ealey verlaagt belastingen Rijke landen bedrijven kruidenierspolitiek' Probleem kernafval nog niet opgelost Gandhi neemt schuld voor nederlaag op zich 'Opstandelingen doden 150 Zaïrese soldaten'. Moskou gaat nog niet in op voorstellen VS edewerking Britse TUC vereist fted< odgorny in «Mozambique Azevedo in politiek terug Carter keurt levering van wapens goed Directeur Zweeds vredesinstituut SIPRI: Handelsverdrag tussen Egypte en de Sowjet-Unie Agee en Hosenball moeten Engeland uit bENSDAG 30 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet ittfl O ÓNDEN (Reuter. UPI, AP) De Britse regering heeft een onzienlijke verlaging van de inkomstenbelasting beloofd op iorwaarde dat de Britse vakbonden zich het komende jaar met in looneisen zullen matigen. Met deze voorwaardelijke verla- islJng is een bedrag gemoeid van ruim vier miljard gulden. Jet aanbod werd gedaan door minis- r van financiën, Denis Healey, die kleren de nationale begroting voor et komende fiscale jaar bij het La- erhuis indiende. e minister beloofde bovendien be- stingverlagingen van ruim twee rtiiijard gulden zonder enige voor- t hfearde. De belastingverlagingen d^an de Britse schatkist netto ruim sc<*s miljard gulden kosten. De a*an- va edingen zijn bedoeld om de vak- >nden mee te krijgen in een derde en ar van loonmatiging dat in augus- s begint, $et ergste voorbij linister Healey zei dat „hij in het erleden vaak genoeg heeft bena- rukt dat zijn doelstellingen een be- aalde verlichting van de huidige 10l elastingdruk op het inkomen verei- ,rden". Hij zei verder te verwachten tie tndAPOETO (Reuter. AP) Presi- lent Podgorny van de Sowjet-Unie s gisteren in Mapoeto, de hoofdstad van Mozambique aangekomen. Pod- jgorny werd enthousiast door de be- volking verwelkomd, die daarvoor Jenkele uren vrijaf had gekregen. 7)£ort na zijn aankomst begon presi dent Podgorny besprekingen met president Samora Machel. De Sow jet-Unie leverde het in Mozambique aan het bewind zijnde Frelimo uit gebreide militaire steun in de strijd tegen de Portugezen die tot voor enkele jaren nog de baas waren in Mozambique. President Podgorny kwam uit ouzambia. waar hij onder meer ge sprekken had met vertegenwoordi- e bgers van zwarte Afrikaanse nationa ls listische bewegingen. Names zijn re- vigering beloofde de Sowjet president Een aangekondigde persconfe bij zijn vertrek uit Zambia ging niet door zonder opgaaf van redenen. In Tanzania was eerder op de reis van Podgorny als iets derge lijks gebeurd. De drie zwarte nationalistische lei- i ders die in Zambia met Podgorny la spraken, zijn gisteren naar Agnola 7 vertrokken voor een onderhoud met ;n de Cubaanse premier Fidel Castro. A De drie leideres, Nkomo (Rhode- tt sisch patriottisch front), Noejoma et (SWAPO-Namibië) en Tambo (ANC- v Zuid-Afrika) zeiden naar Angola te :b gaan op uitnodiging van president Neto. dat de levenstandaard in Engeland, die het afgelopen jaar nogal gedaald is, zich binnenkort zal handhaven op het huidige peil. „We hebben het ergste gehad", aldus de minister. Minister Healey stelt voor het mini mumtarief voor de inkomstenbelas ting te verlagen van 35 tot 33 pro cent. De belastingvrije voet wil hij met ongeveer 300 gulden per persoon optrekken. Voor een gehuwde man die ongeveer het gemiddelde loon van 350 gulden per week verdient komen de belastingvoorstellen neer op een loonsverhoging van ongeveer 4,5 procent. De verlaging van het basistarief van de inkomstenbelasting wilde minis ter echter afhankelijk maken van een vermindering van de inflatie. Hij verwacht dat de inflatie in 1978 on der de tien procent per jaar zal zak ken. De vermindering van de staats inkomsten wil hij gedeeltelijk com penseren door verhoging van de indi recte belastingen. Zo zullen de benzi ne en de sigaretten in prijs omhoog gaan. Werkgelegenheid Verder zal het begrotingstekort dat het gevolg is van de belastingverla ging gedekt moeten worden door een lening van ruim 35 miljard gul den. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) had als voorwaarde voor het verstrekken van een lening van ongeveer tienmiljard gulden aan Engeland gesteld dathet finan cieringstekort zo ongeveer binnen de 35 miljard zou moeten blijven. De minister is verder van plan onge veer een half miljard meer uit te trekken voor verbetering van de werkgelegenheid. Het percentage werklozen van de Britse beroepsbe volking is nu 5,6. Hij voorspelde voor dit jaar nog een toename van de werkloosheid. De begrotings maatregelen van minister Healey zullen in het komende fiscale jaar, dat in april begint voor een prijsstij ging van ongeveer één procent zorgen. De leider van de conservatieve op positie, mevrouw Thatcher zei na dat Healey was uitgesproken dat deze begroting niet gericht was op de opleving van de Britse economie maar op de overleving van het La- bour-kabinet. En Len Murray, de leider van de machtige overkoepe lende Britse vakcentrale TUC ver klaarde er niet erg gelukkig mee te zijn dat de voorstellen afhankelijk werden gemaakt van het doen en laten van de Britse vakbonden. De Britse minister van financiën, Denis Healey, houdt het beroemde koffertje omhoog als hij Downing Street verlaat om zijn begroting bij het Lagerhuis in te dienen. LISSABON (Reuter, UPI) De oud-premier en admiraal Jose Pinheiro de Azevedo heeft gisteren een come-back in de Portugese politiek ge maakt. Hij maakte de oprich ting van een nieuwe sociaal democratische beweging bekend. Azevedo werd een jaar gele den, terwijl hij met generaal Eanes streed om het presi dentschap van het land, ge troffen door een hartaanval, waardoor zijn kansen op het presidentschap, die toch al niet groot waren, volledig ver keken waren. Azevedo vertelde dat zijn nieu we partij ergens tussen de so cialisten en communisten zal liggen, maar dat de partij in feite niets met deze twee par tijen gemeen zal hebben. Soci alisten en communisten stre ven alleen maar naar staatska- pitalisme, zo verkondigde de 59-jarige oud-premier. Admiraal Azevedo, die nu zijn ontslag uit de militaire dienst heeft genomen om zich volle dig aan de politiek te wijden, werd in 1975 als compromis- premier naar voren geschoven na de ineenstorting van de pro- communistische regering van Vasco Gonzalves. Hij bleef aan tot juni 1976. In dezelfde maand kreeg Azevedo een hart aanval, terwijl hij als niet par tijgebonden kandidaat mee deed aan de verkiezingen. Hij zou nog steeds over een be hoorlijke aanhang kunnen be schikken. ."Verwijt van derde wereld op „herhaling" Unctad door Nico Kussendrager GENEVE De rijke landen bedrijven tijdens de wereldhandelsconferentie Unctad in Genève „kruidenierspolitiek". In vlekkeloos Nederlands werd dat uitgesproken door Ali Alatas, de Indonesiër die hier de „77" (inmiddels meer dan honderd ontwikkelingslanden) aanvoert. Ongelijk heeft Ali Alatas niet. Unctad Is na de bijeenkomst vorig aar in de Keniase hoofdstad Nairobi in Genève „op herhaling". Daar zou jworden verder gepraat over een .grondstoffenfonds" dat de derde moet verzekeren van meer in komsten. Over zo'n fonds kon in Nairobi geen overeenstemming wor den bereikt, vooral door de houding van de Westduitsers en de Amerika nen. Zij voelen er niets voor geld te stoppen in een fonds dat bovendien de in Bonn