Zware nederlaag voor Britse regeringspartij Afrikanen: Unctad is volledig mislukt Carter heeft niet eeuwig de tijd Sadat bij Schmidt Praktijken Sanjay Gandhi in onderzoek Zweedse politie pakt dertig illegalen op Tussentijdse verkiezing ramp voor premier Carter zwijgt niet over mensenrechten Congres Brazilië naar huis gestuurd Journalisten Italië staken Tokio en Moskou akkoord over visserijgrens Zuid-Af rika verlengt dienstplicht Afronding gesprek met Russen voor vertrek Breznjew ZATERDAG 2 APRIL BUITENLAND Trouw/Kwartet LONDEN De regerende Britse Labour-partij staat er bar slecht voor De Conservatieven, nu nog in de oppositie, zijn momenteel duidelijk favoriet bij de Britse kiezers Dat is de conclusie die de Britse commentatoren gisteren trokken uit de uitslag van de tussentijdse verkiezing voor een parlementszetel, die donderdag in Stetchford bij Birmingham werd gehouden. WASHINGTON (ÜPI. API De Amerikaanse president Jimmy Carter is niet van plan zijn mond te houden over de naleving van mensenrechten om de Sowjet-Unie wat gunsti ger te stemmen bij de onder handelingen over bewapening Dit zei zijn belangrijkste advi seur voor veiligheidszaken. Zbig Brzezinski gisteren voor de televisie. Brzezinski reageerde op de misluk king die minister van buitenlandse zaken Vance deze week moest slik ken in Moskou bij de onderhandelin gen over een akkoord voor de beper king van stategische bewapening. Als zo'n akkoord er alleen maar kan komen als de Verenigde Staten geen kritiek meer op Moskou mogen heb ben „dan is het dat mijns inziens niet waard." aldus Brzezinski. Minister Vance, die gisteren in Lon den was, gaf gisteren nog een oor zaak voor het mislukken van zijn missie naar Moskou. Hij vertelde dat de Russen weer zijn komen aanzet- De verkiezing werd een ramp voor de partij van de Britse premier James Callaghan. De zetel van Stetchford, die 27 jaar lang door Labour was bezet, ging naar de Conservatieve kandidaat Andrew MacKay. Dat be tekent dat Labour in het parlement nu twee zetels tekort komt voor de absolute meerderheid. Maar voor Callaghan is dat waarschijnlijk niet eens het ergste. Vervelender nog is dat de uitslag van donderdag zo'n ondubbelzinnige nederlaag voor zijn partij is geworden. Vergeleken met de laatste parlementsverkiezingen (in 1974) is in Stetchford niet minder dan zeventien procent van de kiezers overgelopen van Labour naar de Conservatieven. Dat is een trend, die volgens opiniepeilingen van vorige week, geldt voor het hele land. Spannende slag Die peilingen dateren echter nog van voor de spannende slag die Callag han vorige week in het parlement leverde. Een door hem zelf uitgelok te motie van wantrouwen van de Conservatieven was hem toen bijna noodlottig geworden als de Libera len met hun dertien zetels hem op het laatste moment niet hadden ge red. Callaghan kon daarna de hoop koesteren dat hij nu met zijn kabinet in wat rustiger vaarwater zou komen zodat wat meer kon worden gedaan aan de belabberde economische toe stand in Engeland. Maar de uitslag van Stetchford, de eerste publieke test na het sluiten van het verbond met de Liberalen, bewijst dat de Labour-partij de gunst van de kie zers heeft verloren. „De regering brokkelt af, en haar aanhangers zijn ernstig gedemorali seerd," zei de Conservatieve leider Margaret Thatcher gisteren zonder enige overdrijving. Zij zal nu vanuit een versterkte positie proberen de regering-Callaghan voor het eind van dit jaar ten val te brengen. De Conservatieven hopen dat er in de herfst nog algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Als de za- Margaret Thatcher: weer stapje dichter bij premierschap? ken niet grondig veranderen zullen die uitlopen op een flinke Conserva tieve overwinning, zodat Thatcher daarna kan regeren met een flinke meerderheid in het parlement. Liberalen Voor deze strategie is erg belangrijk wat de Liberalen nu gaan doen. De samenwerking met Labour, die zij toch al zeer aarzelend waren aange gaan, heeft hen in Stetchford geen goed gedaan. De Liberale kandidaat kon met ruim 2900 stemmen niet