,Confectie-industrie kan geen hodieuze kleding leveren" Holec passeert opnieuw dividend JIb deamrobank in Hongkong Wilde exotische 'frisheid' Ï2 JEVEC-secretaris zeer boos op Hema-directeur Maas Ambtenaren gaan chef beoordelen De seivice van British Caledonian gaat steeds verder. Rijk leende 7,7 miljard Van fouten moet men leren of: een gewaarschuwd mens. Heb ik dat produkt eigenlijk wel zo nodig? CONSUMENTEN ABC 1977 reclame Vraag naar tuin meubelen AG 29 MAART 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 17-RH 19 rum sten ™kn een onzer verslaggevers speiifrRECHT „Aangezien de fijs bij modieuze kleding niet Bru^-n punt is, zijn voor de handel le redenen aanwezig om in ederland te kopen. Er is hter zelden iets in Nederland koop wat snel geleverd kan Drden, zodat de handel wel de dwongen wordt in het bui van nland te kopen." keno, ke oijit was een van de uitspraken van ir. Maas, directeur van de HEMA lens het in Utrecht gehouden ngres „Textiel zonder grenzen" it georganiseerd werd door het En- hedese instituut voor hoger (tex- :1) beroepsonderwijs „De Maere". heer Maas (die, door ziekte ver- nderd, zijn rede liet uitspreken »or de heer E. F. Lampe) toonde ch zeer kritisch over de door de xtielindustrie gewenste importbe- irking en riep daardoor ernstige irontwaardiging op bij de heer L. usters, algemeen secretaris van de ederlandse vereniging voor de Con- ictie Industrie (NEVEC). De heer [usters behoorde overigens niet tot e sprekers op het congres. Dngunstige hoek Maas stelde vast dat de kle- ingmarkt uiteenvalt in twee onder- elen, modieuze artikelen en de ver- angingsgoederen. Zijns inziens is et accent bij de Nederlandse con- (ctie-industrie komen te liggen in et marktsegment van de vervan- ingsgoederen en daarmee in de on- unstige hoek. )e detailhandel is voor modieuze rtikelen gebaat bij korte aanvoerlij- len teneinde geen tijd te verliezen. Jaarom verdient een producent in lederland de voorkeur boven im- lort uit de andere EG-landen, laat staan invoer uit landen buiten de EG. meende de heer Maas. Hij zag zeker plaats voor een Nederlandse confectie-industrie maar constateer de dat er over de commerciële moge lijkheden (een op mode gerichte in dustrie) niet wordt gerept in de di verse aanbevelingen. Men is volledig toegespitst op het in stand houden van de industrie ofwel omdat men zonder argumenten vindt dat die industrie er moet zijn ofwel omdat men de werkgelegenheid wil redden. Waar wel over gerept wordt, aldus de heer Maas, is de beperking van de invoer. Hij twijfelt echter of de Ne derlandse confectie-industrie wel voordeel heeft bij importbeperking uit landen als Hongkong en Zuid- Korea omdat de EG-partners het grootste deel van de wegvallende invoer voor hun rekening zullen ne men. Zij zijn goedkoper en hebben soms betere kwaliteit en een beter marketing-apparaat. Aankoopremmend Toch zijn de EG-partners natuurlijk duurder dan het Verre Oosten en in de visie van de HEMA-directeur zullen de prijsverhogingen in de win kels daarom aankoopremmend wer ken. Met name geldt dit voor de kleding in de vervangingssector. Voor de handel betekent dit een ver scherpte verschuiving van de aanko pen naar textielsupermarkten en an dere goedkope winkeltypen terwijl het dalende volume van de verkoop de werkgelegenheid in de detailhan del zal aantasten. Ook vroeg de heer Maas zich af of de Nederlandse confectie-industrie nog de capaciteit heeft om de wegvallen de importen te kunnen opvangen. Samenvattend vond hij dat een sterk, invoerbeperkend beleid een onevenwichtig beleid is. De handel en de consument krijgen de lasten toegeschoven. Demagogie De heer Kusters van de NEVEC rea geerde hier via een perscommuni qué op door te stellen dat „een goed