Radio-jeugdsentiment in Bonte Dinsdagavondtrein »Ö0MTE, Hetdal der Craddocks Gebrek aan stijl Zoals het toen was zal het nooit meer zijn Radio en televisie lieten diverse programma's vallen Stt Even puzzelen OINSOAG 29 MAART 1977 BINNENLAND TV-COMM ENTAAR 3 door Ton Hydra De dood brengt ons. moderne mensen. In verlegenheid. Communicatie ls een van de voornaamste codewoorden, maar Ln moeilijke omstandigheden gaat die communicatie vaak haperen. Als via radio en televisie onderwerpen worden behandeld die kwetsbare mensen kunnen raken, komen begeleidingsteams ln actie. Dat ls waardevol, want zo blijft voor de mens ln nood tenminste nog enig contact mogelijk. Zodra echter het leed velen tegelijk treft, weten wij er niet goed raad mee. Hoe Je dan op passende wijze kunt reageren, bleek een etmaal na de verschrikkelijke vliegramp nog altijd een probleem te zijn voor de omroepen die televisieprogramma's hadden te verzorgen. Goed. AVRO en VARA vervingen vrolijke onderdelen door natuuropnamen en ernstige muziek. Maar de STER paste zich niet aan. De commercie ging op de gewone voet door. Nabestaanden en vrienden van de slachtoffers, die ongetwijfeld zeer geëmotioneerd voor de tv zaten te wachten op meer bijzonderheden over het gebeuren op Tenerife, werden tegemoetgetreden met de opdringerige deuntjes en de overdreven aanprijzingen ln de reclameboodschappen. En na het Journaal wist men al evenmin iets anders te bedenken dan deze botte vorm van „communicatie". BIJ de grootste vliegramp ln de geschiedenis zijn op de beeldbuis een schromelijk gemis aan stijl en het failliet van het gesproken woord aan de dag getreden. Wel kregen wij ln het nieuws te horen, dat enkele hooggeplaatsten ln telegrammen hadden doen weten dat zij ontsteld waren, maar geen van die hooggeplaatsten richtte voor de camera woorden van deelneming tot de vele honderden die nu treuren. Het communicatiemiddel bij uitstek wist ln een tragische situatie de medemens niet op de juiste wijze te bereiken. En via datzelfde medium werd ons in cursusachtige programma's voorgehouden hoe wij onze rouw moeten verwerken. Als zovaak gaapt hier een kloof tussen praktijk en theorie. Zeer waarschijnlijk gaan wij vandaag weer over tot de orde van de dag. Het leven gaat verder. Wel kunt u er zeker van zijn, dat het grootste deel van AVRO's Televlzler Magazine ln beslag wordt genomen door Informatie over de vliegramp en de gevolgen daarvan. Het leven gaat door en dit betekent ook dat er geen moment voorbij gaat zonder dat ergens een man zijn vrouw mishandelt. U kunt het verhaal van enkelen van deze vrouwen horen ln het KRO-programma. In afwachting daarvan vraag ik mij af of er ook mannen zijn die van hun wederhelft op hun falie krijgen. In deze tijd van emancipatie mag je het lichamelijk geweld toch ook van de andere kant verwachten. Sterkste trekpleister ln het dinsdagavondprogramma wordt natuurlijk de Britse film waarin Edward VII eindelijk koning zal zijn. We hebben hier in ons gevoel bijna net zo lang op moeten wachten als de zoon van Victoria en dat pleit voor de suggestiviteit van het verfilmde levensverhaal. Mies Bouwman heeft titelrolvertolker Timothy West nog altijd niet naar ons land gehaald. Dat ls wel te begrijpen, want het past niet zo goed in een verstrooiingsprogramma. Maar de AVRO zou ongetwijfeld veel kijkers een genoegen doen als men op een serieuzer niveau