Kabinet 'tilde onderkant op' Reeks valpartijen en botsingen KIEST Verkleining van inkomensverschillen was hoofdpunt van beleid i Stichting! ATERCfAG 26 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 Wat je over het kabinet Den Uyl kunt zeggen of denken, over één ding zal ieder het eens zijn: we hebben ons de afgelopen vier jaar geen seconde hoeven te vervelen. Er ging geen week voorbij of er gebeurde weer iets spannends „never a dull moment". Om op die bewogen periode terug te blikken, hebben we de taanteleggers van de afgelopen jaren eens opgeslagen en de in het oog springende koppen van de nieuwspagina's onder elkaar gezet. Die rij van hoogstandjes, valpartijen en bot singen staat op deze pagina afgedrukt. I Het is zeker een onvolledige, zelfs en- I igszins willekeurige opsomming van fei ten en feitjes, maar toch een aardig beeld van wat we allemaal hebben meege maakt. Het valt daarbij weer eens op niet alleen door onderlinge tegenstellingen binnen kabinet en coalitie hoewel menigvul- dig en hevig het bewind Den Uyl zo i avontuurlijk is geworden, maar dat het in j niet mindere mate krachten van buiten zijn geweest die het bestaan van het kabinet onveilig hebben gemaakt. Men hoeft niet eens alleen aan de ener- gie- en economische crisis te denken, of aan het terrorisme dat het kabinet te I bestrijden kreeg; ook zonder deze ram- pen zou het met militairen, tractorbezit- i ters, vrachtwagenchauffeurs, schippers, ondernemers en stakers te maken heb ben gekregen. Historici moeten later maar uitmaken of er een of andere ge heimzinnige samenhang valt te ontdek ken tussen het optreden van dit rumoeri ge kabinet en, tegelijkertijd, het los barsten van zo veel en zo verscheiden maatschappelijke conflicten. Regeerwoede Een van de bepalende achtergronden van de reeks van incidenten was, zeker gedu rende de eerste helft van de kabinetsperi ode, stellig het feit dat de socialisten het gevoel hadden, een achterstand van ja ren te moeten inhalen. De PvdA had immers met een korte onderbreking in '65 en '66 een tiental jaren geen deel meer uitgemaakt van de regering. De bestuurlijke energie binnen de PvdA die zolang gefrustreerd was geweest, barstte terstond met geweld los. De christen democraten, nog bijkomend van de for matie-Burger, waren er niet in alle op zichten van gediend. Zij hebben de linkse regeerwoede van de eerste maanden trouwens ervaren als een correctie achte raf althans een poging daartoe op bet beleid onder De Jong en Blesheuvel dat zij hadden helpen vormen. De socialisten moesten trouwens ook wennen aan het dragen van bestuurlijke verantwoordelijkheid. Dat je als minister er niet alles kunt uitflappen, dat Je je in je persoonlijk leven niet meer zoveel als vroeger kunt veroorloven, dat vergade ringen van de ministerraad niet open baar zijn en ook dat de overheid niet alles van de ene dag op de andere kan omgooi- en het waren dingen die niet alle nleuw-aangetreden ministers zich ten volle bleken te hebben gerealiseerd. Coalitiemodel Veel belangrijker dan dat was dat de christen-democraten niet meteen in de gaten konden hebben met welke mentali teit de socialisten hun bestuurlijk werk begonnen. De katholieke en a.r.- bewindslieden waren het onder De Jong en Biesheuvel natuurlijk stellig niet al tijd eens geweest met de liberale burger heren met wie zij samenwerkten, maarzij deelden wel met de WD-ministers een instelling van wat men zou kunnen noemen bestuurlijke saamhorigheid. Die instelling bleek bij het aantreden van de ploeg Den Uyl bij de progressieve bewindslieden niet te bestaan. De socia listen bleken te zijn gekomen om te vech ten. Op de duur is er wel een persoonlijke saamhorigheid gegroeid, maar dat deed er niet aan af dat de socialisten belangen bleven behartigen die op deze manier nog niet eerder aan de orde waren gesteld. Het was de tijd waarin het nog mode was, de tegenstelling tussen harmonie- en conflictmodel te hanteren. Steenkamp had net bij de SSR-reünisten uitgelegd dat christen-democraten het principieel bij het harmoniemodel behoren