Tekort aan zilver zal prijs doen stijgen Nederlandsche Bank wil iredietgroei gaan beperken ^Scheepswerf ontslaat veertig man In persoon DRIJFHOUT ZOON 150 JAAR IN EDELMETAAL Delegatie van CNV drie weken in Zuid-Afrika Philips gaat pensioen voor weduwnaars invoeren Investeringen volgens verwachting Planbureau Naar Weesp Dit jaar tot maximaal 12 procent Diepvries voeding sterk in opmars Eerste veiling duizendschonen Beurs gesloten op Goede Vrijdag Ontmoetingen met ministers? Personeelsbestand gaat verder omlaag Noordzeegas deze zomer uit Petrolandveld POMPEN ATERDAG 26 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 41 ..Niet alle hout is timmerhout Niet alle goud van Drijfhout Van dik hout men de plank slechts zaagt Van Drijfhout men goed goud slechts draagt'' door J. G. Wolters AMSTERDAM Ergens in het gebouw Nes 11-15 in Amsterdam, om precies te zijn in een halletje nabij de kamer van directeur Bernard Chapus (44) van H. Drijfhout Zoon's Edelmetaalbe- drijven. hangt deze min of meer poëtische ontboezeming van Hans Halbes Drijfhout. De man, die nadat hij de eed van goudsmid voor Gedeputeerden had afgelegd in maart 1827 in het Friese Balk de grondslag legde voor het huidige bedrijf, dat thans dus 150 jaar bestaat. Hans Halbes Drijfhout maakte zich el vaker schuldig aan dergelijke [poëtische uitlatingen. De gevel van het pand in de Nes met daarop de woorden „Heb durf en zorg" getuigt daarvan „Waar deze woorden op slaan zou ik niet kunnen zeggen," ijaldus de heer Chapus, als wij met lem praten over „150 jaar Drijf hout". „Het kan zijn dat hij bedoeld leeft dat men in het edelmetaalvak net veel zorg en nauwkeurigheid te werk moet gaan en dat de durf wel licht betrekking heeft op het ontwer pen van sieraden. Weten doe ik het echter niet." Naar Rokin Wat de heer Chapus wèl met zeker heid weet, is dat de familie Drijfhout het fabriekje in Balk in 1886 liet voor wat het was en naar Amsterdam trok. Daar. op het Rokin, ongeveer tegenover het gebouw van de Amsterdam-Rotterdam Bank. werd in dat jaar een fabriek voor bijoute rieën gevestigd. In 1912 werd het huidige pand (dat overigens toen kleiner was dan nu) aan de Nes be trokken. Een glas-in-lood raam in de grote gewelfde hal die dit pand rijk is. met daarin de wagens van Balk en Amsterdam en de jaartallen 1827 en 1912 herinnert aan beide opmerkelij ke data in de historie van H. Drijf hout Zoon's Edelmetaalbedrijven. De naam Drijfhout komt overigens niet meer in de directie voor. De heer Chapus is al dertien jaar lang enig directeur van het bedrijf, dat nu deel uitmaakt van een Franse groepering en dat momenteel een 200 mensen in dienst heeft en goed is voor een jaarlijkse omzet van een 300 miljoen gulden. „Een cijfer dat overigens", vindt directeur Chapus, „bijzonder weinig zegt". Het huidige bedrijf houdt zich bezig met de vervaardiging van halfpro- dukten van edelmetaal voor zilver en goudsmeden, daaronder te ver staan plaat en draad en fournituren, zoals sluitingen e.d. Verder worden benodigdheden van edelmetaal voor tandtechnici gemaakt, alsook edel- metaalhoudende produkten voor in dustriële toepassingen. Daarnaast heeft Drijfhout een grossierderij voor sieraden, uitsluitend bestemd voor detaillisten. Met de particulier komt het bedrijf slechts zo nu en dan in contact voor zover het betreft het inkopen van edele metalen ter omsmelting en het verkopen van fijn goud en fijn zilver. Bernard Chapus Tenslotte is Drijfhout dan ook nog erkend essayeur voor de Neder- landsche Bank en de London Metal Exchange. Een functie die inhoudt, dat Drijfhout gerechtigd is om het gehalte van een hoeveelheid goud te bepalen en te waarborgen. „Als wij ons essayeursstempel op een goud- baar