Het voorjaar gevangen%JP in frisse salades 4 IB In memoriam dr. Johannes Leimena Wetsontwerp inzake investeringsrekening voorlopig in de ijskast Italianen ontduiken verbod vogelvangst Bericht over Roolvink wekt verontwaardiging Weinig geaborteerde vrouwen langer dan drie maanden zwanger Besneeuwde Keukenhof open *1 Raad van commissarissen:. Twee weken cel leden Volksunie Uit alle lagen bevolking Vervoersfederatie wil Goudsmit als KLM-commissaris CAO-akkoord in vleeswarenindustrie Snelle daling abortussen VOENSDAG 30 MAART 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet9 Van een onzer verslaggevers LISSE De Keukenhof, interna* innaai vermaard als Nederlands lentewonder, is in weerwil van een ragfijne sneeuw garnering gisteren geopend in de verwachting van on geveer een miljoen bezoekers. Me vrouw C. B. Blei-Strijbos, vice- presidente van de Nederlandse Vrouwenraad heeft de unieke voor- ;g J jaarstuin in een hooggestemde toe spraak in een van de volop bloeien de kassen voor geopend verklaard. Dit gebeurde nadat de burgemees ter van Lisse, drs A. J. Berends, tevens voorzitter van het Keuken- hofbestuur. een woord van deernis Eli»,. ■om n Jf 1* en medeleven had geuit aan het adres van de nabestaanden van de slachtoffers van de vliegramp. De zachte winter en het milde voorjaar hebben gunstig gewerkt op de vijf miljoen bolgewassen die vooral de fleurige representatie van deze bloemententoonstelling rot* vormen, die vorig jaar ongeveer 900.000 kijklustigen trok. Verbou- eU Iwingcn en uitbreidingen leiden er toe dat men de nationale en inter nationale belangstelling die in de transportsector wordt geraamd op 11.000 autobussen en 130.000 perso nenauto's weer vlot kan opvangen. Ruim negentig bollcnkwekers heb ben hun beste produkten inge stuurd, werk van negentig beeldhouwers wordt geëxposeerd. Speciale educatieve exposities zijn die van rijkswaterstaat het 4 Moerdijkproject alsmede een re- Z presentatie van de Federatie Goud Zty en Zilver. vet De 28ste Keukenhof is dagelijks geopend van 8 tot 22 uur. In weer wil van de inflatie heeft de Keu kenhof haar prijzen niet verhoogd. Foto: de eerste toeristen op de Keukenhof. De voorjaarsgroenten zijn in aantocht. Komkommers, kropsla en radijs zijn al best betaalbaar. Het ziet ernaar uit dat de tomaten vrij gauw goedkoper worden. Spinazie en andijvie zijn er volop, evenals raapsteel- tjes. Raapsteeltjes zijn een van de eerste voorjaars groenten. Ze worden meest al per bosje verkocht. Al leen de jonge scheuten wor den gegeten. Ze bevatten veel vitaminen en minera len. Ook het jonge blad van de Chinese kool wordt wei eens onder de naam raap stelen verkocht. De groente wordt meestal tot stamppot verwerkt en met een meik of kaassausje opgediend. Maar nu is het voorjaar en daarom willen we ons tot de rauwe groentesalades be perken. Rekbare naam „Salade" is een vrij rekbare naam. Een salade kan met aardappelen en rijst ge mengd als een volledige maaltijd beschouwd wor den. Het kunnen echter ook „slechts" met ei of garnalen gevulde tomaten zijn. Of een gewone kropsla, die met olie. azijn, wat melk. een beetje suiker, zout en peper bij de warme maaltijd gege ten wordt. Het is allemaal een salade. Men kan een heel simpele salade maken. (Die heet in het Frans „salade simple"). Deze salade bestaat uit slechts één groente, bij voorbeeld gesneden uitte kool of komkommer, veld sla. witlof en ook paprika. Maar bij andere salades ko men er meer groenten aan te pas. Dat zijn de ge mengde salades. Gemengd „Salades meleés" worden die in de Franse keuken ge noemd. Kropsla of een van de andere reeds genoemde slasoorten dienen als basis. Bij die basis worden de meest verschillende groen ten gevoegd, die als het heel ingewikkeld en