Herauten te paard kondigen opening van Madurodam aan Kunst door en voor de Transvaalbuurt Morssingel krijgt uitstel van Verboom Groep jongeren start met projecten voor werklozen Nota voor Katwijks welzijnsbeleid Pas op 1 juli huizen ontruimen Verbouwings plannen Endegeest goedge- keurd Brug(geld) omhoog Vrije Arbeiders Liga in Delft NSDAG 29 MAART 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H Van een ofizer verslaggevers DEN HAAG In het Transv aalkwartier in Den Haag wordt van 2 tot en met 23 april een kunstmanifesta tie gehouden onder het mot to: „Kunst door en voor de Transvaalbuurt." Deze manifestatie is een initiatief van het Buurthuis Boerenplein: het buurthuis wil de bewoners van de wijk kennis laten maken met kunst m al z'n vormen. Tevens is het een aanzet om kunst wat dichter bij huls te halen en een funcUe te geven in het dagelijks leven in huis en op straat De Transvaalbuurt Is, zoals meer Haagse wijken, een buurt met weinig of geen mogelijk heden tot kunst beleving in welke vorm dan ook. Musea, galeries of theaters zijn er niet te vinden en het aantal kunstuitingen als standbeelden of muurschilderin gen is zeer schaars Zaterdagmiddag om 1.00 uur wordt de manifestatie geopend: op het Boerenplein zal dan onder het mot to ..Ratjetoe" te zien zijn. welke aktivlteiten er in de weken rond Pasen zullen plaatsvinden. Tijdens de weken zullen er een tweetal ten toonstellingen door de wijk roule ren: de ene tentoonstelling bestaat uit werk van tien kunstenaars, die door een bijdragen van de Gemeen telijke Commissie voor Beeldende Kunsten in staat gesteld zijn de Transvaalbuurt naar eigen visie in beeld te brengen. De andere ten toonstelling bestaat uit werk, ge maakt door bewoners van de Transvaalbuurt Deze twee ten toonstellingen zullen te zien zijn in het Buurthuis Boerenplein. het Wijk- en Dienstencentrum in de Hertzogstraat en in Centrum CO-4 in de Colensostraat In de biblio theek op het Hobbemaplein zal te vens een tentoonstelling uit de Ar totheek te zien zijn. In de Transvaalbuurt zullen gedu rende de drie weken een aantal kunstenaars op bepaalde punten in de wijk demonstraties geven van de technieken die ze gebruiken. Ge toond zullen worden de technieken van het drukken, houtbewerken, schilderen en toneelspelen. Verder zullen kunstenaars een aantal „blinde muren" in Transvaal be schilderen. De kunstenaars zullen hiervoor samen met de bewoners een ontwerp maken. Voor de schoolkinderen staat er ook het een en ander op het pro gramma: naast een aantal bezoe ken aan diverse tentoonstellingen en films over kunst, zullen een aan tal kunstenaars de kinderen op school ondersteunen en begeleiden met aktivlteiten en projekten rond het thema kunst De Nieuwe Come- die verzorgt in die weken een speci aal scholenprogramma voor 12- tot en met 16-Jarigen. Van alle activiteiten die er plaatsvinden, zal er door een video team, bestaande uit een groep en thousiaste bewoners, het een en ander worden vereeuwigd. Van de ze opnamen zal een videofilm wor den gemonteerd, die langs alle in stellingen in de wijk zal gaan circu leren. Uiteraard is het niet de bedoeling dat er na drie weken een punt ach ter de aktivlteiten gezet gaat wor den. Het buurthuis zou graag zien dat er een permanent filiaal van de Artotheek in de wijk komt, terwijl verder gedacht wordt aan een aan tal kunstobjecten in de wijk. De activiteiten op scholen en buurt- instellingen moeten na de drie we ken natuurlijk ook een voortzet ting krijgen. Van onze correspondent LEIDEN De bewoners van de slooppanden aan de Morssingel in Lelden behoeven hun hulzen pas over drie maanden te verlaten. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) heeft dat laten weten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de zestig bewoners, waaronder een groot aantal krakers, al op mei de huizen moest ontruimen. De be woners vonden een opzegtermijn van anderhalve maand echter veel te kort en dreigden met akties. Wet houder Verboom besloot daarop 1 Juli als uiterste datum te noemen In de komende zomer worden de oude en bouwvallige huizen ge sloopt. Op het vrijkomende terrein worden ongeveer 160 premie- koopflats gebouwd. De prijzen van deze woningen zullen variëren tus sen 90 000 en 100.000 gulden. Er komt ook een parkeerterrein voor zon 250 auto's achter het wo ningbouwcomplex De gemeente Leiden heeft Inmiddels volledige overeenstemming over de plannen bereikt. De bedoeling is dat in het najaar met de bouw wordt be gonnen. Vijf Jaar geleden heeft de gemeente de verhuur van de huizen aan de Morssingel stopgezet Met de toen malige bewoners en met de krakers die later in de woningen trokken heeft de gemeente afgesproken dat ze kosteloos mocht blijven tot de sloop zou beginnen. Na de ontrui ming zouden de bewoners zelf voor nieuw onderdak zorgen De toenmalige wethouder van Volkshuisvesting beloofde de bewo ners een opzegtermijn van drie maanden. Alleen voor de gastarbei ders in het woningcomplex werd een andere regeling opgesteld. Afgespro ken werd dat zij wel huur aan de gemeente zouden blijven betalen De gemeente heeft met deze regeling de plicht op zich genomen voor de gastarbeiders wel vervangende huis vesting aan te dragen De migranten zullen eerst worden gehuisvest in het woonoord voor gastarbeiders aan de Zijl. Daarna krijgen zij ruimte aan geboden in een nieuwbouwcomplex voor 160 gastarbeiders in Leider dorp. De gastarbeiders betalen daar gemiddeld veertig gulden huur per week. Ondanks het feit dat de opzegter mijn nu is verlengd, hebben de bewo ners van de Morssingel er een hard hoofd in binnen drie maanden via de Stichting Studentenhuisvesting, de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren of het bureau Huisvesting van de gemeente een nieuwe woning te vinden. „Omdat we destijds via deze instanties geen woning konden vinden zijn we in de panden aan de Morssingel getrokken" aldus de krakers. In dé schaduw van de Sint Jan kondigen herauten te paard de officiële opening van Madurodam aan. In het midden de heer G. G. Jungerius, directeur van de miniatuurstad. LEIDEN Het college voor zieken huisvoorzieningen. het adviesor gaan van de staatssecretaris van volksgezondheid, heeft de renova tieplannen voor de paviljoenen „Da mes E", „Dames F" en „Heren F" van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest goedgekeurd. De plannen voor een nieuwe centra le keuken in Endegeest moeten, vol gens het college, worden aangehou den totdat het provinciaal bestuur zich heeft uitgesproken over de aard en omvang van de psychiatrische voorzieningen in Zuid-Holland in de toekomst. van een onzer verslaggevers KATWIJK Binnen het gemeentebestuur van Katwijk is een eerste aanzet gegeven om een meer gericht welzijnsbeleid te voeren. In de komende tijd zal hel gemeentebestuur druk bezig zijn met het maken van plannen voor meer welzijnsvoorzieningen in de bijna 38.000 inwoners tellende gemeente. B. en w. van Katwijk hebben een ontwerp voor een welzijnsnota gepresen teerd. Als de nota door de raadsleden wordt goedgekeurd zal aan de band daarvan het welzijnsbeleid voor de komende jaren worden bepaald. In de nota staat ondermeer een lijst van maatregelen die getroffen kunnen worden om bet welzijnswerk in Katwijk te verbeteren. Die maatregelen hebben betrekking op het onderwijs, de cultuur, de recreatie, het bejaardenwerk, de wijkverenigin- gen en meer van dit soort zaken die onder bet ruime begrip „welzijnswerk" vallen. Aan de band van de lijst moeten de raadsleden nu