Synode herdenkt doden Vijfentwintigste ramp van KLM Namen slachtoffers Schadeclaims op half miljard geschat iH Canarisch verzet neemt verantwoordelijkheid voor bomontploffing op zich Enige overlevende uit KLM-toestel stapte tijdig uit Kabinet blijft demissionair Beweging wil politieke zelfstandigheid oogste bedrag dat ooit na een vliegramp is genoemd INSDAG 29 MAART 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 Op het hoofdkantoor van de KLM heeft men een crisiscentrum ingericht waarvandaan men de familieleden over de ^slachtoffers inlicht. ut, Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een zeer toe vallige omstandigheid heeft bij de ramp het leven gered van Robina van Lanschot (24) uit Den Haag, hostess bij Holland International. Ook zij was met het rampvliegtuig naar Teneri- fe, gevlogen, maar als enige van de 250 passagiers uitgestapt om dat dit eiland haar standplaats is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/UTRECHT Zowel van Koninklijke, kerkelijke als wereldlijke zijde is deelneming betuigd aan de nabestaanden van de slachtoflers van de vliegramp op Tenerile. De hervormde synode, In Driebergen bijeen, nam twee minuten stilte in acht en liet in een telegram aan president-directeur Orlandlnl van de KLM weten: „Wij bidden dat de Heer van het leven zich ontfermt over de slachtoffers en hun nabestaanden". Het telegram was ondertekend door praeses G. Spilt en scriba A. van den Heuvel. In telegrammen aan de directies van de KLM en Holland International heeft kardinaal J. Willebrands de deelneming van de bisschoppencon- Van een verslaggever DEN HAAG Het vliegtuigongeval bij Tenerife zondagavond was het 25-ste waarbij een toestel van de KLM betrokken was. Vóór de tweede wereldoorlog verongelukten tien KLM- vliegmachines. Daarbij kwamen 81 inzittenden (passagiers en bemanningsleden) om het leven. Tot zondag waren in totaal 585 inzittenden van KLM-toestellen door ongevallen om het leven gekomen. Het eerste KLM-toestel dat veron gelukte was de Fokker F 12 „Ooie vaar". Vijf mensen stierven toen de machine bij Bangkok neerstortte op 6 december 1931. Het ernstigste ongeval tot zondag was dat met de Lockheed super- constellation „Hugo de Groot" op 14 augustus 1958. 99 mensen stier ven toen het toestel, dat op weg was naar New York, 120 km uit de Ierse kust in de Atlantische Oce aan stortte. De ongevallen met KLM- vliegtuigen in chronologische volg orde 6 december 1931, Fokker F12, De Ooievaar, bij Bangkok, vijf doden. 19 december 1934, Douglas DC2, Uiver, Rutbath Wells (Bagdad), zeven doden. 6 april 1935, Fokker F 12, Leeu werik bij Brilon (Duitsland), zes doden. 14 juli 1935, Fokker F22, De Kwikstaart, Schiphol, zes doden. 20 juli 1935, Douglas DC2, De Gaai, San Bernardinopas (Zwitser land), dertien doden. 9 december 1936, Douglas DC2, Lijster, bij Croydon Londen, vijf tien doden. 28 juli 1937, Douglas DC2, Fla mingo, Halle (België), vijftien doden. 6 oktober 1937, Douglas DC 3, Specht, Palembang (Ned. Indië), vier doden. 14 november 1938, Douglas DC 3, Ijsvogel, Schiphol, zes doden. 9 december 1938, Lockheed 14, Ekster, Schiphol, vier doden. 14 november 1946, Dakota PH- TBW, Schiphol, 26 doden. 26 januari 1947, Dakota PH- TCR, Kastrup (Kopenhagen), 22 doden. 20 oktober 1948, Constellation PH-TEN („Nijmegen"), Prestwick (Schotland), 40 doden. 