plaatsen, dan is dat overal ter wereld voor de mensen van het vak een waarborg omtrent het gehalte, een soort keurmerk dus. Iemand die een hoeveelheid goud koopt, waarop ons stempel voorkomt, hoeft daar verder niet naar om te kijken." Een bijzondere activiteit van Drijf hout is het tezamen met Schöne Edelmetaal, gevestigd aan het Ro kin in de hoofdstad dagelijks op maken van een officiële goud- en zilvernotering en het doorgeven daarvan aan de Nederlandse Ban kiersvereniging. Een notering, die mede wordt vastgesteld naar aanlei ding van de prijsontwikkeling voor deze metalen in het buitenland, vooral Zwitserland. Als groot aandeelhouder in een Zwitserse „bullionbroker" (edelmetaalhandel) is Drijfhout uit de eerste hand geïn formeerd omtrent de prijsvorming voor goud en zilver in Zwitserland. Wat die prijsvorming betreft, vragen wij aan de heer Chapus, die in zijn spraak zijn Franse afkomst niet ver loochent, of naar zijn mening goud nog lang goud waard zal blijven. Hij meent, dat dit zeker het geval zal zijn. „De zgn. SDR's (speciale trek kingsrechten van het Internationale Monetaire Fonds, ook wel „papier goud" genaamd) hebben nog hele maal niet bewezen, dat zij een rol kunnen spelen ter vervanging van het goud. Verder beschikken de Arabieren al tijd nog over enorme bedragen. Eerst hebben zij geprobeerd deze om te zetten in beleggingen in Wes terse economieën. Hoe langer hoe meer proberen de Westerse regerin gen Arabische invloeden evenwel te weren. Hierdoor is goud weer één van de voornaamste mogelijkheden voor hen aan het worden om op terug te vallen. Om deze reden en ook gezien de dekking tegen inflatie die het goud biedt verwacht ik, dat de belangstelling voor goud zal groeien en dat zich een stijging van de goudprijs zal voordoen." „Het zal daarbij wel om een beschei den stijging gaan", zegt de heer Cha pus. „Als we een niveau van 160 per ounce (31,1 gram) bereiken kun nen we al gelukkig zijn. (Dezer da- AMSTERDAM Eind deic weck verhuis een deel van het bedrijf Drijfhout uit Amster dam. Het gaat hier om 40 man uit de fabriek, die naar Weesp zullen gaan. Achtergrond van deze verhui zing, de moeilijke bereikbaar heid van het bedrijf in de Amsterdamse binnenstad. „We hebben niet de bedoeling Amsterdam heiemaal de rug toe te keren," zegt de heer Chapus. ..Maar als de gemeente het ons nog moeilijker faat maken Goud zal nog lang goud waard blijven. gen overschreed de goudprijs de 150, red Een terugkeer tot een peil van 200 (eind 1974), zoals hier en daar wel wordt gesuggereerd, zie ik er voorlopig beslist niet in zitten." De heer Chapus vindt, dat zelfs als zou de goudproduktie in de wereld om welke reden dan ook verminde ren (er is wel eens gespeculeerd met de gedachte, dat bijv. Zuid-Afrika als gevolg van onlusten aldaar zou kunnen wegvallen als producent), dan nog zal dat niet van groot be lang zijn. De jaarlijkse goudproduk tie bedraagt (in de vrije wereld) een 1000 ton, en dat op een totaal aan wezige voorraad (incl. het goud bij de centrale banken) van 80.000 ton. Een vijftig ton meer of minder pro- duktie zal daarop niet van veel in vloed zijn. Temeer niet, omdat de industriële toepassing van goud geen belangrijke rol speelt. Met een vermindering van de goudproduktie zouden we dan ook best kunnen leven". Wat het zilver aangaat ligt de zaak heel anders. „De positie van zilver." aldus de heer Chapus. „is een volle dig andere dan die van goud. Zilver is veel meer verbonden met de eco nomie. Er is een groot produktie tekort aan zilver in de wereld. Daar bij wordt de bestaande vraag niet volledig gecompenseerd uit secun daire bron, dat wil zeggen door ont munting (omsmelten van zilveren munten) en door