Rijsbergen heeft het wel gezien Toeschouwersdaling zet zich niet voort Minder renners naar WK in Venezuela Eén miljoen dollar voor de veiligheid Het aankoopbeleid van Feyenoord valt op zijn zachtst ongelukkig te noemen Rob Clerc alleen aan de leiding Afgelastingen Feyenoord trekt nog meeste publiek KNWU komt ton te kort Nederlaag voor Betty Stöve Nederlanders succesvol bij WK tafeltennis Voor winterspelen in Lake Placid Winst voor Timman ZATERDAG 2 APRIL SPORT Trouw/Kwartet 27 ROTTERDAM Wim Rijsbergen, Feyenoords 25-jarige interna tional heeft zich voorgenomen de zaak keihard te spelen. Hij vindt na zes jaar Feyenoord dat het tijdstip is aangebroken om de banden met de Rotterdamse club te verbreken. Directeur Guus Brox ontving de afgelopen dagen van de blonde voorstop per schriftelijk het dringende verzoek Rijsbergen mee te delen hoe groot het transferbedrag is. De Feyenoorder vermoedt dat er rond anderhalf miljoen voor hem wordt verlangd en dat dit astrono mische bedrag geïnteresseerde clubs zal afschrikken. Via Inter Footbal is Rijsbergen verzekerd dat vooraan staande buitenlandse clubs hem in het vizier hebben, maar datze onher roepelijk voor het transferbedrag zullen terugdeinzen. „Maar wat heeft Feyenoord er aan mij tegen mijn zin in te houden. Natuurlijk verdien ik een goed sala ris. maar ik voel dat ik aan verande ring toe ben. Dan kan men mij toch door het waanzinnige transfersys teem er niet van weerhouden van club te veranderen. Ik ben prof van ZEVENAAR Na de derde ronde In het toernooi om het persoonlijke damkampioenschap van Nederland in Zevenaar heeft Rob Clerc alleen de leiding genomen door winst op Ad van Tilborg. Zijn directe concur renten Wiersma en Jansen moesten de eerste puntendelingen toestaan. Dit drietal blijft sterk domineren en de aanstaande nationale kampioen zal dan ook onder dit trio gezocht moeten worden. Voor de overige deelnemers lijkt, gezien de stand van dit moment, alleen de strijd om de belangrijke vierde plaats die recht geeft om volgend jaar direct in de eindstrijd te spelen, voor hen weggelegd. Een riskante aanval van Ad van Tilborg leidde door het goede te genspel van Clerc tot weinig speelvrijheid voor de Tilburgenaar. De Amsterdammer vlocht een aan tal lichte combinaties in de stelling en Van Tilborg besloot ten slotte om een van deze slagzetten toe te laten ten einde uit de moeilijkheden te geraken. In de lastige overblijvende positie besliste Clerc met een dam- combinatie. Een onvoltooide hekstelling van Jannes van der Wal werd door Hans Jansen sterk tegen gespeeld. De Jonge Emmenaar kwam in het voordeel en kreeg zelfs winstkansen. Tijdnood echter ging hem parten spelen en dat was dan ook de oorzaak dat hij de winst miste en een puntendeling moest toestaan. Het Friese duel tussen Harm Wiersma en SJoerd Visser werd een boeiende strijd in.de Roo- zenburgspelkarakteristiek waarin Visser de moeilijkheden niet uit de weg ging. Zeer veel tijd hadden bei de spelers nodig om de problemen te overwinnen. Zo zelfs dat het tweede gedeelte van de partij in razend tem po moest worden afgespeeld om het vereiste aantal zetten te halen. Het was in deze fase dat Wiersma toch nog een kans heeft gehad om naar winst af te wikkelen. Geert van Aal- ten heeft wel erg lichtvaardig met zijn winstkansen omgesprongen. Van de Meerendonk moest in een moeilijke stand een damcombinatie toelaten en stond vanaf dat moment verloren. Van Aalten speelde echter slordig zodat de Bosschenaar de vij andelijke dam eenvoudig kon ver overen en nog in gewonnen positie kwam. Frans Hermelink boekte zijn eerste zege en voor de zoveelste maal tegen Frank Drost. De Ulfte- naar speelde een fraaie hekstelling- partij met twee stukken op de lange