23 juni 1949, Lockheed Constella tion „Roermond", Bari (Italië), 33 doden. 12 juli 1949, Constellation „Fra- neker", Bombay (India), 45 doden. 2 februari 1950, Dakota- postvliegtuig PH-TEU stort in Noordzee, zeven doden. 22 maart 1952, Douglas DC-6 „Koningin Juliana", Frankfort, 44 doden. 22 maart 1952, Constellation „Venlo" bij Bangkok, geen doden. 23 augustus 1954, Douglas DC-6 „Willem Bontekoe" stort in Noord zee, 21 doden. 5 september 1954, Super- Constellation PH-LKY „Triton" nabij Shannon (Ierland), 28 doden. 15 juli 1957, Super-Constellation „Neutron", Biak (Ned. Nw. Gui nea), 58 doden. 14 augustus 1958, Super- Constellation PH-LKM „Hugo de Groot", Shannon (Ierland) in de Atlantische Oceaan: 99 doden. 30 mei 1961, DC-8 PH-DCL „Fridtjof Nansen", Portugal, mon ding Taag, 62 doden. 12 juni 1961, Lockheed Electra 2 „Sirius", Cairo, 19 doden. ferentle aan de nabestaanden van de slachtoffers betuigd. „Wij bidden dat God, de Heer van levenden en do den, troost en kracht moge geven ln deze smartelijke dagen", aldus de voorzitter van de conferentie. Paus Paulus heeft ln een telegram aan de bisschop van Tenerife zijn deelne ming betuigd. Koning Juan Carlos van Spanje heeft boodschappen gestuurd naar president Carter yan de Verenigde Staten en koningin Juliana, waarin hij zijn bedroefdheid en die van het Spaanse volk uitspreekt over de ramp op de Canarische Eilanden, een provincie van Spanje. De Westdultse regering heeft aan de Ne derlandse en Amerikaanse ministers van verkeer een boodschap gezon den om deelneming te betuigen. Ook secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft condoleance-berichten ge stuurd naar de Amerikaanse en Ne derlandse regeringsleiders. Diep geschokt De voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr. C. Stol, heeft gister middag namens de raad de slachtof fers van de ramp herdacht. Voordat de raad met de behandeling van enkele zaken begon werd enige tijd stilte in acht genomen. Het hoofdbe stuur van de algemene Nederlandse vereniging van reisbureaus (ANVR) heeft laten weten diep geschokt te zijn door de onvoorstelbare ramp die zich heeft voorgedaan. „Als reis- De vlaggen voor het KLM- gebouw hangen half stok. organisatie houd Je rekening met calamiteiten, maar wat hier gebeurd is, is meer dan verschrikkelijk", al dus gistermiddag algemeen direc teurs drs. A. P. Houtzager van Hol land International (HINT) te Rijs wijk. Inmiddels zijn van de driehonderd envijftig vakantiegangers, die zon dag uit Las Palmas naar Nederland zouden terugkeren, 297 in ons land aangekomen. Verwacht werd dat de overigen met verschillende vliegtui gen in de loop van gisternacht even eens terug zouden zijn. Ook Van Thijn (PvdA) zag geen aan leiding tot een groot debat. „Het besluit van de Koningin heeft uiter aard (het is overeenkomstig mijn ad vies) mijn volledige instemming." Van Thijn ontkende dat er menings verschillen over het advies aan de Koningin tussen hem en premier Den Uyl zouden zijn opgetreden. Hij reageerde daarmee op geruchten dat Den Uyl de Koningin een ander ad vies had gegeven dan Van Thijn, teneinde nog te proberen het geval len kabinet weer op poten te krijgen vóór de verkiezingen. Minister Boersma zei in een reactie op het besluit van de koningin het een „verstandig besluit" te vinden. Hij zei, dat naar zijn mening in de laatste weken voor de verkiezingen niet meer de belangrijke