Ltil&U&ljL K E z Ei' 'Een politicus moet warmte uitstralen' CDA PvdA m O O JD O m sz M: O JZ '55 o "U 0 BP 0 0 „Bij de PvdA", schrijft Martin van Amerongen in zijn twee jaar geleden verschenen boek „Het gekwelde leven van de reclameman", „wordt nog altijd met enige waardering gesproken over de partij propagandist Meyer Sluyser, die in de jaren vijftig lijsttrekker Drees met een helicopter het anti-socialistische zuiden instuurde wat voor die jaren een nogal opzienbarende manier van handelen was, die werd beloond met een forse zetelwinst in de kiesdistricten beneden de Moerdijk. In de jaren zestig schrok D'66 er niet voor terug zich door een reclamebureau (FHV in Amsterdam) te laten „verkopen". Een paar jaar later, in het begin van de jaren zeventig, baarde de CHU opzien, door een reclameman lijsttrekker Udink met een pruik te laten uitmonsteren. Hoe brengen de politieke partijen in het zicht van de Tweede-Kamer-verkiezingen op 25 mei hun waar aan de man? CS O) C CO 0 0 "O E i» 0 0 O CS 0 O 0 O O X h j£ O CO Bf ZATERDAG 2 APRIL BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 Deze pagina is samengesteld door Leo Kleyn, Dick Ringlever, Willem Schrama (tekst). Als het aan de anti revolutionair Dick Corpo real. campagneleider van het CDA. lag, zou er aan de voor avond van de verkiezingen nog beter naar de stem van de public-relations-adviseur worden geluisterd. Hij weet dat Ben Korsten („een vol strekte miskleun") en de ad viseur van Udink vee! kwaad hebben gedaan, maar daar om hoef je, vindt hij, public relations nog niet te wan trouwen. Het CDA leunt zelf op de adviezen van J. N. A. Groe nendijk. adjunct-directeur van een Haags pr-bureau. Groenendijk, die overigens de beginselen van D'66 is toe gedaan, is onder meer belast met de begeleiding van lijsttrekker Van Agt. Volgens Corporaal wil dat niet zeggen dat de adviseur „van dag tot dag op de stoep van Van Agt ligt", wel dat hij bijvoorbeeld een blik op diens verkie zingstoespraken werpt. Van Agt, ook de campagne leider van het CDA heeft daar weet van, gaat zijn eigen weg. Zijn adviseur Groenen dijk moet hem er wel eens opmerkzaam op maken dat hij natuurlijk best zijn eigen stijl mag hebben, maar dat hij ook lijsttrekker van het CÖA is. Overigens is volgens Corpo raal Van Agt bij lange na niet de enige christen democratische politicus die wel eens wat te onafhanke lijk wil optreden. „Een van de moeilijkste dingen van de campagne, vind ik het aan brengen van een structuur. Er is te weinig overleg. Ik zou( willen dat er een hele duide lijk strategie werd vastge legd Bij de socialisten heerst veel meer discipline Wat dat betreft, kunnen we erg veel van ze leren." ,ES DS'70 heeft 15.000 gulden op tafel gelegd voor een training waaraan veertien partijle den, onder wie een aantal Ka merkandidaten, zich hebben onderworpen Die training is verzorgd door het Instituut voor sociale wetenschappen in Noordwljkerhout. Volgens de gewezen zakenman J. Ph. van Andel. lid van de cam- pagnecommlMie, Is de be trokkenen de fijne kneepjes van debat en Interview bijge bracht en hebben ze geleerd hun cameraschuwheid te overwinnen. Lijsttrekker W. Drees jr. be hoorde niet tot de uitverkore nen. Bij Van Andel heeft dat geenszins verbazing gewekt. „Ze vonden dat niet zo no dig", laat hij wat afgemeten weten. Hij laat er geen twijfel over bestaan het met die op vatting volledig eens te zijn. „Drees", zegt hij. „heeft het in zich de ideeën van DS'70 goed naar buiten te bren gen Dat de lijsttrekker zich wellicht wat stijfjes beweegt, zoals Van Andel erkent, mag hem niet aangerekend wor den: „Hij is nu eenmaal geen volksmenner". Overigens wil Van Andel niet verhelen dat hij liever een vrouw als lijsttrekker had ge zien. „Een vrouw is altijd be ter te verkopen dan een man Die heeft er veel meer gevoel voor de aandacht op zich te vestigen." Mevrouw Phla van Veenendaal, nummer twee op de kandidatenlijst, zal ook voornamelijk zichzelf moe ten „verkopen": ten behoeve van de verkiezingen heeft DS'70 niet meer dan 100.000 gulden in kas. bijeenge bracht door de leden Alleen al met het „gewone werk", zoals Van Andel dat noemt, Is een partij