling dat de EG voor 1978 volledig uit eigen middelen wordt gefinancierd. Met name Dene marken en Oroot-Brlttannlë keren zich tegen de belasting-technische en subsldlehervormende maatrege len, die daarbij nodig zijn. UTRECHT Het Nederlands Stu denten Kamerorkest wordt ieder jaar samengesteld uit een veertigtal studenten uit het hele land. Daar voor worden vele audities gehouden, die ook dit Jaar weer tot een goed geselecteerd ensemble hebben geleld. In de Paasvakantie wordt er druk gerepeteerd waarna een tournee be gint waarvan de opbrengst is be stemd voor het University Assistan ce Fund dat buitenlandse studenten helpt die hun land om politieke en religieuze redenen moesten verlaten. Het programma van de tournee die dit jaar op 13 april in de N.H. Kerk te Hattem begint, is als volgt: Kees van Baaren: Sinfonia, Charles Gounod: Petit Symphonie, Claude Debussy: Sanse sacrée et Danse profane, Franz Schubert: Symfonie nr. 3, Harpsoliste in de dansen van Debus sy is Douceline Aleven. De concerten (15 april Amersfoort, 16 Utrecht, Geertekerk 20.15 uur, 17 Almelo De Hagen 11.30 uur, en Amsterdam Waalse Kerk 20.15 uur) worden ge leid door Gerard Oskamp. Van een verslaggever UTRECHT Het bestuur van df*u; Nederlandse Vereniging van Jour67' nalisten (NVJ) heeft besloten dt._ NVJ-verenigingsraad donderdag ij® april in spoedvergadering bijeen tLj roepen gezien het verloop van d< onderhandelingen met de werkgs"" versorganisatie NDP over een nieu- b we CAO voor dagbladjournalisten^ De verenigingsraad zal zich op d»cm spoedvergadering moeten ultspra ken over de vraag of verder onder handelen nog wel zin heeft of dal, acties moeten worden voorbereid. Het grote knelpunt in de onderhi delingen ls de samenhang tussen d invoering van de vijfdaai werkweek voor de dagbladjournal ten en een compensatieregell voor arbeid op onregelmatige en on aangename tijden. GORKUM De voor kinderen le-_ vensgevaarüjke tabletten, die een" inwoner van Gorkum had verloren zijn weer terecht. Gisterochtend le verde een vrouw de tabletten op hei Gorkumse politiebureau in. Ze had de tabletten (te gebruiken bij sui kerziekte) in de omgeving van haar woning op straat gevonden. Super-licht nylon jack met gebreide trikot boorden. ju<" Licht gewicht polyester/viscose pantalon in jeansmodel. CC. Onder: Prima nylon jack met kontrastbiezen en trikot boorden. 50r Fijne polyester pantalon met krijtstreep-dessin. 50r Sportieve katoenen race-pet in dm kleuren. 8r

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10