G rond wets wijzig i ng vier jaar uitgesteld LW:U:IH*mDERl Wat maakt Wibo nu weer? Troonwisseling weer actueel De tekening van een lezer - Commentaar Stijf houden Steenkamp van demagogie beschuldigd Kameragenda Later zachter wie geeft een kind vakantie waarom niet schaefer tovenarij 7s )lNSDAG 29 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 -I! Bijna een jaar bestaat er (en werkt er zelfs) in Europa een Europese Volkspartij de federatie van de christen-democratische partijen uit de landen van de Europese Ge meenschap. De partij is vorig jaar tot stand gekomen met het oog op de verkiezingen voor een Europees parlement. In dit verband trekt de naam van de partij de aandacht. Bewust is ge kozen voor een neutrale Europese naam. Voor een aanduiding van de christelijke inspiratie voor het poli tieke handelen is afgezien, vooral als gevolg van druk van de Duitse partijen. De CDU van Helmut Kohl en de CSU van Franz Josef Strauss wilden de mogelijkheid openlaten dat ook verwante centrum-groeperingen zouden kunnen toetreden om op die manier de basis te verbreden. Met name het Nederlandse CDA heeft dat allemaal moeilijk door de keel kunnen krijgen, maar het is kenne lijk toch gelukt, wat wij mogen afleiden uit het groeien en bloeien van die EVP. Dat het de Duitsers ernst is met de mogelijkheden om de machtsbasis van hun partij te verbreden, is in het afgelopen jaar al gebleken. De leidster van de Engelse conservatie ve partij, mevrouw Margaret Thatcher, was ere-gast en spreekster op het verkiezings congres van de Duitse christen democraten en nog niet zolang gele den heeft Helmut Kohl een uiterst hartelijke ontvangst bereid aan de Britse parlementsleden John Davies en Douglas Hurd resp. de con servatieve schaduwminister van bui tenlandse zaken en de conservatie ve woordvoerder voor Europese za ken in het Britse Lagerhuis. Ook Fran2 Josef Strauss deed nog een duit in het zakje. Het ging hem kennelijk allemaal nog niet hard genoeg en daarom belegde hij in München een bijeenkomst, waar voor hij niet minder dan 25 Europe se partijen had uitgenodigd, waa ronder Britse conservatieve partij en de Franse gaullisten. Het is verblijdend dat deze bijeen komst in München een pover resul taat heeft opgeleverd, in die zin dat van de 25 uitgenodigde partijen er maar elf gekomen waren. Het meest opvallend was de afwezigheid van de christen-democratische par tijen uit de Beneluxlanden. Strauss zelf begreep onmiddellijk waar de schoen wrong („de afwezi gen beschouwen de Tories zeker als rechts en conservatief", zei hij), maar „uiteraard" lag de fout bij de anderen en hadden de afwezigen ongelijk gehad. Als het aan ons ligt, houden echter Strauss' tegenstrevers en met name het Nederlandse CDA op dit punt de poot goed stijf. Het moet duidelijk gemaakt worden, dat het streven van de Duitse CDU en CSU slechts is ingegeven door het verlangen naar de mogelijkhe den om in Europa machtspolitiek te bedrijven. De honger daarnaar is kennelijk zo groot, dat er alleen maar in zeer grote verbanden ge dacht kan worden, waarbij voor al te subtiele onderscheidingen nau welijks plaats is. En dat er in Europa reden is om subtiel en uit principiële ach tergronden te denken over de toe komstige ontwikkelingen, is buiten kijf. DEN HAAG De fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, Bas de Gaay Fortman, heeft giste ren verontwaardigd gereageerd over uitlatingen die CDA-voorzitter Steenkamp het afgelopen weekein de deed aan het adres van de PPR. De Gaay Fortman heeft Steenkamp gisteren in een open brief beschul digd van „valse demagogie", omdat hij voor de televisie zei, dat de PPR zichzelf naar de oppositiebanken manoeuvreert, „waar ze thuishoort, bij de communisten, de PSP, in de oppositiebanken". De Gaay Fortman over die uitspraak in zijn brief: „Wie zegt dat wij thuishoren bij de