Weer méér zeehonden gedood De tekening van een lezer EHEE& VEBDER Commentaar Verlegenheid (1) Verlegenheid (2) .Internationale acties hebben nauwelijks effect gehad Stop die moord, vragen de VS Weekendbuien Dagbehandeling verpleeghuizen in AWBZ-pakket dialoog 'van mens tot mens' luguber damesmenu barnard stuur 'n brief ZATERDAG 2 APRIL BINNENLAND. Trouw/Kwartet De Nederlandse kerken zijn mei hei oeeumenisch beraad ..Zending in Nederland" mei een gedurfd ex periment begonnen. Hel is vermoe delijk voor hel eersl in de Neder landse kerkgesehiedenis dat alle kerken (voor zover lid van de Raad van Kerken) en alle missie-, /en dings- en cvangelisatieorgancn sa men aan een representatieve groep buitenlandse christenen vragen wat er nu eigenlijk bij ons aan de werkkracht van de kerk schort. Het is een inval die waard is gepro beerd te worden, niet omdat het aan Nederlandse raadgevingen ont breekt. maar omdat deze raad het gezag kan krijgen van een team van uitgeslapen en betrokken bui tenstaanders, die niet van vooringe nomenheid vooreen kerkelijke par tij verdacht kunnen worden. De vraag komt voort uit verlegen heid. die kennelijk in brede kerke lijke kring is doorgedrongen. Dat is bij alle narigheid een bijzonder op wekkend clement, omdat er bij de kerken in het verleden wel eens iets te veel zekerheid is geweest. Die verlegenheid is wel op haar plaats. Zonder vooruit te lopen op de raad gevingen, die de buitenlandse kerkvisitatoren komende herfst op de kerkelijke tafel zullen leggen, iets er van is toch wel te voorspel len, mede aan de hand van de meningen die nu al door in ons land woonachtige buitenlanders uiteen gezet zijn. Deze meningen zijn niet vleiend voor onze kerken, die volgens deze mensen te veel op zichzelf gericht en tevens te bemoeizuchtig zijn. Deze buitenlanders constateren een „geweldige geestelijke nood: velen zijn slachtoffer van eenzaamheid, vrees, teleurstelling, gebrek aan ge meenschap en ervaren het leven als zinloos". Vele arbeiders voelen zich in de kerk niet thuis, hebben deze buiten landers gemerkt. De Geest heeft de oecumene verla ten waardoor deze in handen geko- want vastgesteld moet worden dat de kerk aldoor meer naar de rand van de samenleving wordt gedrukt, waardoor haar dienst aan die sa menleving steeds verder in het ge drang komt. Tot die dienst behoort de verkondiging van het Woord, waarvan helaas gezegd moet wor den dat die door steeds minder mensen verstaan wordt. Hoe moeilijk de kerkelijke situatie van ons land is geworden, kan ook worden geïllustreerd door het feit dat steeds minder jongeren bij een kerk willen horen.In 1968 rekende 28 procent van de jongens tussen 16 en 20 jaar zich niet tot een kerk. Dat aantal was in 19/4 46 procent. Ook de kerkgang van diegenen die nog wel tot een kerk zeggen te behoren nam sterk af. In 1968 ging 25 procent van de jongens en 17 procent van de meisjes nooit ter kerke. Zes jaar later was dat per centage al gestegen tot resp. 36 en 32 procent. Ook al gaat kerkgang en gelovig zijn niet samen, toch kan dit soort cijfers over de voortgaande ontkerkelijking van ons volk helaas weinig anders betekenen dan een aanhoudende ontkerstening van on ze samenleving. men is van conferentie-gangers. Het zijn punten die we al eerder hebben vernomen en slechts weinigen zul len er van opkijken. Daarom dringt zich de vraag op, of de buitenlan ders die straks hier onze kerkelijke gemeenten en parochies komen be zoeken tot een veel oorspronkelij ker diagnose zullen komen. Laten we dat even veronderstellen en ons indenken dat zij een kwaal ontdekken, waar wij ons nog niet van bewust waren. Zullen zij er dan in slagen, een medicijn voor te schrijven, dat de Nederlandse ker ken door de keel kunnen krijgen? Veel zal afhangen van de vraag of de kerken en kerkelijke organen hun gezamenlijke verlegenheid we ten te bewaren, want zodra één meent de heelmeester niet van node te hebben, wordt het medicijn krachteloos en zijn de kerken