Morgen herdenking slachtoffers Den Uyl niet optimistisch over samengaan met CDA Proefproces wegens schoolverzuim In wat voor lamp draai je eigenlijk 'n heldere gloeilamp? Vurige liefdesbrief mogelijk aanleiding tot stadhuisbrand r LEKKER -j Nieuwe impuls voor investeringen nodig' MOBUTU Resultaten identificatie nog niet bekend Philips heeft voor elke lamp dejuiste gloeilamp. PHILIPS In hoger beroep levenslang tegen Frans H. geëist Niet aangestoken door verzetslieden in 1943 in Apeldoorn? Christelijke werkgevers: 'Ouders nemen steeds vaker extra vakantie voor hun kinderen' Karei Roskam J DINSDAG 5 APRIL BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de rijkspolitie zal pas woensdagmorgen bekend worden gemaakt of alle 248 slachtoffers uit het Tenerife verongelukte KLM-vliegtuig zijn geïdentificeerd. Naar verwach ting zal de identificatie vandaag worden beëindigd. Morgenmiddag om drie uur zal in hangar II op het oude Schiphol-oost een besloten herdenkingsplechtigheid worden gehouden ter nagedachte nis aan de omgekomen passagiers en bemanning van de Boeing PH-Buf „Rijn" van de KLM. De plechtigheid is uitsluitend toe gankelijk voor die nabestaanden, die daartoe van de KLM een speciale toegangskaart hebben ontvangen. Niemand zal zonder zo'n toegangs kaart worden toegelaten. Op drin gend verzoek van de nabestaanden zal de pers zich niet onder de geno digden mogen begeven. Dominee H. de Bie uit Diepenveen, die vorige week naar Tenerife is geweest voor een rouwdienst na de ramp. heeft zich bij zijn terugkeer in Nederland beklaagd over ..ongelooflijk onbe scheiden en irritant optreden van journalisten en persfotografen." daartoe toestemming te hebben ge kregen van de verkeerstoren. Het onderzoek gebeurt in de laboratoria van de Amerikaanse National Transportation Safety Board, die over speciale apparatuur beschikt om de banden af te luisteren. Neder landse deskundigen en KLM- piloten, die de stemmen van de ver ongelukte piloten kennen, zijn aan wezig bij het afluisteren van de ban den. Pas over twee weken zullen resultaten van het onderzoek be kend worden. Westgaarde Verwijt Daags na de rouwplechtigheid, op donderdag, zal van negen uur 's mor gens tot vier uur 's middags op de begraafplaats Westgaarde in Amsterdam-Osdorp voor een ieder de gelegenheid bestaan de laatste eer te bewijzen aan de slachtoffers. Op deze begraafplaats zullen bij de geopende graven de kisten gereed worden gezet met de stoffelijke res ten van die passagiers, van wie het onmogelijk was ze nog te identifice ren. De rijkspolitie, die de identifica tie verricht, noch de KLM konden gisteren zeggen hoeveel slachtoffers niet meer zullen kunnen worden ge ïdentificeerd. Op Westgaarde zullen tevens kisten staan met de resten van wèl geïden tificeerde slachtoffers, van wie de nabestaanden te kennen hebben ge geven ze op dezelfde begraafplaats ter aarde te bestellen als al diegenen die meer werden geïdentificeerd. Verwacht wordt dat de belangstel ling groot zal zijn. Bloemen kunnen naar Westgaarde worden gezonden, maar belangstellenden kunnen ze ook zelf bij de graven neerleggen. Zes deskundigen zijn gisteren in Washington begonnen met het zorgvuldig openen van de vier zoge heten zwarte dozen van de twee ver ongelukte vliegtuigen. De dozen be vatten de cockpit-voicerecorders met de radioberichten en gesprek ken in de stuurhutten en de metalen strips, waarop de technische gege vens over de vlucht (de zogenaamde flightdate-recorders). De banden en strips zullen de vraag moeten be antwoorden hoe gezagvoerder Veldhuyzen van Zanten van het KLM-toestel kon opstijgen zonder Een lid van de Amerikaanse com missie van onderzoek, de patholoog dr. William G. Eckert, heeft de Spaanse autoriteiten verweten dat zij om financiële redenen de startbaan van Tenerife te snel heb ben ontruimd. Daardoor zou het on mogelijk zijn geworden na te gaan hoe de passagiers om het leven zijn gekomen. Anders hadden deskundi gen kunnen nagaan hoeveel inzit tenden de eerste klap overleefden en