agere scholen boos op middenschool in Bijlmer Zeeuws-Vlaanderen huiverig voor vestiging zendstation >L 'Snel protestantse lerarenopleiding Zwolle oprichten' Romanovs mogen in Lelystad blijven ij experiment 'voorkeur voor leerlingen uit verre omtrek' fermiste chauffeur reer boven water ^'erkgeversbond: De bouw wacht op u Vereniging christelijke mavo: Landdrost Lammers ziet geen bezwaren Udink voor grap geboeid Wereldomroep Nederland wil in het nieuw VVV bang voor horizonvervuiling Franz Linder: Nobelprijs voor jodenhelpers Dordtse huisarts voor tuchtcollege na overlijden baby Eva den Hartog en de adoptie iRDAG 26 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 an onze onderwijsredactie MSTERDAM Acht lagere scholen in Amsterdam-Bijlmer hebben geprotesteerd tegen het >elatingsbeleid van de Open Schoolgemeenschap Bijlmer, Nederlands eerste experimentele liddenschool. Zij verwijten deze school leerlingen uit de Bijlmer af te wijzen en de voorkeur te ?ven aan leerlingen uit de verre omtrek. experimentele middenschool in Bijlmer streeft ernaar de groei perkt te houden om niet te ont- rden in een mammoetschool. Per ar worden niet meer dan ongeveer teehonderd kinderen (acht klas- in een van onze verslaggevers ORDRECHT - Familie en erkgever van de 35-jarige •achtwagenchauffeur A. den B uit erkendam hebben sinds vorige eek donderdag in grote ongerust- fid verkeerd over zijn verdwijning. man die een tankwagen van /eehonderdduizend gulden en een ding met een waarde van drie ton Temeuzen naar de Franse aats Lure had moeten brengen, aar daar niet was aangekomen, is j middels weer boven water In wei- Rg florissante toestand, en zonder r log één cent over te hebben van de eshonderdvijftig gulden die zijn laas hem had meegegeven, werd hij |i Antwerpen aangetroffen ~~fcen B had in Temeuzen vieren- -H»rintigduizend liter varonal. een loeibare grondstof voor de plastic hdustrie, moeten laden. Toen uit let in de buurt van Nancy liggende lure de mededeling kwam dat hij liet op de afgesproken tijd was aan- i ekomen. vreesde men dat hij ziek ras geworden of dat zijn wagen was estolen. Van Dordrecht uit werd de pute van Temeuzen naar Lure na- jereden maar zonder resultaat. Iten politie onderzoek leverde don- jerdag in het havengebied van Intwerpen de vondst van de Bnkwagen op. De lading was intact In de papieren lagen keurig in de nap. Enige tijd later werd de man psignaleerd en door de politie aan- jehouden. Den B. die doorzijn baas jen voortreffelijk chauffeur werd ge- foemd. had de verleiding niet leerstaan op stap te gaan. Het Ipstte hem wel zijn baan ROTTERDAM Het werkge versverbond bouwbedrijf AVBB heeft er in een schrijven aan alle leerlingen van de scholen voor Lager beroepsonderwijs, die binnenkort een baan gaan zoeken, op gewezen, dat momenteel, maar ook in de toe komst. voldoende werk in de Bouw tal zijn voor vakbekwame medewer kers. Het AVBB schrijft, dat er ondanks -ule grote werkloosheid in zijn totali teit in de bouw met name in het —Waterweggebied een groot tekort Is aan goed geschoolde bouwvakar beiders. Het zal volgens de AVBB geen enkel probleem voor de leerlin- 'n gen van het lager beroepsonderwijs zijn om in de bouw werk te vinden lis Indien zij bereid zijn de opleiding a Voort te zetten ten einde een hoge mate van vakbekwaamheid te be reiken. seni toegelaten In principe worden alle gegadigden ingeschreven, ook al komen ze uit (oudiAmsterdam of omliggende gemeenten. Er wordt met geselecteerd op schooltoetssco res. omdat de school juist een zo breed mogelijke bevolking wil heb ben. Als er tenslotte te veel aanmel dingen zijn. wordt geloot wie wel en niet een plaats krijgt Tegen de afspraak De lagere scholen in de Bijlmer ma ken bezwaar tegen deze gang van zaken. Van de 297 