gaan bepalen aan welke welzijnsvoorzieningen ze de meeste voorrang willen geven in de komende jaren. Alt de keuze eenmaal gemaakt is (b.v. meer aandacht besteden aan jongerensociëteiten dan aan sportvelden of juist andersom, of, eerst beginnen aan de oprichting van een Katwijks museum en daarna aan de uitbreiding van de bibliotheek) kan daarmee rekening gehouden worden in de gemeentebegro ting voor de komende vijf jaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Poorters en poorteressen van de goede stad 's Gravenhage. Wij, herauten in naam van de graaf van Laag land, stichter van de minia tuurstad 1000, doen U kond, dat heden de 30e maart 1977 voor de 25e maal plechtig zijn geopend de poorten van de stad Madurodam" Herauten te paard zullen woensdag op plechtige wijze in de stad een oorkonde voorlezen, waarop deze woorden voorkomen. Even tevoren heeft de officiële opening van Madurodam door de burgemeester van 's Gra venhage, drs. F. G. L. L. Schols, plaats. schilderd, werd in Madurodam ook een der motorpostrij tuigen van deze kleur voorzien. De muziekafdeling van Madurodam is een technisch staaltje van vernuft. Veertig procent van de bestaande geluidslijnen naar het stadje zijn geheel vernieuwd, ter wijl er een geheel nieuwe lijn naar de dierentuin Blijdorp werd gemaakt. De trots van het stadje is niet alleen het groen, maar ook de miniatuur- tuinen. Voor de miniatuurboompjes werden prunus, linde, eik en sneeuw bal veel gebruikt. Opvallend fraai zijn de aangelegde tuintjes bij het Vredespaleis, Huis te Warmond, de Hofjes, het Frans Halsmuseum, de parlementsgebouwen met het ei landje in de Hofvijver met het ooie- j vaarsnest. De bloembollen, tussen ExDOSltlBS de vijftienduizend en twintigduizend per jaar. fleuren in het voorjaar Ma durodam op. opening plaats van een Poolse expo sitie van kunstnijverheid, waarvoor twee artiesten in origineel Pools kos tuum zullen overkomen om hun werk te demonstreren en wel een silhouetten-knipster en een houtbe werker. Op deze expositie worden ook een vierentwintigtal gobelins ge toond, welke in Polen geweven zijn naar de Inzending van de tekenwed strijd Kinderen tekenen voor kinde ren. Vierhonderd kinderen zonden tekeningen in en allen werden reeds beloond met een Poolse prijs en een vrijkaartje voor Madurodam. De prijswinnaars zullen bij de opening van de tentoonstelling hun prijs uit gereikt krijgen. Wantrouwen Het heeft een aantal jaren geduurd voordat de VAL enige ondersteu ning van de gemeente kreeg. Vol gens Dick Gloudie is dat te verkla ren door de nogal afwijkende visie op de maatschappij, die bij velen als een bedreiging overkomt. Hij ver telt: „Er is een wantrouwen tegen ons. Maar vaak merk je bij de men sen ook dat ze eigenlijk hetzelfde zouden willen als wij, alleen durven ze hun zekerheden niet op te geven en dat is wel begrijpelijk vanuit het huidige denken. De mensen zitten vast aan het geld-principe. Het ver dienen van geld is vaak een compen satie voor slechte werkomstandig heden. En je werk is toch eigenlijk wel erg belangrijk, want je bent er acht uur per dag mee zoet. Het hui dige systeem werkt alleen maar rol patronen en het indammen van de creativiteit in de hand. Werklozen komen vaak zelf ook niet op het idee iets te gaan doen. Werkloos zijn be tekent per definitie niets doen, gaan zitten wachten of weer die associ atie met geld zwart verdienen. Wij zien onszelf als een soort voorhoede die de mensen activeert, maar ze niet zegt wat ze moeten doen. Alleen stimuleren, dat is voldoende. Van daar ook dat de meeste plannen nog niet concreet zijn. Dit gebeurt pas na mei, als de mensen er zelf bij zijn". Om mensen te interesseren heeft de VAL overleg gepleegd met het ar beidsbureau. Vraag van de VAL was