hervor mingsvoorstellen kunnen worden behandeld, ook niet zijn eigen tot herziening van de wet van de onder nemingsraden, dat reeds voor het belangrijkste deel de Kamerbehan deling gepasseerd was. Tekst De letterlijke tekst van het commu niqué luidt: Het kabinet der Koningin deelt mee: Hare Majesteit de Koningin heeft maandagmiddag ten paleize Huis ten Bosch de demissionaire minister-president drs J. M. den Uyl ontvangen en met hem de ontstane situatie besproken. Uit de aan de koningin op woensdag en donder dag uitgebrachte adviezen is onder meer gebleken, dat ontbinding van de Tweede Kamer der Staten Gene raal door die Kamer in overgrote meerderheid wordt gewenst. Gelet op de adviezen zal de Konin gin de veizoeken van de ministers en staatssecretarissen, gedaan op 22 maart jl. in overweging blijven hou den tot het tijdstip der Kamerver kiezingen. Hare Majesteit heeft het demissio naire kabinet verzocht ontbinding van de Tweede Kamer der Staten Generaal te bevorderen en voorts de ministers en staatssecretarissen ge vraagd al datgene te blijven verrich ten, dat zij in het belang van het Koninkrijk noodzakelijk achten. De ministers en staatssecretarissen hebben zich inmiddels hiertoe be reid verklaard. Van een verslaggever AMSTERDAM Hieronder volgt de gisteren door de KLM gegeven lijst van slachtoffers bij de luchtramp in Tenerife: c. Hr. M. Agsteribbe (66), mw. Agsteribbe (63) Amsterdam Hr. E. Arends (25) Arnhem Hr. L. Bartels (38), mw. L. Bartels (35) Dlemen Hr. J. Beeris (50), mw. J. Beeris (45), J. Beeris (7) Zeist Hr. W. H. Beke (50), mw. E. H. Beke (45) Haren Hr. C. G. Bekker (31), mw. M. Bek- ker (33). J. G. Bekker (7) en Ch. Bekker (5) (zoontjes) Bodegraven Hr K. Bereiter (45), mw. Bereiter (36) Vogelenzang Hr. H. van der Berg (51), mw. R. van der Berg (52) Vinkei (gem. Nuland) Hr. T. Blekemolen (27), mw. J. Blc- kemolen (22) Purmerend Hr. D. van de Bogert (leeftijd onbe kend), mw. Van de Bogert (55) Schore Hr. C. J. Boon (30), mw. L. M. Boon (30), R. Boon (7) Heerhugowaard Mw. U. Bosma (leeftijd onbekend) Amsterdam Hr. K. Bouraan (22) Santpoort Hr. F. Bril (36), mw. C. Bril (33). F. Bril (6), M. Bril (3) Reeuwijk Mw. C. Broek (leeftijd onbekend) Hoogerloon Mej. S. Bujalla (leeftijd onbekend) Duitsland Hr. N. Bul (46), mw. O. Bul (44), H. A. Bul (15), A. M. Bul (13) Mij drecht - Hr. W. Buning (74), mw. J. Buning (66) Voorburg Hr. T. Burger (55), mw. B. Burger (54) Koolhorn Hr. C. J. Buys (50), mw. J. P. M. Buys (49) Oud-Loosdrecht Hr. W. van Campfort (34), mw. A. van Campfort (33) Eindhoven Hr. M. Corbee (35), mw. H. T. Cor- bee (35), kinderen 13, 11 en 9 jaar Sneek Hr. C. Crouwel (leeftijd onbekend), mw. I. Crouwel (leeftijd onbekend), kinderen 7 en 8 jaar Kapelle aan de Ussel Mej. H. van Delden (36) Den Haag Mw. M. Diepraam (leeftijd onbe kend), kinderen 5 en 1 jaar Amsterdam Hr. W. van Driel (28) De Bilt (medewerker Holland Internati onal) Mw. J. H. Drooglever (46), zoons 12 en 9 jaar Rotterdam Hr. W. van Druten (40), mw. C. van Druten (40) Amsterdam Hr. J. Eekhout (35), mw. M. Eek hout (30), kinderen 1 en 2 jaar Den Bosch Hr. W. van Eeten (27) Eindhoven Hr. S. G. Eichhorn (30), mw. A. Eichhorn (29) Arnhem Mej. C. van de Elshout (55) Den Haag Hr. J. H. N. Faassen (31), mw. E. C. M. Faassen (24) Den Haag Hr. G. W. Feuth (53) Zoeter- woude Hr. F. Gantschnigg (30), (medewer ker Holland