communisten volgt de metho de Vorster „Alles wat kritiek heeft meteen besmetten met het woord communist." Redactie: Ferry Mingelen Medewerking: Theo Koelé DEN HAAG De noodzaak tot Kamerontbinding heeft een belangrijke rol gespeeld in de discussie over het soort kabinet dat tot aan de verkiezingen de zaken in de gaten moet houden. Het besluit dat de Eerste Kamer vandaag over de grondwetswijzigingen zal nemen stond in die discussie centraal. In de Tweede Kamer waren alle fracties het erover eens dat Kamer ontbinding nodig is. Volgens de kieswet treedt de op 25 mei nieuw gekozen Tweede Kamer pas op bij het begin van het nieuwe parle mentaire jaar (Prinsjesdag, derde dinsdag in september). Tot dan blijft de oude Tweede Kamer in touw, welke politieke verschuivin gen zich ook hebben voorgedaan. Dat geeft problemen wanneer na een voorspoedige kabinetsformatie het nieuwe kabinet al eerder dan september geformeerd is. Dat nieu we kabinet, gebaseerd op de nieu we politieke verhoudingen zou dan als eerste aan de nog op oude ver houdingen gebaseerde Tweede Ka mer verantwoording moeten afleg gen. Om dit nu te voorkomen, moet worden bereikt dat de nieuwe Tweede Kamer direct na de verkie zingen wordt geïnstalleerd. Dat kan op twee manieren: een besluit tot Kamerontbin ding onder verantwoordelijkheid van het zittende, eventueel demis sionaire kabinet. indien er in tweede lezing grondwetswijzigingen moeten wor den behandeld. In dat geval wor den de zittende Tweede en Eerste Kamer automatisch direct na de verkiezingen door de nieuwe ka mers vervangen. Automatisch Gezien de discussie of een demissi onair kabinet wel een besluit tot Kamerontbinding mag nemen zou het het soepelst zijn indien de Ka merontbinding automatisch, in verband met grondwetswijzigingen .geregeld wordt. Voorwaarde is wel dat de Eerste Kamer die grondwetswijzigingen in eerste lezing nog voor 25 mei behandelt. Dat zit er helaas niet in. Het seniorenconvent van de Se naat komt vandaag bijeen om de zaak te bespreken, maar nu reeds lijkt duidelijk dat de behandeling tot na de verkiezingen wordt uitge steld. De PvdA wil de behandeling nog wel, maar in WD en CDA- kring voelt men er weinig voor. Met name omdat de wijzigingsvoorstel len nogal controversieel zijn. De WD heeft ernstige kritiek op de tekst van de nieuwe sociale grondrechten, en dan is het vreemd ze door een kabinet te laten verde digen dat, omdat het demissionair is, niet ter verantwoording kan worden geroepen. Uitstel betekent wel dat het van kracht worden van de wijzigingen tot na de volgende Tweede- Kamerverkiezingen (dus maximaal ruim 4 Jaar) wordt uitgesteld. Het betekent ook dat nog vier jaar lang in de grondwet zal staan dat het Koninkrijk der Nederlanden ook Suriname omvat. DEN HAAG Alhoewel het nor male parlementaire werk na de ka- binetscirsis stil is komen te liggen wordt een debat in de Tweede Ka mer deze week toch niet uitgeslo ten. Dat zou dan gehouden kunnen worden naar aanleiding van het besluit van de Koningin over de vorm waarin het kabinet Den Uyl tot aan de verkiezingen de zaken waar moet nemen. De Eerste Kamer beraadt zich van daag over de vraag of ze, in ver band met kamerontbinding de grondwetswijzigingen nog voor 25 mei moet behandelen. Afgezien van deze onderwerpen zal het kamergebeuren de komende weken (het verkiezingsreces begint eind april) weinig nieuws kunnen opleveren. Deze parlementsrubriek zal daarom voorlopig ook niet meer verschijnen. SCHIERMONNIKOOG De parlementair-redacteur van TROS-Aktua Marcel Bruins zal zich voorlopig moeilijk op het scherm kunnen vertonen. Zijn gezicht is gehavend, resultaat van een roerig week-endje op het anders zo rustige Wadden-eiland Schiermonnikoog. Dat roerige 'week-endje had nog meer gevolgen. Wibo van de Linde, chef van TROS-Aktua, heeft een aanklacht wegens mis handeling aan zijn broek