dan in „Een van de acht" kennis kan maken met de voornaamste spelers in deze voortreffelijke serie. door Riet Diemer HILVERSUM Met „AVRO's Bonte Dinsdagavondtrein" hebben de luisteraars van avond een paar uurtjes opge wekt radio-Jeugdsentiment voor de boeg waarvoor een paar weken geleden de opna men al werden gemaakt, die op Hilversum 1 te beluisteren zijn van kwart voor negen tot kwart over tien. Een soort documen taire vormt de inleiding om acht uur. Officieel heet het dat het ..Veertigja rig radiojubileum van Snip en Snap" wordt herdacht. Maar uit zo'n uitdrukking blijkt alweer dat papier reuze geduldig ls. want lk kan me de UJd nauwelijks meer heugen dat Wil ly Walden en Plet Muyselaar voor het laatst de (daarvoor ontvankelij ke) luisteraars opvrolijkten voor de radio. Maar goed. er moet door som mige artiesten altijd Iets gevierd worden, als het al geen afscheid ne men ls op gezette UJden. Daarom wordt nu gebruik gemaakt van het feit, dat het veertig Jaar geleden was toen twee opgedirkte dames elkaar voor het eerst voor de microfoon vliegen afvingen. Hersengymnastlekraan Jan Boots, net 65 Jaar geworden, nam met het presenteren van deze bijzondere Radio vandaag HILVERSUM IIMnn FM-kaailfn) AVRO 7 00 Nieuw*. 7 02 (S) AVRO-klok (7 30 Nieuws 7.42 Radiojournaal) 8.30 Nieuws 8 38 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 45 De Groenteman. 850 Mor genwijding NOS: 9.00 Spiegel van Belgié. AVRO 930 (S) Gevarieerd klassieke ka mermuziek 10 00 De Radio Lawaaipape- gaai 10 10 Arbeidsvitaminen populair ver- zoeaplatenprogramma. (10 30 Nieuw». 1023 Radiojournaal) 11-30 (S) Rondom twaalf. 12 26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 1230 Nieuws 1241 Radiojournaal 13.00 Knipperlicht verkeersmagazme. 1325 Beursplein 5 13 30 n Middagje AVRO mu ziek. informatie en service. (1520 Nieuw». 15 33 Radiojournaal17 00 Voor ons ge maakt (door ons gekraakt): kinderprogram ma Overheidsvoorlichting: 1720 Nieuws uit de Nederlandse Antillen AVRO. 17.30 Nieuws 17 32 Radiojournaal. 17 50(S) Muzi kaal gemotiveerd lichte muziek PP: 18 19 DS7P AVRO 18 30 Nieuw» 18 41 Per SaL do zakelijke bespiegelingen 18 55 Evalua tie van Helsinki NOS: 19 15 (S) Accoord kroniek van de amateuristische muziekbe oefening AVRO 20 00 (S) 40 jaar Snip. Snap en Slees, documentaire 20 30 (S) Pau- zemuziek 20 45 (S) Waar is de lijd gebleven, een Bonte Dinsdagavondtrein 22 15 (Si Se- bastiao Tapajós. gitaar 2230 Nieuws. 2240 Radiojournaal 23 00 (S) Parklane Serena de. 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II («82 ra FM kaas lea- Bonte Dinsdagavondtrein (een klus die hij vroeger ook al deed) afscheid van het luisterpubliek. De extra titel die de feestavond had meegekregen ..Waar is die tijd gebleven" sloeg misschien wel het meest op hem, want Je zou hem de pensioengerech- tige leeftijd niet geven, al heeft zijn bekende radiostem toch ook wat barstjes opgelopen. Andere bekende namen die klonken waren van dirigent Bert Paige (spreek vooral uit bird), klankregis seur Charley Nederpelt, studioregis seur Jo Vischer jr, die wippend en swingend over het podium ging en minstens vier keer opdracht gaf aan het publiek het Bonte Dinsdag avondlied te herhalen plus het bijbe horend applaus omdat er iets mis was gegaan bij de opnamen. Onop vallend achter een tafeltje gezeten was en bleef René Sleeswijk de baas van de Snip- en