Lichamen waarschijnlijk vrijdag naar Amsterdam kus eens.» Vergoedingen voor stages afschaffen Forse aderlating voor de verzekeringswereld Meningsverschil tussen PvdA en PPR over CDA nog niet de wereld uit Veel kinderen vergiftigd, vaak door geneesmiddelen Kabinet BlNNCNLANr Identificatie slachtoffers vliegramp gaat in hangar verder Hoofdofficier wijst klacht Vermaning af Gesprekken vóór ramp Minister kritisch over oud-commandant fWjhmoplt.'n""! Plan van ministers Boersma en Van Kemenade: eerst m'n §cud1facü§e opeten. „Onderdeel van het onderwijs" Van Agt reageerde in Bocholtz niet op uitspraak Aantjes DONDERDAG 31 MAART 1977 TENERIFE (UPI, Reuter, ANP) De stoffelijke resten van de 248 omgekomen Nederlanders bij de vliegramp op Tenerife zullen waarschijnlijk in de loop van vrijdag per vliegtuig worden overgevlogen naar Amsterdam. De Spaanse autoriteiten hebben op basis van de passagierslijst een collectieve overlijdensacte afgegeven. De stoffelijke overschotten zullen per boot naar Las Palmas worden gebracht, waarna ze met een toestel van de KLM naar Nederland worden vervoerd. Luitenant J. J. Oosterbroek van de rijkspolitie, dienst luchtvaart, heeft gisteren meegedeeld, dat de be schrijving van de stoffelijke resten is voltooid. De dossiers zelf zijn gister avond op Schiphol aangekomen. Een team van twaalf mensen van de rijkspolitie, geassisteerd door vier Nederlandse tandartsen, heeft vanaf maandagavond in een hangar op het vliegveld Los Rodeos aan de identifi catie gewerkt. De resten zijn gebal semd en gekist, maar het wachten is nu op de loden kisten, waarin de stoffelijke resten volgens de interna tionale voorschriften moeten wor den vervoerd. De Spaanse autoriteiten, die daar voor moeten zorgdragen, kampen met het probleem, dat er veel te weinig van deze loden kisten be schikbaar waren. Bovendien moeten de kisten worden dichtgelast, het geen een half uur per kist vergt. Luitenant Oosterbroek verwachtte, dat deze werkzaamheden vrijdag voltooid zouden zijn. De stoffelijke overschotten zullen op Schiphol in een hangar worden opgesteld en daar zal het identificeren worden voortgezet. Dit zal op zijn minst nog enkele dagen vergen, waarna de stof felijke resten zullen worden vrijgege ven. De KLM is van plan in de han gar een besloten rouwbijeenkomst te houden voor de naaste familieleden van de slachtoffers. De begrafenis- Veertig miljoen voor verongelukte Boeing? AMSTERDAM/LONDEN (AP, ANP) De vliegramp op Tene rife betekent een forse aderla ting voor de internationale ver zekeringwereld. Niet alleen zul len grote sommen geld moeten „Geen belediging" Van een verslaggever ASSEN De hoofdofficier van jus titie in Assen, mr. J. Muntendam, ziet geen redén om verdere stappen te ondernemen naar aanleiding van de klacht die de amateur- archeoloog Tjerk Vermaning bij hem heeft ingediend tegen de offi cier van justitie mr. C. J. van Epen- huysen. Dit is aan Vermaning mee gedeeld. Vermaning had mr. Van Epenhuy- sen verweten dat hij in zijn requisi toir op 7 februari in d^ zaak tegen hem misplaatste, krenkende uitdrukkingen heeft gebruikt. Mr. Muntendam wijst er op dat Verma ning oplichting (artikel 326 wetboek van strafrecht) ten laste is gelegd (waarvan de rechtbank hem vrij sprak). Boven dat artikel staat be drog en in het artikel worden uitdrukkingen gebezigd als het aan nemen van een valse naam, valse hoedanigheden, listige kunstgrepen, samenweefsel van verdichtsels en leugenachtig verhaal. Het is volgens mr. Muntendam dan vanzelfspre kend dat de officier van justitie deze woorden en uitdrukkingen gebruikt in zijn requisitoir. Dan spreekt hij volkomen de wet na en brengt dat van toepassing op degene die op dat moment terecht staat. Uiteraard zijn deze woorden niet vleiend, maar er wordt niemand mee beledigd. Zij dienen om bewijsmiddelen bij de rechtbank aan te dragen. In de tekst van het requisitoir zijn geen uitlatingen gevonden waar door smaad of beledigingen zouden ng zijn gepleegd. Mr. Muntendam ver wijst naar een arrest van het hof in Amsterdam van 31 maart 1971, waa rin een soortgelijk geval is behan deld. 1U- worden uitgekeerd voor de ver loren begane twee kostbare Boeing 747-toestellen, maar