en Washington zo heilige vrije markt aantast. In Genève ligt opnieuw West-Duitsland dwars. En dat terwijl de Westduitse bondskan selier Schmidt afgelopen weekeinde in Rome op de Europese minister raad het fonds niet helemaal meer afwees, tot vreugde van de Neder landse vertegenwoordiger, premier Den Uyl. Het is niet helemaal wat we willen, zei hij na afloop van de Euro- raad. maar de Westduitsers wijzen nu tenminste een grondstoffenplan jniet meer helemaal af. Geschrokken Dat had Den Uyl gedacht. In Genève zijn de onderhandelaars uit Bonn geschrokken van de uitspraken van de bondskanselier. Volgens hen kan de in Rome bereikte overeenkomst ook heel anders worden gelezen. Na afloop van de Europese ministerraad was er afgesproken dat er een grondstoffenfonds zou moeten ko men. Nee. roepen de Westduitsers in Genève in koor. zou kunnen komen, en er kan zo veel. En dat is wat Alatas met reden „kruidenierspoli\ tiek" noemt, en de Nederlandse ver tegenwoordiger „het door ambtena ren uitkleden van een door ministers genomen beslissing." Gisteren leek het er even op dat de Westduiters wat water bij de wijn hadden gedaan. De landen van de Europese Gemeenschap werden het toen weer eens over een grondstof- f'enplan, en dat zal vandaag met de andere rijke landen (de Verenigde Staten en Japan vooral) worden be sproken. Maken ook die geen moei lijkheden dan kunnen de industrie staten na weken praten weer eens aankloppen bij de „77" (derde we reldlanden) om te horen wat zij er van vinden. Erezaak Het al dan niet oprichten van een gemeenschappelijk grondstoffen fonds begint voor de derde wereld steeds meer een erezaak te worden. In de loop der jaren doken steeds begrippen op die voor ontwikke lingslanden bijna heilig werden. Een paar jaar geleden was dat vooral „nieuwe economische orde" (meer in het voordeel van de derde wereld) nu heet het „grondstoffenfonds". Dat zo'n fonds niet alleen zaligmakend is en dat de uiteindelijke oprichting en uitwerking ervan grote problemen zal opleveren weten ook de ontwik kelingslanden. Maar het lijkt niet meer in de eerste plaats te gaan om dat grondstoffen fonds. maar vooral om het inleveren van wat macht door de rijke landen. Een beetje socialisme op we reldschaal heet dat in de wandelgan gen. en dat is iets wat kennelijk de Westduitse socialistische onderhan delaars afschrikt. Een overheid zou met zo'n fonds ingrijpen in de markt en dat doet sommigen de angst om het hart slaan, of het nu gaat om grondstoffen of grondpolitiek. NEW DELHI (AFP, UPI) De Indiase oud-premier, mevrouw Indira Gandhi, heeft de schuld van het verlies van de Congres- partij bij de Jongste verkiezingen op zich genomen, aldus de Indian Times van gisteren. Volgens de krant heeft mevrouw Gandhi tot een groep parlementa riërs van haar congres-partij gezegd dat zij de situatie voor de verkiezin gen verkeerd had beoordeeld, de da tum verkeerd had gekozen en andere fouten had gemaakt. De parlementa riërs hebben volgens de krant het gevoel dat mevrouw Gandhi het lei derschap van de partij voor de toe komst niet langer ambieert, ondanks de druk die op haar wordt uitgeoe fend. Inmiddels heeft de nieuwe minister van gezondheid en gezinsplanning Raj Narain, die mevrouw Gandhi in haar kiesdistrict heeft verslagen, ge zegd dat het bijvoegsel „gezinsplan ning" uit de naam van zijn porte feuille moet verdwijnen als daar ver keerd gebruik van wordt gemaakt. Op een bijeenkomst met functiona rissen van zijn ministerie zei Narain dat onmiddellijk een einde moet worden gemaakt aan verplichte ste rilisatie en dat de enige Instrumen ten voor geboortenregeling voorlich