even ver als toen Nederlandse adviezen, hoe waardevol en hoe oprecht ook gemeend, het weinig verder brach ten dan tot de synode-tafels. door Hans Schmit DEN HAAG De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat heeft er deze week eenstemmig bij Canada op aangedrongen het doden ,op het huidige afschrikwek kende niveau' niet meer toe te staan. De aangenomen motie doelt niet op een plotseling in Canada losgebarsten terreurbe wind, maar heeft betrekking op een jachtpartij die al vele jaren overal in de wereld tot verontwaardigde protesten aanleiding is geweest en nog steeds is het massaal doodknuppelen van de pas geboren zadelrobben omwille van hun witte pels, die wordt gebruikt voor allerhande souvenirs en bontjassen. De motte die in de Amerikaanse se naat werd aangenomen en die door de democratische senator Frank Church werd uitgelegd als .een uitdrukking van bezorgdheid', illus treert de toenemende internationale verontwaardiging over de bloederige taferelen die zich jaarlijks van half maart tot begin april op de ijsschot- sen in de St. Laurensbaai en voor de kust van Newfoundland afspelen. Na de zomer doorgebracht te hebben rond de poolcirkel, veelal voor de kust van Groenland, trekken de za delrobben in de loop van de winter naar het zuiden, waar zij zich vesti gen op de twee plaatsen waar zij enkele maanden later drie van hun vier geboren Jongen zullen zien doodknuppelen. Die Jongen worden begin maart geboren, hebben zo'n week of drie een prachtige witte vacht en zijn volstrekt weerloos (zij kunnen niet of nauwelijks zwem men), wanneer de enkele duizenden Canadese en Noorse Jagers met hou ten knuppels met een IJzeren punt hun schedels inslaan. ,Je maag', zei de democratische senator Spark Matsunaga uit Hawaii afgelopen dinsdag in de Senaat, .draait in Je lijf om als Je ziet hoe de jongen worden doodgeknuppeld en vervolgens ge stroopt, terwijl zij nog bewegen'. In het midden van de jaren zestig krijgt het protest tegen deze zeehon- denjacht gestalte, maar de eerste actiegroep beijvert zich vooral voor het humaner, wat dat dan ook zijn moge, doden van de jonge zadelrob ben. De Canadees Brian Davies wil echter meer en richt in 1965 het International Fund for Animal Wel fare (IFAW) op. Deze stichting heeft buiten Brian Davies inmiddels nog zes andere mensen in volledige dienst en telt honderdduizenden do nateurs. Veel direct effect heeft hun strijd voor de zeehonden nog niet gehad: dit jaar stond de Canadese regering toe dat bijna éénderde meer zeehonden wordt doodgeknuppeld dan vorig jaar: precies 170.100 tegen 129.000 vorig jaar. De acties van de IFAW zijn er vooral op gericht om mensen uit de hele wereld, met name Journalisten en filmers, te laten zien wat nu precies de zeehondenjacht is. De IFAW heeft ook een afdeling in Nederland en één van de bestuursleden, Jan Ottens uit Zoetermeer, Journalist van beroep, heeft ook dit Jaar twee weken op Newfoundland en de ijsschotsen voor de kust vertoefd. Hij keerde deze week terug in Neder land. Jan Ottens: „Er zijn twee soor ten van Jacht. De eerste vindt plaats vanaf Canadese en Noorse schepen, dit Jaar elf in totaal, voor de kust van Newfoundland. Contract Die schepen varen voor reders die een contract hebben met de groot ste bonthandel in Noorwegen, Riber in Bergen. Deze schepen mogen sinds 1972 niet meer in de St. Lau rensbaai jagen. De Jacht daar is al leen nog maar toegestaan voor de tweede soort jagers, de „landsmen", vissers die te voet of in een klein bootje Jagen en niet zo ver op zee kunnen. Vroeger Jaagden deze men sen alleen om in hun eigen behoef ten te kunnen voorzien, maar nu verkoopt het merendeel ook door aan de souvenir- en bonthandel." Eén van de overwegingen waarom de Amerikaanse senaat zich afkeu rend over de Jacht heeft uitgespro ken, is het feit dat de zadelrob tegen 1985 uitgestorven zou kunnen zijn. Jan Ottens: „Twintig Jaar terug wa ren er ongeveer 3,5 miljoen zadelrob ben. nu ligt hun aantal