aangemelde leer lingen zijn er ruim honderd niet ge plaatst. van wie veertig afkomstig zijn uit de Bijlmer. De betrokken lagere scholen menen dat dit tegen de afspraak is. omdat beloofd was dat kinderen uit de Bijlmer altijd geplaatst konden worden Volgens de bezwaarden is het toela tingsbeleid van de Open School on verantwoord In de Bijlmer bestaat geen andere keus (behalve een oecu menische school) en dus zijn kinde ren gedwongen tot een lange, gevaar lijke reis naar omliggende plaatsen De afgewezen leerlingen worden bo vendien uit hun eigen omgeving ge haald. Vriendjes en broertjes of zus jes gaan naar de school in de Bijl mer, maar zelf moeten ze ver weg op een andere school. Volgens de Open School is het moei lijk de toelatingsprocedure van dit jaar nog terug te draaien Wel zou men bereid zijn deze zaak volgend jaar opnieuw te bezien. Het Amster damse WD-raadslid R. Groothof heeft inmiddels vragen gesteld aan het college van burgemeester en wet houders Van onze onderwijsredactie ZWOLLE De vereniging voor christelijk mavo heeft gisteren, in haar jaarvergadering, per telegram minister Van Kemenade (onderwijs) gevraagd om snel te komen tot oprichting van een tweede protestants-christelijke lerarenopleiding in Zwolle. Prins Bernhard heeft gistermid dag in Utrecht de Bouwbeurs '77 officieel geopend. By een van de stands kreeg de Prins een speel goedtractor voor zijn kleinzoons aangeboden. De voorzitter van de vereniging, de heer G. van den Berg. sprak zijn bezorgdheid uit over deze lerarenop leiding. „Reeds lang is door bevoeg de organen de noodzaak van een tweede protestants-christelijke lera renopleiding overtuigend aange toond; tevens dat Zwolle de meest geschikte plaats van vestiging zou zijn. Ernstig bezwaar zouden we dan ook hebben als de minister wel een protestants christelijke opleiding zou willen toewijzen, maar niet in Zwolle doch in Enschede," zei hij. De heer Van den Berg sprak ook zijn bezorgdheid uit over de financiële positie van het mavo. „Het altijd weer moeten aankijken tegen de ge noemde achterstanden, het steeds geconfronteerd worden met finan ciële onmogelijkheden, werkt op zijn zachtst gezegd irriterend, wanneer we de bedragen zien die worden uit getrokken voor vernieuwingen, die een groter aanslag op de financiën inhouden dan het wegwerken van achterstanden in het onderwijs van Op de jaarvergadering van de ver eniging voor christelijk mavo was duidelijk te merken dat de verkie zingsstrijd was losgebroken. Drie le den van de Tweede Kamer, mevrouw Ginjaar-Maas (WD), mevrouw Kraaijeveld-Wouters (ARP) en de heer Konings (PvdA) spraken de ver gadering toe in een nogal propagan- da-achtige sfeer. Zowel mevrouw Ginjaar als de heer Konings verzette zich tegen de op richting van scholengemeenschap pen voor mavo en lager beroepson derwijs. Konings wees op het gevaar dat daarmee wel eens twee soorten mavo's zouden kunnen ontstaan, één op lager niveau, die in één ge meenschap zit met het lbo, en een tweede op hoger niveau, samen met havo-scholen. Mevrouw Kraaijeveld-Wouters wees op het belang van de extra aandacht voor het mavo. „Er zitten erg veel leerlingen op deze vorm van onder wijs. Het mavo raakt in het drukke onderwijsgewoel heel gemakkelijk in het gedrang en kan daardoor wel eens wat aan de aandacht ontsnap pen". zei zij. Staatssecretaris De Jong (onderwijs) kwam gistermiddag speciaal naar Zwolle om het hoofdbestuurslid van de vereniging, de heer J. Soetekouw, een onderscheiding uit te reiken. Hij kreeg de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. Casino in Scheveningen in 1979 open Van een onzer verslag geefsters SCHEVENINOEN „Het ca sino in Scheveningen wordt in het voorjaar van 1979 ge opend. De Kurhauszaal. zoals Den Haag die kent. wordt dan