daarnaast moeten schadever goedingen worden uitgekeerd voor de omgekomen 577 slach toffers en hun bezittingen. Een eerste bericht over uitkering kwam van de verzekeringsmaat schappij „De Europeesche", waarbij meer dan de helft van de passagiers van het KLM-toestel particulier voor een ongevallenverzekering een pre mie had betaald. Andere passagiers hadden zich verzekerd bij de maat schappijen Elvia en Schlencker. De uitkeringen van De Europeesche bedragen twintigduizend gulden per persoon, maar de KLM acht zich ook verantwoordelijk voor zijn passa giers en heeft voor dit soort catastro fes een eigen risico-verzekering. Uit Engeland komt het bericht, dat C.T. Bowring and Co Ltd. veertig miljoen dollar aan de KLM zal uitke ren voor de verloren gegane Boeing 747. Bowring is volgens inlichtingen van de Nederlandse luchtvaartpool te Amsterdam de coördinator voor uitkeringen bij luchtvaartrampen. Deze gigantische risico's worden door de internationale verzekerings wereld zoveel mogelijk gespreid. Ook de Nederlandse luchtvaartpool, waarin 21 van de grootste Neder landse verzekeringsmaatschappijen samenwerken, maakt deel uit van deze internationale groep. Het bericht dat het KLM-vliegtuig zou zijn gestart zonder uitdrukkelij ke toestemming van de verkeersto ren, heeft in verzekeringskringen in Europa een zekere ontzetting te weeggebracht. Indien uit het verdere onderzoek tenslotte onontkomelijk zou komen vast te staan, dat de Panam-machine geen enkele schuld treft en dat de fatale fout uitsluitend aan de Nederlandse bemanning moet worden beweten, verwacht men uit Amerika zëer hoge eisen tot schadevergoeding. Niet alleen voor de verbrande Boeing, maar vooral voor de honderden omgekomen Amerikaanse passagiers. plechtigheid zelf zal in overleg met de nabestaanden worden geregeld. Rouwdienst In de Laguna-kathedraal in Santa Cruz is gisteravond een rouwdienst gehouden ter nagedachtenis van de 577 slachtoffers van de vliegramp. De dienst werd geleid door de bisschop van Tenerife. monseigneur Lis Franco Gascon en de Duitse pre dikant Walter Grunwald. Vanuit Ne derland was ds. H. de Bie uit Diepen veen (bij Deventer) bij de dienst aan wezig. De 36-jarige hervormde predi kant een persoonlijke kennis van een hoge KLM-functionaris ver trok gistermorgen van Schiphol naar Tenerife en ging zowel in het Neder lands als het Engels voor. Namens de Koningin en de Neder landse regering woonde mr. J. H. O. Insinger, Nederlands ambassadeur in Madrid, de oecumenische dienst bij. De NOS is van plan om van avond na het VPRO-programma op Ned. I om ongeveer 23.40 uur een reportage van de rouwdienst uit te zenden. Een team van de Journaal- dienst zou althans proberen een beeldverslag te maken. MADRID (DPA) Spaanse dagbladen hebben gisteren de tekst die staat op de banden van de verkeerstoren van Santa Cruz op Tenerife met de ge sprekken tussen de toren en de verongelukte Boeings van KLM en Panam gepubliceerd. De laatste ogenblikken van die gesprekken waren als volgt: KLM: „Wij zijn gereed voor de start". Verkeerstoren: „Blijft u op uw positie Panam. heeft u de startbaan verlaten?" Panam: „Neen". Verkeerstoren: „Verlaat u hem en deel mee als de baan vrij is". Op dat moment moet de KLM- machine, volgens de luchtha vendirectie, zonder uit eindelijke startvergunning zich hebben klaargemaakt om op te stijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het menings verschil tussen de partijbestu- ADVERTENTiES Herdenking Premier Den Uyl en Kamervoorzit ter Vondeling hebben gisteren bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer de slachtoffers van de vliegramp herdacht. „Gevoelens van deernis en medeleven gaat uit naar de nabestaanden," aldus drs. Den Uyl namens de regering. „Woor den zijn leeg ten opzichte van het leed dat over zo velen is gekomen. In het betoon van verbondenheid met hen die verder moeten zonder de doden die hen lief waren, moeten we trachten het verdriet met hen te delen." Directeur buitenland Han Mulder van Holland International (HINT) verklaarde gisteren dat er bij deze reisorganisatie in totaal drie afzeg gingen zijn binnengekomen van mensen die hadden geboekt voor de eerstvolgende reis van