betoog over de markt voor confectie en de mogelijkheden voor de Neder landse confectie-industrie wordt ontsierd door feitelijke onjuisthe den, misbruikte citaten en demago gie." De heer Kusters wees er op dat de confectie- en textielindustrie niet pleit voor een zo groot mogelijke beperking van de goedkope impor ten maar naar een beperking van de groei van deze importen. „Ook de industrie onderkent de risico's van het terugdraaien van de importen en vraagt daarom slechts om mati ging met een voorkeur voor werkge legenheid boven ongebreidelde vrij handel." De heer Kusters was evenmin erg ingenomen met de opmerkingen van Maas dat de industrie uitslui tend gericht is op zelfbehoud zonder oog te hebben voor de behoefte in de detailhandel voor modieuze artike len. „Een belangrijk deel van de activiteiten van de Nederlandse Herstructurerings Maatschappij, de Stichting verbetering structuur con fectie-industrie (Strucon) en de NEVEC is er op gericht de markt oriëntatie en de flexibiliteit van de Nederlandse kledingindustrie te verbeteren." Kansen Wat voor kansen deze industrietak dan heeft probeerde mr. J. J. C. Alberdingk Thijm, topman van Nij- verdal ten Cate aan te tonen. Hij memoreerde dat er tegenwoordig een enorme verscheidenheid in be drijfskleding is. Niet iedereen loopt in een fabriek meer in een eenheids- overall of stofjas. Het specialis tische pak voor operators aan ma chine A wijkt af van dat voor de operator aan machine B, ver pleegsters krijgen de keuze tussen allerlei modellen en aan de benzine pomp worden we bediend door een man in de maatschappijkleuren. Op een tentoonstellingstand zien we al weer een man in de company-kleu- ren, alleen is het dan een blazer. Ook op het gebied van vrijetijds- en sportkleding zijn we veel kieskeuri ger geworden, zei mr. Alberdingk Thijm. Deze ontwikkelingen geven de Europese fabrikanten nog kan sen als zij een goede specialisatie hebben. De conclusie van de textiel- directeur was dat geen Europees be drijf het zich kan permitteren voort durend verliesgevend te produce ren. Maar er is in Europa wel dege lijk toekomst voor betrekkelijk klei ne, flexibele eenheden, die zich toe leggen op specialistische produkten, waarin creativiteit, kwaliteit en marktkennis is ingebouwd. Ook de grotere Europese textielconcerns zouden er goed aan doen hun bedrij ven te groeperen in kleine specialis tische eenheden, zo zei Alberdingk Thijm nog. De heer W. L. Verstraeten, voorzitter van de Bedrijfsgroep textiel en kle ding van de Industriebond NKV trok in zijn inleiding ernstig in twij fel of de ontwikkelingslanden nu werkelijk hebben geprofiteerd van de opkomst van de goedkope tex tielindustrie daar. Volgens de heer Verstraten dreigt de geschiedenis zich te herhalen. In de zeventiende eeuw vertrokken de textielinves- teerders naar Brabant en Twente toen de arbeiders in Leiden hogere lonen gingen eisen. Hetzelfde zal naar zijn mening gebeuren wanneer de werknemers in Tunesië en Zuid- Korea, die nu met zeer lage lonen worden afgescheept, betere betaling eisen. Dan zullen de westerse inves teerders vertrekken. HENGELO Samenwerkende Electrotechnische Fabrieken Holec heeft de winst- en verliesrekening over 1976 zonder saldo afgesloten. Voorgesteld wordt over 1976 evenals in 1975 geen dividend uit te keren (voor het laatst werd 14 betaald over 1974). ïerder werd meegedeeld dat de om- let in de eerste helft van 1976 verge- eken met dezelfde periode van 1975 was gedaald met ca. 8 pet., hetgeen >ok tot een lager financieel resultaat eidde. Over geheel 1976 werd in ver gelijking met 1975 (toen een verlies, 'an bijna 5,4 min. werd geleden) jeen verbetering verwacht. Gedu- ende de tweede helft van vorig jaar leeft zich een verbetering