Limburg voor moeilijke keus E3 tekening van een lezer VERDER 35 Commentaar Deskundigen (1) Deskundigen (2) Het plateau van Margraten: moet economie of milieu overheersen? IDE Vf^LATING VAN ©UTERN C3oKL iiCHTPUNTJ-E— Geleidelijk zachter rederijkers komen op dreef fiets I kunstwerkjes fiets 2 liefdesverdriet clavier CROAG 31 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Enkele weken geleden bleek dat de rekenmeesters van de Organisatie voor Economische en Sociale ONT WIKKELING (OESO) in Parijs somberder waren over het perspec tief van de Nederlandse economie dan hun collega's van het Centraal Planbureau (CPB) in Den Haag. De deskundigen van de OESO lich ten periodiek de economie van de aangesloten lid-landen door. [Onafhankelijkheid, deskundigheid en een grote mate van ervarenheid I staan er garant voor dat de rappor ten van deze internationale organi- satie met grote mate van betrouw- baarheid bezitten. Voor regering, parlement en het bedrijfsleven is het daarom zeker de moeite om aan de visie van de OESO veel aandacht te besteden. Niet alleen buiten de landsgrenzen maar ook op eigen terrein worden de studies van het Planbureau steeds kritischer bekeken. Enige tijd geleden kwamen enkele Rotterdamse economen met nogal forse kritiek op de berekeningswij ze van de prognoses van het Planbu reau. En deze dagen hebben enkele Gro ningse economen eveneens een ge heel eigen visie ontwikkeld die op een aantal punten nogal afwijkt van de uitkomsten die de Haagse colle ga's hebben vastgesteld. Werkeloosheid, inflatie en stijging van de loonkosten komen er bij de deskundigen van het Econome trisch Instituut van de Rijksuniver siteit in Groningen bijvoorbeeld minder gunstig af. En (evenals de heren van de OESO) heeft men minder optimistische verwachtingen van het investeringspeil in ons land. Voor de niet-ingewijden wordt her door deze studies allemaal niet een voudiger op. Wie moet mep tenslot te geloven? Dat geldt met name ook voor die uitkomsten in de OESO-rapportcn die afwijken van de uitkomsten en verwachtingen van het planbureau in Den Haag. De vraag wie er nu precies gelijk heeft is meestal niet zo gemakkelijk vast te stellen. In feite is het altijd ook niet zo belangrijk, het is immers zelfs heel goed mogelijk dat beide organisa ties bij voorbeeld ten aanzien van de exportsituatie te optimistische verwachtingen koesteren. Het is ten slotte niemand gegeven in de toekomst te kijken. Wel is het van groot belang dat zo concreet mogelijk kan worden aan gegeven waardoor die verschillen van inzicht zijn ontstaan. Toch moet de bovengeschetste ont wikkeling waarbij meerdere instel lingen los van elkaar het licht laten, schijnen over de toekomstige ver wachtingen van de vaderlandse eco nomie positief worden beoordeeld. Het zal elk der betrokkenen dwin gen om eigen berekeningen en uit gangspunten zeer zorgvuldig te kie zen en te toetsen. In dit verband kan ook nog naar de situatie in West-Duitsland worden gewezen, waar niet minder dan vijf onafhankelijk van elkaar werkende instituten jaarlijks hun visie geven op de economische ontwikkelignen. Gezien de grote belangen die er op het spel staan wordt een dergelijke aanpak in de Bondsrepubliek aller minst als storend en hinderlijk Wel wordt er voor gezorgd dat de uitkomsten op een heldere, begrij pelijke wijze worden gepresen teerd. Een voorbeeld ter navolging. door Hans Schmit Het gearceerde deel van dit kaartje geeft aan het gebied dat de ENCI na 1990 wil afgra ven voor de winning van mer