de centrale hal uan hef casino en het Kurhaushotel". Dit heeft directeur Nico de Rooy van de Nationale stich ting Casinospelen donderdag in Valkenburg verteld bij een bezichtiging van de voormali ge Europahal. die herbouwd o.m. het tweede Nederlandse casino zal herbergen. Op 6 mei a s. wordt deze speelzaal offi cieel geopend. Het eerste casi no in Nederland, dat op 1 okto ber vorig jaar in Zandvoort werd geopend, heeft nog steeds een gemiddeld dagbezoek van 1000 mensen. Volgens insi ders is het casino in Zandvoort het drukst bezochte in Europa", aldus directeur De Rooy. Van een verslaggever LELYSTAD De zigeunerfamilie Romanov, die een tijdelijke vergunning had om in Lelystad te blijven, mag zich blijvend in deze gemeente vestigen. Landdrost Han Lammers van de zuide lijke IJsselmeerpolders heeft staatssecretaris Zeevalking van justitie laten weten dat er uit een oogpunt van openbare orde en veiligheid geen bezwaren zijn tegen een langer verblijf van de familie Romanov in Lelystad. Er is nu voor de 74 leden tellende familie een verblijfsvergunning aan gevraagd. waaraan de landdrost een posiüef advies heeft toegevoegd. Het ministerie van justitie heeft de aan vraag nu in beraad. De familie Ro manov kreeg op 2 maart op verzoek van de regering een standplaats in Lelystad voor een voorlopige termijn van een maand. De fractievoorzitters in de adviesraad van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol ders hebben zich akkoord verklaard met de verlening van de termijn. Camping De Romanovs wonen op het ogenblik op de stadscamping in Le lystad. waar inmiddels maatregelen getroffen zijn voor een behoorlijke huisvesting. Volgens Han Lammers is de verhouding tussen de familie Romanov en de bevolking van Lelys tad goed. Dertig kinderen van de zigeunerfamilie volgen onderwijs in de noodschool op de camping. Er zal nog een kleuterlokaal bij geplaatst worden voor kindem tot zeven jaar, waarvoor ook een leidster zal worden aangetrokken. De nu al op de cam ping werkende onderwijzer zal zich dan intensiever kunnen gaan bezig houden met de oudere kinderen. Een GGD-arts zorgt voor de ge zondheidszorg van de mensen op de camping Financieel vallen ze onder de bijstandswet, voorzover ze geen werk hebben Twee mannen hebben intussen een baan gevonden Voor de anderen wordt op hun uitdrukke lijk verzoek, nog naar werk gezocht. Toen de familie Romanov begin maart bij Heerlen vanuit Duitsland over de grens kwam, had zij al een hele zwerftocht achter de rug. De Westduitse regering heeft de zigeu ners door middel van een aantal pro cessen het land uitgezet Voor het merendeel zijn de Romanov's sta tenloze mensen van Russisch- Bulgaarse afkomst. De familie be staat uit 33 volwassenen en 41 kin deren. „Pas op, f,Pas op, een bom" H AMSTERDAM De voormalige CH- minister van volkshuisvesting drs B. Udink is op het vliegveld van New l'ork gearresteerd en in de boeien [eslagen omdat de politie vermoedde, lat hij een bom wilde leggen in het rliegtuig waarin de vrouw van de \merikaanse president zat. De heer Udink was het toestel bin nengekomen met een groot pak onder Ie arm. Toen een van de stewardes ten hem wilde helpen het pakket op |e bergen zei hij voor de grap: „Pas >p, er zit een bom in". Dnmiddellijk werd daarop alarm ge- teven en kwam de politie aan boord, ïeboeid werd hij naar het bureau lebracht. Pas na tussenkomst van de lederlandse ambassade in Wash- igton werd hij vrijgelaten, ij de Ogem, waar de heer Udink 'ice-president is, wist men gisteren log van niets. Zijn secretaresse heeft ia woensdag nog verscheidene malen ■telefonisch contact met haar nog in Amerika verblijvende baas gehad, ve haar deze heeft met geen woord over tel gebeurde gerept. door Barend Mensen OOSTBURG West-Zeeuws-Vlaanderen