voorge daan. waardoor de omzet over geheel 976 steeg met bijna 6 pet. tot 524 nln. Ondanks de toegenomen onder- >ezettingsverliezen steeg het exploi- atieresultaat aanmerkelijk als ge volg van verbetering van het pro- duktenassortiment en van besparin gen op arbeidskosten. De verbetering van dit exploitatiere sultaat moest grotendeels benut worden voor het treffen van voorzie ningen voor structurele aanpassin gen en voor de uitvoering van het sociaal plan-Holec, dat juist voor het einde van 1976 met de vakbonden werd overeengekomen. Conform de bestaande winstdelingsregeling werd ongeveer 4,2 min aangewend voor uitkering aan het personeel. Hierdoor sloot de winst- en verliesre kening over 1976 zonder saldo. De omzet van GRASSO'S KO NINKLIJKE MACHINEFABRIE KEN is in 1976 ten opzichte van 1975 gedaald van 151 min tot 141 min. Het verlies na belasting bedroeg 820.000 tegen een winst na belas ting van 1,3 min in 1975. Voorge steld wordt het dividend te passeren (v.J. naar keuze 6 in contanten of 5 pet. in gewone aandelen) en het ver lies ten laste te brengen van de alge mene reserve. Het resultaat over 1976 van EERSTE NEDERLANDSE CE- MENTINDUSTrie (ENCI) is be langrijk ongunstiger dan in 1975. De belangrijkste oorzaken hiervan zijn de zware concurrentie vanuit Westfalen hetgeen tot een achte ruitgang van het aandeel van ENCI op de Nederlandse markt leidde en de lagere verzending van klinker. De afzet verminderde met bijna 7 procent. Deze vermindering werd niet volledig gecompenseerd door een verhoging van de verkoopprij zen, zodat per saldo de omzet daalde van 204,5 min tot 201,2 min. De nettowinst daalde van 16,9 min tot 10,8 min. De structuurwijziging bij ANIEM staat op losse schroeven. De voor stellen van het bestuur, de elektrici teitsmaatschappij los te koppelen van Aniem Beheer en van de laatste een beleggingsmaatschappij te ma ken, zijn op het laatste moment ge stoten op tegenstand van een groot aandeelhouder, de DON-groep uit Rotterdam. Deze heeft haar pakket van 35 pet. in het aandelenkapitaal verkregen van de heer Han-Kian- Kie. De DON-groep wil van Aniem een actieve beheermaatschappij maken. De op een buitengewone vergade ring aanwezige vertegenwoordigers van de groep bleven wat vaag over de plannen. De beslissingen werden verschoven naar een tweede verga dering op 18 april. ADVERTENTIE Van een verslaggever EINDHOVEN De ambte naren die op de hoofdafdeling stadsontwikkeling in Eindho ven werken, mogen hun chef. mr. Th. Koster, beoordelen. De heer Koster heeft voor dat ex periment zijn toestemming ge geven. Elke functionaris van de afdeling moet een lijst met veertien vragen beantwoor den. Op die lijst moeten onder meer de eigen naam en de rang worden vermeld. De leden van de dienstcom missie van de Eindhovense ge meentesecretarie zijn met deze proef akkoord gegaan. Wel vra gen enkele leden zich af de betrokken ambtenaren wel in staat zijn een gefundeerd oor deel of een vrijmoedig (en dus eerlijk) antwoord te geven. Nu: overdag non-stop von Londen naar Caracas, Bogota en Lima (2 maal per week) Onze service gaaf sleeds verder don 26 x per week Amsterdam-londen British Caledonian vliegt naar 35 bestemmingen in Europa, Zuid-Amerika en Afriko Meer dan 450 komfortabele, snelle vluchten vanof Gotwick. Waoru voorde komplete vluchtofhondeling of overstappen in één gebouw terecht kunt. Maak gebruik van die service En ontdek dat de service van British Caledonian verder gaat BRITISH CALEDONIAN AIRWAYS Boek bij uw reisogenl of bij British Coledonian Amsterdam, Rokin 134, Tel. 020 - 26 24 40. DEN HAAG In 1976 heefi het Rijk op de openbare en de onderhandse kapitaalmarkt in totaal 7,7 miljard gulden aan dekkingsmiddelen voor de begrotingsuitvoering moeten