Al va wist joodse arts wel te vinden Sociale werkplaats zou concurrentie bedrijven Rovers teisteren Pompei' Haringvisserij op Noordzee stoppen! Ook weer en wind bedreigen oude stad ^Expositie omlijst verschijnen boek over joden in Zutphen Staatssecretaris Mertens wenst samenwerking Rijtijdenbesluit snel van kracht Vrouw met mes om het leven gebracht Werkgroep biologen adviseert: (OENSDAG 30 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet H 11 Ioor Jac. Lelsz ÏUPHEN De smartelijke ;ang van de joden door de ge- ichiedenis wordt niet alleen ge- narkeerd door omstandighe den waarin (Tweede Werel- ioorlog) miljoenen worden om- [ebracht. Ook het leven van ien enkeling, een gezin, een deine groep joden, is er nogal (ens een illustratie van. Een jladzijde uit het een dezer da- ;en verschenen boekje, „De oodse gemeente te Zutphen' ioor S. Laansam, bewijst dat. ïet gaat daar over de jood (oost Sweitzer, een arts, die sich midden zestiende eeuw vanuit het buitenland in dit stadje vestigde, wat niet mocht, zodat hij dankzij het werk van verklikkers al spoe dig met Alva in conflict kwam. Volgens Laansma bezat de stadsre gering van Zutphen, terwijl Aivazijn schrikbewind uitoefende, naast Oostnederlandse gemoedelijkheid een dosis moed. Er was een plakkaat van 1546, krachtens welk stuk de aanwezigheid van Joden moest wor den gemeld en zij ook moesten won den uitgewezen. Het stadsbestuur van Zutphen lichtte met deze bepa ling de hand. maar niet alleen uit grootmoedigheid. Joden werden wel toegelaten, zij het met enige kies keurigheid. Bank van lening Joost Sweitzer,die er met vrouw en kinderen kwam wonen, was arts en daarover beschikte Zutphen in die tijd niet. De stad bleek er zeer geluk kig mee „datt hie al hir krencke undd ghebrecklicke persoenenn mitt hulp des Almaechtigen sail moegen cureren". Meester Joost was niet van naastenliefde gespeend. Hij 2ou de rijken helpen „umb temeUcke belo- henungh" en de armen „umb Gaedes willen", Pro Deo dus. Dat sprak het stadsbestuur wel aan. En ook dat de man, die welgesteld was, een bank van lening wilde beginnen. Wie dat wenste, moest een bedrag aan de landsheer betalen, maar in dit geval zal het waarschijnlijk in de gemeen tekas zijn gevloeid. Intussen zat de Jood Sweitzer clan destien in Zutphen en toen Alva dat vernam, moet hij zich erg hebben opgewonden over die ongehoor zaamheid. Hij stuurde het stadsbe stuur een kwade brief. Daarop antwoordde het stadsbestuur dat meester Joost goed bekend stond en dat men hem als geneesheer hard nodig had. Toch zei het stadsbestuur dat het zijn geleide had opgezegd en dat de man intussen reeds met vrouw en kroost was vertrokken. Korst daarop 17 mei 1570 zijn de plakkaten verscherpt en werd men zelfs met de dood bedreigd als men een jood toeliet Zwarte lijst „Vermoedelijk", aldus Laansma, „heeft Alva als gevolg van deze affai re, Zutphen, hoewel het niet aan de beeldenstorm In 1566 had meege daan, op de zwarte lijst gezet. Dat de stad ln.1572 door Prinselijke troepen werd ingenomen, was de druppel die de emmer van Alva's boosheid deed overlopen. De herovering van Zutphen door de Spaanse troepen en het uitmoorden van de burgerij was wellicht mede veroorzaakt door de gastvrijheid die Zutphen enige jaren' daarvoor aan de Jood Sweit2er had verleend. Van meester Joost maakt de geschiedenis verder geen melding meer." Het boekje' „De Joodse gemeente té Zutphen" (Walburgpers, Zutphen, 80 pagina's, geïllustreerd, 12,50) is geschreven door de Zutphense on derwijzer S. Laansma. Deze heeft zich als nlet-jood, volgens de heer M. Groen, voorzitter van de Neder- De lompenkoopman Meijer Lipschits leefde van 1832 tot 1908 en woonde in de Barlheze. een toijk in Zutphen waar veel joden waren ge concentreerd. lands-Israëlitische gemeente te Zutphen, in een woord vooraf, geen gemakkelijke taak gesteld om deze geschiedenis te beschrijven. Laansma, die vaak langs de uit 