International), mw. M. Gantschnigg (26), meisje 4 jaar St. Johann (Oostenrijk) Hr. W. Geurts (22) Eindhoven Hr. D. Gillis, mw. J. GUlis (leeftij den onbekend) Verenigde Staten Hr. C. J. van der Graaf, mw. W. N. H. van der Graaf (leeftijden onbe kend) Utrecht Hr E. Groen, mw. A. Groen, leeftij den onbekend Hoofddorp Hr. G. Groenewoud (60), mw M. Groencwoud (58), mw. T. Groene woud (16) Badhoevedorp Hr W. Groot, mw E. Groot, mw G. Groot (leeftijden onbekend) - Zwolle Hr J. Goudstikker (56), mw M. Goudstikker (47) Bergen op Zoom Hr G. Haarman (35), mw J. H. Haar man (35) Weerselo Hr B. Haeck, mw I. Haeck (leeftij den onbekend) Akersloot Hr H. van Hamburg, mw A. van Hamburg, leeftijden onbekend en J. van Hamburg (9) Rotterdam Hr J. den Hartog (leeftijd onbekend) - Hoorn Mw M. J. C. Helsterkamp (29), K. Heisterkamp (5) Amsterdam Mw G. Helmink (54) - Varsseveld Hr I. van de Heuvel (53), mw E. van de Heuvel (leeftijden onbekend) - Den Haag Mw M. Hondt (37) - Hilversum Mw E. op het Hoog (64), mw M. op het Hoog (20) Moergestel Mw J. van den Hout (29) Oisterwijk Hr P. L. Ittmann (28), mw M. C. J. Ittraann (24) Arnhem Mw E. Jelgerhuis (35) - Den Helder Mw J. G. de Jong (leeftijd onbe kend) - Rotterdam Hr F. H. Klappe (46). mw C. H. Klappe (45) - Schiedam Mw E. Kliment (60) - Enschede Hr J. Klingers (45, mw A. Klingers (leeftijden onbekend) - Westzaan Hr N. Kloet (21) Reeuwijk (mede werker Holland International) Mw J. Kolenberg (32) Andijk Mw A. R. van der Louw (leeftijd onbekend) - Amsterdam Hr H. Manders (65), mw J. Manders (62) - Den Haag Hr R. J. Massaar (41), mw G. E. Massaar (35) - Schipluiden Hr R. van Meteren (10), mw G. E. van Meteren (34) - Amsterdam Hr G. de Meyer (leeftijd onbekend) Rotterdam Hr R. van Moock (35), mw W. C. van Moock (34) Amsterdam Mw A. Mortert (23) Zwolle Mw B. Mourik (37) Loon op Zand Mw P. Nadort (55) Amsterdam Mw E. Navis (56) - Varsseveld Mw M. Negenman (33) Hem (NH) Hr J. Nijssen, mw S. Nijssen (na dere gegevens onbekend) Hr P. Oosterom (37), mw G. Ooste- rom (35) en drie kinderen van 11, 8 en 7 jaar uit Krimpen aan de Lek. Mej. I. Pabon (25) Arnhem Hr. J. J. Paul (34), Mw B. M. Paul (31), zoon 9 jaar Nicuwerkerk aan de Ussel Hr J. Peerdeman (30) Zwaag Mej. Penate (16) Rhoon Hr G. van Piggelen (53). Mw J. C. van Piggelen (54) Driebergen Mw A. Plaat (46) Amsterdam Hr. J. van der Pol, Mw. J. van der Pol (leeftijden onbekend) Amersfoort Mej. L. Post (22) Santpoort Har. A. Provoost (42), Mw. M. Pro voost (41), twee dochters 12 en 15 jaar Middelburg HR. H. Pruyssers (35), Mw A. Pruysser* (35) Sprang Capelle Hr. H. van Reems, Mw D. van Reems (leeftijden onbekend) Soest H.R. G. Remshoff (28). Mw A. J. Remshoff (27), dochter 5 jaar Buren Hr. W. de la Roy (39), Mw. J. de la Roy (37) Venray HR. A. Rodriques (42). Mw. T. Ro- driques (56) Amsterdam Mw. C. Salgado (47) Amsterdam Mw. M. A. Schouten (36) Loon op Zand Mej. C. Sesink (24) Brammen Hr. M. Simons, Mw. C. A. Simons (lleftijden onbekend) Eindhoven Mw. J. Smit (30), dochter 5 jaar Amsterdam Hr. J. Smits (26) Brommen Hr. H. Spruitenburg, Mw. M. Sprui- tenburg (leeftijden onbekend) Gouda Mej. G. Steendam (15) Zwolle Hr. J. H. STolle (38). Mw. A. W. J. Stolle (37) Apeldoorn Hr. R. Tieble (25) Bergen (N.H.) H.R. R. Timmerman (39), Mw. K. Timmerman (36), kinderen 9, 6 en 1 jaar - De Wijk Mw T. Twist (leeftijd onbekend), baby