[Stephan opvolger Brox bij Feyenoord Nog steeds moeilijkheden bij schaaktweekampen öSr 'België blijft nog jaar achter' - Spelersraad gepasseerd bij benoeming Curopees record >p 1500 m voor lary Andersson Tafeltennissters iadicht bij promotie Bolivia gelijk tegen Peru: 2-2 Spoedoperatie Boris Spassky in Reykjavik A SDAG 29 MAART 1977 SPORT Trouw/Kwartet ps 11 -RH 13 por Richard Matthijsse 3 OTTERDAM Peter Stephan, sinds 1974 manager bij Go Ahead Eagles, treedt per 1 juli als ^Jjunct-directeur in dienst van Feyenoord, waar hij ingaande het voetbalseizoen '78-'79 de erkzaamheden zal overnemen van directeur Guus Brox. Feyenoords huidige directeur heeft op w irzoek van het bestuur de taak op zich genomen Stephan in te werken. Na die periode zal de heer rox. die dan precies 30 jaar aan Feyenoord is verbonden, zich uit de leiding terugtrekken. e benoeming van Peter Stephan, e gisterenmiddag door voorzitter ;o van Zandvliet wereldkundig »rd gemaakt, is met name bij de elers en directeur Brox als een rrassing ervaren. In december nog ;t het bestuur van Feyenoord we- n dat het er niet in geslaagd was n geschikte figuur te vinden die in 1 voetsporen van de heer Brox kon »den. In een communiqué werd istijds meegedeeld dat de heer •ox tot 1978 zou aanblijven en dat gen die tijd een nieuwe man als recteur zou worden aangesteld. laatste weken is de opvolgings- ocedure kennelijk in een stroom- rsnelling gekomen. Directeur •ox, die zaterdagmorgen werd inge- ht. maakte gistermiddag een aan slagen indruk en mompelde diplo- atiek dat de benoeming van zijn •volger voor hem als een volslagen rrassing was gekomen. Maandag- orgen mocht de heer Brox de selec- jgroep van Feyenoord op de hoog stellen. Brox: „De spelers waren •glijk verbaasd." Namens de spe- sraad gaf Dick Schneider desge- aagd het volgende commentaar: /ij vinden het hoogst onfatsoenlijk it er is gebeurd. Er is buiten ons i een beslissing genomen, die ons JME A De Zweed Gary Andersson ïeft in het Zweedse Umea het Eu- ipese record 1500 meter vrije slag 3 15.11.97 gebracht Het oude re- >rd stond met een tijd van 15.15.00 3 naam van de Hongaar Zandor agy. e 14-jarige Australische zwemster Tichelle Ford kwam bij de kampi- mschappen van Nieuw-Zeeland in unedin zeer dicht bij het wereldre- Drd van Petra Thümer (OD1) op de )0 meter vrije slag. De Australische aakte een tijd van 8 minuten 40.3 conden. Slechts Petra Thümer .37.14) en Shirley Babashoff uit de Verenigde Staten (8.37.59) waren op deze afstand ooit sneller. Andere goede prestaties leverden in Dune- din Mark Kerry (58.4 op de 100 meter *ugslag) en Max Metzker (8.20,4 op u jde 800 meter vrije slag). BIRMINGHAM - Het Nederlandse damestafeltennisteam is dichtbij bromotie naar de eerste categorie Otekomen tijdens de wereldkampi- ^•Benschappen in Birmingham. De _®^ederlandse ploeg bleef via over- tülWinningen op het eveneens nog on geslagen Canada (3-1) en India (3-1) rfEfconder verlies in groep 2A en eindig de als eerste. Via een kruisingswed- eidStrijd tegen de nummer twee van groep 2B kan bij winst de promotie naar de 16 landen tellende eerste J||categorie een feit zijn. Tegen India behaalde Bettine Vrie- 6ekoop het beslissende punt tegen JShailaja Salokhe. Dat gebeurde in een spannende wedstrijd, die drie —games vergde. Na 21-10 en 17-21 won ie Nederlandse de beslissende game ^net 23-21 na met 20-21 te hebben ichtergestaan. Op dat moment leek le Indiase het winnende punt te naken, maar de bal rolde van de letband terug op haar eigen helft. Iet Nederlandse herenteam