1797 daterende, joodse begraafplaats op het Hoogewest fietste, werd daar door geïnspireerd zich in de historie van de joden te Zutphen, die in de late middeleeuwen begint, te gaan verdiepen. Met financiële steun van enkele overheidsinstanties en enige particuliere instellingen was uitgave van het boekje mogelijk. Joost Sweitzer was een incidenteel geval, wat de aanwezigheid van Jo den in Zutphen betreft. En eigenbe lang was daarbij voor het stadsbe stuur doorslaggevend. In het alge meen was Zutphen niet zo erg op joden gesteld. Juda Meyers, die zich in 1687 er uit Bredevoort wilde vesti gen om zijn nering te doen, werd geweigerd. Een paar Jaar later werd Ephral'm Christiaen uit Groenlo wel geaccepteerd. En wel omdat hij zich de christelijke doop had laten toe dienen. Maar Ephraïm was een schuinsmarcheerder. Hij dronk veel te veel, bestal zijn patroon en be vond zich hele nachten in ge zelschap van „lichtveerdige vrouw- luijden". Ephraïm maakte het zo bont, dat hij tenslotte moest worden verbannen. Franse revolutie De Joden kwamen slechts om twee redenen in de resoluties van de Zutphense raad terecht: als ze chris ten werden of als ze iets hadden uitgehaald. Als joden en jodinnen de Stadspoort van Zutphen binnen wilden, dan moesten ze door de wacht worden gefouilleerd. Toch is gebleken dat het aantal niet-joden in Zutphen dat een delict pleegde, ook relatief groter was dan het aan tal joden dat met de politie in aanra king kwam. Van een geregelde jood se gemeenschap in Zutphen is pas sprake sinds 1796. Rechtstreeks ge volg van de „Verklaring der Rechten van den Mensch en van den Bur ger", een van de goede zaken van de Franse Revolutie. Artikel één hiervan luidde: „Alle menschen worden met gelijke Rech ten gebooren en deze Natuurlijke Rechten kunnen hun niet ontnomen worden". En artikel vijf: „Ieder Mensch heeft hét Recht om God zodanig te dienen als hij wil, zonder daarin op eenigerlei wijze gedwon gen te kunnen worden". Voor de joden was daarmee, althans offi cieel, de discriminatie Voorbij. Sindsdien kwamen ze in grotere aantallen Zutphen binnen. Voor een groot deel afkomstig uit Duitsland. En veelal kooplieden en slagers. Een jaar later stichtten ze een eigen be graafplaats, die nog steeds in ge bruik is. Weer een Jaar later werd een pand gekocht om er op Sabbath diensten te kunnen houden. In 1814 bouwden ze hun eerste echte synagoge. Toen de sjoel er eenmaal was, liep de belangstelling enorm terug. De par- nassljn J. J. de Haas zag zich zelfs genoodzaakt het gemeentebestuur een klaagbrief te schrijven. Het antwoord was dat degenen, die je gens de Israëlitische godsdienst van ontrouw blijk gaven, met een boete van vijf gulden zouden worden ge straft. Ondanks alles groeide de Joodse gemeenschap behoorlijk. In 1875 telde zij al 600 zielen, zodat een nieuwe synagoge noodzakelijk was. Met 500 leden ging de gemeente de tweede wereldoorlog in, het nauwe lijks 50 kwam ze er uit tevoorschijn. De fraaie synagoge, praktisch kort en klein geslagen, is nu een fabriek. Sinds 1954 beschikken de joden over een kleine, eenvoudige synagoge, gevestigd in een perceel aan de Coe- hoomsingel. Op Kol Nidrei (de avond van Grote Verzoendag) en op Jom Kippoer (Grote Verzoendag) vinden er nog diensten plaats. Verenigingsleven Laansma beschrijft in zijn boekje ook het nogal uitgebreide joodse verenigingsleven in Zutphen, aller lei instellingen, het joodse godsdienstonderwijs, het Joseph en Sara Spierfonds en uiteraard het drama van '40-'45. De dichtstbe- woonde Jodenbuurt in deze stad was Barlheze, waar ook lompenkoop man Meyer Lipschits gevestigd was, eep kleurrijke figuur. Alles kon men aaSi hem kwijt. „Oude flesschen, een linnenkastje, uw beste pantalon, de hoed van uw vrouw, het kerkboek van uw dochter, het portret van haar cavalier, de muts van zijn erftante, haar pukhond, desnoods Benjamin Frank, godsdienstonder wijzer en voorzanger der