-Neeskens verwacht hard duel Tweekampen lopen naar einde De Beterkleders oxftjrd KNVB: geen sanering betaald voetbal 1,Voorop staat dat we niet van de Belgen verliezen" BendienSmits De Nederlandse Modemakers Afrikanen niet naar WK atletiek Maertens wint Catalaanse week Bloeddoping binnenkort aantoonbaar Kwartfinales kandidatenpartijen zijn alle nog zonder beslissing TERDAG 26 MAART 1977 SPORT Trouw/Kwartet 29 ^door Matty Verkamman ZEIST Johan Neeskens speelt vanavond met het Nederlands voetbalelftal voor de vijfde keer binnen vier jaar tegen de iationale ploeg van België. Hij heeft nog nooit van onze Zuider- juren verloren. Eerst ging het om kwalificatie voor het we reldkampioenschap in West-Duitsland. vorig jaar om een plaats &p het Europees eindtoernooi in Joegoslavië. Allemaal belangrij ke duels dus. Eén wedstrijd is hem echter zeer scherp voor de jeest blijven staan. Die van de 19de november 1972, toen er in Antwerpen met bijna niets ontziende middelen voor een plaats op de WK werd gestreden. D veel te grimmige Neeskens speel de toen met Wim van Hanegem een kwalijke hoofdrol in het Oranje- voetbal. dat toen juist op weg was om tot één van 's werelds beste, maar tevens meest meedogenloze spelty pes uit te groeien. Het gaat vanavond opnieuw in het Antwerpse Bosuil-stadion om een junstige uitgangsstelling voor een wereldkampioenschap. Johan Nees kens (25), inmiddels een op handen gedragen vedette in Barcelona, kijkt nog eens terug naar '72, vertelt inte ressante dingen over een mogelijke deelname aan de WK in Argentinië, praat vrij-uit over Barcelona en de voorbije roerige transfer-maanden, waarin een tijdelijke terugkeer naar Nederland volgens hem wel degelijk tot de mogelijkheden heeft behoord, en meldt ook nog dat hij langzamer hand een andere positie op het veld (ambieert. Die van libero, om precies |te zijn. Johan Neeskens: „We mochten in '72 gewoon niet van België verliezen. Nu trouwens ook niet. Dat staat voorop. Het kwam toen op buffelen aan, maar ik heb gebuffeld voor de ploeg. Ik was toen net 21, de kritiek kwam hard aan. Voor mij hoefde het Neder lands elftal toen niet meer. Maar in die tijd heb ik veel steun ondervon den van Fadhronc en Van Hanegem. Die hebben mij er weer bovenop geholpen. Later kon de pers meer begrip voor ons opbrengen. Ik ben ervan overtuigd, dat er nu niet meer zulke reacties zouden volgen. Van Himst. die ik in die wedstrijd moest uitschakelen, heeft me trouwens ook nog gezegd, dat ik me van die kritiek niets moest aantrekken. Zelf deelde hij overigens ook behoorlijk uit. Ik kan me herinneren dat hij me met z'n elleboog vol in het gezicht raakte. De dynamische middenvelder zegt opnieuw een dergelijke westrijd te verwachten. Hij schaart zich daar- iee in de rij internationals die ken- Programma In de eredivisie wordt dit weekeinde niet gespeeld door de interland van het Nederlands elftal tegen België irt Antwerpen. Eerste Divisie Eerste divisie: SC Cambuur-Veendam PEC Zwolle-Volendam Vitesse-Fortuna SC SW-FC Den Bosch Excelsior-SC Amersfoort FC Dordrecht-Helmond Sport FC Vlaardingen-Wageningen MW-Willem II Heracles-Heerenveen nelijk is vergeten hoe gemakkelijk het vorige jaar nog ging tegen de Belgen: 5-0 en 2-1 overwinningen. Neeskens: „Luister, als het kan speel ik liever een mooie wedstrijd. Maar het is wel eens noodzakelijk om an ders te voetballen. We moeten meer denken aan België-Nederland van vier jaar geleden dan aan die wed strijden van