ting en „vriendschappelijke" over tuiging moeten zijn. De minister vroeg de regionale regeringsleiders een onderzoek in te stellen naar ex cessen bij de gezinsplanning en de daders ervan te straffen. Vanuit ver schillende Indiase deelstaten zijn be schuldigingen gekomen aan het adres van ambtenaren die mensen dwongen zich te laten steriliseren. Narain stelde gisteren voor slachtof fers van complicaties, opgedaan bij sterilisaties, gratis te laten behan delen. De Congres-oppositie heeft gisteren afgezien van een motie van wantrou wen tegen de vier dagen oude rege ring van premier Morarji Desai, „om de regering niet lastig te vallen bij het orde op zaken stellen". De motie zou het nimmer gehaald hebben, om dat de Janata-partij en het Congres voor Democratie, de beide regerings partijen, over een absolute meerder heid in het Indiase Lagerhuis be schikken. KINSJASA, BRUSSEL (AP, UPI) Bij de gevechten die vooraf gingen aan de verovering van de stad Moetsjatsa door Katan- gese gendarmes zijn ongeveer 150 Zaïrische regeringssoldaten om het leven gekomen, aldus berichten van het „nationale bevrijdingsfront van Kongo". De Belgische radio meldde deze berichten gisteren. De verovering van Moetsjatsa door de uit Angola afkomstige rebellen wordt door de regering van Zaïre nog steeds ontkend. Uit onafhankelijke bronnen is echter vernomen dat de regeringstroepen na een kort ge vecht met de Katangese gendarmes op de vlucht zijn geslagen met ach terlating van een groot aantal wa- Zelf doen Mochten de rijke landen blijven wei geren mee te betalen aan een grondstoffenfonds, dan kan de derde wereld het nog altijd zelf oprichten. De olielanden zouden het fonds be talen, olie- en ontwikkelingslanden beheren het, en de industrielanden hebben maar te betalen voor dure grondstoffen, waar ze niet zonder kunnen. Zo'n fonds zou de tegenstel lingen tussen Noord en Zuid aan zienlijk verscherpen en sommige ontwikkelingslanden lijken steeds minder zin te krijgen een botsing uit de weg te gaan. Dat hoeft nog niet meteen met een „eigen" grondstoffenfonds, de derde wereldlanden kunnen er in Genève ook de brui aan geven en naar huls gaan. Daarmee hebben ze dan wel niets bereikt maar dat doet ze waarschijnlijk ook niet door te blij ven en het rijke westen snapt dan misschien eindelijk hoe de zaken staan. Afrikaanse landen hebben hier in Genève al gepleit voor ver trek, maar dat heeft voorzitter Ali' Alatas van de „77" ontwikkelings landen op het nippertje verhinderd. Afrika heeft geprobeerd op de „ech te" Unctad in Nairobi zoveel moge lijk uit het vuur te slepen, maar wilde daar geen echte mislukking. Een falen van Unctad op eigen ter rein moesten de Afrikaanse landen voorkomen, maar nu de rijke landen dan weer onwillig blijken moet de bom maar een keer barsten zo ver is het in Genève nog niet, maar dat is ook alles wat gezegd kan worden. WASHINGTON (UPI) President Carter heeft zijn goedkeuring ver leend aan militaire leveranties aan NAVO-bondgenoten en landen in het Midden-Oosten en Azië voor een totaal bedrag van meer dan vijf mil jard gulden zo heeft de perschef van het Witte Huis, Jody Powell, giste ren bekendgemaakt. Volgens de wet heeft het congres de bevoegdheid om zijn veto uit te spreken over wapenleveringen van meer dan 25 miljoen dollar. Powell zei dat een verhaal in de Washington Post gedeeltelijk juist was, waarin stond dat de president vorige week akkoord was gegaan met 25 militai re leveranties aan het buitenland. In eerste aanleg gaf Carter zijn toe stemming voor betrekkelijk onom streden leveringen, zoals die van houwitsers en tanks voor Israël, bouwmateriaal