daar snel door heen „Wij laten ons niet in de grond stampen", zo begon vo rige week in de landelijke dagbladen ongewild pittig de verkiezingscampagne van de Partij van de Arbeid. Een campagnebeleid dat aanvan kelijk gericht was op de re sultaten en het beleid van het kabinet-Den Uyl viel plotsklaps in duigen. Recla meman Kees Bode (35). door het partijbestuur tot cam pagneleider benoemd, is er niet van ondersteboven. Naast werkgelegenheid en in komenspolitiek is nu ook de grondpolitiek als stemmen- fuik om de hoek komen kij ken. Geen aansprekende zaak. „Maar er is wel toeval lig een kabinet gevallen", al dus Bode, „en dan zul je de mensen toch aan de hand van dat onderwerp moeten uitleggen waar het om gaat". Het PvdA-verkiezingsfonds is 2,1 miljoen gulden groot. „Internationaal betekent dat nog weinig", aldus Kees Bo de, „voor wie bedenkt dat bij voorbeeld de Deense socialis ten onlangs over viereneen half miljoen beschikten". Het campagnebureau kost alleen al drie ton, en een half mil joen gaat naar affiches, fol ders, programma's etc. De rest is bestemd voor onder zoek en het huren van zalen voor bijeenkomsten. Ondanks de val van het kabi net wil de PvdA geen under dog zijn. Bode: „De politieke keuze is alleen maar duidelij ker geworden en het kader Is zwaar gemotiveerd. Dat we uit solidariteit binnen twee dagen 1500 nieuwe leden mochten inschrijven, is al leen maar meegenomen". Niet minder dan zo'n drie honderd campagneleiders telt de partij voor wie dit aardse bestaan niet altijd een pretje is: de Politieke Partij Radikalen, die er georgani- seerder dan ooit tegenaan gaat De coördinatie is in handen van de 29-jarige re clameman Jan Kuiper uit Nieuwegeln, waar hij een jazzclub runt. Sombere marktonderzoeken die zouden aantonen dat lijsttrekster Ria Beckers wei nig bekend is bij het Neder landse volk, wijst Kuiper van de hand: „Ik weet iets van marktonderzoeken, en als be weerd wordt dat 28 procent Ria Beckers niet kent, bete kent het ook dat 72 procent haar wèl kent. Het is maar net hoe je de vraag stelt en hoe Je het antwoord bekend maakt". 3*. aam c De doelgroep van de PPR laat zich simpel karakterise ren: ledereen mag erbij. Dus weg met het imago van de sociaal werker op geitewollen sokken. Kuiper: „Ik heb een vergadering met de PvdA ge had en daar waren meer baardvogels dan bij ons. Maar niettemin: een baard ls mode en geitewollen sokken zijn warm, 's winters. Daar over geen problemen". De PPR heeft een verkie zingsbudget van 200.000 gul den. „Dat is genoeg", vindt Kuiper, „Ik vraag me af waar de grote partijen al dat geld aan betreden. Al moet ik wel zeggen dat onze actiecentra zelf de affiches en verkie zingskranten betalen. Zo doende houden we nog ge noeg over voor een toernee van Ria Beckers met een dubbeldekker door Neder land. Geen aggressleve cam pagne dus, maar wel de beste die we tot nu toe gevoerd hebben, gezien de Inzet en het materiaal. De drukker kan het niet bijbenen". D'66 is al vroeg met de ver kiezingscampagne begon nen; de door Jan Terlouw ontketende handtekeningen actie markeerde eigenlijk het begin. Hoewel de campagne niet meer wordt overgelaten aan copywriters en account executives, zijn de Democra ten nog steeds niet afkerig van reclame. Staatssecreta ris mr. H. J. Zeevalklng, die als campagneleider optreedt, stelt dat het erom gaat een artikel te verkopen, en: „Waarom zou Je dat niet zo goed mogelijk doen?" De inbreng van de reclame is wel wat bescheidener gewor den en beperkt zich tot de bijdrage van Jan Rooyen, af komstig uit de reclamewe reld en tot 1 juni full time werkzaam op het secretari aat van D'66. Uit het naar verhouding bescheiden ver kiezingsfonds van 170.000 gulden worden voornamelijk straatacties en drukwerk be kostigd. Bij die straatacties wordt onder meer een „aktie- plant". in de vorm van een suikerzakje, uitgereikt. Anders dan eertijds Hans van Mierlo krijgt Jan Ter louw niet het advies haardracht en kleding op de kiezers af te stemmen. „Je moet gewoon doen", vindt Zeevalklng. Trouwens: „On ze lijsttrekker is Iemand die goed overkomt. De mensen zien hem als een betrouwba re. eerlijke man, iemand die geen streken