lenen. Nog nooit tevoren werd een zo groot bedrag in een kalenderjaar geleend door het Rijk, aldus een overzicht van het ministerie van financiën. Doordat er ook aflossingen plaatsvon den. was het netto bedrag der opgeno men langlopende leningen 6,36 mil jard gulden. Daar bet financierings tekort 8,7 miljard gulden bedroeg, was er aan monetaire financiering van het liquiditeitstekort 2,4 miljard gulden nodig. In 1976 heeft het Rijk voor het eerst een deel van zijn leningbehoefte in de onderhandse kapitaalmarkt gedekt en wel voor U miljwd gulden. Bewust consumeren begint bij de vraag „heb ik dat produkt eigenlijk wel zo erg hard nodig?" Pas als vaststaat dat dit het geval is, kan kiezen een zinvolle bezigheid zijn. Met deze overweging besluit de redactie van Koopkracht het voorwoord in het (vijfde) Consumenten-ABC. Ook deze uitgave is de prijs dubbel en dwars waard. Die prijs bedraagt 7.90, terwijl de leden van Konsumenten Kontakt te Rijswijk slechts 3.90 hoeven te betalen. Het Consumenten-ABC bevat weer een groot aantal koop- en gebrulksadviezen, tests en voorlichting over vele goederen en diensten. Interessant is om (nog eens) te lezen wat er aan Ingrediënten in rookworsten, chips, kant-en-klare toetjes en andere consumptiegoederen zit, en hoe het met de voedingswaarde daarvan gesteld ls. Voorts staan er meer vergelijkende tests in dan in de voorafgaande Jaren en deze vergelijkende warenonderzoeken zijn bovendien wat eenvoudiger en daarmee overzichtelijker samengesteld. Ten slotte bevat het Consumenten-ABC een aantal adressen die de consument wel eens nodig kan hebben, en niet te vergeten een uitgebreid klachtendossier. De gedachte hierachter zal wel zijn dat men van (andermans) fouten moet leren, of het spreekwoord dat een gewaarschuwd mens voor twee telt. Van harte aanbevolen. Nostalgisch aardigheidje Het ls overigens niet nodig alleen maar onmisbare produkten aan te schaffen. Er mag best ook eens iets leuks worden gekocht Zo'n nostalgisch aardigheidje is een houten vormpje, waarmee een boterschaapje of boterkipje kan worden gemaakt. Het gebruik hiervan stamt uit het midden van de zeventiende eeuw. De boeren in de Krimpenerwaard maakten in die tijd deze vormpjes in de winter. In het voorjaar werden deze dan met boter gevuld aangeboden aan de landeigenaren en aan de notabelen. Vervolgens werden deze vormpjes gedurende het gehele Jaar gebruikt om de ontbijttafel op te sieren. De boterschaapjes of boterkippetjes kwamen dan op tafel met rozijnen op de plaats van de ogen en takjes peterselie of palmblaadjes op de plaats van de oren. In Nederland bestaat nu 2T 2 nog één bedrijfje, waar deze vormpjes in hun oorspronkelijke vorm worden gemaakt. Het hout hiervoor wordt uit bepaalde streken van Frankrijk gehaald om de zekerheid te hebben dat de vormpjes niet krom trekken. De vervaardiging t - u jTH f v Jt JE' *5 o *- 1'AT *4» 4 is een zeer nauwkeurig werkje, dat met de hand gebeurt en waaraan de houtsnijder bijna een uur lang werkt. Het uitsteken kan namelijk niet machinaal gebeuren omdat het hard beukenhout ls. De prijs van zo'n vormpje (leuk voor de paasdagen) is 12.90 waarbij dan nog 1.75 komt voor portokosten. Het is te bestellen bij Joke van Dljk-Swüste, Laan der Vrijheid 47 in Bergschenhoek (ZH). Het gironummer is 2772448. Als u de komende twee maanden bij de drogist binnenstapt om een tubetje creme, een stukje zeep, een fles shampoo of een flacon badschuim, loopt u dik de kans dat de verkoper met het merk „Fa" komt aansnellen. De drogisten zijn dezer dagen door de firma (Henkei Khasane) voor dit merk opgewarmd met een kleurrijke folder. Een greep uit de tekst: „Een grote Fa-wedstrijd met fantastische prijzen. Een aktie, die een grote aktiviteit in uw