vorig jaar. De Belgen zijn toch echt wel beter geworden. Daar komt bij dat we een punt heb ben verspeeld tegen Noord-Ierland, en België niet. We moeten denken aan een gelijk spel om vervolgens thuis proberen te winnen". Dat wordt dus andermaal geen mooie België-Nederland, zoals ook Johan Cruijff al heeft voorspeld. Het „zuinige" Nederland tegen het on machtige België. In wezen een vreemde zaak, wanneer je internati onaal hoog aangeschreven spelers als Krol, Suurbier, Neeskens, Cruijff en Rensenbrink in de ploeg hebt. Het doel is echter Argentinië, waar volgend jaar de WK plaats moeten vinden. En het doel heiligt met na me in de voetbalwereld nog wel eens de middelen. Neeskens zegt trou wens zo zijn bedenkingen te hebben tegen het land Argentinië. Hij meent: „Als je over al die toestan den in dat land leest, dan denk je toch wel eens: is het allemaal wel verantwoord? Voor Johan Cruijff is het weliswaar vooral die voorberei ding op zo'n toernooi, die hem te lang is, maar misschien spelen voor hem die toestanden toch ook wel een rol. Ik^heb ooit met Ajax in Argentinië voor de wereldbeker gespeeld. Toen we weer terug waren, hoorde ik dat er in ons hotel een bom was ontploft, en ook van die ontvoerde man van Philips. Dat zijn rare dingen. Maar ja, laten we eerst maar eens probe ren om ons te kwalificeren. Daarna kan er worden gepraat." Johan Neeskens beperkt zich dus tot het heden. Als werknemer van club De Fufbal Barcelona betekent dat concreet: de dreigende te leurstelling van een mislukt seizoen en de vreugde om een vet contract, dat hij via tussenkomst van „Ome Cor" Coster onlangs heeft getekend. Neeskens: „Na de nederlaag tegen Burgos kun je wel stellen dat het seizoen voor ons mislukt is. Uitge schakeld voor de UEFA-cup en vier punten achter op Atletico Madrid, op zeven wedstrijden voor het einde. Dat is te veel. We zitten nog in de Spaanse beker, maar daar mogen buitenlanders nog altijd niet in meespelen. Het punt is, dat we mo menteel niet meer kunnen domine ren op het middenveld. Daarnaast heerst er angst in de verdediging om een fout te maken. Dat is niet zo vreemd, want praktisch al onze te genstander, spelen verdedigend. Neem zo'n Burgos, die ploeg verde digt voor eigen publiek een hele ADVERTENTIE. Er is betere mannenmode. Met meer distinktie en draagkomfort. Beter passend, beter afgewerkt, dankzij het vakmanschap van de Nederlandse Modemakers Bendien/Smits. Kijk maar naar dit kostuum. Zo vindt u er vele in de betere modezaak. De naam Oxford wijst u de weg! Informatie 05490 12345 NAIROBI Een Keniaanse sportfunctionaris heeft gezegd dat het onwaarschijnlijk is dat Afrikaanse atleten zullen deel nemen aan de eerste we reldkampioenschappen atletiek op 2, 3 en 4 april in het Westduit- se Düsseldorf. De Afrikaanse landen weigeren deel te nemen met Nieuw-Zeeland aan inter nationale sportwedstrijden, om dat dit land sportieve betrekkin gen onderhoudt met Zuid- Afrika. Tanzania heeft al defini tief aangekondigd niet van de partij te zullen zijn als Nieuw- Zeeland mee doet. De wereldre cordhouder op de 1500 meter hardlopen Filbert Bayi zou hier door weer afwezig zijn bij een belangrijk atletiekevenement. Ook in Montreal was Bayi niet aanwezig. Ad Paulen, voorzitter van de internationale atletiek federatie heeft inmiddels al verklaard dat de wereldkampioenschappen in ieder geval doorgaan. Met of zonder de Afrikaanse landen. Kenia overweegt tevens geen afgevaardigden te sturen naar een