Wiegel: Gedrag PvdA en CDA verbijsterend Grenzen aan de medische hulpverlening CDA lijkt stemmen te gaan verliezen Helft van medische klachten is gegrond Kosten. Antiek puntgaaf ei uit 1740 uit grond gehaald Enquête werd vorige week gehouden 'Samenwerking moet ongeloofwaardige indruk maken' VNO denkt aan meer flexibele pensioenleeftijd iüJüö: Man wilde vliegtuig op eigen woning laten neerstorten Maatregel tegen iepziekte op komst Bij inspecteur van volksgezondheid Ook op Schiphol een stembureau Brielse week Hoverlloyd vlaart u spotgoedkoop in 40 avontuurlijke minuten naar Engeland Prof. Leenen: Arts moet niet doorgaan met zinloze behandeling Man vergiftigd door parathion ZATERDAG 26 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 Van een onzer verslaggevers ZWOLLE In Zwolle is een ei, dat in ongeveer 1740 door stellig een scharrelkip moet zijn gelegd, puntgaaf uit de grond gekomen. Het bepaald niet kakelverse ei wordt vanaf vandaag met een klei ne duizend andere recente histo rische bodemvondsten tentoonge steld in het Provinciaal Overijsels Museum te Zwolle. Het el is destijds gevonden in een beerput. Men kon het ei in zijn geheel eruit krijgen dankzij de hui dige verfijnde graaftechnieken. De inhoud van het ei is waarschijnlijk verschrompeld tot een knikker, want bij schudden maakt het een rammelend geluld. Mensen van de landbouwhogeschool te Wagenin- gen zouden het ei graag eens röntgenologisch bekijken, maar men is bang dat het dan wordt beschadigd. In Zwolle is al eerder een antiek ei uit de grond gekomen. Dat was nog ouder, namelijk vermoedelijk uit circa de vijftiende eeuw. Het was afkomstig uit de kelder van een voormalig klooster. Helaas is het toen niet gelukt het ongeschonden naar boven te krijgen. Het ei maakt, zoals gezegd, deel uit van ongeveer 1000 andere voor werpen, die uit de bodem te voorschijn zijn gehaald. De oogst van de laatste acht jaar bij opgra vingen in diverse Overijselse plaat sen. Ze worden tot 31 mei in het museum te Zwolle geëxposeerd. Volgens de directeur van het Pro vinciaal Overijsels Museum, de heer K. Boonenburg, leveren de opgravingen tegenwoordig wel het honderdvoudige op van wat vroe ger in de grond werd gevonden. Dit is een gevolg van het feit dat er thans een regeling is, krachtens welke de rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek gaar ne gebruik maakt van de diensten van amateur-archeologen, wier aantal sterk toeneemt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De kabinetscri sis lijkt het CDA heel wat stem men te gaan kosten. Uit een Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD-fractieleider Wiegel vindt het gedrag van PvdA en CDA na de val van het kabinet-den Uyl „verbijsterend". Het feit dat PvdA en CDA ook nu nog mogelijke samenwerking in de toekomst niet uitsluiten moet volgens Wiegel op veel kiezers „een ongeloofwaardige indruk maken". Ze doen alsof er niets aan de hand is, aldus de WD-fractieleider die „hoogmoed, dwingelandij, wantrou wen en angst" als de werkelijke oor zaken van de kabinetscrisis noemde. Wiegel vond dat de CDA-top het overigens nog bonter maakte dan de PvdA. „Nauwelijks had Van Agt de steen door de ruit van de kabi netswinkel gegooid of Aantjes kwam zielig en braaf uitleggen dat het niet zo bedoeld was. En Van Agt voegt daar dan nog aan toe dat de grondpolitiek geen crisis waard was. Wat moeten die CDA-kiezers die blij waren dat het CDA eindelijk van zich af beet daar nu van denken. Wat een gebrek aan moed, wat een weifel moedigheid, wat een paniek om wat er gebeurd is." aldus de heer Wiegel. Hij wees erop dat PvdA en CDA nu de „lijmpotten al over eikaars hoof den uitstorten alsof het niet de kie zers zijn die beslissen. Dat is onge loofwaardig en getuigend van een gebrek aan respect voor de kiezers in ons land," vond de WD-leider. ïan onze soc.