ilk vliegveld heeft zijn moeilijkheden loersma wil eerst met irogressieven praten Werkklimaat leger kan een stuk beter an Heezik stapt op Js Rijnmondraadslid De borrel van klasse Klein: in werkelijkheid minder studentenstops cretaris F.H.H. van Vianen van Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers: [iet meer dan logisch' Kampeerder krijgt meer vrijheden Rapport 'Krijgsmacht in verandering' De Kuyper Export Jonge Jenever Frans H. in hoger beroep voor rechtbank H=- DAG 29 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ir Dick Ringlever ITELVEEN „Er is vrij- geen enkel vliegveld ter we- dat geen specifieke moei teden heeft. Zelfs Schiphol, toch tot de allermodernste en behoort, heeft die. Het n jveld op Tenerife eveneens, r dat betekent beslist niet, het een onveilig veld is". de heer F.H.H. van Vianen, taris van de Vereniging van Ne- e ndse Verkeersvliegers en zelf nroerder op een DC-10-Jumbo is He, laarom een raadsel hoe de vlieg- i heeft kunnen gebeuren. .^Ja- ijk, er zijn wat de technische sting betreft goede en minder ï- e velden. Zelfs slechte, maar die pn te worden door de grote maat- ppljen niet aangedaan omdat ze 'en, de internationale vllegersfede- Ifalpa op de zwarte lijst zijn L En Tenerife staat daar niet ïwaar heeft het maar één (overi- 3400 meter lange) start- en lan dingsbaan, maar volgens de heer Van Vianen hoeft dat geen bezwaar te zijn. Voor elk veld worden aparte veillgheidslimieten opgesteld. Dat betekent in het geval Tenerife bij voorbeeld. dat - mocht de baan versperd zijn het toestel voldoen de brandstof aan boord heeft om uit te wijken naar een ander vliegveld. De technische uitrusting noemt hij redelijk. Het veld beschikt over een zgn. ILS (Instrument landing sys tem), een installatie, waarmee de vlieger via de radio naar de baan wordt geleid. Niet zo perfect als die op Schiphol, waar men theoretisch op twee banen geheel automatisch zou kunnen landen, maar het werkt. Grondradar Of het niet aanwezig zijn van grondradar, een installatie waarmee alle bewegingen op het vliegveld kunnen worden gevolgd, de ramp had kunnen voorkomen (dan zou de toren immers gezien hebben dat het Amerikaanse toestel voortijdig van de taxibaan naar de startbaan reed)? Van Vianen: „Dat weet Je natuurlijk nooit. Dat zijn van die als-als veron derstellingen. In ieder geval had de ramp ook zonder die radar niet hoe ven gebeuren. De normale procedu re is, dat er tijdens het taxiën voort durend contact tussen cockpit en toren is. De vlieger meldt zijn positie van punt tot punt en vraagt dan ten slotte toestemming de startbaan op te rijden. Als dat systeem consequ ent wordt toegepast, kin er niets gebeuren. Wellicht is in dit geval een vergissing in de hand gewerkt door dat een deel van de taxibaan opge broken was. Tijdens deze reparatie werkzaamheden moesten de vlieg tuigen over korte afstgnd over de startbaan rijden om daarna weer de taxibaan te volgen. Maar ook daar voor zijn waterdichte procedures. Hoe deze ramp kon gebeuren is technisch gezien volledig een raad sel. Misschien dat de black box, de doos waarin behalve vluchtgegt- •vens ook de gesprekken tussen de cockpit en de toren op de band worden opgenomen, antwoord zal geven op de opengebleven vragen." Specificatie Over de veiligheid van vliegvelden verder: „Elk veld heeft zijn eigen specificatie, opgesteld door de Ifal- Ea. Daarin staat precies vermeld oe het veld is uitgerust, waar de vlieger op moet letten, wat hij wel en niet kan verwachten. Die gegevens worden dagelijks geactualiseerd door de rijksluchtvaartdiensten. Als er bijvoorbeeld een baken uitvalt, wordt dat onmiddellijk doorgege ven, uiteraard ook aan de vlieger, die bij elke vlucht een zgn. 