pas later in de brand zijn omgeko men. Een dergelijk onderzoek zou van groot belang zijn geweest voor het bouwen van veiliger toestellen, die in een noodgeval sneller zouden kunnen worden verlaten. Hoewel nog kan worden onderzocht, door bestudering van de stoffelijke over schotten, of enkelen even in leven zijn gebleven, zal men hun zitplaat sen niet kunnen vaststellen na de ADVERTENTIE. In zowel binnen- als buitenverlichting geelt deze grote heldere gloeilamp sprankelende effecten aan grotere armaturen met helder of structuur glas. Zo vraagt de ene lamp nu een maal om een ander soort licht dan de andere. Draai dus niet zo maar een peertje in uw lamp. Kies met overleg de juiste gloeilamp. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM Premier Den Uyl is „weinig optimistisch" over de mogelijkheid om nog met het CDA tot samenwerking te komen". Op een bijzondere partijraad van de PvdA gisteravond in Amsterdam zei Den Uyl: „Alle vriendelijke verhalen van sommige CDA-ers nemen niet weg dat er in die kring een toenemend verzet ontstaat tegen een progressief beleid. De restauratieve krachten groeien. Wie Van Agt zich in vriendelijkheden hoort uitputten Jegens de WD, weet aan welke kant de boterham besmeerd is. Wel CDA, als die begeerte u aangeraakt heeft, dan kunnen wij u daar niet van weerhouden, dat kunnen alleen de kiezers", zei de PvdA-lijsttrekker. Hij vervolgde: „Wij willen een be-f leid voeren in solidariteit met de' mensen aan de onderkant van de samenleving. Dat kan alleen op ba sis van harde voorwaarden. Dat is geen hoogmoed, maar noodzaak. Wij vechten met de rug tegen de muur tegen een CDA-WD- combinatie. We vechten terwille •van de miljoenen die hun hoop op een progressief beleid gevestigd hebben", aldus Den Uyl. Tevoren bestreed hij dat de kabi netscrisis veroorzaakt zou zijn door de onverzoenlijke houding van de PvdA of de aanvallen op minister Van Agt in het Mentendebat. „Op 11 februari J.L deelde minister Van Agt mij mee, dat het wet sontwerp over de grondpolitiek ge wijzigd moest worden wilde het door de CDA-fractie gesteund worden. Die eis was politiek niets anders dan een uiting van de bereidheid van het CDA de voortzetting van het kabi net in een uiterst kritieke fase te brengen. Dat was veertien dagen voordat Van Thijn en Kosto (de PvdA-woordvoerder in het Menten debat) als aflaat voor christen democratisch handelen konden wor den opgevoerd, aldus drs. Den Uyl. •Hij benadrukte, dat voor de vraag wat nu verder moet gebeuren niet alleen de breuk, maar ook alles wat eerder de afgelopen vier jaar in sa menwerking met het CDA was be reikt mee moet tellen. De PvdA is zoals bekend bereid na de verkiezingen met het CDA over hernieuwde regeringssamenwerking te gaan onderhandelen indien het CDA eerst akkoord gaat met PvdA- teksten voor de vier hervormings voorstellen die inzet zijn gemaakt ADVERTENTIE van het progressieve beleid. Dat be treft de grondpolitiek, de vermogen- saanwasdeling, de ondernemingsra den en de investeringsrekening. De ze teksten zullen gebaseerd zijn op de ai Ingediende wetsontwerpen en de standpunten van de PvdA-fractle daarop. Ze zullen, zei PvdA- fractieleider Ed van Thijn, een mini mumpositie innemen. Dat betekent dat hierover niet met het CDA on derhandeld zal worden. Ed van Thijn benadrukte overigens dat met die vier wetsontwerpen de ontwik kelingen op die gebieden niet afge sloten zullen zijn. Verdere be- drijfsdemocratlseringsregelingen voor de grondpolitiek zullen onder werp van harde onderhandelingen worden bij de kabinetsformatie, kondigde van Thijn aan. snelle ontruiming van de startbaan. „Zwarte ster" De IFALPA, de Internationale Fe deratie van Verkeersvliegers heeft 26 vliegvelden in de wereld de „zwar te ster" gegeven. Dit betekent dat deze vliegvelden „in ernstige mate tekortschieten wat betreft de inter nationale veiligheidseisen. Van de 26 vliegvelden liggen er zeven in de Zuidamerikaanse staat Colombia, vier in de Verenigde Staten (onder meer Boston en Los Angeles), drie