Bijenkorf vergroot het marktaandeel Vrije markteconomie heeft een toekomst Gesprek EG-ministers over landbouwprijzen mislukt Textielonderneming ontslaat 117 man 3 Vredestein investeert nilj oenen guldens n reorganisatie De heer Dijkstra ging voorzichtig de beurs op. Met een Amro Obligatie beleggingsrekening. Gunde- lach [axis-vestigingen nu ook in winkelcentra I Klap op prijs aardappelen VMF terug naar rode cijfers Is "took niet iets voor u, dat hop rendement? Hypotheekrente Compromis voor Britten onaanvaardbaar Duisenberg tot Amerikaanse Kamer van Koophandel NSDAG 30 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 17 - RH 19 'an een onzer verslaggevers IMSTERDAM De omzet van de bedrijven in het Koninklijke B ijenkorf leheer-concern (Bijenkorf, Hema, Maxis, Perry van Kar en Galeries Modernes) is orig jaar opnieuw sterker toegenomen dan de verkopen van de detailhandel in ijn totaliteit. Tegenover een met 10 procent gegroeide landelijke detailhandel- omzet stond een stijging van naar schatting 12 procent bij de Nederlandse warenhuizen en van 18 proc ent bij KBB. »t marktaandeel van de KBB in de ïderlandse detailhandel is daar- lor vorig jaar gestegen van 2,35 tot procent, aldus het jaarverslag, jor het eerst maakt dit verslag elding van de omzet van de ver- hillende werkma atschappijen. erkmaatschappijen. an de in totaal 1,82 miljard blijkt 1,13 miljard verkocht te zijn via de lema-filialen. vijf Bijenkorfzaken bleken te- n goed voor 340 miljoen en de iperstores" Maxis en Trefcenter Dor 280 miljoen. Galeries Moder- es kwam tot 50 miljoen en Perry an der Kar tot 20 miljoen. Het jbreken van Damrak en Rokin ïheelfde bijenkorf Amsterdam naar ïhatting 4,5 miljoen aan omzet, sterkste groei gaven Maxis en Éne, Mupe oor Perry van der Kar te zien. Overigens acht het bestuur het op vallend, dat er meer verkocht is on danks de slechts flauwe tekenen van een oplevende conjunctuur. Dat de sondanks een zeker herstel van con sumptieve bestedingen merkbaar is, met name op het gebied van de meer duurzame goederen, zou een aanwij zing kunnen zijn dat de consument zich bij zijn bestedingsbedrag in het afgelopen jaar in mindere mate heeft laten beïnvloeden door ongerustheid in de toekomst. Indien deze tendens aanhoudt en tevens de loonkosten evenals in het op 31 januari geëndig- de boekjaar wat minder sterk stij gen, acht KBB een verdere stijging van het resultaat binnen de moge lijkheden liggen. Zoals eerder ge meld nam de netto jaarwinst vorig jaar toe van 12,1 tot 16,2 miljoen. Na de omvangrijke investeringen in de boekjaren 1974-'75 en l975-"76 van respectievelijk 92 miljoen en 67 miljoen waren die van het afgelopen jaar 34,5 miljoen) aanzienlijk be scheidener. Dat heedft aldus het verslag voor een deel te maken met een zekere vermindering van de bevolkings- en welvaartsgroei, die van invloed is op de expansiemoge lijkheden van de Bijenkorf en in mindere mate van de Hema. Toch zou het investeringsbedrag hoger zijn geweest als bij de aanvragen vooreen bouwvergunning van Maxis- superstores minder vertraginen zou zijn ondervonden. Momenteel is KBB in vier processen met gemeen tebesturen verwikkeld over nieuwe vestigingen: in Nijmegen, Tilburg, Groningen en Spijkenisse. Overigens denkt KBB bij nieuwe Maxis-vestingen niet meer per defi nitie aan „weidewinkels" zoals het zelfbedieningswarenhuis Muiden. Volgens KBB-topman drs J. Bons jr is een vestiging zover buiten de be bouwde kom als Muiden ten opzich te van Amsterdam zelfs nooit een uitgangspunt geweest. Men wilde wel aan de rand van de stad maar liever iets dichter bij. Bij de verdere uitbreiding van Maxis acht KBB het njogelijk dat deze warenhuizen va ker deel uit zullen maken van nieuw te bouwen winkelcentra. Daarbij zul len deze vestigingen wellicht wat kleiner uitvallen dan Muiden „maar het kleinere zelfbedieningswaren huis Grefcenter Venlo is toch een volwaardige superstore", aldus de heer Bons. Vroom Dreesmann Hij was ondanks vertragingen door gerechtelijke