terugwinning van zilver door de fotografische indus trie. Ook bij de huidige prijs ziet het ernaar uit, dat er voorlopig niet vol doende aanbod van zilver uit secun daire bron beschikbaar zal komen om het bestaande tekort te dekken. De prijs moet m.i. dan ook verder omhooggaan Perspectief dus voor diegenen, die hun oude zilveren guldens en rijksdaalders nog steeds hebben bewaard. „Inderdaad en ik hoop dat we nog heel veel ervan zullen krij gen." merkt de heer Chapus op. „Daarbij zou ik de mensen een goe de raad willen geven en wel deze. Laten zij nu al vast hun zilveren munten laten omsmelten in baren fijn zilver. Dit zilver kan dan thuis worden bewaard en op het moment dat de prijs naar hun mening vol doende is aangetrokken la minute worden verkocht. Er hoeft dan later geen tijd te worden verspild met omsmelten en bovendien is fijn zil ver overal te verkopen. Hetzelfde kan men doen met goud. Weliswaar moeten in beide gevallen omwerklngskosten worden betaald, maar het grote voordeel is dat men onmiddellijk kan handelen." Overi gens vindt de heer Chapus, dat het Nederlandse publiek geen grote dorst naar goud en zilver heeft. „Dat is veel meer het geval bij de Fransen en de Italianen." Naast goud en zilver, is ook platina een belangrijke „grondstof voor Drijfhout. „Ons aandeel in het plati- nagebeuren is zelfs heel belangrijk," aldus de heer Chapus. Platina, an derhalf maal zo duur als goud. wordt vooral voor industriële toepassingen aangewend. „Niet in sieraden, althans in Nederland niet. Jammer." vindt hij, „want platina en diamant bij elkaar in een sieraad is bijzonder mooi. Het is helaas wat duur." an een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Neder landsche Bank is met de repre sentatieve organisaties van het bankwezen en van de PTT in overleg getreden over een mo gelijke wederinvoering van kredietbeperkende maatre gelen. De centrale bank heeft in het overleg gesteld, dat de kredietgroei dit jaar Van een verslaggever UTRECHT In Nederland is in 1975 voor rond een miljard gulden aan diepvries voedingsmiddelen gekocht. 15.000 ton groenten, vis. visprodukten en snacks, 70 mil joen liter ijs en 30 miljoen kilo kip. Diepvriesprodukten maken bij een gemiddelde levenmidde lenzaak bijna drie procent van de totale omzet uit Dit meldt „Food Magazine", het vakblad van de beroepsorganisa tie van levensmiddelen detaillisten. Van de Nederlandse gezinnen heeft 96 procent een koelkast en 36 procent een diepvriezer. Vorig jaar werd er door zes procent van de huishou dingen een diepvriezer gekocht en dit jaar zullen er naar wordt verwacht meer dan een kwart mil joen worden aangeschaft tot 12 procent beperkt dient te blij ven. Aanleiding tot het overleg is de vorig jaar opgetreden sterke groei van de korte en lange kredieten aan de private sector. Deze heeft geleid tot een te grote stijging van de liqui diteitenmassa (de hoeveelheid direct beschikbare middelen), waardoor de nationale liquiditeitsquote (de bin nenlandse liquiditeitenmassa, uitge drukt'in procenten van het nationale inkomen) op. een ongewenst hoog niveau is gekomen. Ook in de eerste maand van het lopende jaar bleef, aldus De Neder landsche Bank, de kredietexpansie groot. kwartaalbericht steeg verleden jaar de liquiditeitenmassa met rond 23 procent en nam de liquiditeitsquote met 3V» punt toe tot 41 procent. De centrale bank merkt op, dat de lange uitzettingen van bank- en giro- instellingen bij de private sector in het vierde kwartaal van 1976 in een tempo van 20 procent op jaarbasis toenamen, wat weinig minder was dan gemiddeld in de voorafgaande drie kwartalen. Het daaronder be grepen beroep op lang hypothecair krediet handhaafde zich op het zeer hoge niveau