Straatmadelieven: wilde planten in de stad De gewichtige Koekoek Tweemaal siciliaans in Bad Lauterberg Harm Wiersma zal het niet cadeau krijgen Veekendimzzel m m m Niet piekeren maar puzzelen 601e opgaven voor de ladderwedstrijd NU AL 2e DRUK BETALEN 1SVOOR DEDOMMEN ZATERDAG 26 MAART 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet19 De wilde kaardebol, een wettelijk be schermde plant, schoot zo maar op in ëen voortuintje aan de Amsterdamse Koningin neweg. Een omwonende had stengels uit Frankrijk meegenomen en deze later bij de vuilnis op het trottoir gedeponeerd, waarbij wat zand in het tuintje gevallen moet zijn. Bitterzoet met zijn paarse bloemen met gele meeldraadkegel groeit vooral op de ba- zaltglooiingen van singelgrachten en is in waterrijke steden een heel gewone verschij ning. Het is nog te vroeg om er nu al echt op te letten, maar weet u dat zelfs midden in grote steden zeldzame wilde plan ten groeien? En dat niet al leen in de tuinen achter de huizen, maar zomaar op een grachtkantje, aan de voet van een boom of van een lan taarnpaal, tussen de straatte gels. Ik moet u attenderen op een aller aardigst boek. dat vorig jaar ver scheen als jubileumuitgave van de toen 75-jarige afdeling Amsterdam van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Oud-voorzitter Joh. Bolman be schrijft daarin in verhalende vorm een door hemzelf tot in de jaren zeventig verricht botanisch onder zoek van zijn stad en omgeving. Hij lette daarbij niet alleen op bij zondere, maar ook op heel gewone planten en laat zien dat letterlijk naast de deur de zeldzaamste din gen kunnen groeien. Helemaal wil lekeurig gekozen zijn de terreinen die hij beschrijft niet. Ze vertegen woordigen een aantal typen in en bij Amsterdam, die even karakte ristiek zijn voor andere zich uitbrei dende stedelijke agglomeraties. In dustrieterreinen, braakliggende grond voor nieuwe woonwijken, spoorwegemplacementen, gTachtkanten, oude muren zijn in veel steden in ons land precies eender. Heel wat bekenden Een van de eerste planten waaraan ik denk als wilde planten in de stad ter sprake komen, is het kleine knopkruid dat al jaren op het Spui bij de universiteitsaula tot diep in de herfst bloeit. In de lunchpauze lopen dagelijks honderden Amster dammers er achteloos aan voorbij. Het is net een klein margrietje, maar dan met weinig witte lintbloempjes. En zie. waar Bolman zijn relaas over de hedendaagse stedelijke flora begint, noemt hij als eerste het kleine knopkruid op dezelfde plek. En geamuseerd ver der lezend ontmoet ik zo heel wat bekenden: het groot kaasjeskruid bij het Centraal Station, het le verkruid en het wilgeroosje van de Stadhouderskade, de lijsterbes op de bazaltglooiing van de Nassauka- de. Maar ik mis de muurvarentjes van het tehuis voor ouden van da gen aan de Roetersstraat hoek Kerkstraat en de muurleeuwebek- jes van de Lijnbaansgracht bij de Spiegelgracht. Een herinnering van jaren geleden: in augustus 1952 vond ik tongva rens tussen de oude kadestenen van de Amsterdamse Leidsegracht. Deze zeldzame varen met zijn onin- gesneden blad dat op een tong lijkt, is bekend als kamerplant, maar heeft dan een gegolfde blad rand. Toen ik erop ging letten, vond ik ook tongvarens op de Prin sengracht, de Herengracht en de Keizersgracht, meest heel klein met maar een paar blaadjes. Van muurleeuwebekje, wolfspoot, man netjesvaren, eikvaren, helmkruid en wilgeroosje keek ik toen al niet eens meer op, wel van een prachtig blauwe akelei, die op de grachtmuur bloeide in de schaduw van de oude iepen aan de Leidse gracht. Een