vraagt zich af wat het met de eventuele vestiging van een nieuw zendstation voor Radio Nederland Wereldomroep in huis krijgt. Er heerst een zekere onrust over, die burgemester A. Schipper van Oostburg zich wel in kan denken. Ook hij weet nog altijd niet precies wat de bedoeling is. Men heeft hem verzocht zitting te nemen in een studiegroep. Die moet nagaan wat de wensen van PTT en Wereldomroep zijn en of die in Zeeuws-Vlaanderen te vervullen zijn. De groep is echter nog steeds niet actief. De grap is Udink op een boete van duizend dollar komen te staan. Het Amerikaanse ministerie van justitie diende gistermiddag namelijk een klacht in tegen de oud-minister we gens het verstrekken van valse in formatie. an een uni- Irsiteit? Wei- te, dat is zijn lelligentie- potient." Intussen zijn al wel krachten aan het werk om de bouw van een zendsta tion met een antennepark van minstens 100 hectare tegen te gaan. Burgemeester Schipper kijkt daar een beetje nuchter tegen aan ..Zo lang niet precies bekend is wat de bedoeling is. kunnen ook de conse quenties niet worden overzien. Maar het is vervelend dat het allemaal bij geruchten blijft. Er is nog geen enkel contact met het gemeentebestuur gelegd. Daarom kunnen ook wij er in dit stadium niets aan doen de bevol king voor te lichten. Zelf staan we er vooralsnog gereserveerd tegenover, maar we moeten toch echt over alle gegevens beschikken om een standpunt te kunnen bepalen." Het zal nog wel een tijd duren voor die gegevens op een rijtje staan. En toch is een nieuw zendstation voor de Wereldomroep een dringende zaak. Sinds van regeringswege is ver klaard dat er geen aanleiding be staat de Wereldomroep (welker uit zendingen de meeste Nederlanders niet kunnen horen maar die wel uit de omroepbijdragenpot wordt be taald) op te heffen, heeft zich als logisch gevolg de noodzakelijkheid aangediend het te zwakke en technisch verouderde zendstation in IJsselstein (U) te vervangen. De nu twintig jaar oude installaties kun nen hoogstens nog vijf jaar mee Het ouderwets geworden zijn betekent dat defect geraakte onderdelen niet of nauwelijks meer kunnen worden vervangen Daar komt bij dat de via de kortegolf in de wereld te beluiste- ren „stem van Nederland" nog maar zwakjes doorklinkt. Ook op dit ge bied is er een grote concurrentie. Wie niet over een behoorlijk zendvermo- gen beschikt, wordt in de ether door grotere jongens weggedrukt en wordt door de luisteraars niet meer verstaan. Ook om de functie van de Wereldomroep nog zinvol te laten zijn, is vervanging van het zendsta tion dan ook dringend geboden. In plaats van met lOOkW zal met een vijfvoudig vermogen moeten worden uitgezonden. Lege „driehoek" Omdat een dergelijke uitbreiding van zendinstallaties en bijbehorend antennepark in IJsselstein onmoge lijk is en ook omdat het gewenst is het zendstation zo zuidelijk moge lijk in vlak land te vestigen, heeft men het oog laten vallen op het westelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen In de plannen wordt de vrij lege driehoek tussen Oostburg en de tot die gemeente behorende dorpen Schoondijke en IJzendijke genoemd. Het komt neer op vestiging in de Oranjepolder bij IJzendijke. In dat gebied zijn de omstandigheden ide aal De geografische ligging, de bo demgesteldheid. de op vrij grote af stand liggende bebouwing en nog zo wat van dergelijke voordelen zijn aanlokkelijk. Maar er zijn natuurlijk ook be zwaren. De studiegroep nu krijgt tot taak de belangen af te wegen en de uitkomsten daarvan dit jaar nog aan de beslissende instanties aan te bieden. „En daar zijn wij bij", aldus burgemeester Schipper „Voor het vestigen van een dergelijke installa tie, die van ingrijpende aard voor de streek zal zijn, is altijd nog een wijzi ging van het