lekker ge maakt moet worden, alle maal afzonderlijk in een sausje worden aangemaakt, zodat ze hun eigen smaak behouden. Ze worden wel gezamenlijk op een bed van slabladeren gepresenteerd. Zo n salade kan bestaan uit schijfjes tomaat, schijfjes komkommer, geraspte of heel fijn gesneden knolsel derij, geraspte peentjes en schijfjes hardgekookt ei. Een slaatje van komkom mer, rauwe spinazie en ge schaafde goudrenetten is ook een goede combinatie. Wil men zoet. zuur en bitter bij elkaar hebben, neem dan sla, witlof, andijvie, spi nazie, veldsla en tuinkers (meestal in bakjes te koop.) De juiste groentencombina- tie kan een sla iets heel fris geven. Maar ook het aan maken van de salade speelt een rol Sausjes Het makkelijkst kan men een salade aanmaken met vinaigrettesaus, die is kant en klaar te koop. Neemt men citroensap, dan blijft de sla langer vers en komt er een extra stoot vitamine C bij. Een mengsel van olie. azijn, wat melk, room of zu re room, wat peper en zout en een snuifje suiker is voor bijna elke salade geschikt. We kunnen bij het sausje wat kruiden toevoegen. Daar zal de salade lekker in zwemmen. Maar niet altijd, het is wel even oppassen. Kruiden Verse tuinkruiden (in het Frans ..fines herbes") zijn o.a. kervel, bieslook, dra gon, basilicum, dille, marjo lein. pepermunt, pimpernel, tijm. venkel, selderij en pe terselie. Maar we moeten ze wel verantwoord gebruiken. Kervel, bieslook en dragon willen zich wel bij zowat el ke groente aanpassen en de salade een verfijnder smaak geven. De andere hebben een eigen willetje en willen graag overheersen. Maar ook hier geldt zoveel hoofd en zoveel smaken. De een zal zo'n eigenzinnige salade wegschuiven en bij de an der zal ze uitstekend in de smaak vallen. Composeés „Salades composeés" zijn samengestelde salades, die behalve met groenten ook met stukjes kip. aardappe len. aspergepunten, dop erwten. gekookte rijst, stuk jes vlees (goed om de restjes van de vorige dag op te ma ken) of stukjes vis gemengd zijn. Er mag van alles in. Zo'n samengestelde salade is een volledige maaltijd en smaakt ook koud lekker. Met stokbrood erbij, een heldere soep vooraf en een toetje toe is het een fris voorjaarseten. licht verteer baar en het ziet er kleurrijk uit. Gameer de schotel met slablaadjes, wat radijsjes, reepjes rode en groene pa prika en leg er wat schijfjes tomaat op. Americain Amerikaanse salades ..sala des americaines" bestaan ook. Daar worden meestal vruchten bij gebruikt. Voor de „Waldorf-salad" wordt knol of bleekselderij ge bruikt met gesneden ap pels. bananen, walnoten en stukjes kip. Dit slaatje wordt met mayonaise aan gemaakt De „Kentucky-salad" be staat uit blokjes komkom mer. ananasstukjes, partjes mandarijn en een beetje ci troensap. Aanmaken met slasaus (uit de fles of zelfge maakt). De ..Miami-salad" wordt gemaakt van kropsla, mandarijn, tomaat en dun ne schijfjes citroen. Als saus wordt vinaigrette ge bruikt. Salades maken is niet moeilijk. Wie er mee begint zal spoedig de smaak te pakken hebben en heel eigen creaties op tafel brengen. Van onze soc.-economische redactie TILBURG De raad van commissarissen van de wolspinnerij Swabo in Tilburg heeft met verbazing en verontwaardiging kennis genomen van het bericht dat de ondernemingsraad van Swabo zijn vertrouwen heeft opgezegd in commissaris Roolvink. In een brief aan het Tweede- I Kamerlid Roolvink schreven de on dernemingsraadsleden vorige week ■dat het de afgelopen jaren heeft ont- broken aan een goede communicatie tussen hem en de 130 werknemers. W De raad van commissarissen zegt nu des te meer verbaasd te zijn, omdat de heer Roolvink wegens het berei ken van de in de statuten vastgestel de leeftijdgrens al op 11 januari heeft laten weten dat