-econ. redactie EN HAAG Het VNO, de groot ste werkgeversorganisatie, ver- wacht op korte termijn geen alge mene verlaging van de pensioenleef tijd. De werkgevers zien eerder een ontwikkeling in de richting van een meer flexibele pensioenleeftijd. Het VNO schrijft dit in zijn weekblad, naar aanleiding van be schouwingen over de lopende expe rimenten onderwijs, bouw, ha vens, metaalsector voor vrijwilli ge vervroegde pensionering. Vorige week zaterdag sprak minis ter-president Den Uyl als zijn ver wachting uit dat binnen vier a vijf jaar de pensioenleeftijd op 64 jaar zou komen. De WD-Kamerleden Wiegel en Rietkerk vroegen daarop de premier schriftelijk of deze verla ging soms kabinetsbeleid was. Drs Den Uyl antwoordt daarop nu dat het niet gaat „om een concreet be leidsvoornemen," maar wel „om een aanduiden van een denkbare ont wikkeling die niet op voorhand uit gesloten lijkt." Het VNO schrijft dat de beschou wingen inzake een algemene verla ging van de pensioenleeftijd op zichzelf begrijpelijke reacties zijn. Het VNO acht het ook een goede zaak dat er experimenten zijn voor vrijwillige vervroegde pensionering en andere faciliteiten voor oudere werknemers, zoals extra vrije dagen. Maar veel van deze maatregelen zijn vrij sterk bepaald door de stand van de economische ontwikkeling, zo waarschuwt het VNO. Over een aan tal jaren kunnen andere omstandig heden en andere personen wel eens om heel andere maatregelen vragen. De situatie voor de oudere werkne mers wordt volgens het werkge versverbond vooral bepaald door persoonlijke aanleg en bestaande omstandigheden. Algemene gelden de maatregelen bieden dan geen op lossing. Een meer flexibele pensio nering wellicht wel. ADVERTENTIEI S/106 1607 WELKOM NIEUWS: EEN ECHT STREICHERT PIJPORGEL VOOR ZELFBOUW! Du is nieuws waar wij irois op 7ijn wi| hebben momenteel Je allccnvcfkoop vuur Nederland van hel befaamde Strekheri pi|porgcl I en ..rein mechanisch' instrument met slcepladcn Jat als bouwpakket leverbaar ts Voor circa (11000.- hebt u al cvn basisuitrusting Uitbreiding is alli|d mogc-Ink zelfs lot II»stemmen, verdeeld over 2 klavieren en pedaal Vraag de volledige folder met prijslijst u( kom dit ni.ie'iiifivkc Ook de houding van D'66, die voor restauratie van het PvdA-CDA kabi net heeft gepleit kon weinig waarde ring oogsten bij de WD-leider. „D'66 bedient zich steeds meer van een valse vlag." Wiegel sprak gisteravond op de spe ciale tweedaagse algemene vergade ring van de WD voor de vaststelling van een nieuw verkiezingsprogram ma. Dat liep niet bij alle hoofdstuk ken even soepel als men dat vroeger wel in liberale kring gewend was. Met name de energie-paragraaf le verde problemen op. In het verkie zingsprogramma staat namelijk Van een verslaggever APELDOORN Een overspannen man, de 25-jarige J. M. H. A. T. uit Apeldoorn heeft gisteren gedreigd zich met zijn sportvliegtuig te plet ter te vliegen tegen zijn woning in Apeldoorn. De man, die was weggelopen uit de psychiatrische afdeling van het St. Lucasziekenhuis in Apeldoorn, landde tenslotte na enkele uren spanning op het vliegveld Deelen bij Arnhem. Nadat hij omstreeks twaalf uur was opgestegen van het vliegveld Teuge, waar hij vorig jaar een beperkt A- brevet had gehaald, dreigde hij zich wegens