bestemmingsplan no dig. Daar moet de gemeenteraad van Oostburg over oordelen. Omdat ik niet de indruk heb dat ons op dit punt iets opgelegd kan worden, ben ik echt zo vreesachtig niet. Maar nog eens. er is over het project pas een oordeel te vellen als bekend is wat de voor- en wat de nadelen zijn en hoe de laatste eventueel kunnen worden opgevangen. Dat intussen de bevolking er argwanend tegeno ver is gaan staan kan ik me best voorstellen. Horizonvervuiling De argwaan is al bezig zich tot kiem van verzet te kristalliseren. Voor zitter F. Lievens van de VW ziet grote bezwaren in de horizonvervui ling die het antennepark in het pure Zeeuwvlaamse landschap zou bete kenen. De VW heeft al een brief naar de PTT en de Wereldomroep doen uitgaan met nog andere be zwaren dan alleen dat van de ontsie ring van het landschap In de brief wordt onder meer gewezen op het grote storingsveld dat in de wijde omgeving van de zendinstallaties zal ontstaan. Er wordt voorts de vrees in uitgesproken dat landbouwgronden zullen worden onteigend, waardoor verschillende boerenbedrijven in hun bestaan zul len worden bedreigd De onlangs opgerichte werkgroep „Zenderpark" deelt die vrees. ZIJ voorziet dat geen 100 hectare maar 200 en misschien wel 400 hectare nodig zullen zijn. Dat zal zijn gevol- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op rondreis door West-Europa was gisteren in Amsterdam Franz Linder (58) uit het Duitse Lindau. Lin- ders rondreis heeft één doel er voor te zorgen dat de No belprijs voor de vrede-1977 zal worden toegekend aan de men sen in Duitsland en alle door Duitsland in de oorlog bezette landen, die de Joden daadwer kelijk hebben geholpen en wier namen zijn Ingeschreven In het instituut Jad Waschem in Jeruzalem Linder zeult op zijn tocht door Europa een Indrukwekkende stapel documenten met zich mee voornamelijk adhesie betuigingen voor zijn actie, wat zijn enthousiasme werkt kennelijk aanstekelijk ook hier in Nederland. Het gaat in totaal om een 3 000 „edelen en rechtvaardigen", waarvan een deel reeds is over leden. Naar schatting zullen er in Nederland een 600 van deze mensen wonen. Het is duide lijk. dat het niet de bedoeling is het geld. dat aan de No belprijs verbonden is, onder al deze mensen te verdelen. Lin der denkt aan een symbolische bekroning, waarbij het geld zal worden ondergebracht in een stichting, die haar zetel heeft in Luxemburg of in Straatsburg. Helemaal op zijn eigen houtje werkt Linder niet. want samen met Max Ollng uit Lyon en Henri Smolarski uit Straatsburg vormt hij een co mité Hij heeft zich belast met een tournee door Europa om zoveel mogelijk officiële in stanties te bewegen om adhe sie te betuigen aan het officiële verzoek dat Hoshé Shachal, de vice-president van het Israe lische parlement gestuurd heeft aan de commissie uit het Noorse parlement, die in laatste Instantie beslist over de toekenning van de prijs gen voor de werkgelegenheid in de landbouw niet missen. Afgezien daarvan zullen in de buurt gevestig de agrariërs in hun activiteiten wor den geremd vanwege hun in het belang van het zendstation op te leggen beperkingen Dat de vesti ging van het zendstation nieuwe ar- beidplaatsen zal opleveren wordt ontkend Het zal maar door betrek kelijk weinig mensen worden be mand en dat zullen dan voorname lijk van elders komende technici zijn. De heer J. A. Backerra. lid van de werkgroep, zegt dat ook het natuur beschermingsaspect zwaar weegt „Zo'n antennepark zal catastrofaal zijn voor de vogeltrek in de kust strook van Zeeuws-Vlaanderen. Bo vendien ligt er geringe afstand van de locatie een grote fourageerplaats van vogels in de Westerschelde." Wijzend op een uitspraak in de pro vinciale nota „Bewo'ningspatroon Zeeland" over de kwetsbaarheid van het wijde