te zoe ken. Voor socialisten kan harmonie even wel hoogstens een toestand, maar nooit een werk-, laat staan een strijdmethode zijn. 2ij werken zo heeft minister Pronk het eens uitgelegd met het coalitiemodel; zij hanteren de werkwijze van de permanente politieke strijd, de nooit ophoudende onderhandelingssitua tie. Het is een methode die precies paste bij de coalitie Den Uyl die zonder afspra ken vooraf was begonnen en overigens een programma-grondslag had die al spoedig bij het doorzetten van de economische teruggang achterhaald bleek te zijn. Wennen De linkse ministers bleken zich binnen de ministerraad niet te gedragen als poli tici met wie de eensgezindheid in princi pe al bereikt was. maar in tegendeel als vechters die op elk denkbaar beleidster rein met grote inzet probeerden, hun puntjes te scoren. De christen democraten moesten daar aan wennen. Bij KVP-fractieleider Andriessen ging dat gauw hij betaalde de progressieven al spoedig met gelijke munt terug en verwierf zich zo de naam van een kouwe, harde bikkel maar Aantjes heeft zich nooit aangepast. Een anti-revolutionair is namelijk in doorsnee niet zo'n belan genbehartiger dat zal wel te maken hebben met zijn kijk op „het ambt van de Het kabinet aan het begin van de rit: op de dag van zijn beëdiging door koningin Juliana. Nadat het officieyle portret gemaakt was 'schoot' de fotograaf deze plaat nog. overheid", een begrip dat in de ideeënwe reld van PvdA en KVP niet overbekend is. Het coalitiemodel van de PvdA leidde overigens niet tot een model-coalitie. Het verhaal van de groeiende in plaats van afnemende onlust over eisen en voor waarden en de daaruit voorvloeiende nijd is bekend genoeg, het wordt hier niet nog eens herverteld. Nivellering Wat hebben de socialisten met deze werkwijze bereikt? Wat heeft dit kabinet verricht dat een kabinet zonder socialis ten niet zou hebben volbracht? Er is geen lange lijst van typische socialistische of progressieve verworvenheden op te som men, maar een feit dat alle andere in betekenis overtreft en duidelijk de be- stuurshand van de PvdA verraadt is dat het kabinet in de inkomensverschillen een ware aardverschuiving heeft teweeg gebracht. Uit een cijfermatige evaluatie van het sociaal-economisch beleid zal binnenkort blijken dat de hoogste inkomens de afge lopen vier jaar met enkele procenten zijn gedaald, dat het gemiddelde inkomen met een procent of acht is gestegen en dat het minimuminkomen met niet min der dan twintig procent reëel is verhoogd. Den Uyl zal zijn kiezers de komende weken met reden kunnen voorhouden dat „de onderkant van de samenleving is opgetild", zoals hij dat pleegt te zeggen. (Of hij in het uitzicht zal kunnen stellen dat eenzelfde lijn ook na de verkiezingen zal kunnen worden doorgetrokken is een tweede). Voor het overige is weinig van vergelijk bare orde uit het kabinetsbeleid te noe men dat rechtstreeks kan worden toege schreven aan de deelneming van de pro gressieven aan de regering. Het is waar dat beslissingen op het gebied van de nucleaire technologie voortdurend zijn uitgesteld, dat de getijdenwerking in de Oosterschelde behouden blijft en de Dol- lard is gespaard. Maar anderzijds hebben de progressieven vooral PvdA en PPR voortdurend nederlagen geslikt op het gebied van defensie en buitenlandse poli tiek. De uitgaven in de sector van welzijn en onderwijs zijn aanmerkelijk verhoogd, maar men kan niet zeggen dat dit op de christen-democraten moest worden be vochten. Bewustwording Wat het kabinet moet gorden nagegeven, is dat het opinievormend en opiniever- nieuwend heeft gefunctioneerd. Het Tekst P.L. van Enk Research D. van Ooijen heeft vooral in de persoon van Den Uyl leiding gegeven aan de discussie over nivellering, medezeggenschap, vermaat schappelijking van de ondernemingen. Nooit is duidelijker geweest dan nu dat de sociaal-economische gegevens slechts de keus laten tussen persoonlijk mate rieel gewin aan de ene en de kwaliteit van de collectieve voorzieningen (onderwijs, sociaal beleid) aan de andere kant. In zijn leiding aan de