persoonlijke moeilijkheden op zijn woning te storten. Dit leidde tot een alarm aan de Apeldoornse politie, die onmiddellijk de bewuste woning, waar de vrouw van de man aanwezig was, ontruimde. Met be hulp van de brandweer werd het verkeer in een wijde cirkel omgeleid, terwijl ook de huizen in de omgeving werden ontruimd. Nadat hij geland was, weigerde hij uit het toestel te komen. Na enkele keren weer opgestegen en weer ge land te zijn, hebben zijn huisarts en een instructeur, de man overge haald uit het toestel te komen en zich over te geven aan de mare chaussee (hij was zonder toestem ming geland op het militaire vlieg veld Deelen). Deze heeft de man overgegeven aan de Apeldoornse politie, die hem naar Apeldoorn heeft overgebracht, waar hij ver hoord werd door de Rijksluchtvaartdienst. Waarschijn lijk zal hij daarna weer naar een ziekenhuis worden gebracht. niets over de risico's van kernener gie, niets over de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Almelo en niets over de vraag wat er met radio actief afval moet gebeuren. Het partijbestuur had, voor de inlei ding op het programma, een tekst hierover toegezegd, maar die tekst was er niet en dat wekte grote ver ontwaardiging bij een aanzienlijke groep WD'ers. Na veel discussie, beschuldigingen over en weer van manipulatie, pogingen om nog wijzi gingen in de tekst aan te brengen, besloot de WD-vergadering toch maar de tekst zo te laten als hij was. Er zal in de partij eerst nog verder op de energieparagraaf gestudeerd worden. Wel zal de inleiding op het verkiezingsprogramma spreken over de noodzaak het gebrek aan energie ook eventueel met kernener gie op te vangen maar dat er in dat geval een bevredigende oplossing voor het radioactieve afval gevon den moet worden. Super omroepen Dc WD-vergadering ging niet ak koord met een voorstel, warm be pleit door de WD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, mevrouw Van Someren-Downer, om AVRO en TROS met name te noemen als de super-omroepen die recht hebben op extra-zendtijd. Uit de vergade ring vond men, dat super-omroepen wel wat extra tijd mogen hebben, maar het noemen van AVRO en TROS maakte, zo vond men toch, wel een eenzijdige indruk. Er waren ook enige WD-leden die zeiden lid van de VPRO te zijn en als zodanig toch niet de indruk te willen wekken alleen voor AVRO en TROS te willen pleiten. Het WD-congres rondt vandaag de vaststelling van het verkiezingsprogramma af. Dis cussie wordt met name nog ver wacht over de inhoud van de abor tusparagraaf. AMERSFOORT Binnenkort zal waarschijnlijk een maatregel van kracht worden, die eigenaars van stukken grond, waarop iepen staan, dwingen regelingen te treffen tegen de iepziekte. Dit is gisteren door ir. P. J. Taconis, hoofd van de afdeling bomen, bloe men en vaste planten van de plan- tenziektekundlge dienst in Wage- ningen meegedeeld. Van een verslaggever ZEIST Bij de regionale inspecteurs van de volksgezondheid komen per jaar 450 klachten binnen. Ongeveer de helft daarvan kan als gegrond worden beschouwd, vertelde hoofdinspecteur R. Drion gisteren op een congres van de Vereniging voor ge zondheidszorg over het medisch tuchtrecht. /ADVERTENTIE) Vragen over het rendement van uw gasapparatuur beantwoorden wij graag en gratis. Tenslotte is het leven al duur genoeg. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Het gaat daarbij meestal niet om echte fouten, maar om communica tiestoornissen. Vaak slaagt de in specteur er dan door een gesprek met beide partijen in, ze weer bij elkaar te krijgen. Slechts enkele klachten zijn van dien aard dat ze worden doorgegeven aan de me dische tuchtcolleges. Van de enkele honderden klachten die jaarlijks direct door de klager bij de medische tuchtcolleges aanhan gig worden gemaakt, wordt het over grote deel ongegrond verklaard of afgewezen. Een pre-advies aan het congres mr. P. H. Utermark, om ook in deze gevallen inschakeling van de regionale inspecteur mogelijk te ma ken, vond steun bij de voorzitter van het Centraal medisch tuchtcollege, mr. P. J. W. de Brauw. Hij vindt dat het medisch tuchtrecht „een soort onbudsachtige karaktertrek" moet hebben. Daarvoor kan een persoon lijk gesprek met de klager vaak meer nut hebben dan de formele onder zoekprocedure voor het voltallige tuchtcollege. Met een aantal op zichzelf ge rechtvaardigde klachten die bij de regionale inspecties binnenkomen, kan de inspecteur niet bij het me disch tuchtcollege terecht, aldus hoofdinspecteur Drion, „zelfs als er doden gevallen zijn". Het zijn geval len waarin geen klacht tegen een concrete arts kan worden ingediend omdat bij onderzoek blijkt dat de fout gemaakt is bij een behandeling in teamverband, waarbij meer artsen zijn betrokken. Dokter Drion noemde het de moeite waard om te bekijken of niet ook jnedische teams, ziekenhuisstaven, groepspraktljken of ziekenhuizen, als zodanig onder de werking van het tuchtrecht kunnen worden ge bracht. Publieke uitspraken, aldus de heer Drion, kunnen heilzaam werken op de grote zorgvuldigheid die in de organisatie noodzakelijk is wanneer er in teamverband wordt gewerkt. Over het probleem van de hoeveel heid klachten die tuchtcolleges in toenemende mate te verwerken krij gen, had Drion in zijn jongste jaar verslag onder andere gewezen op een zijns inziens oneigenlijk gebruik van het tuchtrecht. Steeds meer mensen dienen alleen een klacht in om, via de behandeling voor het tuchtcollege, de beschikking te krij gen over feiten en bewijsmateriaal die zij nodig hebben voor de aan sprakelijkheidsprocedure die zij te gen de arts voeren voor de burgerlij ke rechter. De Haagse advocaat mr. A. G. Maris was dit maar ten dele met de hoofd inspecteur eens. Het is misschien wel oneigenlijk gebruik van het tuchtrecht, maar dat is volgens mr. Maris gerechtvaardigd zolang de pa tiënten niet op een ander manier aan die feiten en bewijzen kunnen komen. Drion vond het dan de taak van de wetgever, te zorgen dat de patiënt het tuchtrecht niet nodig heeft om toegang te krijgen tot de gegevens die voor hem van belang zijn. Van een verslaggever SCHIPHOL Op Schiphol zal op 2b mei een officiéél stembureau open staan voor Nederlanders op doorreis en voor het Nederlandse personeel van de luchthaven. Het bureau wordt Ingericht door de gemeente Haarlemmermeer. Het is de eerste keer dat op 8chiphol een stembureau zal zijn voor politie ke verkiezingen. Het was de directie van de luchthaven Schiphol vrijda gavond nog niet bekend of de kie zers, die uiteraard op hun oproep kaart een stembureau in de buurt van hun woning hebben staan, hun eigen district van te voren moeten inlichten. Nadat ze van Kamervoor zitter Vondeling vrijgelei de hadden gekregen baan den zich gistermiddag on geveer veertig Watergeu zen via het Haagse Bin nenhof een weg naar het perscentrum Nieuwspoort, dat symbolisch met een stormram werd ingeno men. De geuzen openden hiermee de Brielse week die in Nieuwspoort wordt gehouden ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van het perscen trum. VLISSINGEN - De politie van Vlls- singen moest gistermiddag een leeuw