anderhalf jaar Verenigde Staten Mw. A. Valkenburg (43), dochters 16 en 14 Hillcgom Mw. J. van der Ven (36), kinderen 12 en 10 Roosendaal Hr. M. A. M. van de Ven, Mw. Y. van de Ven (leeftijden onbekend), baby 1 jaar Utrecht Mw. B. van der Ven (38) Bennekom Hr. J. P. van Vliet (65). Mw. M. van Vliet (56) Monster Mej. R. G. J. Verhagen (23) Eindhoven (medewerkster Holland INTERN ATIONAL( Hr. C. Vos (57), Mw A. Vos (55) 8 Kolhorn Hr. R. Wachert (Duitser, leeftijd onbekend) Amsterdam Hr. J. W. Wekker, Mw. J. E. M. Welcker (leeftijden onbekend), twee kinderen (leeftijden onbekend) Laren (N.H.) Hr. I. Weeda (47), Mw. E. Wecda (52) Wassenaar Hr. B. Werst (30) Amsterdam Mej. I. M. Wessels (24) Leider dorp (medewerkster Holland Inter national) Hr. H. Weiter (31) Amsterdam Hr. K. Westerkamp. Mw. K. Wester kamp (leeftijden onbekend) Es sen (Duitsland) Hrl. L. ten Wolde (40). Mw. J. ten Wolde (40), twee kinderen 13 en 9 Apeldoorn Hr. N. Zandvliet (52), Mw. J Zandvliet (49), kinderen 19, 15 en 9 jaar Leiden Hr P. Zijp (29) (medewerker Hol land International), Mw. T. Zijp (28), baby 1 jaar Beverwijk Hr. J. M. Zijp, Mw. G. Zijp (leeftij den onbekend), kind 3 jaar Alphen aan de Rijn. Bemanning Hieronder volgen de gegevens van de omgekomen bemanningsleden, die wij gisteren reeds in enkele edi ties vermeldden: Gezagvoerder Z. A. L. J. Veldhuizen van Zanten (50) Sassenheim. Eerste vlieger K. Meurs (42) - Amstelveen. Boordwerktuigkundige W. Schreu- der (48) - Voorburg. Purser C. W. Sonneveld (36) - Haarlem. Assistent-purser A. Th. van Straten (42) - Schijndel. De negen ongekomen stewardessen zijn: Mw. H. W. Fleur-Tobi (28) Amstel veen. Mej. A. C. Bouvy (24) - Noordwijk aan Zee. Mw. B. M. Joose-Wildschut (24) - Castricum. Mej. W. M. Keulen (30) - Amsterdam. Mw. J. M. L. Schuurmans- Timmermans (30) Amersfoort. Mw. M. Mey-Lefeber (22) - Amsterdam. Mw. M. E. Viergever-Drent (29) Broek in Waterland. Mw. M. M. Ton-Karseboom (35) - Sassenheim. Van een verslaggever BREDA De rechtbank te Breda heeft gisteren de 31-Jarige R. de W. uit 's-Oravenmoer wegens moord meermalen gepleegd veroordeeld tot zeven Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie mr J. Huljgen had vijf jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering geëist op 24 maart, toen de zaak met gesloten deuren werd behandeld. Op 27 sep tember 1976 heeft De W. zijn 27- Jarige vrouw en zijn vierjarig doch tertje op gruwelijke wijze met voor bedachten rade gedood. HIJ wordt ïrd to« sterk verminden baar geacht. toerekeningsvat- re'Van onze verslaggevers STERDAM Het ziet ernaar uit, dat de vliegramp op Tenerife de internatio- ale verzekeringswereld een tot dusverre niet geëvenaard bedrag zal gaan osten. I ^Volgens Lloyds in Londen ïnnen de schadeclaims als ivolg van de botsing tussen beide jumbo-vliegtuigen 'an KLM en PanAm op het 'liegveld van Santa Cruz (Te- rife) worden begroot op ïen bedrag van zeker 120 mil- iefjoen pond sterling, een kleine 00 miljoen gulden. Dit zou lan het hoogste bedrag zijn, lat ooit na een vliegramp is _Juitbetaald. "1 Aangenomen wordt, dat de I belde vliegtuigen elk voor on geveer 25 miljoen pond (100 miljoen gulden) in totaal dus 200 miljoen gulden waren verzekerd. Met de verzekerin gen van de passagiers aan boord van de twee toestellen is. volgens Lloyds, op zijn minst 60 miljoen pond (240 miljoen gulden) gemoeid. jEr