joodse ge meente te Zutphen, geeft hier les aan Jo Spier, die later een bekend illustrator zou worden. De foto (uit het Stedelijk Museum te Zutphen) werd circa 1910 genomen en komt voor in het boek „De joodse gemeen te te Zutphen" van S. Laansma. diens halsband of zijn vel, de stoel ■waar gij op zit, de couranten die gij gelezen of niet gelezen hebt, de siga renkistjes die ge leeggerookt hebtHet onaanzienlijkste is hem niet te gering: niets mensche- lijks is hem vreemd; de wereld heeft voor hem geen geheimen meer; de roest en de mot erkent hij niet als verteerders; en den tand des tijds heeft hij uitgetrokken". In verband met het verschijnen van het boek „De joodse gemeente te Zutphen", waarvan tien pagina's ge vuld zijn met de lange lijst van Zutphense Joden die in Duitse con centratiekampen omkwamen, wordt tot en met 11 april In het ^Stedelijk Museum een tentoonstel ling gehouden, die veel fotomateri aal laat ?ien en een aantal attribu- ,ten met betrekking tot de Joodse eredienst. Ook wordt een indruk ge geven van de Zutphense uitgaven van joodse boeken, waaronder „De legende van den Baalsjém" van Martin Buber. Uiteraard wordt ook aan het lot van de joden in de laatste wereldoorlog aandacht ge schonken. Verplicht fotopasje voor Rotterdamse havenarbeiders Van een verslaggever ROTTERDAM Binnenkort zullen alle ongeveer 11.000 Rotterdamse havenarbeiders tijdens hun werk een pasje met foto op zak moeten hebben. Dit is een uitvloeisel van de jongste CAO- onderhandellngen. De ver- voersbonden hadden op dit soort legitimatiebewijzen aan gedrongen om het de koppel bazen naar men hoopt onmo gelijk te maken ongeregis treerde mensen ln de haven te laten werken. Er bestond al een pasjesregeling, maar die bleek in de praktijk niet te voldoen, omdat de identi teitsbewijzen nogal gemakke lijk van eigenaar verwisselden. Door het aanbrengen van fo to's denkt men dit te kunnen voorkomen. De pasjes worden uitgegeven door de Scheep vaartvereniging Zuid (werkge versorganisatie), die de centra le cartotheek beheert, waarin alle legitieme havenarbeiders moeten zijn opgenomen. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De in Arnhem gevestigde sociale werkplaats Presikhaaf van de werkvoorziening midden-Gelderland begint binnenkort met de fabricage van een complete watermeter. Dit zou een weinig opzienbarend feit zijn, wanneer voldaan was aan de wens van staatssecretaris Mertens voor deze produktie een vorm van samenwerking te vinden met het „vrije" bedrijf, in dit geval de Meterfabriek te Dordrecht. Nu dit niet is gebeurd wordt van het voornemen van Presikhaaf een ver dere verstoring van de markt ver wacht, die voor het Dordtse bedrijf funest kan worden. Met de waterme ter van Presikhaaf komt een princi piële zaak aan de orde die al langer speelt. Anderhalf jaar geleden sloe gen de Industriebonden alarm toen de Meterfabriek, die tot dusverre met haar produktie ongeveer de helft van de Nederlandse markt in handen had, voor 156 werknemers van de 350 werktijdverkorting moest aanvragen. Inzetten Niet alleen was de omzet met twintig procent gedaald door de malaise in de bouw, zij was met hetzelfde per centage gedaald doordat Presikhaaf zogeheten inzetten een soort uur werkjes aanbood voor een lagere prijs. Dit leidde ertoe dat veel water leidingbedrijven hun meters liever reviseerden dan vervingen. Mede hierdoor daalde de omzet van complete watermeters met tiendui zenden per jaar. Volgens districtsbestuurder C. Benschop van de Industriebond CNV had Presikhaaf in zijn activitei ten nog niet behoeven te worden geremd als bestuur en directie zich niet onttrokken hadden aan het op wens van de staatssecretaris gevoer de overleg. Vorige week bleek echter dat Presikhaaf volgens de heer Benschop met „de vingers tussen de deur zat". Men moet namelijk met de watermeter komen op grond van een in december 1973 met de Duitse leverancier van onderdelen