doodschieten, die van drie hoog uit een flat op straat wks geval len. Het beest had daardoor een poot gebroken en was volgens de politie zo agressief dat een te hulp geroepen dierenarts geen heil zag in een verdovende injectie. AVRO-Lagendijk enquête blijkt dat het CDA, wanneer er vorige week verkiezingen zou den zijn gehouden, 37 38 ze tels zou behalen. De drie partij en die het CDA vormen, heb ben nu in de Tweede Kamer samen 47 zetels. De enquête werd door het bureau Lagen dijk vorige week gehouden, toen de spanningen over de grondpolitiek steeds hoger op liepen. Het CDA verloor in dit onderzoek (vergeleken met eind februari) 5.3 procent van de stemmen. Ook de PvdA ging achteruit, maar minder, namelijk 1,9 procent. De PvdA zou op 44 45 zetels komen (nu 43). De WD boekte in dit onder zoek een winst van 3,3 procent, dat betekent 31 a 32 zetels (tegen 22 van nu). D'66 bleef in de Uitzitten; deze partij boekte een winst van 1,4 procent. In Kamerzetels betekent dat ten op zichte van de verkiezingen van eind 1972 een winst van zes a zeven zetels. D'66 heeft nu vijf zetels in de Kamer. De PPR ging vergeleken met eind februari iets vooruit 0,5 procent en zou op vijf zetels komen. Bliksemonderzoek Voor de TROS heeft het bureau IN/VO uit Amsterdam na de val van het kabinet een bliksemonderzoek gehouden onder zevenhonderd Ne derlanders van achtUen Jaar en ou der. Uit dit onderzoek blijkt dat ruim 52 procent van de Nederlan ders het Jammer vindt dat het kabi net gevallen is (36 procent vindt het niet jammer). Vrijwel alle progres sieven, die werden ondervraagd vin den het Jammer (91 procent), terwijl het overgrote deel van de WD- aanhangers het niet jammer vindt (75 procent). Bij de CDA-stemmers liggen de meningen verdeeld: 45 pro cent wel Jammer en 47 procent niet jammer. De schuld voor de crisis wordt door negentien procent van de onder vraagden gelegd bij het CDA, door zestien procent bij de progressieven en het CDA en door twaalf procent bij de progressieven alleen. Op de vraag bij welke poUtlcus de schuld zou liggen (waar bij geen namen werden voorgelegd) maar de ondervraagden zelf namen moesten noemen) werd door 27 procent Van Agt genoemd en door 4 procent Den Uyl. Het overgrote deel van de onder vraagden vindt verder dat er geen vervroegde verkiezingen moeten worden gehouden. Na de verkiezin gen lijkt de voorkeur uit te gaan voor een regeringscombinatie pro- gressieven-CDA (42 procent). ADVERTENTIE Als zo'n 8 uur varen u te lang duurt gaat u toch zeker vlaren! Een belevenis. Boven de golven scheren, op een veilig luchtkussen, breeduit zitten met een belastingvrij drankje in uw hand. U pakt dc snelle autoweg naar Calais. In 40 minuten brengt Hoverlloyd u in Ramsgate. U betaalt alleen voorde auto Van een verslaggever ZEIST Artsen zouden niet moeten doorgaan met het verrichten van zinloze medische behandelingen, zoals ze chronisch zieke mensen soms laten onder gaan. Voor deze groep zieken is eigenlijk, medisch gezien geen verbetering meer te verwachten. Veel van deze mensen zitten in de WAO of de AAW. Soms wordt bij hen doorgegaan met onderzoeken en behandelingen, terwijl daar redelijker wijs geen effect meer van te verwachten is. Hoewel het zowel voor de arts als de patient erg moeilijk is om op een gegeven moment te moeten erkennen, dat de mogelijkheden van de geneeskunde zijn uitgeput, zou dit toch moeten gebeuren Dit zei de voorzitter van de Vereniging voor Ge zondheidsrecht, prof. H. J. J. Leenen gisteren in Zeist, waar op een vergadering ge sproken werd over „grenzen aan de