hij per 1 maart niet meer in functie zou zijn. Zowel de overblijvende commissaris sen als de ondernemingsraad heb ben de heer Roolvink toen verzocht te willen aanblijven als adviseur, tot dat in zijn opvolging zou zijn voor zien. Vooral de ondernemingsraad was volgens de raad van commissa rissen van mening dat. gezien de kennis die de heer Roolvink van de Swabo heeft en hetgeen hij daarvoor heeft gedaan, zijn steun en medewer king bij de overgang moeilijk kon worden gemist. De heer Roolvink heeft na ampele overweging daarin toegestemd. De raad van commissa rissen veronderstelt daarom dat de door de ondernemingsraad geschre ven brief aan de heer Roolvink op een misverstand moet berusten. Deze laatste suggestie wordt door de districtsbestuurder van de Indus triebond NKV, H. de Jong van de hand gewezen. Volgens hem is het bekend dat de ondernemingsraad al jaren problemen had met de heer Roolvink. „Daarbij was nietzijn des kundigheid in het geding, maar een gebrek aan communicatie. Vooral in moeilijke situaties was er naar de mening van de ondernemingsraad te weinig contact," aldus De Jong, die er op wijst, dat de brief aan de heer Roolvink een initiatief van de onder nemingsraadsleden en niet van de Industriebond NKV is. Van een verslaggever ROTTERDAM Zeven leden van de Nederlandse Volkunie, variërend in leeftijd van 19 tot 53 jaar, zijn in Rotterdam veroordeeld tot twee we ken onvoorwaardelijke gevangenis straf. Een van hen is de 48-jarige Haagse boekhouder Joop G., poli tiek leider van de NVU. Alle verdachten werden schuldig be vonden aan het verspreiden van pamfletten in Schiedam, tijdens de Turkenrellen van voorig jaar zomer, met een beledigende, discrimineren de en tot haat aanzettende inhoud. In zes van de zeven gevallen had de officier van justitie aanzienlijk lage re. namelijk voorwaardelijke, ge vangenisstraffen geëist plus boetes van duizend gulden. Alleen tegen Joop G. was een maand onvoor waardelijk geëist, mede omdat hij nog in een proeftijd liep van een straf wegens een soortgelijk delict van het hof in Amsterdam. In het pamflet, dat in Schiedam was verspreid, stond dat het Neder landse volk „allang genoeg heeft van de aanwezigheid van honder dduizenden Surinamers, Turken en andere zogenaamde gststarbeiders." Voorts vermeldde het vlugschrift dat de Nederlandse Volksunie, zo dra zij de politieke macht heeft, ervoor zou zorgen dat alle niet- Europeanen uit Nederland gezet zouden worden. De officier van Jus titie had het de verdachten zeer kwalijk genomen, dat zij hun actie hadden ondernomen terwijl de situ atie in Schiedam zeer gespannen en licht ontvlambaar was. In de dagen daarvoor waren grote groepen men sen, voornamelijk jongeren, tierend en vernielend door de Turkse buurt optrokken, naar aanleiding van het feit dat een jongen op de kermis door een Turk was doodgestoken. Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Van de Nederlandse vrouwen, die een abortus laten plegen, is maar een heel klein gedeelte (zes procent) langer dan drie maanden zwanger. De gemiddelde zwangerschapsduur bij deze vrouwen, die voor een groot deel in de Bloemenhove- kliniek in Heemstede worden behandeld, is 14.4 weken. Bij minder dan één procent van de vrouwen wordt een zwan gerschap boven de achttien weken afgebroken. Voor de ingang van het ge rechtsgebouw werd een demon stratie gehouden tegen de Volksunie. door prof. dr. J. Verkuyl Gisteren bereikte ons uit Jakarta het bericht, dat dr. Johannes Leimena is overleden. Juni vorig jaar bracht hij nog met zijn vrouw een bezoek aan zijn vele vrienden in Nederland. Ieder die hem ontmoette, wist. dat dit een afscheidsbezoek was. Zijn gezondheidstoestand was toen al zeer fragiel. los. Sjahrir zei me eens: „Als