Ziekenfondsen, artsen en apothekers: halve eeuw samen Nieuw paviljoen Leidschendam heeft nieuwe LOM-school F VVV vraagt onderkomen voor „Paastoeristen" Vernieuwing Teniersstraat binnenkort in Haagse raad Nieuwe tramhuisjes Boerderijkrant Katwijk laat oud archief inventariseren Elf Hagenaars aangehouden voor heling Voor meer nieuws uit regio pag. Moment voor Ti monument 3 Bodegraven 10 WOENSDAG 30 MAART 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers ,OEN HAAG De Commissie van Toezicht inzake het ziekenfondswezen te 's-Gravenhage herdenkt a s. vrijdag het feit dat het een halve eeuw werkzaam is op het gebied van de volksgezondheid in Den Haag. In een begeleidende brochure ..Een halve eeuw van overleg en samen werking." verschenen ter gelegen heid van dit feit. gaat het bestuur van de Commissie van Toezicht nog eens in op hft ontstaan van de com missie Dit was eigenlijk een gevolg van het feit dat er toentertijd in het geheel geen sprake was van ..overleg en samenwerking". Het was in die tijd allesbehalve regel, dat de huis artsen voor alle ziekenfondsen werkten De meeste huisartsen wa ren slechts aan één of enkele zieken fondsen verbonden Specialisten en apothekers waren met of nauwelijks aangesloten Op kleine schaal ont stond er echter samenwerking tus sen de ziekenfondsen en de mede werkers in Den Haag: in contracten werden regelingen vastgesteld. Op papier waren deze contracten er dan wel. in de praktijk was grote twijfel over het hanteren van deze regels. Reden daarvoor was het grote wan trouwen in eikaars bedoelingen tus sen ziekenfondsen en medewerkers. Na twee mislukte pogingen om tot plaatselijk geldende overeen komsten te komen, nam de Bond van Haagsche Ziekenfondsen het in itiatief. Deze uit zeven zieken fondsen bestaande bond ging door. waar de vorige poging gestrand was: nl. op het feit. dat het niet mogelijk was om sancties toe te passen. De Bond begreep dat zolang met een overkoepelend orgaan kon worden gevormd, dat met een redelijke macht werd bekleed, nier; de kans op effectiel optreden wel kon vergeten. Meerdere malen was namelijk geble ken dat de achterban zich niets van de gemaakte overeenkomsten aan trok: artsen en apothekers hielden zich niet aan de door hen geaccep teerde verplichtingen en zieken fondsen probeerden gunstiger rege lingen te bedingen dan contractueel was overeengekomen. Sancties De Bond van Haagsche Zieken fondsen bracht op 1 februari 1927 alle partijen plus specialisten bijeen en legde een plan voor tot oprichting van een commissie, die over invloed kon beschikken en sancties toe kon passen. De ziekenfondsen wilden die commissie ook in de naamgeving een duidelijke plaats geven en kwa men tot de naam: „Commissie van toezicht". De commissie werd echter pas door vertegenwoordigers van artsen en apothekers goedgekeurd onder de voorwaarde dat geen enkel voorstel zou worden aanvaard, als niet met algemene stemmen instemming was getoond Dit hield voor de commis sie in. dat er slechts heel moeilijk resultaat zou kunnen worden bereikt. „Het is duidelijk." zo schrijft het bestuur, „dat in de periode sinds '27 geen voor buitenstaanders opvallen de resultaten werden geboekt. Toch zou het onverstandig zijn de beteke nis van de Commissie te onderschat ten. Er was nu een vergaderzaal, waarin personen uit alle bij het zie kenfondswezen betrokken groepen elkaar ontmoetten. Zeker, men was het vaker niet dan wel eens. Soms zelf tekenden de tegenstellingen zich scherp af. Wel kregen medewerkers en ziekenfondsen door de discussies een beter Inzicht in eikaars proble men. En soms kon het zelfs tot een of meer algemeen aanvaarde regeling komen." In 1956 werd. om de Commissie van Toezicht een betere juridische status te geven, een stichting in het leven geroepen die de officiële naam „Stichting tot voortzetting van de werkzaamheden van de