jaar later werden veel Amster damse grachtmuren afgebroken en opnieuw opgemetseld. Weg tongva rens, waarvan ik er een heb kunnen redden, die nu, na vijfentwintig jaar, nog leeft. Hij werd overge plant in de tuin bij mijn ouderlijk huis, waar hij zo machtig uitstoelde dat ik er zes jaar geleden een stuk van in mijn eigen tuin kon poten. Die heeft inmiddels ook al drie groeipunten. Minder goed verging het de honder den steenbreekvarens, zo mogelijk nog zeldzamer, die ik een maand na de tongvarens vond op de muur van de Weteringsluis, schuin tegen over het Rijksmuseum. Misschien was het de enige groeiplaats in West-Nederland. (In Oost- en Zuid- Nederland heb je veel betere kan sen er een te. vinden. Ik zag hem midden in het witte stadje Thom). Maar een paar maanden daarna verrees ook in de Weteringsluis een gloednieuwe kademuur eer ik er erg in had en er een paar had kun nen wegslepen van onder de slo pershamers. Maar varens zijn toch niet zo snel uit het veld te slaan als ik dacht. Natuurlijk keek ik in „Wilde plan ten in en bij Amsterdam" of tong en steenbreekvarens erin stonden. En jawel hoor: beide groeien nog in de stad, op andere plekken, dat wel, en maar een paar exemplaren sterk, maar toch En al blade rend en lezend merk je dat Amster dam en dat zal voor menige stad gelden toch nog heel rijk is aan bijzondere wilde planten, al zijn de gerestaureerde grachtkanten bota nisch nog steeds van geen enkele betekenis. De paar oude die nog bestaan, zijn het des te meer. Handige tabellen Joh. Bolman heeft een speciale be langstelling voor gele composieten, een wanhoop voor elke beginnende florist. Denk maar eens aan al die sprekend op elkaar lijkende ha vikskruiden, biggekruid, streep- zaad Van vrijwel alle Amster damse gele composieten met alleen lintbloemen en even groot of groter dan een gulden kun je nu eenvoudi ger de naam te weten komen met een determineertabelletje in Bol- man's boek, en ook van gele kruisbloemen, net zo'n puzzel voor wie het verschil nog niet kent tus sen herik en knopherik, gewone, Hongaarse, schijn- en steenraket. Bolman noemt tal van plaatsen waar wat te zien is, neemt je mee op excursie. Maar houd het wel bij sight-seeing en de handen thuis. Laat die paar tongvarens waar ze staan. Het is toch al een wonder dat ze daar willen groeien. Joh. Bolman: Wilde planten in en bij Amsterdam. Bibliotheek van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging nr. 22. Uitg. Thie- me, Zutphen. 160 blz., 17,50 (in de boekhandel) Woensdag begint de finale van het kampioenschap van Neder land. Gespeeld wordt ln Zevenaar, vlakbij de Duitse grens ergens in de Gelderse Achterhoek. U zult misschien denken, dat er voor de deelnemers enorme geldsommen beschikbaar zijn gesteld, maar niets is minder waar. De eerste prijs be draagt nog lang geen duizend gul den. En dan moet U weten dat onder de deelnemers niet minder dan vier profdammers zijn en dat er daar naast nog enige studenten rondlo pen, die naast hun damstudie offici eel nog een andere studierichting hebben gekozen. Dat er kort voor aanvang van het toernooi nog enige consternatie ont stond, doordat enige profdammers hun startgeldeisen op tafel depo neerden, zal U misschien niet ont gaan zijn, maar ik moet eerlijk zeg gen, dat deze heren ook wel een klein beetje gelijk hebben. Immers, het is een publiek geheim (zo hoorde ik van een van de opstellers van de betref fende brief) dat wereldkampioen en tevens beroepsdammer Harm Wiersma niet minder dan tweehon derd gulden per dag ontvangt, alleen omdat hij meedoet. En dat dit de