deze organi sator naar Tenerife. Afzeggingen die inmiddels weer zijn gevolgd door boekingen van anderen. Per boot? Zaterdag hoopt de HINT ongeveer tweehonderd Nederlanders van Schiphol naar Tenerife te vliegen. Op dit Canarische eiland verblijven momenteel ongeveer vierhonderd Nederlanders, die bij Holland Inter national een reis hadden geboekt. Voor tweehonderd van hen loopt zaterdag hun veertiendaagse ver blijf hier af. De vierhonderd hebben van de HINT een brief ontvangen over de mogelijke wijziging bij de terugreis. Mocht het vliegveld van Santa Cruz zaterdag nog gesloten zijn, dan bestaat de mogelijkheid dat tweehonderd Nederlandse va kantiegangers het eiland per boot moeten verlaten om daarna vanaf Las Palmas naar Nederland terug te vliegen. Er is echter grote kans, dat het vliegveld Los Rodeos vrijdag in de loop van de dag weer wordt open gesteld voor het normale vakantie verkeer. Inderdaad Met schrale, gesprongen lippen kan kussen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello. de stick die verzorgt. QU verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) Van een verslaggever UTRECHT Veel kinderen, vooral beneden vijf jaar, wor den de dupe van vergiftigin gen. Volgens statistieken uit binnen en buitenland gaat het daarbij in de helft van de geval len om vergiftigingen door ge neesmiddelen, vertelde secre taris drs. H. A. Sloot van de Koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering der pharmacie gisteren op de wetenschappelijke voor jaarsdag van deze apothekers- organisatie. Alleen al het nationaal informatie centrum voor vergiftigingen in Bilthoven kreeg in 1975 meer dan vierduizend adviesaanvragen over de behandeling van geneesmidde lenvergiftigingen. waarvan de helft bij kinderen. De afloop is in betrek kelijk weinig gevallen dodelijk, maar de kinderen moeten wel vaak wor den behandeld of opgenomen in een ziekenhuis. Het aantal ongelukken kan worden beperkt door het gebruik van veilig heidssluitingen op flesjes, die door kinderen bijna niet open te krijgen zijn. Maar de ervaring uit Amerika en Engeland leert dat oök volwasse nen zo'n sluiting vaak moeilijk kun nen hanteren, met name bejaarden en gehandicapten. De heer Sloot vroeg zich overigens af of het niet belangrijker zou zijn, 2ulke veilig heidssluitingen in de eerste plaats verplicht te stellen op huishoudelij ke vloeistoffen als spiritus, zoutzuur en terpentine. De apotheker De Amersfoortse kinderarts dr J. Drukker behandelde de extra ver antwoordelijkheid die de apothèker heeft wanneer hij medicijnen zonder recept aflevert voor kinderen. Hij moet er rekening mee houden dat klachten verkeerd worden begrepen en overgebracht, en dat hij dus, het risico loopt, het verkeerde middel mee te geven. En hij moet op de hoogte zijn met schadelijke bijwer kingen, waarover vooral bij Jonge kinderen eigenlijk nog veel te wei nig bekend is. ren van PvdA en PPR over het CDA is blijven bestaan on danks een tweede gesprek van de besturen gisteren in Den Haag. De PvdA wil samenwerking met het CDA na de verkiezingen niet uitslui ten. als het CDA bereid is keiharde afspraken te maken over de vier her vormingsvoorstellen (grondpolltiek, ondernemingsraden. vermogens aanwasdeling en investeringsreke ning). De PPR ziet alleen mogelijkheden tot samenwerking indien het CDA zich nog voor de verkeizingen op deze hervormingsvoorstellen vastlegt. Deze eis doorkruist het PvdA standpunt dat eerst de kiezers een oordeel moet geven over de breuk in het kabinet. Weigert het CDA voor de verkiezingen een daad te stellen „om de vertrouwensbreuk te herstellen", dan gelooft de PPR niet meer in samenwerkingsmoge lijkheden na de verkiezingen. Het PPR-bestuur zal deze stellingname verdedigen op een PPR-congres op 15 en 16 april, maar daarbij de moge lijkheid van samenwerking met het CDA toch niet geheel uitsluiten. Dit staat mede ln verband met de overeenkomst over toekomstige re geringssamenwerking die PvdA en PPR samen hebben gesloten. Wat de gevolgen van het verschil in benade ring tussen PvdA en PPR ten aan zien van het CDA zijn voor deze samenwerklngsresolutie is momen teel niet duidelijk. De resolutie kent een „samen-ult-samen-thuis- principe", maar