commissie van toezicht inzake het zieken fondswezen te 's-Gravenhage" kreeg. Daarmee was een nieuwe mijlpaal bereikt, want het beschikken over rechtspersoonlijkheid bleek in latere jaren van groot belang. Vrijdagmid dag is er een receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, waarbij ze ker zal worden stilgestaan bij de onderwerpen, die door de Commissie van Toezicht in de loop van de tijd besproken en geregeld zijn. Van een onzer verslaggeefsters SCHEVENINGEN Als in het najaar de werkzaamheden aan het Gevers Deijnootplein voltooid zijn, zal ook de HTM het nodige bijdragen aan de opfleuring van het geheel. Speciaal voor dit project heeft de HTM nieuwe tramhuisjes laten ontwerpen, een metalen buizenstelsel met kunstglas. In september worden deze huisjes geplaatst. De tramhuisjes elders in de stad blijven echter bestaan in de huidige vorm. F.«*n deel van het nieuwe gebouwencomplex op Schakenbosch. Op 12 en 13 mei wordt hier in de Larikshof ..open huis" gehouden voor alle belangstellenden uit Leidschendam en omgeving. Voor velen u-ellirht een goede gelegenheid om te ervaren dat de weerstanden die onze maatschappij heeft tegen psychia trische inrichtingen, dikwijls voortkomen uit onbekendheid. De officiële opening vindt op een later tijdstip plaats. Van een onzer verslaggeefsters LEIDSCHENDAM Het Psychiatrisch centrum Schakenbosch aan de Veursestraatweg in Leidschendam heeft er een nieuwe wijk bij. Een nieuw paviljoen, genaamd Larikshof, bestaande uit vier lage bungalow-achtige gebouwen, die met elkaar plaats bieden aan 72 patiënten Morgen wordt Larikshof door de opdrachtgever, de Vereniging Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken, overgedragen aan de gebruiker. Van een onzer verslag geefsters DEN HAAG De Boerderij krant is uit. Dit krantje wordt door de gemeentelijke Dienst School- en Kindertuinen in Den Haag gratis uitgereikt aan kinderen, die op de ver schillende kinderboerderijen in Den Haag komen helpen bij de verzorging van de aanwezi ge dieren of er een kijkje ko men nemen. Het is de bedoe ling dit krantje drie a vier keer per jaar te laten verschij nen. Het eerste nummer van de Boerderij krant bevat o.a. ver schillende wetenswaardighe den over dieren, een kleurplaat, de visie van een boerderijdier op de bezoeken de kinderen en een puzzel. Van een onzer verslaggeefsters KATWIJK - B en W van katwijk hebben de gemeenteraad voorge steld 65.000 gulden beschikbaar te stellen om het gemeentearchief uit de perioden tussen 1813 en 1932 te laten ordenen. Tot nu toe was dit moeilijk omdat dat werk gedaan dient te worden onder toezicht van een hoger of middelbaar archief- ambtenaar. Die was er niet in Kat wijk. Bovendien kon er binnen de Katwijkse secretarie geen personeel worden vrijgemaakt voor een derge lijk omvangrijk project. Onlangs is echter een voorstel ontvangen van het Historisch Seminarium van de Universiteit van Amsterdam om de werkzaamheden als studieproject te laten uitvoeren door twee studenten van het seminarium onder leiding en toezicht van prof. dr. J. L. van der Gouw. LEIDSCHENDAM/DEN HAAG Minister Van Kemenade heeft gisteren de nieüwe Vliethorst-school in Leidschendam officieel geopend. Vliehorst is een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, een zogeheten LOM-school. De minister van onderwijs ging in zijn openingstoespraak in op enkele problemen binnen het LOM- onderwijs. Eén van die problemen is, dat lom-kinderen over het algemeen moeilijk meer terug kunnen gaan naar het gewone lagere onderwijs. Reden daarvan is, volgens Van Ke menade. onder meer de wijze van werken op de lagere scholen. Die werkwijze wil Van Kemenade, zoals hij in de contourennota heeft ge steld. veranderen. Het is de bedoe ling dat er in plaats van kleuterscho len en lagere scholen een nieuw type school komt voor kinderen van vier tot twaalf