gekregen. Indiener was onze journalistieke collega Theo Koelé. Deze bevond zió% zaterdag- bij de politie een klacht we- avond rond etenstijd in de gens mishandeling in. gelagkamer van een plaats- Commentaar van Van de lijk hotel, zag daar de vele TROS-medewerkers en zei tegen zijn vrienden: het lijkt hier wel een TROS- café. Die opmerking schoot Wibo van de Linde in het verkeerde keelgat. „Zoek je soms ruzie," vroeg hij K. Deze ontkende, waarop Wi bo hem bij de keel greep, door een deur heen de gang in werkte, hem aan de ha ren trok en ook anderszins nog met hem solde, en on derwijl op luide toon excu ses eiste omdat K. zou heb ben gezegd dat de TROS de sfeer ter plekke verpestte. Tussenkomst van anderen gaf K. zijn vrijheid terug en deze diende direct daarop Linde: „Ik ben geen vech tersbaas, maar ik hoorde die jonge zeggen: alweer een goed bruin café ver pest; de TROS is binnen. Ik heb hem daarna bij zijn kleren gepakt, niet gesla gen, en hem verzocht zijn verontschuldigingen te ma ken. Dit heb ik ook aan de politie verklaard, voor de rest zullen we maar af wachten." Later op de avond ontmoet ten leden van het TROS- team en onze collega el kaar weer in het plaatselij ke café. Na een aanvanke lijk rustig verloop van deze ontmoeting kreeg K. het hier aan de stok met TROS- medewerkster Yvonne Ha- bets. Op hoge toon vroeg zij K. waarom hij haar chef Wibo („voor mij is hij een beetje heiligzo beledigd had. K. merkte rustig op dat hij aan haar geen ver antwoording schuldig was en ontving daarvoor een daverende klap in zijn ge zicht van mevrouw Habets. Hij vond het daarna maar beter verdere confrontaties met TROS-Aktua te mijden. Na sluitingstijd bleef het voor het café onrustig, de plaatselijke jeugd was, vol gens Van de Linde, zijn re dactiegenoten aan het jen nen. Toen beging Marcel Bruins een vergissing. Zon der enige aanleiding, zon der dat er een woord gewis seld was, gaf hij een toeval lige omstander een klap. Het slachtoffer bleek echter een ex-bokser met enige faam te zijn, die, alhoewel hij zijn geliefde sport reeds jaren niet meer uitoefende, de techniek toch nog goed bleek te beheersen. Het resultaat was dat Bruins met de eerste och tendpont voor geneeskun dige hulp naar het vaste land ging en later op de dag weer met gehavend gezicht, gedeeltelijk bedekt door een grote zonnebril terug keerde. De ex-bokser zag af van een aanklacht. Hij zit in de horeca-sector en wil niet al te openlijk ruzie met de goed verterende TROS- ploeg. K. piekert er niet over zijn aanklacht in te trekken: Dit zijn de mensen die al tijd in hun programma's klagen dat het op straat niet meer veilig is. Ik be grijp nu hoe ze dat zo goed weten." Beatrix kan zich 'Wilhelmina' noemen DEN HAAG De val van het kabinet-Den Uyl heeft de kans op een volgend PvdA-CDA-kabinet. zo wordt allerwe gen erkend, akelig klein gemaakt. Dat kan ook gevolgen hebben voor de opvolging van koningin Juliana door prinses Beatrix. Al enige tijd gaat het verhaal in politiek Den Haag dat de koningin er de voorkeur aan geeft de opvolging te regelen onder een kabinet waaraan ook socia listen deelnemen. De redering daarbij is dat. indien de PvdA in de regering zit, de republikeinse emoties in die kring bij een troonwisseling beter onder controle te houden zijn dan bij een oppositierol voor de PvdA. Naar aanleiding van de ver huisplannen van prinses Beatrix en prins Claus wordt er enige tijd in poli tiek Den Haag gefilosofeerd over een mogelijke datum van aftreden. Enkele weken geleden werd bekend dat prinses Beatrix in Den Haag zou willen gaan wo nen en werken zodra zij ko ningin is. De NRC begeleid de deze berichten met een Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan oe achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong -™— Weerrapporten Het was gisteren bepaald geen weer voor een zonnig en zacht