atletiekconferentic op 18 mei in Londen „totdat we ervan overtuigd zijn dat Nieuw- Zeeland niet wordt uitgeno digd." GIRONELLA Freddy Maertens heeft eens te meer zijn klasse beves tigd. Na winst in de omloop het volk en Parijs-Nlce legde de 25-jarige we- reldkmaploen beslag op de elndo- verwüning in de Catalaanse week. N adat Maertens 's morgens een rit obver 110 kilometer had gewonnen was hij 's middags ook de snelste In het tweede gedeelte van de laatste etappe, een tijdrit. In de eindrangs chikking werden Jos Bruyere en Ed dy Merckx ploeggenoten van el kaar respectievelijk tweede ,en derde. Ue uitslag van de tijdrit 1 Marretrns iBel) 41 09.2 Pollentter (Bel) 41 21, 3. Bruyere iBeli 41 40. 4 AgosUnho (Por) 41 45. 5 Merckx iBel) 42 41. 6 Pessadorona (Spa) 42.73. 7. AJa (Spa) 42.54 8 Poeo (Spa) 43 06. 9. Wellens (Bel) 43 07 en 10. Pujol iSpa) 43 27 Eindklassement: 1 Maertens 22 54.48. 2. Bruye re op 4 sec 3. PolenUer op 41 ttc 4 Agostinho op 48 sec 5. Merckx op 1 34.6 Pessadorona op 2 40. 7 Lasa op 249. 8 Leuenberger iZwl) op 3 20. 9 Torres (Spa) op 3.38 en 10 Martinez (Spa) op 3 37. De Belg Rossiers heeft de vierdaag se van de Westkust gewonnen. Op de tweede plaats in de algemene rangschikking eindigde de Fransman Yvon Bert in. Eindklassement 1 Roslers (Bel) 16.54.13. 2 Bertin (Fra) 18 56.12, 3 Van 8wcefeldt (Bel) 16 58 25. 4 Priem (Ned) 17 00.08, 5. Van Sprlngel (Bel) 17 00 12. 0 Baert (Bel) 17 00.14, 7 Tetrlinck (Bel) 17 00 19. 8 Van Looy (Bel) 17 00 20. 9 Vcrbeeck (Bell 17.00.22, 10 Schipper (Ned) 17 02 39, 22 Van Oerwen (Ned) 17.14 59.49 Schuiten (Nedl 17 40.11 en 50 Fons van Katwijk (Nedl 17.50 4? Johan Neeskens geblesseerd op de grasmat. De bikkelharde middenvelder deelt veel uit, maar moet tevens vaak incasseren. Zijn karakter houdt hem meestal op de been. wedstrijd lang, maar krijgt twee kansjes en wint. Het merkwaardige is, dat deze gang van zaken geen Invloed heeft op de publiek belang stelling. We hebben nu al acht wed strijden achtereen niets gewonnen. Maar elke keer zitten er bij ons weer tachtig- of negentigduizend mensen op de tribunes." Die gigantische belangstelling .van het Catalaanse publiek voor het se- mi-politieke instituut C.F. de Barce lona (Neeskens: „Op al die invloe den heb ik me als voetballer inge steld, Je leert er mee leven") ls voor hem mede van invloed geweest om te tekepen. Neeskens: „Het geld speelde natuurlijk een belangrijke rdl. Maar andere zaken ook. We zijn in Spanje geacclimatiseerd en ik lig goed bij het publiek. Daar ben ik best gevoelig voor. Waar maak je het nog mee, dat het publiek nog zo nadrukkelijk achter je staat. Ik houd de situatie in Nederland na tuurlijk ook bij. Nou, ik zal er moeite mee hebben, wanneer ik voor» achtduizend toeschouwers een com petitiewedstrijd zou moeten spelen. Vanuit het buitenland is er belang stelling geweest van Bayern München en F.C. Köln. En verder vanuit Nederland van Feyenoord en A.Z. '67. Die Nederlandse belang stelling stond in verband met een mogelijke transfer naar Real Ma drid. Zo'n transfer bleek vanuit Bar celona onmogelijk. Ik had dan eerst een Jaar in het buitenland moeten spelen. We hebben dat rustig over wogen. Maar uiteindelijk is het toch weer Barcelona geworden. In Cata- lonië zou men met een transfer naar Real Madrid overigens veel moeite hebben gehad. Zoiets komt maar zelden voor, hoewel Solsona van Es- panol nu wellicht naar Real Madrid gaat. Michels en Cruijff hebben ver der buiten