of het arbeidsbureau de werklozen via gesprekken of stencils wilde In lichten. Het arbeidsbureau weigerde echter hierop in te gaan. Peter La gendijk: „Daaruit zou je kunnen op maken dat het arbeidsbureau alleen aan de belangen van de werkgevers denkt en niet aan die van de werkne-' mers. De macht is gecentraliseerd, dat blijkt ook uit het feit dat één man een wethouder oneven redig veel in de hand heeft wat er met de VAL gebeurt. Vaak is het zo dat men zegt onze ideeën wel te zien zitten, maar als je dan over de reali sering gaat praten en er bijvoor beeld geld nodig is, dan krabbelen de mensen al gauw terug", aldus Dick Gloudie. Voor dit jubileumjaar heeft Maduro- luhilpuir) dam zich extra ingespannen. Alle gebouwen hebben een volledige opknapbeurt gekregen. Tientallen decoratieschilders en een aantal schrijnwerkers hebben zich maan den ingespannen om ervoor zorg te dragen, dat elk gebouw, elk monu ment en alle andere modellen tot in de puntjes verzorgd zijn. Spoorwegen De mlnlatuurspoorweginstallatie bijvoorbeeld, die dikwijls als model staat voor de Nederlandse Spoorwe gen om nieuwe ideéen op materieel gebied, zij het op schaal 1 25 te testen. Is zo up to date. dat het als voorbeeld voor de Europese Spoor wegen kan dienen Vooral ook wat de beveiliging van de overwegen be treft. Daar bij de „grote N.S." een deel van de motorpostrijtuigen reeds in de nieuwe huisstljlkleur is overge- Wat de Jubileumplannen betreft, daarover is nog niet zo heel veel bekend, omdat er nog veel een ver rassing moet blijven. Op 8 juni zal er een bijeenkomst zijn van de oud- locoburgemeesters en oud gemeente-secretarissen. Mevrouw Maduro, over wie we reeds eerder uitgebreid schreven, hoopt hiervoor uit Lausanne over te komen. Vanaf deze dag tot en met 12 juni zullen een spinster, een klompenmaker, een mandenmaker, een pottenbak ker en een glasblazer hun oude am bachten ln Madurodam demonstre ren. Op 6 mei heeft de opening plaats van een Zuidkoreaanse expositie, die vier weken zal duren. Een traditi onele Koreaanse kamer met oude meubels en schilderijen zal te zien zijn, terwijl op de eerste verdieping folkloristisch handwerk wordt ge toond Op 4 juli heeft de officiële Op 8 augustus wordt een expositie geopend uit Sri Lanka, die tot 2 september zal duren. Twee kunste naars zullen aanwezig zijn en wel een ontwerpster van bijzondere batiks, van emaille en juwelen en een pot tenbakker en ontwerper van kera miek. De laatste expositie heeft in september plaats. Deze wordt geo pend op 8 september en omvat kunst uit Ethiopië. Een Ethiopische teke naar zal zijn kunst demonstreren en deze tekeningen kunnen gekocht worden. We schreven het al: drie in kleurige kostuums gestoken herau ten te paard zullen de officiële ope ning van Madurodam aankondigen. De herauten zullen de volgende rou te volgen: dr. Aletta Jacobsweg, Bankastraat, Nassauplein, Nassau- laan, Mauritskade, Parkstraat, Lan ge Voorhout, Toumooiveld, Korte Vijverberg, Plein, Binnenhof, Éui- tenhof, Plaats, Kneuterdijk, Park straat, Alexanderstraat, Sophiaiaan, Nassaulaan, Bankastraat en dr. Alet ta Jacobsweg. SCHIPLUIDEN B. en w. van Schipluiden stellen de gemeen teraad voor om het bruggeld op het bedienen van de brug over de Gaag te Schipluiden te ver hogen met 1,25 per vaartuig. De verhoging is noodzakelijk in verband met het te verwachten exploitatietekort: in de begro ting van '77 van de dienst open bare werken is wegens bedie- ningskosten van deze brug 12.000,- geraamd, terwijl de opbrengst van de bruggelden op 2.500,- is geschat. In verband met het door de regering gevoer de prijsbeleid, aldus b. en w. van Schipluiden, kan niet zon der meer een kostendekkend ta rief worden vastgesteld. Onder deze omstandigheden is een verhoging