andere jongens een beetje in het verkeerde keelgat is geschoten kan ik me goed voorstellen. Dat ik zelf onbetaald verlof heb moe ten nemen, kan me geen zier schelen. Maar diegenen, die van hun hobby trachten te leven, hebben m.i. recht op een startgeldregeling. Desalniet temin kregen de opstandige dam mers van de KNDB een schrijven, waarin hun kort maar bondig werd opgedragen mee te doen zonder startgeld, want anders zou er wel eens wat kunnen zwaaien. Een schorsing bijvoorbeeld. Aangezien de „rebellen" nogal ambitieus zijn en grote plannen voor de toekomst heb ben, willen zij deze niet door een schorsing zien mislukken en hebben zij eendrachtig het hoofd in de schoot gelegd. Gelukkig is er reeds enige maanden de vereniging voor beroepsdammers, die in het vervolg dergelijke toestan den zal moeten voorkomen, VeBeDa genaamd. Ongeveer veertig leden telt deze vereniging nu al, en de voornaamste doelstellingen zijn: a: het uitwerken van een startgeldre geling (eindelijk) b: het verzekeren van de be roepsdammers (ook erg belangrijk) c: het zoeken van contacten met sponsors d: het uitwerken van een regeling voor het geven van demonstraties. Het is te hopen dat VeBeDa er in zal slagen de damsport een professione ler aanzien te geven. Want helaas wordt er nog veel te amateuristisch gewerkt en het zijn vooral de jonge profs (de verdiensten zijn zeer ge ring, zodat de term profs niet hele maal op zijn plaats is), die hier het slachtoffer van worden. Immers zij hebben de moed en de wil getoond alle geneugten des levens aan de kant te zetten voor hur. hobby. Zij zijn het, die een onzekere toekomst tegemoet gaan. al moet gezegd wor den, dat het verschil tussen een wer keloze Drs. en een niet geslaagde profdammer nu ook weer niet zo groot is als men wel geneigd is te DAMMEN denken. Toch Den ik ervan over tuigd, dat we deze kant wel op moe ten, willen wij de hegemonie in de dam wereld in handen houden. Want in het oosten liggen de staatsama- teurs op de loer, die graag de eer van ons willen overnemen. Maar genoeg hierover! Laten we eens kijken naar de kansen van de verschillende deelnemers. Harm Wiersma is verreweg de grootste kanshebber maar gemakke lijk zal hij het niet krijgen. Met name de al enige Jaren dringende en wach tende Clerc, Jansen en Van der Wal zullen proberen hem van zijn eenza me troon te stoten en het is beslist niet ondenkbaar, dat dat dit Jaar wel eens kan gaan lukken. Ik ben er in leder geval van overtuigd, dat ge noemde heren met daarbij wellicht nog De Ruiter en Van Aalten de hoofdrollen zullen gaan vertolken met als gevaarlijke outsiders Herme- link en misschien coming-man Van der Borst. Zelf ben ik volslagen kansloos, om dat verreweg mijn meeste vrije tijd wordt opgeslurpt door mijn werk. Desalniettemin hoop ik enige fraaie partijen te kunnen spelen in wellicht mijn laatste titeltoemool, maar daarbij ben ik wel afhankelijk van mijn tegenstanders. De enige tijd, die ik nog aan het damspel besteed, bestaat uit het schrijven van deze kolom en het wat „aanrommelen" op een zakdambordje wanneer moeder de vrouw bezig is met het bereiden van het maal. Laat ik ln deze maar de wens uitspre ken, dat het een spannend toernooi mag worden met veel spectaculaire partijen en dat de beste maar moge winnen. Voor diegenen, die de vorige week met grote ogen naar een van de diagrammen hebben zitten starenl volgt hier een correctie. Immers een opgave, waarin wit met 10 schijven tegen 4 zwarte schijven moet opbok sen kan niets anders dan een technische fout zijn. Alweer mijn ex cuses hiervoor. De stand