'notice to airmen' krijgt. Het is die specifica tie, waaraan de luchtvaartmaat schappijen hun veillgheidslimieten aanpassen. Meestal gaat dat om richtlijnen ten aanzien van zicht- mlnima". Protesten Zo mag op Schiphol niet geland BeaeleldinO worden wanneer het zicht vooruit y minder is dan 800 meter en van 80 meter hoogte de grond niet is te zien. Op de twee banen, die zijn uitgerust met een automatisch lan dingssysteem. liggen die minima weer lager 400 meter zicht en een hoogte van 30 meter. Op veel andere vliegvelden zijn die minima aanzien lijk hoger gesteld. verkeer worden aangedaan. Sommi ge daarvan hebben een dermate be perkte ujitrustlng, dat vllegersver- enlgingen protest aantekenen. Een paar Jaar geleden waren het de Brit se vliegers, die na een vliegramp op het vliegveld Oerona in noord- Spanje weigerden deze luchthaven nog langer aan te vliegen als de technische installaties niet werden verbeterd. Nu zijn het de Griekse vliegers, die actie voeren om enkele Griekse velden van moderne uitrus ting te voorzien. Zij weigeren om 's nachts op Rhodos te vliegen om dat de baanverlichtlng onvoldoende is, terwijl ook het vliegveld Araxos in het noordwesten wordt gemeden. De zwarte doos, het tn het PanAm-toestel gevonden apparaat, dat antwoord zal moeten geven op de vele nog opengebleven vragen. Daaronder vallen dan vooral de vliegvelden, die veel in het vakantie- Over het algemeen, aldus Van Via nen, kan Je zeggen dat de meeste vliegvelden in de zuidelijke gordel van Europa voor verbetering in aan merking komen. Met name waar het de communicatiemogelijkheden met de toren betreft. „Wij zouden graag veel meer frequenties willen hebben, gesplitst naar de fasen van de vlucht (voor de nadering, de lan ding en het taxiën). Voorts ook mo dernere elektronische apparatuur voor de begeleiding van vliegtuigen. Met de grote machines van vandaag kan Je niet meer spelen. Die hebben constante begeleiding nodig. Maar nogmaals: ónveillg mag Je ze niet noemen. Je künt er binnenkomen. De vliegers worden daar ook op ge traind. Er is bij de KLM geen vlie ger, die op een vliegveld landt, dat onbekend voor hem is. Als het de eerste keer is, dat hij het aandoet, krijgt hij eerst een briefing met film en diavertoning. Er zijn zelfs vlieg velden. die hij eerst onder leiding ter plaatse moet verkennen. Quito in Equador en Hongkong zijn er twee van. Voor elke hindernis zijn er aan passende richtlijnen, die technisch gezien, strikt genoeg zijn om onge lukken te voorkomen". onze parlementsredactie RDRECHT Minister Boersma van sociale zaken vindt dat CDA na de verkiezingen het eerst met de progressieven over Iringssamenwerking moet gaan praten. „Het is niet meer dan isch dat we gaan praten met diegenen met wie we jaren iben samengewerkt", zei Boersma op een CD A-bij eenkomst Dordrecht. moeten van onze kant proberen (e met dit PvdA verder kunnen pen", aldus Boersma, die zei dat l de onderhandelingen na de ver ingen nog heel wat op te lossen lijn, maar dat nog steeds de mo- kheid bestaat dat het nu geval- kabinet een brugfunctie heeft uld naar een meer duurzame sa- leving tussen christendemocra- ïn progressieven. een eventueel nieuw progres- christendemocratisch kabinet t van Boersma de PPR niet r mee te doen. „Ik zou er geen n om laten als ze na de verkiezin- er niet meer zijn", zei Boersma, •aan toevoegend dat hij met de huidige PPR-ministers wel I heeft samengewerkt. •sma zei over de crisis, overigens Ier hem te noemen, aan het s van Van Agt, dat politici niet voorrecht hebben hun persoon- j gevoelens te laten overheersen. !het tweede Mentendebat heeft Agt het heel beroerd gehad, oonlijke emoties moeten toch el mogelijk uitgebannen wor- Je zit daar in het kabinet voor Jenen mensen. Je moet het met de mensen uitpraten als iets Je niet zint, Je kunt niet blijven grieven, het mag Je beleid niet beïnvloeden", al dus Boersma. TV-interview