lijn. Drost stelde daar een sterk centrum tegenover, maar Herme link omsingelde dit zeer kundig en kwam bekwaam tot winst. De Rui ter ontweek het moderne openings- spel van Van der Borst en trachtte druk uit te oefenen op diens lange vleugel. Dit leverde echter niets op en het einde kwam met een licht terreinvoordeel voorde debutant uit Hoensbroek. De uitslagen van de partijen voor de derde ronde zijn: Ton van de Meerendonk-Oeert van Aalten 2-0. Ad van Tilborg-Rob Clerc 0-2. Jan de Rulter-John van der Borst I I. Jannes van der Wal-Hans Jansen 1-1, Harm Wlersma- Sjoeru Visser 1-1, Frans HcrmcUnk-Frank Drost 2-0. De stand: I. Clerc 6 punten. 2. Jansen en Wtersmo 5 pnt4. Van der Borst. Van de Meerendonk. De Ruiter en Van der Wal 3 pnt. beroep, maar als je me vraagt wat ik in de afgelopen jaren aan het voetbal heb overgehouden, dan is dat bijzon der weinig. Dat is één van de redenen waarom ik uit Rotterdam wil ver dwijnen. Dat kan niemand me kwa lijk nemen. I k heb echter sterk de indruk dat er van Feyenoord zijde geen enkele medewerking valt te verwachten. Ik zal echter tot het bittere einde voor mijn rechten vechten. Wim Rijsbergen is in het sukkelende Feyenoord één van de weinige spe lers wiens vorm. met uitzondering van de thuiswedstrijd tegen AZ'67, die door de Rotterdammers met 0-2 smadelijk werd verloren, constant is gebleven. Daar dankte hij ook zijn verkiezing aan in Oranje, dat tegen Engeland en België herinneringen opriep aan de wereldkampi oenschappen in West-Dultsland. „Spelen in het Nederlands elftal is op het ogenblik een verademing voor me. Wim Suurbier zei het onlangs nog in het trainingskamp in Zeist: Er wordt alleen nog maar gelachen bij Oranje. Ik ben geen feestvierder, maar de sfeer is daar grandioos. Als ik terugdenk aan de wijze waarop we ons hebben voorbereid op de wed strijd tegen België, dan voel Je intuï tief dat er niets fout kon gaan". De lofzang van Rijsbergen op de sfeer in de nationale equipe staat in schrille tegenstelling tot die welke hij in de afgelopen Jaren bij Feye noord heeft meegemaakt. „Misschien", zo mijmert Wim Rijs bergen, „ligt dat ook wel aan mijzelf. Ik kwam destijds van PEC uit Zwol le waar ik een heerlijk jaar achter de rug had. Fijenoord is een keihard voetbalbe- drijf, waar als ik het voorzichtig zeg, het beleid niet altijd even gelukkig is geweest. Als het publiek en de journalisten al enkele jaren roepen dat er een ongelukkig aankoopbe leid is gevoerd dan zit daar een kern van waarheid in. Het zit me ook dwars dat er nu alsmaar wordt ge roepen dat er geen geld is. Maar hoe valt dit dan te rijmen met het feit dat er een paar maanden geleden wel plotseling negen ton op tafel kon worden gelegd voor Gerard van der Lem. En voor Richard Budding werd toch ook maar eventjes een Programma Eredivisie Heden: Go Ahead Eagles-FC Den Haag Roda JC-AZ '67 NEC-De Graafschap Morgen: Eindhoven-FC VVV FC Twenle-NAC FC Utrecht-Ajax Telstar-Spa rta Fcycnoord-PSV FC Amsterdam-Haarlem Eerste Divisie lieden: Forluna SC-SVV Morgen: Vccndam-PEC Zwolle Volcndam-Vitesse FC Den Bosch-Excclsior SC Amcrsfoort-FC Dordrecht Helmond Sport-FC Vlaardingcn Wagcningen-MVV Willem ll-llcraclcs llecrcnvccn-FC Groningen ZEI^T De afdelingen Haarlem. Leiden en Gouda van de KNVB heb ben alle wedstrijden voor zaterdag afgelast Wim Rijsbergen (1) loopt met Kees Kist, Johan Neeskens en Wim Suurbier voldaan terug naar eigen helft, nadat Cruijil 0-2 heelt gescoord tegen België. De wedstrijden in het Nederlands elftal zijn voor de blonde voorstopper een verademing. half miljoen uit getrokken. Dat Is nu typisch Fijenoord. Als het even slecht gaat, wordt er een noodaan- koop gedaan." Ook Wim Rljsenbergen heeft zich gestoord aan de wijze