jaar. „De andere aanpak heeft voorlopig nog geen gevolgen voor het LOM-onderwijs," zei de mi nister. „De nieuwe basisschool is er nog niet en alle leerkrachten zullen tijdens hun opleiding meer ver trouwd gemaakt moeten worden met allerlei leer- en opvoedingspro blemen, zodat niet alleen de onder wijsgevenden op de LOM-scholen daarop zullen zijn -ingesteld." De Vliethorst-school draait sedert 1969; er werd begonnen met vier klassen in twee noodscholen. De school, die is gelegen aan de Prinses Carolina-laan, staat onder bestuur van de Edith Stein-stichting. Met het gereedkomen van het pavil joen heeft Schakenbosch de eerste belangrijke stap gezet op de weg naar een totale structuurvernieu wing van het centrum. Deze nieuwe structuur is gebaseerd op de veran derde inzichten m de psychiatrie, waarin ruim plaats Is voor individue le benadering van de patiënt in klei ne groepen, in een omgeving die zo veel rpogelijk overeenkomt met het normale wonen. Deze visie is duide lijk herkenbaar in de bouwkundige, uitwerking van Larikshof De vier bungalows zijn als rond een dorps plein gegroepeerd: één gebouw voor centrale voorzieningen en drie woon- paviljoens, die elk plaats bieden aan twee groepen van twaalf patiënten. De indeling van een wooneenheid verschilt nauwelijks van een norma le woning. Men vindt er een hal met garderobe, een grote woonkamer met een eethoek en open keuken en slaapkamers voor 1. 2. 4 of 6 per sonen. Naar verwachting wordt in mei op het terrein van Schakenbosch be gonnen met de bouw van nog twee paviljoens, die een tweetal verouder de gebouwen moeten vervangen De indeling en opzet van deze nieuwe DEN HAAG - De Haagse politie heeft in de afgelopen twee weken elf inwoners van Den Haag aangehou den wegens heling van sigaretten en kleding De goederen, gestolen in diverse plaatsen in Brabant en Gel derland. zouden bijeen ongeveer 240 000. waard zijn. De hoofdver dachten van de heling zijn ingeslo ten De 30-jarige timmerman W J Z de 48-jarige koopman A. F van L. en de 42-Jarige H K Zij leverden m februari in onder meerOroenlo. Ze venbergen en Oudenbosch de gesto len goederen aan acht caféhouders en sigarenwinkeliers De politie kwam de zaak op het spoor door een tip «ANP» gebouwen zal overeenkomen met de Larikshof. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De WV Den Haag/Scheveningen wordt op dit moment overstroomd met aanvragen voor logiesaccommodatie voor het paasweekeinde. De situatie is nu reeds zo dat vanaf Goede Vrijdag tot Paasmaandag in de hotels zeer beperkt bedden te krijgen zijn. Het is te verwachten, dat zoals altijd vele toeristen zonder dat zij vooraf een hotelreservering hebben gemaakt naar Den Haag en Scheveningen zullen komen. Om deze mensen toch te kunnen opvangen doet de VVV. evenals in de afgelopen jaren, een beroep op de Haagse bevolking om toeristen te slapen te leggen. Ook de randgemeenten komen in aanmerking. Een prijs van 17,50 p.p. per nacht, incl. ontbijt, lijkt de VVV. als vergoeding voor deze overnachting een redelijk bedrag. Indien u voor toeristen bedden beschikbaar wilt stellen kunt u dat opgeven bij de VVV, vanaf heden t/m donderdag 7 april van 917 uur. Telefoon 65 8910. tst. 31. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeenteraad van Den Haag gaat binnenkort praten over vernieuwing van het in de Schilderswijk gelegen gebied Teniersstraat/Jan van Goyenstraat. B. en w heeft de raad een doelstel lingsnota voorgelegd, waarin de richtlijnen worden gegeven voor de inrichting van het gebied. De nota heeft de gemeente samen met de bewoners en andere belanghebben den opgesteld. Toen de Haagse raad in 1972 in principe besloot om het gebied. begrensd door de Rembrand tstraat, Jan van Goyen straat, Van Mierisstraat en Teniers straat te vernieuwen, was het de bedoeling dat de woningen zo veel mogelijk gerenoveerd zouden wor