deze contract-verlenging gestaan. Ik weet echt niet wat er met hen gaat gebeuren." Wat Neeskens zelf betreft, heeft hij nu de langste tijd zijn kilometers als middenvelder verslonden. Ondanks zijn krachtige fysiek, acht hij zich niet meer in staat om nog erg lang die vaak slopende arbeid te verrich ten. NeeskenS, die als negentienjari ge in het Nederlands elftal twee maal (Roemenië en Joegoslavië) als pure verdediger (voorstopper) stond opgesteld, ziet zich op den duur naar de libero-plaats verhuizen. Hij zegt: „Het wordt erg moeilijk om tot mijn dertigste jaar te blijven spelen zoals ik nu speel. Ook al, omdat ik mij op de training volledig geef. Ik kan niet inhouden op de training, want dan lukt de wedstrijd ook niet. In de jaren dat ik nu beroepsvoetbal speel, heb ik al veel gegeven. Over twee of drie jaar, zou ik het liefst libero gaan spelen. Ik hoop dan over het inzicht te beschikken, dat voor die plaats nodig is." Vlak voor België-Nederland komt Neeskens nog met een opmerkelijke ontboezeming. De man, die op de WK in WestrDuitsland onder meer befaamd werd door zijn keihard ge nomen strafschoppen, is niet meer warm te krijgen voor een elf-meter. Vorig jaar miste Neeskens in Brus sel al tegen de Belgen. „En", zo vult hij aan, „dit seizoen heb ik er bij Barcelona al drie gemist. Ik heb er nu gewoon het zelfvertrouwen niet meer voor. Op het laatst durfde ik ze ook niet meer hard te nemen. Maar het bleef mis gaan. Nee, in het Ne derlands elftal hebben we nu Rob bie Rensenbrink voor zo'n opdracht." PARIJS Reeds bij de Olympische Spelen in Moskou en Lake Placid zal het gebruik van de zogenaamde bloeddoping aantoonbaar zijn. Deze verwachting sprak Alexander Prin ce de Merode, de Belgische voorelt- ter van de medische commissie bin nen het IOC, in Parijs uit. Onderzoe kers aan een laboratorium in de Verenigde Staten hebben ten aan zien van de ontdekking van transfu sie van eigen bloed, de zogenaamde bloeddoping, reeds concrete resulta ten bereikt. Ook gelooft hij dat, naast de klassieke dopingmiddelen als amfetaminepreparaten en spler- versterkende middelen, binnenkort ook andere hormoonpreparaten als testosteron na gebruik ontdekt kun nen worden. De prins van Merode en zijn we tenschappelijke commissie van on derzoek, bestaande uit befaamde medici als Arnold Beckett (Eng), Claude Dugal (Fra), Viktor Rosjkin (Sow) en Albert Dirix (Bel), kunnen zich nadat men bekend is gewor den met de methode die het gebruik van anabolica aantoont nu met andere zaken bezighouden. De Me rode: „De methoden verboden sti mulerende middelen toe te dienen zijn duidelijk wetenschappelijker geworden, en het is onze taak, deze praktijken te bestrijden. Niet alleen, omdat zij bedrog inhouden, maar ook omdat wij de sportmensen te gen zichzelf in bescherming moeten nemen". DEN HAAG Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB is tegenstander van de terugbrenging van het aantal clubs in het betaald voetbal van 37 naar 22. zoals wordt aanbevo len in het rapport-Christlaanse. Hetr bestuur van het betaalde voetbal schrijft dit ln antwoord op de brief van de minister van CRM van 27 december van het vorig Jaar. Het sectlebestuur vindt dat de stel- ling in het rapport-Christlaanse dat bij een aantal van 22 clubs een slui tende exploitatie mogelijk moet zijn, niet sterk is onderbouwd. De KNVB is van mening dat wanneer de 22 clubs in één afdeling worden onder gebracht het voldoen aan internatio nale verplichtingen, het