tussen de achthonderdduizend en 1,25 mil- Ondanks de barre weersomstandigheden, waardoor de ijsvelden voor de kust van Canada gebroken en uiterst onbetrouwbaar zijn, hebben de Canadese en Noorse jagers opnieuw tienduizenden jonge zeehonden doodgeslagen. Zij doen dit met een houten knuppel met een ijzeren punt. Rechts op de foto de actrice Yvette Mimieux, een van de demonstranten die de jacht gadeslaan. Met in totaal zes helicopters werden de journalisten en filmers naar de jachtgebieden gebracht. Joen. Een door de Canadese regering ingestelde commissie van biologen (COSSi heeft al in 1972 geadivseerd het aantal robben dat mag worden gedood Jaarlijks terug te brengen en uiteindelijk een jachtverbod voor tien jaar in te stellen. De Canadese regering heeft dit advies naast zich neergelegd en dit Jaar zelfs het quo tum verhoogd." Plicht De Canadese regering noemt ver scheidene argumenten om de Jacht ondanks de vele protesten te blijven toestaan, het zou de plicht en de taak van de Canadese regering zijn het biologisch evenwicht te bewa ren, er zoual sprake van zijn van economische schade, teveel zeehon den (viseters) zouden de visstand en daarmee de vissers schaden en de Jacht is nu eenmaal een traditie voor de Newfoundlanders. Jan Ottens: „Het ecologisch argu ment is schijnheilig, evenals het ar gument dat economische schade zou worden geleden. De vissers op Newfoundland zijn inderdaad werk loos in deze tijd, maar de opbreng sten zijn landelijk gezien uiterst ge ring en komen ook nog grotendeels in Noorse zakken terecht. Als je wer kelijk de natuur in dat gebied wilt beheren, vooropgesteld dat dat no dig zou zijn, moet Je voorkomen dat er te veel Jonge dieren worden gebo ren. Nergens ter wereld wordt uit overwegingen van natuurbeheer een beleid gevoerd dat de Jonge dieren geboren laat worden om ze een paar weken later dood te knuppelen. Ook het begrip weidelijkheid, het dier een kans geven op ontsnapping, ont breekt vokomen: de Jonge dieren kunnen nog niet vluchten en zijn volstrekt weerloos." De mens Onderzoekingen van de laatste Ja ren tonen ook aan dat niet de zee honden de visstand bedreigen, maar dat veeleer de mens daar ver antwoordelijk voor is. Jan Ottens: „De zeehonden daar eten jaarlijks tweehonderdduizend ton vis, veelal soorten die niet voor mensellkjke consumptie worden gevangen. De kust voor Newfoundland is erg aan trekkelijk voor vissersvloten die el ders de zee hebben leeggevist. Rus sische schepen vangen sinds enkele jaren grote hoeveelheden van een kleine haringsoort, in totaal al meer dan de zeehonden eten. De garna lenvisserij ter plaatse is in enkele Jaren meer dan verviervoudigd. Er zijn ook plannen kleine kreeften, onder meer voedsel voor walvissen, te gaan vangen en die te gaan ver malen tot vismeel. Dat laatste weer legt ook het argument dat vissen noodzakelijk is als bijdrage tot op lossing van het wereldvoedselpro bleem. Het vismeel dient vooral als veevoer en leidt tot een hogere vleesproduktie Dat vlees is niet be stemd om de hongerigen in de we reld te voeden, maar om ons in het westen meer vlees te kunnen laten eten. En wat ten slotte het argument van de traditie betreft, ook dat gaat niet meer op Als oude culturen lei den tot het uitroeien van andere levensvormen, en daarmee ook de eigen cultuur, moet Je ermee stop pen. De Canadezen zeggen graag dat toen in 1543 Labrador werd ont dekt. de ontdekkers Indianen op zeehonden zagen jagen. De India nen zijn inmiddels grotendeels uit geroeid. dus aan die traditie is in middels wel een einde gemaakt. Geweld? In tegenstelling tot een militante milieu-organisatie als bijvoorbeeld Greenpeace, die de vangst van wal vissen daadwerkelijk probeert te verhinderen, sluit de IFAW geweld tegenover de jagers uit en probeert alleen zoveel mogelijk mensen te laten zien wat er nu precies gebeurt. Dat daarmee ook wordt ingespeeld op overdreven sentimentele gevoe lens, erkent Jan Ottens. Maar ..Naast die schoothondjes