is on- lanks 5-0 overwinningen op Singa- jypore en Iran vrijwel kansloos voor iromotie naar de eerste categorie. Slechts wanneer de laatste wedstrij- len van Italië en India worden ge- onnen is er nog een mogelijkheid, de Oranje-ploeg is daarbij te- 'ens afhankelijk van de resultaten 'an de overige landen. MONTEVIDEO In een wedstrijd koor de voorronden van het we reldkampioenschap hebben Urugay fen Bolivia in Montevideo gelijkge speeld: 2-2. De ontmoeting had geen petekenis meer. omdat Boliva zich met zes punten uit drie wedstrijden /il had geplaatst voor de volgende ronde, waarin het zal uitkomen te gen Brazilië en Peru. Van die drie tanden zullen zich er twee plaatsen Voor het eindtoernooi volgend jaar Argentinië. Het derde land moet Be winnaar van de Europese groep hegen (waarschijnlijk Rusland) ver slaan om zich alsnog te plaatsen. de wedstrijd tegen Bolivia nam "yruguay in de 24ste minuut een doorsprong van 1-0 door een doel punt van Pereira Twee minuten la ter was het gelijk door een schot van f^guilar. Vier minuten na rust scoor- Pereira opnieuw en negen minu ien later was het weer Aquilar. die Voor de tweede maal gelijkmaakte. Guus Brox (boven) en Peter Stephhn (onder), de huidige en aanstaande directeur van Feyenoord. allen aangaat. Begrijp me goed, we hebben niets tegen de heer Stephan maar we protesteren wel tegen de gevolgde procedure. Ik heb al meer malen gezegd, dat het op die manier geen zin heeft om een spelersraad in stand te houden." De spelersraad van Feyenoord is een half jaar geleden wel enkele malen gehoord over de opvolgingsprocedu re maar toen is volgens Wim Jansen de naam van Peter Stephan niet gevallen. Jansen: „Ik vind de benoe ming op dit tijdstip erg ongelukkig. Het is ook belachelijk dat de heer Brox een Jaar de tijd krijgt iemand in te werken die notabene uit de voetbalwereld afkomstig is." Voorzitter Van Zandvliet deelde gis teren mee dat er zich in totaal 60 sollicitanten voor de direc teursfunctie hadden aangemeld. De heer Stephan is, mede op advies van een psychotechnisch bureau, als de beste kandidaat uit de bus gerold. „Hij krijgt als hij is ingewerkt de zelfde bevoegdheden als de heer Brox. Het hangt van de ontwikkelin gen af of die werkzaamheden nog voor uitbreiding vatbaar zijn," aldus Van Zandvliet die nadrukkelijk stel de dat met de heer Stephan een arbeidsovereenkomst voor onbe paalde termijn is gesloten. De 46-jarige Peter Stephan is in de voetbalwereld geen onbekende. Hij heeft in Limburgia betaald voetbal gespeeld en was trainer (B-diploma) van onder meer de amateurclubs Rios '31, Quick '20 en Enschedese Boys. „Ik zie deze benoeming als een uitdaging. Er is veel werk bij Feye noord te doen. Het is een toonaange vende club, niet alleen in Nederland maar ook in Europa," aldus de heer Stephan. die van het bestuur van Go Ahead het verzoek heeft gekregen alle contracten voor het nieuwe sei zoen nog te regelen. Of hij zich ook al gaat bemoeien met de contracten van de Feyenoorders (er lopen bij de Rotterdamse club 8 verbintenissen af) kon hij nog niet zeggen. „Het spreekt vanzelf dat Brox en ik ons nu al over toekomstige problemen gaan buigen. Er is werk voor twee. maar Brox blijft voorlopig direc teur." De heer Stephan zal zich met tertijd met zijn gezin in Rotterdam of naaste omgeving vestigen. AMSTERDAM - Na Belgiê- Nederland beschouwen de Bel gische kranten Argentinië als afge daan. De wedstrijd in Deurne heeft In de ogen van de Belgische Journa listen onomstotelijk bewezen, dat alleen Nederland recht heeft