afwerken van een bekertoernooi en de noodza kelijke vakantie van de spelers een onmogelijke zaak wordt, mede door de klimatologische omstandigheden in Nederland. Het sectlebestuur be taald voetbal ls dan ook van mening dat twee divisies van elk achttien clubs noodzakelijk zijn. Alleen op deze manier ls een verantwoord com petitie technisch beleid te voeren. Het sectlebestuur is het ook niet eens met de visie van het rapport- Christiaanse om een klasse van zoge naamde Onafhankelljken in te stel len. Het sectlebestuur vindt dat de commissle-Christiaanse waarschijnlijk door de korte tijd die de commissie beschikbaar had zich in deze affaire te weinig in de problematiek heeft kunnen verdie pen. Het sectiebestuur wijst in zijn antwoord aan de minister op het feit dat in 1967 de sociale verzekerings raad heeft bepaald dat een speler die een vergoeding ontvangt voor het verrichten van enkele diensten on der de verzekeringspllcht valt. De sectiebestruurders wijzen in de brief aan de minister nogmaals op het grote verschil dat er bestaat tus sen het subsidiëren van een groot aantal andere tot het cultuurpa troon behorende activiteiten en het betaald voetbal. Het sectiebestuur wijst in dit verband op de „nota toneelbeleid", waarin staat dat het rijk het toneel met ruim 20 miljoen gulden subsidieert. In verband met de subsidie noemt het sectlebestuur ook de accommodaties. „Van over heidswege wordt grote aandacht be steed aan de accommodaties waarin andere cultuurvormen plaats vin den. Dit over het algemeen in te genstelling tot de accommodaties waarin betaald voetbal wordt ge speeld!" Het sectlebestuur betaald voetbal is het eens met het rapport- Christiaanse om te komen tot een CAO voor het betaald voetbal. De KNVB is echter van mening dat de realisering hiervan eeji aangelegen heid is voor werkgevers (FBO) en werknemers (VVCS). Het sectlebes tuur betaald voetbal is verder van mening dat hoezeer de verbetering van accommodaties ook op prijs wordt gesteld het betaald voetbal niet zonder steun van derden kan functioneren. Met name de gemeen telijke subsidiëring in de exploita tiesfeer is onmisbaar. Van onze sportredactie AMSTERDAM De vier twee kampen op weg naar de uitein delijke status van officieel uit dager van wereldkampioen schaken Anatoli Karpov, zijn allen in een beslissend stadium terecht gekomen. Het dichtst bij een plaats in de halve fina les is de Hongaar Lajos Por- tisch, die uit de resterende twee partijen tegen de Deen Bent Larsen aan een half punt genoeg heeft om de tweekamp te winnen. In de andere drie wedstrijden is nog van alles mogelijk, geheel in over eenstemming ook met wat zich in eerdere partijen afspeelde. Geheel geruisloos is de kwartfinale zeker niet ver lopen. In Nederland werd reikhalzend uit gekeken naar de prestaties van Vik tor Kortsjnoj die zich vorig jaar na afloop van het IBM-toernooi in Ne derland vestigde. Kortsjnoj heeft la ter zijn motleven voor die stap na drukkelijk uitgelegd. Daarbij priem de hij met zijn vinger beschuldigend in de richting van Tigran Petrosjan, die man die hij thans ln het Italiaan se II Ciocco moet bestrijden. Er zijn nogal wat verhalen in de omloop over de situatie in het hotel waar de strijd zich afspeelt. Het zou een complete oorlogssituatie zijn. waarbij men vanuit de loopgraven elkaar bespiedt. In werkelijkheid blijkt het buiten de twee combatan- ten mee te vallen. Inderdaad. Kortsjnoj en Petrosjan verwaardi gen zich niet