zieligheid, proberen wij ook de zaak in een groter verband te plaatsen Mensen zijn nu eenmaal gemakke lijker geroerd door het doodslaan van een zeehond dan door het doden van krokodillen of slangen die tot handtasjes worden verwerkt. Met de acties tegen de zeehondenjacht pro beren wij echter ook meer in het algemeen begrip te kweken voor het feit dat we zo niet door kunnen gaan. Dat geldt netzo goed voor het doodknuppelen van zeehonden als voor het leegvissen van de Noordzee". Vondsten Bij ons gisteren ge plaatste artikel Inzake de ten toonstelling over archeologische vondsten in het provinciaal Overijs sels museum te Zwolle, is het onder schrift van de erbij afgedrukte teke ning weggevallen. De illustratie liet een reconstructie zien van een te Deventer ontdekte Majollca-oven. welke heeft toebehoord aan een Delftse pottenbakker die zich in 1623 in de IJsselstad vestigde. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. DrDCTlTlC V/AAP TIC I lir\;ACDlMc win/tr Mrl "HEREN.N06 EEN KEER OVERNIEUW, HET MOET MEER ALS EEN 6EHEEL KUWKEN HET WEER door Hans de Jong Aan regen geen gebrek gisteren. Ondermeer door een golfvormige storing met trogallures uit de Golf van Biskaje belandde er in de regenmeter van Rotterdam centrum 27,5 mm in 24 uur. Ro zenburg 27. Oud-Beierland 24 mm, stad Groningen 22 mm, Zwljndrecht 21 mm, 't Zand (Gro ningen) 19 mm evenals in Gorre- dijk. Kampen 16 mm. Het venijn zat in de staart in dit geval de sterkste regens. In de provincie Groningen begeleid door twee maal onweer. Dit weekend gaan we toe naar een weertype met buien afgewisseld door wat zon bij middagtemperaturen rond 10 graden. Zulk vrijdagsweer, zulk zondagsweer? Het zou kunnen zijn door de ontwikkeling van een volgende storing in de Golf van Biskaje, waarvoor er gisteravond enkele aanwijzingen waren. Wat wel vast staat is een terugkeer van de koudere stromingen uit noordwest of noord (maxima dan 5 tot 7 graden) In de eerste helft van volgende week wellicht met hagel en natte sneeuw, die ons via een omweg langs IJsland bereikt. Ook de nachtvorstkansen worden later opnieuw groter. F. IJnsen in Stlens heeft zojuist een onderzoek over de laatste twee en een halve eeuw voltooid. Hij vond daarbij een zwak ver band tussen de temperatuur In de winter en de erop volgende maand april. In vakkringen wordt deze „verder reikende invloed" persistentie genoemd, In gewoon Nederlands overgebracht: neiging tot voortduren van het bestaan de. in dit geval de weerstoestand die leidt tot een te lage, te hoge of normale temperatuur. Men kan zich bijvoorbeeld voorstellen, dat na een zachte winter, zoals wij dit Jaar hebben beleefd, de april maand evenals maart trouwens de neiging heeft thermisch naar de hogere kant uit te vallen. Denk alleen maar eens aan de positieve uitwerking van de zeewatertem peratuur langs onze kusten. Die is na zo'n zachte winter boven nor maal en tempert bij eventuele kou-invallen de uitwerking daar van boven land. Na een koude of strenge winter is dit juist an dersom. Maar zoals gezegd: Het verband is zwak. IJnsen geeft de volgende omschrijving: Als de uitkomst van een bepaald onderzoek nul is. is er geen enkel verband. Is de uitkomst 1 dan is het verband volkomen: honderd procent. Nu bent u misschien benieuwd naar de uitslag winter-april? Wel, die is 0.145: Een zwak verband. IJnsen onderzocht ook het verband tus sen de april-temperatuur en die van de erop volgende zomer: Re sultaat: 0.130, dus iets minder duidelijk. Maar duidelijker is weer het verband tussen de zomer en october: 0.155. En dan houdt het op. De octobertemperatuur blijkt geen enkele invloed te hebben op die van de komende winter: Uitslag 0.040. Waar blijft nou de volksweerkun- de met bekende gezegden zoals: „Is oktober warm en fijn, het zou een scherpe winter zijn". „Warme oktoberdagen, februari-vlagen" en „Brengt oktober vorst en sneeuw, men hoort 's winters klaaggeschreeuw"? In zijn boekje „Onze volksche weerkunde" zegt