waarop het bestuur van Fijenoord de benoe ming van Peter Stephan tot direc teur achter de schermen heeft gere geld. „Ik kan niet zeggen dat dit, en ik spreek namens het grootste deel van de spelers, correct is gebeurd. Er was de spelersraad beloofd dat de spelers bij de benoeming zouden worden betrokken. Dan plotseling is de man er. Dat heeft niets met in spraak te maken. Het heeft op die manier ook geen zin meer om de spelersraad te laten voortbestaan". Wim Rijsbergen die al twintig keer voor het Nederlands Elftal uitkwam meent dat Fijenoord diep in de beurs zal moeten tasten om het elftal kwalitatief weer op een hoger plan te brengen. „We spelen nu puur op kracht. Elke week moeten we tot het uiterste gaan. Dat ls een heel seizoen niet vol te houden. Vroeger hadden we niet de minste moeite om met zes-nul over een ploeg heen te walsen, nu mogen we blij zijn als we met kei hard werken met één-nul winnen. De kwaliteit ontbreekt. Ik heb in elk geval nooit geroepen dat Wim van Hanigem moest opkrassen". Over zijn eigen inbreng zegt Rijsbergen; „Ik kan als voorstopper niet conse quent in de mandekking spelen. Ik moet ln de achterhoede te veel corri geren. Dat zeg ik niet om Michel van der Korput af te kraken. Hij mist nog ervaring en is daarom niet in staat de defensie goed te organise ren. Dat leidt vaak tot wanrodelijke situaties." En over Fijenoord-PSV: „Deze wed strijd is voor ons verschrikkelijk be langrijk. Als wij verliezen is waarschijnlijk het volgende seizoen, gezien het zware programma dat ons nog wacht, voor Feijenoord Eu ropacup voetbal uitgesloten". DEN HAAG Nu de competitie in de eredivisie in de slotfase is gekomen, lijkt het dat de daling van de publieke belangstelling genomen over de afgelopen sei zoenen in de Jaargang '76-'77 niet zal doorzetten. De promotie van FC VVV en Haarlem heeft daaraan vooral bijgedragen. Zij kwamen in de plaats van twee publieksarmere ploegen: MVV en Excelsior. Het gemiddelde aantal bezoekers in het seizoen 75-'76 bedroeg in 306 wedstrijden 10.775. Dit seizoen na 242 ontmoetin gen is het gemiddelde 11.095. Van de achttien eredivisieclubs draalen er negen met een moyen ne van meer dan 10.000 bezoekers, waarbij Feyenoord ondanks de daling in de afgelopen seizoenen van 37.294 naar 29.882 de meest bezochte club bleef met toch nog zo'n 26.000 kijkers per thuiswed strijd. Ajax, dat op weg lijkt naar de landstitel, heeft ook een opval lende terugval beleefd (ongeveer 4500 bezoekers per duel), maar daarentegen heeft de andere op merkelijke Noordhollandse club, AZ'67, een stijging van bijna 4000 toeschouwers kunnen noteren. Landskampioen PSV heeft, mede onder invloed van het grote aan tal verkochte seizoenkaarten, geen problemen om veelal op zaterdagavonden meer dan 18.000 toeschouwers naar het sportpark te trekken. De belangstelling voor het eredi visievoetbal ls in Limburg aan zienlijk toegenomen. Roda JC heeft, met de degradatie van MVV en de prestaties van de ei gen ploeg, zijn respectabel totaal van 12.000 bezoekers in het vorig seizoen bijna geëvenaard. De toe name van de belangstelling in Limburg is te danken ^an de komst van FC VVV naar de eredi visie. De Venlonaren draaien ech ter wel met het op drie na hoogste gemiddelde en halen Iedere keer zo'n 13.000 bezoekers naar De Koel. Ook bij NAC, FC Utrecht en Spar ta zijn de betere prestaties binnen de lijnen de oorzaak van meer bezoekers buiten de lijnen. Min of meer constant zijn de totalen van FC Twente en Telstar, ondanks de slechte seizoenstart van beide ploegen, en van Eindhoven. De grote „verliezers" zijn de oos telijke ploegen NEC. De Graafschap en Go Ahead Eagles, die in het vorig seizoen juist een Franz Beckenbauer ontzenuwde alle speculaties