procedures niet onte vreden over het investeringstempo in de Maxissector. De heer Bons ver telde dat KBB geen schade lijdt door de financiering van de 34,5 miljoen gulden die het concern no dig had om een pakket KBB- aandelen over te nemen van Vroom Dreesmann. Zoals bekend bleek enkele maanden geleden dat V&D 40 procent van de aandelen in KBB bezat. Onlangs is tussen beide on dernemingen een regeling getroffen waarbij zij een gezamenlijke dochte ronderneming stichten waarin V&D fan een onzer verslaggevers )EN HAAG De directie van het Vredestein-concem heeft de toekomstplannen op tafel gelegd voor de vestigingen Loosdui- ïen, Heveadorp, Maastricht, Doetinchem en Raalte. Het aantal 3ersoneelsleden zal in de komende twee a drie jaar met circa 400 verminderd worden. Volgens de directie kan dat voor een belang- ijk deel gebeuren door natuurlijk verloop. iADVERTENTIEI In de plannen die voorgelegd zijn aan de vakbonden en de onderne mingsraden, worden de activiteiten van de vestigingen Lossduinen en Heveadorp samengevoegd in een nieuw bedrijf, dat in de regio Arnhem zal komen. Deze fabriek zal in 1979 in gebruik genomen kunnen worden. De vakbonden hebben in middels laten weten dat zij ook wil- en praten over het mogelijke be- ioud van Vredestein-Loosduinen. Voor de vestiging in Doetinchem is een uitgebreid moderniseringsplan Opgesteld. Daarvoor wordt een be drag van bijna 20 miljoen gulden uitgetrokken. Met de bouw van de fabriek in de regio Arnhem zal een bedrag van 47 miljoen gulden ge moeid zijn. Uitvoering van de plan nen betekent, dat de werkgelegen heid voor 1900 man personeel ge handhaafd blijft. In januari had de Vredestein-directie de plannen voor de autobanden divisie al bekendgemaakt. Deze divi sie wordt ingekrompen met 400 ar beidsplaatsen. Met de uitvoering van dit plan is inmiddels begonnen. AMSTERDAM Dirk van den Broek (supermarkten, slijterijen, horecabedrijven en reisbureaus) wil een snellere prijsdaling voor con sumptie-aardappelen forceren. Daartoe zal dit grootwinkelbedrijf vandaag zijn prijzen voor eerste kwaliteit Zeeuwse bintjes verlagen van 50 tot 39 cent per kilo. Volgens Dirk van den Broek zijn er aanwijzingen dat een daling van de aardappelprijzen binnen een twee maanden voor de hand ligt. Zo lang wil de onderneming echter niet wachten, want volgens haar is de consumptie van aardappelen (en fri tes) door de hoge prijzen behoorlijk, afgenomen ten opzichte van 1976. Voorts vertoont de vraagprijs voor levering op latere termijn een dalen de tendens en „zitten" boeren, han delaren en exporteurs op stevige voorraden. Volgens Dirk van den Broek zullen haar concurrenten „nu wel volgen, hetgeen ook de bedoeling is". AMSTERDAM VMF-Stork heeft in 1976 een verlies geleden van 13,8 miljoen gulden (1975: winst 27,7 miljoen). Het dividend zal worden gepas seerd. Het totaal aan ontvangen opdrachten daalde in het verslagjaar met 11 ocent tot 1.9 miljard gulden. De orderportefeuille per 31 december 1976 bleef met 2.2 miljard nagenoeg gelijk aan die van het voorgaande jaar. verlies geleden van 13,8 MF-Storkzal in 1977 een aanmerkelijke voorziening treffen voor het opvangen van de kosten en de extra-afschrijvingen op activa die zullen r. verlies geleden van 13,8 ontstaan als gevolg van de herstructureringsmaatre gelen. Over de grootte van die voorziening kan VMF-Stork nog geen opgave doen. De resultaten over dit jaar zullen in belangrijke mate afhangen van het tempo waarin de vorig jaar aangevangen herstructureringen tot oplossingen leiden. Ook de conjuncturele ontwikkeling zal van grotge invloed zijn. Een opleving is nog niet merkbaar in de orderontvangsten, aldus VMF. De onderneming merkt nog op. dat vijf van de acht divisies winstgevend zijn. De heer Dijkstra kwam bij zijn Amro Bank met wat geld dat hij apart wilde zetten en de vraag hoe dat 't beste te doen. Wilde hij zekerheid? Dat hoefde niet perse, want hij had al een spaarrekening en een eigen huis. Aandelen dan misschien? Nee, dat