ommetje door onze bejaarden. Zelfs de jongeren kon men naar adem zien snakken, als ze ver zeild raakten in een felle sneeuwbui met stormvlagen tot zeventig km per uur (Roosen daal) tegen. Zelf heb ik het tij dens mijn „obligate" boswande ling, die wind er vlak voor zo'n bui als het ware boven in de bomen horen plofffen als een machtige ademtocht door de kruinen. Overigens wat is zo'n boswandeling tijdens ha gel- en sneeuwbuien eigenlijk een belevenis. Je waardeert er straks het zonnige en warmere weer des te meer door. De poollucht veroverde Neder land met indrukwekkende snel heid. Om kwart voor acht zon dagavond waren in het uiterste noordoosten van Groningen de eerste sneeuwvlokken waarge nomen, in de ochtend waren de sneeuwbuien de zuidgrens al ge passeerd op weg naar Frankrijk. Op de weerkaart van gistermid dag één uur was mooi te zien dat alleen het zuidoosten van Frankrijk vrij gebleven was van de kou-inval. In de rest van het land evenals in Noordwest- Spanje leefden de noordelijke winden zich uit en het sneeuwde ondermeer in en rondom Parijs. Tijdens passage van een klein trogje in de hogere lagen werd ondermeer in De Bilt en Arnhem gistermiddag onweer waargeno men. In de hogere niveaus zakte de koudeput van de Shetlands af tot over de Noordzee en onze omgeving. Op vijfduizend meter hoogte werd gistermiddag bo ven zuidoost-Engeland min. 36 graden waargenomen, boven on ze hoofden was het nog een paar graden kouder. (Normaal voor eind maart is min. 25,5 graad). Uit de sneltrekkende buien met enorme witte koepels kwam een lading, die het weerbeeld tijde lijk volkomen winters deed zijn, maar telkens volgde er gelukkig „droge buien", waarvan onze huisvrouwen profiteerden voor het doen van boodschappen. Vooruitzichten: Boven de Shet lands was de temperatuur gis termiddag alweer zeven graden hoger geworden dan een etmaal ervoor. Een warmtefront met zachte lucht van de oceaan ver plaatst zich regelmatig tussen IJsland en Schotland door naar het oosten. De regen ervan kan in de loop van vandaag al het Noordzeegebied bereiken en woensdag in ons land merkbaar worden. Deze nieuwe ontwikke ling geeft uitzicht op hogere temperaturen in de tweede helft van deze week. Een verder argu ment voor een hernieuwde op warming komt van de oceaan: een vliegtuig van de Flying Ti- gerline rapporteerde gistermid dag boven het zeegebied ten zuidoosten van het weerschip C een versnelling van de west- zuidwestelijke circulatie op 10.000 meter hoogte tot 270 km per uur. Summa summarum: eerst nog een nacht met lichte stralings- vorst min twee tot min vijf, daarna begint de stijging van temperatuur met daaraan voor afgaand enige regen. Nog een paar losse nieuwtjes: gisteren zijn in Papendrecht de eerste eendekuikens gezien. In Joego slavië werd het opnieuw 22 tot 24 graden, op Ijsland vijf tot zes graden, met plaatselijk acht tot elf mm regen bij Reykjavik, maar matige sneeuwval in Noordwest-IJsland. In Noord- Skandinavië vroor het 25 tot 30 graden, gisteravond om zeven uur was het er nog minus 19 graden. Brrr. Amsterdam sneeuwbui 8 0.1 De Bilt half bew. 5 0.5 Doelen sneeuwbui S 2 Eeldc sneeuwbui 4 1 Eindhoven sneeuwbui 5 1 Den Helder half bew 4 1 Rtd. licht bew. 5 0.6 Twente half bew. 5 1 Vlissingen hagelbui 5 0.6 Zd. Limburg sneeuwbui 4 0.3 Athene licht bew. 17 0 Barcelona regen 15 27 Berlijn half bew. 3 1 Bordeaux half bew 10 2 Brussel 5 0.6 Frankfort 6 3 Genéve sneeuwbui 12 8 Helsinki geheel bew. -2 0 Innsbruck 13 6 Kopenhagen half bew. 2 0.2 Lissabon half bew. 16 2 Locarno geheel hrw. 13 1 sneeuwbui 6 0.2 Luxemburg half bew 5 0.4 Madrid zwaar bew. 14 I Malaga half bew 21 1 Mallorcn zwoar bew. 21 0 München sneeuw 12 1 Nice zwaar bew 18 0 Oslo tnceuwbui 2 0.1 Parij» half bew 6 0,6 Rome zwaar bew. 16 0,2 Split Stockholm licht bew 2 0 Wenen zwaar bew. 18 0 Zurich sneeuwbui 9 4 