Snap-revue. Alle maal blozende heren op leeftijd. ..Waar ls de tijd gebleven." Juffrouw Snip en juffrouw Snap, allebei ln lange feest-soepjurken met een capuchonnetje op de rug en hoedjes op de krullen „speelden van blad", dat wil zeggen van een pa piertje tussen de vingers spiekten ze hun sketches bij elkaar. Juffrouw Snap getuigde nog altijd van de blijde Jonge lente waarin het huwe lijk met haar „adoris" zich mag ver heugen. En Juffrouw Snip met haar pinnige humor ging daar maar on vermoeibaar tegenin. „Want Snip snapt niet wat Snap snapt. En Snap KRO 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 720 Het levende woord. 7.25 Badinene. 7.54 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.11 Echo. 8 30 Aubade: klassieke muziek. 9 00 De let ter M: informatief programma. (9.30 Scheepspraat 935 Waterstanden.) 1020 Schoolradio. 11.30 Ouder worden we alle maal. bejaardenprogramma. 11.59 Bericht Vastenactie. 12 00 Vijf tellen na nu O- verheidsvoorlichüng Uitzending voor de landbouw NCRV: 13.00 Nieuws. 13.11 Echo magazine. 13 40 Vreemdeling in mijn Va ders huis. Herinneringen van bejaarde mis sionarissen. 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer 16 00 Nieuws. 16.03 Spree kuur. gesprek. NOS 17.00 Het zal mijn üjd wel duren: klankbeeld. 17.20 (S) Eurolight 17.40 Informatie uit de regio. 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws KRO: 18 11 Echo. 18.30 (S) Op vleugels: pianomuziek. 18.50 Verken ning: sociaal maatschappelijk programma. 19.00 (S) Zin ui muziek. 1920 Voor de veran dering. geunscatecheseprogramma 19.45 Kerk in meervoud. 20.00 Nieuws. 20.05 Om- roepparochie lijdensmeditatie 2020 (S) Glenn Gould speelt Beethoven. 21 30 Spek takel. programma over de culturele indus trie NOS 23 00 Met het oog op morgen met om 23.05 Actualiteitenoverzicht. 23 20 Den Haag vandaag en 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (415 m en FM kanalen» - VARA- 7 00 8 00 Actualiteiten via Dingen van de dag. 7 02 (S) Gesodemeurders. 9.03 (S) Pep op dne. 11.03 (S) Dne draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12 03 (S) VARAs zockplaalje. 14 03 (S) Spits beeld. 16 03 (S) LP top-20 en de Tip-LP TV vandaag NEDERLAND I 1IM5 NOS/NOT: Schooftetovis* 14.00 Schooltelevisie 18.15 TELEAC: Intofeftng tol de HILVERSUM In verband met de vliegtuigramp op Tenerife werd gis teren een aantal televisieprogram ma's vervangen. Zo liet de AVRO na wikken en wegen het sportevene ment Superstars, Mash, maar ook de gezondheidstest „Zeg eens A (of B, of O" vervallen. Dat laatste van wege het feit dat in dit van tevoren opgenomen programma een KLM- piloot een vrolijk aandeel had. De programmaleiding vond dit in de gegeven situatie niet passend. In plaats daarvan plande de AVRO de uitvoering van de vijfde symphonie van Tsjaikowski en een natuurfilm. Een natuurdocumentai- re moest ook bij de VARA de wegge vallen programma's vervangen. „De seniorenshow" en „Man over de vloer" vond men niet geschikt. De finales van de bokskampioenschap pen voor amateurs werden eveneens uit het schema geschrapt. Achter het Nieuws probeerde zo veel moge lijk aan te sluiten bij het nieuws over de ramp. Bij de radio was de aanpassing yan de omstandigheden minder opval lend dan bij de televisie. Het komt nog altijd erg onplezierig over als na een rechtstreekse reportage vanuit het rampgebied Hilversum vrolijke muziek laat