gel. Het kleine terrein op het MAASTRICHT Met de vraag of het plateau van Margraten in Zuid-Limburg ten behoeve van de winning van mergel dient te worden afgegraven, staat het provinciaal bestuur voor een inmiddels al bijna klassiek dilemma: economie óf milieu. Moet een tijdelijk economisch voordeel door de winning van een in Nederland al bijna uitgeputte grondstof worden binnengehaald, ten koste van een onherstelbare aantasting van het Zuidlimburgs heuvelland, of moet dat landschap worden gespaard en zal de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) over enkele jaren langzaam de poorten moeten sluiten? kaartje (links van 't Rooth ge legen) wordt reeds afgegraven. Hoe zo'n gebied dan wordt kunt u op de foto zien. Gedeputeerde Staten zullen die vraag niet voor augustus, de uiterste termijn waarbinnen volgens de wet over de aanvraag van ENCI moet worden beslist, kunnen beantwoor den. Meer nog dan het aantal be zwaarschriften (naast een groot aan tal organisaties hebben zevendui zend mensen een standaardbezwaar schrift ingediend), beletten vooral de vele haken en ogen dat het provinci aal bestuur een tijdige beslissing neemt. De ENCI lanceerde vorig jaar no vember het plan om het plateau van Margraten, acht kilometer ten oos ten van Maastricht, na 1991 geduren de ongeveer veertig jaar af te graven. Uit het gebied van 433 hectaren kan zo'n 150 miljoen kubieke meter mer gel worden gewonnen. De afgraving van het gebied is vol gens het bedrijf noodzakelijk omdat de huidige concessie voor winning van mergel uit de St. Pietersberg in 1991 afloopt. Indien de nu gevraagde vergunning niet wordt verleend, zul len volgens het bedrijf de negenhon derd personeelsleden zonder werk komen te zitten, terwijl ook de werkgelegenheid van enkele honder den werknemers van toeleveringsbe drijven en transportbedrijven in ge vaar komt. Tenslotte wil de ENCI grote investeringen in Zuid-Limburg doen wanneer de vergunning wordt verleend. Bestudeerd wordt onder meer de mogelijklheid het mergel via een ondergrondse transportband naar Maastricht te brengen. Daarom ook moet de winplaats binnen een straal van tien kilometer van de fa briek liggen. Weinig indruk Het argument van de werkgelegen heid heeftop de Milieufederatie Lim burg en de Stichting Natuur en Mi lieu (al direct fel tegen afgraving gekeerd) weinig indruk gemaakt: het bedrijf wil waar mogelijk arbeidsbe sparende technieken invoeren, waar door in de jaren negentig het aantal arbeidsplaatsen bij ENCI al sterk kan zijn gedaald. Bovendien is het mogelijk mergel uit het buitenland te betrekken, bijvoorbeeld uit Frankrijk. Volgens ENCI echter zal dat ertoe leiden dat de concurrentie positie van het bedrijf (ENCI levert tweederde van het in Nederland be nodigde cement) verslechtert. Door de invoer van mergel wordt de pro- duktie van cement duurder en zal het goedkoper worden het cement in te voeren. Ook in de vakbeweging wordt het met voorwaarden omklede 'ja' van de FNV Limburg niet altijd gedeeld. Zo lieten enkele weken geleden de kaderleden van de bedrijfsle- dengroep Industriebond NVV van Unilever in Vlaardingen weten 'met ontsteltenis' van het standpunt ken nis te hebben genomen. Volgens de kaderleden in Vlaardingen rechtvaardigt het FNV-bestuur in Limburg ongebreidelde econo mische groei, die leidt tot een aan slag op de schaarse natuur en grondstoffen. Schaars De grondstof mergel is in Nederland schaars; in 2031 zal het zo goed als afgelopen zijn. Het behoud van de werkgelegenheid is maar een