over zijn salaris bij Bayern München. opmerkelijke winst hadden ge boekt. Voor de Graafschap en NEC zal de lage positie op de ranglijst daaraan niet vreemd zijn. De hekkesluiter, wat betreft de publieke belangstelling, is FC Amsterdam, dat het met een voor eredivisievoetbal toch wel scha mel gemiddelde van 3961 bezoe kers moet doen. De ploegen, die nog één of meer dere topploegen of degradatie kandidaten op bezoek krijgen, hebben enigszins vertekende ge middelden. Zo krijgen De Graafschap en Roda JC nog PSV en AZ '67 op bezoek en ontvangen Sparta en NAC bij voorbeeld nog Go Ahead Eagles en FC Amsterdam. De gemiddelde toeschouwersaan tallen van de eredivisieclubs, na 242 van de 306 te spelen wedstrij den. zijn: (tussen haakjes de ge middelden van het vorig seizoen): Feyenoord 26.923 (29 882), PSV 18.142 (18 706), Ajax AZ '67 14 923 (11.118). 13.892 (18.588). FC VVV 13.392 (--), Roda JC 12.615 (13.000), NAC 11.000 (8.824). FC Utrecht 10.535 (7.888), FC Twente 10.214 (10.765), NEC 9 230(11 824). Haarlem 9.230 (--), Sparta 9.214 (7.235), Go Ahead Eagles 8.461 (9.058). Eindhoven 7.833 <7 647). FC Den Haag 7.142 <8 177). De Graafschap 6.769 (8.118), Telstar 6 000 (6.118). FC Amsterdam 3.961 (5.294) Franz Beckenbauer Franz Beckenbauer, laatste man van Bayern München en het Westduitse elftal, heeft in een in terview met het tijdschrift „Sport" verklaard dat hij minder dan een half miljoen mark bruto per Jaar verdient. „Ik heb bij Bay ern München nog nooit meer dan een half miljoen bruto per Jaar verdiend, inclusief premies enzo voort." Daarmee ontzenuwde Beckenbauer, die voor het eerst ln zijn loopbaan over zijn salaris sprak, in het openbaar alle specu laties over zijn verdiensten. Bec kenbauer zei verder dat het ge wenst ls dat Paul Breitner, die aan het eind van het seioen Real Madrid gaat verlaten, terugkeert naar de onttroonde Europa Cup houder. Vervroegd De wedstrijd Belglë-IJsland uit de Europese groep 4 van de voor ronden uit het wereldkmapi- oenschap 1978 zal een dag eerder worden gespeeld. Het bestuur van de Belgische bond heeft met de IJslandse voetbalbond over eenstemming bereikt over het spelen op zaterdag 3 september. Waar de wedstrijd zal worden ge houden is nog niet bekend. IJs land werkt de wedstrijden tegen Nederland en België af in een toemee. Op 31 augustus speelt IJsland in Nederland. In Reykja vik heeft IJsland zowel van België als van Nederland met 0-1 ver loren. UTRECHT Heet hangijzer op de algemene vergadering van de ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) was een gat van een ton. De (voorlopige) begroting voor het wielerjaar 1977 vermeldde een tekort van honderdduizend gulden. Honderdduizend gulden, ondanks een drastische verhoging van de licenties en de startkaarten. Het gat moest gedicht worden. Daarom kwam penningmeester jhr. mr Roell met een voorstel. Namens het hoofdbestuur wilde hij de licentiehouders (de renners dus) elke wedstrijd een inschrijf geld laten betalen. Eén gulden vijf tig voor nieuwelingen, aspiranten en junioren en een rijksdaalder voor de oudere groepen. Deze sug gestie stuitte op grote bezwaren van de aanwezige dislrictsbestuur- deren. In bedekte termen werd er schande van gesproken. Gedegen tegenvoorstellen waren moeilijk. Toch kwamen er een paar. Zo wil de Joep Voots uit Zuid-Limburg de contributie van de gewone leden (de niet-renners. zo'n 1200) van zestig tol tachtig gulden per jaar brengen. Daar waren de meeste aanwezigen wel voor. Dat zou al 24.000 gulden opbrengen. Het hoofdbestuur zag dit voor dit jaar niet zitten, maar stemde er toch DEN HAAG Venezuela is duur. Te duur eigenlijk voor de Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie (KNWU), de organisa tie die zijn