in Australië, twee in Griekenland (Ker- kira-Korfoe en Rhodos), twee in Ita lië (Rimini en Alghero) een in Iran (de hoofdstad Teheran) en een in Japan (Osaka). Voorts worden vlieg velden genoemd in Indonesië, Chili, Maleisië. Tonga en op de Fiji- eilanden. Van een verslaggever DEN BOSCH De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren in hoger beroep levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 41-jarige hoofd verpleger Frans H. uit Kerkrade. H. was door de rechtbank in Maastricht tot der tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De procureur-generaal, mr W. Wet- zels, achtte H. schuldig aan acht van de negen moorden die hem ten laste waren gelegd. De officier van justi tie in Maastricht, mr J. Booster, die eveneens levenslange gevangenis straf had geëist, meende dat alle negen moorden bewezen waren. De rechtbank achtte H. schuldig aan vijf moorden. Anders dan de rechtbank in Maas tricht. meende mr Wetzels dat ver zachtende omstandigheden niet of nauwelijks ter zake deden. Die omstandigheden hadden betrek king op de situatie in de Liickerhei- dekliniek in Kerkrade, waar H. door middel van insullne-injecties be jaarde en demente patiënten om het leven zou hebben gebracht. Mr Wet zels vond ook dat het psychiatrisch rapport, waarin H. verminderd toe rekeningsvatbaar wordt genoemd, niet van invloed mag zijn op de strafmaat, gezien de uitzonderlijke ernst van de misdrijven. De procureur-generaal baseerde zijn bewijs dat de patiënten aan een overdosis insuline zijn overleden, op de uitvoerige uiteenzettingen van de Nijmeegse hoogleraar dr E. J. Ariëns. Deze deskundige hield het hof gisteren voor dat de bejaarden zo zwak waren dat een kleine hoe veelheid insuline voor hen al dode lijk kon zijn. Het verweer van H. dat hij insuline beschouwde als een pijnstillend middel, vond de hoogle raar volslagen absurd. Morgen zal de raadsman van Frans H.. mr J. J. M. Hermans, zijn plei dooi houden. Een archieffoto van het Apeldoornse stadhuis, waarvan in 1943 de bovenverdieping afbrandde. Op het ogenblik wordt het gebouw in deze geest gereconstrueerd. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Er bestaat een kans dat de Apeldoornse stadhuisbrand in mei 1943 niet door verzetslieden is gesticht, zoals tot nog toe is aangenomen, maar is veroorzaakt door een marechaussee, die een vurige liefdesbrief aan zijn meisje zat te schrijven. Het gisteren verschenen tweemaandelijkse blad "Voorlicht" voor medewerkers van de gemeente Apeldoorn meldt dat de Apeldoornse amateur-historicus H. A. M. Ummels, die zegt alle processen-verbaal hierover in handen te krijgen, hier achter is gekomen. De heer Ummels heeft, na de stuk ken bestudeerd te hebben, een ge sprek gehad met een ooggetuige, de voormalige marechaussee Nico- laas Jacob van der Heijden. De heer Van der Heijden had in de nacht van 18 op 19 mei 1943 opdracht om samen met zijn colle ga Maarten Munnlk het gemeente huis te bewaken. Hij vertelde: „Op een gegeven ogenblik schreef Mun nlk een brief aan zijn meisje in de Achterhoek. Het schrijfpapier lag op de gaskachel. Plotseling vatte het papier vlam en binnen de kortste keren stonden de gordijnen in brand. Direct schoot de gedach te door mij heen: als het nu toch brandt, laat het dan maar goed branden ook. Ik trok alle laden van het persoonsregister open Ten gevolge van de brand verloor het stadhuis zijn bovenverdieping. Het was toen Juist honderd jaar geleden dat het in gebruik was ge nomen. Burgemeester en wethou ders wilden de ingebruikname in 1843 vieren met een slokje, maar gedeputeerden staten onthielden hun goedkeuring. Op de gemeente balans komt een post van enkele honderden guldens voor in verband met de feestelijke inwijding. Voor de aankoop van jenever en wrijf- doeken ten behoeve van het schoonmaken der ramen. Op het ogenblik wordt dat raadhuis in Apeldoorn gereconstrueerd naar het voorbeeld van 1898, in welk jaar het is uitgebreid. Geen idee Oud-verzetsman M. Buitenhuis heeft geen idee hoe het