leek hem iets te riskant, hij had wel aan obligaties gedacht, maar wist daar niet zo heel veel van. Dan zou een fonds ideaal voor hem zijn, vertelde de Amro-man. „Ons Amro Obligatie fonds bijvoorbeeld, daarin kunt u participeren door middel van een obligatie-beleggings rekening." Toen volgde de uitleg. Over storting en opname naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. En dat de Amro met al haar kennis van zaken dan namens hem streeft naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Door zeer solide te beleggen in leningen van de staat en andere eerste klas instellingen. De heer Dijkstra vroeg bedenktijd, kreeg een folder mee en kwam twee dagen later terug. Nu krijgt hij van elke mutatie een afschrift met waardebcrekening. De koers van het Amro Obligatiefonds staat dagelijks op de beurspagma van de meeste dagbladen. Zo gaat dat, als je voorzichtig de beurs op wilt. EN KBBieder de helft van dit pak ket Inbrengen. KBB moest dus in feite eerst ded helft van de in V&D- bezit zijnde aandelen terugkopen, wat ƒ34,5 miljoen kostte. KBB leednde dat geld, betaalt er rente over, maar compenseert dit momen teel ongeveer door de dividenden die de aandelen in de gezamenlijke dochtermaatschappij aan de moeder opleveren. KBB heeft nog wel gepro beerd zijn aandeel in de dochter maatschappij aan Institutionele be leggers door te verkopen maar dat is mislukt. Over de vergaderkwaliteiten van de nieuwe Europese landbouwcommissaris de Deen Gundelach, is kennelijk niet ie der even ingenomen. Als Lardi- nois er nog gezeten had, zou het sneller zijn gegaan, zei Van der Stee na de negentien uur du rende slotzitting. Zijn Bel gische collega Lavens zei op een gegeven moment in de wandel gangen: „Zullen we maar even met de Rabo-bank bellen?" (Lardlnois is daar tegenwoordig de hoogste chef). Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentep< met gemeen »rcentages zonder tegarantie ABN 5 Jaar 1 jaar 15 1.5 8.75 85 9- 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 1.5/2- 9.25 9.— 9.25 9 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.3 9.1 8.7 9.3 9.1 8.7 Centraal Beheer 10 Jaar 8.7 8.7 Ennia 10 jaar - 8.7 89 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - - 89 8.9 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 8.75 875 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9 9 RPS 5 jaar 1.- 8.75 875 Stad A'dam 5 Jaar 1.- 8.75 8.75 Westland/ Utrecht standaard no risk budget 5 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 8.9 93 9.1 91 9.5 9.1 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Na de Amro-Bank en de Nutsspaarbank voor West-Nederland hebben het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de Ned. Mid- denstandsbank de' rentepercentages verhoogd, terwijl de laatstge noemde instelling de rente nog slechts vastlegt voor drie jaar in plaats van vijf jaar. zoals tot nu toe het geval was. De banken zijn uitermate zwijgzaam over hun verwachtingen voor de komende tijd. (Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). BRUSSEL De onderhandelingen tussen de EG-ministers van landbouw over de landbouwprij zen vanaf 1 april zijn mislukt. Na een slotzitting, die onafgebroken duurde van maandagmiddag half vier tot dinsdagochtend elf uur, liet de zeer vermoeide minister Van der Stee er geen twijfel over bestaan dat de mislukking aan Engeland te wijten was. „In het verleden hebben wij er alles aan gedaan om de Britten te helpen hun voedselprijzen laag te houden. Wij hebben bijvoorbeeld tegen hoge prijzen suikter op de wereldmarkt gekocht toen er een tekort in Groot- Brittannie was." aldus Van de Stee. In de nacht van maandag op dinsdag was men in de raad zo ver dat acht landen het eens waren over een compromis. Dat compromis zou voor Nederland betekend hebben dat de boeren gemiddeld een prijsverho ging zouden krijgen van 4,4 procent. Volgens de oorspronkelijke commis sie-voorstellen zou het, alle factoren inbegrepen, 2,6 procent geweest zijn. Het compromis