leden bij de laatste twee wereldkampioenschappen negen gouden medailles, eenderde van het beschikbare totaal, zag veroveren. Nederland was de laatste jaren bij wereldkampi oenschappen vertegenwoordigd door vrijwel de grootst mogelij ke ploeg. In Venezuela, waar de strijd om de wereldtitels 1977 op 25 augustus begint, zal Nederland met een beduidend kleinere afvaardiging deelnemen. HILTON HEAD Het tennistoer nooi voor dames in de Amerikaanse plaats Hilton Head (Californië) be leefde ln de tweede ronde grote ver rassingen. Daarvan was de neder laag, die Betty Stöve leed tegen de Australische Kerry Reid (3-6, 1-6) slechts een geringe sensatie in ver gelijking van de uitschakeling van de Amerikaanse Dianne Fromholtz. Zij was als vijfde geplaatst en werd in de tweede ronde volledig verrast door de 14-jarige Tracy Austin: 5-7, 4-6. De derde verrassing was de uitschakelking van de als tweede geplaatste Britse Virginia Wade. Zij verloor in twee sets van de 22-jarige Tsjechoslowaakse Renata Tomano- va. Billie-Jean King (6-1, 7-5 tegen de Roemeense Virginia Ruzici) en Chris Evert (6-1,6-0 tegen de Austra lische Wendy Turnbull) plaatsten zich betrekkelijk eenvoudig voor de kwartfinales. Loek Sanders heeft in de kwartfina les van het Grand Prix-toernooi van Nice met 1-6. 3-6 verloren van de Westduitser Rolf Gehring. Spanje heeft na de eerste dag van de tenniswedstrijd tegen Griekenland in de Europese zone van het toer nooi om de Davis-beker de leiding genomen met 2-0. De uitslagen van de eerste twee enkelspelen zijn: Ka- laidls (Gri.)-Higueras (Spa.) 0-6, 0-6, 1-6, Kalogeropoulos (Gr)-Orantes (Spa.) 1-6. 2-6, 0-6. BIRMINGHAM - Tijdens de kwali ficatieronden van het toernooi om het wereldkampioenschap tafelten nis In Birmingham zijn de Nederlan ders erg succesvol geweest. Bij de dames plaatste Bettine Vriesekoop zich voor de tweede kwalificatieron de van het damesenkelspel. Na een zware en mooie wedstrijd versloeg zij de Joegoslavische jeugdkampi oene Gordana Perkucia met 21-15, 16-21. 16-21, 21-14 en 21-14. Ook Mar- rianne van der Vliet plaatste zich en wel vla een overwinning op de Chi leense Lucia-Galarze Sandoval: 21-17, 14-21, 21-15, 19-21 en 21-9. Ju dy Williams versloeg in drie sets de Iranese Varibaghavamzadek: 21-13, 21-3 en 21-10. Bij de heren behaalde Rene Hijne twee overwinningen. Eerst werd met 21-6, 21-15, 11-21 en 21-15 gewonnen van de Canadees Edward Ma en vervolgens had Hijne weinig moeite met de Noorse kampioen Pal Gut- tormsen: 21-13, 21-18 en 21-11. Ook Bert van der Ham zegevierde twee maal. Van de Spanjaard Ramon Ju- nyet (15-21, 21-15. 21-16, 14-21 en 21-14) en van de Maleisier Kok Tsjong Fat: 21-18, 21-12 en 21-18. Nico van Slobbe, die van de eerste kwalificatieronde was vrijgesteld, behaalde een driesetszege op de Schot Eric Sutherland: 21-16, 21-12 en 21-11. Na een inspectiereis van bondsdirec- teur Harry Meeuwese en sportcom- missie voorzitter Piet van der Molen denkt de leiding van de KNWU aan een beperking van de Nederlandse deelnemers bij het komende we- reldkampioenschapstoernool met ongeveer eenderde. Voor het begin van het seizoen is natuurlijk nog niet te bepalen waar het mes in de ploeg zal gaan, maar vast staat dat de aanwijzing nog selectiever zal zijn dan in voorgaande jaren. „Op dit moment", vertelde de heer Meeuwese, „wordt gedacht aan een Nederlandse ploeg van zo rond de dertig sportmensen, waar wij bij vo rige wereldkampioenschappen ruim boven de veertig zaten. De KNWU, die zelf voor een belangrijk deel de kosten van afvaardiging moet dra gen, dient zijn uitgaven scherp te controleren. Op de begroting van dit jaar staat een tekort van rond de 100.000 gulden en wij kunnen ons niet veroorloven dat deze lijn