meningsvorming heeft het kabinet veel onbegrip ontmoet, niet slechts van de kant van de ondeme- merswereld hoewel in die kring soms kras is gereageerd maar ook van de kant van de werknemers, die zich slechts met moeite en nog lang niet volledig hebben laten overtuigen van de nood zaak van uitbouw van medezeggenschap en van voorrang voor de collectieve voor zieningen. Moralisme Het bewind Den Uyl is af en toe zelfs enigszins moralistisch geweest, niet al leen in zijn buitenlands, maar ook in zijn binnenlands beleid. De burger die zich door de media op de hoogte liet houden, moet zich wel eens verwijtend bejegend hebben gevoeld. Het kabinet leek hem toe te voegen: Jij verdient teveel, jij consumeert teveel, je rijdt in een te grote auto, Je stookt veel te veel energie. Een kabinet kan zich een dergelijke berispen de houding natuurlijk niet langdurig ver oorloven want kiezers houden er niet van. een standje te krijgen en het heeft dan ook niet erg geholpen. De verkoop van auto's bereikt dezer dagen records, bankstellen krijgen niet meer de kans te verslijten voordat zij op nog slechts de vuilnishoop comfort verschaffen, de kleurentelevisie is een doorslaand suc ces. Het gaat sinds het begin van de kabinetsperiode slechts met de econo mie, maar de burgerman merkt er in zijn buurt niets van. Hij is blij dat hij rijdt. Maar aan de andere kant lijkt de verklei ning van inkomensverschillen „maat schappelijk aanvaard" te zijn, zoals we dat tegenwoordig noemen (de oppositie laat het de laatste tijd dan ook na. tegen de nivellering te mobiliseren) en dat de ontwikkelingssamenwerking hoge priori teit behoeft, durven nog slechts weinigen te betwisten. Wat overigens de laatste tijd. bij alle maatschappelijke bewustwording, ook wel eens te merken was, dat is een zekere beuheid van aldoor nieuwe spanningen, van dat gedreven gedoe van onze leiders en van die geweldige hervormingen. Een gevoel van: een kabinet dat gewoon doet is al gek genoeg. Politici doen verstandig tekenen van een dergelijk publiek be wustzijn tijdig te onderkennen. ini 1973 het wordt nooit meer zoals het is vonnis. Statenverkiezingen klap februari 1975 „De Tijd" over de werking van het len. Marine houdt proU geweest. voor KVP en ARP. beginsel van het CDA. stratle tegen bezulniginge Inflict over plan kabinet tot aan- f issing lopende begroting. Pronk december 1973 anril 1974 IA Vv» aimiietne 1Q75 nnvomhor 1975 jnflict over plan kabinet tot aan- >ing lopende begroting. Pronk eldt dat P.v.d.A. is gaan regeren confessionelen te splijten. Vor- ik roept op tot actie tegen de tex- 3-CAO wegens achterstelling vrou- in. Onrust wegens uitlatingen be- Islieden volkshuisvesting over kbaarheid hypotheekrente en irhoudskosten eigen woningen, linet laat plan tot aanschaf Lan- :et vallen. Eerste tekenen gene- iconflict. Voorstel tot verhoging ineaccijns verworpen. Den Uyl: tast kernen van beleid aan. )i 1973 heraalsconflict breidt zich uit; ideling in interview in 'Trouw': n generaal die zijn ontslag wil, i het meteen krijgen'. Generaal rghuis, opper-o ff icier personeel dmacht, neemt ontslag. Vrede- wil Starfighter voorlopig niet vangen. het wordt nooit meer zoals het is geweest. december 1973 Midden Oostenbeleid van het kabi net zou zich onder druk olieboycot hebben gewijzigd. Woordvoerder Buitenlandse Zaken die dat heeft gemeld, wordt echter ontslagen. Benzine op de bon. Machtigingswet; Lubbers loopt boos weg uit Casthuis wegens loonarrangement. In Kamer droogt Andriessen Wiegel af. ptember 1973 rali iuatie van de gulden. Botsing verhoging huurwaarde eigen L Uit de troonrede blijkt de bede ijn weggelaten. Minister Brouwer dbouw) neemt ontslag. (ober 1973 de oorlog in het Midden Oosten tte tekenen olieboycot en ener- kisis. Algerije stopt als eerste de toevoer naar ons land. Irak naast prlandse belangen. Vredeling n generaal tot de orde die, per ptbrief, had gewaarschuwd te- idefensiebeleid. Lubbers roept op sluiting van gordijnen. Van der [wordt burgemeester Eindhoven, LVP gepasseerd. Eerste autoloze vonnis. Statenverkiezingen