voor de inzetten gesloten contract. In een brief staat letterlijk: „Wordt dit contract niet nageleefd, dan gaat deze leverancier met een andere fir ma de betreffende watermeter op de Nederlandse markt brengen waarbij hij zich geen beperkingen zal opleg gen zoals onzerzijds gebeurt". Furieus De Meterfabriek in Dordrecht is fu rieus over deze gang van zaken en vindt de industriebonden onvoor waardelijk aan haar zijde. De heer Benschop zegt dat ook de vakbewe ging overtuigd is van de grote waar de van de sociale werkvoorziening voor gehandicapte mensen die niet op de normale wijze aan het arbeid sproces kunnen deelnemen, "maar het kan nooit de bedoeling van de Wet Sociale Werkvoorziening zijn dat sociale werkplaatsen regelrechte concurrenten van bedrijven wor den". Afgezien daarvan vindt de heer Benschop deze zaak merkwaardig, omdat nu langs de staatssecretaris heen een beslissing wordt genomen. De Wet Sociale Werkvoorziening zegt dat de werkplaatsen de werkge legenheid van andere niet op onver antwoorde wijze mogen beïnvloe den. Dat wil zeggen dat door hun activiteiten de economische verhou dingen niet scheef mogen worden UTRECHT Volgens de Ver- voersfederatie NW/NKV willen mi nister Boersma en staatssecretaris Van Huiten het nieuwe rijtijdenbe sluit voor het beroepsgoederenver- voer als het even kan al in septem ber van kracht laten worden. Het nieuwe rijtijdenbesluit bevat ondermeer een verbod op „Jaagpre- mies", een vorm van prestatiebelo ning waartegen de vakbonden zich altijd fel hebben veizet. Alleen belo- nlngsvormen, die de CAO voor schrijft zullen straks nog zijn toe gestaan. Bij wijze v^n overgangsmaatregel mogen de chauffeurs op het binnen lands vervoer straks nog elf uur per dag in touw zijn. Van 1979 mogen ze per dag nog hooguit tien uur achter het stuur zitten. Per week mag dan hoogstens twee keer een dienst van twaalf uur worden gedraaid, terwijl elke periode van twee wejcen maxi maal tien diensten zal mogen om vatten. Alleen als met twee chauffeurs wordt gereden mag de diensttijd uit lopen tot zestien uur per dag ROTTERDAM In een woning aan de Pietkreek in het Rotterdamse IJsselmonde is maandagnacht een vrouw met messteken om het leven gebracht. Het slachtoffer is de 25- jarige Vivian Johanna Pinas, moe der van een dochtertje van ruim twee Jaar. De vermoedelijke dader, de 33-Jarige Stanley O. S„ een ex- vriend van de vrouw, is ondanks een uitgebreide speuractie van de poli tie, nog steeds voortvluchtig. De vrouw lag maandagavond op bed met een vriend, de 24-jarige student Charles O. uit Nigeria, toen om streeks middernacht een man via de tuindeuren de slaapkamer bin nendrong en de vrouw een aantal messteken toebracht. Zij vluchtte de kamer uit de gang op en zakte bij de voordeur in elkaar. Haar vriend, die wist te ontkomen, rende na het drama de straat op, getrokken. De watermeters van Pre sikhaaf vormen in dit licht bezien een moeilijk punt. Na vruchteloze correspondentie en besprekingen probeerde staatsse cretaris Mertens op een vergadering met alle betrokkenen de partijen tot elkaar te brengen. Dit lukte niet, maar men ging akkoord met onder ling overleg. De vakbonden zijn daarna met het voorstel gekomen, dat de Meterfabriek de zogeheten huizen en kappen van de door Pre sikhaaf te completeren watermeters zal gaan leveren. Die moeten dan onder toezicht van derden naar Duitsland worden geëxporteerd. Ultimatum De Meterfabriek vond dit best, mits de meters niet op de Nederlandse markt zouden komen. Presikhaaf was het daar niet mee eens. Onenig heid over omzetcijfers en de eis van Presikhaaf een positief antwoord te krijgen over een aantal voorstellen leidden daarop tot het stellen van een soort ultimatum: „Voor 14 maart antwoord, anders gaan we onze eigen weg," aldus de sociale werkplaats. Op 17 maart liet staatssecretaris Mertens doorsche meren over deze kwestie advies te zullen vragen aan de 8.E.R. Dat hoefde