L. Duvour. dat de verklaring van het feit, dat veel spreuken In oktober betrekking hebben op de actuele en komende temperatuur alleen maar gezocht moet worden in het grote belang, dat de bevolking vroeger had bij het winterjaargetijde. dat dan „in oktober" naderde. IJnsen conclu deert. dat al die „regels" naar het rijk der labelen kunnen worden verwezen „De persistentie-cyclus is in oktober rond. zegt hij. „De natuur begint dan van voren al aan met wat nieuws. Invloeden uit het verleden werken in de win ter niet meer door". DEN HAAG De ministerraad heelt gisteren ingestemd met het voorstel van staatssecretaris Hendriks, de dagbehandeling in ver pleeginrichtingen op te nemen in het verstrekkingenpakket van de AWBZ. Het gaat bij de dagbehande ling om patiënten, die wel behoefte hebben aan de diensten die een ver pleeghuis verleent, maar voor wie het niet nodig is, dat ze worden opgenomen. Als ze in het verpleeg huis kunnen worden behandeld en verzorgd, meestal een paar dagen per week. kunnen ze langer in hun eigen milieu blijven. Volledige opneming wordt hierdoor voorkomen, uitgesteld of bekort. Van verschillende kanten de Zie kenhuisraad. de ondernemingsra den van de betrokken verpleeghui zen is het afgelopen jaar aange drongen op financiering uit de AWBZ. De Ziekenfondsraad advi seerde daar in juni vorig jaar al toe HOOGWATER zondag 3 april Vllvungen 1 13 14 45. HarlngvlleUluUcn 1 31-14 38. Rotterdam 4 11 1648. Schcvenlngen 320 14 46 IJmulden 4 02 16 10. Den Helder 8 2S20.42. Harlingen 10 40 22 40, E>eltzi)l 12 34 rekening gehouden mei Invoering zomertijd HOOOWATER maandag 4 apr<) Vlu-.mgcn 2 50-15 12 HaringvlieUluUrn 3 10 15 28 Kotter dam 4 51 17 26. 8cheveningrn 4 07-1623. IJ mui den 4 40-16 56. Den Helder 0 13-21 30. Harlingen 11 30-23.34. Delfzijl 13 15 onder redactie van Loes Smit De dialoog tussen Nederlanders en blankeZuidajrikanen verloopt niel altijd even vriendelijk. Soms ontaardt het zelfs in ordinaire scheldpartijen, zo ondervond de heer J van der Werff uit Emmen. Hij reageerde op een advertentie waarin Nederlanders worden op geroepen in Zuid-Afrika te gaan wonen en werken. Van der Werff gebruikte daarvoor een door het comitée Van mens tot mens"opge steld briefkaart waarin enkele cij fers over de rassenongelijkheid in Zuid-Afrika op een rij worden ge zel en die eindigt met de medede ling: ..Nee. ik geloof dat ik maar niet kom." Van der Werff stuurde één van zijn briefkaarten naar het isolatiebe drijf Bradford Ltd in Kaapstad Op briefpapier van de zaak kreeg hij een antwoord dat er niet om liegt. Van der Werff krijgt toege voegd dat hij wel vreselijk dom moet zijn om zulke briefkaarten te durven versturen. „Enig völwassen mens met een klein beetje verstand en zo'n twee tot drie jaar lagere school zal zulke onzin niet geloven als die aan hem wordt vertel", al dus de Zuidafrikaanse brief. De schrijver bekent dat hij heeft over wogen de Nederlander wat litera tuur te sturen, maar hij heeft daar maar vanaf gezien, omdat „hij ver der geen geld aan uw soort wil verspillen". Van der Werff hoeft ook niet meer te emigreren, want In Zuid-Afrika is hij toch niet meer welkom: ..Iemand zoals u die zulke snert gelooft willen wij in elk geval niet in ons mooie land, toanf u en uw familie zouden het alleen maar bezoedelen". Hoewel het noch aan zijn vriendelijk glimlachende gezicht, noch aan de foto duidelijk te zien is, is deze heer met een luguber werkje bezig. Hij is ambtenaar in de Italiaanse gemeen te Siena en voert de opdracht uit om alle duiven die hij maar te pakken kan krijgen, letterlijk een kopje klei ner te maken. Het gemeentebestuur is uit angst voor ziekten die de naar schatting vierduizend duiven In de gemeente zouden kunnen overbren gen, tot deze harde maatregel over gegaan. Men had er op gerekend dat de dieren zich makkelijk in netten zouden laten vangen, maar het is alsof de slachtoffers het aanvoelen: tot nu toe hebben de duiven de net ten angstvallig ontweken