Casablanca regenbui 18 9.1 Istanboel Las Palm as zwaar bew. 22 0 New York Tel Aviv half bew 19 0 Tunis geheel bew. 22 4 Hoogwater, woensdag 30 maart VUasin- gen 1002-22 35, HarlngvlleUlul2en 10.05-22.54. Rotterdam 12 02Scheve- nlngen 11.14-23 59, IJmulden 11 58— Den Helder 2 14 14 48. Harllngen 5.01-17.24, Delfzijl 7 07-19 33 artikel waarin uit de doeken werd gedaan hoe zakelijk en efficiënt de staf van prin ses Beatrix momenteel ge organiseerd wordt. Dit als lichtend voorbeeld voor de traditioneel samengestelde weinig doelmatige hofhou ding die koningin Juliana omringt. Dezelfde krant stelde ook ce vraag aan de orde of de koningin, die bij de gratie Gods regeert, wel zelf af stand van de troon mag doen of dat zij aan God de afsluiting van haar regeer periode moet overlaten. Verplichting In het OPV-blad 'Ons bur gerschap' gaat dr A. J. Ver- brugh diep op deze zaak in. Hij komt tot de conclusie dat het regeren bij de gratie Gods de Koningin, geenszins belemmert, inte-' gendeel haar zelfs kan ver plichten afstand te doen in dien zij meent onvoldoende kracht te hebben om het volk te regeren. Aardig is dat. naar Ver- brugh uit de kronieken op diepte, prinses Beatrix zich koningin 'Wilhelmina' mag laten noemen. Bij de ge boorteaangifte kreeg zij de namen Beatrix. Wilhelmi na. Armgard (de laatste twee namen naar beide grootmoeders) en Beatrix als zelfstandige naam met de betekenis van 'de ge lukbrengende'. Wanneer Beatrix eenmaal geroepen zal worden de troon te be stijgen, zal zij, dit. als zij dat wil, kunnen doen onder haar tweede naam 'Wilhel mina'., zo luidde de mede deling toen. onder redactie van Loes Smit Elk kind heeft het recht om zich volledig en in vrijheid te ontplooi en. Dat hebben de Verenigde Na ties zo vastgesteld, maar dat wil nog niet zeggen dat elk kind daar om ook van dat recht gebruik kan maken. In de miljoenenstad West-Berlijn, het westerse eilandje tn Oost- Dultsland bij voorbeeld, draagt het leefklimaat niet bepaald bij tot zo'n volledige ontplooiing in vrij heid. Ondanks alle Inspanningen om tn dat beperkte stukje wereld een normale samenlevelng op te bouwen, zeggen Ingewijden in de Westberlljnse situatie, stutt de re gering van de stad steeds weer op haast onoplosbare sociale en maatschappelijke problemen. De eiland-toestandheeft tn de afge lopen dertig Jaar voor kwalijke uitwassen gezorgd, waarvan voor al mensen tn de lagere milieus de dupe zijn geworden. Tussen die altijd aanwezige span ningen onder volwassenen moeten tienduizenden kinderen opgroeien. De jongeren onder hen probeert de stichting Pax Chrlsti-Klnderhulp wat verademing te geven door ze tn een rusige omgeving een zomerva kantie te bezorgen. Al vijftien zo mers achtereen konden vele hon derden Westberlljnse meisjes en jongens van vijf tot twaalf Jaar dank zij de inspanning van de stichting en de vrijwillige mede werking van ook honderden Ne derlandse gezinnen vijf weken in ons land helemaal tot rust komen. Twee volle treinen met zestienhon derd kunderen zijn tot nu toe 's zomer8 van Berlijn naar Neder land en terug gereden. Vaak zijn het dezelfde gezinnen die elk Jaar weer een kind een fijne vakantie bezorgen, maar elk Jaar ook vallen er door verschillende oorzaken adresten af. Wil ook de zestiende „Westberlljn se" zomervakantie slagen, dan zijn er weer enkele honderden vrijwil ligers nodig, die net als de „oude" gezinnen een plaatsje tn hun huis en hun hart willen inruimen voor een Jonge Westberlijner. Het gaat niet om bijzonder moeilijke kinde ren, maar om kinderen die er ge woon eens vijf weken tussenuit moeten. Voor de reiskosten en ver zekeringen zorgt Pax ChristL De vakantietreinen rollen op 21 Juni binnen en gaan op 28 Juli terug naar West-Berlijn. Wie in die periode een kind tussen vijf en twaalf Jaar wil huisvesten kan contact opnemen met het secretari aat van de