in het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap te spelen. België zal zeker nog een Jaar ver achter blij ven bij het superieure Oranje. Bob Deps spreekt ln „Het Volk" over een eenrichtingsduel en vraagt zich af of er eigenlijk wel Belgen waren ln het stadion „De Bosuil", zowel op de tribune als op het veld. Volgens hem is België vooral arm aan talent en ideeën. Nederland speelde als een we reldkampioen. Zoals Oranje zater dagavond het Belgische elftal „ver krachtte", moet het volgend Jaar opnieuw een hoofdrol spelen in Ar gentinië. In „Het Laatste Nieuws" heeft Jan Pulinx het over het vernieuwde Belgische elftal, dat op de dag van zijn geboorte Is gestorven. Het Bel gië, dat niet bang was voor de wed strijd, ging willoos ten onder. „Een meesterlijke Cruijff, bijgestaan door tien even grote meesters, heeft Oranje zijn glans terugge schonken". „Zilvervloot ln rustig water" en „Oranje gaf voetballes" waren de grote koppen ln de „Gazet van Antwerpen". „Met Cruijff en Krol als supersterren trekken al de an deren zich aan dit tweetal op. Bel gië mag tevreden zijn, dat de score niet hoger uitviel. Nederland heeft meer dan duidelijk laten zien. dat deze ploeg geroepen is om naar Argentinië te gaan. Het kon ook niet anders dan slecht aflopen met België. Nederland had tenslotte een Kist, een Kuyl(en) en een Kerkhof", aldus Roger Robbe- rechts. Oranje is een klasseteam, dat al leen door zichzelf getroffen kan worden. De Belgen weten nu met zekerheid, dat zij nog ruim een Jaar kansloos zijn tegen Nederland, ze ker tot de zomer van 1978 als Johan Cruijff er een punt achter zet. HIJ was ln Deume weer de voetbalko ning Het kan best. dat Ren- senbrlnk hem speltechnlsch niets hoeft toe te geven en hij is zeker ook een matchwinnaar, maar Cruijff kan een heel team in gloed zetten", aldus de krant Voor „Het Nieuwsblad" was de ne derlaag van 0—2 pijnlijker dan die van 0—5 vorig jaar. „Het Oranje van 1974 is volwassener geworden. Het kreeg ln Ruud Krol een sterker sluitstuk, maar het bulkt van de professionele excessen. Het gena deloos torpederen van de te genstander. zelfs bij het begin van de aanval, is daar een vorm van. Voor Bert d'Hollander in de „Volksgazet" geven de cijfers 2—0 het meesterschap van de fabuleuze Hollandse ploeg onvoldoende aan. „België lag onder in alle spelonder- delen: kracht, snelheid en techniek. In die omstandigheid moet niet ge sproken worden over taktiek. want wat kan men doen. als men niet bij de bal komt? En wat als men niet beschikt over een wonderspeler als Cruijff?" De Engelse pers is naar aanleiding van Belglë-Nederland unaniem van mening dat Johan Cruijff een on vervangbare kracht is in het Neder lands elftal en dat er alles aan gedaan moet worden om „de chore ograaf van het Nederlands team" van zijn eerder genomen beslissing om niet deel te nemen aan het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal in Argentinië af te brengen. „Men kan slechts ho pen dat Cruijffs aanzienlijke be roepseer en zijn zakelijk Instinct het zullen winnen van de overre dingskracht van zijn vrouw, die bang is voor acties van Argentijnse terroristen en daarom haar Johan liever thuis houdt", aldus Jeff Po well in de Daily Mall. David Lacey van The Gardian be schreef de Nederlandse overwin ning op Wembley met de term „de balletsuite'. „Zaterdag zag België de volledige uitvoering, onnodig te zeggen met Cruijff als de choreo graaf", aldus Lacey. Het gehele Ne derlandse team maakte grote in druk op de Engelse pers. „Er waren ogenblikken dat de