in PPR-kring wordt de mogelijkheid dat de PPR na de verkiezingen besluit de oppositie in te gaan niet uitgesloten geacht. Het PPR-bestuur heeft gisteravond opnieuw over de zaak vergaderd en zal vandaag zijn plannen verduidelij ken. Tevens zullen de PvdA en de PPR-besturen vandaag een geza menlijke verklaring over de houding ten opzichte van het CDA uitgeven. De PvdA-Partijraad vergadert maandag a.s. over de zaak. ADVERTENTIES ley Vermaning had aanvankelijk een klacht ingediend op 15 februari, die hij later aanvulde en waarin hij de olficier van justitie tot en met 26 maart de gelegenheid gaf in het openbaar zijn volgens hem krenkende uitdrukkingen te herroe pen. Zo niet dan bleef zijn klacht gehandhaafd en zou hij eventueel beroep aantekenen bij de minister van justitie en desnoods bij de Ko ningin. DEN HAAG Minister Stemerdink heeft kritiek op de oud commandant van de cavalerie. De commandant heeft tijdens de over dracht van het commando aan zijn opvolger opgemerkt dat de WDM, de vereniging van dienstplichtige militairen „demotiverend" werkt. In antwoord op vragen van de socia listen De Vries en Dankert geeft de minister als zijn mening dat derge lijke bijeenkomsten niet het meest geschikt zijn om een persoonlijke mening over een belangenvereni ging van militairen tot uitdrukking te brengen. ADVERTENTIEI Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De ministers Boersma en Van Kemenade (sociale zaken en onderwijs) willen de vergoedingen, die leerlingen vaak krijgen als zij stage lopen, afschaffen. Dit schrijven de bewindslieden in de „stagenota", die over enige weken zal worden gepubliceerd. het vers gebraden lOminuten haantje van Herman Kramer De vergoedingen die de stagi airs ontvangen lopen heel sterk uiteen. De één ontvangt helemaal niets, de ander krijgt zowel een onkostenver goeding als een salaris. De hoogte van die vergoedingen kan soms oplopen tot vele honderden guldens per maand. Boersma en Van Kemenade vinden dit een ongewenste si tuatie. Zij zijn bang dat de stagiairs niet op basis van onderwijskundige motieven, maar om financiële redenen een bepaald bedrijf kiezen, waar zij stage gaan lopen. Bo vendien vinden zij dat de sta ge een onderdeel is van het onderwijsprogramma en daarom niet gehonoreerd mag worden. Overigens mo gen de onkostenvergoedin gen wel blijven bestaan. De afschaffing van de stage vergoedingen zal overigens wel de nodige financiële ge volgen hebben. Zo zullen er meer studietoelagen moeten worden uitgekeerd, omdat de stagevergoedingen tot nu toe van de studietoelagen wer den afgetrokken. Om die zelfde reden zal het rijk ook meer kinderbijslag moeten uitkeren. „Betere stages" Tegenover deze bezwaren staat volgens Boersma en Van Kemenade echter het ar gument dat de stage in de eerste plaats een onderwijs kundig Instrument is. Boven dien kan het vrijkomende geld worden gebruikt voor het inrichten van onderwijs kundig verantwoorde stages. Om in de toekomst de prak tijkstages te verbeteren, doen de ministers een zestal voorstellen. Elke school moet in het leerplan een uitgewerkt sta geplan opstellen. Hierin moe ten onder meer de doelstel lingen en de soorten stages worden vastgelegd. Iedere school moet een sta gewerkplan opstellen, waarin de werkwijze wordt vastge legd ten aanzien van de voor bereiding, de uitvoering en de evaluatie van de stage. De scholen moeten schrif telijke overeenkomsten slui ten met de bedrijven, waar stage wordt gelopen. Deze overeenkomsten moéten voor het begin van het schooljaar worden geslotén. De school moet een schrif telijke overeenkomst sluiten met het bedrijf en de stagiair, waarin gedetailleerde afspra ken worden vastgelegd voor een bepaalde stage. Er moet in de toekomst een beoordeling komen van drie zaken: de stage als on derwijsmiddel. de stage plaats en de stagiair zelf. Het onderwijs moet inha ken op de ervaringen van de stagiair, om op die manier de verhouding tussen onderwijs en arbeidsmarkt te verbe teren. Onduidelijkheid In de huidige situatie is hft vaaje niet,duidelijk oler spi ke is van een arbeidsovereen komst dan wel van een leer overeenkomst Deze ondii- dénjknetd brengt allerlei pr®:_ blemen