stichting, Terborgseweg 133 tn Doetlnchem. Wie een con tactpersoon van Pax Christi in zijn of haar buurt weet te vinden, kan zich ook rechtstreeks met die per soon tn verbinding stellen. Moet dat nou altijd, steeds weer kleren vervangen door nieuwe, al leen omdat die oude verouderd zouden zijn? Moet Jer rekening mee houden met de nieuwe voor- Jaarsmode, de nieuwe zomermode, de nieuwe najaarsmode. de nieuwe wintermode, de nieuwe damesmo de, de nieuwe herenmode, de nieu we kindermode? Moet je er aan meedoen, ook al vind Je de nieuwe 'trend', zoals dat genoemd wordt, bespottelijk? Natuurlijk moet dat helemaal niet, maar ls mode daar om onzin? Nee, zegt Hanny van den Horst, hoofdredactrice van Zin in een privé-station? In de Westduitse stad Baden-Baden is er eentje compleet te koop. Ze hebben daar zelf al een tijdje een nieuw station, en sinds dat in gebruik is wordt er met het oude helemaal niets meer gedaan. Omdat het uit 1892 daterende gebouw nog zo stevig op z'n fundamenten staat, vindt het gemeentebestuur het zonde om het te slopen. Daarom staat het oude station nu voor liefhebbers te koop. Wie er acht miljoen gulden voor over heeft, mag het hebben. Margriet, uitdrukkelijk in haar blad. „Mode is geen onzin! Nu praat ik niet over die types die elk mode- snufje, hoe zot ook, meteen volgen en er dan vaak meer opvallend dan mooi mee uitzien. Maar zelfs dan zeg ik: als iemand er lol in heeft, waarom niet?" Jan Schaefer (36), staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening in het nu gevallen ka- binetrDen Uyl, wilde wel een avondje uit met weekblad Viva, maar niet zonder vrouw en (twee) kinderen, die hij al genoeg alleen moet laten. Eten deed het ge zelschap op Schaefers verzoek bij Oom Ab in Hilversum, vroeger buurtgenoot en huisvriend van de Schaefers. die er nu een restaurant annex broodjeszaak op na houdt ,Met dat tuig", zei de staatssecre taris gekscherend over zijn kinde ren, „ga ik niet in een bistro of zo zitten. Daar heb ik niks aan. Hier kunnen die kinderen tenminste een frikadel krijgen als ze daar trek in hebben. Trouwens, waar krijg Je tegenwoordig nog een goeie hap zuurkool?" In de loop van het ge sprek merkten de Viva-mensen op wel eens gehoord te hebben, dat het ministerschap de enige baan in Nederland is. waar Je geen diploma voor nodig hebt. 8chaefer (één Jaar mulo, middenstandsdiploma): „Dat is zo. De öt in een kabinet met een minister Trip, die Indertijd di recteur was-blj een bedrijf waar ik solliciteerde en niet aangenomen werd, omdat ik niet genoeg diplo ma's had". Naar schatting gaat ongeveer een derde deel van de Mexicaanse be volking nooit naar een officiële dokter, de meesten omdat ze te arm zijn om zich een echte me dische behandeling te kunnen ver oorloven. Als ze iets onder de leden hebben, zoals dat heet, trekken al die mensen naar een .tovenaar'. Die zijn er in twee soorten: degenen van wie men gelooft dat ze patiën ten door magische handelingen kunnen genezen, en de meer prak tische tovenaars die met kruiden (ze kennen wel 1500 wilde planten) of organen en beenderen werken. Het tijdschrift De Bejaarden weet van een ooggetuige die eens een tovenares aan het werk zag: de patiënt werd met een gaaf, rauw el over het lichaam gestreken. Dat was zo'n beetje het voornaamste, maar de patiënt, een man van een Jaar of zestig, toonde zich uiterst tevreden over het resultaat van de behandeling. HIJ was al een Jaar zonder werk, maar na één week .betoverd' te zijn geweest, vond hij zowaar een baan. Dat lag dan ook niet zozeer aan de toverkunsten als wel aan de mensenkennis van de genezeres: ze had al gauw In de gaten dat haar patiënt veel te veel dronk en ze had hem dan ook ge zegd, dat haar elerbehandeling al leen succes zou hebben als de man de drank voorgoed liet staan. En dat deed hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5