Nederlanders zestien of meer passes gebruikten om van het eigen strafschopgebied in het vijandelijke te komen", hier mee aangevend dat de Belgen er helemaal niet aan te pas kwamen. LUZERN De problemen, rond de tiende schaakpartij tussen Lev Poloegajevski en Henrique Mecking Poloega jevski had in de tijdnoodfase van de eerste zitting een stuk van Mecking omver gestoten hebben er toe geleid dat de elfde ontmoeting maandag middag niet kon doorgaan, aangezien Mecking weigerde te spelen. Om te voorkomen dat hij een regle mentaire nul zou krijgen, liet de Bra ziliaan een verklaring van de tand arts zien, waarin viel te lezen dat hij voor kiespijn in behandeling was. Het was de derde en laatste keer dat Mecking uitstel kon krijgen wegens ziekte. Het probleem is echter dat Mecking weigert te spelen, zolang de Zwitser Alex Crisovan nog scheidsrechter is. Volgens Edwin Rudolf van de orga- nisaUe zou Crisovan al ontslagen zijn. „Het probleem is echter," ver telde Rudolf, „dat niemand Crisovan daarvan op de hoogte heeft gesteld. Er is ook geen vervanger, maar er is voortdurend contact tussen ons, de Zwiterse schaakbond en de FIDE. We hopen zeer snel een beslissing omtrent een nieuwe scheidsrechter bekend te kunnen maken." Volgens niet bevestigde berichten van het Franse persbureau AFP be schuldigen de Russen in II Clocco, waar de tweekamp tussen Viktor KortsjnoJ en Tigran Petrosjan wordt gehouden, de dissidente Kortsjnoj ervan dat hij telepathisch contact heeft met zijn secondant, de Israeli Murray. Deze beschuldiging is dan min of meer een reactie op de klacht, die KortsnoJ zelf uitte, dat Petrosjan radiografische contacten zou onder houden met de Sovjet-Unie, eerst via zijn gehoorapparaat en daarna door middel van een in zijn hotelkamer opgestelde ontvanger, die aangeslo ten zou zijn op een computer in de Sovjet-Unie. Om het telepathisch vermogen van Kortsjnoj te onder mijnen heeft mevrouw Petrosjan zich in de speelzaal persoonlijk op de lijn tussen Murray en Kortsjnoj ge steld, als zou daardoor het telepa thisch contact gestoord worden. De elfde partij ln de tweekamp tus sen Viktor Kortsjnoj en Tigran Pe trosjan, die gisteren gespeeld zou worden, is overigens ook uitgesteld. De derde nog lopende tweekamp uit de kwart-finales van het kandida tentoernooi tussen Boris Spassky (Sov) en Vlastlmll Hort (Tsj) is voor lopig onbeslist geëindigd. De twaalfde partij eindigde ln Reykja vik ln remise. Het duel tussen de twee grootmeesters werd uiterst voorzichtig gespeeld. Geen van bei den durfde enig risico te nemen en na 38 zetten werd besloten tot remi se. De eindstand na twaalf partijen is 6-6. Boris 8passky heeft overigens in het universiteitsziekenhuis van Reykja vik een spoedoperatie ondergaan. HIJ zal de tweekamp tegen de Tsje- choslowaak Vlastlmll Hort de eerste drie weken niet kunnen voortzetten. Een woordvoerder van het zieken huis weigerde te zeggen waaraan Spassky leed. 8chaakofficials ver klaarden dat de Rus zich zondag avond na de twaalfde partij tegen Hort niet goed voelde. Hij consul teerde een arts die hem in het zieken huis liet opnemen. De Internationale schaakfederatie (FIDE) zal moeten beslissen of deze tweekamp later wordt uitgespeeld of dat Hort als winnaar ervan moet worden aangemerkt nu Spassky niet in staat is binnen enkele dagen ver der te spelen. BASKETBAL - Df Nederland» scheidsrechter Peter van de Willige is met de Engelsman Davtd Turner aangewezen de (tnaie van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen Macca- bl Tel Avtv <Isr> en Mobil