waarover acht lan den het eens waren en dat zij bereid waren te aanvaarden mits alle dele gaties er ja tegen zouden zeggen, zou de Europese begroting in plaats van 270 miljoen, 725 miljoen meer ge kost hebben. Dat zou overigens voor de verhoging van de kosten van le vensonderhoud in de Gemeenschap niet veel betekend hebben (ongeveer 0,2 procent). De prijsverhoging voor de melk, voor Nederland het belangrijkste (ons land produceert voor 16 miljard gul den in de landbouw en 40 procent daarvan is melk) zou voor de Neder landse boer, volgens het compromis, uitgekomen zijn op 3'/> procent in april van dit jaar dalend tot 2 pro cent in de herfst, als de 'mede verantwoordelijkheidsheffing' (van 17» procent) van kracht geworden zou zijn. Het compromis was voor Engeland onaanvaardbaar omdat, aldus de mening van de Britse minister Sil- kin, de boterprijzen in zijn land er te veel door gestegen zouden zijn. Sil- kin bleef, na ruggespraak met .zijn regering te Londen, weigeren, het compromis te aanvaarden, ook toen de Europese commissie, „het dage lijks bestuur" van de EG bereid bleek die stijging voor een goed deel te compenseren met subsidie. De stemming in de raad wordt daar door langzamerhand bitter. Er zijn harde woorden gevallen en dit zijn zwarte dagen voor de gemeenschap. Wat gebeurd is druist volledig in tegen de geest van de Europese ver dragen. Als dit voortduurt gaan we een uiterst zwarte toekomst tege moet, aldus van der Stee. Toch komen de ministers op 24 en 25 april in Luxemburg opnieuw bijeen om over de landbouwprijzen te pra ten. Uitgangspunt zal dan zijn het compromis waarover acht landen het eens waren maar dat er aldus Van der Stee niet ongeschonden door zal komen. Dat zou voor Enge land een gezichtsverlies betekenen. Om de gemeenschappelijke markt ook na 1 april te kunen laten functio neren laten de ministers een aantal lopende verordeningen na 1 april doorlopen tot een oplossing is bereikt. Tijdens deze landbouwmarathon is in ieder geval één resultaat geboekt: de door de Europese commissie voorgestelde herziening van de zoge noemde monetaire compenserende bedragen (subsidies en heffingen aan de eg-binnengrenzen om re- en devaluaties uit het verleden te com penseren) mag door de eeg-lidstaten. als ze dat wensen, ai per 1 april toegepast worden. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is teleurgesteld over de mislukking van het overleg. Het Landbouwschap herinnert er aan dat het steeds de wens heeft onderschreven van de COPA, het overkoepelend orgaan van Europese landbouworganisaties. De COPA wilde de landbouwprijzen met 7,5 procent verhoogd zien. HEERLEN Bij Textielindustrie Andex in Heerlen moeten 117 van de 358 werknemers worden ontslagen In verband met reorganisatieplannen. In overleg met het ministerie van economische zaken en de vak bonden ls besloten de veredeling van stoffen te beëindigen en bij derden onder te brengen. Dat betekent dat de staf- en hulpafdelingen aan de kleinere omvang van het bedrijf moeten worden aangepast. Het breien en veredelen van vitrage gaat gewoon door. Het breien van stoffen daarentegen wordt op kleinere schaal voortgezet. Bekeken moet nog worden of dit op langere termijn voldoende bestaansmogelijkheden heeft. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Juist door de integratie van de onderneming in de samenleving heeft de vrije markteconomie een toekomst. Dit zei minister Duisenberg tijdens de jaarvergadering van de Ame rikaanse Kamer van Koophandel in Nederland. De bewindsman sprak de rede uit van zijn collega van economische zaken. Lubbers, die in verband met een bijeenkomst van EG-ministers over energiezaken verstek moest la ten gaan. „Ik kan voor dezelfde ver rassingen worden gesteld als u", zei Duisenberg aan het begin, maar te gen het slot merkte hij op, dat de rede van hem had kunnen zijn. In zijn toespraak ging de minister in op de structurele problemen van de industrie als gevolg van de internati onale veranderingen in