tijde lijke zaak, terwijl de vernietiging van een karakteristiek landschap blijvend is. Dat het gebied waarde vol is. blijkt uit het feit dat het geheel is gelegen in het proefgebied voor het in te stellen nationale landschapspark Mergelland. Dat af graving voorts vernietiging van dat landschap betekent, wordt nauwe lijks nog betwijfeld. Deze maand bleek uit een onderzoek dat de vakgroep landschapsarchitectuur van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen op verzoek van ENCI heeft ingesteld, dat mergelwinning zoals de ENCI zich voorstelt, waar en hoe dan ook, zeer Ingrijpende gevolgen zal hebben. Vergeleken met andere mogelijkheden is het plateau van Margraten zelfs het minst te verkie zen. Naar aanleiding van dit onder zoek heeft ENCI besloten af te zien van winning beneden het grondwa terpeil, omdat gevreesd wordt dat diepere winning gevolgen heeft voor de waterhuishouding. De groeve wordt dan niet dieper dan 35 meter. Volgens het onderzoek van de Landbouwhogeschool blijven de woonkernen rond Margraten ge spaard, maar zullen in de landbouw werkzame bewoners naar iets an ders moeten uitzien omdat hun grond wordt afgegraven. Het is wel mogelijk landbouwgrond te sparen, maar dan zullen enkele woonkernen moeten worden gesloopt. De vakgroep landschapsarchitec tuur heeft een andere mogelijkheid geopperd, namelijk het plateau aan te graven vanuit het Maasdal. De reliëfvorm (de meest kenmerkende eigenschap van het Zuidlimburgse mergelland en bepalend voor de rijk geschakeerde plantengroei) zou dan niet worden doorbroken De hel- lingwand schuift dan steeds een stukje op en het Maasdal wordt ver breed. ENCI heeft dit alternatief (waarbij overigens ook een deel van de aan wezige natuurgebieden zou verdwij nen) verworpen Het zou econo misch niet haalbaar zijn vanwege onder meer de geringere voorraad winbare mergel en de aanwezigheid van grind boven het mergel. Ernstige ingreep Momenteel is het plateau van Margraten overigens al aangetast: bij het dorpje 't Rooth is reeds een behoorlijk gat in het landschap ge graven. Inwoners van het dorp ver zetten zich tegen verdere afgraving, die ertoe kan leiden dat 't Rooth zal verdwijnen Bij 't Rooth is al zichtbaar wat er met de rest gaat gebeuren: een zeer ernstige ingreep in het landschap, die lang zichtbaar zal blijven en onherstelbaar zal zijn, ondanks plannen tot herinrichting Het provinciaal bestuur moet die ernstige, onherstelbare aantasting afwegen tegen de tijdelijke sociaal- economische voordelen. Tot de weiningen die geen bezwaren naar voren hebben gebracht, be hoort de FNV Limburg, die bereid is onder bepaalde voorwaarden in te stemmen met een afgravingsver gunning Het standpunt van de FNV Limburg heeft veel kritiek opgeroe pen. De Milieufederatie Limburg bijvoorbeeld wees erop dat bij afgra ving van het plateau een ander stuk werkgelegenheid dan die in de ce- mentindustne gevaar loopt, name lijk die in de toeristische industrie Vlak bij de toekomstige afgraving ligt immers het veel toeristen trek kende Valkenburg Tekeningen, bi| voorkeur ih liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan oe achterzijde vermelden HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Toch nog even een taai maarts nawintertje. Min vijf graden is er in de nacht van dinsdag op woensdag waargenomen, geen wereldrecord, zelfs geen Bilts kouderecord voor de laatste maart-decade. Het laagste punt in deze eeuw was daar -6.1 graad Celsius op de dertigste. Het lan delijke kouderecord voor