verhaal, dat het Apeldoornse stadhuis mei 1943 door de ondergrondse in brand was gestoken om het persoonsregister uit de handen van de Duitsers te houden, destijds in de wereld is gekomen. Hij weet zeker dat er geen opdracht was voor brandstichting. Ook de latere com mandant binnenlandse strijdkrachten in deze omgeving, de heer S. Toom, weet van niets, evenals andere vroegere illegale werkers. Het gerucht, dat het Apeldoornse stadhuis door verzetslieden in brand werd gestoken, is al heel oud In verschillende publikaties van betrekkelijk kort na de oorlog kan men het al lezen. In het standaard werk „Onderdrukking en Verzet" wordt niet met zoveel woorden ge zegd dat in Apeldoorn brandstich ting plaatsvond Maar wel wordt deze gemeente in het hoofdstuk „Van werkverruiming via arbeid splicht tot slavenjacht" in één adem genoemd met een aantal plaatsen, waar bevolkingsregisters werden vernietigd door brandstich ting, diefstal enzovoorts. Pikant Intussen lijkt het allerlaatste woord over de stadhuisbrand in Apeldoorn nog niet gesproken. Het volgende mag wellicht als enigszins pikante bijzonderheid beschouwd worden. De man die op het politie bureau proces-verbaal opmaakte, was hoofdagent H. Ouwejan. Ou wejan, die later het slachtoffer van de Duitsers is geworden, was in mei 1943, toen in de nacht van de achttiende op de negentiende, om 2.47 uur de brand in het raadhuis uitbrak, tevens commandant van de binnenlandse strijdkrachten. Ouwejan maakte in zijn rapport melding van een ongeval. De moge lijkheid, dat hier sprake is van een eufemistische omschrijving mag niet geheel en al worden uitgeslo ten. De Duitsers raakten er in elk geval van overtuigd dat er van op zet geen sprake was. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De christelijke werkgevers (NCW) verlangen van de regering zo spoedig mogelijk een nieuwe Impuls voor de investeringen, nu door de val van het kabinet-Den Uyl de wet op de Investeringsrekening voorlopig niet doorgaat. Het NCW wil vooral bij het stimuleren van de investeringen maar aandacht voor de kleinere bedrijven. Drs. Cnossen, algemeen secretaris van het NCW, wees erop dat de laatste Jaren het aandeel vande klei nere bedrijven (minder dan 500 werknemers) in de totale wekgele- venheid en de totale investeringen van het land is gegroeid. In 1971 omvatten de grote bedrijven nog 48 procent van het aantal arbeidsplaat sen. In 1974 was dat 43 procent. Nog duidelijker was de daling van het investeringsaandeel van de grote be drijven: van 57 procent in 1968 naar 46 procent in 1973. De betekenis van de kleinere bedrijven werd navenant groter. Wat de aard van de noodzakelijke nieuwe investeringsimpuls betreft vindt het NCW dat het nieuwe sys teem van de wet investeringsreke ning een bijdrage kan zijn. Dit sys teem betreft vervanging van de hui dige investeringsaftrek (belastlngfa- cillteit) door globale en gerichte sub sidies. Verder wenst het NCW meer faciliteiten voor om- en bijscholing bet behoud van loon (uitkering). Er wordt door bedrijfsleven en enkele ministeries al gewerkt aan een ver soepeling van WW en WWV om het gemakkelijker te maken aan om- en bijscholing mee te doen met behoud van loon. Verder wil het NCW subsidies voor het verbeteren van arbeidsplaatsen in bedrijven. Door het werk voor zover mogelijk te humaniseren, zou den bepaalde werksoorten weer „passend" gemaakt kunnen worden voor een aantal werklozen. Volgens het NCW ligt er op het ministerie van sociale zaken al bijna een maand een nieuwe subsidiëringsregeling gereed voor humanisering van arbeidsplaat sen. Op de begroting van het minis terie is hiervoor al 55 miljoen uitge trokken. Het NCW verbaast zich ero ver dat deze nieuwe regeling nog steeds niet is bekend gemaakt /ADVERTENTIE) Van onze onderwijsredactie SLEEN De gemeente Sleen wil een uitspraak van de rechter uitlokken over het schoolverzuim als gevolg van wintersportvakanties. Burgemeester en wet houders constateren dat dit soort vakanties steeds vaker voorkomt en ze willen daarom