en hebben de ambtenaren niet meer dan een paar exemplaren te pakken ge kregen. De briefschrijver eindigt dan met de volgende nadenker (In het Afri kaans) „Dit is wanneer ek met'n Kaaskop soos u te doen kry dat het jammer is dat Adolf Hitler gekeer was toen hy jullie van die aardbol wou afvee want hy het destyds al gewect wat mens van jullie kan verwag". Dit is ondertekend door H. J. Talj- aard die zichzelf aanduidt als se cretaris. Volgens de eigenaar is het heel ge woon, dat in zijn (Biltmore- (restaurant in Los Angeles vrouwen die met een man uit eten gaan, van hem een apart 'damesmenu' krij gen. Dat Is een spijskaart zonder prijzen, zodat de heren die hun dame een etentje aanbieden, niet het gevoel kunnen hebben dat ze iets kiest omdat het niet te duur is. Zonder te weten hoeveel de lekker nijen kosten, zal ze allicht eerder iets uitkiezen dat ze echt lekker vindt, redeneert volgens het Duitse Handelsblatt directeur Jacoupy. die er niet over piekert om zijn damesmenu te laten ver vallen. De vrouwen advocatenver- eniglng In Los Angeles is daar woe dend over. De prljzenloze spijs kaart werkt In de hand, heeft de voorzitster laten weten, dat vrou wen nog eens extra in een onderda nige rol worden gedrongen: zij hoe ven niet te weten hoe duur lets ls, want de man beslist en betaalt toch. en die hele situatie doet af aan de waardigheid van de vrouw. Jacoupy werpt daar tegenin dat zijn menu niets met emancipatie te maken heeft. „Als hier ooit een vrouw komt die een heer voor een etentje heeft uitgenodigd, zal ik haar de echte prijskaart geven en haar partner die zonder prijzen", heeft hij beloofd. Volgens Panorama heeft de Zuid- afrtkaanse hartchirurg prof Chrls- tlaan Barnard een open brief aan Amerika's president Jimmy Carter geschreven, waarin hij hem vraagt vooral ook aandacht te schenken aan de onderdrukking door zwar ten. Barnard wil ook dat de wapen leveranties aan zwarte regeringen verboden worden. De chirurg zou daar letterlijk aan hebben toege voegd: „As u nie bereid is om dit te doen nie. doen ek 'n beroep op u om u diskrimlnasle teen Blanke Suid- afrikaners te staak". Na meer dan twee Jaar gevangen te hebben gezeten en bijna een jaar nadat hij door een militaire rechtbank tot 18 maanden veroor deeld werd wegens „ondermijning van het moreel van de strijdkrach ten" (zonder dat er overigens concrete beschuldigingen tegen hem waren ingebracht), is vak bondsleider Jaime Perez uit Uru guay spoorloos verdwenen. Zijn fa milie die hem In september vorig Jaar voor het laatst zag, maakt zich erg ongerust: ze weten dat het in Uryguay gebruikelijk is politieke gevangenen te martelen, vaak zelfs nog na hun definitieve veroorde ling, en niemand wil vertellen waar Perez gevangen wordt gehouden. Al in zijn Jeugd was Perez leider van een vakbond voor de bontin dustrie: daarna werd hij lid van de communistische partij en van 1971 tot Juni 1973 was hij nationaal alge vaardigde voor het „Frente Ampllo", een coalitie van linkse partijen. In december 1973 verbood de Uruguayaanse regering de com munistische en alle andere linkse politieke groeperingen.. Deson danks werd Perez nog tot secreta ris-generaal van de communis tische partij benoemd, maar niet lang daarna, in oktober 1974, werd hij gearresteerd. Volgens Amnesty International wijst alles er op, dat hij zeker de eerste acht maanden na zijn arrestatie ernstig is mishan deld, met onder meer elektrische schokken en de „onderzeeër", een methode om Iemand herhaaldelijk bijna te laten verdrinken Brieven met het beleefde ver zoek om informatie over Jaime Pe rez' verblijfplaats en om zijn vrijla ting kunnen gestuurd worden naar: Senor Presidente de la Republica. Dr Aparlclo Méndez Casa de Ooblerno Plaza Independcncia Montevideo. Uruguay: en aan Dr. Julio Esplnola, Presidente de la Comision de Respeto de los Dere- chos Humanos Consejo de Esta- do Palacio Leglslativo Monte video, Uruguay.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5