Olrgl iltai te lelden Die ontmoeUng Is op 7 april In Belgrado <Joe>. BASKETBAL - Rob Hoek. coach van hat Nederlands dames basketbalteam, heeft tien speelsters aangewezen voor de drie in terlandwedstrijden. die In april worden ge speeld tegen de Poolse ploeg De selectie bestaat uit Mecky Steenmetz. Oerda de Ri der. Irene Maarschaikerwcrrd. Karen Bos. Lla van Reemst. Francis Brakel. Carla de Liefde. Lucy Oroothuls. Rla van der Meys en Joepe Oeurts Samen met de Poolse ploeg zullen de Nederlandse dames een trainings stage op Papendal volgen. Er wordt drie keer gespeeld tegen Polen, op 22 april In Tubbcrgen, op 23 april In Rotterdam (De Enki en op 24 april ln een nog te bepalen stad. De juntorenploeg. die van S tot 11 april naar Finland gaat voor het kwalificatietoernooi van het Europese kampioenschap voor meisjesteams ts ook geselecteerd Coach Dlck de Liefde wees de volgende speelsters aan Mirjam Delmee. Ina Bieze. Marjan Kropman. Ellls Bosch. Ellen Posthumus. Ina van de Veen. Voka Verhoeven. Antta Blange. Marja Bosman en Mardette van Oennlp De metsjeaploeg speelt ln het dicht bij Helsinki gelegen Lapparenta tegen Bel gië (Ml. Joegoslavië (»4> en Finland (104). SCHAKEN - Vla de ln Rheden gespeelde voorwedstrijden hebben Paul van der Ster ren. Leo Hofland. John van Baarle en Jaap Boersma zich voor het toernooi om het Ne derlands kampioenschap schaken ivan 17 tot 30 april in Leeuwarden) geplaatst Al eerder stond de deelneming van Viktor KortsnoJ. Jan Timman. Jan Hein Donner, Oenna Sosonko. Hans Ree. Oer Ugterlnk, Hans BOhm. Fred van der Vliet. Kick Lange- weg en Rob Hartoch vast. OEW1CHTHEFFEN - Bij wedstrijden ln Dneprodzerzhlnsk (Sov) heeft de Russische Nikolai Kolesnik het wereldrecord trekken In het super-zwaar lichtgewicht, een nieuwe gewlchtskiasse tussen de 90 en 100 kilogram, verbeterd en gebracht op 167 kilogram Het oude record stond sedert 21 maart van dit jaar op naam van een andere Rus. Bromoes Matslenis met 16Q kilogram. SKI Mare Hodler. de Zwitserse voorzitter van de IntemaUonaJe sklfederatle. Is bij een afdaling In 8ierra Nevada (Spa) gevallen HIJ scheurde de enkelbanden van zijn linker been, dat In het gips werd gezel. BELGEN(1) Hè, hè, 't is gelukkig weer over. Ollanders heten weer gewoon Ne derlanders. „De week van de stom me Belg", is voorbij. Maar hoe vertel ik het m'n moeder. Hoe maak ik haar ooit wijs dat het vak van sportjournalist eerbaar is, dat ik niet aan lager wal ben ge raakt, verkeerde vrienden heb ge kregen, dat het geen weggegooid geld was dat zij zich uit de mond spaarde om mij" naar de HBS te kunnen sturen. Een grote bos tul pen en een goed gesprek wassen een week wachten op België- Nederland niet weg. De media hebben hun uiterste best gedaan. Sommige dagbladen slaag den erin dagelijks een pagina vol met „interland-nieuws" te brengen. De radio bleef niet achter met de prachtigste klankbeelden, de tele visie droeg zijn steentje bij. Er werd zelfs afgeteld. „Nog drie da gen voor Deurne". En tenslotte: „Vanavond voetbalbrand in de hel". Sportjournalistiek dus. Maar ze waren vooral stom die Bel gen, zo ontzettend stom. Dat valt extra op als Nederland tegen ze moet voetballen. Neem dat taaltje van ze. daar kan Je toch om lachen. „Den Ollanders gaan eraan", roe pen ze. Een glas bier heet een „pin- teke". een trainer (toch zo'n goed Nederlands woord) noemen ze „en traineur". En over die fritten zullen we het helemaal maar niet meer hebben. Nu moet de eerste Belg die de zin „den Ollanders gaan eraan." fout loos uit de keel krijgt nog