horen, zoals gistermor gen bij TROS-AKTUA. De AVRO. die de hele dag Hilversum 3 moest vullen, bracht „aangepaste" popmu ziek, met summiere aankondigingen van de discjockeys. Rechts juffrouw Snip: „We worden genomen". Achter Bert Paige, dirigent. snapt niet wat Snip snapt. Als Snip snapt Snap en Snap snapt Snip doen Snip en Snap geen klap." Dit lied verklaart alles. Opvallend veel Jong publiek, dat de glorietijd van Snip en Snap voor radio nooit echt meegemaakt kan hebben, was aanwezig bij de opna men. Dat meebeleven van radio opnamen wordt steeds minder een pretje. In de toch al niet zo grote studioruimte, waar het geluid geen uitweg wist te vinden werden alle registers opengetrokken. Oorverdo vend was het lawaai van de instru mentale muziek, terwijl de zang stem van Helen Shepard deed ver langen naar die oude tijd toen de microfoon van Mieke Telkamp ge dempt werd met een stofdoek. Maar de luisteraar van vanavond met knoppen op zijn radiotoestel zal er geen last van hoeven hebben als hij herinnerd wordt aan de tijd dat heel veel Nederlanders plezier be leefden aan een radioprogramma dat in populariteit gelijk stond aan „Een van de acht" nu. Misschien zingt hij net als toen mee: „Iedere dinsdag doet de Bonte Dinsdaga vondtrein alle hulzen aan van 't land. en hij leert de mensen weer een beetje vrolijk zijn, overal waar hij belandt". Toch. alle goede bedoelin gen ten spijt, zoals het toen was zal het vanavond niet meer zijn. 17.03 (S) Alfred Lagarde NOS: 18 03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Popreconstructie. 20.02 (S) Nashvil le. 21.02 (S) Popdonder. 23 02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-dne-draait. 2.02 (S) Help! Voor dc werkers in de verzorgende en verplegende beroepen. 3 02 (S) Peter Hol land. 5.02-7.00 (S) Truck; programma voor vrachtwagenchauffeurs. HILVERSUM IV IFM-kanalen) - TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Capiccio: klassieke muziek. 9 00 Nieuws. 9.02 Aktua- klankbeeld. 9.30 (S) Van heinde en verre 10.00 (S) Opus uen tot twaalf. 12 00 (S) Intermezzo 13.00 (S) De meest verkochte „klassieke tien". 13.30 (S) Koren en korpsen. 14.00 Nieuws. 14 02 (S) Om het boek; pas verschenen en'of herontdekt werk op de nationale en internationale boekenmarkt. 14.30 (S) Guitariteilen. 15 00-17.00 (S) Bel- cantonum. Speciaal vandaag Edward VII wordt eindelijk koning. Ned. 2/21.45 De KRO vertoont een Engel se documentaire over een te huis voor mishandelde vrouwen. Ned. 1/21.50 AVRO's Televizier-Magazine bestaat voor het grootste deel uit informatie en beschouwin gen over de vliegramp op Tene rife en de gevolgen. Voorts mo gelijk een gesprek met mr. Aan- tjes over uitlatingen van mr. Biesheuvel. Ned. 2/22.40 t De Berliner Philharmoniker spelen o.l.v. Herbert von Ka- rajan de eerste symfonie van Beethoven. Ned. 1/23.00 Aanpassing aan een ver- stoorde illusie is een Duits tv- spel over de botsingen tussen een jonge onderwijzeres en haar mannelijke collega's. Duitsl. 