de ar beidsverdeling. op de veranderde op vattingen inzake de functie van de economische groei en op de manier waarop deze opvattingen worden uitgedrukt in de miüeu-wetgeving. de ruimtelijke ordening en in de ver anderde economische politiek waar in deze aspecten zijn belichaamd. Daarnaast heeft de erkenning van de samenwerkende banden tussen ar beid en kapitaal gevolgen voor de interne structuur van de onderne ming. „Maar al deze factoren, hoe ingrijpend ook. hebben één ding ge meen: ze houden het vrije onderne men overeind. In feite wordt de on vervangbare rol, die de onderneming in onze samenleving speelt, ver sterkt", aldus minister Duisen- berg/Lubbers. Aan de rede van minister Duisen- berg/Lubbers ging een paneldiscus sie vooraf. Leden van het panel wa ren dr. A. van Doorn, hoogleraar eco nomie aan de Vrije Universiteit, dr. A. Heertje, hoogleraar economie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, drs. W. K. N. Schmelzer, adviseur van Akzo en H. F. van den Hoven, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever. Het onder werp was de vraag of de vrije onder neming een toekomst heeft. Prof. Van Doorn, die aan zijn gehoor werd voorgesteld als hoogleraar aan de ..Liberal University of Amster dam". meende dat „ondanks de ster ke socialistische trekken In de wes terse wereld het systeem van de vrije ondernemingsgewijze produktie nog veel mogelijkheden heeft, mits on dernemers zich politiek bewust wor den van de ernst van de situatie." De hoogleraar ging in zijn rede in op 25 eeuwen kritiek op de onderneming: vanaf de klassieke filosofen, het christendom tot en met Marx. Hij stelde daarbij vast dat de kritiek steeds weer op hetzelfde punt uit komt, „net als een hond. die altijd weer blij is de boom aan te treffen die hij eerder bezocht." Drs. Schmelzer vroeg de maatschap pij voldoende vrijheid voor het be drijfsleven om de laatste in staat te stellen tot het leveren van een opti male bijdrage aan de welvaart en het welzijn van de samenleving. Daar naast moet de onderneming zijn maatschappelijke verantwoordelijk heid kennen. De heer Van den Hoven constateerde, dat enkele vakbonden beginnen in te zien dat de winstge vendheid van bedrijven moet wor den hersteld. Daarom ls hij hoopvol gestemd ten aanzien van de bestrij ding van de werkloosheid als onder nemingen binnen redelijke grenzen kunnen beslissen wanneer, waar en hoe geïnvesteerd zal worden. HOOGOVENS zal 7 april voor de aanvang van de beurs een bericht uitgeven waarin de resultaten van ESTEL over het vierde kwartaal 1976 zijn opgenomen. NORIT (producent van actieve kool) gaat een onveranderd dividend van 5,60 per aandeel van 20 over het met 25 pet vergrote kapitaal voorstellen. De nettowinst steeg vo rig jaar ten opzichte van 1975 met 18 pet tot 5,1 min en de omzet met 17 pet tot 81,1 min. SLAVENBURG S BANK is tevre den over 1976. Het balanstotaal nam in 1976 ten opzichte van 1975 toe van 5.5 miljard tot 6,5 miljard en de zuivere winst van 23,2 min tot 26,1 min, ofwel van 24,62 tot 27,70 per aandeel van 100. De baten (Interest en provisie) stegen van 157,9 min tot 181,9 min. Eer der werd voorgesteld het dividend vast te stellen op naar keuze 19 in contanten of 9 in contanten plus 5 in agjo-aandelen (v.J. resp. 8 en ƒ4). Machinefabriek Figee neemt van de Nederlandse Kr aan bouw Maat schappij te Utrecht (onderdeel van het Nederhorst-concern in Liquida tie) de handelsnaam en het volledige produktenpakket over. Hierbij zijn Inbegrepen de speciale kraantypes die in de laatste tien jaar vooral voor de alumlnlumindustrie zijn ontwik keld en geleverd. Bestuurder J. Polak van de Indus triebond NVV zei desgevraagd dat het grootste deel van het thans onge veer honderd nkn tellende personeel van de Nederlandse Kraanbouw maatschappij zal worden ontslagen. (ADVERTENTIE) bouwbeurs, Utrecht 25 maart t/m 2 april 1977 openingstijden: 9.00 uur -17.00 uur zondag 27 maart gesloten "Mor

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19