voor KVP en ARP. april 1974 Middenstanders dreigen opnieuw met harde acties. Boersma: „Wij wij ken niet voor onverantwoordelijke politieke leiders van de midden stand die duistere politieke doelen proberen te bereiken." Vredeling en Duisenberg in de clinch over defen siebezuinigingen. mei 1974 Conflicten over meerderheids- en programcolleges. Landmacht-top protesteert tegen inkrimping aantal brigades. juni 1974 rember 1973 tra; tal akkoord van de baan. Dui- erg houdt met 'onaan- dbaar' voorstel van KVP-ARP U tot matiging van verzwaring logensbelasting. Chef staf gene- IJsselstein neemt ontslag, liende kritiek, vooral uit be- Sleven, op Midden Oostenbeleid minister Van der Stoel ('met het krtje'). Generaal Meynderts fct ontslag omdat niet hij maar der Slikke generaal IJsselstein Igt. Den Uyl in t.v.-uitzending: Van Agt januari 1974 Pompidou ziet ons zwemmen in de olie. Zuidmolukse demonstratie voor Indonesische ambassade, pro test uit Djakarta. Scherper prijsbe leid na protest vakbeweging. Protes ten middenstand tegen nieuw prijs beleid en hoger jeugdloon. Pomp houders negeren benzinedistributie. Staatssecretaris Mommersteeg treedt af. februari 1974 Staatssecretaris Hendriks sluit drie paviljoens Dennendal. Van Agt trekt grens: abortusregeling waarin de vrouw alleen beslist zou onaan vaardbaar zijn. Prins Claus treedt af als voorzitter Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie. Trip en PPR zijn tegen kerncentrales. maart 1974 Lubbers rijdt tegen verkeerszuil. Perzische studenten bezetten Iraan- se ambassade; personeel ambassade vertrekt uit protest tegen te licht Stijging sociale uitkeringen blijkt zorgwekkend. Kamerdebat over Dennendal; motie van afkeuring te gen Hendriks verworpen. NAVO- opperbevelhebber Goodpaster acht voorgenomen defensie-bezuinigin gen schadelijk; speculaties over ka binetscrisis. Van der Stoel en Vrede ling ruziën over „omgekeerde Brezjnew-doctrine". Zware kritiek NAVO-partners op bezuinigings plannen defensie, kabinet past plan nen aan. juli 1974 Dennendal ontruimd, Den Uyl: „Een persoonlijke nederlaag". Kabinet kiest voor binnendijks kanaal Dol- lard en doorlaatcaisson Oos terschelde nadat Gruyters en Van Hulten met aftreden hebben ge dreigd. Van Agt overweegt actie te gen Bloemenhovekliniek. augustus 1974 Boeren en tuinders tegen kabinet in actie. Van der Stee komt terug van vakantie en komt boeren tegemoet. Middenstanders dreigen opnieuw met harde acties. Vredeling laat zich door Bibeb in VN uithoren, aanval len op Van der Stoel ('met het bek- kie'), Den Uyl. Pronk, Luns. Vrede ling biedt excuses aan. Den Uyl geeft uitleg In Kamer. september 1974 Luns stuurt open brief over inter view van 'zijne excellentie'. Wester- terp in conflict met Kamermeerder heid over.autokeuringen. Geruchten over omkoping Kamerleden i.v.m. vervanging Starfighter. Gijzeling Franse ambassade. PvdA opstandig in Kamerdebat over defensienota. oktober 1974 Protest en interpellatie Aantjes na benoeming V.d. Louw in Rotterdam. Brief Den Uyl aan Mansholt en Kloos over kerncentrales. Vakbewe ging eist afroming superwinsten. Conflict in Rijnmond over college- vorming. Biesheuvel lanceert aanval op kabinet in spreekbeurt voor mid denstanders. Aantjes zegt dat hij ambt van commissaris van de Ko ningin in Zeeland laat lopen. Gijze ling in Scheveningse gevangenis. november 1974 Actie tegen Bloemenhovekliniek. Monnik die Scheveningse gevange nen van wapens voorzag, blijkt intro ductie van Van Agt te hebben gehad. Hoogovens doet onderzoek naar mo gelijkheid van investeringen in Zuid Afrika. Kleine Kamermeerderheid voor open Oosterschelde. Actie vrachtautochauffeurs en werkgevers tegen tachograaf. december 1974 PPR begint op te spelen tegen uitblijven wetsontwerp onderne mingsraden. Eerste schermutselin gen tussen Vredeling en PvdA over opvolging Starfighter Gruyters zegt 'onaanvaardbaar' tegen AR- amendement op huurwet Van Dam januari 1975 Kamermeerderheid formateur etc. af. wijst gekozen februari 1975 AR voor verruiming gewetensbe zwaren militaire dienst. Van Agt zegt wel iets anders aan het hoofd te hebben dan afschaffing zedelijk heidswetgeving. Werkloosheid komt boven de 200.000 (206.650 werklo zen). Initiatiefontwerp chr.