Het omstreden televisieinterview van vice-premier Van Agt, zaterdag een week geleden, heeft de mogelijk heid om een oplossing in het kabinet over de grondpolitiek te vinden, zeer bemoeilijkt, zei Boersma, terugblik kend op de kabinetscrisis. „In de dagen daarna bleek dat de stoppen waren doorgeslagen, het geringe ma teriële verschil tussen de PvdA en de CDA-ministers bleek toen niet meer oplosbaar", aldus Boersma. De CDA-minister, die voor het eerst sinds de kabinetscrisis in het open baar sprak, legde er de nadruk op dat er geen sprake is van eenzijdige schuld (bij het CDA) voor de crisis, en geen sprake van een zondebok (minister Van Agt). Hij legde uit, dat na weken van onderhandelen, waarin CDA- en PvdA-minlsters samen dezelfde weg waren gegaan, er nog slechts mate rieel een zeer klein verschil tussen een onzer verslaggevers 'ERDAM De Rijn- idraad geeft commissarissen van de NV ftlverwerking Rijnmond R) het advies, de heer F. j Heezik, oud-Rij nmond- ^mmitteerde en thans lid de Rijnmondraad voor de 3. IA, te doen opstappen als lident-commissaris van de '8 k. De heer Van Heezik geeft .als zijn wens te kennen, per lairil op te stappen als lid van Rijnmondraad. lies is gisteren in de vooravond 1 aan het eind van een storm- vergadering van de Rijn- Iraad, die helemaal was gewijd de zo geruchtmakende affaire- Heezik. Maar voor het zo ver waren er een motie van de en enige CDA-leden, waarin jhet ontslag van de heer Van ook het ontslag werd ge- kd van Rijnmondgecommltteer- l A. de Ruiter als vice-president- jnissaris van de AVR, een motie [enige PvdA-leden en de PSP- pansfractie waarin ongeveer felfde werd gevraagd en een l-motle, waarin werd geadvi- 1 beide heren rustig te laten blij- zitten op hun plaats: „Door de •erige en hoogst emotionele be deling in de Rijnmondraad wa- beide heren al voldoende ge- t," meenden de indieners. Irie moties haalden het niet. Met meerderheid van slechts drie en werd het voorstel van het ijks bestuur van Rijnmond ■d: Van Heezik moet opstap- :n de heer De Ruiter mag bllj- tten in de raad van commissa- van de AVR. De heer Van is oud-RiJnmondgecom- éerde. De heer De Ruiter is Rljn- Pgecommltteerde voor econo- he aangelegenheden en openba- ■«tsbedrijven. De AVR is thans, het enige openbare nutsbedrijf van het openbare lichaam Rijnmond. Onzorgvuldig Belden hebben hun controlerende functie in de raad van commissaris sen van deze AVR, omdat zij door de Rijnmondraad daartoe zijn aange wezen en de heer Van Heezik had, met medeweten van de heer De Rui ter, die de desbetreffende schuldbe kentenis mede had ondertekend, van de AVR dertigduizend gulden geleend voor de aankoop van zijn nieuwe huis. Een uitvoerig accoun tantsrapport had bewezen dat daar bij niets onregelmatigs was gebeurd. Maar bestuurlijk gezien was er. aldus het dagelijks bestuur van Rijnmond, sprake van onzorgvuldigheid, zowel van de zijde van de heer De Ruiter als van die van de heer Van Heezik: de verhoudingen worden danig scheef als een president-commissa ris die een overheidsbedrijf moet controleren van dat overheidsbedrijf geld gaat lenen. Voor de heer De Ruiter behoefden er, aldus het Rijn- mondbestuur, geen consequenties te volgen. HIJ had op geen enkele ma nier enig voordeel gehad van deze lening. Van onze parlementsredactie DEN HAAO Kampeerders zullen in de nabije toekomst zelf geen kam- peerkaart meer nodig hebben. Vol gens het gisteren bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp Kam- peerwet moet het de kampeerder namelijk zo eenvoudig mogelijk ge maakt worden en is slechts de exploitant van het kampeerterrein aan een gemeentelijk vergunningen beleid onderworpen. Ook wil het wetsontwerp de ver- scheldenheid en de vrijheid bij he kamperen zo veel mogelijk opvoe ren. Dat betekent dat er ook gekam peerd