1/21.00 Fons Disch spreekt met Dick Ouwerhand, directeur van het Bureau Collectieve Propaganda voor het Nederlandse boek. Hilv. 2/16.03 Ter gelegenheid van het 40- jarig radiojubileum van Snip en Snap presenteert de AVRO een ouderwetse „Bonte Dinsdag avondtrein" (20.45). Vooraf gaat een klankbeeld over Willy Wal den, Piet Muyselaar en René Sleeswijk. Hilv. L'20.00 19.05 KRO: Tom 6 Jerry, tekenfilm 19.20 Piste, circusprogramma 20.06 Alias Smilh and Jones 20.55 De WiOem Nijholtshow 21.35 NOS: Journaal 21.50 KRO: CNswk*. documentaire over opvanghuis voor mishandelde vrouwen in Londen 23.00 Berliner Phüharmoniker muztek 23.23 NOS: Journaal NEOERLAND II 18A5 NOS: Kortweg, kunst op komsl in de 18 .55 Journaal 19.05 AVRO: AVRO sToppop presenteert de Nationale Hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: AVRO'S Wie kent kwis 2145 Edward VII, tv-serle 22.40 Tetovizier magazine 23.25 NOS: Den Haag vandaag 23.40 Journaal 156: Nu duurde het niet lang meer of brigadier Piet en Karei Kleuntjes lagen in een lekkere warme zieken kamer in het groothertogelijk hospi taal te Ottoburg. Op het plaatje is trouwens duidelik te zien hoeveel zorg er door kundige verpleegsters aan de twee herstellenden werd be steed. Maar zelden werd er zo nauw keurig acht gegeven op het tempera- tuursverloop. Men lette bij voor beeld maar eens op de ernstige blik ken, waarmee de verpleegster het speciale tennometertje betuurt, dat zij altijd bij zich draagt ter innerlij ke geruststelling van de te meten patiënt. Brigadier Piet lag met vra gende ogen en een ijsblaas op zijn kop naar het kundige zustertje te kijken en vroeg: „Waar ben ik eigen lijk?" „In het hospitaal te Otto burg," antwoordde ze. „En wacht nou maar eens af wie er vanmiddag allemaal bij je komen. Dat zal me een pret geven!" Natuurlijk be greep Piet wel zo'n beetje wie er op bezoek zouden komen, maar dat bij na het hele leger van Slavonië zich zou presenteren, had hij toch niet verwacht. Kapitein Fritzl von Köpe- nick liep voorop en had een bos bloemen bij zich en een levensgrote doos. Iedereen had eigenlijk een ca deautje bij zich en Piet moest wel tien keer het hele verhaal van zijn vlucht vertellen. „Ha!" lachte in specteur von Donnerwetter luid ruchtig. „Dat muisje zal wel een staartje hebben! Er komt een poli tiek incident van, wat ik je brom! Die macaronihappers zullen wel uit levering vragen of zoiets! Maar van mij kunnen ze berg op! Jullie uitle veren, dat nooit!" „Nooit!!" brul den toen de soldaten. „We staan er met ons leven borg voor!" FERD'NAND DEI van - 134 - Het rijtuig hield stil en ze stapten uit. Paul betaalde de koetsier en volgde haar naar een bank met uit zicht op de rivier. De zon scheen helder en er voeren veel boten op de Theems. „Wat bèdoel je met: een ander leven opbouwen?" vroeg Paul. „Grace, we zijn toch man en vrouw. Een ander leven opbouwen kunnen we alleen samen, maar je wilt daar niet eens over praten." „Dat is toch geen kinderspel, PauL Ik heb in die cel diep over alles nagedacht Onze gezichtspunten zijn zo verschillend, maar nu nu je er zo gekwetst en wanhopig uit ziet „We verschillen niet in alles van elkaar. Grace. Ik herinner me dat je eens zei dat we lichamelijk zo goed bij elkaar pasten, en dat dit veel andere verschillen ophief." „In de anderhalf jaar die achter ons liggen heb ik pas leren inzien hoe veel offers een huwelijk vergt. Wat jij nastreeft is heel goed, maar je arbeidsveld is zo beperkt: een paar stomme dorpelingen, een paar ver vallen huizen, twaalf gezinnen. Ik wil het regeringsstelsel helpen ver anderen. Dat is geen lariekoek, Paul, ik leef er voor." „Alleen kun je geen bergen verzet ten, Grace. Je moet ln het klein beginnen, zo is het nu eenmaal." „Dat geldt voor jou, Paul. Maar zou Rafaël gelukkig zijn geweest als hij