van het derde kwartaal. RIJNSBURG Bij de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" zijn gistermorgen de eerste duizendschonen ge veild. Dat is volgens de bloe menveiling voor de Neder landse bloemenwereld een primeur. In de regel valt de eerste aan voer drie a vier weken later. De kweker C. de Loof uit Koude- kerke (Zeeland) bracht de eerste partij voor de Rijnsburgse veilingklokken. Het waren welgeteld 120 bos sen, die een prijs opbrachten van 2,80 gulden per bos. Deze eerste duizendschonen waren van een zeer goede kwaliteit. ADVERTENTIE Hypotheken Uit de bankverslagen over 1976, die de laatste tijd zijn gepubliceerd, is duidelijk de zeer sterke krediet uitbreiding. die vorig jaar heeft plaatsgevonden, aan het licht getre den. Met name was dit een gevolg van de grote vraag naar hypotheken. In het jongste kwartaalbericht 4e kwartaal 1976, dat wij gisteren publi ceerden. maakt de centrale bank melding van de steeds verder stij gende liquiditeitsquote. Volgens dit DEN HAAG De beurs voor de geld- en fondsenhandel zal op 8 april in verband met Goede Vrijdag zijn gesloten, zo heeft het ministerie van financiën meegedeeld. Van een verslaggever SCHIPHOL Een uit vier leden bestaande delegatie van het CNV, is voor ruim drie weken naar Zuid-Afrika vertrokken. De delegatie staat onder leiding van CNV-voorzitter Lanser. EINDHOVEN De raad van bestuur van Philips heeft in principe besloten een weduwnaarspensioen in te voeren. Zoals nu de vrouw een weduwenpenisoen ontvangt wanneer haar man is overleden zal voortaan dus een man. wanneer zijn bij Philips werkzame vrouw zou komen te overlijden een weduw naarspensioen ontvangen, zo blijkt uit de „Philips Koerier" zal het naar schatting 500 900 man- Jaren bedragen. De delegatie maakt de reis op uitno diging van de leiders van het „Urban Training Project" in Johannesburg, een centrum waar zwarte vak bondsleiders worden geschoold. De heer Lanser deelde nadrukkelijk mee dat de delegatie reist op uitnq- diging van de zwarte vakbondsverte- LEEUWARDEN Bij de scheepswerf „Harlingen" in Harlingen zullen 40 van de 195 arbeidsplaat sen moeten vervallen om het voortbestaan van het bedrijf te waarborgen. Dit heeft de directie gisteren meegedeeld. De vakbonden hebben al gezegd nog niet te weten, pf zij met dat plan akkoord gaan. folgens de directie is het reorgamsa- ieplan nodig, omdat er te weinig (pdrachten zijn. De vakbonden be- tuderen op het ogenblik de rappor- en daarover, en zullen zich vervol- ;ens beraden wat dient te gebeuren )e problemen zijn, aldus dis- rictsbestuurder D. Schinkel van de ndustriebond NVV, ontstaan door lat er vorig jaar te weinig te repare- en viel, waardoor verliezen werden eleden. Hij sprak de vrees uit dat noeilijkheden als bij deze werf vroeg f laat ook de kop zullen opsteken >ij andere werven in ons land en laarbuiten. I GAMMA HOLDING: Bij een ge tegen omzet (bedrukte stoffen, inte- ieurprodukten) van 375 miljoen ot 445 miljoen, is de winst vorig aar omhoog geschoten van 3 36 nljoen tot 10 08 miljoen Het divi dend wordt verhoogd van 8 procent ot 18 procent PEY HOLDINGS: De omzet van deze Engelse Philips-dochter is vorig jaar weliswaar gestegen van bijna 233 miljoen tot ruim 266 miljoen pond sterling (een pond is thans on geveer 4.30), maar de winst is daar bij gedaald van 5.7 miljoen tot 5.4 miljoen pond sterling. GRONTMIJ: Het dividend over 1976 zal 4 per aandeel in contanten bedragen, terwijl daarnaast 27, pro cent in aandelen uit de agioreserve wordt gedaan. Over 1975 werd eve neens 4 contant betaald, terwijl daarnaast 5 procent in aandelen uit de agiopot werd gegeven, waarvan 27, procent als jubileumuitkering. RADEMAKERS METAAL: De werkmaatschappij