kan worden op boerenerven beide groepen overbleef, een ver schil dat zeker te overbruggen zou zijn. Door onder meer de laatste maanden verharde politieke verhou dingen bulten het kabinet bleek dat kleine verschil uiteindelijk niet meer overbrugbaar, oordeelde Boersma. Schuld „De schuld ligt niet bij het CDA, het hele kabinet heeft schuld," zei Boersma, zich verantwoordend voor het feit dat op het laatst van de scheuring binnen het kabinet de zes CDA-ministers één lijn trokken en samen ontslag vroegen. Tussen de CDA-ministers bestonden onderling verschillen van mening over het laatste compromis binnen het kabi net, dat door de progressieven was geformuleerd. „Een grote meerder heid van het kabinet was ervoor, al dan niet ertegen," zei Boersma. Toen het werd aangenomen lieten Van Agt en Van der 8tee, indieners van de gTondpolitiekwetsvoorstel- len, weten zich op de consequenties te willen beraden. „Toen kwam die moeilijke beslissing," zei Boersma. „Na ons beraad zaten we alle zes op één lijn, dat was ook onze enige mogelijkheid als minderheid binnen het kabinet." „We moeten alles doen om de een heid binnen het CDA te behouden, de ministers hebben daar doelbe wust een bijdrage aan willen leve ren. het is nu aan de fracties en hun voorzitters om dat ook te doen," aldus Boersma, bij dat laatste waarschuwend voor een teveel aan verkiezingskoorts: die uitslag is slechts een momentopname, het gaat om de langere termijn. Boersma oordeelde dat te veel men sen de pluspunten van het kabi netsbeleid nu uit het oog verliezen, nu het kabinet eenmaal is gevallen. Hij verweet vooral mensen in de PvdA nu alleen negatieve punten te noemen. „Het zou bijzonder kort zichtig zijn wanneer we nu alleen in het negatieve blijven steken." Een deskundige van PanAm .hier tussen de wrakstukken. Overzicht van de startbaan van het vliegveld van Santa Cruz direct na de botsing. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het werkkli maat in het leger kan een stuk verbeterd worden door initia tieven van het personeel te be vorderen, meer taken te verde len en personeelsoverleg te ver beteren. Tot die conclusie komt de stuurgroep maat schappelijke invloeden in de krijgsmacht (Stumik) in het (AOveRreNriE) DeKuyper Export jonge Jenever verkrijgbaar in fles of stenen kruik rapport „Krijgsmacht ln veran dering". Minister Stemerdlnk en staatssecre taris Van Lent (belden defensie) vin den het rapport „een bijzonder waar devolle bijdrage aan de vermaat schappelijking van de krijgsmacht". Het lijvige rapport is, als „discussies tuk" gestuurd naar de defensiecom missies uit de Tweede en Eerste Ka mer, de ambtenaren- organisaties, de belangenverenigingen van mili tair personeel. De Stumik constateert een groot aantal tekortkomingen in het werkklimaat: Personeel wordt door de organisatie te zeer „klein gehou den", de vrees voor fouten kweekt een overdaad aan behoedzaamheid, specialistische kennis wordt onvol doende gewaardeerd en dergelijke. Taakverdeling kan volgens de stuurgroep „op veel ruimer schaal worden toegepast". Leidinggevend personeel, dat zorg draagt voor het personeelsoverleg, moet meer be voegdheden krijgen, om te voorko men dat het besprokene pas op een hoger niveau tot zijn recht kan ko men. In het algemeen moeten meer beslissingen op een lager niveau ge nomen worden, aldus luitenant- generaal Thljssen, voorzitter van de Ftumik. Door defensiepersoneel meer ruimte voor Initiatieven tejjeven en hen meer taken te geven"wordt een last op hen gelegd, die recht geeft op meer zekerheid, aldus de 8tumik. Zo wordt gepleit voor een aanmerkelijk langere plaatsingsduur van vooral hogere functionarissen, een duide lijker waardering van bepaalde ken nis en ervaring en meer Informatie over het „loopbaanbeleid". Het personeelsbeleid moet op één leest