eens de derde plaats bezetten. Hij eindigde nog achter de kandidaat van het ultra-rechtse Nationaal Front. Het resultaat van de Liberaal was zo slecht, dat hij zelfs de gestor te waarborgsom niet terug kan vor deren. Of deze teleurstellende uitslag hele- „In 1971 geen stuiver, nu multimiljonair" NEW DELHI (Reuter. UPI, AP) De nieuwe Indiase regering zal een onderzoek laten instellen naar het financiële doen en laten van Sanjay Gandhi, de zoon van oud-premier Indira Gandhi. Minister van binnenlandse zaken Charan Singh verklaarde gisteren in het parlement dat het onderzoek zich voornamelijk zal richten op Sanjay's activiteiten bij het oprich ten van een grote auto-assemblage- fabriek tijdens het bewind van zijn moeder. Singh zei verder dat de rege ring ook een onderzoek zal instellen naar de gedragingen van Bansi Lal. de voormalige minister van defensie en een zakenvriend van Sanjay. Ten slotte zal de regering zich opnieuw bezighouden met een verduistering van ongeveer 700.000 dollar van de Indiase centrale bank om te onder zoeken of daar regeringsfunctiona rissen bij betrokken zijn geweest. Deze verduistering vond vijf jaar ge leden plaats. Het onderzoek naar de gedragingen van Sanjay werd aangekaart door Kanwarlal Gupta, parlementslid voor de Janatapartij, die een grote overwinning behaalde bij de onlangs gehouden verkiezingen. Gupta zei dat zoon Sanjay ten tijde van de verkiezingen in 1971 geen stuiver be zat en nu multimiljonair is. „Hoewel maal kan worden toegeschreven aan de band die de Liberalen met Labour zijn aangegaan, is natuurlijk niet be wezen. Maar de voorstanders van die samenwerking kunnen er in elk ge val geen reden in zien Callaghan erg lang overeind te houden. De kans dat de Liberalen al op vrij korte termijn hun steun aan de Labour- regering zullen opzeggen is sinds donderdag sterk gestegen. De parlementszetel van Stetchford was vacant geworden door het ver trek van de bekende Labour- politicus Roy Jenkins, die nu voor zitter van de Europese Commissie in Brussel is. (Reuter, UPI). BRASILIA (Reuter. UPI, AP) - De militaire regering van Brazilië heeft gisteren het Congres voor onbepaal de tijd naar huis gestuurd en daar mee het proces waarmee Brazilië zou terugkeren naar een democra tisch bestel stop gezet. De maatre- gc wordt door waarnemers gezien als een vergelding voor de afwijzing door het Congres van een voorge stelde grondwetswijziging voor de hervorming van de rechtspreek. Na een gesprek tussen president Geisel en zijn nationale veiligheidsraad werd een verklaring uitgegeven waarin gezegd werd dat het Congres met tijdelijk reces wordt gestuurd. De Egyptische president Anwar Sadat. die momenteel voor een officieel bezoek in West-Duitsland is. vond gisteren een welwillend gehoor bij bondskanselier Helmut Schmidt. door Nico Kussendrager GENÈVE De (wereldhandelsconferentie) UNCTAD in Genève is een volslagen mislukking geworden. De voorzitter van de groep Afrikaanse landen, ambassadeur Dadzia Dana, zei mij dat gisteravond zonder enige aarzeling. „Dat volledige fiasco moeten we erkennen," aldus Dadzie. ROME (DPA) De Italianen zullen vanmorgen geen krant in de bus vinden. De journalisten in Italië be gonnen gisteren een staking voor 24 uur. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de journalisten organisatie en de krantenuitgevers zijn afgebroken. De moeilijkheden zijn gerezen over kwesties als: be houd van werkgelegenheid bij mo dernisering en medezeggenschap. ten met de kwestie van de militaire bases van Amenka in Europa. De Sowjet-Unie vindt dat het aantal van die bases zou moeten worden inge krompen Dat gal bij het vorige ak koord (SALT-Ii ai grote problemen Uiteindelijk stemden de Russen er mee in dit probleem buiten het ak koord te laten. Als die Amerikaanse vooruitgeschoven militaire posten (de ..forward bases") er nu wel weer bij moeten, dan wordt een tweede SALT-akkoord praktisch onmoge lijk zo liet Vance gisteren doorsche meren TOKIO (Reuter. UPI) - De Japanse regering heeft gisteren de nieuwe visserijzones van 200 mijl van de Sowjet-Unie