meer duidelijkheid hebben over de toepassing van de leerplichtwet. Leerplichtambtenaar H. H. Hinders heeft tegen de ou ders van twee kinderen in de gemeente Sleen proces verbaal opgemaakt en de zaak overgedragen aan de of ficier van Justitie in Assen. In het ene geval gaat het om een meisje van acht jaar dat in aansluiting op de krokus vakantie twee dagen extra weg bleef. De tweede zaak betreft een meisje van negen dat in Januari twee weken naar de wintersport ging. In belde gevallen hadden de ou ders wel toestemming ge vraagd aan het hoofd van de school. De burgemeester van Sleen, mr. J. Siderlus, heeft in de raad verklaard dat hij via dit proefproces meer duidelijk heid wil bereiken over de wet telijke normen. Er moet vol gens hem paal en perk ge steld worden aan het toene mend verzuim vanwege extra vakanties. Een der ouders, de arts A. P. Grondsma, meent echter dat er geen sprake is van ongeoorloofd verzuim. Als arts zou hij in de kerstva kantie moeilijk vrij kunnen nemen en in de afgelopen drie Jaar is die reden steeds geaccepteerd. De leerplichtwet is niet ge heel duidelijk op het punt van extra vakantie. In artikel 11 staan de redenen opge somd waarom een leerplich tig kind van school mag weg blijven: sluiting van de school, een officieel verbod om naar school te gaan. een tuchtmaatregel. ziekte, godsdienstplichten of „ande re gewichte omstandighe den". Die laatste formulering biedt enige ruimte voor ver schil van opvatting. In arti kel 14 staat dat het hoofd van de school bevoegd is om een kind vrij te geven „wegens andere gewichtige omstan digheden". Maar als het om een periode van meer dan tien dagen per schooljaar gaat, is ook goedkeuring ver eist van de leerplichtambte naar van de gemeente. De vraag is nu wat men onder „andere gewichtige omstan digheden" moet verstaan. Hierover bestaan geen offi ciële richtlijnen en er is nau welijks Jurisprudentie. Wel is vorig jaar mei een rechterlijk vonnis uitgesproken tegen ouders die zonder toestem ming de paasvakantie van hun kind hadden verlengd. De rechter veroordeelde de ouders tot een boete van hon derd gulden voorwaardelijk. Twee jaar geleden heeft de minister van onderwijs op' verzoek van het gemeente bestuur van Eelde ook een uitspraak gedaan over de toepassing van artikel 14 van de leerplichtwet. HIJ schreef dat vakanties bulten de offi ciële periode om geen ge wichtige omstandigheden zijn. Zelfs niet als de ouders een verklaring van de werkgever tonen, waarin staat dat zij in de gewone vakantieperiode niet weg kunnen. Wel voegde de mi nister eraan toe dat deze laatste regel niet te absoluut gehanteerd moet worden. Men moet dit toch van geval tot geval bekijken. Nu heeft een dergelijke brief van de minister op zichzelf niet veel te betekenen. De rechter heeft alleen te maken met de wet en niet met de uitleg die een minister daar van aan het gemeentebe stuur te Smllde geeft Meer duidelijkheid kan alleen ver schaft worden door meer za ken voor te leggen aan de rechter. Minst geschikt Een algemeen probleem bij de toepassing van de leerplichtwet is dat dwang beschouwd wordt als een van de minst geschikte middelen om ouders tot andere ge dachten te brengen. De gewo ne gang van zaken is dat de leerplichtambtenaar eens met de ouders gaat praten en probeert hen te overreden. Dat is echter niet gemakke lijk als het om een win tersportvakantie gaat. Het kwaad is dan vaak al ge schied voordat de leerplich tambtenaar er aan te pas komt. Tenslotte zal de rechter reke ning hebben te houden met de marge van vrijheid die door de wet aan de scholen is gelaten. Een schoolbestuur is vrij om naar eigen goeddun ken vrij te geven als het om minder dan tien dagen gaat In het openbaar onderwijs kan het gemeentebestuur wel voorschriften geven aan de hoofden van scholen en zo een wat strakkere controle uitoefenen op extra vakantie van minder dan tien dagen Maar in het bijzonder onder wijs is men vrijer DE DICTATUUR IN KONGO u»tqirviri

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3