dit tijdvak over de laatste honderd jaar is stukken lager, namelijk min veertien graden op 24 maart 1899 in Winterswijk. Op het vliegveld bij Hamburg werd min acht graden waarge nomen op anderhalve meter, maar daar bevond zich dan ook de kern van het uit Engeland afkomstige hogedrukgebied (1.033 millibar) dat langzaam en nog wat toenemend zich in oos telijke richting verplaatste. Een uitloper van genoemd maxi mum tot zuid-Engeland begon gisteren flink in betekenis af te nemen, maar het weer bleef zeer vriendelijk. Groningen nam de eerste heldere dag waar se dert 25 augustus van vorig jaar. Het was wel koud, vooral op de tocht. Het maximum in zuid-west-Nederland was vijf graden Celsius. Onze man in Roosendaal rapporteerde een relatieve vochtigheid van twin tig procent. In Eelde en Rotter dam werden dauwpunten van -9 graden overdag waargenomen. In het Alpengebied is het compleet winter met sneeuwval en vorst. Wenen had zowaar een ijsdag met maximum van min één graad. Gisteravond kwam er onafgebroken matige sneeuwval voor bij min twee graden. Ook in Salzburg vroor het. Verder was er op IJsland een ijsdag met maxima van min één tot min vijf graden Celsius. Vandaag, morgen en overmor gen gaat de temperatuur gelei delijk omhoog. Dit wordt gere geld vanaf de oceaan. Een warmtefront met regen trekt in noordoostelijke richting over de Britse eilanden zonder vandaag in ons land iets van betekenis klaar te maken. Daarna volgen fronten van een actievere de pressie die nu in de richting van zuid-IJsland koerst. Dit uitge breide lagedrukgebied van 975 millibaar is vooral voor de „lan gere afstand" belangrijk. Het is deze depressie die de komende dagen en wellicht ook het wee keinde zijn verwarmend stem pel op het weer in West-Europa zal drukken. Een zuid- tot zuid westelijke stroming breidt zich over onze contreien uit en voert lucht aan. waarin de tempera tuur in eerste aanleg naar het normale niveau van elf k twaalf graden celsius terugkeert. Het is logisch dat deze acties de kans op regen vergroten, maar toch zal deze ontwikkeling door de meeste mensen wel met vreugde worden begroet (de akkerbou wers en boeren vonden overi gens de droge vorsten van de laatste nachten helemaal niet erg, eerder het tegendeel). De grote depressie-activiteit, be geleid door straalstromingen in de bovenlucht hoven de oceaan van 220 tot 300 kilometer per uur doet verwachten dat wij er ook wat meer aan overhouden dan één of twee dagen zachter weer. Met Pasen niet al te ver meer, lijkt het mij beslist een positieve ontwikkeling, waarbij ik uiteraard alleen let op de tem peratuur (direct geen kou-inval met hagel en sneeuw meer). Over droog of nat zijn van het paasweer is natuurlijk nu nog geen verstandig woord te zeggen. Voor de rest van deze lente lijkt het meest voor de hand te lig gen. het volgende weerritme. overeenkomstig dat van Januari en februari, namelijk voor het merendeel zachte of vrij zachte dagen met periodiek een uitschieter naar boven en meer sporadisch een korte inval van poolkou, zoals we er nu pas één hebben gehad. Zojuist vertelde F. IJnsen in Stiens mij. dal hij na een onderzoek over de afgelo pen tweehonderdenvijftig jaar tot de conclusie was gekomen (onder meer) dat er enig verband bestaat tussen het weer in de winter en dat in de erop volgen de aprilmaand. Amitcrdim Dc Bill Declen Eelde Den Helder Rtd T wente Zd Limburg Barrelon* Berlijn Bordeaux Brunei Frankfort Gen*ve HcUinkl Inmbruck Kopenhagen Locarno .Londen Luxemburg Madrid Malaga Stockholm on&ewoü onbcnolk onbewolkt onbewolkt onbewolkt Las Palmaa New York Tel-Avtv half b tolkt Hoogwater vrijdag I april Vluslngrn 12.13Haringvliet.