erkend, naar men ver ondersteld om de vastgelopen visse rijonderhandelingen weer op gang te krijgen. Tegelijkertijd zijn de voorbereidingen voor de instelling van een Japanse 200 mijls visserij- grens versneld. Vandaag vertrekt kabinetssecretaris Soenao Sonoda naar Moskou met persoonlijke brie ven van premier Takeo Foekoeda voor partijleider Breznjew en pre mier Kosygin om de onderhandelin gen weer gaande te krijgen over een nieuwe visserij-overeenkomst. Japan en China hebben gisteren be sloten een handelsovereenkomst voor de lange termijn te tekenen. De overeenkomst heeft ongeveer een jaar op zich laten wachten vanwege de rampen die China hebben getrof fen en de binnenlandse troebelen rond de „bende van vier." Volgens het akkoord zal China olie en kolen aan Japan leveren en daarvoor fa- brieksinstallaties en kunstmest te rugkrijgen. PRETORIA (DPA) De Zuidafri- kaanse regering gaat de dienstplicht met een Jaar verlengen tot twee jaar. met het oog op „het toenemend oor logsgevaar". zo staat In een witboek dat minister van defensie Pieter Bo tha heeft gepubliceerd. Zuid-Afrika moet een „totale nationale strate gie" ontwikkelen, omdat „we ons in oorlog bevinden of we dat feit onder ogen zien of niet," aldus Botha. Hij verwacht een uitbreiding van de guerilla in Zuidwestafrlka (Namibië) naar Transvaal en Natal. Het wit boek vermeldt voorts dat de Zuidaf- rikaanse luchtmacht slagvaardiger is geworden door ingebruikneming van nieuwe gevechtsvliegtuigen. Sanjay ervan droomde ooit nog eens de Indiase Henry Ford te worden, zijn er slechts enkele modellen van de Indiase „volkswagen" die hij zou produceren klaar gekomen." Al en kele jaren geleden hebben leden van het parlement kritiek uitgeoefend op Indira Gandhi die haar eigen zoon een voorkeursbehandeling gaf wat het opzetten van een autofabriek betrof. Sanjay kreeg grond, materi aal en geld om de Maruti-fabriek op poten te. zetten. De Maruti zou een goedkope personenauto moeten worden, maar het bedrijf is nooit van de grond gekomen. De kritiek ver stomde toen mevrouw Gandhi de noodtoestand afkondigde. De Congresoppositie in het Indiase Hogerhuis is gisteren weggelopen toen de voorzitter weigerde een de bat toe te staan over de uitlatingen over vrouwen in het algemeen en Indira Gandhi in het bijzonder door de huidige premier, Morarji Desai. Desai had gewaarschuwd voor vrou wen in de politiek en gezegd dat als ze eenmaal duivels worden geen man haar de baas kan. Volgens de Ghanees en de Tanzani- aanse vertegenwoordiger Mloka zul len de Afrikaanse landen echter niet weglopen van de conferentie. Mloka zei het zo: „Wij willen een nieuwe economische orde (meer in het voor deel van de ontwikkelingslanden;, dan moet je bij een gesprek daarover niet weggaan." Of Tanzania en de Afrikaanse lan den na dit falen opnieuw met de rijke landen willen praten liet Mloka in het midden. „Dat hangt van de opzet van zo'n conferentie af. We willen eindelijk weieens resultaat zien." Met een Afrikaans gevoel voor gelijkenissen legde Mloka de verhou ding tussen arme en rijke landen zo uit: „Wij vroegen een tijger. Die zou gevaarlijk zijn, dus werden wij het eens over een ezel. En nu bieden de rijke landen ons een muis. Zou u dat nemen?", en priemend prikte hij zijn vinger. Dadzie en Mloka wilden geen van beiden zeggen wat de Afrikanen zullen doen na het falen van de we reldhandelsconferentie. „We zullen zien." Een mogelijkheid is dat de Afrikanen het noordzuidoverleg in Parijs zullen opbreken en déar hun koffers pakken. In Parijs wordt behalve over grondstoffen ook over energie (voor al olie) gepraat en daar hebben de rijke, westerse landen belang bij. Maar, zeggen nu de Afrikaanse en andere ontwikkelingslanden, als jul lie ons op de UNCTAD niet tege moet willen komen, dan zien we verder maar op het noord- zuidgesprek. In een gisteren uitge lekt stuk van de Afrikaanse groep wordt geopperd „de deelname (aan het noord-zuidgesprek) opnieuw in overweging te nemen", wat in het politiek jargon genoeg zegt. De voorzitter van de UNCTAD- conferentie in Genève, ambassa