met zich mee. Om tenv'ei Twee fractieleiders overleg gen even met elkaar tijdens de debatten over de verklaring van Den Uyl. Links, zittend. Van Thijn (PvdA), rechts, staande, Andriessen KVP Vervolg van pagina I Dat bleek vorige week uit de advie zen die de fractievoorzitters aan de Koningin uitbrachten. „Normaal" Als er geen Kamerontbinding zou worden voorbereid, zou dat beteke nen dat pas op de derde dinsdag van september de nieuwe Tweede Kamer zou aantreden en dat tot die tijd. dus ook gedurende de kabinetsformatie, nog de oude Kamer zou functione ren Om dat te voorkomen is nu het ontbindingsbesluit genomen, „om zo spoedig mogelijk te geraken tot ver houdingen die in ons constitutioneel bestel normaal moeten worden ge acht", schrijven de demissionaire ministers Den Uyl en De Gaay Fortman in hun toelichting op het ontbindingsbesluit. Bovendien, zei Den Uyl gisteren in de Kamer, is het uit respect voor de verkiezingsuitslag nodig dat de nieuw gekozen Kamer zo spoedig mogelijk bijeen komt. Lijstje Over het feit dat de oud commandant zich voor de comman do-overdracht naar het paradeter rein liet rijden in een calèche die ..als aardig gebaar door de plaatse lijke militaire ruitervereniging ter beschikking was gesteld merkt de minister op: „Er is een regeling in voorbereiding tot versobering van het ceremonieel, onder meer bij commando-overdracht. Ik ben van plan deze calèche na een aanvanke lijk stapvoetse beweging in hoger tempo het centraal georganiseerd overleg militairen binnen te voeren. Aan het einde van dit rit wil ik de Kamer graag Informeren over het resultaat ervan." deze in de toekomst te ver mijden willen de bewindslie den de positie van de stagiair in een aparte wet regelen. Bij het opstellen van die wet wordt overigens wel de huidi ge arbeidswetgeving be trokken. In die toekomstige wet krijgt de stagiair een eigen Juri dische positie als leerling van een onderwijsinstelling, die gedurende een langere duur bij een bedrijf werkzaam is. HIJ is nooit meer tegelijk werknemer met een arbeids overeenkomst. Deze bepaling is onder meer bedoeld om eventuele aanspraken van de stagiair op het minimum (jeugd)loon uit te sluiten. Er moet wel een aparte regeling komen voor de sociale veize^ kerlhfceh. zoals 5rticWsone{.' hlktheicf en f limtS Den Uyl stuurde de Kamer gisteren een lijstje toe van onderwerpen die naar het oordeel van het kabinet met spoed behandeld zouden moeten worden. Dat zijn de machtigingswet inschrijving studenten, de begroting van het provinciefonds, wetsontwerp beperking cadeaustelsel, wijziging wet autovervoer goederen, nadere wijziging AOW, AWW. AWW over va- kantieuitkeringen, wijziging wet uit kering vervolgingsslachtoffers, wijzi ging wet verontreiniging oppervlak tewateren en het wetsontwerp uitbreiding visserijzone 200 mijl. De Kamer spreekt vanmiddag over dit lijstje en eventueel door Kamer leden nader aan te dragen onderwer pen. en neemt daarover dan een be slissing. Kamervoorzitter Vondeling wil vandaag nog beginnen met de behandeling van de machtigingswet inschrijving studenten. DEN HAAG In onze krant van gisteren is in het verslag van de rede die CDA-UJsttrekker Van Agt ln Bo choltz heeft gehouden, ten onrechte de indruk gewekt dat hij zich tegen een voorstel van AR-lelder Aantjes richtte, toen hij de gedachte afwees dat het CDA juist nu zou moeten uitspreken dat na de verkiezingen het eerst met de progressieven over regeringssamenwerking zou moeten worden overlegd. Een dergelijke suggestie is door prof dr. B. Goudzwaard geopperd en mr. Aantjes heeft de aandacht van het CDA-bestuur erop geves tigd, maar dit bestuur heeft de sug gestie niet overgenomen. Zoals gisteren gemeld heeft ook mr Van Agt in zijn rede ln Bocholtz het voorstel Goudzwaard afgewezen Hij sprak daarbij over „sommigen maar heeft de naam van mr Aantjes in dit verband niet genoemd. Er is dan ook geen aanleiding zijn uit spraak uit te leggen als een reactie op uitlatingen van Aantjes. zoals uit ons verslag zou kunnen worden af geleid. landelijk vastasteiatoakas- rgoedlng. „Tk zal opgooien, Tommy Kop U voetballen en munt ts voor Jou wa- genduwen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3