al niet meer want Presikhaaf stuurde een brief, dat zij met ingang van 22 maart watermeters zou gaan maken met als toelichting dat zij daartoe in feite op grond van contractuele verplichtingen was ge dwongen. De vakbeweging vindt dit volgens de heer Benschop ongehoord. „Er blijkt uit, dat ondanks alle overleg bij Presikhaaf altijd voorop heeft gestaan dat zij complete waterme ters zou gaan maken. De door de staatssecretaris gewenste en gevon den oplossing zou zijn geaccepteerd, als men het eens had kunnen wor den over de cijfers. Daar had over gesproken kunnen worden. Er is in dit geval duidelijk sprake van een concurrentie die betreurenswaardi ge gevolgen kan hebben voor een niet met gemeenschapsgeld draai end bedrijf." Een en ander heeft Intussen aanlei ding gegeven tot nieuw beraad tus sen de Meterfabriek, de FME (me taalwerkgevers) en de Industriebon den. De ondernemingsraad van het bedrijf heeft de kwestie onder de aandacht van het Gemeentebestuur van Dordrecht gebracht. waar de inmiddels gealarmeerde po litie hem aanhield en voor verhoor meenam. Volgens de politie hadden buren de dader, die al eerder moei lijkheden had gemaakt, het huis zien binnendringen en de politie ge waarschuwd. Het dochtertje is voor lopig ondergebracht bij buurt genoten. Van een verslaggever DEN HAAG Een biologenwerkgroep van de internationale raad voor het onderzoek van de zee, die deze maand in Kopenha gen vergaderd heeft, heeft geadviseerd de gerichte haringvisserij op de Noordzee onmiddellijk stop te zetten. Het advies staat in een vertrouwelijk rapport, dat nog bekeken moet worden door een comiten voorzitters van werkgroepen van de internationale raad. Daarna zal het bij de Noordoost-Atlantische visserijcom- M missie en de EEG terechtkomen. ook al stopzetting van de Noordzee- haringvisserij geadviseerd, waardoor de stand in twee jaar tijds hersteld zou kunnen worden. De Noordoost- Atlantische visserijcommissie stelde echter in april vorig Jaar een totaal quotum voor van 160.000 ton in Noordzee en Skagerrak te vangen haring voor. Daarmee heeft men zich in de vingers gesneden, aldus drs. Corten. Er is het afgelopen Jaar te veel haring gevangen en er zijn te weinig haringen geboren. De EEG, die de visserij in de Noord- Dit heeft drs A. Corten, een aan het J Rijksinstituut voor Visserij- 1 onderzoek te IJmuiden verbonden bioloog meegedeeld. De werkgroep vindt de haringstand op de Noordzee I zo laag dat niet te voorzien is Hoeveel tijd een herstel zal vergen. De aan- i was van jonge haring ls in de knel gekomen en er zullen dit Jaar erg I weinig bijkomen. Men zal dus iedere I haring moeten sparen die men kan l sparen, aldus de werkgroep. In oktober 1975 hebben de biologen zee regelt sinds deze zee per 1 Januari van dit jaar door instelling van de 200-mljlszone tot een EEG-binnen- zee is verklaard, heeft daar voor de periode van 28 februari tot en met 30 april de haringvisserij al verboden. De beslissing voor de rest van het jaar moet ze nog nemen. Vlaggetjesdag In Nederland hebben het pro* duktschap voor vis en vlsprodukten en de redersvereniging van de Neder landse zeevisserij besloten, in af wachting van dat besluit en ondanks de opvatting der biologen door te gaan met de voorbereidingen voor vlaggetjesdag en het uitvaren van de haringvloot in mei. Drs. Corten: „Het is begrijpelijk dat ze willen doorzetten, want het opvol gen van ons advies vergt ondraaglij ke opofferingen van het bedrijfsle ven. Maar toch zal men moeten kie zen: nog een of twee jaar doorvissen op haring en dan voorgoed de vernie ling ingaan, of twee tot drie jaar stilliggen of andere vis vangen, met de zekerheid dat de haringstand daarna weer haringvisserij toestaat. Die zekerheid is een groot offer waard", vindt drs. Corten. In het gebied ten westen van Schot land, zo heeft de biologen-werkgroep in haar advies staan, kan dit jaar misschien nog op heel beperkte schaal