geboren worden. Ze hebben het in Vlaande ren wel over „Den Ollander" of „De Ollanders". Maar „Den Ollanders", dat zeggen alleen intelligente Ne derlanders die zich een kriek la chen om die stomme Belgen. En een „pinteke"? Aan onze hoela. Een Belg heeft het over een „pin tje" als hij een glas bier bestelt. In het kader van een voetbalwedstrijd maken ze er in Nederland „pinte ke" van. Want ze zijn stom die Belgen, zo ontzettend achterlijk. „Entraineur", zeggen ze in Wallo nië, want daar spreken ze Frans. In Vlaanderen noemen ze zo'n man gewoon trainer, al spreken ze dat uit als „treiner" Maar „entraineur" dat klinkt veel beter voor die stom me Belgen. Zo zijn er handen vol voorbeelden te geven. Prachtig hoor. een week lang lachen en dan nog winnen ook. Laten we liever naar België kijken, want daar stonden de dagbladen 4VT r -fc v - \ov K ook vol van voorbeschouwingen op de voetbalwedstrijd tegen Neder land. Iedere dag ook kolommen lang. Daar zijn het dan ook stomme Belgen voor. BELGEN(2) Uiteindelijk verloor België dus met 2-0 van Nederland onder de kop „Cruijff, Cruijff en nog een Cruijff." of „Cruijff, wie anders...". En wat zeggen die Belgen dan na afloop? Dat Nederland veel beter was. dat ze geen ogenblik uitzicht op een beter resultaat hadden, dat het jammer was maar wel terecht. Ook al weer zo stom. Want een beetje Nederlandse trainer had na afloop gezegd: „Kijk als de keeper die kopbal van Rep niet uit z'n handen had laten glippen en als de scheidsrechter ik noem hem de twaalfde Nederlander op het veld voor buitenspel had gefloten bij dat doelpunt van Cruijff, dan was het nog steeds 0-0 geweest. En dan had ik nog wel eens willen zien of Schrijvers die laatste bal gestopt had. We hebben dus eigenlijk met 1-0 gewonnen". NITWITTEN Onlangs gaf Ischa Meijer in NRC/Handelsblad de Nederlandse sportjournalistiek een stevige veeg uit de pan. HIJ had het over „kont likkers. nitwitten en ego-trippers". Door een ontstelde sportredactie van NRC/Handelsblad achter volgd, besloot hij tot een rectifica tie. Op zich een succes voor de sportjournalistiek, want dat lukte de toneelwereld, waar Ischa Meijer eerder zijn pijlen op richtte, nim mer. Uiteindelijk vond Meijer dat iedere sportjournalist voor zichzelf maar uit moest maken in hoeverre hij zich aangesproken voelde. We durven weer zonder zonnebril over straat te gaan. Afgelopen zaterdag volgde er ech ter een nieuwe aanval. Dat gebeur de tijdens een symposium dat was georganiseerd door de Nederlandse Katholieke Sportfederatie. „Mas- samedia-sport-agressie" luidde het motto van de samenkomst in Am sterdam. Er bleken diepe gedach ten mogelijk over dit onderwerp. Variërend van de media moeten opnieuw opgevoed worden tot de sport is niet agressiever geworden, er wordt alleen meer aandacht aan dit aspect besteed. Uiteraard was er ook de zo geliefde discussie mogelijk via het panel. Daarbij ging ook de sportjournalis tiek stevig over de tong. Het niveau van de Nederlandse sportjournalis tiek werd ontstellend slecht ge noemd. Henk Llchtenveld, bekend van het NOS-journaal en enkele geslaagde Imitaties van Theo Koo- men tijdens de Olympische Spelen, meende wel te weten hoe dat kwam. „De Journalistiek," zo zei hij, „staat in Nederland over het algemeen niet in aanzien omdat dat werk dermate slecht betaald wordt dat Je voor het verslaan van belangrijke gebeurtenissen alleen nog Jonge broekles van een Jaar of vijfentwintig kan porren." Steek maar in je zak, J. C. Brak (52). Het staat uiteraard ook hier weer iedere Journalist