-dem. fracties tot verlaging vennoot schapsbelasting. Conflict PvdA en Van der Stoel over erkenning voor lopige revolutionaire regering Viet nam. WD en CHU eisen aftreden Gruyters wegens inzakken bouw. Gruyters geeft eerste persconfe rentie. maart 1975 Pronk overkomt auto-ongeluk. Langman oud-minister Econo mische Zaken noemt Den Uyl een „Colijn". Voorzitter De Zeeuw ver laat de KVP. april 1975 PvdA-agitatie tegen de F 16 als op volger Starfighter. Chr. werkgevers opponeren tegen plannen vermo- gensaanwasdeling. Vredeling meent dat congressen geen vliegtuigen ko pen. PvdA-congres neemt afstand van NAVO. Pronk krijgt boete en ontzegging rijbevoegdheid. Gruy ters tegen Tolman: „Dit was weer eens een losse flodder van de CHU. goede morgen". Moeilijkheden ron dom Lubbers en VAD binnen kabinet. mei 1975 Crisissfeer binnen kabinet over VAD. Glastra van Loon meldt pro blemen bij executie vrijheidsstraf fen. Na Interview VN krijgt Glastra van Loon ontslag. Kabinet kiest F 16. Niet alleen in Suriname, maar ook hier rijzen problemen over onaf hankelijkheid. juni 1975 PPR blijft, ondanks F 16, onder pro test binnen coalitie, partijraad PvdA eveneens. Westerterp moet re geling autokeuringen terugnemen Staatssecretaris Veerman treedt af juli 1975 Alweer moeilijkheden binnen minis terraad over bezuinigingen over de fensie. Aantjes schrijft een stuk in „De Tijd" over de werking van het len. Marine houdt protestdemon- beginsel van het CDA. stratle tegen bezuinigingen. november 1975 Zijlstra acht 1-procentsopera tie •wellicht niet voldoende'. Vredeling in conflict met marineleiding over uitlekken van bezuinigingsplannen Ondernemers verwijten kabinet dat het het ondernemingsklimaat be derft, nadat Den Uyl had gepleit voor internationale organisatie van de arbeid tegenover multinationals. Motie Terbeek: levering reactorva ten aan Zuid-Afrika alleen op voor waarde dat Zuid-Afrika het non proliferatieverdrag tekent. Kabinet wil lagere prijscompensatie in 1976 CDA-top delibereert in Haaften. Su riname onafhankelijk. Arie Groene- velt beschuldigt confessionele mi nisters ervan dat zij remmen. augustus 1975 Van Doom benoemt Jurgens tot voorzitter van de NOS. CPB ver wacht scherpe stijging aantal werklozen. Den Uyl herinnert zich de crisis van de jaren '30. Actie bin nenschippers tegen afschaffing evenredige vrachtverdeling. Blok kade waterwegen, kabinet dreigt marine in te zetten. CDA-'congres September 1975 Op achternamiddag zet Vredeling streep door Neptunes. Kritische brief van Luns over defensiebezuini gingen. Van der Louw en Peper heb ben een anti-CDA-motie bedacht. Vliegend protest van Marine vliegtuigen over Den Haag (tegen bezuinigingen defensie). Kabinet protesteert op Domplein in Utrecht tegen Spaanse executies, Wester- terp breekt bezoek aan Madrid af; ambassadeur in Madrid komt naar Den Haag. 1-procentsoperatie aan gekondigd. december 1975 AR-partijraad acht meningsverschil over werking beginsel geen beletsel voor ongedeelde CDA-lijst. Kabinet treft loonmaatregel. Kaping trein in Wljster. Tweede actie Zuidmoluk- kers in Amsterdam. Geruchten over betrekkingen tussen Prins en Lockheed. Gijzelaars worden be vrijd en beschuldigen kabinet Zie verder pagina M ADVERTENTIE Andriessen oktober 1975 Andriessen eist beleidsombuigingen op korte termijn. Waarschuwingen tegen personeelsraad. CDA-top deli bereert in Berg en Dal. Moeilijkhe den binnen ministerraad over on dernemingsraden. P.vd.A eist aan vaarding vier hervormingsvoorstel- VOOR HIT ROOI POTLOOD Wat moet je nu als gewoon burger met de verkiezingen? Welke uitwerking heeft je stem en hoe komt een kabi netsformatie tot stand? Een antwoord hierop geeft Jan Strocs in HET RODE POTLOOD: 80 pagi na's, boordevol illustraties! Voor boekje geluidscassette f 5,- overmaken op postgiro 1501169 t.n.v. St. Burgerschapskunde, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13