wordt in de internationale verzekeringswereld echter mee gerekend, dat de ramp wel eens een 250 miljoen pond (één miljard gulden) zou kunnen gaan kosten, meent een vooraanstaande Londense luchtvaartassura deur. Het hoogste bedrag, dat tot nog toe na een vliegramp werd uitbetaald, is 85 miljoen dollar (dat is meer dan 210 miljoen gulden). Dat was het geval na het verongelukken van een DC-10 van de Turkse luchtvaartmaatschappij bij Parijs, waarbij 346 mensen het leven verloren. Verzekeringsdeskundigen ln Londen hebben verklaard, dat volgens de Internationale regels de normale wettelijke betalingsverplichting voor een botsing als nu op Teneri fe heeft plaatsgevonden, be neden de 100 miljoen pond (400 miljoen gulden) ligt. Zij wijzen er daarbij echter wel op, dat na gerechtelijke uit spraken in de Verenigde Sta ten enorme bedragen na luchtrampen zijn uitbetaald. Uiteindelijk hoger Mede hierdoor, zo zeggen zij, zal het te betalen bedrag ten gevolge van de ramp bij Ter- nerife uiteindelijk hoger lig gen. Dit temeer, nu de meeste passagiers aan boord van de jumbo van de PanAm Ameri kanen waren. Van de zijde van de KLM zei men ons desgevraagd, op dit moment geen enkele mede deling te kunnen doen over de financiële consequenties van de ramp op Tenerife „Het is daar op dit moment nog veel te vroeg voor. Wij kunnen er geen verstandig woord over zeggen. Eerst moet de commissie van on derzoek haar werk hebben gedaan." Volgens de KLM- woordvoerder zijn alle be richten uit het buitenland over de omvang van de scha declaims niet anders dan „pure verzinsels", die op niets zijn gebaseerd. Leedwezen Het merendeel (ongeveer 150 personen) van de bij de vlieg ramp op Tenerife veronge lukte passsagiers ln het KLM-vllegtuig ls verzekerd bij de „Europeesche" Verze kering Maatschappij in Amsterdam. De nabestaan den van de om het leven ge komen passagiers zullen één dezer dagen een brief van de „Europeesche" ontvangen, waarin de maatschappij zijn leedwezen uitdrukt en de na bestaanden wijst op de van belang zijnde verzekeringsas pecten. De maatschappij heeft nog geen nauwkeurig beeld van de schade. „Dat ls ook niet onze eerste zorg, want het menselijk leed is niet te ver goeden," aldus een woordvoerder van de maat schappij, die zegt beslist niet de indruk te willen vestigen dat de „Europeesche" over demateriëlekantvandevlieg- ramp ln zit. „Onze eerste zorg is het vergaren van de adres sen van nabestaanden en dat is een moeilijke opgave als u weet, dat hele gezinnen zijn omgekomen." Fractie Het door de Europeesche uit te keren bedrag zal overigens maar een fractie zijn van de werkelijke schade, omdat de maatschappij voor dergelijke rampen ls herverzekerd bij een groot aantal andere ver zekeringsmaatschappijen, waardoor het risico gespreid is. De nabestaanden van de ongeveer 150 omgekomen passagiers hebben ln ieder geval recht op de uitkering bij overlijden. Het bedrag dat daarmee gemoeid is kan afhankelijk van de betaalde premie liggen tussen de 15.000 en 25.000 gulden (voor kinderen beneden zestien Jaar 3000 tot 6000 gulden). Verder zal de verloren gegane bagage worden vergoed tot een maximaal bedrag, dat ligt tussen de 2500 en 5000 gulden. De schade- uitkeringen ln verband met het verlies aan bagage kun nen hoog oplopen, aldus de woordvoerder. „Denkt u maar eens aan de kostbare film- en foto-apparatuur, die de gemiddelde