voor Saoedi-Arabië ter waarde van circa 500 min dollar, straaljagers voor Griekenland en een reeks van goederen voor NAVO- landen, Jordanië, Pakistan en Zuid- Korea. Tijdens zijn verkiezingscampagne had Carter laten weten, dat hij de indruk wil uitwissen dat Amerika de „wapenhandelaar van de wereld" zou zijn. Zodra hij was gekozen ver klaarde hij persoonlijk alle verzoe ken om wapenleveringen te zullen bekijken. Daarvoor werden deze verzoeken behandeld door de natio nale veiligheidsraad. Powell bevestigde zondag dat de president de aanvragen bekijkt, maar hij sprak tegen dat Carter een uitstel voor dergelijke verkopen had gelast. STOCKHOLM In een groot aantal landen wordt de laatste tijd door groepen verontruste burgers strijd gevoerd tegen het toenemende gebruik van kernenergie voor vreedzame doelein den. De bezwaren zijn velerlei, maar richten zich ondermeer op het afvalprobleem. Nog steeds is geen afdoende oplossing gevon den voor het veilig verwerken van hoogwaardig radio-actief afval dat duizenden jaren zijn afschrikwekkende kracht behoudt. Dit zegt dr. Frank Barnaby, direc teur van het internationale Instituut voor vredesvraagstukken in Stockholm (SIPRI). In een interview met een Zweeds tijdschrift stelt Barnaby dat het af valprobleem veroorzaakt door vreed zaam kernenergiegebruik, in het niet valt bij dat wat veroorzaakt wordt door het gebruik voor militaire doel einden. „Het meeste radio-actieve afval dat tot nu toe is geproduceerd, is voort gekomen uit het atoombom programma van de diverse landen," zo zegt Barnaby. Hij voegt hier aan toe dat alle mensen op onze aardbol plutonium in zich hebben dat is vrij gekomen bij kernproeven voor mili taire doeleinden. Kernkoppen De geleerde meent dat het gevaar van kernenergie niet zozeer wordt veroorzaakt door het vreedzame ge bruik maar door de militaire toepas singen. Als voorbeeld haalt hij aan dat in Europa, inclusief de landen van het Oostblok, 10.000 kernkop pen liggen opgeslagen, stuk voor stuk met een enorme vernietigings kracht. In de hele wereld zijn er minstens 100.000 van deze koppen. Wel brengt een toeneming van het vreedzame gebruik van kernenergie met zich mee dat ook het militaire gebruik vergroot kan worden. Met het radio-actieve afval van gewone kerncentrales kan, na bewerking, een atoombom worden geprodu ceerd. Daarom, zegt Barnaby, „ben ik een fervent tegenstander van snelle kweekreactoren en opwerkings- centrales". Een snelle kweekreactor produceert bij de elektriciteitsop wekking meer plutonium dan hij verbruikt. Ook opwerkingsfabrieken produceren plutonium, wat de „grondstof" is voor kernbommen. Kernfusie Kernfusie, waarbij de atomen niet gesplitst worden maar versmolten, is veel veiliger, meent Barnaby. „Het duurt echter nog minstens 30 jaar voor dit op grote schaal gebruikt kan worden, dus we hebben nog een zeer gevaarlijke 30 jaar te gaan." De voorstanders van het militaire apparaat en hoge defensie-uitgaven voeren vaak aan dat de militaire industrie de werkgelegenheid in stand houdt en bevordert. Barnaby zegt dat dit op korte termijn vaak wel zo is maar op de lange duur zeer zeker niet. „Kijk maar naar Japan, dat sinds de tweede wereldoorlog zeer weinig heeft uitgegeven aan bewapening. Ook West-Duitsland heeft tot hal verwege de jaren vijftig geen defen sie-uitgaven gehad." Een verminde ring van de defensie-uitgaven stuit volgens de Brit echter op grote weerstand van groeperingen binnen een maatschappij zoals het militair industriële complex en mensen die alleen de werkgelegenheid op korte termijn voor ogen hebben. Werkgelegenheid Barnaby meent dan ook dat een van