wordt doorgetrokken. De buitenwereld rea liseert zich gemakkelijk in welke or de van grootte de reiskosten naar Venezuela liggen, maar men staat vaak onvoldoende stil bij de bijko mende uitgaven. Wielrennen is een arbeidsintensieve sport ln de bege leidende sector. Dat betekent dat ongeveer 35 procent van de totale begroting van een kleine anderhalve ton opgaat aan andere zaken dan de reiskosten voor mensen en mate riaal." In de kostenbegroting ontbreekt een bedrag dat nodig is voor de hulsves ting van de groep. Dat namelijk komt voor rekening van de organisa toren, die mede op basis van een dergelijke toezegging het recht ver kregen de wereldkampioenschappen te organiseren. De KNWU had kun nen bezuinigen op de begeleiding door bijvoorbeeld met minder meca niciens en soigneurs op pad te gaan. Die gedachte is snel ter zijde gescho ven. Meeuwese: „Op dat punt kan een winst geboekt worden van inder daad duizenden guldens, maar het risico dat je het terug vindt in slech tere prestaties is enorm groot. Meca niciens, soigneurs en artsen, die je niet alleen met een zakcentje op reis kunt sturen, maar ook een dagver goeding of salaris dient te geven, dragen voor een belangrijk deel bij in de sfeer en stemming binnen de groep." Er is mede uit zuinigheidsoverwegin gen een vrij laat tijdstip voor het vertrek bepaald. Verder opschuiven dan 19 augustus (toch al „te laat" genoemd door baancoach Frans Mahn) is onverantwoord. De renners komen niet alleen in een heel andere wereld en een ander klimaat. ZIJ zullen zich ook nog moeten aanpas sen aan de hoogte. San Cristobal namelijk ligt op ongeveer 1200 me ter, aan de voet van de Andes. Uit die overwegingen is de gedachte ontstaan de „winst" te zoeken in het afvaardigen van een kleinere groep sportmensen. In de loop van het sei zoen zal moeten blijken waar de af vallers gezocht moeten worden. Het zou bijvoorbeeld kunnen blijken dat met betrekkelijk gering „verlies" het aantal stayers, zowel bij de amateurs als profs, van drie naar twee kan worden teruggebracht, waardoor ook minder behoeft te worden uitge geven aan de gangmakers. Zeker is natuurlijk dat geen Neder lands kanspaard om kostenbeper- kende redenen wordt thuisgehou den. Maar in vorige jaren paste niet ABIDJAN De staal New York is van plan e'en bedrag van een miljoen dollar uit Ie trekken voor veiligheidsvoorzieningen tijdens de Olympische win terspelen van 1980 in Lake Placid. Dit zei Don MacKenzio, de voorzitter van het organisatiecomité, in Abidjan. Daar bracht MacKcnzie rapport uit van de progressie in de bouw van de Olympische accommodaties aan de afgevaardig den van het internationale Olympische comité en leden van bijna 90 nationale Olympische comité's. Het bedrag van 1 miljoen dollar zou toegevoegd worden aan het budget van 80 miljoen dollar. Hieraan zou de federale regering 58 miljoen dollar bijdragen en de staat New York 13 miljoen dollar. MacKcnzie deelde ook mee dat een contract met de American Broadcasting Corporation (ABC) voor de tclcvisieuitzcndingcn ter waarrfc van 15 miljoen dollar was getekend. Zes miljoen dollar moet hiervan worden afgedragen aan het IOC. Volgens MacKcnzie zou men in april een begin maken met de bouw van dc faciliteiten. leder lid van de Nederlandse ploeg het favorletenpak. Die zekerheid kan leiden tot het inkrimpen van bijvoorbeeld de achtervolglngsploeg op de baan. Die ploeg was in Montre al. bij de Olympische Spelen, ook met reserves vertegenwoordigd, waardoor de baancoach zijn defini tieve keuze lang kon uitstellen. In passing van de individuele achter volgers in de ploeg was al sinds jaar en dag gebruik. Wanneer het pro gramma het toelaat, zou het werk op de sprintnummers, zoals tandem, 1000-meter tijdrit