Leime na het oneens is met de president, gaat hij niet in de oppositie, zoals ik als politicus zou doen, maar dan blijft hij als pastor en als geweten functioneren. Daarin is hij een echte christen-Molukker." En soms luister de Soekamo. Leimena was een van de meest mar kante christen-leiders in Indonesië. Hij werd in 1905 geboren op Ambon. In 1939 studeerde hij af aan de me dische hogeschool in Jakarta, waar hij later promoveerde in de interne geneeskunde. In zijn studententijd was Leimena een van de kernleden van de Java- CSV, die door dr. en mevrouw Van Doom in het leven was geroepen. De christen-studenten beweging was voor hem een oefenplaats in inter- Aziatische en wereldwijde oecume nische oriëntatie. Daar leerde hij John Mott kennen en Visser 't Hooft en M. M. Thomas, om slechts enkele namen te noemen. Toen hij in Bandoeng zendingsarts Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De fractie van de Ver voersfederatie NW/NKV in de on dernemingsraad van de KLM wil dat de o.r. het voormalig Tweede Kamerlid voor D'66 mr. Anneke Goudsmit kandidaat stelt voor het lidmaatschap van de raad van com missarissen. Volgens de vervoersfe deratie heeft zij zich bereid ver klaard de plaats in te nemen van oud-KLM-directeur dr. G. van der Wal, die het commissariaat gaat neerleggen wegens het bereiken van de 72-jarige leeftijd. Mede-bepalend voor de keuze van de vertegenwoor digers van de vervoersfederatie in de ondernemingsraad was dat dé raad van commissarissen van de KLM tot dusver uitsluitend uit man nen bestaat. Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT De in Zandvoort gevestigde stichting Mondiaal Alter natief heeft in een petitie aan de Europese organisaties gewezen op de manier waarop de Italianen het ver bod op het vangen van trekvogels ontduiken. De nieuwe Italiaanse wetgeving verbiedt voor geheel Ita lië de vogelvangst, hetgeen be antwoordt aan artikel acht van de ontwerp-richtlijn van de Raad van de Europese Gemeenschappen. In diezelfde Italiaanse jachtwet is echter een artikel opgenomen, waar in aan regionale besturen de be voegdheid wordt verleend daarvan af te wijken. Volgens artikel 9 van de Simpkins ontwerp-richtlijn kunnen ontheffin gen worden verleend voor we tenschappelijke doeleinden. Met het oog op deze mogelijkheid wordt in Italië nu gewerkt aan de oprichting van een Ornithologisch Genootschap voor Wetenschappelij ke Doeleinden, waarvan alle bonden van vogelvangers lid kunnen wor den. Onder het mom van „we tenschappelijke doeleinden", waar voor immers ontheffing van de wet kan worden verleend door de regio nale besturen, kan de jacht dan ge woon doorgaan. Mondiaal Alterna tief heeft er bij de Europese commis sie, bij het Europese parlement, bij de raad van de Europese Ge meenschappen en bij de lid-staten op aangedrongen de ontwerp richtlijn zónder uitwijkmogelijkhe den te aanvaarden. ZEIST Werkgevers en werkne mers in de vleeswarenindustrie heb ben in beginsel overeenstemming bereikt over een CAO voor 1977. Het overeengekomen pakket van ar beidsvoorwaarden bevat behalve de automatische prijscompensatie een verwerking van de dertig gulden bijslag op grond van de loonmaatre gel in 1976 en een loonsverhoging van één procent per 1 januari jl. en één van 0,7 procent per 1 juli aan staande. In de vleeswarenindustrie verdienen ongeveer 15.000 werkne mers hun dagelijks brood. werd aan het Immanuel-ziekenhuis, leerde hij de groep rondom ir. Soe kamo kennen. Hij wist vanaf het begin, dat het zijn taak was, de chris tengemeenschap te helpen haar plaats op verantwoorde wijze in te nemen in de nationale zelfexpressie van Indonesië. Toen de reppbliek werd geproclameerd, in 1945, werd hij minister van volksgezondheid. Toen Nederlandse