op haring gevist worden. Con Amoroso Vanavond om 8.00 uur treedt het muziekgezelschap Con Amoroso op in het veizorglng8- en verple- gingstehuis voor bejaarden „Pre- vastichting", Mgr. Nolenslaan 20 te Den Haag. POMPED Steeds meer wordt de historische stad Pompeii die 1900 Jaar geleden werd bedolven onder de vul-' kanische as van de Vesuvius bedreigd door rovers die heenzitten achter de kunstschatten uit de oude Griekse en Romeinse tijd. In januari werd de sensatio neelste diefstal van de laatste jaren gepleegd toen onbeken den 's nachts 12 muurschil deringen uit één der hulzen wisten los te werken en mee te nemen. Behalve aan de mis daad staan de kostelijke rode en blauwe muurschilderingen' bloot aan de uitwerking van zon en regen. Van jaar tot jaar verbleken zij meer. Maar dat •is de natuur. Die heeft de tijd. De misdaad slaat sneller toe. De oude stad waarin eens 20.000 men- sen hebben gewoond en die thans op een „gemiddelde" dag een 10.000 be zoekers ontvangt, wordt door 203 be wakers beschermd en dat is veel te weinig geworden. Dit is ook een van de redenen dat nieuwe opgravingen voorlopig zijn uitgesteld. Het gaat er nu om te bewaken en te bewaren wat Het noordelijke deel van de stad is nog niet beveiligd door een hek. Maar daar wordt aan gewerkt. De nieuwe conservator van Pompeii, Luigi d'A- mora, zegt dat het hele beveiligings programma dat is opgemaakt medio •1976 en waarvoor 3 miljard lire (10 'miljoen gulden) is uitgetrokken om de omheining te voltooien en de nodi ge lichten en alarminstallaties aan te brengen, in vijf jaar moet zijn afge werkt. Thans wordt Pompeii dat een oppervlakte heeft van 6,4 hectare be waakt door 15 gewapende mannen en drie politiehonden. De in januari ge stolen muurschilderingen, panelen van 25 bij ongeveer 175 centimeter, waren er sinds zij een eeuw geleden waren blootgelegd door de inwerking van de elementen belangrijk op ach teruitgegaan. „Om hun artistieke waarde gaat het hier minder dan om het feit en de omvang van de diefstal, die zitten ons zeer hoog en beangstigen ons", zegt d'Amora's naaste medewerkster, Gi- useppina Cerulli. Musea Veel van de meer waardevolle I kunstwerken zijn al ondergebracht in 'het nationale archeologische mu seum te Napels of in Pompeiis eigen museum, om reden van veiligheid, alhoewel alles wordt gedaan om de oude kunstschatten in hun eigen na tuurlijke omgeving te houden. Maar zelfs de musea zijn niet veilig voor kunstrovers. In 1975 werden een 50 voorwerpen gestolen uit dat te Pompeii waaronder een gouden 'halsversiering in de vorm van een slang die haast een kilogram woog. In februari was er ingebroken in het nationale museum. Toen werden ou de munten en andere kostbaarheden ontvreemd ter waarde van (omgere kend) honderdduizenden dollars. Als het veiligheidsprobleem is opge lost dan, aldus d'Amora, zal men het probleem moeten aanpakken hoe de stad tegen de natuur moet worden beschermd. Sinds de uitbarsting van de Vesuvius is Pompeii een stad zon der daken geworden. Hier en daar heeft men wel wat tijdelijke aange bracht ter bescherming van zeer goed bewaarde muurschilderingen en mo- zaieken, maar zonlicht en regen zijn hardnekkige binnendringers. D'Amora is niet van plan de schoon heid en oorspronkelijkheid van de oude stad aan te tasten door meer daken aan te brengen en vooral om dat veel van de vocht in de muren uit de grond naar boven dringt, en weg moet kunnen. In de minder door het publiek bezochte wijken van Pompeii groeit het gras hoog op en bedekken wijnranken grote delen van de muren die daardoor worden verzwakt. De lucht tast Pompeii ongeveer net zo aan zoals een mummie waarvan de windsels zijn verwijderd. De oude vijand de Vesuvius is niet gevaarlijk meer. De laatste maal dat hij een dreigend gerommel liet horen en enige activiteiten vertoonde was in 1944 geweest. Thans „slaapt" de vulkaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11