deur Walker van Jamaica, kwam gisteren met een tussenvoorstel, maar ook dat was voor de Afrikanen onaanvaardbaar. Afrika wil dat nu en hier (in Genève) wordt vastges teld dat er een grondstoffenfonds komt (zer de prijzen voor ontwikke lingslanden) en dat er geld in zo'n fonds komt, zodat het tenminste kan werken. In het voorstel van Wal ker staat dat in Afrikaanse ogen niet duidelijk genoeg, terwijl ook amper wordt gerept over aanvullende maatregelen, waar vooral de Afri kaanse landen profijt van zouden hebben. Het tussenvoorstel van deze Jamai- caan is zeker ook onaanvaardbaar voor rijke landen, omdat ervan wordt uitgegaan dat er een grondstoffenfonds moet komen en dat is waar met name de Verenigde Staten nog steeds niet aanwillen. Op zijn best wil Washington een fonds zonder geld of een opnieuw door de Amerikanen geopperd idee een fonds dat deels betaald wordt door de wereldbank en het internati onale geldfonds. (IMF). De rijke lan den hebben in dat geval de grootste vinger in de pap, de derde wereld wil er daarom zeker niet aan. Voor de ontwikkelingslanden wordt steeds duidelijker dat de meeste in dustrielanden niets voor hen willen doen. Het gebrek aan politieke wil bij de Industrielanden blijkt alleen al uit het nog steeds ontbreken van een eigen voorstel van de rijke lan den aan de derde wereld. Dat werd gistermorgen de Nederlandse rege ring toch te gortig en zij heeft nu voorgesteld de besluiten van de Eu ropese topconferentie (vorig wee keinde in Rome) als uitgangspunt te nemen. Daarin staat na enig te gensputteren van West-Duitsland dat er een grondstoffenfonds moet komen. Het werd uitgesloten dat de Verenigde Staten met dit voorstel van de kant van de rijke landen akkoord zullen gaan. Langzamer hand mag duidelijk zijn wat ambas sadeur Dadzie met een mislukking bedoelt. De eiging was gisteravond om met alle arme en rijke landen in een voltallige vergadering te stem men over de vergaande voorstellen van de derde wereld. We zullen dan wel zien welke rijke landen voor ons zijn. en welke tegen, zo heette het bij de vertegenwoordigers van de ont wikkelingslanden. De Nederlandse vertegenwoordiging zat haar stem verklaring in ieder geval al voor te bereiden STOCKHOLM (Reuter. UPI, AP) - De Zweedse politie heeft gisteren ongeveer 30 mensen gearresteerd die ervan verdacht worden terroristische acties te hebben uitgevoerd of beraamd. Dit werd bekend gemaakt door het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken. Onder de arrestanten zijn vijf Zwe- Hen Zweedse belangen den. Ook zou de Westduitser Norbert Erich Kröger onder hen zijn. Kröger In het Westduit se Wiesbaden werd zou lid zijn van de Westduitse bewe- gisteren meegedeeld dat een aantal ging van de tweede juni. een organi- Westduitse politiefunctionarissen satie die de ontvoering van de naar Stockholm onderweg is om te Westberlijnse politicus Peter Lorenz zien of de Zweedse politie werkelijk in 1975 zou hebben uitgevoerd. Gis- Kröger opgepakt heeft teren bevestigde minister van arbeid Olla Ullsten in een korte verklaring dat een man, van wie wordt aangeno men dat het Kröger is. een van de personen is die werd aangehouden Peter Lorenz. leider van de christen democratische unie (CDU) in West- Berlijn werd op 27 februari 1975 door drie personen ontvoerd. De dag tijdens een reeks invallen door de daarop eiste „de beweging van de politie in en rond Stockholm. Bij de arrestaties zijn volgens een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, explosieven. wapens, munitie, gasmaskers, radio apparatuur en een grote hoeveelheid munitie gevonden. Verder werd gezegd dat met de arres taties voorkomen is dat terroris tische acties werden ondernomen te- tweede juni" de verantwoordelijk heid van de ontvoering op en eiste dat zes leden van de Baader-Meinhof groep in vrijheid zouden worden ge steld in ruil voor Lorenz. De regering in Bonn ging hiermee akkoord en vijf leden van de Baader-Meinhof groep kregen een vrijgeleide uit het land. Zij vertrokken naar Aden in Zuld-Jemen. Een zesde lid weigerde te vertrekken en bleef