militairen Djokja bezetten, werd hij ook gevangen ge nomen. Maar hij was de eejste, die weer betrokken werd bij het op gang brengen van de onderhandelingen. In 1949 maakte hij deel uit van de republikeinse delegatie naar de Ron de Tafel Conferentie. Na de soevereiniteitsoverdracht was hij herhaaldelijk minister van volksgezondheid en later, tot het ein de van het Soekarno-regime, vice- premier. Er bestond tussen Leimena en Soekamo een unieke relatie. Hij was het vaak in het geheel niet eens met Soekamo. Maar hij liet hem niet Wending Bij de mislukte coup van 1965 was Leimena op het vliegveld. Hij was het, die Soekamo weerhield, zich naar Djokja te laten brengen. Hij bracht hem naar Bogor en vandaar- uit voltrok zich de wending. Ook in de periode na Soekamo bleef Leimena een zeer gerespecteerde fi guur. zowel in de christelijke ge meenschap, waar hij de grijze emi nentie was. als in het Indonesische volksleven als geheel. Hij was een priesterlijk en profetisch man. M. M. Thomas zei eens: „Alleen participanten kunnen profeten zijn." Dat gold van deze merkwaardige Je- remia-figuur. De Indonesische christenge meenschap verliest in Joop Leimena een vaderfiguur en het Indonesische volk als geheel verliest in hem een priesterlijk en profetisch dienaar van het volk. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer doet voorlopig niets meer aan de wet investeringsrekening (miljarden voor gerichte subsidies voor investeringen). De Kamercommissie die het wetsontwerp in behandeling heeft, heeft hiertoe gisteren besloten. In de Kamer is vrijwel zeker een meerderheid onder meer CDA, PvdA en PPR die had gewild dat de commissie de schriftelijke behan deling van het wetsontwerp zou voortzetten. Voorstanders van dit standpunt waren echter onvoldoen de aanwezig op hun commissieverga dering. zodat de tegenstanders onder meer VVD en DS'70 in de commissie in de meerderheid waren. Overigens zou de Kamer het wets ontwerp toch niet meer voor de ver kiezingen hebben afgehandeld. De regeringsgezinde fracties zouden dat nog wel willen, maar andere fracties vinden de investeringsrekening een politiek omstreden onderwerp, en al leen onomstreden zaken worden nog behandeld nu er slechts een demissi onair kabinet is. Commissievoorzitter Van Houwelin- gen (ARP) wil nu snel na de verkie zingen de dan nieuw gevormde commissie voorstellen onmiddellijk de behandeling van het wetsontwerp weer te hervatten. Anders zou het wel eens ver in het najaar worden voordat de Kamer aan afhandeling toekomt. Bijna de helft van de vrouwen, die een vergevorderde zwangerschap la ten onderbreken, is tussen de vijf tien en de negentien jaar. Zij komen uit alle lagen van de bevolking en voornamelijk uit Brabant en Lim burg (33 procent). Deze vrouwen blij ken voor de abortus een bijzonder gebrekkige manier van anti conceptie toegepast te hebben: bijna zeventig procent gebruikte zelden of nooit betrouwbare anti-conceptie, elf procent gebruikte de pil (onregel matig) en negen procent condooms. Deze gegevens zijn afkomstig uit het proefschrift van dr A. S. van den Bergh, medisch leider van de Bloe- menhovekliniek, die gisteren aan de universiteit van Utrecht gepromo veerd is. In dit proefschrift wordt ingegaan op de gegevens van 135 Nederlandse vrouwen, die door Van den Bergh zelf behandeld werden. Aan allen werd gevraagd, waarom zij niet eerder naar de dokter waren gegaan. Jonge meisjes Twintig procent zei het „thuis niet te hebben durven vertellen". Dit waren vaak onervaren jonge meisjes, die te kampen hadden met puberteitspro- blemen. De verhouding met hun ou ders was zo moeizaam, dat ze het probleem van hun zwangerschap niet met hen durfden te bespreken. Niet wetend wat te doen. deden ze maar niets, totdat