■.luizen 12 ]B Rotterdam 1.37-14.19, Schevemngen 1 00 13 22. IJmulden 1 39-13 59. Den Hel der 5.11-17 36. Harltngen 7 49 19 57. Delfzijl 9.48-21.59 onder Tedactie van Loes Smit Komt er echt een stichting „Rede rijkers 20e eeuw", kortweg „R XX"? Als het aan de Amsterdam mer Jozef Reits ligt zeker. Hij is de man die vecht tegen het gebruik van modewoorden, die een groot deel van ons volk tegenwoordig in de mond bestorven liggen. Hij heeft ze, voor zover ze hem te bin nen wilden schieten, in een stukje proza verwerkt dat we al eerder hebben afgedrukt. De eerste reac tie die hij daarop kreeg kwam uit Emmen. van een leraar Neder lands. „Heel wat modecliché's laat ik dagelijks gelaten over me gaan", schreef die leraar, „maar op een gegeven ogenblik kan ik het niet meer meemaken; dan baal ik er dik van. Daarom ben ik kapot van uw plan om de bestrijding van dit eu vel handen en voeten te geven. Graag wil ik dit samen met u waar maken. Ik hoop dat u mij enige handvaten kunt aanreiken om het onterechte gebruik van onze moe dertaal tegen te gaan". Per kerende post schreef de heer Reits die eerste (want natuurlijk hebben er na hem meer gereageerd) een brief terug met het voorstel om met hem de stichting „Rederijkers 20e eeuw" of nog korter „R XX" op te zetten. Hij zette trouwens meer op papier, want na zijn eerste mo- deproza ^tuurde hij ons een tweede stuk met cliché-uitdrukkingen die hem pas later waren ingevallen. Hij had. schreef hij. „bijna de boot gemist door een paar fantastische clichéwoorden in de mist te laten gaan. die ik hiermee nog even wil aankaarten. Met name dat we er gewoon tegenaan moeten gaan, want als je in dit barre onderne mingsklimaat vanuit de basis ge confronteerd wordt via interviews met artiesten, sportlieden, vak bondsleiders en ministers en die kunnen er wat van! dan hoor je aan de lopende band: ik doe Mozart. Ik doe Shakespeare, ik doe Waterstaat, ik doe de hon derd meter en van tijd tot tijd doe ik ook fagot, en als we het allemaal doen gewoon, dan hebben hun en wij dat gewoon meegenomen en dat is dan ook gelukt. Sorry van dit gewoon, maar sinds ik die zwemster Enith Brigitha met haat reporter op de sport-tv hoorde en wie ben ik? is die besmettelijke gewoonte gewoon in het verkeerde keelgat geschoten gewoon. Mocht ik nog wat schabloonwoorden en stopwoorden in de diepvries heb ben laten liggen, mag ik?, dan moe ten hun het maar aanreiken; ik heb er geen boodschap aan. Laten we het alsjeblieft promoten!" En nog was de taalzuiveraar niet helemaal uitgesproken. In zijn „voorlopig laatste afronding" meldde hij ons nog dit: „Hardstik- ke fijn om deze kreten aan te zwen gelen, dacht ik, want ergens had ik het niet meer. Het was een lang verhaal, maar we gaan er iets aan doen, dus zet 'm op'En vervolgens in van modetaal ontdaan Neder lands: „De taal is de uiting van de geest, waardoor de mens zich on eindig van het dier onderscheidt". Zo is dat, en wie zich mét hem achter het ministers-stereotiep „dit is een goede zaak" wil scharen, kan de heer Reits en zijn rederijkers-in- oprichting nog altijd via postbus 5443 in Amsterdam bereiken. Met Pasen voor de deur zijn honder den vrouwen is Tsjechoslowakije (evenals trouwens in een aantal an dere Oosteuropese landen) weer druk bezig met het beschilderen van eieren, die hoofdzakelijk voor de ex port bestemd zijn. Doorkneed in dit