volledig vrij om deze uitspraak op zichzelf te be trekken. Het werpt alleen wel een sat merkwaardig licht op de per soon van de zo fris ogende Henk Lichtenveld. PREMIE Abonnee aan de telefoon: „Ik heb misschien een leuke tip voor u. We hebben hier bij Starlift allemaal vijfentwintig gulden premie gekre gen van meneer Stoop omdat het kabinet-Den Uyl is gevallen." J. C. Brak: „Van harte, zou ik zeg gen. Wat gaat u er mee doen? Het lidmaatschap van het CDA of de PvdA betalen, of ziet u andere op bouwende fondsen"? Abonnee: „Nee. ik denk dat ik het voorlopig maar bewaar. Over een paar maanden zal Stoop het weer terug willen hebben." TENNIS (1) Wie dat proftennis nader bekijkt moet ook tot de conclusie komen dat de beste profvoetballers maar tobbers zijn. Natuurlijk. Johan Cruijff is miljonair. Een aardig suc cesje voor de beste voetballer van de jaren zeventig. Was hij echter de beste tennisser van diezelfde jaren zeventig geweest, dan was hij met een beetje eeluk minstens per sei zoen een miljoen rijker geworden. Afgelopen dagen werd in Rotter dam een proftoernooi voor tennis sers gehouden. Dankzij de Algeme ne Bank Nederland, de AVRO- televisie en de bezoekers in Ahoy* konden zestien tennisprofs naar Rotterdam gehaald worden. Voor die zestien was een prijzengeld bij een gebracht van 100.000 dollar. 254.000 Nederlandse guldens. Voor de slechtste man van het gezel schap altijd nog zeer aantrekkelijk. Want uitschakeling ln de eerste ronde van enkel- en dubbelspel le vert een speler toch altijd nog 1500 dollar op, ruim 3800 gulden. En dan vlug ln het vliegtuig om bij het volgende toernooi aan te haken. In het proftennis draait alles om geld. Afgelopen week bleek dat nog eens duidelijk. In Parijs werd de vrede getekend tussen de ILTF (de internationale tennisfederatie) en de WCT (de groep profs onder lei ding van de uiterst slimme zaken man Lam ar Hunt). Uiteraard werd de meeste tijd uitgetrokken voor besprekingen over geld. Uiteinde lijk werd men het eens over een systeem van 32 Grand Prix-toer nooien, waarbij het prijzengeld el ke keer minstens 175.000 dollar be hoort te zijn. Dat is in guldens een prijzenpakket van in totaal 14,2 miljoen. Houden we de Japanse zaktelevlsie nog even bij de hand en berekenen we even wat Iemand zou verdienen indien hij aan twintig toernooien ?ou deelnemen en twintig keer ln de eerste ronde zou sneuvelen; dan levert dat latljd nog wel zo'n 50.000 dollar op. Best leuk als Je nauwe lijks een klap van tennis kunt. In principe komt het er echter op neer dat het merendeel van het bedrag naar een selecte groep van hooguit honderd spelers gaat. TENNIS (2) Is het in het oude systeem dan zo slecht? Nee. dat toonde het toer nooi ln Rotterdam al voldoende aan. Dat leert ook International Tennis Weekly, het weekblad van de organisatie van tennisprofs (ATP). Het blad heeft de hoogste dollardichtheid na de weekstaat van de Bank of America. Niet voor niets spreekt men over het 50.000- dollartoernooi van Nice als het over de Grote Prijs van Frankrijk gaat. Volop aandacht in deze uitgave ook voor het Inkomen van de diver se spelers. Zo meldt een lijst ook het prijzengeld dat dit Jaar tot 7 maart verdiend werd. Het gaat daarbij om de top-64 spelers. Bij elkaar streken ze tot nu toe 1.464.490 dollar op. In Nederlands geld: 3.719.604 gulden. Gemiddeld per speler bijna 60.000 gulden. Maar gemiddeld telt hier niet. Want nummer een (Dlck 8tockton) staat voor 89.345 dollar genoteerd en nummer 64 (Onny Parun) voor 6451 dollar. Dat wil zeggen: Parun verdiende