de waarheid bij toeval aan het licht kwam. 22 pro cent is niet eerder naar de dokter gegaan omdat ze regelmatig te ma ken hebben met onregelmatige of geheel wegblijvende menstruatie. Daardoor heeft men te laat ontdekt dat er sprake was van een zwan gerschap. Hetzelfde geldt voor vrou wen. bij wie de menstruatie al zo lang is weggebleven, dat zij meenden helemaal niet meer vruchtbaar te zijn. Voor achttien procent van de vrou wen was het idee zwanger te zijn zo bedreigend dat zij het totaal ver drongen hebben (niet tot zich wilden laten doordringen). Zij klampten zich vast aan gedachten als „er is vast niets aan de hand" of „het zijn allemaal maar zenuwen". Pas toen de tekenen van zwangerschap over duidelijk waren geworden, drong het besef door dat ze al veel eerder naar de dokter hadden moeten gaan. Al ver Zestien procent van de vrouwen, die pas laat geaborteerd werden, wisten wel al geruime tijd, dat ze zwanger waren, maar konden niet besluiten of zij het kind nu wel of niet wilden hebben. Toen zij tenslotte tot het besluit kwamen, dat ze het toch ei genlijk niet wilden laten komen, was de zwangerschap al vergevorderd. Dr Van den Bergh meent, dat het deze vrouwen zijn. die vaak om hulp vragen bij hun besluitvorming. In soms lange gesprekken worden met deze vrouwen andere mogelijkheden dan een abortus besproken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het aantal abortussen onder Nederlandse vrouwen daalt snel. Waren dit er in 1975 nog 15.000, vorig jaar is naar schatting bij 10.000 Nederlandse vrouwen een abortus uitgevoerd. Dit zei prof. dr. A. A. Haspels, hoogleraar verloskunde in Utrecht, gisteren op een persconfe rentie over het proefschrift ,,De me- thode-Finks en alternatieve technie ken voor therapeutische zwanger schapsafbreking in het tweede tri mester van de graviditeit (zwan gerschap red.)" van dr. A. S. van de Bergh, medisch coördinator van de Blocmenhovekliniek. Prof. Haspels, de promotor van dr. Van den Bergh, schrijft de snelle daling toe aan betere anticonceptie. Een „ideale" toestand is bereikt, als er per jaar nog maar duizend of twee duizend abortussen nodig zijn, zo zei hij, en voegde eraan toe. dat de illega le abortuspraktijk in Nederland is „uitgestorven". „Vroeger moesten wij in ons ziekenhuis gemiddeld nog tien vrouwen per week opnemen in verband met complicaties van illegale abortus". Voor twaalf procent van de vrouwen werd de zwangerschap pas later on gewenst, omdat zij plotseling alleen kwamen te staan, als gevolg van verlating of overlijden van de partner. Verscheidene malen werd een zwangerschap ongewenst omdat de echtgenoot omkwam bij een ver keersongeluk. Deze vrouwen ver keerden bijna alle in een depressieve toestand en hadden behalve een ab ortus ook psychische hulp nodig. De arts Een niet onbelangrijk aantal vrou wen (dertien procent) was zelf wel .tijdig n-ar de dokter gegaan, maar werd door de arts zodanig behan deld. dat het beste tijdstip voor een abortus onbenut voorbijging. In vijf van de zeventien gevallen waarin dit voorkwam, betrof het domweg ver geetachtigheid, slordigheid of op va kantie gaan van de arts zonder de patiënte goed over te dragen pan een vervanger. In twaalf gevallfen was volgens dr. Van den Bergh opzet in het spel. De vrouwen werden aan het lijntje gehouden, voor onderzoek naar ziekenhuizen gestuurd, afge poeierd met zenuwstillende tablet ten en geruststellingen. Het ging hier om artsen die tegen abortus waren Oelukkig, volgens dr. Van den Bergh. handelden evenzoveel artsen, die eveneens tegen abortus waren, anders. Zij lieten hun patiënten niet de dupe worden van hun levensover tuiging, maar verwezen door naar een collega.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9