had zo moe ten zijn! Wit wint verrassend door: 1 29-23 18x49, 2 38-32 49x20, 3 32x31 en door 35-30 staat zwart verloren met 2 schijven meer. FRANK DROST. De heer J. Dekker te Amsterdam-O heeft de beschikking over een ex centrieke grootvader, Koekoek ge heten. Opa Koekoek besloot zijn naam eer aan te doen en een uiterst nauwkeurige koekoeksklok te ma ken, die hij dan in een vreemd nest (pardon, des heren Dekkers huls) wilde deponeren. De wonderbaar geslaagde klok liep op twee even lange kettingen, aan elk waarvan een gewicht bungelde, precies gelijk van vorm en gewicht. Gewicht A hield het uurwerk aan de gang en gewicht B maakte, dat de koekoek de halve en hele uren koe- koekte. Gewicht A zakte regelmatig, het hele etmaal door. Gewicht B deed hetzelfde bij iedere slag; hing uiteraard echter meestal stil. Na op enig tijdstip de beide gewichten ge heel te hebben opgetrokken hingen zij als zij na precies 24 uur moesten worden cpgetrokken, weer gelijk. Tijdens het hele of halve uur (als gewicht B dus zakte) passeerde B herhaalde malen A, waarna A weer zijn best deed, B voorbij te komen. Soms bleef A voor, soms haalde B zijn collega weer ln. De wijzers worden op zeker uur (kan ook tijdens het slaan) geheel om hoog gehaald en de klok start op dat tijdstip. En nu zoekt de heer Dekker antwoord op zijn vragen: 1) Welk is het eerste tijdstip na 12 uur waarop in de volgende twaalf uur gewicht B nimmer gewicht A passeert? 2) Welk is het eerste tijdstip na 12 uur waarop in de volgende twaalf uur gewicht B gewicht A 1 maal passeert? 3) Als vraag 2 met 2 maal passeren. 4) Enz, als vraag 2 maar onderschei denlijk met drie maal, vier maal enz. tot en met negen maal passeren? Hoewel gemeend wordt, dat het niet vaker kan dan negen maal, vindt u misschien een nog groter aantal pas seringen, die dan extra punten kun nen geven. Voor deze opgave zijn tien punten beschikbaar voor onze doorlopende ladderwedstrijd, waaraan ledereen (ook nlet-abonnees) op elk gewenst ogenblik (bij voorbeeld nu!) kan gaan deelnemen. Deze punten wor den op uw persoonlijke kaart geno teerd en zij blijven altijd geldig. Bij herhaalde Inzending stijgt uw pun tentotaal en dit gaat zo door totdat geen der andere ladderbeklimmers een hoger totaal heeft dan u, ln welk geval u de ladderprijs wint en weer met nul punten voor een volgende beklimming start. De oplossingen dienen uiterlijk 23 april binnen te zijn bij mr G. van Vorden, postbus 58, Eerbeek. Op uw kaart of enveloppe vermelden: „Niet Piekeren maar Puzzelen 601". In uw schrijven uw volledige naam (dus niet v.d., maar van der, enz.) en volledig adres opgeven. Ook Indien u ln lange tijd niet Inzond, wijzigin gen in naam en/of adres uitdrukke lijk vermelden. Niet slechts uw blote oplossing, ook uw toelichtingen, kritiek, eigen puz- zelwrochtsels, enz. zijn hartelijk wel kom. En als u vragen heeft: een tikkertje van nog maar 55 cent ge- randeert u het antwoord daarop. En nu maar gewichten optrekken en laten zakken! mr. G. van Vorden Zonder veel risico heeft wereldkam pioen Karpov het toernooi gewon nen in Bad Lauterberg. De Duitse schaakbond had ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan een sterk bezet toernooi georganiseerd, dat zeer attractief was. Opvallend was wel, dat er 68 partijen remise ge speeld werden, terwijl er maar 52 partijen met een overwinning eindig den. In tal van remisepartijen werd echter wel zwaar en lang gevochten. Toch kwamen heel wat remises tot stand, omdat het programma te zwaar was (slechts twee vrije dagen) en zoals gewoonlijk werden in de laatste ronden enkele remises „ge schoven". omdat de uitslag van die partijen geen invloed meer zou heb ben op de verdeling der prijzen. Zo SCHAKEN Horizontaal. 