in de gevan genis door Victor Zorza Het is goed mogelijk dat ach teraf zal blijken dat de reis van minister Vance naar Moskou de laatste kans is geweest om het onderhandelingsproces tussen Oost en West, dat door het duo Nixon-Kissinger be gonnen is, weer op gang te brengen. Het kan ook best de laatste kans geweest zijn voor een doorbreking van de door Watergate veroorzaakte impasse op het terrein van de beper king van de strategische kernwa pens en op de andere terreinen van de ontspanning, zoals de handel. Of het inderdaad de laatste kans ge weest is hangt af van het antwoord op de vraag hoe lang Breznjew nog mee gaat. En dat is waarschijnlijk iets dat alleen zijn artsen weten. Hij is de laatste tijd niet meer naar het westen geweest, zodat de CIA wei nig mogelijkheden heeft gehad om zijn plas te onderzoeken om een goede kijk op zijn gezondheid te krijgen. Maar er zijn ook andere onder zoeksmethoden mogelijk en de CIA heeft een aantal van de meest voor aanstaande onderzoekers aange trokken op het gebied van de studie van de opvolging in het Kremlin Geen enkele onderzoeker kan voor bijgaan aan de stelling dat iedere opvolging in de Sowjet-Unie verge zeld ging van een machtsstrijd. Tij dens zo'n machtsstrijd werden de verschillen tussen duiven en havi ken dan weer extra aangedikt. Om dat de elkaar bestrijdende partijen de steun zoeken van de militairen en de geheime dienst KGB. hebben nieuwe leiders de neiging hun con cessies te doen. Dat betekent dat ze op het terrein van de buitenlandse politiek minder meegaand en op het gebied van het binnenlands beleid conservatiever zijn. Een dergelijk proces speelde zich af na de dood van Stalin toen partijsecretaris Ni- kita Chroestsjew premier Malenkow versloeg met steun van de militai ren. Nadat Chroestsjew zijn politie ke schulden aan de militairen had afbetaald, keerde hij zich tegen het onverzadigbare beroep dat ze deden op de nationale hulpbronnen, waa rop hij aan de kant gezet werd door Breznjew, die daarbij alweer ge steund werd door de militairen. Ook Breznjew loste prompt zijn politieke schulden af, maar na enige tijd be gon ook hij kritiek uit te oefenen op hun verlangens. Daardoor ontston den er in het Kremlin enige duide lijk te onderkennen politieke ge vechten. Sommige daarvan werden door Breznjew gewonnen, andere verloren. Machtsstrijd Als Breznjew vertrekt zal er weer een machtsstrijd ontstaan die veel lijkt op de vorige. Zo'n strijd wordt bepaald door de constante machtsfactoren in het bureaucra tisch systeem van de Sowjet-Unie. Zelfs als de voorstanders van de harde lijn ditmaal minder succes zouden hebben bij het opleggen van hun beleid aan de rest van de poli tieke leiding, dan komt er toch een periode van instabiliteit en wordt de manoeuvreerruimte van het Krem lin op het terrein van buitenlandse initiatieven en onderhandelingen geringer. Als men vooruitgang wil maken dan zullen zowel aan de kant van de Sowjet-Unie als aan de kant van de Verenigde Staten concessies gedaan moeten worden. Nieuwe leiders in het Kremlin, die nog niet zeker zijn van de macht en die voortdurend achterom kijken naar de militaire en conservatieve groeperingen kunnen veel moeilij ker ingrijpende concessies doen aan buitenlanders. Hun voornaamste doel is het consolideren van de macht. En dat betekent dat ze een groot aantal concessies moeten doen aan de haviken in het binnen land. Dat betekent tevens dat er weinig beweging is aan het buiten landse front Als een dergelijke stagnatie optreedt, dat kost het verscheidene jaren om daarover heen te komen. De gevallen van Chroestsjew en Breznjew hebben dat wel aange toond Het verliezen van de goede gelegenheid na het vertrek van Breznjew kan het voor president Carter moeilijk maken zichzelf bij de volgende verkiezingen te presen teren als de man die eigenlijk nog vier jaar in het Witte Huis moet zitten vanwege zijn grote successen op het terrein van de buitenlandse politiek. Veiligheid De binnenlandse politieke overwe gingen die zowel het buitenlands beleid van het Witte Huis als van het Kremlin