de belangrijkste problemen bij de ontwapening is het scheppen van andere werkgelegenheid voor men sen die nu afhankelijk zijn van het militaire apparaat. Op dit punt kun nen volgens Barnaby economen een grote rol spelen evenals de vakbon den. die de mensen ervan moeten overtuigen dat zij niet werkloos zul len worden wanneer de uitgaven voor defensie verminderd worden. Hoewel de vakverenigingen zich meer en meer bewust worden van hun taak op dit gebied, zijn hun acties nog te incidenteel en komen zij slechts zeer langzaam in bewe ging. aldus Barnaby. Een ander probleem bij de ontwape ning is de eis van de bevolking dat zij beschermd wordt. Aan deze eis wordt in de meeste geïndustrialiseerde landen voldaan door rond de vier procent van het bruto nationaal produkt uit te geven aan defensie. Wanneer minder wordt uitgegeven voelen de mensen zich meestal onveilig. Daarom moet be gonnen worden de defensie-uitgaven te bestemmen voor de aankoop en het gebruik van zuivere verdedi gingswapens in plaats van aan valswapens. Defensie wapens Een anti-tank wapen is vandaag de dag veel goedkoper dan een tank en soms nog effectiever. Door een ver mindering van de productie van aan valswapens zal volgens de Britse ge leerde in de omringende landen de angst eveneens afnemen Daardoor zal ook in die landen minder behoef te aan aanvalswapens ontstaan ter wijl het publiek zich toch veilig voelt. Ook een opvoering van de internati onale samenwerking kan bijdragen aan een vermindering van de behoef te aan bewapening, zo meent Barna by. Om de mensen echter ervan te doordringen dat het atoombommen probleem zeer acuut en bijzonder ernstig is, is het noodzakelijk dat de media constante voorlichting over dit onderwerp geven. De Brit'wijst op de positieve gevolgen die een der gelijke aanpak in het verleden heeft opgeleverd in diverse gevallen. Tot slot wijst Barnaby nog op de gevaren die er voor de ontwikke lingslanden kleven aan de moderne wapenhandel. Volgens de geleerde worden deze landen, die vaak pas kort onafhankelijk zijn na een lange periode van kolonialisme, nu be dreigd door een soort van neo kolonialisme. „Er zijn talloze voor beelden van landen die door de aan koop van wapens afhankelijk zijn geworden van geïndustrialiseerde landen." pens. Moetsjatsa ligt ongeveer 90 ki lometer ten westen van Kolwezi, het mijnbouw centrum van de koperrij- ke provincie SJaba. De Katangese soldaten trokken drie weken geleden Sjaba binnen. Diplomatieke waarnemers in Brus sel zeiden dat de toestand in Sjaba ernstige gevolgen kan hebben voor president Moboetoe Sese Seko van Zaïre. Een van de waarnemers zei dat als de president niet snel een einde weet te maken aan het conflict, de mogelijkheid bestaat dat de bondgenoten van het bewind zul len afhaken en Moboetoe zal moeten vertrekken. Niet terugkeren De Zaïrese president zou de moge lijkheid van een reis naar het buiten land kunnen aanwenden om niet meer naar zijn vaderland terug te keren, aldus de diplomatieke bron nen. Als staatshoofd zou hij eventu eel vervangen kunnen worden door minister van buitenlandse zaken Ngoeza Karl i Bond, wiens Katange se familiebanden het makkelijker voor hem maken een oplossing voor het conflict te vinden en de vrede in het land te herstellen. De Amerikaanse ambassade in Zaïre heeft gisteren 43 Amerikanen uit het mijnbouwcentrum Kolwezi terugge trokken. 