Rademakers Gieterij in Klazienaveen (250 man) is overgedragen aan de Noordelijke Ontwlkkelings-Maatschappij NOM. Door deze maatregel kan, aldus Ra demakers, de werkgelegenheid in Klazienaveen op het huidige peil ge handhaafd blijven. DIDAS: De studie naar de moge lijkheden van een nauwere samen werking tussen Diddens en Van As ten (295 man) en J. A. Raymakers (560 personeelsleden), beide in Hel mond, heeft geleid tot het „duidelijk advies" de activiteiten in bontgewe- ven artikelen van beide ondernemin gen te bundelen. De twee onderne mingen zullen over dit advies een gesprek beginnen, waarbij de gevol gen voor de werkgelegenheid (even tuele ontslagen red.) bij een bunde ling onderdeel zijn van verdere stu die De vakbonden zijn intussen in gelicht. BAYER: Het Westduitse che mische en farmaceutische bedrijf Bayer heeft over het vorige jaar een winst vóór belastingen geboekt van 867 miljoen mark. Over 1975 bedroeg de winst 587 miljoen mark. De omzet groeide van 7,95 miljard mark tot 9,65 miljard. De omzet van het gehe le Bayer-concern was vorig Jaar 20,81 miljard mark tegen 17,73 miljard in 1975. genwoordigers, die het CNV om een dergelijk bezoek hadden gevraagd. „Wij realiseren ons heel goed, gelet op de verhoudingen in Zuid-Afrika, dat het voor ons een moeilijk bezoek kan worden," aldus de heer Lanser, die zei dat de Zuidafrikaanse autori teiten heel goed op de hoogte zijn van het standpunt van het CNV ten aanzien van de apartheidspolitiek. De delegatie zal in Zuid-Afrika ook proberen ontmoetingen te hebben •met de Zuidafrikaanse ministers van justitie en van arbeid Kruger en Bo tha. „Wij zullen in die gesprekken pleiten voor de beëindiging van de straffen die aan een aantal leden van het Urban Training Project zijn op gelegd", aldus de delegatie. Drie van deze zwarte vakbondsvertegenwoor digers hebben voor vijf jaar een be perkte bewegingsvrijheid opgelegd gekregen. De CNV-vertegenwoordigers zullen ook een ontmoeting hebben met dr Beyers Naudé. Daarnaast staan be zoeken aan de vestigingen van de Nederlandse bedrijven Philips. Uni lever en Akzo in Zuid-Afrika op het programma. De delegatie is van plan ook een bezoek te brengen aan de zwarte voorstad van Johannesburg, Soweto, waar in Juli van het vorig jaar opstanden tegen de blanken uitbraken. Naast voorzitter Lanser bestaat de CNV-delegatie uit de algemeen se cretaris A. Hordijk, de heer W. Wie- ringa en de heer S Weidenaar, pen ningmeester van de Industriebond CNV. Protest De Anti-Apartheidsbeweging Neder land heeft, mede namens de Europe se vertegenwoordiging van de onder grondse Zuidafrikaanse vakcentrale, tegen de reis van de CNV-delegatie naar Zuid-Afrika geprotesteerd. In het kader van de voorlopige rege ling die is getroffen, zal de raad van bestuur aan de Philips- pensioenfondsen extra-middelen ter beschikking stellen teneinde aan de wettige weduwnaar van een gehuw de Philips-werkneemster tot diens eventuele hertrouwen een weduw naarspensioen uit te keren ten be drage van 75 procent van haar ou- derdomspenioen. Een en ander mits het overlijden vóór de pensioenge rechtigde leeftijd plaats heeft. Het personeelsbestand van Philips in Nederland is vorig jaar met 3800 man gedaald tot 87.539 man. Dat komt neer op een daling van ruim vier procent van het personeelsbe stand per einde 1975. Het dalingsper centage van het personeelsbestand van Philips in de Europese landen was eveneens ruim 4. Voor het gehele concern was de teruggang in het personeel verleden jaar 2 procent, o.m. als gevolg van een toeneming in de Ver. Staten. De voornaamste re den van de verminderde behoefte aan personeel is, dat de stijging van het volume van de omzet voor het gehele concern (excl. de