1. geheel, 6. tekenge- j reedschap, 12. soort gebakje, 14. kronkel, 16. reeds, 18. Railroad (afk.) I 19. bedrag, 21. heden, 22. voegwoord, 23. nagras, 26. kunstenaar, 29. einde, I j 30. tuinkamer. 32. jagersroep, 33. I j deel van de bijbel, 34. voorzetsel, 36. I water doorlatend. 37. voorzetsel, 38. I jaar (afk. Lat.) 39. vervelend wezen, I 41. glijvoertuig, 43. lidwoord. 44. montering, 45. voorzetsel, 47. lichte bedwelming, 49. plaatsje onder Epe, II 52. ex tempore (afk.) 54. muzieknoot, I 55. plaats in de N.O.P. 57. reeds, 58. sportterm. 59. voorlichting. 61. I lengtemaat, 63. zwemvogel. 65. be- sturen, 67. droombeeld, 69. bij woord, 70. scheik. element, 71. I vreemde munt. 73. jongensnaam, 74. bijwoord, 75. niet goed doorbakken, 77. boordsel, 79. jongensnaam, 80. I rust. I Verticaal: 2. rund. 3. kwelling, 4. tijdrekening, 5 spil van een wiel, 7. dlgemeen kiesrecht (afk.), 8. heilige, 9. grappenmaker, 10. maanstand, 11. verborgen, 13. muzieknoot, 15. Jon gensnaam. 17. zeer brandbaar koord, 19. bij elkaar behorende voor werpen, 20. vreemde munt, 22. bij bels figuur, 24. en dergelijke (afk.), 25. overblijfsel bij verbranding, 27 muzieknoot, 28. voedsel, 31. over blijfsel, 35. leger, 37. deelteken, 39. lof, 40. godin van de dageraad, 41. leeftijd (fr.), 42. loot. 46. Oplopende vlakte 48. regelen, 50. werktuig, 51. hedendaags, 53. vreemde munt, 55. eenmaal. 56. teken. 58 gewricht, 60. scheik. element. 61. pers. voor- naamw. 62. Royal Licence (afk.), 64. boom, 66. kerkgebruik, 68. soort aap, 72. landbouwwerktuig, 75. trustee (afk.), 76 stoomschip (afk.) 77. geheel de uwe (afk. Lat.), 78. stoomturbine (afk.) Oplossing zenden aan Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam, t/m woensdag a.s. Linksboven vermel den: Weekendpuzzel. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. klossen, 7. nalatig, 13. aalt, 14. later, 16. tree, 17 n n18. A. VI20. til, 21. To, 22. md. 23. pastei, 26. banier. 28. Linne, 30. nenie, 31. na, 33. estafette, 35. mi. 36. ges. 38. Ao. 39. O. E. 40. ros, 41. gon42 naken. 43. nel. 44. gil. 45. la. 46. p. e. 48. neg, 50. ar,51. beterhand, 55. Ne, 56. na- nie, 57. sater, 59. opinie. 62. legato. 64. te, 65. I.G. 66. oer. 68. re. 69. e.d. 70. tere. 72. praam, 74. nare, 76. ener gie. 77. poneren. Vert 1. kan pong, 2. Ian a, 3. o.l. 4. statie. 5. el, 6. nat. 7. nel. 8. ar, 9. atonle, 10. tr. 11. iene, 12. gedruis, 15 tip, 19. mensa, 21. tante. 24 s.l. 25. intonatie, 26. betonpaal, 27. i.e. 29 e.a. 30 me.. 32. Aegir, 34. fakir. 35. n olen, 37. sol. 40. ren, 44. gavotte, 45. lenig, 47. enter, 49. geboden, 51. ba nier, 52. Ee, 53. hs. 54. degene, 56. n l, 58. ra, 60. peen, 61. Lea, 63. tere, 66. ore, 67. rap, 71. re, 72. pi, 73. Vlo. 75 De prijswinnaars zijn: de heer G. Janssen, Dorpsstraat 80, Lexmond; de heer G. de Lugt, H. de Hasestraat 11. Middelburg; mejuffrouw A. de Wit, Driegasthuizen kamer 101, Bo- sendaalseweg 485, Arnhem. speelde Timman. die zeker was van zijn goede tweede plaats tenslotte twee korte remises, waarbij ook van Invloed was, dat hij met verschillen de andere deelnemers direct naar het toernooi in Geneve moest ver trekken. Voor Nederland was de on bestreden vierde plaats van Sosonko (na de Rus Furman de oudste deel nemer!) natuurlijk een fraai succes. Na een zwakke start speelde Tim man een aantal sterke winstpartijen achter elkaar, waarvan onderstaan de partij tegen Miles al een voorte ken was in de tweede ronde. Timman-Miles Bad Lauterberg 1977. 