41 van hen waren werkzaam bij een koperonderne ming. Er zijn nu nog slechts 4 Ameri kaanse zendelingen in Kolwezi. CAIRO (Reuter, UPI) Egypte en de Sowjet-Unie hebben gisteren een handelsverdrag getekend ten bedra ge van 688 miljoen dollar, dit on danks de sterk bekoelde politieke betrekkingen tussen beide landen. Moskou en Cairo spraken af dat de wederzijdse handel dit Jaar vergele ken met 1976 met een vijfde moet toenemen. De Sowjet-Unie blijft in 1977 de belangrijkste handels partner van Egypte. Egypte zal ka toen, tarwe, rijst, citrusvruchten, le derwaren en aluminium naar de Sowjet-Unie uitvoeren en land bouw-, en andere machines, hout, papier en poedermelk Invoeren. MOSKOU (Reuter, UPI) De Sowjet-Unie is op de tweede dag van de besprekingen met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance niet ingegaan op de Amerikaanse voorstellen inzake beperking van de strategische kernwapens. Vance had zich op een bespreking over een nieuw SALT-akkoord voor bereid maar de Russische delegatie onder leiding van de Sowjet-minister van buitenlandse zaken. Andrej Gro- miko, wilde liever eerst over iets an ders praten. Men neemt aan dat ge sproken is over de niet-nucleaire be wapening, de wapenhandel, weder zijdse troepenbeperking in West- Europa en de verspreiding van nu cleaire technologie. Sacharow Amerikaanse journalisten hebben van het bezoek van Vance aan Mos kou gebruik gemaakt om met de Russische dissident Andrej Sacha row te spreken. In een gisteren gepu bliceerd interview in een Amerikaan se krant zegt Sacharow dat de Sow- Jet-autoritelten het niet aandurven een proces tegen hem te beginnen maar dat ze hem voortdurend met 4affe bedreigingen het leven zuur maken. Sacharow vertelt onder meer dat het hem al geruime tijd onmoge lijk wordt gemaakt woningruil te doen. omdat ambtelijke procedures hem dit steeds onmogelijk maken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken verklaarde gisteren dat waarschijnlijk niet meer over de kwestie van de mensenrechten zal worden gesproken. In een open brief hebben negen Russische dissidenten gepleit voor de vrijlating van de Belg Antoon Pype. die tot vijf Jaar dwang arbeid is veroordeeld in verband met het verspreiden van lasterlijke pamfletten gericht tegen de Sowjet- Unie. Genève De Sowjet-Unie heeft gisteren op het ontwapeninsoverleg In Genève be zwaar gemaakt tegen een Brits voor stel chemische wapens te verbieden. Volgens de Sowjet-afgevaardigde zou zulks onvermijdelijk leiden tot onthulling van militaire, industriële en commerciële geheimen. De Brit ten willen namelijk Internationale inspectie van fabrieken om te constateren of zij de produktie van chemische wapens hebben gestaakt. Het overleg over een internationaal verbod van deze wapens verkeert al vier jaar in een impasse. De Russen zien internationale inspectie als een inbreuk op hun nationale rechten. De Verenigde Staten, Canada en WestrDuitsland voelden veel voor het Britse voorstel, mits het hier en daar veranderd zou worden. LONDEN (UPI) Een hof van appèl in Londen heeft gisteren bepaald dat de Amerikanen Mark Hosenball en Philip Agee, die een boekje heb ben opengedaan over de activiteit van de CIA, de Amerikaanse inlich tingendienst, en in dit verband in Engeland beschuldigd zijn van het in gevaar brengen van de „nationale veiligheid het land uitgezet moe ten worden. Het hof verwierp het beroep van de Journalist Hosenball tegen het de portatiebevel en gaf hem geen verlof beroep aan te tekenen bij het Hoger huis, het hoogste hof van appèl in Engeland. Hosenball en Agee. een voormalige agent van de CIA, kregen in no vember van het vorig Jaar het bevel om redenen van nationale veiligheid die echter niet nader omschreven werden. Engeland te verlaten. Ho senball ging in beroep omdaUhij dc beschuldiging te vaag achtte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7