geschoeid worden, wat in houdt: In beginsel geen verschil ma ken tussen burger- en militair perso neel, al moet natuurlijk volop reke ning gehouden worden met specifie ke taken. Van een verslaggever DEN BOSCH Met het horen van een aantal van de 22 getuigen die zijn gedagvaard, is het gerechtshof in Den Bosch gisteren begonnen met de behandeling van de zaak tegen de 41-Jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade. H., eind vorig Jaar door de rechtbank in Maastricht tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld.lseven- als officier van Justitie mr. J. Boos ter in hoger beroep gegaan. De rechtbank achtte H schuldig aan vijf van de negen moorden die hem ten laste waren gelegd. Voor de be handeling van de zaak tegen H. heeft het hof in deze en de volgende week vijf zittingsdagen uitge trokken. H. bleef er gisteren bij dat hij on schuldig is aan moord op de bejaar de en demente patiënten in de Lilc- kerheldekllnlek in Kerkrade, waar aan hij als verpleegkundige verbon den was. Hij herhaalde dat hij met behulp van lnsullne-lnjectles slechts de pijn van de bejaarden had willen verzachten. Twijfel Van onze onderwijsredactie DEN HAAO Staatssecreta ris Klein (hoger onderwijs) ver wacht dat er volgend jaar slechts enkele reële studen tenstops bij zullen komen. Van de elf door de academische raad aangevraagde stops zijn sommige duidelijk meer be doeld als veiligheidsklep dan als grendel, meent hij. Hoewel dr. Klein de aanvraag van de academische raad nog uitvoerig moet bestuderen voordat hij een be slissing kan nemen, heeft hij wel de Indruk dat een aantal van elf stops aan de hoge kant is. Voor het lopen de cursusjaar golden zes stops en uiteindelijk was beperkte toelating slechts nodig ln drie gevallen. BIJ de overige drie richtingen bleef de aan melding tenslotte onder het gestelde maximum. Dr. Klein hoopt dat het in het komend studiejaar ook zo zal gaan, al houdt hij er rekening mee dat er zo'n twee, drie effectieve stops bij komen. De academische raad vroeg een stop aan voor medicijnen, diergeneeskun de en tandheelkunde (de drie „har de" stops), biologie, farmacie, landbouwwetenschappen, Frans,' Engels, geschiedenis, kunstgeschie denis en Nederlands. Staatssecreta ris Klein vindt het niet onverstandig dat de raad nu meer stops heeft aangevraagd uit voorzorg. Dr. Klein: „Als een studierichting bijna aan z'n top zit, kan het verstan dig zijn toch een maximum te stel len. Dan beschik je over een veilig heidsklep als Je onverwacht over stroomd wordt met extra studenten die elders zijn uitgeloot. Dat gevaar bestaat bijvoorbeeld voor een vak als biologie, waarheen nogal wat uit gelote medici hun toevlucht zoeken." Staatssecretaris Klein meent dat de dreiging van meer studentenstops mede een gevolg is van de onver wacht grote stijging van het aantal. De als getuige gehoorde inspecteur van de rijksrecherche J. J. Grachten trok deze bewering gistermorgen sterk ln twijfel. Hij verklaarde dat H. tijdens het vooronderzoek heeft bekend insuline te hebben gespoten om de patiënten uit hun lijden te verlossen. Ook voor het hof ont kende H. te hebben toegegeven dat hij patiënten wilde doden. De woor den zouden hem door de verbalisant in de mond zijn gelegd. Mevrouw Y. M. A. Vijgen-Duif. als arts aan de Lückerheidekliniek ver bonden, die bij het verhoor aanwe zig was. bevestigde gisteren dat H. heeft gezegd met Insuline te hebben gespoten om te doden. ZIJ zei het uitgesloten te achten dat H. nlet% wist dat zijn handelwijze dodelijk kon zijn. Ook twee verpleegsters en een gewezen collega van H. bleven bij hun eerder voor de rechtbank f afgelegde getuigenverklaringen. I Het hof zal de behandeling van de zaak morgen voortzetten met het horen van zeven andere getuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9