beheersen wissen de natio nale veiligheidsbelangen, die grote prioriteit hebben bij beide regerin gen, niet uit. Washington noch Mos kou zal concessies doen bij de be sprekingen over de beperking van de strategische kernwapens, wan neer zij er niet van overtuigd zijn dat de veiligheid van het eigen land niet wordt aangetast Beiden weten op het ogenblik dat dit een wet is die nooit zal worden geschonden bij de SALT-besprekingen Maar beiden doen, tenminste aan het begin van iedere onderhandelingsronde hun best om deze wet te overtreden door voorstellen te doen die geheel on aanvaardbaar zijn voor de tegen partij Maar dit is de normale handjeklap procedure, zoals aie ook op de vee markt plaatsvindt. Het gaat altijd vergezeld van een proces van weder zijdse aanpassing en van een leerproces, dat een zeer belangrijk onderdeel van de SALT- besprekingen is geworden. Deze za ken hebben bijgedragen tot het suc ces van deze onderhandelingen in het verleden. De onderhandelingen gingen ook steeds gepaard met een verheviging van de strijd tussen duiven en havi ken in elk van beide hoofdsteden. De haviken roepen bij elke manoeu vre die ze als een concessie beschou wen: verraad, terwijl de duiven bij elke havikachtige eis de vrees uit spreken dat de onderhandelingen zullen mislukken. De werkelijkheid is minder drama tisch. Er bestaat geen enkel gevaar dat de SALT-onderhandelingen mislukken Maar als van de huidige gunstige omstandigheden geen goed gebruik wordt gemaakt, dan zou het resultaat wel eens even slecht kunnen zijn. De hervatting van de SALT-besprekingen kunnen alleen maar succes opleveren als beide partijen erkennen dat er in beide hoofdsteden krachten aan het werk zijn die snelle vooruitgang van betekenis wensen te boeken maar evenzeer krachten die zich daarte gen verzetten. Onbetrouwbaarheid In Moskou wijzen de haviken naar het Amerikaanse militair industriële complex en naar de on betrouwbaarheid van de kapitalis tische politici en ze vinden daarin een reden voor de Sowjet-Unie om te streven naar de hoogst mogelijke mate van militaire veiligheid. Ze doen dat veel liever dan die conces sies te doen die de SALT-onderhan delingen tot een succes zouden ma ken. In Washington houden de havi ken vol dat de Sowjet-lelders geza menlijk streven naar militaire supe rioriteit en dat er in de Sowjet-Unie geen duiven bestaan en dat iedere concessie aan de Sowjet-Unie een verzwakking van de Verenigde Sta ten betekent. Generaal Daniel Graham, het vroe gere hoofd van de inlichtingen dienst van het ministerie van defen sie. die een vooraanstaand lid was van het zogeheten „Team B", dat onlangs de gematigde conclusies van de CIA over de aard van de dreiging van de Sowjet-Unie be streed, beweert dat alle gepraat over haviken en duiven in het Kremlin „baarlijke onzin" is. Hij gelooft dat dergelijke begrippen alleen gehan teerd worden door die mensen die geen kennis hebben van de aard van de Sowjet-staat. Hij is van oordeel dat er niet nog meer blunders op basis van dit soort analyses moeten worden gemaakt, omdat ze wel eens fataal kunnen blijken Baarlijke nonsens Het ls evenwel goed te verdedigen dat die mensen die in de machts strijd binnen het Kremlin in het verleden een strijd tussen haviken en duiven hebben gezien bepaald niet onkundig zijn van het karakter van de Sowjet-staat. Een van de mensen die het onderscheid tussen haviken en duiven goed ziet is Zbig- niew Brzezinski, de nationale veilig heidsadviseur van president Carter, die al een levenlang studeert op za ken die de 8owjet-Unle aangaan. Toegegeven, ook Witte- Huisadvlseurs kunnen baarlijke nonsens uitslaan. Maar als de advi seurs van het Witte Huis rekening houden met de tegenstellingen bin nen het Kremlin tussen haviken en duiven bij hun analyse van de machtsverhoudingen In de Sowjet- Unie, dan zullen ze een aantal blun ders van vorige regeringen kunnen vermijden. En dan zullen ze ook in staat zijn een goed SALT-akkoord tot stand te brengen voordat Braznjew het politieke toneel verlaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7