Zeeuwse landschap voor horizonvervullmg zegt hij ver der: „Het Zeeuwvlaamse landschap is uniek en omdat het hier allemaal niet zo groot is, zou het door zo'n bos van antennemasten deerlijk naar de knoppen worden geholpen." Maar heeft hij er dan helemaal geen begrip voor dat de Wereldomroep op de meest gunstige plaats in het nieuw moet worden gestoken? „De noodzaak daartoe staat allerminst vast. CRM heeft vorig Jaar een rap port over de effectiviteit van de We reldomroep laten verschijnen, maar dat is met zijn cijfertjes over hoe veel mensen bijvoorbeeld in Indone sië naar de uitzendingen luisteren weinig overtuigend. Er is eigenlijk nooit over doorgepraat!" Voornaamste doel van zijn werkgroep noemt de heer Backerra de mensen bewust te maken van de consequenties van het plan „Opdat de man. die zich nu misschien nog afvraagt of het wel zo erg ls. later niet zegt: wat hebben we ons eigen lijk in de maag .laten splitsen?" van een van onze verslaggevers DORDRECHT Het medisch tuchtcollege zal moeten uitmaken of een Dordtse huisarts bij het be oordelen van de toestand van een acuut ziek geworden Turkse baby van zes weken, onzorgvuldig te werk ls gegaan. De vader van het kind dat overleed, kort nadat de arts had geconstateerd dat het rustig sliep en zijns inziens niets bijzonders man keerde heeft een klacht tegen de medicus ingediend. Het Jongste kind van de in de LouLs Apolstraat te Dordrecht wonende familie As lam Yayla vertoonde vori ge week in de nacht van vrijdag op zaterdag plotseling zodanige ver schijnselen dat de ouders de komst van een arts noodzakelijk achtte Toen de dokter kwam sliep het De taalbarrière verhinderde de ouders precies te vertellen wat de verschijn selen waren geweest. De arts bekeek de baby en vertrok daarna in de overtuiging dat het niet ernstig kon zijn te meer omdat van koorts geen sprake was Even later begon het kind hard te huilen, zijn reacties waren van dien aard dat de ouders besloten het naar een ziekenhuis te brengen. Nog voordat zij daar met hun auto waren gearriveerd, bleek het te zijn overle den. Later werd vastgesteld dat de baby aan een acuut opgetreden vi rusziekte was bezweken De betrok ken arts wijst schuld aan de dood van het kind van de hand. Van een onzer verslaggevers In Trouw van 23 maart publiceerden wij de reactie van bestuursleden van het Bureau Interlandelijke Adoptie op een film die de NCRV heeft uiige zonden. Gisteren antwoordde NCRV's Hier en Nu, thans verzoekt ook mevrouw Eva den Hartog om publikatie van haar visie op de kwestie van adoptie van kinderen ut Bangladesj. Ds. Krijn 8mlt en de heer Hans Temmink van het BIA hadden ons meegedeeld dat het BIA zich „als officiële organisatie niet langer kon permitteren te werken met Iemand, die werkelijk continu voorrang gal aan vrienden en ken nissen, zonder ook maar enigszins rekening te houden met de bestaan de wachtlijsten. Het BIA aldus beide bestuursleden is onder an dere Juist opgericht om een stuk rechtvaardigheid te krijgen op dit punt: leder wordt op z'n beurt gehol .pen. Eva den Hartog doorkruiste dit beleid volledig door te pas en te onpas aan vrienden en kennissen kinderen te beloven (en te sturen)." Mevrouw Den Hartog ontkent dit en zegt dat haar naam ten onrechte werd bezoedeld In feite was het BIA volgens haar niet in staat aan haar vraag naar meer rapporten te vol doen. hoewel dit was toegezegd. Vla een organisatie De Band was Eva den Hartog in de gelegenheid toch nog zo snel mogelijk meer kin deren naar Nederland voor adoptie te sturen. Iedere familie die via De Band in aanmerking kwam voor adoptie, moest aan dezelfde eisen voldoen ais via het BIA. zegt Eva den Hartog „Hier en Nu" komt vanavond op de kwestie terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9