den. In de loop de jaren werd echter duidelijk dat renovatie economisch nauwelijks haalbaar was omdat veel hulzen bouwkundig ln zeer slechte staat verkeren. De projektgroep, waarin het buurtoverleg over de ver nieuwing plaats vindt, is dan ook van mening dat er in het gebied meer nieuwbouw gepleegd moet worden dan oorspronkelijk de bedoeling was. Inmiddels is aan de Teniers straat een bouwplan voor 41 wonin gen in uitvoering. CDA-Den Haag In restaurant Emma aan het! gentesseplein in Den Haag hq het CDA-Den Haag vanavomq acht uur politiek café. Als s kers zullen optreden vier vaj acht uit Den Haag afkomsj kandidaten voor de CDA-fral in de Tweede Kamer. Achteri volgens komen aan het woord] G. C. van Dam, mr. G. J. Hattum, mw. dr. A. M. C. Th. f Heel-Kasteel en ing. E. RutU Repelsteeltje ONDE anzier Het chr. jeugdkoor in De Ifeorwa o.l.v. Cor Wouter geeft vandL.n iQ( om 2.30 en 7.30 uur een uitvoer van de kinderoperette Repelst tje. De voorstellingen worden geven in het gebouw Centietaant aan de Hoofdstraat 100 in De van 1 De toegangsprijs is twee gul 5teren (kinderen een gulden). kom rhuis Tuinonderhoud e mini De afdeling Leiden van de ktingvi ninklijke maatschappij voorttyijard bouw en plantkunde bestaat hfearde derd jaar. Ter gelegenheid d%an de van houdt de tuinkeuringsc^s milj missie „mooi Leiderdorp"_vi vond om acht uur in de pingskerk in Leiderdorp een rumavond over tuinonderhi Het forum zal bestaan uit Oudshoorn (voorzitter), mevr|lpt Begeer-Batrup, J. van Alphenr A. Wetselaar. Hinistei ;rledei ikt d aide •lastin H linge inden var begi Bazar Cabaret De Rijswijkse openbare schol gemeenschap sluit dondert" avond om 7.45 uur de culti week, die op school gehoudei af. In het gebouw aan de Ki zijnstraat zullen de drie caj retgroepen optreden die onli in het Haagse Diligentia om_ eerste prijs streden op het festi van het Haagse kunstcentri D„ voor de jeugd (hkj). dent F Kloosterkerk S Donderdagmiddag van vijf v tot tien over een wordt in Kloosterkerk, Lange Voorhou:? J: te Den Haag, weer een pauze !r eenkomst gehouden. Meden king verlenen de heer W. M. 'r( Andel, commissaris van politie i, de organist Gerard Akkerhui! ^re- tegen enkele Mozar In de Hervormde Kerk aanjpresic Beresteinlaan te Den Haag hodzamb de wijkgemeente Exoduskerke spreki bazar. Donderdagavond is de bgers v zar geopend van 19.00-22.00 u Hstisc Vrijdags is de bazar open Vgerinj 14.00-17.30 uur en van 19.00-22Jhulp uur. Zaterdag tenslotte zijn/jentie openingstijden: 10.00-17.30 UUj ging 19.00-23.00 uur. reden de rei Natuur De dl Mr. M. Vrolijk, commissaris t ders de Koningin in Zuid-Holla sprak opent donderdagavond om 7 vertn uur de tentoonstelling „Leiden de Ci zijn natuur" in de Waag, A De c markt 21 in Leiden. De ti sisch toonstelling wordt georganiset <SWA door de afdeling Leiden e.o. v Zuid- het instituut voor natuurbescb caan mingseducatie. De expositiei Neto voor publiek toegankelijk d<T derdagavond van 20.15-22.00 uii \/QI Vrijdag en zaterdag van 9.00-21) V SI uur en zondag van 9.00-17.00 ui door LEEN POST Deze plaats is dikwijls geweest het voorwerp van de roede Gods" vermeldt een bord in de oude Dorpskerk van de gemeente Bodegraven. In deze aflevering van de monumen tenserie willen we even stil staan bij dit fraaie eeuwenoude Bedehuis. In oude stukken uit het gemeente archief lezen we hoe de omgeving van Bodegraven in vroeger eeuwen een omstreden grensgebied tussen Holland en Utrecht vormden. De kerk heeft verscheidene keren het lot gedeeld van het plaatsje, dat veel te lijden heeft gehad van vijandelij ke invallen Zo zijn er meldingen, dat de kerk uitbrandde in 1507 en in 1512. terwijl de kerk in 1672 met de gehele plaats ln de as werd gelegd. Dat gebeurde bij de Franse inval over de bevroren waterlinie De to ren is het oudste deel van het ge bouw. maar aan de buitenzijde ge heel be klampt