uithaalt. Hij heeft een goeie naam bij de bevolking. Het is een nette vent". Daarnaast acht Zee valklng het geen gering voor deel dat Terlouw ook als schrijver bekendheid geniet, „Er zijn nogal wat mensen die zijn kinderboeken heb ben gelezen, en die nu zeg gen: Laat ik maar stemmen op die ouwe schrijver van me. Terlouw is de enige politicus wie om een handtekening wordt gevraagd." Toekomst voor Nederland, staat er op het verkiezings pamflet van het Oerefor- meerd Politiek Verbond. „Wij mikken op alle mensen die een nationale bezinning wil len", zegt lijsttrekker dr. A. J. Verbrugh. Daartoe is een budget van drie ton uitge trokken. waarvan niet al te grote bokkesprongen kunnen worden gemaakt, want ook het Nationaal Appèl van de partij op 14 mei in Utrecht moet daarvan nog deels wor den bekostigd. Ook geen re clamebureau. hoewel de par tij er geen rechtstreekse aver sie tegen heeft (drie jaar gele den kocht het GPV zijn burchtvignet). Zolang poli tiek maar niet als tandpasta wordt verkocht, heeft de heer Verbrugh er geen bezwaar tegen. Tijdens de verkiezingen zal hij pleiten voor een extra parlementair kabinet met het zwaartepunt op het CDA. in de hoop dat die een rechUsie koers zal gaan va ren „De PvdA is meer han delbaar als ze klein is", meent hij. Het vertrek van Jongeling als kiezersmagneet acht dr Ver brugh een tikje schadelijk voor het OPV: „De grote be kendheid die Jongeling had. moet ik nog zien te verwer ven. Maar we kennen elkaar al heel lang en hebben altijd onze gedachten samen opge bouwd. Daarom zal de koers dezelfde blijven, alleen het gezicht wordt anders". Wat een reclameman aan het beeld van de politicus kan veranderen, is niet meer dan marginaal, vindt reclamedeskundige Martin Veltman; de man die destijds D'66 in het geboortestadium begeleidde. Een typisch voorbeeld: Den Uyl. Je ziet. dat hij bewogen is, een soort bezorgde vader figuur. een man die bezig is van mensen te houden. Zet daar Wiegel eens naast. Die komt over als een man die duidelijk alleen maar bezig is met macht en politiek. Straalt ook weinig uit. Ik ge loof, dat een andere bril. open hemd of een coltrui daar wei nig aan zouden veranderen Het arrogante beeld zou er nauwelijks door verbeterd worden „Het is nooit de reclameman, die een politicus médkt. Hooguit kan hij teksten voor hem schrijven, hem advise ren over kleding, mimiek, houding, stemgebruik, al zijn er voor die laatste betere te vinden, een toneelregisseur bijvoorbeeld of een spraakle- raar." „Voor het grootste deel is het de politicus zelf. die bepaalt hoe hij overkomt bij het pu bliek Erg belangrijk is daar bij zijn persoonlijke uitstra ling Kan de man werkelijk laten blijken emotioneel be trokken te zijn bij de zaak? „Trouwens, dat soort uiter lijkheden hebben vrijwel nooit enig effect. Neem het toupetje van Drees. Als Ik die man op het scherm zie denk ik altijd: ik zou hem best eens zonder dat toupetje willen zien. Juist dat toupetje leidt de aandacht af. Aantjes, die man met dat goeiige vriendelijke hoofd, heeft het toch ook niet no dig? Datzelfde geldt voor van Agt. Dat altijd In dezelfde pasvorm zittende kapsel. Dat irriteert op den duur. Wat die laatste betreft: ik was ver bijsterd toen hij tot lijsttrek ker werd benoemd. Waarom niet een man als Lubbers, die veel méér warmte uitstraalt en óók nog een beetje Jon gensachtig overkomt?" „Nog een paar namen Andrlessen. Ik weet niet ol het mogelijk is, maar éls een logopedist wat aan zijn a musische stem zou kunnen doen. dan zou hij er gelijk naar toe moeten Koekoek Komisch, slaat met zijn dia lect misschien ook wel aan bij de mensen van wie hij het hebben moet Terlouw. Hoeft niets aan bijgeschaafd te worden. Is helemaal zichzelf. Komt sympathiek over. Van den Heuvel Wat kribbig, wekt nauwelijks sympathie op. Bas (de Oaay Fortman). Een Hef soort man Past hele maal bij de club, die hij verte genwoordigt Hoeft niet op geverfd te worden. Zou trou wens ook niets voor de club zijn." Als Veltman opnieuw het ver zoek zou krijgen een partij In het zadel te zetten, en een goede lijsttrekker te zoeken? „Eerst gewoon eens rondkij ken in zo'n partij, mensen observeren, bezien