alleen miniaturen had mogen schil deren? Kijk, daarin lag al van het begin af de wortel van het kwaad. Ik dat toen ik Je mijn Jawoord gaf, dat ik Je zou kunnen veranderen, dat Je je geld en je idealisme zou besteden aan iets groots en iets blijvends. Maar het lukte me niet het zal me nooit lukken. We hebben hier allebei geen schuld aan. Ik haat wat jij mooi vindt, ik bestrijd het zelfs. Dat kan immers niet zolang ik er bij hoor." Ze legde haar hand op de zijne en keek hem ernstig aan. „Paul, jij kunt hertrouwen. JIJ bent het soort man dat dringend een vrouw nodig heeft, maar wel de Juiste vrouw. Ik zal het je niet moeilijk maken." Hij keek haar ongelovig aan. „Ik ben het wel aan Je verplicht, Paul. Het was zelfzuchtig en dom van me om het huwelijk met Jou te willen doorzetten. Ik denk altijd goed aan Je, Je bent vrijgevig en oprecht, maar een echt paar zullen we nooit worden." R F Delderfield ,Oe Boekerij Bamn' Zo zette zij een streep onder hun huwelijk en vervloog zijn laatste hoop. Hij besefte dat hij haar nooit meer in zijn armen zou houden, nooit meer samen met haar voor de haard zou zitten, nooit meer kinde ren bij haar zou verwekken. Hij stond op en veegde haar hand weg van de zijne. Hij zag tranen in haar ogen en was blij dat hij haar kon kwetsen. De felheid van zijn gevoe lens verschrikte hem hij zou haar in haar gezicht kunnen slaan, haar kunnen afranselen, op straat gooien. Zo moest Martin Codsall zich heb ben gevoeld toen hij zich tegen Ara bella keerde en haar ten slotte ver moordde. Maar dit ogenblik ging voorbij. Zwijgend bleef hij een tijdlang staan, tot hij er eindelijk in slaagde te vragen: „En Simon dan? Je hebt toen je in de cel zo diep zat na te denken toch ook wel met Simon rekening gehouden, hoop ik?" Hij kreeg geen antwoord meer. Hij bleef voor zich uit staren, naar de voorbljstromende rivier. Toen hij opzij keek was Grace weg. In haar plaats stond een geweldige agent met een walrussensnor. „Voelt u zich wel goed, mijnheer?" vroeg hij. „U ziet er zo vreemd uit." Paul beheerste zich uit alle macht. „Heel goed." zei hij. „Hebt u hebt u ook gezien waar de Jonge dame heen ging die zojuist bij mij stond?" „Jazeker," zei de agent „Ze nam een tram naar de tunnel. Ruzie ge maakt, sir?" „Zo zou Je het kunnen noemen," zei Paul. „Ze is mijn vrouw, maar ze is bij de suffragettes gegaan. Die waar deert ze meer dan mij." „Is dat werkelijk waar, sir?" De agent stond er stomverwonderd van, maar begon toen te lachen. „Mag lk u eens een goede raad ge ven, sir? Loop niet achter haar aan. maar neem een biertje. En als u flink wat op hebt, geef haar er dan eens flink van langs met de hondezweep. Als alle mannen dat deden zouden de tijden heel wat rustiger zijn, sir." De man knikte en slenterde verder. WORDT VERVOLGD 1 13 2 3 4 5 Vul horizontaal in: 1. schaduwbeeld, 2. gelaatskleur, 3. fakkeldistel. 4. vlinder, 5. insekten- eter, 6. medeklinker, 7. klinker, 8. wandversiering, 9. oogvocht, 10. ver haal, 11. bravourstukje. 12. grondslag. Bij juiste oplossing leest men verticaal 13 een andere naam voor nijlpaard. Oplossing vorige puzzel. 1. stal, 2. term, 3. ever. 4. rite, 5. Roer, 6. edel, 7. naad, 8. wenk, 9. idee, 10. cent, 11. haas, 12. erts, 13. lont, 14. aard. 15. rede, 16. ijdeL STERRENWICHELARIJ V In he Di he bo W, ge ho m „e la, ul al di Ti nt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4