van 25% acceptabel, waarbij bet meerdere boven een trendmatige stijging van 7% als „inhaal" wordt beschouwd. door LEX VELDHOEN DELFT „Arbeid moet aangepast worden aan de mensen. In tegenstelling tot het huidige uitgangspunt, dat de mens aangepast wordt aan de arbeid". Dit zegt Dick Gloudie van de Vrije Arbeiders Liga. Vanuit dit denken wil de VAL in Delft gaan werken; het opzetten van projecten en het stimuleren van activiteiten voor werklozen en mensen die niet op commerciële basis willen werken. Na jarenlang knokken met de ge meente Delft heeft de VAL subsidies en een pand gekregen. Het pand, dat zich aan de Molslaan bevindt, is door de mensen van de val zelf opge knapt. In mei willen ze met de eerste activiteiten beginnen. Er is ruimte voor een aantal werkplaatsjes ge dacht wordt aan een kleding- en een reparatiewerkplaats en een cen trale ruimte, waar iets gegeten of gedronken kan worden. Speeltuinproject Eén van de eerste projecten is het speeltuinproject: in overleg met de gemeente gaat de VAL samen met buurtbewoners en vakmensen kin derspeelterreinen ontwerpen en uit voeren. Ook wil de VAL een alterna tief stadsblad uit gaan brengen Dick Gloudie en Peter Lagendijk verteilen over de achtergronden van de VAL: „Wij gaan er vanuit dat iedereen het recht heeft op de moge lijkheid tot het uitvoeren van werk naar eigen opvatting. Dit zonder dat het de ontplooiingskansen van ande ren belemmert. Hierdoor is de huidi ge werkloosheid voor ons dan ook een onaanvaardbaar onrecht. Deze op de gebruikelijke manier bestrij den door investeringen, die de pro- duktie nog verder verhogen, is vol gens ons verwerpelijk. Het plaatst de werkloze namelijk opnieuw terug in een nieuwe onmenselijke werksitua tie; er gaat dan nog meer vervuilen de. energie- en grondstoffen verslin dende produktie plaatsvinden en de werkloosheid wordt er niet mee op gelost. De winst wordt namelijk geïnvesteerd in arbeidsbesparende machines. Bovendien is het huidige optimisme ten aanzien van de econo misch stimulerende maatregelen on wezenlijk. omdat het niet in de aard van de mens ligt zich blijvend te laten manipuleren De VAL richt zich tegen de huidige instelling van de mensen. Dick Glou die: „We zijn tegen het economisch- consumptief denken, waardoor werk meteen met geld geassocieerd wordt. Gevolg daarvan is dat de werkloze aan de ene kant gezien wordt als een beklagenswaardig slachtoffer en aan de andere kant als een beschamende parasiet. Dat denken willen we door breken". De VAL laat zich daarbij sterk beïnvloeden door het anarchls-. me. Peter Lagendijk: „Het is daarbij wel belangrijk te vertellen wat wij met dat begrip bedoelen, want het wordt vaak geassocieerd met geweld en terreur. Voor ons betekent het een maatschappiij waarin een optimale vrijheid bestaat voor de mensen, zonder dwang van bovenaf en met een gedecentraliseerde macht en or ganisatie. Eep n van de belangrijk ste factoren is dan de organisatie van de arbeid. Volgens ons moeten werk en beloning evenredig verdeeld worden In de praktijk betekent dat bij de VAL. dat de mensen zelf be slissen wat ze willen gaan doen. hoe veel tijd ze erin willen steken en dat de inkomsten verdeeld worden. Eventuele winsten willen we gebrui ken om acties van gelijkdenkende groepen te ondersteunen". Ds. A. Th. StegengaE rip Ds. A. Th. Stegenga heeft na 4* u jaar predikantschap zijn scheidspreek gehouden. Hij deel dat zondagmiddag in de Duin1 zichtkerk aan de Van Hogeif houcklaan in Den Haag. Met c tekst: „Ik ben de eerste en i laatste en de levende" (Openb# ringen 1 17b). Ds. Stegenga deef zijn intrede in het dorpje Zuitf zande in Zeeuws-Vlaanderen. I" was verbonden aan het Bronovd ziekenhuis in Den Haag. Tijdeni de afscheidsreceptie in het zi^ kenhuis