in moderne steen. Volgens stukken uit het gemeente archief kunnen de nissen en friezen, die in het metselwerk zijn aange bracht. blijkens oude prenten, terug gaan op de oorspronkelijke muurbe- handcling Ze zijn in elk geval een Interpretatie ervan. De romp dateert uit het begin van de vijftiende eeuw. De moderne achtkantige lantaren- verdieping is geïnspireerd op de vroegere bekroning, die echter slechts van afbeeldingen bekend is. Het koor volgt in ouderdom op de toren en dateert volgens de algehele vormgeving en de profilering van de vensters uit het eerste kwart van de zestiende eeuw Overigens blijkt uit andere stukken, dat in het Jaar 1200 in Bodegraven al een kerk heeft ge staan. Deze kerk was gewijd aan de Heilige Gallus. Het schip van de kerk is jonger dan het koor. We hebben hier te doen met een type kerk, dat speciaal ln Holland tot ontwikkeling kwam en naar het oudste voorbeeld, de St. Jacobskerk in Den Haag, het Haagse type wordt genoemd. De steekkap- jes met topgevel, die thans in Bode graven aan de kerk zijn aangebracht, dateren uit 1673 tot '74 en zijn aan zienlijk kleiner dan de oorspronkelij ke. Ze moeten worden gezien als een uiting van het verlangen de lengte-as van het schip te doorbreken met een dwarsschip. zodat er een zekere centraalwerking van de ruimte uitgaat De Dorpskerk heeft een grondige restauratie ondergaan. Bij deze res tauratie bleek, dat de zuilen uit na tuursteen bestaan, maar door ernsti ge brandschade zijn ze opnieuw ge pleisterd. In deze kerk vindt men tegen de westwand het kleurige sa menspel van een als rood mahonie geschilderde orgelkas uit 1795 op een gemarmerd balkon en omringd met zware gordijnen van geschilderd flu weel Bijzonder is hier de geschilder de klassieke architectuur erachter, die ondanks het matige perspectief toch ontegenzeggelijk ruimtewer king suggereert. In stukken uit het De historische dorpskerk in Bodegraven heeft een even boeiend als bewogen verleden. Verschillende keren werd dit bedehuis door hevige branden geteisterd. gemeentearchief staat heel wat te lezen over deze oude historische dorpskerk. Hoewel het gebouw thans vrij sober van uiterlijk is, is het een uit kunst-historisch oogpunt in teressant gebouw. De kerk bezat eer tijds vele gestoelten en herenljpn- ken. maar het merendeel hiervan is verdwenen en de restanten, die be waard bleven, zijn meestal aange past aan een gewijzigde situatie. In het boekje: Geschiedenis van de Hervormde Gemeente Bodegraven komen we nog enkele nieuwtjes over de naam Bodegraven aan de weet. Over de herkomst van de naam ver keert men nog steeds ln het onzeke re. In de latijnse stukken komt steeds voor Bongraven. Zeker is vol gens dit boekje dat de oudste naam is geweest Bodelokensgraave. Vooral het element „bode" leverde moeilijk heden op. Zeker ernaast, volgens dit boekje, is het gemeentewapen, dat een bode-hoed voorstelt met daaron der twee gekruiste graven. Dat de kerk ook in die dagen wel eens voor andere doeleinden ge bruikt werd, komen we in archiefstukken tegen. Zo werden er bijvoorbeeld vergaderingen van de schutterij gehouden. Het ambacht krijgt vergunning er de wapenhan del te houden op voorwaarde, dat er een plankenvloer wordt gelegd. Toch schijnt dat niet goed bevallen te zijn, want 19 juli 1785 lezen we in de notulen een klacht over de dron kenschap van de soldatep en de krijsgraad met het voorstel er op toe te zien. dat het bedehuls niet veront reinigd wordt en zo dit wel geschiedt het koor en de consistorie aan de schutterij en de krijgsraad te ont zeggen. doe GEI kru Inde Onge Unct jaar i in Gi word groi moet kom: Nair< den l van i nen. stop] de ir vrije opnii dat t seliei in R raad afwe land: Den wille raad ■t niet Ge Dat zijn gesc de b de i: ook BfkM was gron men Gen en i Aiai tiek tege ren gene

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6