winkel zal doen ontstaan en extra toeloop naar uw winkel stimuleert, zonder dat u er iets aan hoeft te doen." Dan volgt de aan moediging: „En wat dacht u van een cruise met een schoenerjacht langs de Griekse eilanden." De eerste prijs (voor de drogist) is een cruise ter waarde van 2.500 voor twee personen. De gelukkige kan met vrouw of vriendin veertien dagen geheel verzorgd een tocht meemaken langs de Griekse eilanden. De tweede prijs ls aanmerkelijk minder, maar mag er ook nog zijn. Daarvoor komen twintig drogisten in aanmerking en deze gelukkigen mogen met echtgenote of vriendin acht dagen naar Griekenland. De waarde van dit uitstapje is toch nog altijd 1.700. Dan zijn er nog dertig prijzen ter waarde van elk 350 maximaal. Daar wil Je als ondernemer wel wat extra voor doen. De klant ls dus gedurende de duur van de actie (april en mei) gewaarschuwd voor Fa „met de wilde exotische frisheid van limoenen." Publikaties Bouw centrum .o«preiabrtc«r<ie Bungalows voor Permanente Bewoning" Kennelijk met het oog op het voorjaar heeft het Bouwcentrum (Weena 700 Rotterdam) de brochure „Tuinen van A tot Z" gepubliceerd. Hierin staan zesentwintig voorbeelden van tuinen beschreven, die tijdens (advies)gespekken in het Bouwcentrum zijn ontstaan. Het zijn dus échte tuinen: grote en kleine; nieuw ontworpen dan wel drastisch veranderd. De man of vrouw die aardig met de schop en ander tuingereedschap overweg kan (en wat geld voor de beplanting achter de hand heeft) kan met deze brochure goed uit de voeten. Zijn er echter nog problemen, dan ls weliswaar tegen betaling een advlesgesprek mogelijk met het Bouwcentrum in samenwerking met de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Zo'n bezoek dient tevoren wel worden afgesproken. Het boekje kost 5 per stuk als het wordt afgehaald. Bij bestelling per giro is de prijs 6,70 wegens porto en verzendkosten. Op het girostrookje dient de titel van de uitgave te worden vermeld, omdat het Bouwcentrum nog vijftien andere brochures uitgeeft. Het postgironummer is 35.76.96. Dezelfde prijzen gelden voor de dezer dagen gepubliceerde herdrukken van de brochures „Sanitair in Huis" en Het blad Adformatie heeft een aantal meningen van bekende mensen over reclame en marketing opgenomen. Mevrouw Gerda Brautigam, vroeger Tweede-Kamerlid voorde PvdA,zegt: „Terecht kankeren we vaak op reclame. Desondanks kan het geen kwaad ons af te vragen in hoeverre irritante reclame verdoezelend werkt op onze gramschap, die we wellicht beter kunnen richten op feitelijke misstanden in de samenleving dan op de reclame die daarvan een afspiegeling ls." De uitgave „Sanitair" is slechts op ondergeschikte punten gewijzigd. Het boekje „Bungalows" is daarentegen geheel anders (en beter) van opzet. De beschrijving is gestandaardiseerd per bedrijf en aangevuld met foto's of tekeningen. Hierdoor ls het mogelijk te vergelijken, terwijl tevens een beter beeld wordt gegeven van de verschillende types geprefabriceerde bungalows die in ons land te koop zijn en de prijzen daarvan. Het ziet er naar uit dat deze zomer veel belangstelling zal bestaan voor tuinmeubelen. De oorzaak hiervan ligt in de prachtige zomers van de afgelopen twee Jaar en de verwachting dat de komende zomer ook wel weer fraai zal zijn. De fabrikanten werken intussen al maanden op volle toeren om aan de verwachte vraag te kunnen voldoen. Daarmee is de kans kleiner dat. zoals in het midden van de vorigé zomer het geval was, in veel zaken nauwelijks meer (kwalitelts) tuinmeubelen te koop zullen zijn. Klopt.Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Adres: 5, Queen's Road, C. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-284250.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19