kreeg ds. Stegenga termiddag van burgemeeste Schols de versierselen behorenfc— bij het ridderschap in de orde val 11, Oranje Nassau opgespeld. Hal werk in het Bronovo ziekenhui^ zal voorlopig worden voortgeza^ door een driemanschap dat be staat uit ds. Nortier, ds. Stegemaw - en ds. Sybrand. lil Ds. B. Haverkamp Petrus heeft het eerlijk verteldREj] niet over een heldendaad, maaLje over hoe hij zijn Meester tot drie- maal toe heeft verloochend. Pe^11?3; trus sterft ook geen helden- opIGt martelaarsdood, maar gewoon een discipeldood. Om zó juisflet Ij écht discipel te mogen zijn met dtlot t vernieuwde opdracht: Hoed Mijl schapen en weid Mijn lammerenK&nn Zó staat ons Petrus' geschiedeni^lagei opgetekend als een gedenkteken üns heenwijzend naar Gods gemeen >omo tebouw. Niet naar wat wij hebbel [ezin gedaan en samen hebben ge «rvle bouwd, maar van Gods genade erfvas 1 trouw. Zo sprak zondagrniddapinks ds. B. Haverkamp, herv. predi .De i kant te Monster bij zijn afscheids dag f predikatie in verband met eenden t aangenomen bkeroep naar Keste djde ren. Wat zou dit een rijke vrucl#net i zijn, aldus ds. Haverkamp in zijjpéiro predikatie uit Lucas 22: 54-62, tóplaat we iets van dit geheim zoudetïie pli hebben geleerd om de discipetemge dood te sterven, om juist zó eclrbevel discipel te zijn, enkele levend variep genade. Dót hebben we nodige ve jongeren en ouderen, in ons peilitiek soonlijk leven, in onze gezinnenondei op ons werk en in de samenlevingganis Wat zou het rijk zijn, zo besloob ds. Haverkamp, als er zó een ge-wr» denkteken was opgericht onde mijn catechisanten. Dón zou Zijl naam verheerlijkt zijn en ZijrnQ] Rijk gebouwd hier in Monster ei" in de wereld, ook al moeten wij nt Van naar een ander deel van diezelfdlDEN wijngaard. van I Dr. J.M. Vlijm |jg Nooit is Jezus meer Koning gehave weest dan toen Hij aan het krui: In h gehangen was op Golgotha, wan Polei Hij was niet alleen Koning dagiers Joden, maar ook Koning der Wetiek reld. Dóór bracht Hij Zijn groothoed ste Koningsdaad nl. het zoenoffeivoor van Zijn leven. Hij die gekometzijn was om te dienen en die de gesta^gebrj te van een dienstknecht heef^__ aangenomen paste daarom niet in het schema van ons denken er| van onze wereld. Aldus zondagfl h morgen dr. J.M. Vlijm, geref. stu dentenpredikant van de Rijksr niversiteit te Leiden bij zijn scheidspredikatie tijdens l Studenten-Ekklesia in de Hooi landse Kerk te Leiden. Dr. Vlij: is benoemd tot wetenschappelijl hoofdambtenaar aan de Theolt gische faculteit van de V U. Amsterdam, om, zoals hij het ze! formuleerde: verder te leren der. ken wat een pluriforme gemeenttHet is. Zijn tekst had hij gekozen uifcend Lucas 22: „Ik beschik U het Kokm, ninkrijk zoals de Vader 't Mij be schikt heeft." Het gaat daarbij om het wezenlijke van het dienen waar offer meer betekent dan car] rière. In deze oecumenisch», dienst werden tevens aan 31 jon gelui de belijdenisvragen gestel» Ds. K. Bouhuijs, die de belijdel nisvragen stelde, zei dat de kerrf vaak een volkomen ongeloofde k waardig instituut is, waarin menjijk sen teleurstellen, maar dat toch als een levende Messla: gemeente wil functioneren in del ze wereld. C.O.A. De Lier tnese Vanavond om 7.30 uur is er ifcen s gebouw De Rank te De Lier dfcjk i eerste openbare vergadering vaf>eleg het CDA-De Lier. Mevr. drfcen g J.I.C.G Prick zal spreken ovefeerin „De vrouw en de politiek." erker Bazafe Vanmiddag om 2.00 opent ds. J.Hfceda; Hartzheim de jaarlijkse bazar iflVietn wijkgebouw Maranatha aan d«een Gevers Deynootweg 25 te Scheve-houd ningen ten bate van het wijk- eidreve jeugdwerk. De bazar is vandaal en morgen geopend van 2.00-5.0IAI vi en van 7.00-11.00 uur. nam ■rtfi

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6