en de sprint, door in totaal slechts twee renners kun nen worden opgeknapt. Binnen de sportcommissie zal ook zonder twijfel de afvaardiging van een ploeg voor de tijdrit over 100 kilometer op de weg ter discussie staan. Nederland Immers gebruikte ln de laatste Jaren relatief weinig amateurs voor zowel de individuele wegwedstrijd als de ploegentijdrit. Die combinatie zal. gezien de omstandigheden in Venezuela, nog moeilijker zijn. Meuwese: „Wij waren in de winter in Venezuela, maar op het traject van de ploegentijdrit bij La Frla, op 75 kilometer van San Cristobal, aan de andere kant van de berg, waar op kaarsrechte lange we gen zal moeten worden gereden, heerste toen al een temperatuur van ruim boven de dertig graden. Ons is verteld dat daar in augustus zeker nog zes tot acht graden bijkomen. Dat is een omstandigheid die wij zeker in de beoordeling zullen moe ten betrekken, net zo goed als de vraag of renners uit koude landen bij zo'n temperatuur wel tot een topprestatie kunnen komen." Minder inschrijvingen zouden ook verwacht kunnen worden voor de wegwedstrijd van de dames, waar Nederland met zeven rijdsters mag vertrekken. Een twaalftal profs voor de wegwedstrijd is ook geen zeker heid. Opvallend is dat de KNWU niet gedacht heeft aan een contact met de sponsors, die zouden kunnen bij dragen in de kosten voor het verte genwoordigen van hun belangen en het vergroten van hun mogelijk heden. Peter Post heeft ooit gesteld dat afvaardiging van profs naar we reldkampioenschappen voor de ren ners en hun ploegen van nog groter belang ls dan voor de bond. In een wereldkampioenschapsrit doen zich gebeurtenissen voor die van invloed kunnen zijn op een nieuw seizoen. De sponsor zou zich moeten afvra gen of het niet zijn belang ls er door eigen bijdragen voor te zorgen dat zijn kopman, die zonder meer voor afvaardiging door de bond in aan merking komt. zich tijdens de be langrijkste wedstrijd van het seizoen van zo veel mogelijk bijstand verze kerd weet Die gedachte van Nederlands be langrijkste ploegleider is niet alge meen aanvaard. Integendeel. Vorig Jaar heeft de leiding van een ploeg die nu met een Belgische licentie rijdt, bij de KNWU aangedrongen op vergoeding voor het beschikbaar stellen van zijn renners voor een WK-ploeg. Tevens werd toen het ver langen geventileerd eigen soigneurs en mecaniciens mee te nemen. Op kosten van de bond. uiteraard. GENEVE Landskampioen Jan Timman heeft zich in dc vijfde ron de van het schaaktoernooi in Gene ve hersteld van een matige start door de Joegoslavler Boris Ivkov na 35 zetten te verslaan. Timman bezet door deze overwinning de eerste plaats met drie punten, maar hij moet die positie delen met de Westduitser Ludek Pachman, de Is raëli Vladimir Liberson, de Philip- pijn Eugene Torre, de Israëli Roman Dsjindsjindasjvlli, de IJslander Fri- drik Olafsson en de Deen Bent Lar- sen. Genna Sosonko kwam in de vijfde ronde remise overeen met Ulf Andersson na negentien zetten. De uitslagen uit dc vijfde ronde zijn Larscn iDeni-8lRurjonason (IJili 10 Paehnun iWdli Liberson dsn 0.5-0 5 Torre <Phli Westermen «Fint 10. Huk iZwli Byrne iVSi 05-0 5 D&jlndijkndasjvili iltri OlaKion 'IJ-.li 0 5 0 5 Sosonko (Ned) And<*rsv>n 'Zwei 0.5 0 5. Tim man iNedi Ivkov (Joel 10 De Argentijn Oscar Panno. de Rus Joeri Balasjov en de Joegoslavier Dragutin Sahovlc hebben de elndo verwinning ln het monsterschaak toernooi in dc Amerikaanse plaats Lone Pine iCallformé» gedeeld In dit met 30.000 dollar gedoteerde toernooi, behaalden de drie win naars 6.5 punt uit negen ronden. Balasjov versloeg in de laatste ron de de Amerikaan Paul Benko Pan no en Sahovic kwamen met elkaar remise overeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27