VS) geringer is dan de stijging van de produktie en de verkoop per medewerker. Op het ogenblik is er geen aanleiding om te verwachten dat de situatie o.a. op het gebied van de omzet ontwikkeling in 1977 fundamen teel anders zal zijn dan ln 1976. Bij een gelijkblijvende ontwikkeling zal het personeelsbestand van Phi lips in Nederland dit jaar met 3000 4000 personen dalen. Verleden Jaar werd in ons land bij Philips 1700 manjaren verkort gewerkt. Dit Jaat ADVERTENTIE DEN HAAG Deze zomer zal de levering beginnen van aardgas uit blok L-7 ln het Nederlandse deel van de Noordzee. Dit gasveld ligt pal boven het winnlngsgebied van Pla- cid/DSM ln de blokken L-10 en L-ll, op ongeveer 80 kilometer ten noord westen van Texel. Vanuit blok L-7 wordt het gas (naar schatting 1.2 miljard kubieke meter per jaar) via een verzamelplatform in het L-10/L- 11 gebied door de 178 kilometer lan ge zeepijpleiding van Noord- gastransport naar de Nederlandse kust bij Uithuizen getransporteerd. De Franse Petroland heeft een be lang van 60 procent in het gas van blok L-7, DSM-Aardgas heeft een belang van 40 procent vanwege de staat. De winningsinstallatie kost 600 miljoen gulden PHILIPS Dr. Ir. Frits Phi lips, voorzitter van de raad van commissarissen van Philips Gloeilampenfa brieken, zal aftre den ln verband met het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens. Ook commissaris W. A. de Jonge treedt om deze reden af. Doordat drs. J. G. Bavinck is overleden en mr. C. R. C. Wljc- kerheld Bisdom zich niet herkies baar stelt, zijn er vier vacatures ln de raad van com missarissen. Voorgesteld wordt te benoe men tot voorzit ter van de raad jhr. H. van Riemsdijk, nu nog voorzitter F. Philips van de raad van bestuur en de drie andere open plaatsen te laten vervullen door de heer A. Hubben (burgemeester van Maasbree), mr. Y. Scholten (oud-minister) en prof. dr. G. W. Ratenau (oud- directeur van het natuurkundig la boratorium van Philips). SMIT INTERNATIONALE Mr. G. A. Wagner, de binnen kort altredende president- directeur van de Kon Shell Groep, is benoemd tot lid van de raad van commissarissen van Smit Internationale. Het Is de bedoeling dat hij op vrij korte termijn het voorzit terschap van de raad over neemt van mr. H. N. Wakkle. ABN Tot lid van de raad van com missarissen van de Algemene Bank Nederland worden per 1 mei benoemd prof. dr E. H. van der Beugel, prof. dr. drs. A. C. R. Dreesmann en overeenkomstig een aanbeveling van de centrale ondernemings raad drs. C. T. van der Molen. Laatstgenoemde is sinds kort lid van de- hoofddi rectie van de Perscombinatie. Jhr. W. van Andringa de Kempenaer heeft zich niet voor herbenoeming tot commissaris beschikbaar gesteld. DEN HAAG De groei van de Investeringen verloopt volgens de verwach tingen van het Centraal Planbureau, neergelegd ln de Macro Economische Verkenning 1977. Minister Lubbers antwoordt dit op schriftelijke vragen van Tweede Kamerleden. Het Centraal Planbureau voorzag voor 1977 een groei van de investeringen met 8 procent Volgens minister Lubbers ontwikkelt de Invoer van Investeringsgoederen zich in overeenstemming met de verwachting. De investeringen in de bouwsector gaan daar. afgaande op de aangevraagde vergunningen, zelfs duidelijk boven uit Ook d'verse aankondigingen van investeringsprojecten in sectoren van het t>cdrijfsleven lijken het ln de MEV geschetste beeld te ondersteunen Minister Lubbers deelt nog mee, dat het Planbureau één dezer dagen zijn bijgewerkte prognoses zal publiceren. De voorlopige Indruk ls, dat er weinig aanleiding is om de reeds ln september J.l. voorspelde verbetering van de Investeringen te herzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 41