met elkaar te spreken, het Russische schaakblad „64" noemt de naam van Kortsjnoj als tegenstander van Petrosjan zelfs niet. Maar de begeleidende groep gaat aanmerkelijk beter met elkaar De muziekproblemen rond de tweekamp Larsen (1) en Portisch zijn geen beste reclame geweest voor Rotterdam als schaakcentrum. om. al tracht men dat toch wel weer zo te doen dat het de twee hoofdper sonen nauwelijks opvalt. Na negen partijen gaat Kortsjnoj aan de leiding met 5 tegen 4. Met nog drie partijen te spelen biedt dat ze ker nog geen houvast over de uitein delijke uitslag Een verlenging be hoort nog steeds tot de mogelijkhe den, hoewel niet zo aanlokkelijk nu het vakantieseizoen weer snel nadert. Die verlenging lijkt in Rotterdam vrijwel niet meer voor te kunnen komen. Mocht het toch zo ver ko men, dan betekent het daar een zeer moeilijke situatie. De gemeente Rot terdam heeft daar in De Doelen ruimte afgestaan voor de ontmoe ting tussen de Hongaar Lajos Por tisch en de Deen Bent Larsen. Na 28 maart is deze ruimte niet meer be schikbaar en men heeft nog geen reserve-speelgelegenheid bulten de weekeinden achter de hand De tweekamp in Rotterdam had in de beginfase nadrukkelijk te lijden onder het feit dat De Doelen een muziektempel is. Tot de vijfde partij hadden de schakers steeds wel last van de klanken van een oefenende Leger des Hetls-eenheld, een koffie concert of een gewoon oefenend ge zelschap muzikanten. Die proble men zijn inmiddels achter de rug Evenwel toch geen beste reclame voor Rotterdam als schaakcentrum met het oog op een eventueel te organiseren finale van de uitdagers- strijd. Overigens lopen er ook in Limburg mensen met plannen voor de organisatie van zo'n tweekamp rond. Ook al niet zonder haken en ogen werken de Rus Lev Poloegajevski en de Braziliaan Henrique Mecking in Luzern hun tweekamp af. In de eerste plaats is daar Mecking. die bekend staat als een moeilijk mens Men wil hem vanwege de problemen die hij steeds maar weer ziet graag vergelijken met de Amerikaan Bob by Fischer. Mecking zag overal vij anden opduiken, voelde zich geen seconde op z'n gemak maar stelde de organisatoren ook weer niet zo ver teleur, dat hij helemaal niet meer kwam opdagen. Daarvoor werd ech ter enkele keren ernstig gevreesd. De problemen rond Poloegajevski liggen in een andere sfeer. Hij zou via winst ln deze tweekamp de volgende keer tegen Viktor Kortsjnoj uit moe ten komen, zo deze in II Ciocco wint Voor Poloegajevski een weinig aan lokkelijk uitzicht. Het ls Immers dui delijk dat de Russen gaarne zien dat Kortsjnoj zo snel mogelijk gestopt wordt. Nu dit mogelijk niet aan Pe trosjan lukt, komt de druk op Poloe gajevskl te liggen. Hij is daar weinig van gecharmeerd en meldde zich de ze week na een twistgesprek met „opperbaas" Batoerinskizlek. Poloe gajevskl gaat overigens met 5-4 aan de leiding als vandaag de draad weei opgenomen wordt. Tenslotte vechten in Reykjavik de Tsjech Vlastimil Hort en de Rus Bo ris Spasski hun strijd uit. Tot nu toe is dat de tweekamp die het meest rustige verloop kent. tenminste ui terlijk. In eerste Instantie werd aan genomen dat Hort de zaak voor ge zien hield teen Spasski op voor sprong was gekomen, maar de Tsjech vocht zich toch weer naast de ex-wereldkampioen Op zondag spe len beiden hun twaalfde partij. De stand is thans 5/i-57>, reden waarom iedereen er rekening mee houdt dat een verlenging zal plaatsvinden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29