1. e4 c5 2. Pf3 d6 3. d4 cd4 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 g6 6. Le3Lg7 7. ƒ3 0-0 8. Dd2 Pc6 9. 0-0-0 d5 10. ed5 Pd5: 11. Pc6: bc6 12. Ld4 e5 13. Lc5 Le6! 14. Pe4 Te8 15. h4! Een kansrijke nieuwe variant van de laatste tijd. Tb8 16. g4 f5!? 17. gf5 gf5 18, Pd6 Tf8!? In zijn partij tegen Sigurjonsson in Wijk aan Zee speelde Miles Lf8. Hij kwam toen echter na 19. Lc4! Te7 20. Tglt Kh8 21. Ld5: cd 22. De3 Lg8 23. Pf5: slechter te staan. Nu speelde hij dus 18.Tf8? waarna volgde: 19. Pc4 Kh8! 20. Tgl! Voor de tweede keer wordt de kwaliteit op f8 geofferd en geweigerd. Na 20. Lf8: Df8: met Dc5 zou zwart tot tegen aanval komen. 20. If6. (Er dreigde Tg7: met Lf8: en Pe5 21. Dh6 TH 22. Lh3 Td7 23. Ld6! Pf4. Stelling na 23. Pf4. Na 23. Td6: was 24 Pd6: Dd6: 25. Df6:t! gevolgd. 24. Td2ü Tb5 (Ph3: 25. Le5: Le5: 26. Pe5: Pgl: 27. Td7: Ld7: 28. Pf7t of 24Lc4: Lf5: Tf7 26. Lb8: Db8: 27. Lh7:!). 25. Lfl Td5 26. Td5: Pd5: 27. Le5: Tf7 28. Dg5! Df8 29. Lf6:t Tf6:30. Pe5 Pe7 31. Lc4! Lc4: 32. Pd7. Opgegeven. Dr. K. FABEL 1976 IE *i r. i i i PI 'MAlt Ji a i ahq i 1 i £S« 81 Mat in drie zetten Zetdwang-probleem. Bij dit probleem vindt men een dui delijk voorbeeld van de algemene methode waarop men het best pro blemen oplossen kan: men probeert eerst na te gaan op welke manieren zwart zich zou kunnen verdedigen. In dit geval is het duidelijk, dat de loperzetten naar g6. f7 of e8 direct een mat met de toren op g4 tengevol ge zouden hebben. Hoe zit dat echter na Le2 of Ld 1? Op die manier komen wij tot de Juiste oplossing Na de sleutelzet dreigt er niets. Dus een zetdwang. (Ontleend aan Fabel's boek „Elnführung ln des Pro- blemschach," 1976) Karpov De wereldkampioen stak het ln Bad Lauterberg niet onder stoelen en banken, dat hij tot nu toe niet erg onder de indruk was van het peil, dat de kandidatenmatches-partljen ver tonen. Zelf behoefde hij niet het alle ruiterste te geven om in Bad Lauter berg tot een overduidelijke overwin ning te komen, met twee punten voorsprong op nummer Twee Slechts ln zijn partij tegen Czom kwam hij verloren te staan, maar hij won tenslotte nog door een ernstige fout van zijn tegenstander. Hij won negen partijen, speelde zes remises en verloor geen enkele keer Hij ver toonde een groot overwicht in de techniek, waarvan de volgende par tij een goed voorbeeld is. Karpov-Liberson 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cd4 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 d6 6 Lg5e6 7. Dd2 a6 8 0-0-0 Ld7 9. f4 Le7 10. Pf3 b5 11 Lf6: gf612. Kbl Db6 13. f5 0-0-0 14 g3! Veel sterker dan de vaak gespéelde ontwikkelingszet Ld3. 14. Kb8 15 fe fe 16. Lh3! Lc8 17. Del The8 18 Pe2! Dc5 19 Pfd4 Pd4: 20. Pd4: Lf8 21. Tfl d5 22 Pb3 Dc7 23. Lg2! de 24. De4: Lb7 25. Td8:t Td8: 26. Db7:t Db7: Lb7: Kb7: 28 c3 (ze kerder dan 28. Tf6: e5) Le7 29. Pd4 e5 30. Pf5 Lc5 31. Kc2 a5 32. g4 Kc6 33. Pg3 Le7 34. Tf5! Tg8 35. h3 Kd5 36. Kd3. Blokkade van de pionnen ope5 en d6! 36. a4 37. Pe4 Ke6 38. Th5 Td8t (Tg7 39. Th6! met g5) 39. Ke2 a3 40. b4 Kd5 41. Kd3 Ke6! 42. Kc2 Tc8 43. Kb3 Kd5 44. Pg3 Ld6 45. Th7: e4 46. Pf5 Td8 47. Ta7 L14 48. Kc2 Kc4 49 Tc7t! Kd 5 (Lc7 50. Pe3 mat) 50. Tc5t Ke6 51 Pd4t Kf7 52 Tb5: Le3 53. Tb7t Kg8 54. Pf5 Td2t 55. Kb3 Opgegeven Oplossing probleem: 1. Tgl! Le2 of Ldl 2. Ph3t Kf3 3. Lg4 mat. LUDEK PACHMAN Contact Tijdtdocumcntcn FllPOf KAM Over de miljardenmazen In ons belastingstelsel f 17,50 IN ELKE GOEDE BOEKHANDEL BERT BAKKER AMSTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19