hoe zij bij de anderen overkomen, of zij zichzelf kunnen zijn Zo is het In feite ook bij D'66 gegaan Van Mierlo was zo'n man, die van nature sympathie wekte. BIJ vrijwel ledereen. Een man ook, die eigenlijk vanzelf kwam bovendrijven. Op dat moment heb lk gezegd: die zou Je moeten nemen. On danks zijn eeuwige oude Jas, waarmee hij zelfs naar Soestdljk ging. Die Jas speel de geen enkele rol meer. werd niet eens gezien omdat zijn persoonlijke uitstraling sterk was." „Dat laatste vooral is van be lang. Om niet te zeggen: het belangrijkst. .Een lijsttrekker hoeft zeker niet persé een uit zonderlijk begaafd persoon te zijn. Natuurlijk, hij moet capabel zijn, maar briljant? Nee. als hij maar weet te communiceren met zijn om geving." „Ik geloof, dat nog te veel wordt gekeken naar politie ke, technische kwaliteiten De menselijke zijn van veel groter betekenis Nog altijd Is het zo en Amerikaanse on derzoekingen hebben dat aangetoond dat het gros van de kiezers stemt op de man of vrouw, die sympathiek over komt. Politieke bekwaamhe den spelen vaak een veel klei nere rol. En dat menselijke, dat heb Je ol heb Je niet Oeen reclameman kan daar ook maar iets aan veran deren „Propaganda is belangrijk, maar mag nooit doorslagge vend zijn", sp luidt het adagi um van de wis- en natuur kundige dr. R W. de Korte, die als .marketingman' de verkiezingscampagne van de VVD leidt Hij is voorzitter van de landelijke propagan da-commissie, die een heel netwerk van plaatselijke en regionale propagandistische clubjes overkoepelt „De campagne", zegt hij. „wordt geheel In eigen beheer ge voerd." Dat betekent dat er geen reclamebureau aan te pas komt, al zetelen er in de landelijke commissie wel „in dividuele reclamemensen die lid van de partij zijn" Het budget bedraagt zeven ton, bijeengebracht door de leden Gevraagd of ook het bedrijfsleven nog in de buidel heeft getast, antwoordt de campagneleider wat korzelig dat giften van die zijde, mede als uitvloeisel van de Lockheed-zaak, te verwaarlo zen zijn. Bijna de helft van het be schikbare geld gaat. op aan advertenties. Opzienbarende activiteiten zijn volgens De Korte niet te verwachten Er wordt iets gedaan met ..audi ovisuele presentatie" (filmpjes van straatinter views, waarop Wiegel com tnentaar geeft „erg leuk", vindt De Korte) en met bio scoopreclame. Voor de rest is het voornamelijk affiches, folders en „strooigoed" wat, de klok slaat. De Korte zegt afkerig te zijn van „stunts" en „opdringerige reclame Hij heeft die ook nauwelijks nodig. „Wiegel", erkent hij. „is erg publiciteitsgevoelig" De val van het kabinet om wille van de grondpolitiek heeft de Boerenpartij in haar verkiezingscampagne niet van koers doen veranderen. De heer Koekoek, nog immer de grote leider: „We hebben nu alleen wat meer tijd om reclame te maken, om onze beginselen bij het volk te brengen. Vte moeten geen re clamebureau. da's onnatuur lijk. Da's voor mensen die zelf niets kunnen. We hebben 17 statenleden en 44 raadsle den die voor het volk opko men en die zodoende vanzelf bekend worden". Het verkiezingsbudget van drie ton („boeren zijn .liet rijk, maar leven zuiniger, zo dat ze wat makkelijker hon derd gulden aan de partij kunnen afstaan") wordt hoofdzakelijk opgesoepeerd aan urgentieprogramma's en affiches. Ook hiervoor geen reclamebureau Koekoek „Dat slokt de helft van het geld op. Er komen bij ons gewoon mensen van een drukkerij en dan zeggen wij laat maar 'ns zien. En dan drukken ze een paar mooie modellen en daar gaan wij op in. En zo krijgen we een mooi aanplakbiljet zonder dat het veel kost". De verkiezingsleus staat nog niet vast. maar komt in de belastingsfeer te liggen. Oeen grondpolitiek. Koe koek: „De mensen weten al dat de grond bij ons veilig is' De heer Koekoek vertrouwt het VARANipo verkiezingsonderzoek niet erg, maar is toch blij als hij* zijn partij daarin al ziet groei en „Het is een soort her senspoeling. Het volk wordt erdoor beïnvloed Dus als v. ij groeien, denkt het volk die Boerenpartij zal wel goed we zen, daar stem ik op Zo werkt het volgens mij. Maar ik vertrouw het niet. hoor"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35