in de eerste twee maanden van dit Jaar ruim 16.000 gulden. Zijn vooruitzichten zijn goed, even als die van zijn collega's. Internati onal Tennis Weekly nummer 11 noemt de toernooien die nog tussen 21 maart en 25 juli worden georga niseerd. Voor de tennisélite. zo blijkt, ligt in die periode een prij zengeld van zo'n 10,6 miljoen gul den te wachten. Dat is nog niet alles natuurlijk. Want tennissers krijgen ook geld als ze een contract tekenen bij hun organisatie. Dan treden de topspe- lers uiteraard ook volgaarne op als blikvanger voor een of andere fir ma. Voor een enkeling zijn verder wedstrijden onder de titel „alles voor de winnaar" weggelegd. De hoofdprijs bedraagt ln die gevallen meestal 100.000 dollar, maar men denkt hard over een verdubbeling van dat bedrag. Tegen een redelij ke vergoeding zijn veel profs nog wel bereid om in hun nationale team te spelen, indien er natuurlijk niet per ongeluk tegelijk een of ander toernooi aan de gang is. Ver der zijn er ln sommige toernooien bonus-punten te verdienen die aan het einde van het seizoen recht geven op een deel van de met ruim een miljoen dollar gevulde pot. Om verder maar te zwijgen van gratis materiaal, forse onkostenvergoe dingen en andere extra's. Voetballers gaan in sommige geval len tot even na hun dertigste mee. Tennissers blijven dikwijls wel lan ger in de race. En aan het einde van de carrieakt men ook niet on middellijk aan de bedelstaf, want dan lokken de aantrekkelijke contracten om ergens op een riant tennis-centrum in de Verenigde 8taten als leraar ln dienst te treden. Een mooi bedrijf dus. dat proften nis. Maar inmiddels wel zo duur dat de topspelers in de toekomst nog zeer zelden Europa zullen aandoen. Daar heeft men zich Inmiddels let terlijk uit de markt geprijsd. GOED Het gaat goed met Ties Kruize, de international die door een ongeluk lange tijd uitgeschakeld was, maar thans weer ln de hoofdklasse ver toeft. Kruize is nooit uit de publici teit weg geweest. Want hoewel hij niet kon hockeyen stond hij toch regelmatig afgebeeld in de dagbla den. Dan weer bleek hij een reke ning bij de postgiro te bezitten, dronk hij melk of bestreed hij spierpijnen middels een kwak Mi- dalgan Tussendoor streed hij mee ln Avro's 8uperstars, waar ama teurs leuk geld kunnen verdienen. Verder was hij „columnist" ln een ochtendblad. Kruize kan helemaal uit de zorgen raken als de Nederlandse sportbon den ertoe overgaan hun vertegen woordigende ploegen bij hem te verzekeren. Die kans is groot, want de N8F heeft het plan bedacht ora Kruize voor dat werk in te scha kelen. Inmiddels begint men binnen de hockeybond wel scheef tegen de commerciële nevenactiviteiten van Ties Kruize aan te kijken. Men ziet ln hem toch niet die echte op en top amateur die een hockeyer zo graag uitbeeldt. Overigens gebeurt dat op minder grote schaal dan Trouw- lezers zouden kunnen vermoeden. De hockeybond fêteerde afgelopen weekeinde niet het 750 000ste lid doch „slechts" nummer 75.000 BADPAK (SLOT?) Enlth Brigitha heeft afgelopen weekeinde het badpak uitgepro beerd dat zij vanwege de zwem- bond verplicht was te gaan dragen. Hoewel het badpak speciaal aange meten was, bleek het toch niet vol ledig te voldoen. Aan de bovenkant schepte het te veel water. In de komende dagen zal een kleermaker proberen dat euvel te verhelpen. Maar het zal wel altijd blijven knellen. f. pret»!room it helaa» afwezig, na de hel van deurne en het oranje- paradijs volgt hij een stoomcursus theologie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13