Nederlander op vakantie meeneemt. Tenslotte neemt de „Euro peesche" de kosten op zich van het vervoer van het stof felijk overschot naar Neder land of de begrafeniskosten ter plaatse, Inclusief de over- komstkosten van de naaste familieleden. Voor het ver voer van het stoffelijk over schot wordt maximaal uitge keerd 8.000 tot 16.000 gulden, voor de begrafenis ter plaatse 2.000 tot 4.000 gulden. Van een onzer redacteuren De beweging voor de onafhan kelijkheid van de Canarische eilanden, MAIAC, heeft de ver antwoordelijkheid op zich ge nomen voor de bomontploffing op het vliegveld van Las Pal mas, die er de oorzaak van was dat de jumbo's van KLM en Pan am moesten uitwijken naar de luchthaven van Santa Cruz. De acht Canarische eilanden kwa men in de vijftiende eeuw onder Spaanse heerschappij. Een eeuw lang is er tussen Spanje en Portugal ruzie gemaakt om deze eilanden, die op een afstand van 100 tot 300 kilo meter voor de Noordwestafrlkaanse kust liggen. Uiteindelijk werd de ko ning van Castllië heer en meester. Franco Driehonderd Jaar later werden de eilanden de uitvalsbasis voor Fran co. Vanwege een dubieuze rol die Franco speelde bij de onderdruk king ln Asturiê werd hij ln 1933 door premier Azafla ontslagen op het mi nisterie van oorlog» waarna hij als opperbevelhebber van het leger op de Canarische eilanden werd aange steld. Dit kwam ln feite neer op een poliUeke ballingschap Niettemin slaagde hij er ondanks zijn ballings chap ln vanaf Tenerife met zijn rot- genoten tegen de republikeinse rege ring de strijd aan te binden Onder veertig Jaar Franco maakte de afscheidingsbeweging van de Ca narische eilanden geen enkele kans. De poliUeke vrijheid die Spanje zich sedert de dood van generaal Franco heeft verworven heeft de verschil lende regionale groeperingen weer moed gegeven. De MAIAC wordt vanuit Algiers ge leld door de advocaat en docent aan de universiteit, Antonio Cubllio. Hij deelde mee dat een commando van zijn beweging de verkeerstoren van Las Palmas zondagmiddag had ge waarschuwd dat men een bom had neergelegd en dat men tien minuten had om het terrein van de luchtha ven te ontruimen. Na de ontploffing die toen volgde, waarbij enkele men sen gewond raakten, legde de luchthaven van Las Palmas alle ver keer stil. Vliegtuigen werden door verwezen naar Santa Cruz op Tene rife. Cubillo verklaarde in Algiers dut zijn beweging sinds 1 november van het vorig Jaar aan toeristen vlug schriften waren uitgedeeld, waarop stond dat de Canarische eilanden met 8panje ln oorlog waren en dat ze er beter aan deden van de eilan den te vertrekken en pas terug te komen als deze zelfstandig zijn. Se dert 1 november zijn er volgens Cu- bilo al 24 bommen ontploft. Hij voegde daaraan toe dat het Spaanse leger vorige week vrijdag Thomas Herrero Hernandez, een lid van het commando van de beweging, had gedood en een ander gewond. „Bo vendien worden kameraden van ons vermoord ln Spaanse gevangenis sen." Overigens zijn de acties van de MAIAC Ujdelljk opgeschort na de ramp op Santa Cruz. De MAIAC schijnt bij de bevolking van de Ca narische eilanden niet veel steun te hebben. Cubillo wees iedere verantwoorde lijkheid voor de ramp af met een verwijzing naar de omstandigheden op het vliegveld van Santa Cruz. HIJ gaf de 8paanse autoriteiten de schuld van de ramp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3