medische hulpverle ning". „Het beëindigen van zinloze medische behandelingen is een vraagstuk dat, hoe ge voelig en gecompliceerd het ook is, aan de orde moet ko men en moet worden bestu deerd. Het argument van de arts om toch door te gaan met allerlei medische hande lingen. is vaak. dat hij de patiënt niet wil loslaten of afschrijven. Vaak ook wordt de medische zorg voortgezet, omdat er anders helemaal geen zorg meer aan de pa tiënten wordt besteed. Hoe begrijpelijk al deze overwe gingen ook zijn, toch moet de vraag onder ogen worden ge zien of er geen grenzen aan het toepassen van medische, en met name specialistische, zorg moeten worden ge steld." aldus de heer Leenen. Volgens hem moeten de zorg voor en de verzorging van de patiënt wel gewaarborgd worden, maar hij gelooft dat het beter is om in overleg met de patiënt te komen tot een beëindiging van de medische behandeling, waarbij de pa tiënt met name geholpen moet worden om de hoop (op beterschap) te vervangen door de aanvaarding (van de bestaande ziekte of han dicap). Weigeren Een andere grens aan de hulpverlening ligt, volgens professor Leenen in het zelfbeschikkingsrecht van de patiënt. Door het inroepen van hulp aanvaardt de pa tiënt beperkingen volgens de heer L«enen, maar hij heeft de indruk dat soms aan pa tiënten meer beperkingen worden opgelegd dan nodig is. Het zelfbeschikkingsrecht van de patient houdt in dat hij het recht heeft een me dische behandeling te weige ren; dat hij recht heeft op geheimhouding en op het niet zonder zijn toestemming betrokken worden in een ex periment. Dwang en drang mogen volgens prof. Leenen uitsluitend worden toegepast als de wet daartoe de moge lijkheid biedt. In dit verband vroeg hij ook aandacht voor de grenzen van de „duldingsplicht" bij medische en andere onder zoeken in het kader van bij voorbeeld de sociale verzeke ringen. Verder zei hij dat niet onder het mom van vertrou wen onnodig ver in de priva cy van de patiënt moet wor den gewroet. Onbevoegd Verder kan de arts zijn boek je te bulten gaan door het „onbevoegd uitoefenen" van psychologie, sociologie of zelfs rechtswetenschap. Het is volgens hem ook fout, wan neer de arts of andere hulpverleners hun morele oordelen aan de patiënt op leggen. Anderzijds kan de hulpverlening door een arts worden begrensd door zijn persoonlijke levensovertui ging: hij hoeft geen abortus te plegen als hij dat een on aanvaardbare handeling vindt Prof. Leenen voegde hieraan toe. dat hij wel vindt. dat de arts de patiënt dan moet verwijzen naar een col lega die dergelijke morele be zwaren niet heeft. Over de manier, waarop hulp verleend wordt, zei hij dat de afhankelijkheid van de pa tiënt niet onnodig mag wor den vergroot. Dit kan bij voorbeeld gebeuren door de patiënt zó met hulp ook psychosociale hulp te over laden dat hij weinig ruimte meer overhoudt om zelf iets aan zijn probleem te doen. Tenslotte was hij van mening dat de patiënt ook plichten heeft: hij moet redelijk mee werken aan een door hem eenmaal aanvaarde behande ling; hij moet de arts voor zijn diensten honoreren en hij moet van zijn kant de privacy van de arts respec teren. Van een verslaggever ARNHEM De arbeidsinspectie stelt maandag een onderzoek in naar de vergiftiging van een 33- jarige loonwerker uit Twello door parathion. De man moet bij het vul len van een tank door het vergif bedwelmd zijn geraakt. Volgens de politie is het levensgevaar geweken. „En gisteren sei u nog, dat uw zenu wen overal tegen bestand waren

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3