vak, maken de vrouwen er ware kunstwerkjes van; hier brengen ze de kleuren met staafjes was op de eieren aan. Een fiets is maar niet gewoon een fiets. Er zijn zoveel verschillende soorten en modellen, dat je eigen lijk nog niets weet als iemand ver telt dat ie een nieuwe fiets gekocht heeft. Doorgaans zal het natuurlijk een voertuigje op twee wielen zijn, maar bovendien kan het dan nog een sportfiets zijn. een racefiets, een vouwfiets, of noem maar op. En als het aan de Amerikaanse prof. David Wilson ligt of aan de Duitser Manfred Schmidt, komen daar over een tijdje weer twee bijzonde re exemplaren bij. Wilson, hoogle raar aan de universiteit van het (Amerikaanse) Cambridge, heeft samen met student Lee Laiterman een laag-bij-de-gronds type ontwik keld, met een klein voorwiel, en met de pedalen zo ver naar voren, dat de fietser bijna boven dat voor wieltje zit te trappen. De berijder is door die nieuwigheden verplicht een licht achterover hellende hou ding aan te nemen, zodat krom zitten er niet meer bij is Op het rijwiel dat de al genoemde Manfred Schmidt uit het Duitse Clenze heeft geconstrueerd, zit de fietser precies aan de andere kant van zijn voertuig: recht boven de as van het achterwiel. Het bijzondere van deze fiets is. dat er geen ketting op zit; de wielen komen in bewe ging door een hefboom, die op zijn beurt raderen op het achterwiel laat draaien. Zolang de flets be staat Is er met allerlei systemen geëxperimenteerd, ook met een kettingloos rijwiel, op zichzelf dus geen wereldschokkende vinding. Wel Is Schmidt de eerste die patent oj>zijn ontwerp heeft aangevraagd en als het aan hem ligt. zal zijn fiets dan ook de eerste zijn die echt in de handel komt. De fiets blijft dus in beweging en zo hoort het ook. Hoewel het vrouwtje op dat mo ment weinig met de liefde en de hond mets met verdriet van doen had. hebben hond en bazin het hele woord liefdesverdriet broederlijk gedeeld, zoals dat trouwe partners betaamt: de hond koos de liefde, voor het vrouwtje bleef het verdriet over. Zij ligt met een kaakfractuur en een hersenschudding in het zie kenhuis in haar woonplaats Arnhem, terwijl de hond op nog onbekende paden der liefde zwerft. Het begon heel alledaags: het vrouwtje deed de hond de riem om en samen gingen ze een eindje om in het voorjaarszonnetje Het ging uitstekend totdat de hond een on weerstaanbaar teefje in het oog kreeg. Hij vergat alles en ledereen en stormde op zijn nieuwe vlam af. zich krachtig losrukkend en daar bij zijn bazin al even krachtig om ver werpend. Het politierapport vermeldde later ,,Het was duide lijk liefde op het eerste gezicht, maar door de hartstochtelijke en heftige toenaderingstechniek raak te de eigenaresse van de hond uit haar evenwicht en kwam ten val." „Uit de hand te koop een extra fraai Clavier, een Staartstuk met 2 regels Clavier, en 4 Registers, 2 Unisons Octaaf en Spinzet, en Luit, van een voornaam meester ge maakt." Voor orgelliefhebbers en -kenners vermoedelijk een klavier om van te watertanden, maar het zal wel met meer te krijgen zijn Deze adverten tie stond namelijk precies twee eeuwen geleden, eind maart 1777, en ook nu weer als „oudje van de week." In de Leeuwarder („Satur- dagse") Courant. Wanneer de „voornaam meester" het clavier ge bouwd heeft, stond er ook nog bij „In het Jaar 1770 waarop men 8^9 derley verandering kan maaken. te cordlurns met eq zonder Pedaal ge- lyk ook Clavecimbelszijn te bekoo- men qa yders genoegen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5